SSK

2020 Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Doğum yardımı bilinen adıyla çocuk parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, canlı doğum gerçekleştiren her Türk vatandaşı için PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından vatandaşların Doğum Yardımı Sistemi (DYS) üzerinden başvurularının girilmesi halinde takip eden ay içinde yapılmaktadır. Çocuk parası ödemesi almak için mavi kart sahibi veya Türk vatandaşı olma şartı aranmaktadır.


Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Nedir?

15.05.2015 tarihinden itibaren gerçekleştirilen tüm canlı doğumlar için bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemelerden yararlanmak için doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüklerinden Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden çocukların nüfus bilgilerinin kaydedilmesi, ardından ilgili kurumlara şahsen veya posta ile başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi ile tüm vatandaşların çocuk başına ödeme alması mümkündür.

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Ödemesi Nereden Yapılır?

Çocuk parası ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Vatandaşların canlı doğumu gerçekleştirmesinin ardından, başvurunun DYS’ye girilmesini takiben ödemeler PTT ile annenin hesabına aktarılır.

Kimler Çocuk Parası Yardımından Yararlanabilir?

Doğum yardımı:

 • Türk vatandaşları,
 • Mavi kart sahipleri ve
 • Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için

Canlı doğum gerçekleştirmeleri halinde yapılan bir ödemedir. Çocuk parasından yararlanmak için anne veya babadan en az birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Aynı zamanda mavi kart sahipleri de bu uygulamadan yararlanabilir.

Doğum yardımından yararlanmak için 2015 ve sonrasında canlı doğumun gerçekleşmiş olması şarttır. Bu tarihten önce gerçekleştirilen doğumlar için herhangi bir ödeme yapılmaz. Ancak ödeme sırasında ne kadar ödeme yapılacağının belirlenmesi için söz konusu tarihten önce doğan çocuklar dikkate alınarak yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenir. Çocuk parası ödeme miktarı çocuk sayısına göre farklı oranlarda belirlenmiştir.

Çocuk Parası Ödemeleri Ne Kadardır?

Doğum yardımı kapsamında güncel olarak belirlenen ödeme miktarları çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Buna göre:

 • Birinci çocuk için: 300 TL
 • İkinci çocuk için: 400 TL
 • Üç ve sonraki çocuklar için: 600 TL

Ödeme yapılır. Doğum yardımı sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemelerdir. Kamu personelleri için doğum yardımı parası kurum tarafından ödendiği için zaman zaman bu oranlardan daha düşük ödeme yapılabilir. Ortaya çıkan bu tip farklılıklar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgili birimlerine başvuru yapılarak aradaki farkın ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Çocuk parası ödemeleri gerçekleşen canlı doğum sonrası çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine kaydedilmesinin ardından yapılacak başvurusunun, Doğum Yardımı Sistemi üzerinde görünmesini takip eden ay içinde yapılmaktadır. Doğum yardımı için yapılan başvurunun ardından DYS’de başvurunun görülmesinin hemen ardından aynı ayı takiben ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Ödemesi Nasıl Alınır?

Doğum yardımı başvurusu yapmak için canlı doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından:

 • Nüfus müdürlüğünde KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) ile çocuk kaydedilir,
 • Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi hazırlanır,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ilgili birimlere dilekçe teslim edilir,
 • Şahsen, kargo ile veya iadeli taahhütlü posta ile başvuru yapılabilir,
 • DYS (Doğum Yardımı Sistemi) onayının ardından PTT üzerinden ödeme alınır.

Çocuk parası almak için belirlenen bu adımların takip edilmesi gerekmektedir. Çocuk parası ödemesi çocuk sayısına göre sadece tek seferlik yapılmaktadır.

Hamileyken Çocuk Parası Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hamileyken çocuk parası başvurusu yapılması mümkün değildir. Doğum yardımı alabilmek için gereken ilk şart canlı doğumun gerçekleşmiş olmasıdır. Canlı doğumun yapılması ve bağlı olduğunu nüfus müdürlüğüne çocukların kaydedilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hamileyken bu yardım için vatandaşların başvuru yapması mümkün değildir.

Hamilelik döneminde kişilerin doğum parası yardımı için başvuru yapmamalarının temel nedeni canlı doğum şartının sağlanamamış olmasıdır. Bu nedenle hamilelerin doğum yardımı başvuru yapması mümkün değildir.

Çocuk Parası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Çocuk parası almak için ilgili mevzuatta herhangi bir başvuru tarihi veya son başvuru günü belirlenmemiştir. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen tüm canlı doğumlar için kişilerin ilgili kurumlar üzerinden başvuru yapması mümkündür. Bu yönüyle doğum yardımından canlı doğumun gerçekleşmesinden sonraki herhangi bir tarihte başvuru yapılması mümkündür.

Doğum yardımı başvuru için herhangi bir süre kısıtlamasının getirilmemesi vatandaşlar açısından büyük bir kolaylık sağlamıştır. Ancak canlı doğumun gerçekleşmesi takip eden andan itibaren başvuruların yapılması tavsiye edilmektedir.

Çocuk Parası Sadece Anneye Mi Ödenir?

Çocuk parası ödemesi Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olan ve canlı doğum gerçekleştiren her anne için ödenmektedir. Doğum yardımı çeşitli istisnai durumlarda babaya da yapılabilmektedir. Annenin doğum sırasında hayatını kaybetmesi, annenin Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olmaması gibi durumlarda ödemeler hak sahibi baba üzerinden gerçekleştirilir. Bunun dışında ödemelerin üçüncü bir kişiye yapılması mümkün değildir.

Aylık Olarak Çocuk Parası Ödemesi Alınabilir Mi?

Çocuk parası ödemesi sadece çocuk sayısına göre tek sefer yapılır. Bu nedenle aylık olarak veya taksitle bu ücretin alınması mümkün değildir.

Doğum Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası alma şartları arasında:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Mavi kart sahibi olmak,
 • Canlı doğum gerçekleştirmek,
 • 05.2015 ve sonrasında doğum yapmış olmak,
 • Doğum sonrası başvuru adımlarının eksiksiz olarak yapılmış olması.

Yer almaktadır. Söz konusu şartları sağlamayan adayların bu yardımdan yararlanması mümkün değildir. Ayrıca anne veya babadan herhangi birinin bu şartları sağlaması halinde doğum yardımına başvuru yapılabilmektedir.

Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parası almak için vatandaşların:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükler,
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine,
 • Büyükelçilik veya konsolosluklara ve
 • Çalıştıkları kuruma,

Başvuru yapmaları mümkündür. Türkiye sınırları dışında ikamet eden Türk vatandaşları büyükelçilik veya konsolosluklar üzerinden başvuruları yapabilir. Bunun dışında kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet alımı yoluyla istihdam edilmiş veya edilmemiş olsun, aktif olarak çalışıyorsa bu kişiler doğum yardımı için kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarına doğum yardımı için başvuru yapılması adına anne veya babanın herhangi birinin memur olarak veya sözleşme ile kamu kurumunda çalışıyor olması yeterlidir. Bu kişiler için yapılan ödemelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen oranların altında bir ödeme yapılması halinde ortaya çıkan fark bakanlık tarafından ödenir. Belirlenen oranların üzerinde ödeme alan kişiler içinse herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez.

Evde Doğum Yapılması Halinde Doğum Parası Ödenir Mi?

Doğum yardımı ödemesi için ödeme için geçerli tarihten sonra (15.05.2015) canlı doğumun gerçekleşmiş olması yeterlidir. Bu ve diğer şartları taşıyan herkes doğum yeri fark etmeksizin doğum yardımından yararlanabilir. Bu tarihten sonrası için çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine kaydedilmesinin ardından, ilgili kuruma başvuru yapılması ile doğum yardımından yararlanmak mümkündür.

Benzer şekilde bu tarihten sonra evlat edilen çocuklar için, çocuk adına daha önce herhangi bir ödeme yapılmadığı takdirde çocuk parası ödemesi hak sahibi olan anne veya babaya yapılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar ?

SSK Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İlgili Makaleler

128 Yorum

  1. Merhaba,

   15/05/2015 tarihinden önce doğum gerçekleştiğinden almanız mümkün değil.

 1. Merhaba eşim grafiker. 2019 ocak ayında 90 gün aktif sigortalı çalıştı daha sonra işten ayrıldı. Şuan evden bir firmanın grafik işlerini yapıyor ve sigortası da aktif. Hamileliğin 35. haftasında. Şuan çalışmasını engelleyecek bir durum yok ancak doğum iznine ayrılması zorunlu mu? Şubat ayının sonunda şuanki iş yerinde 90 günü tamamlıyor ancak diğer iş yeriyle birlikte son 1 yılda 90 günden fazla sigorta olmuş oluyor. Eşim şuan izne ayrılsa doğum parası alabilir mi? Yoksa burada 90 günü tamamlaması mı lazım? Doğum iznine çıkmasu 35. Haftada zorunlu diye duyduk ne yapmamız lazım cevabınızı bekliyorum hocam. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   son 1 yıl içinde 90 gün doldurması, rapor alacağı tarih ve raporlu olduğu süre boyunca iş akdinin fesih edilmemesi şartı var. Bu 90 günlük sürede aynı işyeri olma şartı yok. 35. hafta doğum iznine çıkması gerekir.

  2. İşinizi ciddiye alıp bu kadar kısa sürede bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bilgileri yaklaşık 1 haftadır öğrenmeye çalışıyorum gerçekten çok sağolun. Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. Kurumlarda adamınız olacak yardım alabilmek için birkaç tanıdığım var durumları iyi ve devletten hersey adı altında yardım alan.Benim otizmli çocuğum var evim kira 2 çocuk eşim askeri ücretli diye yardım alamadım ama millete bakıyorum imam nikahlı yasiyor adam çalışıyor devletten dul adı altında 2 bine yakın maas alıyor her ay 6 yaşındaki cocuga iki ayda bir mi ne 250 tl süt parası alıyor pttden devlet 3 cocuklulara veriyormus yeni duydum ayrica bayramlarda ek 2000 aliyor.esnaf olarqk calisip cocuguna engelli maasi alan var tanıdıgın varsa kılıfına uydurup alıyorsun bu kadar tanıdık yoksa ugrasmayin yardım alamazsınızz.

 3. Eşim inşaatta çalışıyor ama 1 ayda 10 gün ancak çalışıyor iki çocuğum var hamileyim kaymakamklığa baş vurdum ama sigorta var diye yardım Anlamıyorum ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Merhaba,

   Maalesef kaymakamlık sosyal yardım birimler sigortayı aktif görünce reddediyorlar. Belediyelere başvuru yapabilirsiniz.

 4. Meraba ben 8aylık gebeyım mama ve bez yardımından faydalanmak için dogumdan sonramı basvuru yapmam gerekıyor ve nereye hangı evraklarla basvuru yapacagım yardımcı olursanız sevınırım ıyı calısmalar

 5. Iyi akşamlar Ben para yardımı yaptım kabul edildi ptt ye mı yatıyor para birde bana dediler ki kabul edildi banka onay vermezse para yatmaz mı

 6. Ben %75 engelliyim ,devletten engelli maasi aliyorum ,ayni zamanda 12 yasindaki oglumla birlikte yasiyorum .Onun icinde babasindan ayda 1600 tl istirak nafakasi aliyorum .900 tl kirada oturuyoruz ,bunun yanindaki giderlerle birlikte gecinemiyoruz .orta okula giden oglum icin sosyal yardimlasma kirumu bir odeme saglarmi ,yardimda bulunurmu ,nasil ve hangi sartlarla basvurmam gerekir ?Tesekkurler..

 7. YUKARIDA VERİLEN BİLGİLER YANLIŞTIR. 1 ÇOCUK 300 2 ÇOCUK 400 3 VE ÜZERİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN TOPLAM 600 TL YANİ EN FAZLA ALACAĞI 600 TL DİR. İKİZ OLURSA 700 TL DİR.

 8. Merhaba bn ev hanımıyım 1oğlum var ve hamileyim 2ci çocuğum olucak ve eşim işten çıkarıldı şuan işsizilik maaşi için başvuru yaptı ve kiracıyız bunun için herhangibi yardım alabilirmiyim cvp veririrseniz sevinirim teşekkür ederim

 9. Merhaba bn ev hanımıyım 1oğlum var ve hamileyim 2ci çocuğum olucak ve eşim işten çıkarıldı şuan işsizilik maaşi için başvuru yaptı ve kiracıyız bunun için herhangibi yardım alabilirmiyim cvp veririrseniz sevinirim teşekkür ederim

 10. Ben çalışmıyorum eşimde çalışmıyor iş bulunmadı 2 çocuğum var 2 yaşında bde 8 aylık üstünüzde başkalarının arabaları var biz çocuk yardım parası alabilirmiyz

  1. Merhaba ben asgari ücretiyim ikiz bebeğim oldu bir tanede 6 yaşında kizim var bez yada mama yardımı almak için ne yapmaliyim

  2. Merhaba,

   Bez ve mama gibi soyal yardımlar muhtaçlık sınızı altında olanlara verilmektedir. Asgari ücretli maaşlı olarak ödenek almanız çok zor.

  3. Mrhb 2 tane kizim var biri 2 yas 2 aylik biri agustos 3 de 1 yas olucak esim asgari ucrete calisiyor ve evimiz kira zor geciniyoruz acaba yardim parasi alabilirmiyiz yada cocuk yardim parasi die birsey varmi 2015 den sonra dogmus olmasi şartmış bilgi verirmisiniz

 11. Iyı aksamlar ben 2 cocuk annesiyim ve hamileyim bi cocugum 4 yasında biri 10 aylık cocuk parası alabilir miyim acaba ve ev hanımıyım

  1. Merhaba,

   Çocuk eğitim yardımı hiç geliri olmayan aileler verilmektedir. Sizin alabileceğiniz doğum sonrasında Aile ve sosyal hizmetler müdürlüğü müracaatı sonrası verilen tek seferlik olan 1. çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 ve 3. çocuk için 600 TL verilen doğum yardımı bunları aldıysanız. Sadece doğacak çocuk için alacağınız 600 tl var. Bunu da doğum sonrası müracaat ederek alabilirsiniz.

 12. ben 3 cocuk annesiyim ev hanimiyim.esim sskli asgari ucretli olarak calismaktadir.ama zor geciniyoruz cocuklarim okula gidiyor cogu ihtiyaclarini karsilayamiyoruz.ilk cocugum 1.05.2009 dogumlu ikinci cocugum 02.02.2011 dogumlu ucuncu cocugum 24.02.2015 dogumlu acaba cocuk yardim odenegi alabilirmiyiz.alabilirsek eger nereye basvuru yapmam gerekiyor yardimci olursaniz seviniriz

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

  2. Eşim paranoya hastası 8 senedir çalışmıyor hiç bir yerden gelirim yok 5 çocuğum var aile yardımlaşmasına baş vurdum red cevabı geldi ev bizim eşyam güzel insanların eşyalarına göremi değerlendiriliyor önceden varlıklıydı eşim sonra bu hastalığa yakalanınca çalışmaz oldu neyimiz varsa sattık şimdiye kadar geçimimizi sağladık ama hazıra dağ dayanmaz bilirsiniz ve sizlere bu hastalığı anlatmama gerek yok sizler bir sosyal hizmet okuyanlar olarak bilirsiniz benim kızım da okuyor sosyal hizmet bölümü yardımcı olabilir misiniz Ben geri buraya bakamıyorum bilemiyorum Cevabınızı mesaj olarak gönderebilir misiniz 0534…….. Şimdiden teşekkür ediyorum

  3. Merhaba,

   Kendi eviniz haricinde bir mal varlığınız yok ise sosyal yardım alabilirsiniz. Kaymakamlık haricinde belediyelerin sosyal yardım birimlerine başvurabilirsiniz.

 13. Kolay gelsin benim arkadaşım Eşinden ayrıldı ve 3 tane çocuğu var şu anda çalışmıyor iş arıyor Bununla ilgili ya Çocuklara ya da hanıma verebileceğiniz destek var mı acaba Bir kaç bir yere başvurmuş fakat verilmediğini söylemişler şu anda çok zor durumda çocuğu ilkokula başladı İki tane küçük çocuğu var İkiz Yardımcı olursanız çok sevinirim

 14. Ben sigortalı askeri ücretle calışan biriyim 2 cocugum var oglum bronşit her ay hastaneye gönderiyorum tedaviye kiracıyım aldıgım maaş bana yetmiyor devletten nasıl yardım alabiliriz bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevinir

  1. Merhaba,

   Maalesef eğitim yardımını asgari ücretli çalışanlar alamıyor. Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal hizmet brimlerine bu konu ile ilgili talepte bulunabilirsiniz.

 15. Merhaba esim insaat iscisi 2 çocuğum var biri 4 dieri 1 yasinda kucuk olan astim bronsit hastasi her ay duzenli doktora gidiyor dewlet hastanesinde alti ay surekli yatti ama bi ilerleme olmadigindan ve gitgide kotu gittinden ozel hastaneye gtmek zorunda kaldim acaba coxuk parasi alabilirmiyim esimin sigortasi var yanliz

  1. Merhaba,

   Eğer evde asgari ücrete ulaşan bir gelir var ise çocuk eğitim yardımından yararlanamazsınız. Kaymakamlıklarda sosyal hizmet brimleri mevcut buralardan da yardım için başvuru yapabilirsiniz.

 16. Benim 3 çocuğum var 3 de öğrenci 1 ilk okul ikisi de orta okul sizden çocuklarıma öğrenci parası istiyorum evim kira asgari ücret le geçiniyoz sizden destek bekliyorum

 17. Selam benim 4 çoçuk sahibiyim bir firmada Şöfürüm
  bana çocuk parası 10 yıldır çocuk parası almıyorum
  Ben nereye müracaat etmem gerekiyor teşekkürler

 18. Slm.ben emekli öğretmenim ve esimden ayrilali yaklaşık 15 yil oldu.cocuklarimin velayetleri bende idi ama şimdi iki cocugumda velayet yaşlarını geçtiler.ben çocuk parası hiç almadım ve talep etsem şimdi alabilirmiyim.cocuklarin birisi ünv.bitirdi ama işsiz diğeri bu yıl ünv.basladi.

 19. Iki kiz cocuk annesiyim biri 4 digeri 3 yasinda esimi 3.5 yil once kaybettim is kazasi ayligi aliyorum bende cocuk parasi alabilirmiyim

  1. Saniye Hanım,

   Çocuk eğitim yardımı için İllerde Valiliklere, ilçelerde ise Kaymakanlığa bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başvuruları değerlendiriyorlar. Konu ile ilgili İlçe kaymakamlıklarını arayarak bu birimlerden durumunuzu belirtip bilgi alabilirsiniz.

 20. Merhaba benim.esim şuan calismiyor.
  3 cocugum var acaba cocuk yardimi alabilirmiyim
  Bitanesi okula gidiyo sadece onami verirler

 21. Slm Ben calismiyorum esim 5 ya oldu isee baslayali iki çocuğum var kızım 9 cu sınıfa gidiyor oglumda lisede okuyor eşim iş kurdan ise girdi sigortası sadece sağlık güvencesi acaba çocuk parasından yararlana bilirmiyim lütfen bilgi verebilir misiniz

  1. Merhaba,

   Çocuk eğitim yadımı hiçbir geliri olmayan ailelere veriliyor. Maalesef yardımdan yararlanamazsınız.

 22. merhaba esim özel sektörde çalışıyor sigortalı 27/02/doğumlu kızım var ben çalışmıyorum çocuk yardım i alabilir mıyım

  1. Merhaba,

   Sizin veya eşinizin çalmıyor olması gerekiyor. Çocuk eğitim yardımı alamazsınız.

 23. Slm askeri ücretle ssk calisaniyim birisi 10/11/2010 doğumlu birisi 114/19/2013 doğumlu iki oğlum var bunlara çocuk parası alabilirmiyim veya nereye baş vuru yapmam gerek

  1. Merhaba,

   Asgari ücretli çalışanlar için çocuk parası Asgari Geçim İndirimi ile birlikte çalışana ödeniyor. Bildirmediyseniz işyerinize çocuk bilgilerinizi verin. Çocuk okul eğitim yardımı herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ailelere eğitimi teşvik için verilmektedir.

 24. Benim eşim cezaevinde yatıyor 10 aylık bebeğim var sigortam yok katınvalidemin yanında kalıyorum ne gibi yardımlar alabilirim yardımcı olurmusunuz

 25. Merhaba bir çocuk annesiyim kaynatamın evinde kalıyoruz o evde kredi çekilmiş giriş katta oturuyoruz bir çocuğum var eşim işten çıkmış işsiz sigortamiz yok ne gibi yardımdan yararlanabilirim. cocuğumun üzerine maaş bağlanır mı bağlanacağı ücret ne olur ..ilginiz için tesekkurler

 26. MERHABA BENİM 2 ÇOCUĞUM VAR. ÖZEL BİR ŞİRKETTE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORUM.OĞLUM ORTAÖĞRETİM KIZIM İLKOKUL 1.SINIF A GİDİYOR. SİGORTALI ÇALIŞIYORUM. EŞİM LE BOŞANMA AŞAMASI MAHKEME SÜRECİNDEYİM. BENDE ÇOCUKLARIMIN İHTİYACINI KARŞILAMADA ZORLANIYORUM. ÇOCUKLARIM İÇİN YARDIM ALABİLMEM MÜMKÜN MÜ ACABA? GERİ DÖNÜŞ YAPARSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

 27. Merhaba benim 4 çocuğum var en küçüğü 5aylık ihtiyaçlarını karsılıyamıyoruz eşim çalışıyor sgk lı ama durumumuz iyice kötüleşiyor banka borçları kira derken çocuklarımın ihtiyaçlarına yetmiyor bez ve mama alamıyoruz yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi günler

  1. Eşim sigortalı iki cocugum var biri okula gidiyo yardım alabilmek için ne yapabilirim

 28. teşekkürler sgk. ama ben sgknın verdiği 18 yaşına kadarki aylık ödeneği nasıl alabilirim ? veriliyormu ?

 29. meraba benim 4 aylık çocuğum var.süt parasını aldım.18 yaşına kadar çocuğa aylık ödenek veriliyormu? nereden alabilirim?

  1. EMZİRME ÖDEMESİ YARDIMI YANLIZCA TEK BİR SEFERE MAHSUS OLMAK ÜZERE VERİLMEKTEDİR

 30. Merhaba ben 09/12/2015 tarihinde Doğum yaptım 1. Doğumum 400 kira çocuk yardımı için müracaat etmiştim ben bu parayı almayı unuttum babada bi bilgi gelmedi PTT sen hala alabilirmiyim teşekkür

 31. Çocuk yardımı ile dogum parasi aynı sey mi 1 defaya mahsus mu aliniyor yoksa aylık mi veriliyor.Bilgi kirliligi yaşaniyor internette kimisi aylik cocuk parasi nedir diyor kimiso dogum yardimi nasil alirim diyor.
  1.çocuk yardimi asgari ucretli bir aileye 1. Yeva 2. Dogan cocuga ne kadar verilir aylık mı verilir?????
  2. Dogum yardimi ile cocuk yardimi ayni mi ayninise aylik veriliyormu ne kadar.
  3. Cocuk yardimi Bu asgari gecim indirimine ekleniyormu.

  1. Emzirme ödeneği tek sefere mahsus 133 TL ödenmektedir.
   Çocuk parası ise 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 500 TL ödenmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için Sosyal Yardımlaşma hattı ALO 144’ü arayınız.

 32. Merhaba esim fabrikada calisiyor 4 cocugum var fakat devletin verdigi cocuk parasini maasa ek olarak vermiyorlar nereden alacagiz

 33. Eşim 8senedir bir işyerinde çalışıyor yüksek maaş alıyor ama sgk sı asgari ücret yatıyor çocuk parası almıyor işten cıkarırlardiye birşeyde diyemiyor 13 ve 10 yaşlarında kızlarımız var çocuk parası icin işyerinemi talepte bulunulacak sgk müdürlügünemi başvurmalıyız

 34. Eşim kendine tarım 5 sigortasını yaptırdı sgklı 3 tane çocuklarım var büyük kızım 12 ortancı 5 en küçük 3 aylık çocuk yardımı alabiliyormuyum.

 35. Ben ev hanımıyım beş çocuğum var eşim 1.800 TL maaş alıyor üç kızım Lise ögrencisi ikliside 5 ve 2 yasındalar ben cocuk başına para hakkından yararlanmak istiyorum ne yapmalıyım?

 36. Esim sigortalı ben ev hanımı iki cocugumuz var biri 3 diğeri 1,5 yasinda evimiz kira asgari ücretle gecinmeye calisiyoruz ama yetmiyor bizim için hiç mi yardım yok bilgi verirseniz cok sevinirim gıda kömür vs

 37. benım evlilik dışı 20 aylık oğlum var ben babamdan yetım maaşı aliyorum doğum parası alabılırmıyım ve nereye başvuru yapmam gerekiyor

 38. Meraba benimde 4 ve 1.5 yaşında çocuklarım var eşim sigortalı ben ev hanımının her ay yardım alabilirmiyim nereye baş vurabiliriz

 39. Merhabalar eşim sigortali işte çalışmakta ben ev hanimiyim 2 tane oğlum var biri 9 diğeri 2.5 yaşında ne gibi yardımlar alabilirim nereye baş vurmak gerekli teşekkürler

 40. Merhaba, 3 yaşında ikiz çocuklarım var. Eşim asgari maaş aliyor ve sigortalı çalışıyor, ben ev hanımıyım. Acaba devletten nasıl bir yardım alabilirim? Teşekkürler

 41. Merhablar

  17.07.2013 doğumlu kızımız için çocuk parası alabilir miyiz, almak için ne gibi işlemler yapmam gerekiyor?

 42. Ben 6 mayısta doğum ettim ama hiç yardım almadim 1cocugum var acaba yardım ala bilir miyim ve alirsam ne kadar alırım oğlum şuan 17 aylık şuan krese yazmak istiyorum çalışmak zorunda olduğum için kreş parası bile yok ne yapmam gerekiyor

 43. Merhaba ben yaklaşık 7 aydr sigortalı bir işte çalışıyorum eşimle ayrıyım ailemle yaşıyorum ve resmi nikah yoktu eşimle ayrldk 2 yaşında bir çocuğum var benim nüfusum üzerinde çocuk yardımı alabilirmiyim

 44. merhaba ben 6 çocuk babasıyım 14. 12. 8. 5. 2 birde karım ocak 2017 de duyum yapacak bu durumda nasıl bir yardım alabilirim kendimde inşaat işçisiyim bu göne kadar hiç devletten yardım almadım evim var kaymakamlıklar evin vardiye hiç yardım vermediler 4 tanede örencim var lütfen yardımcı olurmusunuz cevap bekliyurum teşekürler

 45. ben 3 çoçuk babasıyım sigortalı çalışanım eşim çalışmıyor şimdiye kadar çoçuk maaşı almadım. ne yapmam lazım…?

 46. Esim sigortali iste calisiyo 06/30/2015 tarihinde dogum yaptim sadece dogum parasi ve sut parasi verdiler cocuk yardim parasi alamiyorum esimin sigortasi oldugu icin vermiyolar cocuk yardim parasini alabilir miyim.

 47. mrb bizim resmi nikah yok biz sosyal politikalar yardımlaşmaya başvurduk yardım parası 300 tl yatar dediler ama daha yatmadı 1 agostos da başvurmustuk acaba nikah yok diyemi yatmnıyor

 48. Merhaba benim iki tane oğlum var biri 3 yaşında biri de 3 aylık ben yardım için hiç bir yere baş vurmadim şimdi yapsak. parasi ala bilirmiyim ve ne kadar alacak bide süt parasi ne kadar alabiliyoruz.

 49. Eşim ssklı 4 çocugum var.Büyüğü 16 küçügü iki yaşında şu ana kadar ssk dan nasıl çocuk parası alabilirim.Teşekkürler.

 50. Merhabalar ben gecen aya kadar sigortalı çalışıyordum şuan işsizlik maasi alıyorum 4 aylık hamileyim ne gibi haklardan faydalanabilirim..

 51. 2 aydan beri sigortalı çalışıyoum 1303 aylık alıyorum 2 tane kızım var biri 12 yaşında biri 5 yaşında çalışanların aldığı çocuk parasında alabiliyormuyum alabiliyorsam nereye başvurmalıyım

 52. SSK LIYIM 5 YILDIR 2 TANE KIZ ÇOÇUM 3 ERKEK ÇOÇUM 7 YAŞINDA SGK YARDIMI ALA BİLİRMİYİM NEREDEN ALA BİLİRİM TSKEDERİM

  1. Merhabalar 9 yasinda 1 kiz ve 13 09 2013 dogumlu bir oglum var ben calismiyorum esim salisiyor ne gibi yardimdan faydalanabilirim nereye basvurmam lazim

 53. merhabalar 06.11.2013 doğumlu 1 oğlum var o dönem sgk dan süt parası almıştık kısmetse 1 ay sonra 2. çocuğumuz olacak sgk dan aldığımız süt parası ile 2. çocuk yardım parası ayrı kurumlardan mı talep ediliyor. Ayrı ise ilçelerde oturanlar nereye başvurmalı? doğum belgesi yeterli mi dilekçe mi yazılmalı? yardımcı olur musunuz?

 54. 20 08 2013 doğumlu bi kızım var boşandım çalışmıyorum Her hangi bi yardım alabiliyormuyum biraz içe kapanık olduğum için kimseye soramıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 55. 23 gunlik bebegim var sut parasini aldim 2 cocuk oldugu icin 400 de hala yatmadi ne zaman yatar acaba.bide bunlarin haricinde bi yardim alabiliyormuyum.

 56. Esimde sigortasiz bende sigortasizim ve 3. Bebegime hamileyim aylik cocuk parasi alabilir miyim 4 ve 2 bucuk yasinda cocuklarim

 57. Merhaba ben dul bir bayanim ve çalışmıyorum bir oğlum var 8 yaşında ve onun için nasıl bir yardım talebineb buluna bilirim lütfen yardım edin ne yapmam lazım nereye baş vuru yapmam lazım

 58. Slm lar ben askeri ücretli olarak özel sektörde çalışıyorum 4 tane çocuğum var büyük orta 2 ye gidiyor diğeri ilkokul 4 e gidiyor diğeri ise seneye ilkokul 1 e başlayacak enküçük oğlum da daha 4 yaşında evim kira ennem babam var yanımda yani evde 8 kişi yaşıyoruz babam 55 doğumlu annem 50 doğumlu babam kanser tedavisi görüyor babamın emekli maaşı var ama oda krediye kesiliyor anlaşın zor zanaat geçiniyorum ben herhangi bir yardımdan faydalana bilirmiyim ilginiz için teşekkür ederim

  1. Maalesef herhangi bir yardımdan faydalanamıyorsunuz. Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 59. BAĞKUR çalışanıyım yaklaşık 30-40 gün sonra erkek çocuğum olacak çocuk yardımı alabilirmiyim ne kadar alırım

  1. İlk çocuğunuz ise 300 TL alırsınız. İkinci çocuğunuz ise 400 TL ve 3.çocuğunuz ise 600 TL çocuk yardımı alırsınız.

 60. Sigortali bir iste calisiyorum 2 aya Allah nasip ederse kizim olacak.ne gibibyardimlar alabilirim? Simdiden tesekkurler Yusuf bey

  1. Çocuk yardımı alabilirsiniz. Annesi sigortalı olarak çalışıyorsa doğum parası hakkı bulunmaktadır.

 61. eşim ve ben sigortalı özel sektör çalışanıyız bir çocuğumuz var 5 yaşında çocuk yardım parası alabilirmiyiz

 62. merhaba , taşeron olarak çalışan biri eylül 2015 te doğan ilk bebeği için her ay çocuk yardımı alabilir mi? ne tür yardımdan faydalanabilir? anne tel seferlik doğum parası almıştır. teşekkürler

  1. Çocuk yardımı alabilir. Aylık yardım hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 63. Bu yardımları almak için ssklı olmakmı lazım yeşilkartlılarınbu veya buna benzer ne gibi yardımlardan faydalandığı hakkında bilginiz varmı 8 ve 3 yaşında 2 kızım var

  1. Herhangi bir kurumda olmanız gerekmiyor. Ancak 2015 mayıs ayı sonrası yapılan doğumlarda geçerlidir.

  1. 2015 mayıs sonrası doğumlarda çocuk yardımları verilmektedir. Maalesef sizin için bir yardım bulunmuyor.

 64. Mrb ben sigortali calisiyorum asgari ucret aliyorum 10 ve 4 gunluk 2 kizim var cocuk parasi vermiyolar ne yapmam lazim ve 2 cocuguma ne kadar almaliyim

  1. 2.çocuk için 400 TL çocuk yardımı alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  2. Sayın yusuf karataş esim tür şoförü sigortalı.üç çocuğun var.biri ana sınıfında öbürü ilk okul bir e .bende yardıma dahil olur uyum

 65. Ben 2 cocuk babasıyım sigortalı işte calısan bırıyım.eşim calişmiyor ve sgk ya basvuru yaptıgımda ise sadece süt emzirme yardımı bir sefer ziraat bankasına basvuru yapan kişinin adına yatıyormus fakat birde sosyal yardımlaşmaya cocuk parasıiçin basvurun dedıler …ben bu aylık 185 tl olan cocuk parasına nasıl basvurabılırım. Yardımcı olabılırmısınız?.

 66. Evli iki çocuk babasıyım ssk çalışanıyım eskiden vergi iade zarflarına fiş toplardık işyerine verir paramızı alırdık yeni kanuna göre bu sistem kalkmış devlet bu vergi parasını işverene vermiş çalışanın maaşına katarsın diye fakat maaşlarımıza hiç yansımıyor kuru maasla geciniyoruz bu arada cocuklarım biri dort yasında biri dort aylık ve cocuk başı ne kadar hak ediyorum saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı