• SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?


  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?


  Ortodontik tedavi, diş yapısında bozukluk olan kişilere uygulanan tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Diş çarpıklıkları, çene gerilikleri, çene bozuklukları gibi alanlarda diş teli ile tedavi uygulanarak hastanın sağlık durumu doktorun belirlemiş olduğu sürelere göre iyileştirilmektedir. Diş teli uygulaması en az 1 sene ile başlarken maksimum 3 seneye kadar devam edebilmektedir. Tabi bu tedavi yöntemi biraz maliyetli olduğundan akla gelen ilk soru SSK diş telini karşılıyor mu sorusunun cevabıdır. Diş teli uygulaması özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ya da doktorların özel muayenehanelerinde gerçekleştirilmektedir.

  1. 2017 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanmamaktadır.
  2. Yalnızca 18 yaşın altındaki hastaların diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanır.
  3. Ağız ve diş sağşığı merkezlerinden çzel kurumlara sevki gerçekleştirilen hastalar en fazla 6 ay içinde özel kurumlara müracaat etmeli ve tedaviye başlamalıdırlar.
  4. Tedaviyi uygulayacak olan hekimin mutlaka “Uzman Ortodontist” olması gerekmektedir.
  5. SGK tedaviyi karşılamamaktadır ancak; 18 yaşın altındaki hastalar belli bir süre sonra tedavi masraflarının bir kısmını SGK’dan talep edebilmektedir.
  6. 2000 yılının başlarında diş teli tedavisinin tamamı SSK tarafından karşılanmaktaydı ancak; bu tutarların karşılanmasının ardından çok fazla kişi diş teli tedavi müracatında bulunduğu için SGK düzenlemeyi değiştirmek durumunda kalmıştır.

   

  Sponsorlu Bağlantılar

  • 18 yaşından küçük hastalarda diş teli tedavisinde kullanılan malzemeler yine hasta tarafından karşılanmaktadır.
  • SGK diş teli tedavisinin işçilik kısmını karşılamktadır. Aslına bakılacak olursa toplam miktarın %50’lik kısmı SGK tarafından ödenmektedir.
  • Diş teli tedavisi için rağbet çok fazla olduğundan devlet hastaneleri tedavi için 5 yıl sonraya gün verebilmektedir. Bu nedenle çocuklar en az 12 yaşındayken bir ortodonti uzmanına götürülmeli ve tedavi için başlangıç yapılmalıdır.
  • 18 yaşından büyükler için SGK tarafından karşılama bulunmadığından, 18 yaşından önce bu durum planlanmalı, harcanacak yüksek miktarların önüne geçilmelidir.


  tıkla sorunu sor

  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.