SGK

2024 Süt Parası Ne Kadar? Başvuru Şartları

Süt parası, doğum yapan annelere devlet tarafından verilen bir sosyal yardımdır. Süt parası, annelerin bebeklerinin beslenme ve bakım giderlerine katkı sağlamayı amaçlar. Süt parası, sigortalı veya sigortasız her anneye verilir. Süt parası, tek seferlik bir ödemedir. Süt parası, 2024 yılında 520 TL olarak belirlenmiştir.

Süt parası ile ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız:

 • Süt parası nedir, kimlere verilir?
 • 2024 süt parası ne kadar?
 • Süt parası için nereye başvurulur?
 • Süt parası başvuru şartları neler?
 • Süt parası ne zaman ödenir?
 • Süt parası kaç kere ödenir?
 • Süt parası ne zamana kadar alınabilir?
 • Sigortalılığın sona ermesi halinde süt parası ödenir mi?
 • Sigortasız anneye süt parası ödenir mi gibi konuları ele alacağız.

SÜT PARASI NEDİR?

Süt parası, diğer adıyla emzirme ödeneği, annelerin doğum sonrası ekonomik olarak desteklenmelerini amaçlayan bir sosyal yardım programıdır. Annelerin emzirmelerini teşvik etme amacıyla yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmektedir. Süt parası, 2015 yılından sonra doğan çocuklar için verilmektedir.

SÜT PARASI KİMLERE VERİLİR?

 • Süt parası, kendisi ya da eşi sigortalı olan veya hiçbir sosyal güvencesi olmayan her anneye verilir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan annelere verilir.
 • 5 yaşını tamamlamamış çocuklar için verilir. Doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocuğun hayatta olması şartına bağlıdır.
 • Süt parası, çocuk sayısıyla orantılı olarak verilir. Yani, birden fazla çocuk doğuran anneler her çocuk için ayrı ayrı süt parası alabilirler.

2024 SÜT PARASI NE KADAR?

Süt parası her yıl asgari ücret artışına göre yeniden belirlenir. 2024 yılında süt parası 520 TL olarak belirlenmiştir.

SÜT PARASI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Süt parası için başvuru yapmak için annelerin aşağıdaki belgeleri hazırlaması ve SGK il veya ilçe müdürlüklerine teslim etmesi gerekir:

 1. Süt Parası Başvuru Formu

SGK’nın web sitesinden veya SGK merkezlerinden temin edilebilen bir formdur. Bu form, annenin veya eşinin kimlik bilgilerini, doğum bilgilerini, banka hesap bilgilerini ve talep ettiği süt parası miktarını içerir.

 • Doğum Belgesi

Doğan çocuğun kimlik bilgilerini içeren bir belgedir. Bu belge, nüfus müdürlüklerinden alınabilir.

 • Kimlik Belgesi

Anneye veya eşine ait nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya avukatlık kimlik kartı gibi kimlik bilgilerini içeren bir belgedir.

SÜT PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Süt parası başvurusu yapmak için annelerin aşağıdaki şartları taşıması gerekir:

 1. Anneye veya eşine ait sigortalılık şartı

Süt parası alabilmek için, annenin veya eşinin 4/A veya 4/B sigorta kollarından birine bağlı olarak çalışması ve doğum tarihinden önceki son bir yıl içinde en az 120 gün sigorta primi ödemesi gerekir. Eğer anne veya eş sigortalı değilse süt parası alamazlar.

 • Anneye veya eşine ait Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartı

Süt parası alabilmek için, annenin veya eşinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Eğer anne veya eş yabancı uyruklu ise süt parası alamazlar.

 • Doğan çocuğa ait yaş şartı

Süt parası alabilmek için doğan çocuğun 5 yaşını tamamlamamış olması gerekir. Eğer doğan çocuk 5 yaşından büyük ise süt parası alamaz.

 • Doğan çocuğa ait doğum tarihi şartı

Süt parası alabilmek için, doğan çocuğun 2015 yılından sonra doğmuş olması gerekir. Eğer doğan çocuk 2015 yılından önce doğmuş ise süt parası alamaz.

 • Doğan çocuğa ait hayatta olma şartı

Süt parası alabilmek için doğan çocuğun hayatta olması gerekir. Eğer doğan çocuk ölmüş ise, süt parası alamaz.

SÜT PARASI NE ZAMAN ÖDENİR?

Süt parası, başvuru yapıldıktan sonra ortalama 15 gün içinde ödenir. Annenin veya eşinin banka hesabına yatırılır. Eğer annenin veya eşinin banka hesabı yoksa süt parası PTT aracılığıyla ödenir. Süt parası annenin veya eşinin kimlik belgesi ile PTT şubelerinden alınabilir.

SÜT PARASI KAÇ KERE ÖDENİR?

Süt parası, tek seferlik bir ödemedir. Her doğum için ayrı ayrı ödenir. Yani birden fazla çocuk doğuran anneler her çocuk için ayrı ayrı süt parası alabilirler.

SÜT PARASI NE ZAMANA KADAR ALINABİLİR?

Süt parası, doğum tarihinden itibaren 5 yıl içinde alınabilecek bir ödemedir. Bu süre zaman aşımı süresi olarak adlandırılır. Eğer anne doğum tarihinden itibaren 5 yıl içinde süt parası başvurusu yapmazsa süt parası hakkını kaybeder. Bu nedenle annelerin süt parası alabilmek için doğumdan sonra en kısa sürede başvuru yapmaları tavsiye edilir.

SİGORTALILIĞIN SONA ERMESİ HALİNDE SÜT PARASI ÖDENİR Mİ?

Süt parası sigortalılık şartına bağlı olarak ödenir. Eğer anne veya eşi sigortalı ise süt parası alabilirler. Ancak sigortalılığın sona ermesi durumunda süt parası ödenmez. Yani eğer anne veya eşi doğum tarihinden önce sigortalı iken doğum tarihinden sonra sigortalılığı sona ererse süt parası alamazlar. Bu durumda sigortalılığın sona erdiği tarihten önce doğan çocuklar için süt parası alınabilir, ancak sonrasında doğan çocuklar için süt parası alınamaz.

SİGORTASIZ ANNEYE SÜT PARASI ÖDENİR Mİ?

Süt parası, sigortalı veya sigortasız her anneye verilir. Eğer anne sigortalı değilse ancak eşi sigortalı ise, süt parası alabilir. Eğer anne ve eşi de sigortalı değilse, yani hiçbir sosyal güvenceleri yoksa süt parası alabilirler. Bu durumda annelerin süt parası alabilmeleri için doğum yaptıkları hastaneden alacakları doğum belgesi ile birlikte SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekir.

Shares:

5 Yorumlar

 • Gülizar
  20.02.2022

  Süt yardımi parası ve bez istiyorum iki ay kaldı doğum yapacam lütfen

  Cevapla
 • ZEYNEP DÖNMEZ
  04.02.2022

  Süt ve bez yardım istiyorum

  Cevapla
 • Yasemin özen
  29.01.2022

  Süt parası yardımı istiyorum lütfen 2 çocuğum var ve eşimden ayriyim lütfen Süt parası bağlayın

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.01.2022

   Merhaba,

   Süt parası sigortalı çalışanların veya eşlerinin doğum sonrası tek seferlik aldığı ödemedir. sizin durumunuz için kaymakamlık ve belediye sosyal yardım brimlerine başvuru yapmalısınız.

 • Meryem
  27.01.2022

  Sut yardımı istiyorum 2 tane cocugum var

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir