SSK

2020 Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Doğum yardımı bilinen adıyla çocuk parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, canlı doğum gerçekleştiren her Türk vatandaşı için PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından vatandaşların Doğum Yardımı Sistemi (DYS) üzerinden başvurularının girilmesi halinde takip eden ay içinde yapılmaktadır. Çocuk parası ödemesi almak için mavi kart sahibi veya Türk vatandaşı olma şartı aranmaktadır.


Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Nedir?

15.05.2015 tarihinden itibaren gerçekleştirilen tüm canlı doğumlar için bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemelerden yararlanmak için doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüklerinden Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden çocukların nüfus bilgilerinin kaydedilmesi, ardından ilgili kurumlara şahsen veya posta ile başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi ile tüm vatandaşların çocuk başına ödeme alması mümkündür.

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Ödemesi Nereden Yapılır?

Çocuk parası ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Vatandaşların canlı doğumu gerçekleştirmesinin ardından, başvurunun DYS’ye girilmesini takiben ödemeler PTT ile annenin hesabına aktarılır.

Kimler Çocuk Parası Yardımından Yararlanabilir?

Doğum yardımı:

 • Türk vatandaşları,
 • Mavi kart sahipleri ve
 • Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için

Canlı doğum gerçekleştirmeleri halinde yapılan bir ödemedir. Çocuk parasından yararlanmak için anne veya babadan en az birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Aynı zamanda mavi kart sahipleri de bu uygulamadan yararlanabilir.

Doğum yardımından yararlanmak için 2015 ve sonrasında canlı doğumun gerçekleşmiş olması şarttır. Bu tarihten önce gerçekleştirilen doğumlar için herhangi bir ödeme yapılmaz. Ancak ödeme sırasında ne kadar ödeme yapılacağının belirlenmesi için söz konusu tarihten önce doğan çocuklar dikkate alınarak yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenir. Çocuk parası ödeme miktarı çocuk sayısına göre farklı oranlarda belirlenmiştir.

Çocuk Parası Ödemeleri Ne Kadardır?

Doğum yardımı kapsamında güncel olarak belirlenen ödeme miktarları çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Buna göre:

 • Birinci çocuk için: 300 TL
 • İkinci çocuk için: 400 TL
 • Üç ve sonraki çocuklar için: 600 TL

Ödeme yapılır. Doğum yardımı sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemelerdir. Kamu personelleri için doğum yardımı parası kurum tarafından ödendiği için zaman zaman bu oranlardan daha düşük ödeme yapılabilir. Ortaya çıkan bu tip farklılıklar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgili birimlerine başvuru yapılarak aradaki farkın ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Çocuk parası ödemeleri gerçekleşen canlı doğum sonrası çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine kaydedilmesinin ardından yapılacak başvurusunun, Doğum Yardımı Sistemi üzerinde görünmesini takip eden ay içinde yapılmaktadır. Doğum yardımı için yapılan başvurunun ardından DYS’de başvurunun görülmesinin hemen ardından aynı ayı takiben ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Ödemesi Nasıl Alınır?

Doğum yardımı başvurusu yapmak için canlı doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından:

 • Nüfus müdürlüğünde KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) ile çocuk kaydedilir,
 • Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi hazırlanır,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ilgili birimlere dilekçe teslim edilir,
 • Şahsen, kargo ile veya iadeli taahhütlü posta ile başvuru yapılabilir,
 • DYS (Doğum Yardımı Sistemi) onayının ardından PTT üzerinden ödeme alınır.

Çocuk parası almak için belirlenen bu adımların takip edilmesi gerekmektedir. Çocuk parası ödemesi çocuk sayısına göre sadece tek seferlik yapılmaktadır.

Hamileyken Çocuk Parası Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hamileyken çocuk parası başvurusu yapılması mümkün değildir. Doğum yardımı alabilmek için gereken ilk şart canlı doğumun gerçekleşmiş olmasıdır. Canlı doğumun yapılması ve bağlı olduğunu nüfus müdürlüğüne çocukların kaydedilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hamileyken bu yardım için vatandaşların başvuru yapması mümkün değildir.

Hamilelik döneminde kişilerin doğum parası yardımı için başvuru yapmamalarının temel nedeni canlı doğum şartının sağlanamamış olmasıdır. Bu nedenle hamilelerin doğum yardımı başvuru yapması mümkün değildir.

Çocuk Parası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Çocuk parası almak için ilgili mevzuatta herhangi bir başvuru tarihi veya son başvuru günü belirlenmemiştir. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen tüm canlı doğumlar için kişilerin ilgili kurumlar üzerinden başvuru yapması mümkündür. Bu yönüyle doğum yardımından canlı doğumun gerçekleşmesinden sonraki herhangi bir tarihte başvuru yapılması mümkündür.

Doğum yardımı başvuru için herhangi bir süre kısıtlamasının getirilmemesi vatandaşlar açısından büyük bir kolaylık sağlamıştır. Ancak canlı doğumun gerçekleşmesi takip eden andan itibaren başvuruların yapılması tavsiye edilmektedir.

Çocuk Parası Sadece Anneye Mi Ödenir?

Çocuk parası ödemesi Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olan ve canlı doğum gerçekleştiren her anne için ödenmektedir. Doğum yardımı çeşitli istisnai durumlarda babaya da yapılabilmektedir. Annenin doğum sırasında hayatını kaybetmesi, annenin Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olmaması gibi durumlarda ödemeler hak sahibi baba üzerinden gerçekleştirilir. Bunun dışında ödemelerin üçüncü bir kişiye yapılması mümkün değildir.

Aylık Olarak Çocuk Parası Ödemesi Alınabilir Mi?

Çocuk parası ödemesi sadece çocuk sayısına göre tek sefer yapılır. Bu nedenle aylık olarak veya taksitle bu ücretin alınması mümkün değildir.

Doğum Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası alma şartları arasında:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Mavi kart sahibi olmak,
 • Canlı doğum gerçekleştirmek,
 • 05.2015 ve sonrasında doğum yapmış olmak,
 • Doğum sonrası başvuru adımlarının eksiksiz olarak yapılmış olması.

Yer almaktadır. Söz konusu şartları sağlamayan adayların bu yardımdan yararlanması mümkün değildir. Ayrıca anne veya babadan herhangi birinin bu şartları sağlaması halinde doğum yardımına başvuru yapılabilmektedir.

Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parası almak için vatandaşların:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükler,
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine,
 • Büyükelçilik veya konsolosluklara ve
 • Çalıştıkları kuruma,

Başvuru yapmaları mümkündür. Türkiye sınırları dışında ikamet eden Türk vatandaşları büyükelçilik veya konsolosluklar üzerinden başvuruları yapabilir. Bunun dışında kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet alımı yoluyla istihdam edilmiş veya edilmemiş olsun, aktif olarak çalışıyorsa bu kişiler doğum yardımı için kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarına doğum yardımı için başvuru yapılması adına anne veya babanın herhangi birinin memur olarak veya sözleşme ile kamu kurumunda çalışıyor olması yeterlidir. Bu kişiler için yapılan ödemelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen oranların altında bir ödeme yapılması halinde ortaya çıkan fark bakanlık tarafından ödenir. Belirlenen oranların üzerinde ödeme alan kişiler içinse herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez.

Evde Doğum Yapılması Halinde Doğum Parası Ödenir Mi?

Doğum yardımı ödemesi için ödeme için geçerli tarihten sonra (15.05.2015) canlı doğumun gerçekleşmiş olması yeterlidir. Bu ve diğer şartları taşıyan herkes doğum yeri fark etmeksizin doğum yardımından yararlanabilir. Bu tarihten sonrası için çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine kaydedilmesinin ardından, ilgili kuruma başvuru yapılması ile doğum yardımından yararlanmak mümkündür.

Benzer şekilde bu tarihten sonra evlat edilen çocuklar için, çocuk adına daha önce herhangi bir ödeme yapılmadığı takdirde çocuk parası ödemesi hak sahibi olan anne veya babaya yapılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar ?

SSK Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İlgili Makaleler

129 Yorum

  1. Merhaba,

   15/05/2015 tarihinden önce doğum gerçekleştiğinden almanız mümkün değil.

 1. Merhaba eşim grafiker. 2019 ocak ayında 90 gün aktif sigortalı çalıştı daha sonra işten ayrıldı. Şuan evden bir firmanın grafik işlerini yapıyor ve sigortası da aktif. Hamileliğin 35. haftasında. Şuan çalışmasını engelleyecek bir durum yok ancak doğum iznine ayrılması zorunlu mu? Şubat ayının sonunda şuanki iş yerinde 90 günü tamamlıyor ancak diğer iş yeriyle birlikte son 1 yılda 90 günden fazla sigorta olmuş oluyor. Eşim şuan izne ayrılsa doğum parası alabilir mi? Yoksa burada 90 günü tamamlaması mı lazım? Doğum iznine çıkmasu 35. Haftada zorunlu diye duyduk ne yapmamız lazım cevabınızı bekliyorum hocam. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   son 1 yıl içinde 90 gün doldurması, rapor alacağı tarih ve raporlu olduğu süre boyunca iş akdinin fesih edilmemesi şartı var. Bu 90 günlük sürede aynı işyeri olma şartı yok. 35. hafta doğum iznine çıkması gerekir.

  2. İşinizi ciddiye alıp bu kadar kısa sürede bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bilgileri yaklaşık 1 haftadır öğrenmeye çalışıyorum gerçekten çok sağolun. Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Merhaba benim 4 çocuğum var ikisi ilk okul biri lise birisi de üniversiteye hazizlaniyo çocuk parasına çok ihtiyacım var nasıl alınır bilmiyorum cok zorluk çekiyorum çok ihtiyacım var

 2. Kurumlarda adamınız olacak yardım alabilmek için birkaç tanıdığım var durumları iyi ve devletten hersey adı altında yardım alan.Benim otizmli çocuğum var evim kira 2 çocuk eşim askeri ücretli diye yardım alamadım ama millete bakıyorum imam nikahlı yasiyor adam çalışıyor devletten dul adı altında 2 bine yakın maas alıyor her ay 6 yaşındaki cocuga iki ayda bir mi ne 250 tl süt parası alıyor pttden devlet 3 cocuklulara veriyormus yeni duydum ayrica bayramlarda ek 2000 aliyor.esnaf olarqk calisip cocuguna engelli maasi alan var tanıdıgın varsa kılıfına uydurup alıyorsun bu kadar tanıdık yoksa ugrasmayin yardım alamazsınızz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu