• Doğum Parası Kaç Günde Yatar?


  Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay yani 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 parçaya ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da gözetimi altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha fazla çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararlı olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir bayan hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya başlamak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.


  Ayrıca doğum yapan bayanlara devlet tarafından doğum ya da analık parası adında bir ödeme düzenlenir. Bu ücreti almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

  Doğum Parası Ne Kadardır?

  Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

  Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Sponsorlu Bağlantılar

  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben 37.haftada izne ayrıldım işyerine evraklari verdim başka biryere evrak vermeme gerek var mi varsa doğumdan sonra mi veriyoruz ..

  2. Emre soylular dedi ki:

   26/06/2018 tarihinde ikizlerim için Doğum parasına başvurdum 08/08/2018 tarihi olmasına rağmen yatmadı. E devletten sorguladığımda ödeme aşamasında gözüküyor. Halbuki başvurduğum kurum 21/07/2018 de yatar demişti. Bir cevabınızı bekliyorum mümkünse şimdiden teşekkürler saygılar

  3. Gonca dedi ki:

   Benim başvurulu 1 ay oluyor.e devlet sitesinde ödeme aşamasında olarak gözüküyor. Zaten bilgi mesajı gelir dendi. O da yok..enteresan

   1. elif dedi ki:

    ptt ye gidip alabilirsiniz aldığınızda ödeme alındı yazıcak

  4. Sinem dedi ki:

   Arkadaşlar bu bez parasını kac gun icerisinde alıyoruz 400tlyi bilginiz varmi ve nerden takip ediyoruz

  5. Emine dedi ki:

   Dogum raporumun bittigi gunden sonra ki gün is yerim beni isten cikarsada izin sonrasi parami alabiliyor muyum ? O ay hem dogum para mi hemde isyerim beni cikardigi icin issizlik para mi alabilir miyim ?

  6. Hatice dedi ki:

   Mrb ben doğum iznine ayrıldım fakat doğumumu yurtdışında ailemin yanında yapmak istiyorum buna bağlı olarak orda sigorta başlangıcı yapmam gerekiyo yurtdışında sigorta başlattığımda türkiyedeki doğum param yanıyo mu bu durumda ne yapmam lazım acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  7. Selim dedi ki:

   Merhaba eşim doğum iznine ayrıldı 11/06/2018. Doğum izni istirati muhasebeci ve sigortaya da işlenmiş sorduk bir sorun olmadığını. İstirati 06/08/2018 de bitiyor ama doğum istirat bitimine 12 gün kala. Önce olcak yani 24/07/2018 de doğum olcak doğum parası ne zaman alabiliriz doğumdan sonra 8 ile 14 demiştiniz ama doğum izni 06/08/2018 de bitiyor nasıl olcak anlamadik bilgi verirseniz sevinirim

  8. Nur dedi ki:

   Merhaba ben 37. Hafta 07.05.2018 tarihinde doğum iznine ayrıldım 18.05.2018 tarihindede doğum yaptim analık iş gorememezlkk ödeneği doğum öncesi 10 günlük olarak yatmış geri kalanını ne zaman alırım ve 2700 bürüt maaşım ne kadar ödenek alırım

  9. Aylin dedi ki:

   Merhabalar ben şuanda 21 hafta 4 günlük hamileyim İşe 01.10.2017 tarihinde başladım sözleşmeli olarak çalışıyorum. Sözleşmem 30.09.2018 tarihinde sona eriyor. Tahmini olarak doğum 16.11.2018 e denk geliyor. Bu durumda rapor parasından faydalanabilir miyim?

  10. Zeynep dedi ki:

   Merhaba bn 18.05.2018 tarihinde 32 haftalıkken çalışamaz raporu aldım doğum param ne zaman yatar acaba bide normalde yatan maaşın bürütü üzerinden mi hesaplanıp yatıyor?

  11. Fatma dedi ki:

   Merhaba doğumuma 3 buçuk ay gibi bi zaman var. Çalışmıyorum ama sigorta primimizi kendimiz yatırsak 90 gün olursa 37. Haftaya kadar olur 90 gün. doğum parası alabilir miyiz ve bunun için nereye başvurmamız gerekiyor. Lütfen cevaplarsanız seviniriz.

  12. Osman dedi ki:

   Selam 26 06 2018 raporum bitti kaç gün sonra yatar doğum param

  13. Havva dedi ki:

   24 mayıs 2018 de 32. Haftamda rapor aldım rapor param nezman yatar doğum yapmadım henüz

  Sorunuzu Yazın