• SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?

  Ağız sağlığı ve bakımı insanlar için çok mühim bir konudur. Ağız bakımı yeterli bir biçimde yapılmadığı durumlarda insanlar pek çok farklı problemlerle karşılaşabilmektedir. Yemek artıklarının dişlerimizin arasında kalmasına izin vermemek gerekir. Bunun için düzenli olarak diş fırçalaması yapmak zaten gerekmektedir. Fakat düzenli diş fırçalamanın da yeterli olmayacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Yemek artıklarının diş aralarında kalmaması için diş fırçalamanın dışında çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Örneğin diş ipi bunlardan bir tanesidir. Diş ipi ile yemek artıklarının dişlerin arasında kalması sorununu çözebiliriz. Eğer dişlerin arasında yemek artığı kalırsa o artıklar bakteri ve mikrop yayılımını hızlandırırlar. Ondan sonrasında ise zayıf bir alan seçip o bölgenin çürümesini sağlarlar. Bu konuda çözüm arayan kişiler SGK diş telini karşılıyor mu konusunda sorularına cevap bulduktan sonra tedaviye başlamalıdır.


  Diş Teli Tedavisi Nedir

  Ağız sağlığı ile ilgili sonradan problemler oluşabileceği gibi kalıtsal ve doğum esnasında ortaya çıkabilecek olan durumlarda diş teli kullanmayı gerektirebilir. Çok aşağıda ya da çok yukarıda çenenin iskeletsel ve dişsel yapısının bozuk olduğu durumlarda mutlaka diş hekimine muayene olmanız gerekir. Diş hekimi sizi çenenizin yapısı ve dişlerinizin durumu hakkında ilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Dişlerinizdeki çarpıklık ya da ayrıklık dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın iyileşecek, onarılacak bir durum değildir. Kemik dokusu ve çene yapısı hassastır ve bu yüzden bu bölgelerde yaşanan sorunlar için mutlaka diş hekimine gözükmeniz gerekmektedir. Diş teli tedavisi genelde bu bölgelerde yaşanan sorunlar için uygulanmaktadır. SGK, sigorta diş telini karşılıyor mu sorusu karşımıza sıklıkla çıkmaya başlamıştır.

  Diş teli tedavisi diş yapısında ve çenede şekil bozukluğu olan kişilere uygulanan tedavidir. Çene geriliği, diş çarpıklığı ya da çene bozukluğu gibi durumlarda rahatsız olan kişiye belli bir dönem diş teli kullanması gerekmektedir. Diş telinin kullanımı sonunda dişler normal bir görüntüye kavuşmuştur. Diş telinin kullanım süresi en fazla üç, en az ise bir senedir. Sigorta diş telini karşılıyor mu karşılıyorsa hangi şartlarda karşılıyor bu soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

  Tedavi sürecinin uzun bir zaman dilimine yayılması ve tedavi esnasında kullanılan malzemelerin çeşitliliğinden ötürü diş teli tedavisi pahalı bir tedavi çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş teli tedavisi özel kliniklerde yapılabildiği gibi devlet hastanelerinde de yapılabilmektedir. SGK, sigorta diş telini karşılıyor mu sorusuna bu yazı kapsamında cevaplar vereceğiz.

  Diş Teli Tedavisini Devlet Karşılıyor Mu

  Diş teli tedavisi ortodonti uzmanlarının alanına girmektedir. Diş teli tedavisinde ilk aşama bölgede bulunan mikropları tespit ederek yok edilmesi işlemidir. Tedavi işleminin gerçekleştirecek hekim seçiminde de özenli davranmanız sizin lehinize olacaktır. Tedavinin her işlemini aksatmadan gitmeniz gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Hekiminizin sizlere belirteceği önerileri kesinlikle dikkate almanız gerekmektedir. Tedavi süresini ne olursa olsun ara vermemeniz lazımdır. Bu biçimde hareket ederseniz eğer sorunsuz ve başarılı bir sonuç elde edersiniz. Devlet hastanelerinden hekim seçimi yaparken faydalanabilirsiniz. Ancak SGK diş teli tedavisi için 18 yaş üzerindeki insanlar için rahatsızlığı bulunan kişinin masraflarını karşılamamaktadır. Yani 18 yaşından büyükseniz özel polikliniklerde ya da devlet hastanelerinde diş teli tedavisi masraflarını kendi cebinizden karşılarsınız.

  18 yaşın altında olan kişilerde ise diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanmaktadır. Diş teli tedavisi için erken tanı çok mühimdir. Çünkü erken yaşta bu tedavi işlemi yapılırsa sonuç kesinlikle daha başarılı olur hem de tedavi süresi de daha kısa olur. 18 yaşın altında olan kişilerin masrafları devlet eliyle karşılanırken tedavi esnasında kullanılan malzemeler ise tedavi olan kişinin yakınları tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da tedaviyi devlet ve hasta yakınları neredeyse yarı yarıya bir masraf yapmış olmaktadır. Bu uygulama ile SGK ailenin üzerindeki masraf yükünün bir kısmını almış olmaktadır. Bu sayede aileler daha rahat bir biçimde çocuklarına diş teli tedavisini yaptırmaktadırlar. SGK diş telini karşılıyor mu sorusunun cevabı işte buradadır.

  Diş Teli Tedavisi İçin Randevunun Erken Alınmasının Önemi

  SGK sizlere diş teli tedavisinde çıkacak masrafları 18 yaş altı çocuklarınız için yarı yarıya indirmektedir. Bu fırsattan yararlanmak istediğiniz takdirde randevunuzu olabildiğince en erken bir biçimde almanız gerekmektedir. Çok uzun bir zamana yayılan randevular siz beklerken çocuğunuz 18 yaşını geçmiş bile olabilir. Bu durumlarla sıklıkla rastlanmaktadır. Bu yüzden erken randevu çok önemlidir. Randevu süresini diş teli tedavilerinde kimi zamanlarda beş yıla kadar yayılmaktadır. Böyle sorunları olan çocukların teşhisini ve randevu işlemini yapabileceğiniz en erken zamanda yapmalısınız. SGK diş telini karşılıyor mu 18 yaş altında olan kişilerin tedavide kullanılacak malzemeler hariç karşılamaktadır. Ailenin tedavi de harcayacağı masraflar yarıya düşmektedir.

  Diş Teli Tedavisinden Sonra Ortaya Çıkan Farklar

  Diş teli tedavisinden sonra gözle görülebilen farkı hissedebileceksiniz. Uzun bir zaman dilimine yayılan bu süreç tedavi bittiğinde bu kadar zamana değdiğini anlayacaksınız. Tedavi süresince asla pes etmeyin ve ortaya çıkacak kaliteli sonucu düşünün. Diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra hem daha rahat yemek yiyebileceksiniz hem daha rahat konuşarak kendinizi en iyi bir biçimde ifade edeceksiniz hem de estetik bir görüntüye kavuşacaksınız.  Sigorta diş telini karşılıyor mu sorusunun cevabından sonra artık tedavinin vakti gelmiştir.

  SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

  SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?

  SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu?  tıkla sorunu sor

  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tuğçe dedi ki:

   19 yaşındaydım Ankarada özel klinikte diş teli için fiyat sordum yaklaşık 6 bin TL dediler muayeneden sonra
   Şimdi diş teli takan devlet hastanesine gitsem bana yine aynı fiyatı mı söylerler yaşım 18 i geçtiği için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversite hastanelerinde takılıyor. Oralarda da 4000 tl civarında. 18 yaş üstü olduğu için sgk karşılamaz.

  2. yusuf başer dedi ki:

   merhabalar
   şuan 17 yaşında bir kızım var 2 ay sonra 18 ine girecek
   ortodonti tedavisine devlet hastanesinde başlandı
   tedavi uzun süreceği için bize ek bir masraf açarmı
   bu konuda bilgilendirirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Tedavi 18 yaşından önce başladığı için 18 yaşını geçmesinden dolayı ekstra bir masraf çıkmaz. AMa farklı bir tedavi süreci için farklı talepler olabilir.

  3. Serdar dedi ki:

   Merhaba dün yazmıştım size bilginiz için teşekkür ederim ama malzeme parasini ayrı tedavi parasini ayrı istiyorlar bunun için kime veya nereye başvurmak gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 184 hattını arayabilir, Bimer ve cimere şikayetinizi iletebilirsiniz.

  4. Serdar dedi ki:

   Merhaba benim kızım 17 yaşında üniversite hastanesinde dìş teli için işlemleré başladık doktor ölçü aldı ve malzeme ücretini bizim ödememiz gerektiğini söyledi devlet malzeme ücretini karsilamiyormus fakat daha sonra hem malzeme hemde tedavi ücretini ödememi gerektiğini söyledi devletin tedavı ucretinde bizim ödememi gerektiğini söylemiş kızımın dişlerinin aciliyetinin olmadığını ve devletin derecelendirme koyduğunu ve bizim o derecenin altında olduğumuzu söyledi ve 2000 lira malzeme 2000 lira da tedavi ücreti toplam 4000 ödememi gerektiğini söyledi böyle bişey mümkünmü iyi günler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversite hastaneleri 18 yaşına kadar olan çocukların sadece malzeme parasını ödemenizi talep ediyor. Sağlık açısından olumsuz sonuçlanacak durumları karşılıyor. Bunu teşhisini yapan da zaten tedavi eden doktor oluyor.

  5. Arda Ege dedi ki:

   Istanbulda hangi hastaneler karsiliyo

  6. Ayşenur dedi ki:

   Merhaba, ben 18 yaşındayım ama henüz 18 yaşını tamamlamadım. Benim masraflarımı SGK karşılar mı ?

  7. Elif dedi ki:

   Merhaba ben 16 yaşındayım diş teli taktırmak istiyorum ve sadece üst damağıma taktırılcak özel muayenede ne fiyatı ne kadar olur acaba?? Lütfen cevaplar mısınız?

  8. Kübra dedi ki:

   Merhaba ben diş teli taktırmıstım.doktoruma 1500 tl para verdik ve tedavi bitince o parayi sgknın bize geri verecegini soyledi. Tedavi bitti ama doktorum sgk nin o parayi odemedigini soyledi ne yapabiliriz?nereye basvurmam lazım ,bir bilginiz varsa paylasır mısınız?😊

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 184 şikayet hattını arayabilirsiniz.

  9. Selin dedi ki:

   Merhaba 18 yaş üstü kişiler için toplam fiyat nedir??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel muayenehanelerde 5000 Tl den başlıyor.

  10. ruken dedi ki:

   devlet hastanesinde 18 yaş üstü hastalarda da sıra var mı
   bir de 18 yaş üstü masraf toplamı yaklaşık ne kadar olur
   erken cevaplarsanız sevinirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Sıra her yaş gurubu için geçerlidir. SGK’nın karşılayacağı bir operasyon geçirecekseniz eğer ücretsiz bir şekilde hallettirebilirsiniz.

  11. Ayfer Tarcan dedi ki:

   İmplant ı devlet larşılıyormu

  12. Canan kizilkaya dedi ki:

   Merhaba kızım 12 yaşında dışlerine tel takılması lazım devlet hastanelerinde en az 3 yıl randevu veriyorlar üniversite yada dış hastanesinde estetik amaçlı değildir diye rapor alıp özel hastaneye yaptırsak ssk ücretini odermi.öderse ne kadar öder.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 yaşına kadar sağlık sorunu olduğuna dair rapor ile cihazı tedarik ettikten sonra işçilik ve muayene ücretini ödemezsiniz.

  13. ışıl dedi ki:

   kocaeli kandıra ilcesindeyiz kızıma diş teli takılması gerekiyor kızım 13 yaşında gölcük yuvacık diş hastanesi ve kocaeli üniverstesi randevu alamıyorum cok yoğun olduğu için sıra vermiyor özel hastanede diş teli taktırabilirmiyiz eşim ssk lı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel Hastaneler diş telini karşılamıyor. Üniversite hastanelerinde 18 yaşına kadar sağlık sorunu olduğuna dair rapor ile cihazı tedarik ettikten sonra işçilik ve muayene ücretini ödemezsiniz.

   2. Buse dedi ki:

    Merhaba ben 18 yaşından önce dişlerimden ameliyat olmuştum çapa hastanesinde diş teli taktırmamı söylediler orada randevu aldım arıcaklar sizi dediler fakat 18 yaşımı doldurduktan sonra aradılar vee diş teli taktıramadım sıram gelmişti fakat 18 yaşım geçtiği için ücret çıkcağını söylediler

  14. özge dedi ki:

   01.01. 1991 doğumluyum Ankarara Gazi Diş Fakültesinde 5 senedir tedavi görmekteyim .Cerrahi operasyonda görmem gerekmektedir .İstanbulda ikamet ediyorum. Hastaneler arası sevk işlemi gereçekleştirebiliyor muyum?. Yarım tedavi kabul edilmediği söylendi. Burdan Adsm’lerrinden Ankaraya sevk yaptırırsam yol masrafları karşılanabilir bilgisi verildi bilgilerinizi rica ediyorum. sigorta tedavimi karşılamıyor zaten ama sevk işlemide mi gerçkleşemez.

  Sorunuzu Yazın