ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Grip Aşısını Karşılar mı, Sigortalılara Grip Aşısı İmkânı

SGK Grip Aşısını Karşılar mı, Sigortalılara Grip Aşısı İmkânı
SGK
26.08.2020

Özellikle koronavirüs salgınının grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar durumunda daha fazla etki göstermesi ve bağışıklık sistemini zayıf düşürmesi nedeniyle geçen yıllara kıyasla günümüzde daha fazla grip aşısına talep görülüyor. Genelde sıcak ayların bitmesinden sonra talep görmesine karşılık bu yıl salgın nedeniyle grip aşısı büyük bir önem kazandı. SGK kapsamında olanlar ise grip aşısını SGK’nın karşılaması ve karşılamayacağını merak ediyorlar.

Grip Aşısı Talepleri Artış Gösterdi

Koronavirüs salgının etkisiyle birlikte özellikle grip aşısı olmak isteyenlerin oranında büyük talep görülüyor. Koronavirüs’e karşılık mevcut durumda grip aşısı herhangi bir tedavi sunmamasına karşılık, grip olunması halinde koronavirüse yakalanma oranı daha fazla arttığı için pek çok kimse havaların soğuması ile birlikte artış gösterecek gribe yakalanmak istemiyor. Bunun için de gerek uzmanların tavsiyeleri gerekse de kişisel istekler doğrultusunda grip aşısı bu yıl büyük bir talep görüyor.

Konuyla ilgili uzmanlardan “Grip aşısı Kovid-19 sırasında kullanılabilir. Grip ile Kovid-19 aynı anda geliştiyse, influenzanın hafif geçmesini, ölüm riskinin azalmasını sağlamak, böylece iki hastalığın neden olacağı ortak ölüm riskinin azaltılması için grip aşısı olabiliriz. Bu nedenle Kovid-19 sırasında grip aşısı, insanlarla teması fazla olan herkese tavsiye edilmeli,” şeklinde yapılan açıklamalar da grip aşısı olmak isteyenlerin sayısını arttırırken, bu konuda bir diğer önemli nokta da sosyal güvenlik kapsamında çalışan sigortalıların grip aşısı için ücret ödeyip ödemeyecekleri.

SGK Grip Aşısını Karşılıyor mu?

SGK grip aşısı için ilgili mevzuat kapsamında bir takım düzenlemeler yapmıştır. Buna göre; 65 yaş ve üzerinde bulunan kişiler ile yaşlı bakımevi ya da huzurevinde kalan kimselerden, gebeliğinin on üçüncü haftasından doğuma kadar olan süre boyunca hamilelerin, astım dahil olmak üzere kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olanların, diyabet dahil olmak üzere kronik metabolik hastalığı ya da immün yetmezliği veya immünsupresif tedavi alanların, ronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi ve 6 ay ile 18 yaş arasında olan ve uzun süredir asetil salisilik asit tedavisi alan çocukların mevcut durumlarını sağlık raporu ile göstermeleri halinde grip aşısı bedeli yılda bir defaya olmak üzere SGK tarafından karşılanmaktadır.

Bu bakımdan bu hallerin dışında olan kimseler için SGK grip aşısını karşılamamaktadır. Eğer söz konusu olan tedavi ya da rahatsızlık durumları sigortalı çalışanda ya da emekli de bulunmuyorsa grip aşısı sigorta kapsamı dışında tutulmaktadır. Aşının bedelinin karşılanması için de bir noktaya dikkat etmek gerekiyor. Belirtilen yılda bir defa uygulanması için aşı yapıldıktan sonra üzerinden tam bir yıl geçmesi anlamı çıkarılmamalıdır. Grip aşısını sigorta kapsamında karşılanacak kişinin aşısı, grip aşısı sezonu olarak bilinen dönemler içerisinde tam bir yıl dolmasını beklemeden yapılabilmektedir. Buna göre grip aşısı sezonu Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak dönemleri olduğu için kişi, önceki sene örneğin Aralık ayında aşı olmuşsa, bu sene Eylül ayında ücretsiz bir şekilde grip aşısı olabilir.

Grip Aşısında SGK Kapsamında Süre Sınırına Dikkat Edilmeli

SGK tarafından karşılanan grip aşısı zorunlu kesimler için bedeli karşılanıyor. Bu bakımdan grip aşısının en azından bu risk grubu için yılda en az bir defa yapılması yararlı görülüyor. Ancak tıbbi açıdan ise grip aşısı yaptırmanın herhangi bir zaman gerekliliği ön görülmüyor. Grip aşısı yıllık bazda bir kez yapıldığında uzmanlar tarafından gerekli görülüyor ancak ilkbahar dönemlerinde de yaygın olarak grip görüldüğü için bu dönemde de grip aşısı olmak isteyenlere tavsiye ediliyor. Fakat SGK ilkbahar dönemlerindeki grip aşılarını hiçbir grup için karşılamıyor.

SSK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Şartları Neler?

SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.