SGK

SGK Devlet Hastanesi Diş Telinin Ne Kadarını Karşılıyor?

SGK’dan diş teli tedavisi hizmeti verilmektedir. Ücretsiz olarak SGK diş teli tedavisi almak için aşağıdaki kriterleri karşılamak gerekmektedir:


 • Sosyal Güvenlik Kurumu çeşitli durumlarda diş teli tedavisini karşılamaktadır.
 • Ağız ve ağız sağlığı kişinin hayatını etkileyebilecek oranda bozukluklara sahipse, bu durumda devlet hastanesinden diş teli tedavisi almak mümkündür.
 • Diş teli kullanımı sonradan ya da doğumsal sebeplerle gerekebilmektedir.
 • Çene iskeletlerinde sorunlar olması ya da dişsel yapının bozulduğu durumlarda diş teli tedavisi için devlet hastanelerine başvurulabilmektedir.
 • Diş teli tedavisi çene şekil bozukluklarının onarıldığı ve düzeltildiği bir tedavi sistemidir.
 • Çene geriliği, dişlerde çapraşıklar ya da çene bozuklukları durumlarında diş teli tedavisi için başvuru yapılabilir.

SGK Devlet Diş Teli Tedavisini Karşılar mı?

SGK diş teli tedavisi hizmeti sunmaktadır. Diş teli tedavisi kapsamında ortodonti uzmanları hizmet vermektedir. Diş teli tedavisi için öncelikli olarak bölgede mevcut olan mikropların temizlenmesi hedeflenir. Ardından hekim tarafından detaylı bir muayene yapılır ve diş telleri takılır. Tedavinin tüm aşamalarında düzenli olarak muayehaneye gitmek ve kontrolleri yapmak oldukça önemlidir.

Devlet hastanesinden diş teli tedavisi almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlar:
 • Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile diş teli tedavisi hizmeti almak isteyen kişilerin 18 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olan vatandaşların diş teli tedavisi devlet tarafından karşılanmamaktadır.
 • Diş teli tedavisi kapsamında kişinin masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak tedavi sırasında kullanılan malzemeler, kişi tarafından ödenmelidir. Ekstra donanım ve malzemeler indirimli olarak kişilerin sigortasından kesilmektedir.

Diş teli tedavisinden ücretsiz olarak faydalanmak için 18 yaşının altındayken dişçiye başvurmak oldukça önemlidir. Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi için bir sene ya da iki sene sonraya randevu verilebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin 18 yaşını geçmesi halinde, diş teli hizmetinden çıkarılması söz konusu olacaktır.

Devlet Hastanesinden Diş Teli Tedavisi Randevusu Nasıl Alınır?

Devlet hastanesinden diş teli randevusu almak için diş hastaneleri ya da devlet hastanelerinin diş bölümlerinden MHRS aracılığı ile randevu almak gerekmektedir. Randevuları olabildiğince erken dönemde almak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yalnızca 18 yaşından küçük olan vatandaşlar için ücretsiz diş teli tedavisi hizmeti sunmaktadır. 18 yaşından büyük vatandaşlar için diş teli tedavisi SGK kapsamında karşılanmamaktadır. Diş teli tedavisinde ödenen ücret ise, kullanılan malzemeler ve ekstra tedaviler için olmaktadır. Vatandaşlar SGK aracılığı ile oldukça düşük maliyetlere diş teli tedavisinden faydalanabilmektedir.

Diş Teli Fiyatlarını Devlet Karşılar mı?

Devlet hastanesinde diş teli tedavisi yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla devlet hastanesinde yapılan diş teli tedavileri için düşük bir fiyat ödenmektedir. Bu aşamada kurumlar tarafından yapılan tedavide yalnızca kullanılan malzemelerin masrafları ödenmektedir. Bunun yanı sıra diş teli fiyatlarının devlet tarafından karşılanması için aşağıdaki kriterleri karşılamak gerekmektedir.

SGK diş teli tedavisi yalnızca belirli durumlarda uygulanmaktadır, bunlar:

 • SGK tarafından diş teli karşılanmaktadır. Ancak karşılanan tedaviler yalnızca 18 yaşından küçük olanlar için geçerlidir.
 • 18 yaşından büyük olan kişilerin diş teli masrafları SGK tarafından karşılanmamaktadır.
 • 18 yaşından küçük olan kişiler, diş teli tedavisinde kullanılan malzemeler ve ekipmanların parasını ödemektedir.
 • SGK tarafından diş telinin karşılanması için çocuğun babası ya da annesinden sigortalı olması gerekmektedir.
 • Tedavi görülen hastanenin devlet hastanesi olması gerekmektedir.
 • Özel hastanelerde verilen diş teli tedavi hizmeti, kişi sigortalı olsa dahi kişi tarafından karşılanmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Diş Teli Takılır mı?

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Bunun dışında devlet hastanelerinde diş protezleri, dolgu, kaynak, kanal tedavileri ya da diş çekilmesi gibi tedaviler de uygulanmaktadır. Diş teli, ortodonti ana bilim dalı uğraşan hekimler tarafından uygulanmaktadır. Devlet hastaneleri kapsamında kişiye diş teli takılıp takılmayacağına da hekimler karar vermektedir.

Diş teli takılan devlet hastaneleri ise:
 • Devlet hastanelerinin ortodonti bölümleri,
 • Devlet diş hastaneleri,
 • Ağız ve diş sağlığı merkezleri,
 • Diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri,
 • Üniversitelerin diş hekimliği bölümleri,
 • Devlet kliniklerinin diş ve ortodonti bölümleri diş teli tedavisi uygulamaktadır.

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

Devlet hastanesinde diş teli tedavisi fiyatları kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Özel hastaneler ya da diş muayenehalerinde diş teli tedavileri 2 Bin TL ve 7 Bin TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerinde uygulanan tedavilerde kullanılan malzemelerin ücretleri alınmaktadır. Bundan dolayı da özel hastanelerde uygulanan fiyatlardan daha uygun olmaktadır. Kişiler tedavinin yüzde ellisini karşılamaktadır. Bunun yanında diş teli tedavisi, devlet hastanelerinin yoğunluğunun en çok olduğu bölümlerden biridir.

Bundan dolayı da vatandaşların erken süreçte başvuru yapması gerekmektedir. 2019 senesinde alınan randevularda tedavi için 2020 ya da 2021 tarihi randevu olarak verilebilir. Bu sebeple de 18 yaşını aşmadan, gerekli kontrolleri yaptırmak ve randevu almak oldukça önem teşkil eder. Şayet devlet hastanesi çok yoğunsa, hekim tarafından bir rapor hazırlanır. Bu rapor aracılığı ile kişiler özel hastanelerde, aynı kriterlerde diş teli uygulaması yaptırabilir.

Ücretsiz Diş Teli Takan Hastaneler

Ücretsiz diş teli takan devlet hastaneleri bulunmaktadır. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde hizmet veren devlet hastaneleri ücretsiz diş teli hizmeti vermektedir.

Ücretsiz diş teli takan bazı devlet hastaneleri ise:
 • Göztepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Merkezi
 • Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Kağıthane Devlet Hastanesi
 • Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi
 • Bağcılar Ağız ve Diş Sağlığı hastanesi
 • Bayrampaşa Devlet Hastanesi
 • Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Bakırköy Sadi Konuk Eah Bakırköy Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Eyüpsultan Devlet Hastanesi
 • Alibey Köy Ağız ve Diş Hastanesi
 • Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi

Diş Teli Fiyatları SSK Karşılıyor mu?

SSK diş teli fiyatları için yalnızca kullanılan malzemelerin ücretleri alınmaktadır. Hastanın diş yapısına ve kullanılması gereken diş teli özelliklerine göre hastadan alınacak ücret değişmektedir. Genel olarak hastalar uygulanan diş teli tedavisinin yalnızca yüzde 50’sini ödemektedir. Yapılan diğer tedaviler için kullanılan malzemeler ve ekipmanlar ise hastanın ağız ve diş sağlığı durumuna göre değişmektedir.

Diş teli fiyatlarının SSK tarafından karşılanması için:
 • TC vatandaşı olmak,
 • 18 yaşından küçük olmak,
 • SSK’lı olmak (anne ya da baba kapsamında),
 • 18 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir.

Devlet Hastanesi Diş Teli Randevu Nasıl Alınır?

Devlet hastanesinden diş teli randevusu almak için TC kimlik numarası gerekmektedir. MHRS üzerinden randevu almak için:

 • MHRS, e-devlet kapsamında verilen bir hizmettir. MHRS’ye giriş yapmak için mhrs.gov.tr adresine tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden tedavi alınacak konum, hastane, doktor ve tedavi merkezinin seçilmesi gerekmektedir.
 • Ardından randevu saatinin belirlenmesi ve kaydet tuşuna basılması gerekmektedir.

Diş Teli Randevusu İçin TIKLAYINIZ

MHRS üzerinden devlet hastanelerinden randevu alan vatandaşlar, diş teli tedavisi için başvuru yapabilir. SGK diş teli tedavisini kriterleri karşılayan vatandaşlara ücretsiz olarak uygulamaktadır.

SGK İmplant Tedavisini Karşılanır mı?

Diğer diş tedavilerinin yanında son zamanlarda daha pratik olduğu için tercih edilen ancak tedavi süresi oldukça zahmetli ve uzun olan implant tedavisi normal koşullar altında SGK tarafından karşılanmamaktadır. İlgili tebliğ maddeleri uyarınca bu durum; “Kemik içi implantların bedelleri ödenmez” şeklinde belirtilmiştir. Fakat bu durumun istisnaları bulunmaktadır.

SGK implant tedavisi istisnaları; Maksillofasiyal travma, kist ve tümörler sebebiyle kemikte aşırı doku kaybının meydana gelmesi, alt ve üst çenede tek taraflı olarak serbest sonlu gelişen dişsizlik durumlarında, Konjenital diş eksikliği halinde, dudak damak yarığı gibi doğumdan kaynaklı durumlarda ve buna bağlı olarak ilgili kemik dokusunun zedelendiği hallerde SGK tarafından implant bedelleri karşılanmaktadır. Ancak bu durumun zorunluluğu için ilgili hastane tarafından mutlaka tedavi yönteminin zorunlu olduğunun ibraz edilmesi gerekmektedir.

Protez Yenileme Süresi 4 Yıl

Tedavi kapsamında sigortalılar ya da emekliler, hareketli ve sabit protezlerini de yenileme süresi olarak 4 yıl süre kısıtlamasına dikkat etmelidirler. Bu sürenin öncesinde yenilenmiş protez bedelleri SGK tarafından ödenmemektedir. Fakat trafik kazası ya da iş kazası sonucunda oluşmuş ağız ve çene travmalarında bu süre dikkate alınmayarak oluşan tedavi masrafı SGK tarafından karşılanmaktadır. Aynı şekilde malign ve bening değişiklikleri sebebiyle çene kısmının bir bölümünü ya da tamamını kaybetmiş olan hastalar ve kanser nedeniyle aşırı kilo kaybına uğrayan hastalar için tedavi ücretleri SGK tarafından süre sınırı olarak karşılanmaktadır.

SGK diş tedavisi bedellerinde protez yapımında ayrıca belirli bir tutarı karşılamaktadır ve kullanılan malzeme türüne göre sağlık kurumlarınca artan bedelin sigortalı tarafından da ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanında ağız protezleri için SGK’dan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerde ise yüzde 10, diğer kişilerden ise yüzde 20 oranında katılım payı alınmaktadır.

SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?

SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu?

İlgili Makaleler

87 Yorum

 1. merhaba 2001 doğumluyum devlet hastanelerinde veya özelde diş teli taktırmak istiyorum sgk var ücretimin bir kısmını sigorta karşılıyor mu acaba LÜTFEN yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Merhaba,

   18 yaşına kadar onaylanan diş teli tedavilerinin malzeme parası hastaya ait olmak üzere Ünv. hastanelerinde işlem yapılmaktadır. Bunun haricinde sgk desteği bulunmamaktadır.

 2. 1 ay sonra 18 yaşına giriyorum şimdi başvuru yapsam sgk karşılarmı diş teli masraflarını sadece alt dişlerde 2-3 tane yamuk var üst dişlerim düz

 3. Merhabalar ben 18 yaşına girdim fakat 18 henüz daha doldurmadım yani yeni girdim diyebilirim. SGK bu durum da devreye girer mi?

  1. MErhaba,

   Henüz 18 yaşını doldurmadıysanız ssk kayıtlarında 17 yaş olarak gözükecektir. bu durumda ssk sağlık hizmetinden yaralanmaya devam edebilirsiniz.

 4. 14 yaşında devlette diş teli sırasına girdim. Şuan 20 yaşındayım. Tam ücret mi ödeyeceğim yoksa sadece malzeme parası mı ? Bir de devlette sağlık amaçlı olan raporu aldığımda ssk fiyatın kaçta kaçını ödeyebiliyor ?

  1. Merhaba,

   İlk başvurunuz 14 yaşında olduğu için sadece malzeme parasını ödersiniz.

  1. Merhaba,

   Ünv. hastanelerinde muayene alarak randevunuz geldiğinde malzeme ücretini ödeyerek tel taktırabilirsiniz.

 5. devlet hastanesinden alınan sağlık raporu ile özel hastaneye gittiğimizde diş telinin bir kısmını devlet karşılıyormuş sanırım bu doğru mu eğer doğruysa nasıl alıcaz bu raporu ?

  1. Merhaba,

   Bazı ssk anlaşmalı diş hastanelerinde bir kısmı karşılanıyor. SSK anlaşmalı diş hastanelerine başvurmanız gerekecek.

 6. Merhaba yaşım 17 ve bir kac curuk var korona bittigi zaman yaptirmayi düşünüyorum ve dis teli de taktirmak istiyorum ama curukleri yapinca 18 yasina girmis olurum ne yapmalıyım korona biter bitmez ortodontiden randevumu almalıyım yoksa ilk once curuklerimi yapmalıyım soyledigim gibi curukleri yaparsam %90 18 yaşını geçmiş oluyorum

  1. Merhaba,

   Ortodontiden randevu alıp dış teli için gün almalısınız. Ortaodonti zaten çürükler tedavi olmadan diş teli takmaz. Önce gün alın sonra tedavinize başlayın.

 7. Annemle babamin ssk si yok ama 18 yas altiyim devlet karsilar mi?
  Bide cok dis sorunum yok ama one dogrular rahatsiz oluyorum devlet karsilarmi ?

  1. Merhaba,

   18 yaşına kadar devlet tarafından Genel Salık sigortanız karşılanır. Estetiği devlet karşılamaz.

 8. Merhaba . Ben 17 yaşındayım ocakta 18 olucam . Üst dişlerimden ikisi diğerlerine göre yukarda ve bu beni rahatsız ettiği için tedavi olmak istiyorum . Şu an başvuru yapabiliyor muyum ya da yaparsam ne zaman bana sıra gelir ve son olarak ödeyeceğim miktar ne kadar olur en fazla ?

  1. Merhaba,

   Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz olumlu değerlendirilirse 18 yaşından önce başvurduğunuz için diş teli tedavisi sonrasına radevu verseler de yarısını karşılayacaklardır.

 9. Ben 17 yasindayim devlet hastanesinde dis teli taktırmayı düşünüyorum simdi randevu alfim taktiktan sonra veya randuvum 1-2 yıl sonrasi icin verirdi diyelim 18 yas alti kosullarina mi giriyorum.bir diger sorum dişimde curuk varken (devlette) Ortodonti ye gidebilirmiyim asamalar be olur

  1. Merhaba,

   18 yaş altında diş teli kararı verilirse bu yaşı aşmanız halinde de işleminiz devam eder. Ortodonti randevusu için öncelikle ağız ve diş polikinliğinde muayene olup sevk yapılmasını sağlamalısınız.

 10. Merhaba ben 17 yaşında üniversite hastanesinden diş teli taktırmak için sıra almıştım ama sıram yeni geldi ve şuan 19 yaşındayım acaba tüm ücretleri ben mi karşılayacağım yoksa %50 lik imkandan yararlanabilecek miyim ? Birde tedavinin toplam fiyatı ne kadar olur.Simdiden teşekkürler ☺️

  1. Merhaba,

   Teşhis 18 yaşından önce konduğu için malzeme hariç tedavi ücretini ödememe hakkından yararlanabileceksiniz.

 11. Merhaba. Ben 17 yaşında diş teli taktırmak için üniversite hastanesinden sıra aldım ve şuan 19 yaşındayım acaba tel tedavisinin tüm ücretini mi yoksa %50 lik imkandan yararlanabilirim. Bir de ne kadar bir maliyeti olur. Şimdiden teşekkürler ☺️

 12. Merhaba; Ben 22 yaşındayım dişlerimde çarpıklık ve çenemde gerilik sorunu var.
  Devlet hastanelerinde diş teli tedavisinden ”ücretli“ de olsa tedavi alabiliyor muyum ?

 13. Merhaba ben konya selçuklu üniversitenin hastanesinden dişlerime tel taktırmak için 2014 de sıra almıştım ve sıram daha yeni geldi 6 yıl oldu 19 yaşıma girmeme 2 ay var edindiğim bilgilere göre 18 yaşını geçenlere devlet karşılamıyormuş ama ben sırayı 14 yaşımda aldım ve sıram 18 yaşımı geçtiğinde geldi şimdi tel ücretini ben mi karşılayacağım öğrenebilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Teşhis 18 yaşından önce konduğu için malzeme hariç tedavi masraflarınız Ünv hastanesinden karşılanacaktır.

 14. Merhaba benim üst ön dişlerimde aralık var ve başka yamukluk yokdurumu yok sadece üst olduğu için fiyata oratalama nekdr olur ve sadece bir kaç.diş aralığı var diş teli nekadar süre takılı kalır?

 15. Merhaba, diş doktorum diş çarpıklığım fazla olduğu için diş teli taktırmam gerektiğini yoksa ilerleyen dönemlerde diş kaybı yaşayabileceğimi söyledi. 2001 doğumluyum yani tam 18 yaşındayım, devlet hastanesinde yapılacak diş teli tedavisi için ortalama ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Diş teli tedavisini sadece malzeme parasını alarak Üniversite hastaneleri yapmaktadır. Bunun için de en az 3 yıl gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Ünv hastanelerinden randevu alarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 16. 18 yaşıma gireli 1 ay olucak bana 10 yaşımdan beri diş deli dakılması gerekdigi söleniyordu dişim usdundeki damagımda diş çıkdı ve şu an bir diş buyuklugun de gerekli çekimlerim yapıldı diş teli için randevu alıcam da benim masrafımı devlet karşılarmı ?

  1. Merhaba,

   18 yaşından sonra estetik durumu nedeni ile karşılanmayabiliyor. Ama bu olmazsa olmaz bir kural değil. Doktorunuzun teşhisi ve kurulun kabulüne bağlı.

 17. Merhaba ben 18 yaşına yeni girdiğimde üniversite hastanesinde diş teli için sıraya girmiştim.Bir yıl kadar bi süre sonra sıranın geleceğini söylediler.19 yaşıma girmeme 7 ay kaldı .eğer diş teli sırası geldiğinde 19yaşıma girmiş olursam tam fiyatmı ödemem gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Tedavi teşhisi 18 yaşından önce konduğu için tedavi masrafı sgk tarafından karşılanır. Malzeme ücretini yine sizden talep edecekler.

 18. 23 yaşındayım.bir dişim üst damağımın içinde çıktı.devlet hastahanesinde öne almak için ne kadar gel masrafı olur acaba?

  1. Merhaba,

   Devlet hastanesinde tedaviler ücretsiz olur. Herhangi bir cihaz gerekirse dışardan temin etmeniz istenebilir. ancak Ücretsiz hallolabilceğinizi düşünüyorum

 19. Merhaba Bursa dan yazıyorum. Oğlumun alt ve üst çenesine aparey takılması gerekiyor dişlerin de sorun var tel takılacak. Özel de yaptırdığımız da sevkle tabi ssk ne kadar ödüyor öğrenebilir miyim. Ordontist hekim tarafından değerlendirildi. Ve bir an önce başlanmalı diyorlar. Devletin bize ne kadarını geri ödeme yapacağını söylermisiniz. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   sgk teli karşılamıyor. Ancak Üniversite hastanelerinde 18 yaşına kadar başvurulduğunda sadece diş teli parasını ödersiniz. Hastanelerde de 2 ila 3 yıl arası beklemeniz gerekebilir.

 20. Merhabalar ben 25 yaşındayım Selçuk üniversitesi fakültesinde tedaviye başladım ancak ödeme yaparken yeşil kartlı olduğunuz için sevk almanız gerekli denildi bana.Ama Konya’da devlet Hastanesi’nde ve adsm’de ortodonti bölümü yok nereden ve nasıl alabilirim bu sevki ve genel diş hekimi bu sevki verebilir mi.Halihazırda benden 1500 malzeme ücreti alındı ve 2500 de tedavi ücreti odeyecektim zaten bu sevk i neden istiyorlar anlamadım.

 21. Merhaba benim.kizim 13 yasinda eskisehir tip fakultesinde dis teli takdiriyoruz 3100 lira dis teli masrafimiz oldu faturalari var bunu devletimiz geri odeme yapiyormu tesekkurler…..

 22. 36 yaşımdayım yetim olarak sağlık güvencem babam üzerinden. Diş teli masrafları on ödeneği devlet tarafından karşılanır mı?

  1. Merhaba,

   Diş teli masraflarının bir kısmı 18 yaşına kadar devlet tarafından karşılanmaktadır. 36 yaşında bu imkandan faydalanmanız mümkün değil.

 23. Merhaba iyi günler.18 yaşıma girmeme 5 ay var ve tedaviye baslandi, ölçü aldilar. Malzeme parasını biz mi karşılıyoruz? Ve tahmini fiyat ne kadardir? Hem alt hem üst çene için. Şimdiden teşekkürler:)

  1. Merhaba,

   İki diş için ortalama 2000 tl civarrı bir malzeme parası varı. Kurların yükselmesinden dolayı 2500 tl civarı bir orana çıkmış olabilir.

 24. Ağustosta 17 yaşıma giricem . Sigortam yok bazı durumlardan dolayı . Üst ve alt dişlerimde yamukluk var . Dislerim küçük . En kotusunden kaç tl ye tel taktiririz ve devlet ne kadarını karşılar yada karşılarmı

 25. merhaba cocug dıs telı takılması gerekıyor hangı pransa gıdılıyor perıodontolojı yemı yada önce normal bır hastaneye mı gıtcez onmu yollucak

  1. Merhaba,

   Devlet hastanesinden sevk alırsanız ve Hastane ssk nın diş tel tedavisi için anlaşması var ise yarısını karşılar. Üniversite hastanesine gitmenizi tavsiye ederiz.

  2. Merhabalar Diyarbakır üniversite de kızıma dış teli takıldı (malzemeyi biz almıştık)kontrollere gidiliyordu fakat (alınan malzemeler tel takılan hastanede) tayinimiz çıktı gittiğimiz yerde kontrollere devam edebilirmiyiz edersek nasıl bir yol izlememiz gerekli tşk.

 26. Kızım 12 yaşında üniversite hastanesine gittik 1 yıl sonra sıra geldi , gittiğimizde çene yapısı normal dişler estetiğe giriyor diye karşılamadılar ön dişleri önde ve çok ayrık yamuk saçma geldi, özel yaptırabilirsiniz dediler çene mi yoksa diş yamukluguna göre mi karsiliyor devlet

  1. Merhaba,

   Diş bozukluğunun çene yapısını etkileyici bir teşhis konması gerekiyor.

 27. Üniversite yoğunlüktan dolayı özel e sevk edecek òzelde diş teli yaptırsam ssk karşılar mı karşılarsa ne kadarını karşılar

 28. Ben şuan askerdeyim diş teli takmak istiyorum ama bi ücret alınıcak mı yoksa SGK tarafından masraf karşılanıyor mu asker olduğumuzdan dolayı bi ücret talep edilir mi yani

 29. 19 yaşındaydım Ankarada özel klinikte diş teli için fiyat sordum yaklaşık 6 bin TL dediler muayeneden sonra
  Şimdi diş teli takan devlet hastanesine gitsem bana yine aynı fiyatı mı söylerler yaşım 18 i geçtiği için

  1. Merhaba,

   Üniversite hastanelerinde takılıyor. Oralarda da 4000 tl civarında. 18 yaş üstü olduğu için sgk karşılamaz.

  2. Herhangi bi devlet hastanesi ne gittiniz mi tel için ve fiyat aldınız mı bende düşünüyorum bana özelde 9 bin dediler

 30. 21 yasindayim disimin on tarafinda open-bite(acik kapalilik) var. Diyarbakir arastirma hastanesine tedavi icin randevu almayi planliyorum. Sizde bu bana ne kadara patlar. Bildigim kadariyla devletin belirledigi bir önem durumu varmış benim bu durumum onem durumuna giriyor mu? Cunku ameliyat ucretinin 8000 tl falan oldugunu duydum ozelde. Arastirmada da ayni fiyat cikar mi bilgilendirir misiniz lütfen?

 31. kızım 17 yaşında 1 ay sonra 18 den gün alacak
  devlet hastanesinde ordotonti tedavisine başlandı
  şunu bilmek istiyorum
  bizden para çıkacakmı çıkacaksa ne kadar ödeme yaparız tahminen

 32. ALDIĞIM CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER
  BİR SORUMDA ŞU
  ŞUAN KIZIM 17 YAŞINDA TEDAVİ BAŞLANDI
  TÜM MASRAFLARI DEVLETMİ KARŞILIYOR
  YOKSA MALZEME KISMINI BİZMİ ÖDİYECEZ

 33. merhabalar
  şuan 17 yaşında bir kızım var 2 ay sonra 18 ine girecek
  ortodonti tedavisine devlet hastanesinde başlandı
  tedavi uzun süreceği için bize ek bir masraf açarmı
  bu konuda bilgilendirirmisiniz.

  1. Merhaba

   Tedavi 18 yaşından önce başladığı için 18 yaşını geçmesinden dolayı ekstra bir masraf çıkmaz. AMa farklı bir tedavi süreci için farklı talepler olabilir.

 34. Merhaba dün yazmıştım size bilginiz için teşekkür ederim ama malzeme parasini ayrı tedavi parasini ayrı istiyorlar bunun için kime veya nereye başvurmak gerekir

  1. Merhaba,

   Alo 184 hattını arayabilir, Bimer ve cimere şikayetinizi iletebilirsiniz.

 35. Merhaba benim kızım 17 yaşında üniversite hastanesinde dìş teli için işlemleré başladık doktor ölçü aldı ve malzeme ücretini bizim ödememiz gerektiğini söyledi devlet malzeme ücretini karsilamiyormus fakat daha sonra hem malzeme hemde tedavi ücretini ödememi gerektiğini söyledi devletin tedavı ucretinde bizim ödememi gerektiğini söylemiş kızımın dişlerinin aciliyetinin olmadığını ve devletin derecelendirme koyduğunu ve bizim o derecenin altında olduğumuzu söyledi ve 2000 lira malzeme 2000 lira da tedavi ücreti toplam 4000 ödememi gerektiğini söyledi böyle bişey mümkünmü iyi günler

  1. Merhaba,

   Üniversite hastaneleri 18 yaşına kadar olan çocukların sadece malzeme parasını ödemenizi talep ediyor. Sağlık açısından olumsuz sonuçlanacak durumları karşılıyor. Bunu teşhisini yapan da zaten tedavi eden doktor oluyor.

 36. Merhaba ben 16 yaşındayım diş teli taktırmak istiyorum ve sadece üst damağıma taktırılcak özel muayenede ne fiyatı ne kadar olur acaba?? Lütfen cevaplar mısınız?

 37. Merhaba ben diş teli taktırmıstım.doktoruma 1500 tl para verdik ve tedavi bitince o parayi sgknın bize geri verecegini soyledi. Tedavi bitti ama doktorum sgk nin o parayi odemedigini soyledi ne yapabiliriz?nereye basvurmam lazım ,bir bilginiz varsa paylasır mısınız??

 38. devlet hastanesinde 18 yaş üstü hastalarda da sıra var mı
  bir de 18 yaş üstü masraf toplamı yaklaşık ne kadar olur
  erken cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhabalar,

   Sıra her yaş gurubu için geçerlidir. SGK’nın karşılayacağı bir operasyon geçirecekseniz eğer ücretsiz bir şekilde hallettirebilirsiniz.

 39. Merhaba kızım 12 yaşında dışlerine tel takılması lazım devlet hastanelerinde en az 3 yıl randevu veriyorlar üniversite yada dış hastanesinde estetik amaçlı değildir diye rapor alıp özel hastaneye yaptırsak ssk ücretini odermi.öderse ne kadar öder.

  1. Merhaba,

   18 yaşına kadar sağlık sorunu olduğuna dair rapor ile cihazı tedarik ettikten sonra işçilik ve muayene ücretini ödemezsiniz.

 40. kocaeli kandıra ilcesindeyiz kızıma diş teli takılması gerekiyor kızım 13 yaşında gölcük yuvacık diş hastanesi ve kocaeli üniverstesi randevu alamıyorum cok yoğun olduğu için sıra vermiyor özel hastanede diş teli taktırabilirmiyiz eşim ssk lı

  1. Merhaba,

   Özel Hastaneler diş telini karşılamıyor. Üniversite hastanelerinde 18 yaşına kadar sağlık sorunu olduğuna dair rapor ile cihazı tedarik ettikten sonra işçilik ve muayene ücretini ödemezsiniz.

  2. Merhaba ben 18 yaşından önce dişlerimden ameliyat olmuştum çapa hastanesinde diş teli taktırmamı söylediler orada randevu aldım arıcaklar sizi dediler fakat 18 yaşımı doldurduktan sonra aradılar vee diş teli taktıramadım sıram gelmişti fakat 18 yaşım geçtiği için ücret çıkcağını söylediler

 41. 01.01. 1991 doğumluyum Ankarara Gazi Diş Fakültesinde 5 senedir tedavi görmekteyim .Cerrahi operasyonda görmem gerekmektedir .İstanbulda ikamet ediyorum. Hastaneler arası sevk işlemi gereçekleştirebiliyor muyum?. Yarım tedavi kabul edilmediği söylendi. Burdan Adsm’lerrinden Ankaraya sevk yaptırırsam yol masrafları karşılanabilir bilgisi verildi bilgilerinizi rica ediyorum. sigorta tedavimi karşılamıyor zaten ama sevk işlemide mi gerçkleşemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu