SGK

Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay yani 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 parçaya ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da gözetimi altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha fazla çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararlı olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir bayan hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya başlamak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.


Ayrıca doğum yapan bayanlara devlet tarafından doğum ya da analık parası adında bir ödeme düzenlenir. Bu ücreti almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

Doğum Parası Ne Kadardır?

Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SSK-DOĞUM-PARASI

İlgili Makaleler

564 Yorum

 1. Eşim 2017 de doğum yaptı devlet memuru kendisi çocuk parası 300 TL için başvuru yaptık ptt ye yatmış para fakat 1 yıl sonra geri iade olmuş parayı alamadık 5 yıl suremiz olduğunu okumustuk yanlış mı biliyoruz ne yapmak gerekir bu parayı alabilmek için nasıl Bir yol izlenebilir

  1. Merhaba,

   Başvuru için 5 yıl zaman aşımı hakkı var. Para iade olduğu için hakkınız devam ediyor ancak tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

  2. Merhaba 24.08.2019 da 35 haftalıkken çalışır raporu aldim 2 hafta sonra da 37.haftamda calisamaz raporu aldım. Fakat işe başlama tarihin 06.12.2019 olarak sisteme girilmiş. Hesaplandığında 10 haftalık rapor olarak gözüküyor. Rapor başlama tarihin 07.09.2019 olarak girilmiş. Alo 170 aradigimda is yetimin dogum oncesi raporu girmelerini söylediler. Fakat is yerimdeki muhasebeci sistemden yapamadığını söyledi. Eksik olan 6 haftami nasıl ve nereden alabilirim. Yatırımcı olursanız sevinirim.

  3. Merhaba,

   Size doğum öncesi raporunuzu ödemesi yatmalıydı. Doğum sonrasında bu ay içinde yatması gerekir. Alo 170 i arayarak bilgi almanızda fayda var.

 2. merhaba ben sezonluk çalışıyorum 10 aydır çalışıyordum sezon bitti aralığın 27 sinde ücretsiz izine çıktım şuan iki aydır evdeyim 30 haftalık oldum sezonumuz hala açılmadı doğuma kadar açılmazsa doğum paramı alabilirmiyimlütfen bana yardımcı olurmusunuz

 3. 12.12.18de dogum yaptim fakat dogum oaram yatmamis gozukuyor normalmi? Ilk on gun yatmismi diye kontrol etmek gerekiyormus yoksa para geri iade eliyormus olabilirmi eger boyle olduysa neyapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Eğer paranız sgk ya iade olduysa Alo 170 i arayıp tekrar talepte bulunabilirsiniz. Hesabınıza yatacaktır.

 4. Merhaba 10 aylık hamileyim 19 haftalıkken SGK girişimi yapıp 32 haftada rapor alsam ve maaşımı brüt ücretten 8000 tl göstersem rapor parasını alabilirmiyim. Bir sıkıntı çıkar mı teşekkür ederim

 5. Merhaba ben 37.haftada izne ayrıldım işyerine evraklari verdim başka biryere evrak vermeme gerek var mi varsa doğumdan sonra mi veriyoruz ..

 6. 26/06/2018 tarihinde ikizlerim için Doğum parasına başvurdum 08/08/2018 tarihi olmasına rağmen yatmadı. E devletten sorguladığımda ödeme aşamasında gözüküyor. Halbuki başvurduğum kurum 21/07/2018 de yatar demişti. Bir cevabınızı bekliyorum mümkünse şimdiden teşekkürler saygılar

 7. Benim başvurulu 1 ay oluyor.e devlet sitesinde ödeme aşamasında olarak gözüküyor. Zaten bilgi mesajı gelir dendi. O da yok..enteresan

 8. Dogum raporumun bittigi gunden sonra ki gün is yerim beni isten cikarsada izin sonrasi parami alabiliyor muyum ? O ay hem dogum para mi hemde isyerim beni cikardigi icin issizlik para mi alabilir miyim ?

 9. Mrb ben doğum iznine ayrıldım fakat doğumumu yurtdışında ailemin yanında yapmak istiyorum buna bağlı olarak orda sigorta başlangıcı yapmam gerekiyo yurtdışında sigorta başlattığımda türkiyedeki doğum param yanıyo mu bu durumda ne yapmam lazım acaba yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Merhaba eşim doğum iznine ayrıldı 11/06/2018. Doğum izni istirati muhasebeci ve sigortaya da işlenmiş sorduk bir sorun olmadığını. İstirati 06/08/2018 de bitiyor ama doğum istirat bitimine 12 gün kala. Önce olcak yani 24/07/2018 de doğum olcak doğum parası ne zaman alabiliriz doğumdan sonra 8 ile 14 demiştiniz ama doğum izni 06/08/2018 de bitiyor nasıl olcak anlamadik bilgi verirseniz sevinirim

 11. Merhaba ben 37. Hafta 07.05.2018 tarihinde doğum iznine ayrıldım 18.05.2018 tarihindede doğum yaptim analık iş gorememezlkk ödeneği doğum öncesi 10 günlük olarak yatmış geri kalanını ne zaman alırım ve 2700 bürüt maaşım ne kadar ödenek alırım

 12. Merhabalar ben şuanda 21 hafta 4 günlük hamileyim İşe 01.10.2017 tarihinde başladım sözleşmeli olarak çalışıyorum. Sözleşmem 30.09.2018 tarihinde sona eriyor. Tahmini olarak doğum 16.11.2018 e denk geliyor. Bu durumda rapor parasından faydalanabilir miyim?

 13. Merhaba bn 18.05.2018 tarihinde 32 haftalıkken çalışamaz raporu aldım doğum param ne zaman yatar acaba bide normalde yatan maaşın bürütü üzerinden mi hesaplanıp yatıyor?

 14. Merhaba doğumuma 3 buçuk ay gibi bi zaman var. Çalışmıyorum ama sigorta primimizi kendimiz yatırsak 90 gün olursa 37. Haftaya kadar olur 90 gün. doğum parası alabilir miyiz ve bunun için nereye başvurmamız gerekiyor. Lütfen cevaplarsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu