Genel

Emekli Maaşının Alındığı Bankalar Önem Taşıyor mu?

Emeklilerin maaş aldıkları kurumlar yakın bir tarihe kadar belirli bankalar ile sınırlı tutuluyordu. Ayrıca emeklilerin hangi bankalardan maaş almalarına karar veren kriter de emekli olma statüsüydü. Ancak yakın zamanda neredeyse tüm bankalardan emekli maaşı almak mümkün hale geldi. Bu durumda emekli maaşını almak için bankalar herhangi bir farklılık yaratıyor mu?

Emekli Maaşını Farklı Bankalardan Almak Önemli mi?

Yakın zamana kadar bankadan emekli maaşı almak sadece belirli bankalar tarafından sağlanıyordu. Bu durumun oluşmasında da emekli olunan statü önem taşıyordu. Çalışan emekli olduğunda bağlı olunan kurumun işbirliği yapmakta olduğu bankadan emekli maaşı alabiliyor ve başka bir banka tercihinde bulunamıyordu.  Bunun yanında bankaların yanında postanelerden de emekli maaşı almak mümkündü. Ancak günümüzde ise emekli olanlar farklı bankalardan emekli maaşı alma hakkı elde ediyorlar.

Bankalar da kendilerinden emekli maaşının alınması için düşük faizli kredi ya da promosyon gibi imkânlar sağlıyorlar. Bu yüzden emeklilerin farklı bankalar seçmeleri farklı avantajları da beraberinde getirebiliyor. Bunun yanında farklı bankalardan emekli maaşı almak diğer avantajları da yanında taşıyor. Buna göre emekliler maaş aldıkları bankayı değiştirdiklerinde farklı bir bankadan emekli maaşı almaları halinde ikramiye almaya hak kazanabiliyorlar. Haliyle farklı bankadan emekli maaşı almak ek gelir de elde edilmesi anlamı taşıyor.

Emeklilikte Prim Eksiği Olanlar, Nasıl Emekli Olabilir

Farklı bankalardan emekli maaşı almanın bir diğer yararı da maaş alınacak bankanın emeklilere özel sunduğu fırsatlardan yararlanma imkânıdır. Bazı bankalar, maaşlarını taşıyan emekliler için özel fırsatlar sunabilmektedirler. Bu yüzden düşük faizli ve uzun vadeli kredi çekmek isteyen emekliler için de bu durum önemli bir avantaj sağlayabilmektedir.

Emekli Maaşı Taşıma İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Emekli maaşı taşıma işlemleri farklı bankalardan emekli maaşı almak isteyenlerin ilk yapacakları işlemdir. Buna göre emekliler, öncelikle bankaların promosyon ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Promosyon ödemelerinin alınması için bankaların sağlanması istedikleri belirli şartlar bulunmaktadır. En önemli şart ise belirli bir süre emekli maaşının mevcut bankadan alınmasıdır. Bu süreye dikkat edilmesi halinde emekliler ilgili süre sonunda promosyon almaya hak kazanmaktadırlar.

Şubeden yapılacak taşıma işlemleri hızlı bir şekilde yapılmakta olup gün içerisinde gereken belgeler ile birlikte tamamlanmaktadır. Diğer yöntem ise elektronik mecralardan yapılan işlemlerdir. Emekli maaşı taşıma işlemlerini e – devlet üzerinden de yapmak mümkün olmaktadır. Yine bankaların mobil uygulamaları da emekli maaşını taşıma imkânları sunmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar, Hesaplama Oranları

E – Devlet ile Emeklilik Maaşı Taşıma Nasıl Yapılır?

E-devlet ile emeklilik maaşı taşıma işlemleri için öncelikle sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmış olan emekliler, buradan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına gitmelidirler. Açılan sayfada 4A, 4B ve 4C Banka ve Adres Değişikliği sekmesi çıkacaktır. Buradan emekli statüsüne göre sayfa açılmalıdır. İlk açılan sayfada emekli maaşının alınmakta olduğu banka ya da PTT’nin bilgileri çıkacaktır.

Açılmış olan sayfada daha sonra “banka – şube bilgilerinizi değiştirmek için tıklayın” butonu seçilmelidir. Bu buton tıklandıktan sonra maaş almak istenen yeni bankaya ait olan bilgilerin girilmesi yapılmalıdır. Burada şehir, banka adı ve banka şubesinin kod bilgileri tam ve doğru olarak girilmelidir. Bu bilgilerin doğru şekilde girilmesinin ardından “Güncelle” butonu seçilmelidir. İşlemleri eksiksiz olarak yapan emekliler artık emekli maaşlarını yeni bankalarından alabileceklerdir. Ancak eski bankalarından emekli maaşlarını taşırken unutmamaları gereken nokta, eğer daha önce değiştirilmiş bir bankadan geçiş yapılıyorsa, bu durumda önceki bankanın ilgili teminat süresi dolmamışsa, promosyon hakkı sıfırdan yeni bankadan başlayacaktır.

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir