ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Diş Teli Takan Devlet Hastaneleri ve Fiyatları 2024

Diş Teli Takan Devlet Hastaneleri ve Fiyatları 2024
SGK
27.01.2024

Diş teli; dişlerdeki çapraşıklık, bozukluk veya estetik sorunları gidermek için kullanılan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Diş teli takmak isteyen birçok kişi bu tedavinin maliyeti, süresi ve sonuçları hakkında merak ettiği sorulara cevap aramaktadır.

Bu yazımızda;

 • SGK diş teli tedavisini karşılıyor mu?
 • SGK diş teli karşılama şartları nelerdir?
 • SGK diş teli takan hastaneler hangileri?
 • Devlet hastanesinden diş teli randevusu nasıl alınır?
 • 2024 devlet hastanesi diş teli fiyatı ne kadar?
 • 2024 özel hastanelerde diş teli fiyatı ne kadar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK DİŞ TELİ TEDAVİSİNİ KARŞILIYOR MU?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) diş teli tedavisini bazı şartlar altında karşılamaktadır. SGK diş teli tedavisi karşılama şartları şöyledir:

 1. Devlet hastanesi veya üniversite hastanesinde yapılmalıdır. Özel hastanelerde veya kliniklerde yapılan diş teli tedavileri SGK tarafından karşılanmaz.
 2. Diş teli tedavisi görecek olan kişi 18 yaşından küçük olmalıdır. 18 yaşından büyük olanların diş teli tedavileri SGK tarafından karşılanmaz.
 3. Diş teli tedavisi görecek olan kişi anne veya babasından sigortalı olmalıdır. Kendi sigortası olan kişilerin diş teli tedavileri SGK tarafından karşılanmaz.

SGK DİŞ TELİ TEDAVİSİNİN NE KADARINI KARŞILIYOR?

SGK, diş teli tedavisinin tamamını karşılamamaktadır. SGK, diş teli tedavisinin sadece malzeme bedelini karşılamaktadır:

 • Diş teli tedavisinde kullanılan braket, tel, lastik, bant gibi malzemelerin ücreti SGK tarafından ödenmektedir.
 • Ancak diş teli tedavisinde yapılan muayene, röntgen, film, panoramik, sefalometrik, model, simülasyon, takip, bakım, kontroller gibi hizmetlerin ücreti SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bu hizmetlerin ücreti, hastanın kendisi tarafından ödenmektedir.

SGK DİŞ TELİ KARŞILAMA ŞARTLARI NELERDİR?

SGK diş teli tedavisini karşılamak için bazı şartlar aramaktadır. Bu şartlar şunlardır:

 1. Diş teli tedavisi görecek olan kişinin, ortodontik bozukluğunun ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir durum olması gerekir. Estetik amaçlı diş teli tedavileri SGK tarafından karşılanmaz.
 2. Diş teli tedavisi görecek olan kişinin, tedaviye başlamadan önce SGK’ya başvurması ve tedavi planını onaylatması gerekir. Tedaviye başladıktan sonra SGK’ya başvuran kişilerin tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaz.
 3. Diş teli tedavisi görecek olan kişinin, tedavi süresince SGK’ya düzenli olarak rapor sunması gerekir. Raporlar, tedavinin başlangıcı, devamı ve sonuçlandırılması aşamalarında SGK’ya verilmelidir. Rapor vermeyen kişilerin tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaz.

SGK DİŞ TELİ TAKAN HASTANELER HANGİLERİ?

SGK diş teli tedavisini sadece devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde karşılamaktadır. Özel hastaneler ve klinikler, SGK ile anlaşmalı olmadıkları için diş teli tedavileri SGK tarafından karşılanmaz.

SGK diş teli takan hastaneler, Türkiye genelinde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM) ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleridir. Bu hastanelerde ortodonti bölümü bulunmakta ve diş teli tedavisi yapılmaktadır.

DEVLET HASTANESİNDEN DİŞ TELİ RANDEVUSU NASIL ALINIR?

 1. Devlet hastanesinden diş teli randevusu almak için öncelikle SGK diş teli takan hastanelerden birine başvurmanız gerekir.
 2. Başvurduğunuz hastanede diş hekimi tarafından muayene edilir ve diş teli tedavisine uygun olup olmadığınız belirlenir.
 3. Eğer diş teli tedavisine uygun iseniz diş hekimi size bir tedavi planı hazırlar ve SGK’ya onaylatır.
 4. SGK, tedavi planınızı onayladıktan sonra diş teli tedavisine başlayabilirsiniz.
 5. Diş teli tedavisine başlamak için hastanenin internet sitesinden veya telefonla randevu alabilirsiniz.
 6. Randevu aldığınız tarihte hastaneye giderek diş teli tedavinize başlayabilirsiniz.

DİŞ TELİ ÜCRETİNİ DEVLET KARŞILAR MI?

Diş teli ücretini devlet yukarıda belirttiğimiz şartlar altında kısmen karşılamaktadır. SGK, diş teli tedavisinin sadece malzeme bedelini karşılamaktadır. Diğer hizmetlerin ücreti, hastanın kendisi tarafından ödenmektedir. Bu nedenle diş teli tedavisi gören kişiler, devlet hastanesinde de olsa belli bir miktar ücret ödemek zorundadır.

DEVLET HASTANELERİNDE DİŞ TELİ TAKILIR MI?

Devlet hastanelerinde diş teli takılmaktadır. Devlet hastanelerinde diş teli takan bölüm, ortodonti bölümüdür. Ortodonti bölümü; dişlerdeki çapraşıklık, bozukluk veya estetik sorunları gidermek için diş teli tedavisi uygulayan bir bölümdür. Devlet hastanelerinde diş teli takmak için yukarıda belirttiğimiz şartları sağlamanız ve randevu almanız gerekir.

2024 DEVLET HASTANESİ DİŞ TELİ FİYATI NE KADAR?

Devlet hastanesi diş teli fiyatları;

 • Tedavinin süresi,
 • Zorluğu,
 • Kullanılan malzeme ve teknik gibi faktörlere göre değişmektedir.

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi SGK tarafından kısmen karşılanmaktadır. 18 yaş altı kişilerin diş teli tedavisi, tedavide kullanılacak malzemeleri hastanın alması şartıyla ücretsizdir. 18 yaş üstü kişilerin diş teli tedavisi ise devlet hastanelerinde ortalama 7.500 TL ile 10.000 TL arasında tek çene için, 11.000 TL ile 14.000 TL arasında çift çene için değişmektedir.

NOT: Bu fiyatlar Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen taban fiyatlardır. Hastaneye ve tedaviye göre farklılık gösterebilir.

2024 ÖZEL HASTANELERDE DİŞ TELİ FİYATI NE KADAR?

Özel hastanelerde diş teli tedavisi, devlet hastanelerine göre daha pahalıdır. Özel hastanelerde diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Özel hastanelerde diş teli tedavisi, ortalama 12.000 TL ile 27.000 TL arasında tek çene için, 27.000 TL ile 60.000 TL arasında çift çene için değişmektedir.

Özel hastanelerde diş teli tedavisi daha fazla seçenek ve kalite sunmaktadır. Örneğin; lingual diş teli, şeffaf plak, porselen braket gibi farklı diş teli çeşitleri özel hastanelerde bulunabilmektedir.

Yorumlar

 1. Beyza dedi ki:

  Merhaba kartal ağız ve diş sağlığı merkezi tel takıyor mu

 2. Kudret ozguvercin dedi ki:

  Merhaba ankarada yaşıyorum iki çocuğum için dis teli taktırmak istiyorum üniversite dışında dis teli takan hastaneler ozel dışında biliniyormu???acaba

 3. Eslem dedi ki:

  İstanbul’da hangi devlet hastanelerinde diş teli takılıyor

 4. Aysun dedi ki:

  İyi günler kayserideyim burdaki devlete ait diş hastanesi dişteli takmadiklarını söylediler erüdiş e gönderdiler onlarsa 2016 yılında randevu alan hastalara daha yeni sıra geldiğini söyleyip dışarda taktırmamızı bunun için sevk yazacaklarini sgk nin ödeyecegini söylediler kızım 14 yaşında sgk ödeyecekmi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sevk ile SSk anlaşmalı Özel diş hastanelerinde yaptırabilirsiniz. Ancak oralarda da sıra olduğunu düşünüyorum.

 5. Suphi dedi ki:

  Türkiye’de hangi illerde tel takılıyor?

 6. Merve dedi ki:

  Merhabalar ben 14 yasinda randevu aldim ve 2 ay sonra 18 yasimi dolduruyorum ve beni 6 ay sonra cagiriyorlar ne kadar ucret oderim?

 7. frankenstein dedi ki:

  merhaba ben 2003 kasım doğumluyum ay olarak daha 18 i doldurmadım ama yıl olarak 19um benim tel ücretimi karşılar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Teşhis ay olarak yaşı doldurmadan yapılırsa karşılar. Ancak çok uzun süreler veriliyor randevu için.

 8. bayçokbilmiş dedi ki:

  39 yaşındayım. Dişlerim ve damak yapım çocukluktan beri bozuk. O zamanlarda hadi anne baba anlayamadı desek o kadar doktora gittiğimizde biri de dememiş ki bu çocuğun ortodonti tedavisine ihtiyacı var diye. Şimdi de bakıyoruz 18 yaşından sonra tedavi hakkı yok. Sanki biz bilerek bozuyoruz dişimizi keyfimize. Herşeye vergi veriyorsak bu sağlık haklarına da sahip olunmalı diye düşünüyorum. Bunlar keyfi şeyler değil.

 9. Abdulselam Ekinci dedi ki:

  Merhabalar 21 yaşındayım ve sgk lıyım diş teli taktırmak istiyorum devlet bunun ne kadarını karşılar acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş üzeri hastaların diş teli tedavisi devlet tarafından karşılanmamaktadır.

 10. Dilan dedi ki:

  30 yaşındayım. İlk okul çağında özel bi poliklinikte düş teli taktırdım ama damaklı ve telleri sıkılmadığı için çıkarmıştım kaybettim. Şimdi tekrar hastaneye başruvu yapsam ödeme yapar mıyım . Fiyat aralığı nedir bilgi alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet hasatenelrinde 5 yılı aşan bir sıra söz konusu bunda da 18 yaş üstü olduğunuz için tüm ücretler talep edilir.

 11. Müslüm Turan dedi ki:

  18 yaş altı için ortodontik tedavide malzeme masrafı hangi mevzuata ve hangi maddesine göre ödenmiyor acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malzeme masrafı sizden talep ediliyor. Tedavi masrafını devlet karşılıyor.

 12. Yeliz dedi ki:

  Merhaba
  Kızım 13 yaşında. Kızıma diş hastanesinin sevkiyle özelde tel taktırdığım taktirde devlet ne kadarını ödüyor acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Diş hastanesinin sevki ile ssk anlaşmalı özal hastanelerin tel haricinde diğer giderleri karşılar.

 13. Ali Güleç dedi ki:

  Üniversite hastanesinde ortadonti( çene önde ) tedavisi gören oğlum var 18 yaş altı .Ben SGK liyim .Malzeme yi biz aldık tedevi yi devlet karşılıyor.
  Benim aldığım Malzemede devlet desteği oluyor mu ? Başvuru halinde SGK malzeme için belirli oranda geri ödeme yapıyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sizin aldığınız malzemede devlet desteği yok sgk malzemeyi karşılamıyor.

 14. Dilay Akpınar dedi ki:

  Merhabalar 36 yaşındayım bugün özelde ortodonti doktoruna gittim tel tedavisi ve alt çene operasyonu olman gerekli dedi devlet hastanesinde tel tedavisi taktirabikirmiyim ve maliyeti konusunda bilgi verebilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıf ve Üniversite hastanelerinde diş teli uygulaması mevcut. ancak randevuları 2-3 sene ileri tarihlere atılıyor. Sadece diş teli ücretini ödüyorsunuz. Uygulama ücretleri ödenmiyor.

 15. Betül dedi ki:

  Merhaba, 22 yaşındayım ve 1 sene önce üniversite hastanesinde tel tedavisine başladım. Malzemeleri aldım ve sgk ya 5 bine yakın bir ücret ödedim. Geçen haftalarda braketim yerinden çıktığı için yapıştırmaya gittim ve şimdi baktım ki sisteme girilmiş ve eczanede ekstra bana ücret çıktı. Bu normal mi? Benim hastaneye ödediğim ücretin içinde zaten muayene ücreti yok mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tedavi tamamlanıp dosya kapandıktan sonra ki müdahaleler. ücrete tabi oluyor. Ancak yapılan işlem tedavinin devamı gibi gözüküyor. Kuruma konu ile ilgili dilekçe vermenizde fayda var.

 16. Tuğce gündoğdu dedi ki:

  Bu haksızılık ama 25 yaşindayım ve diş teli tedavisine ihtiyacım var devlet bunu nasıl karşılamaz yaşam kalitem gerçekten düşüyor geçen bir klinikten fiyat aldım bana 8.500 tl fiyat çıkarttı ve benim bunu ödemem mümkün değil ve tedaviden mahrum kalıyorum devletin bu durumu tekrar gözden geçirmeli.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tedavi hakkının yaşı olmaması konusunda sizinle hemfikiriz.

 17. Sedef dedi ki:

  İyi günler benim üst dişim ayrik alt disim biraz ayrik sadece üste takılsa olur mu ve fiyatı ne kadar olr devlet ve özel hastanelerde yaşım 18

 18. Sercan dedi ki:

  Benim 16 yaşımda kayıdımı açtılar ve 2 sene sonra sıra geldi 1 ay var 18 yaşıma girmeme 1 ay içinde diş telimi taktırmazsam bütün ücreti ben mi ödeyeceğim?

  (19 Ekim’de dişlerimi kontrol edecekler tedavi uzayabilir 18 yaşımı geçersem tedavi sırasında ücreti ben mi ödeyeceğim?)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Teşhis 18 yaşından önce konulduğu için malzeme parası haricinde ödeme yapmayacaksınız.

  2. Mahmut dedi ki:

   Merhaba dişlerimi yaptırcak dururum yok ve çok mutsuzum keşke düzgün dişlerim olsaydı kendimi çok kötü hissediyorum bazen ağrı giriyor dişlerime üstelik çenem de biraz geride tanrı beni böyle yaratti

 19. Yehsan dedi ki:

  Nereye baş vuracagız sigortalıyım kızım 15 yaşında üst çenesine tel takmayı düşünüyorum telefon varmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Üniversite hastaneleri diş polikinliğine başvurmalısınız.

   Bilg.

 20. Kadir dedi ki:

  Ya şimdi 182 arıyoruz randevu icin diş teli yaş 17 öyle bir sey yok diyorlar ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 21. mehtapAY dedi ki:

  merhaba 2001 doğumluyum devlet hastanelerinde veya özelde diş teli taktırmak istiyorum sgk var ücretimin bir kısmını sigorta karşılıyor mu acaba LÜTFEN yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşına kadar onaylanan diş teli tedavilerinin malzeme parası hastaya ait olmak üzere Ünv. hastanelerinde işlem yapılmaktadır. Bunun haricinde sgk desteği bulunmamaktadır.

 22. Kerem dedi ki:

  1 ay sonra 18 yaşına giriyorum şimdi başvuru yapsam sgk karşılarmı diş teli masraflarını sadece alt dişlerde 2-3 tane yamuk var üst dişlerim düz

 23. donjuax dedi ki:

  Merhabalar ben 18 yaşına girdim fakat 18 henüz daha doldurmadım yani yeni girdim diyebilirim. SGK bu durum da devreye girer mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   MErhaba,

   Henüz 18 yaşını doldurmadıysanız ssk kayıtlarında 17 yaş olarak gözükecektir. bu durumda ssk sağlık hizmetinden yaralanmaya devam edebilirsiniz.

 24. Gizem dedi ki:

  14 yaşında devlette diş teli sırasına girdim. Şuan 20 yaşındayım. Tam ücret mi ödeyeceğim yoksa sadece malzeme parası mı ? Bir de devlette sağlık amaçlı olan raporu aldığımda ssk fiyatın kaçta kaçını ödeyebiliyor ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İlk başvurunuz 14 yaşında olduğu için sadece malzeme parasını ödersiniz.

 25. Canan dedi ki:

  Ön dişlerim çok önde tel taktırma istiyorum sigortalının fiyat ne kadar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ünv. hastanelerinde muayene alarak randevunuz geldiğinde malzeme ücretini ödeyerek tel taktırabilirsiniz.

 26. mehmet dedi ki:

  şuan tedavi yapılıyor mu devlet hastanelerinde diş için coronadan dolayı yapılmıyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet diş polikinlikleri de hasta tedavilerine başlamıştır.

 27. yener dedi ki:

  devlet hastanesinden alınan sağlık raporu ile özel hastaneye gittiğimizde diş telinin bir kısmını devlet karşılıyormuş sanırım bu doğru mu eğer doğruysa nasıl alıcaz bu raporu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bazı ssk anlaşmalı diş hastanelerinde bir kısmı karşılanıyor. SSK anlaşmalı diş hastanelerine başvurmanız gerekecek.

 28. Tolga dedi ki:

  Merhaba yaşım 17 ve bir kac curuk var korona bittigi zaman yaptirmayi düşünüyorum ve dis teli de taktirmak istiyorum ama curukleri yapinca 18 yasina girmis olurum ne yapmalıyım korona biter bitmez ortodontiden randevumu almalıyım yoksa ilk once curuklerimi yapmalıyım soyledigim gibi curukleri yaparsam %90 18 yaşını geçmiş oluyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortodontiden randevu alıp dış teli için gün almalısınız. Ortaodonti zaten çürükler tedavi olmadan diş teli takmaz. Önce gün alın sonra tedavinize başlayın.

 29. Gulsum dedi ki:

  Annemle babamin ssk si yok ama 18 yas altiyim devlet karsilar mi?
  Bide cok dis sorunum yok ama one dogrular rahatsiz oluyorum devlet karsilarmi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşına kadar devlet tarafından Genel Salık sigortanız karşılanır. Estetiği devlet karşılamaz.

 30. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım daha önce üniversite hastanesinde muayene olup sıraya girmiştim ön dişlerim çapraşık olduğu için.Sıra gelmişti ama gidememiştim.Şimdi üniversiteye tekrar başvursam yine ücretsiz olacak mı teşhis 18 yaşından önce konulduğu için?
  Bir de 18 yaşından büyükler için üniversite hastanesi ve özel hastanede tedavi fiyat farkı değişiyor mu?Ortalama ne kadar farkediyor?yani SSK 18 yaşından büyükler için üniversitede herhangi bir ödeme yapıyor mu?

 31. Zeynep dedi ki:

  Merhaba . Ben 17 yaşındayım ocakta 18 olucam . Üst dişlerimden ikisi diğerlerine göre yukarda ve bu beni rahatsız ettiği için tedavi olmak istiyorum . Şu an başvuru yapabiliyor muyum ya da yaparsam ne zaman bana sıra gelir ve son olarak ödeyeceğim miktar ne kadar olur en fazla ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz olumlu değerlendirilirse 18 yaşından önce başvurduğunuz için diş teli tedavisi sonrasına radevu verseler de yarısını karşılayacaklardır.

 32. Tolga dedi ki:

  Ben 17 yasindayim devlet hastanesinde dis teli taktırmayı düşünüyorum simdi randevu alfim taktiktan sonra veya randuvum 1-2 yıl sonrasi icin verirdi diyelim 18 yas alti kosullarina mi giriyorum.bir diger sorum dişimde curuk varken (devlette) Ortodonti ye gidebilirmiyim asamalar be olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş altında diş teli kararı verilirse bu yaşı aşmanız halinde de işleminiz devam eder. Ortodonti randevusu için öncelikle ağız ve diş polikinliğinde muayene olup sevk yapılmasını sağlamalısınız.

 33. Bahar dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşında üniversite hastanesinden diş teli taktırmak için sıra almıştım ama sıram yeni geldi ve şuan 19 yaşındayım acaba tüm ücretleri ben mi karşılayacağım yoksa %50 lik imkandan yararlanabilecek miyim ? Birde tedavinin toplam fiyatı ne kadar olur.Simdiden teşekkürler ☺️

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Teşhis 18 yaşından önce konduğu için malzeme hariç tedavi ücretini ödememe hakkından yararlanabileceksiniz.

 34. Azra dedi ki:

  Merhaba. Ben 17 yaşında diş teli taktırmak için üniversite hastanesinden sıra aldım ve şuan 19 yaşındayım acaba tel tedavisinin tüm ücretini mi yoksa %50 lik imkandan yararlanabilirim. Bir de ne kadar bir maliyeti olur. Şimdiden teşekkürler ☺️

 35. Seda dedi ki:

  Merhaba; Ben 22 yaşındayım dişlerimde çarpıklık ve çenemde gerilik sorunu var.
  Devlet hastanelerinde diş teli tedavisinden ”ücretli“ de olsa tedavi alabiliyor muyum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet ücretini ödeyerek tedavi alabilirsiniz.

 36. Ekrem Uğur dedi ki:

  Merhaba ben konya selçuklu üniversitenin hastanesinden dişlerime tel taktırmak için 2014 de sıra almıştım ve sıram daha yeni geldi 6 yıl oldu 19 yaşıma girmeme 2 ay var edindiğim bilgilere göre 18 yaşını geçenlere devlet karşılamıyormuş ama ben sırayı 14 yaşımda aldım ve sıram 18 yaşımı geçtiğinde geldi şimdi tel ücretini ben mi karşılayacağım öğrenebilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Teşhis 18 yaşından önce konduğu için malzeme hariç tedavi masraflarınız Ünv hastanesinden karşılanacaktır.

 37. Berfin dedi ki:

  Merhaba benim üst ön dişlerimde aralık var ve başka yamukluk yokdurumu yok sadece üst olduğu için fiyata oratalama nekdr olur ve sadece bir kaç.diş aralığı var diş teli nekadar süre takılı kalır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş hastalarda diş tli tedavisi için süre 2 yılı buluyor.

 38. Nilay dedi ki:

  Merhaba, diş doktorum diş çarpıklığım fazla olduğu için diş teli taktırmam gerektiğini yoksa ilerleyen dönemlerde diş kaybı yaşayabileceğimi söyledi. 2001 doğumluyum yani tam 18 yaşındayım, devlet hastanesinde yapılacak diş teli tedavisi için ortalama ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Diş teli tedavisini sadece malzeme parasını alarak Üniversite hastaneleri yapmaktadır. Bunun için de en az 3 yıl gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Ünv hastanelerinden randevu alarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 39. sinem kaya dedi ki:

  18 yaşıma gireli 1 ay olucak bana 10 yaşımdan beri diş deli dakılması gerekdigi söleniyordu dişim usdundeki damagımda diş çıkdı ve şu an bir diş buyuklugun de gerekli çekimlerim yapıldı diş teli için randevu alıcam da benim masrafımı devlet karşılarmı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşından sonra estetik durumu nedeni ile karşılanmayabiliyor. Ama bu olmazsa olmaz bir kural değil. Doktorunuzun teşhisi ve kurulun kabulüne bağlı.

 40. Sena Erdem dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşına yeni girdiğimde üniversite hastanesinde diş teli için sıraya girmiştim.Bir yıl kadar bi süre sonra sıranın geleceğini söylediler.19 yaşıma girmeme 7 ay kaldı .eğer diş teli sırası geldiğinde 19yaşıma girmiş olursam tam fiyatmı ödemem gerekiyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tedavi teşhisi 18 yaşından önce konduğu için tedavi masrafı sgk tarafından karşılanır. Malzeme ücretini yine sizden talep edecekler.

 41. Büşra dedi ki:

  23 yaşındayım.bir dişim üst damağımın içinde çıktı.devlet hastahanesinde öne almak için ne kadar gel masrafı olur acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet hastanesinde tedaviler ücretsiz olur. Herhangi bir cihaz gerekirse dışardan temin etmeniz istenebilir. ancak Ücretsiz hallolabilceğinizi düşünüyorum

 42. Büşra dedi ki:

  Merhaba Bursa dan yazıyorum. Oğlumun alt ve üst çenesine aparey takılması gerekiyor dişlerin de sorun var tel takılacak. Özel de yaptırdığımız da sevkle tabi ssk ne kadar ödüyor öğrenebilir miyim. Ordontist hekim tarafından değerlendirildi. Ve bir an önce başlanmalı diyorlar. Devletin bize ne kadarını geri ödeme yapacağını söylermisiniz. Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   sgk teli karşılamıyor. Ancak Üniversite hastanelerinde 18 yaşına kadar başvurulduğunda sadece diş teli parasını ödersiniz. Hastanelerde de 2 ila 3 yıl arası beklemeniz gerekebilir.

 43. Hulya dedi ki:

  Kızım 12 yaşın da yüzde 85 çarpıklık çıktı dişlerinde nerde yaptirabilirim bursada

 44. Yakup dedi ki:

  Merhabalar ben 25 yaşındayım Selçuk üniversitesi fakültesinde tedaviye başladım ancak ödeme yaparken yeşil kartlı olduğunuz için sevk almanız gerekli denildi bana.Ama Konya’da devlet Hastanesi’nde ve adsm’de ortodonti bölümü yok nereden ve nasıl alabilirim bu sevki ve genel diş hekimi bu sevki verebilir mi.Halihazırda benden 1500 malzeme ücreti alındı ve 2500 de tedavi ücreti odeyecektim zaten bu sevk i neden istiyorlar anlamadım.

 45. Tuncay dedi ki:

  Merhaba benim.kizim 13 yasinda eskisehir tip fakultesinde dis teli takdiriyoruz 3100 lira dis teli masrafimiz oldu faturalari var bunu devletimiz geri odeme yapiyormu tesekkurler…..

 46. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 29 05 2001 doğumlu. Tel tedavisini devlet karşılar mı acaba tesekkurler

 47. Kübra dedi ki:

  36 yaşımdayım yetim olarak sağlık güvencem babam üzerinden. Diş teli masrafları on ödeneği devlet tarafından karşılanır mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Diş teli masraflarının bir kısmı 18 yaşına kadar devlet tarafından karşılanmaktadır. 36 yaşında bu imkandan faydalanmanız mümkün değil.

 48. Fulya dedi ki:

  Merhaba iyi günler.18 yaşıma girmeme 5 ay var ve tedaviye baslandi, ölçü aldilar. Malzeme parasını biz mi karşılıyoruz? Ve tahmini fiyat ne kadardir? Hem alt hem üst çene için. Şimdiden teşekkürler:)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İki diş için ortalama 2000 tl civarrı bir malzeme parası varı. Kurların yükselmesinden dolayı 2500 tl civarı bir orana çıkmış olabilir.

 49. Ebrar dedi ki:

  Hangi hastane 1 yıl sonra sıra gelen

 50. Bahar dedi ki:

  Ağustosta 17 yaşıma giricem . Sigortam yok bazı durumlardan dolayı . Üst ve alt dişlerimde yamukluk var . Dislerim küçük . En kotusunden kaç tl ye tel taktiririz ve devlet ne kadarını karşılar yada karşılarmı

 51. metın dedi ki:

  merhaba cocug dıs telı takılması gerekıyor hangı pransa gıdılıyor perıodontolojı yemı yada önce normal bır hastaneye mı gıtcez onmu yollucak

 52. Ferhan dedi ki:

  11 yaşındaki çocuğuma özel hastanede tel taktırmak istiyorum..devlet ne kadarını karşılıyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet hastanesinden sevk alırsanız ve Hastane ssk nın diş tel tedavisi için anlaşması var ise yarısını karşılar. Üniversite hastanesine gitmenizi tavsiye ederiz.

  2. Kemal Okyay dedi ki:

   Merhabalar Diyarbakır üniversite de kızıma dış teli takıldı (malzemeyi biz almıştık)kontrollere gidiliyordu fakat (alınan malzemeler tel takılan hastanede) tayinimiz çıktı gittiğimiz yerde kontrollere devam edebilirmiyiz edersek nasıl bir yol izlememiz gerekli tşk.

 53. Yavuz dedi ki:

  Kızım 12 yaşında üniversite hastanesine gittik 1 yıl sonra sıra geldi , gittiğimizde çene yapısı normal dişler estetiğe giriyor diye karşılamadılar ön dişleri önde ve çok ayrık yamuk saçma geldi, özel yaptırabilirsiniz dediler çene mi yoksa diş yamukluguna göre mi karsiliyor devlet

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Diş bozukluğunun çene yapısını etkileyici bir teşhis konması gerekiyor.

 54. Gamze dedi ki:

  Merhabalar ben 17 yaşındayım SKG + Gazi yakınıym dış teline herhangi bir ücret vermem gerekiyor mu?

 55. Sezai dedi ki:

  Üniversite yoğunlüktan dolayı özel e sevk edecek òzelde diş teli yaptırsam ssk karşılar mı karşılarsa ne kadarını karşılar

 56. Ömer dedi ki:

  Ben şuan askerdeyim diş teli takmak istiyorum ama bi ücret alınıcak mı yoksa SGK tarafından masraf karşılanıyor mu asker olduğumuzdan dolayı bi ücret talep edilir mi yani

 57. Tuğçe dedi ki:

  19 yaşındaydım Ankarada özel klinikte diş teli için fiyat sordum yaklaşık 6 bin TL dediler muayeneden sonra
  Şimdi diş teli takan devlet hastanesine gitsem bana yine aynı fiyatı mı söylerler yaşım 18 i geçtiği için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Üniversite hastanelerinde takılıyor. Oralarda da 4000 tl civarında. 18 yaş üstü olduğu için sgk karşılamaz.

  2. Ayse dedi ki:

   Herhangi bi devlet hastanesi ne gittiniz mi tel için ve fiyat aldınız mı bende düşünüyorum bana özelde 9 bin dediler

  3. Ayse dedi ki:

   Merhaba herhangi bi devlet Hastanesi’ne basvurdunu mu ne kadar fiyat istediler

 58. Adil dedi ki:

  21 yasindayim disimin on tarafinda open-bite(acik kapalilik) var. Diyarbakir arastirma hastanesine tedavi icin randevu almayi planliyorum. Sizde bu bana ne kadara patlar. Bildigim kadariyla devletin belirledigi bir önem durumu varmış benim bu durumum onem durumuna giriyor mu? Cunku ameliyat ucretinin 8000 tl falan oldugunu duydum ozelde. Arastirmada da ayni fiyat cikar mi bilgilendirir misiniz lütfen?

 59. yusuf dedi ki:

  kızım 17 yaşında 1 ay sonra 18 den gün alacak
  devlet hastanesinde ordotonti tedavisine başlandı
  şunu bilmek istiyorum
  bizden para çıkacakmı çıkacaksa ne kadar ödeme yaparız tahminen

 60. yusuf başer dedi ki:

  ALDIĞIM CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER
  BİR SORUMDA ŞU
  ŞUAN KIZIM 17 YAŞINDA TEDAVİ BAŞLANDI
  TÜM MASRAFLARI DEVLETMİ KARŞILIYOR
  YOKSA MALZEME KISMINI BİZMİ ÖDİYECEZ

 61. yusuf başer dedi ki:

  merhabalar
  şuan 17 yaşında bir kızım var 2 ay sonra 18 ine girecek
  ortodonti tedavisine devlet hastanesinde başlandı
  tedavi uzun süreceği için bize ek bir masraf açarmı
  bu konuda bilgilendirirmisiniz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Tedavi 18 yaşından önce başladığı için 18 yaşını geçmesinden dolayı ekstra bir masraf çıkmaz. AMa farklı bir tedavi süreci için farklı talepler olabilir.

 62. Serdar dedi ki:

  Merhaba dün yazmıştım size bilginiz için teşekkür ederim ama malzeme parasini ayrı tedavi parasini ayrı istiyorlar bunun için kime veya nereye başvurmak gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 184 hattını arayabilir, Bimer ve cimere şikayetinizi iletebilirsiniz.

 63. Serdar dedi ki:

  Merhaba benim kızım 17 yaşında üniversite hastanesinde dìş teli için işlemleré başladık doktor ölçü aldı ve malzeme ücretini bizim ödememiz gerektiğini söyledi devlet malzeme ücretini karsilamiyormus fakat daha sonra hem malzeme hemde tedavi ücretini ödememi gerektiğini söyledi devletin tedavı ucretinde bizim ödememi gerektiğini söylemiş kızımın dişlerinin aciliyetinin olmadığını ve devletin derecelendirme koyduğunu ve bizim o derecenin altında olduğumuzu söyledi ve 2000 lira malzeme 2000 lira da tedavi ücreti toplam 4000 ödememi gerektiğini söyledi böyle bişey mümkünmü iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Üniversite hastaneleri 18 yaşına kadar olan çocukların sadece malzeme parasını ödemenizi talep ediyor. Sağlık açısından olumsuz sonuçlanacak durumları karşılıyor. Bunu teşhisini yapan da zaten tedavi eden doktor oluyor.

 64. Arda Ege dedi ki:

  Istanbulda hangi hastaneler karsiliyo

 65. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba, ben 18 yaşındayım ama henüz 18 yaşını tamamlamadım. Benim masraflarımı SGK karşılar mı ?

 66. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım diş teli taktırmak istiyorum ve sadece üst damağıma taktırılcak özel muayenede ne fiyatı ne kadar olur acaba?? Lütfen cevaplar mısınız?

 67. Kübra dedi ki:

  Merhaba ben diş teli taktırmıstım.doktoruma 1500 tl para verdik ve tedavi bitince o parayi sgknın bize geri verecegini soyledi. Tedavi bitti ama doktorum sgk nin o parayi odemedigini soyledi ne yapabiliriz?nereye basvurmam lazım ,bir bilginiz varsa paylasır mısınız??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 184 şikayet hattını arayabilirsiniz.

 68. Selin dedi ki:

  Merhaba 18 yaş üstü kişiler için toplam fiyat nedir??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel muayenehanelerde 5000 Tl den başlıyor.

 69. ruken dedi ki:

  devlet hastanesinde 18 yaş üstü hastalarda da sıra var mı
  bir de 18 yaş üstü masraf toplamı yaklaşık ne kadar olur
  erken cevaplarsanız sevinirim

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Sıra her yaş gurubu için geçerlidir. SGK’nın karşılayacağı bir operasyon geçirecekseniz eğer ücretsiz bir şekilde hallettirebilirsiniz.

 70. Ayfer Tarcan dedi ki:

  İmplant ı devlet larşılıyormu

 71. Canan kizilkaya dedi ki:

  Merhaba kızım 12 yaşında dışlerine tel takılması lazım devlet hastanelerinde en az 3 yıl randevu veriyorlar üniversite yada dış hastanesinde estetik amaçlı değildir diye rapor alıp özel hastaneye yaptırsak ssk ücretini odermi.öderse ne kadar öder.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşına kadar sağlık sorunu olduğuna dair rapor ile cihazı tedarik ettikten sonra işçilik ve muayene ücretini ödemezsiniz.

 72. ışıl dedi ki:

  kocaeli kandıra ilcesindeyiz kızıma diş teli takılması gerekiyor kızım 13 yaşında gölcük yuvacık diş hastanesi ve kocaeli üniverstesi randevu alamıyorum cok yoğun olduğu için sıra vermiyor özel hastanede diş teli taktırabilirmiyiz eşim ssk lı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel Hastaneler diş telini karşılamıyor. Üniversite hastanelerinde 18 yaşına kadar sağlık sorunu olduğuna dair rapor ile cihazı tedarik ettikten sonra işçilik ve muayene ücretini ödemezsiniz.

  2. Buse dedi ki:

   Merhaba ben 18 yaşından önce dişlerimden ameliyat olmuştum çapa hastanesinde diş teli taktırmamı söylediler orada randevu aldım arıcaklar sizi dediler fakat 18 yaşımı doldurduktan sonra aradılar vee diş teli taktıramadım sıram gelmişti fakat 18 yaşım geçtiği için ücret çıkcağını söylediler

 73. özge dedi ki:

  01.01. 1991 doğumluyum Ankarara Gazi Diş Fakültesinde 5 senedir tedavi görmekteyim .Cerrahi operasyonda görmem gerekmektedir .İstanbulda ikamet ediyorum. Hastaneler arası sevk işlemi gereçekleştirebiliyor muyum?. Yarım tedavi kabul edilmediği söylendi. Burdan Adsm’lerrinden Ankaraya sevk yaptırırsam yol masrafları karşılanabilir bilgisi verildi bilgilerinizi rica ediyorum. sigorta tedavimi karşılamıyor zaten ama sevk işlemide mi gerçkleşemez.