emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Süt Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

2022 Süt Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

Süt parası emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara 2022 yılında verilecek tutar 316 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneğinden faydalanmak için başvuru süresi hakkın doğduğu tarih itibariyle 5 yıldır. Pandemi şartları göz önünde tutularak süt parası başvuruları için ilgili kuruma dilekçe verme şartı kaldırılmıştır. Sisteme girilen emzirme ödeneği raporuna istinaden ödemeler otomatik olarak başlatılır.

 • Emzirme ödeneği; doğum yapan sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşi doğum yapan erkek çalışana verilir.

Emzirme ödeneği 4A ve 4B kapsamında sigortalı olan çalışanları kapsayan bir uygulamadır. Devlet memurlarına ilgili ödeme kurumlar tarafından yapıldığı için SGK üzerinden ilave bir hak tanınmamıştır.

Süt Parası Nedir?

“Süt parası” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere tanınan bir destektir. Doğum yapan annelere verilen hak, halk arasında emzirme ücreti olarak da anılır. Doğumun ardından bir defaya mahsus olarak yapılan ödeme, 2022 yılı için 316 TL olarak belirlenmiştir. Destek, doğumdan sonra ortalama 2 ay içerisinde T.C. kimlik no gösterilerek PTT şubelerinden tahsil edilebilir.

Kimler Süt Parası Alabilir

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere tanınan bir destek olan süt parası;

 • 4A SSK
 • 4B BAĞ-KUR sigortalılarına ödenir.

Sigortalı olarak çalışan anne doğum yaptığında kendisi veya sigortalı olmayan eşi doğum yaptığında erkek çalışan süt parası almaya hak kazanır. Kamuda çalışanlar sosyal yardım destekleri adı altında hak kazandıkları yardım paralarını kendi kurumlarından alırlar. 

Süt Parası İçin Nereye Başvurulur

Emzirme ödeneğine hak kazananların destekten faydalanabilmek için herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Yapılan düzenlemeyle sisteme yansıyan emzirme ödeneği raporuna istinaden ödemeler otomatik olarak gerçekleştirilir.

 • Başvuru için il veya ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumlarına bizzat gitme zorunluluğu salgın şartları göz önünde tutularak kaldırılmıştır.

Süt parası veya emzirme ödeneği tek seferliktir.

E-Devlet Süt Parası Başvurusu 2022

Emzirme ödeneği almak için şahsi başvuru yapma mecburiyeti kaldırılmıştır. Doğumun ardından sisteme yüklenen bilgi ve belgeler eşliğinde ödemeler otomatik olarak yapılmaktadır.

 • e-Devlet Kapısı adresi üzerinden
 • Doğum yardımı almak için yapılan başvuruların sonucu ve
 • Alınan doğum yardımına ait itirazların sonucu öğrenilebilir.

Sunulan hizmet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteği ve işbirliğiyle e-Devlet Kapısı altyapısıyla vatandaşın tercihine açılmıştır.

Süt Parası Alma Şartları

4A SSK ve 4B BAĞ-KUR sigortalısı doğum yapmış kadına veya eşi sigortalı olmayan erkeğe verilen süt parası alma şartları belli kurallara tabidir. Şartlar;

 1. 4A’lı sigortalılar için doğumdan önceki 1 yıllık dönemde en az 120 günlük prim bildirilmiş olması
 2. 4B’li sigortalılar için doğumdan önceki 1 yıllık dönemde en az 120 günlük prim bildirilmiş olmasına ek olarak Genel Sağlık Sigortası yani GSS primi dâhil hiçbir prim borcu bulunmama ve
 3. Doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olmasıdır.

Emzirme ödeneğine hak kazanmış fakat sigortalılığı sona ermiş kadınların 300 gün içinde doğum yapmaları halinde analık sigortası devreye girer. Bu durumda kadın veya eşinin doğum tarihinden önceki 15 aylık süreçte en az 120 gün prim ödemiş olması istenir.

Süt Parası Ne Kadar 2022

Doğum yapan annelere verilen destekler arasında önemli bir yere sahip olan emzirme ödeneği, çalışan annelere veya eşi doğum yapan çalışan babalara ödenir. Her yıl düzenli olarak güncellenen ödenek rakamı 2022 için 316 TL olarak belirlenmiştir.

 • Süt parası 2015 yılından sonra anne olan kadınlara her doğum için tek seferliğine ödenir.
 • Ödemeler sadece 4A ve 4B kapsamında olan sigortalılara yapılır. 4C kapsam dışında tutulur.
YILÖDENEK
2019180 TL
2020202 TL
2021232 TL
2022316 TL

Süt Parası Nereden Sorgulanır

e-Devlet Kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen hizmetler kapsamında “turkiye.gov.tr” adresinden Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sistem üzerinden bilgi almak isteyenlerin e-devlet şifresi olmalıdır. Kimlik doğrulama işleminin ardından ilgili alana güvenli bir şekilde geçiş sağlanabilir. Süt parası ödemeleri Ziraat Bankası ve PTT şubeleri aracılığıyla sadece anneye ödenir.

Sigortasız Anne Süt Parası Alabilir mi?

Eşi 4A ve 4B kapsamında sigortalı olan kadınlar kendileri sigortalı olmasa dahi süt parası almaya hak kazanır. Babanın prim ödeme gün sayısı olarak aranan şartları yerine getirmesi zorunludur. Emzirme ödeneği alabilmek için doğumun canlı gerçekleşmesi gerekir.

Kaç Ay Süt Parası Alınır

2015 yılına başlatılan destek her çocuk için sadece 1 kere ödenir. Her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamına göre güncellenen tutar anneler için önemli bir gelir kaynağıdır. Harcamaların arttığı dönemde ailenin yeni ferdi için ödenecek destek 2022 yılı için 316 TL olarak belirlenmiştir.

Aile.gov.tr Üzerinden Süt Parası Başvurusu

aile.gov.tr Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesidir. Bakanlığın verdiği hizmetler hakkında en güncel bilgilere dijital ortamda erişim sağlanabilir.

Vatandaşın merak ettiği sorulara yanıt vermek için;

 • Sık sorulan sorular bölümü hazırlanmıştır.
 • ALO 183 hattı 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.
 • ALO 144 hattına yurtiçinden yapılan aramalar ücretsizdir.
 • Çağrı merkezi hizmetleri birden fazla dil desteğiyle çağrılara cevap vermektedir.
 • İşitme ve konuşma engeli olan vatandaşlar sorularını 0549 441 2 144 numaralı hat üzerinden gerçekleştirebilirler.

Vatandaşın hayatını kolaylaştırmak ve salgın döneminde ziyaretçi trafiğini azaltmak için süt parası başvurularının bizzat yapılması şartı kaldırılmıştır.

Yeni Doğan Çocuk İçin Süt Parası Süreci

Çalışan veya kendi çalışmayan ancak eşi sigortalı olan anneler için sağlıklı doğumun ardından yeni doğan için süt parası ödeme süreci otomatik olarak başlatılır.

 • Emzirme ödeneği her ayın 8’ile 14’ü arasında gerçekleşir.
 • Doğumu takip eden ay yapılması planlanan ödemeler sadece anneye yapılır.

Annenin Ziraat Bankası şubesinde hesabı olması halinde ödemeler bu hesaba yapılırken hesabı olmayanlar destek ücretini kimlik göstererek PTT şubelerinden çekebilirler.

Telefonla Süt Parası Başvurusu

Doğum yapmış annelerin hayatını kolaylaştırmak için emzirme ödeneğiyle ilgili başvuru şartı kaldırılmıştır. Gelişen teknolojilerden destek alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezi olan ALO 144 veya ALO 183 üzerinden her türlü soruya güncel yanıtlar alınabilir. 

Babaya Süt Parası Verilir mi?

Süt parasının amacı anneye maddi ve manevi anlamda destek olmaktır. Anne çalışırken doğum yapmışsa almaya hak kazandığı ödenek hesabına yatar. Çalışmayan anneler için prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş babaya destek çıkar. Ancak ödemeler babaya değil sadece anneye kimlik tespiti ile yapılır.

Memur Süt Parasını Nasıl Alabilir

4C kapsamında sigortalı olan memurlar süt parası alamaz. Her kurum kendi içinde çeşitli desteklerle çalışanlarına yardımcı olmaktadır. Süt parası sadece 4A SSK ve 4B BAĞ-KUR sigortalılarına verilir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır

2015 yılında başlayan uygulama destek sahiplerinin hayatını kolaylaştırmayı amaçlar. İlk çıktığında emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalının ödeme talebi kuruma şahsi başvurusuyla yapılmaktaydı. Salgınla birlikte değişen ihtiyaç ve beklentiler göz önünde tutularak dilekçe verme şartı kaldırılmıştır. Sistemde görülen sağlıklı doğum raporuna istinaden hak sahiplerinin ödeme işlemleri otomatik olarak başlatılır.

SGK Emzirme Ödeneği Ne Kadar

SGK ve BAĞ-KUR sigortalılarından hak edenlere emzirme ödeneği verilir.

Yıllara göre emzirme ödeneği tutarı;

 • 2019 yılı için 180 TL
 • 2020 yılı için 202 TL
 • 2021 yılı için 232 TL ve
 • 2022 yılı için 316 TL’dir.

Her yıl güncellenen destek rakamı her çocuk için 1 defaya mahsus olarak ödenir.

Emzirme Ödeneğinde Hak Düşürücü Süre

Emzirme ödeneği geriye dönük olarak 5 yıl süreyle işletilebilir. Destekten haberi olmayan anneler almadıkları 5 yıla kadar doğum yaptıkları her sağlıklı çocuk için ödenekten faydalanabilirler. Başvuru şartının aranmadığı destekle ilgili geriye dönük işlemler için e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulama yapılabilir.

PTT’den Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası ödeme dönemleri her ayın 8-14.günleri arasıdır. Her ne kadar çalışmayan anneler için hak sahibi baba gibi görünse de ödemeler sadece anneye yapılır. Ödemeler Ziraat Bankası şubelerine ya da PTT’ye yapılır.

Annenin bankada hesabı olmaması halinde destek ödemesi ikamet adresine en yakın PTT’ye gönderilir. PTT şubesine yapılan ödemenin takibi e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir. İlgili şubeye kimliğiyle giden anneler hesaba yatan parayı çekebilirler. 

Süt Parasını Nereden Çekebilirim?

Süt parası almaya hak kazanan annelere ödemeleri sağlıklı doğumu takip eden aylarda yapılır. 2022 yılı için 316 TL olarak belirlenen destek her çocuk için sadece 1 defalığa mahsustur.

Emzirme ödeneği;

 • Ziraat Bankasından hesabı olanlar için ilgili şubeye
 • Hesabı olmayanlar için ikamet adresine en yakın PTT şubesine gönderilir.

4A ve 4B kapsamında sigortalı olan ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirenler anneler hak ettikleri destek ödeneğini hesaplarından çekebilirler. Kendisi çalışmadığı için eşi üzerinden hak ediş kazanan anneler de süt parası alabilirler.

Süt Param Yatmadı, Ne Yapmalıyım?

Doğumu takip eden ilk iki ayın 8-14.günleri arasında hesaba yatırılmayan süt parasıyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı hizmet veren ALO 144 veya ALO 183 çağrı merkezi üzerinden yanıt alınabilir.

Süt Parası Almak İçin Form Doldurmak Gerekiyor mu?

İşlemlerin dijital ortama taşınmasıyla birlikte süt parası için şahsi başvuru zorunluluğu kaldırılmıştır. Sağlıklı doğum raporu sisteme girilen hak sahipleri için işlemler hızlı bir şekilde başlatılır. Geriye dönük olarak hak talep edenler için dilekçe eşliğinde başvuru yapılabilir.

 • Geriye dönük olarak 5 yıl içinde yapılan doğum için destek talebi gerçekleşebilir.

Devlet Memurları Kanunu gereğince 4C kapsamında sigortalı olan çalışanlara kendi kurumları tarafından çeşitli destek ödemeleri yapıldığı için emzirme ödeneği ödenmez.

Kadın sigortalıların benzer hakları arasında; evlenme ödeneği, doğum borçlanması, başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılar ve analık halinde geçici iş göremezlik ödeneği sayılabilir.

Doğum Borçlanması Ne Kadar? Hesaplama Şartları

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır? (Özel, Kamu)

Yorumlar

 1. Gülizar dedi ki:

  Süt yardımi parası ve bez istiyorum iki ay kaldı doğum yapacam lütfen

 2. ZEYNEP DÖNMEZ dedi ki:

  Süt ve bez yardım istiyorum

 3. Yasemin özen dedi ki:

  Süt parası yardımı istiyorum lütfen 2 çocuğum var ve eşimden ayriyim lütfen Süt parası bağlayın

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Süt parası sigortalı çalışanların veya eşlerinin doğum sonrası tek seferlik aldığı ödemedir. sizin durumunuz için kaymakamlık ve belediye sosyal yardım brimlerine başvuru yapmalısınız.

 4. Meryem dedi ki:

  Sut yardımı istiyorum 2 tane cocugum var