• SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?


  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?


  Ortodontik tedavi, diş yapısında bozukluk olan kişilere uygulanan tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Diş çarpıklıkları, çene gerilikleri, çene bozuklukları gibi alanlarda diş teli ile tedavi uygulanarak hastanın sağlık durumu doktorun belirlemiş olduğu sürelere göre iyileştirilmektedir. Diş teli uygulaması en az 1 sene ile başlarken maksimum 3 seneye kadar devam edebilmektedir. Tabi bu tedavi yöntemi biraz maliyetli olduğundan akla gelen ilk soru SSK diş telini karşılıyor mu sorusunun cevabıdır. Diş teli uygulaması özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ya da doktorların özel muayenehanelerinde gerçekleştirilmektedir.

  1. 2017 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanmamaktadır.
  2. Yalnızca 18 yaşın altındaki hastaların diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanır.
  3. Ağız ve diş sağşığı merkezlerinden çzel kurumlara sevki gerçekleştirilen hastalar en fazla 6 ay içinde özel kurumlara müracaat etmeli ve tedaviye başlamalıdırlar.
  4. Tedaviyi uygulayacak olan hekimin mutlaka “Uzman Ortodontist” olması gerekmektedir.
  5. SGK tedaviyi karşılamamaktadır ancak; 18 yaşın altındaki hastalar belli bir süre sonra tedavi masraflarının bir kısmını SGK’dan talep edebilmektedir.
  6. 2000 yılının başlarında diş teli tedavisinin tamamı SSK tarafından karşılanmaktaydı ancak; bu tutarların karşılanmasının ardından çok fazla kişi diş teli tedavi müracatında bulunduğu için SGK düzenlemeyi değiştirmek durumunda kalmıştır.

   

  • 18 yaşından küçük hastalarda diş teli tedavisinde kullanılan malzemeler yine hasta tarafından karşılanmaktadır.
  • SGK diş teli tedavisinin işçilik kısmını karşılamktadır. Aslına bakılacak olursa toplam miktarın %50’lik kısmı SGK tarafından ödenmektedir.
  • Diş teli tedavisi için rağbet çok fazla olduğundan devlet hastaneleri tedavi için 5 yıl sonraya gün verebilmektedir. Bu nedenle çocuklar en az 12 yaşındayken bir ortodonti uzmanına götürülmeli ve tedavi için başlangıç yapılmalıdır.
  • 18 yaşından büyükler için SGK tarafından karşılama bulunmadığından, 18 yaşından önce bu durum planlanmalı, harcanacak yüksek miktarların önüne geçilmelidir.


  tıkla sorunu sor

  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Canan kizilkaya dedi ki:

   Merhaba kızım 12 yaşında dışlerine tel takılması lazım devlet hastanelerinde en az 3 yıl randevu veriyorlar üniversite yada dış hastanesinde estetik amaçlı değildir diye rapor alıp özel hastaneye yaptırsak ssk ücretini odermi.öderse ne kadar öder.

  2. ışıl dedi ki:

   kocaeli kandıra ilcesindeyiz kızıma diş teli takılması gerekiyor kızım 13 yaşında gölcük yuvacık diş hastanesi ve kocaeli üniverstesi randevu alamıyorum cok yoğun olduğu için sıra vermiyor özel hastanede diş teli taktırabilirmiyiz eşim ssk lı

  3. özge dedi ki:

   01.01. 1991 doğumluyum Ankarara Gazi Diş Fakültesinde 5 senedir tedavi görmekteyim .Cerrahi operasyonda görmem gerekmektedir .İstanbulda ikamet ediyorum. Hastaneler arası sevk işlemi gereçekleştirebiliyor muyum?. Yarım tedavi kabul edilmediği söylendi. Burdan Adsm’lerrinden Ankaraya sevk yaptırırsam yol masrafları karşılanabilir bilgisi verildi bilgilerinizi rica ediyorum. sigorta tedavimi karşılamıyor zaten ama sevk işlemide mi gerçkleşemez.

  Sorunuzu Yazın