emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Süt Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

2023 Süt Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları
SGK
07.04.2023

2023 Yılında süt parası ödeneği öncelikle sigortalı olarak çalışana verilmektedir. Sigortalı çalışan kadın yada sigortalı çalışan erkeğin doğum yapan sigortasız eşine ödenmektedir. 2023 süt parası miktarı ve başvuru şartları hakkında kapsamlı bilgi edinerek bu haktan çocuğunuz olduğunda yararlanabilirsiniz.

Süt parasının yasadaki adı emzirme ödeneğidir. Çocuğun menfaati için aileye bir ödeme yapılır. Bu ödemeden yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekir. Şartları sağlayanlar başvurularını yaparak ödemeyi alabilir. Ödeme sadece kadınlara yapılır. Sigortalı erkek olsa bile ödeme sigortasız olan eşine yapılmaktadır.

Süt Parası Başvuru Şartları

Süt parası başvuru şartları arasında sigortalı olmak dışında farklı detaylar da vardır. Sigortalı 4A kapsamında ise doğumun gerçekleşmesinden önceki bir yılda en az 120 günlük kısa vadeli sigorta primi ödenmiş olması gerekir. 4B’liler için de aynı şartlar söz konusudur. Ancak bunun yanı sıra 4B’li sigortalıların genel sağlık sigortasına ilişkin borcu olmamalıdır. Aynı zamanda 4B sigortalılarının normal prim borcu da olmamalıdır.

Ölü doğum yapan annelerin süt parasından yararlanması mümkün değildir. Süt parası bebeğin ihtiyaçlarına yönelik bir ödeme olduğu için ölü doğumlarda böyle bir yardım sağlanmamaktadır.

Süt Parası Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Süt parası başvurusu için gereken evraklar şeklinde bir belge talebi söz konusu değildir. Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmesi şartı artık uygulanmamaktadır. Ödemeler otomatik olarak yapılır. Kadın sigortalının ya da sigortalı erkeğin eşinin doğum yaptığı sistemde görünür. Bu nedenle herhangi bir evrak teslimine gerek kalmaz.

Süt Parası Nereye Yatırılır?

Süt parasının yatırılma yeri PTT’dir. Hastane kayıtları SGK sistemine düştüğünde kadının doğum yaptığı ispatlanmış olur. Bu sayede artık anneye süt parası ödemesi yapılabilir. Süt parasını kimlik belgenizi ibraz ederek PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Dileyen kişiler, süt parasının banka hesaplarına yatırılmasını da isteyebilir. Bu sayede PTT’ye gitmeden hesabınız üzerinden parayı çekebilirsiniz. Banka hesabınız üzerinden emzirme ödeneği almak için e-Devlet üzerinden banka bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bunun için ilk önce e-Devlet sitesine yani turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz.

Yukarıda gösterilen kısımdan kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi PTT şubelerinden alabilir ya da diğer giriş yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanına şahıs ödemeleri yazarak açılan listeden “Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama” seçeneğini tercih etmelisiniz.

Yukarıdaki ekranda “Yeni Hesap Tanımlama” seçeneğini tercih ettiğinizde banka bilgileri giriş aşamasına geçebilirsiniz.

Banka kısmından hesabınızın bulunduğu bankayı seçtiğiniz takdirde hesap numaranız otomatik olarak karşınıza çıkar. Paranın yatırılmasını istediğiniz hesabı seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Süt Parası Ne Zaman Yatırılır?

Süt parasının yatırılma zamanı her ayın 8 ‘i ile 14’ü arasındadır. Doğumun gerçekleştiği ay ödeme alma hakkınız olmasa da bir sonraki ayda paranızı alabilirsiniz. Çocuğunuz beş yaşına gelene kadar bu ödemeyi alabilirsiniz.

Süt Parası Nedir?

Süt parası, doğum sonrası süreci kolaylaştırmak için yapılan bir ödemedir. Ödeme; 4A’lı ve 4B’li sigortalılara yapılır. 4C’liler içinse böyle bir hak söz konusu değildir. Devlet memurlarının ödemeleri bağlı oldukları kurumlar aracılığıyla yapılır. Bu ödeme tek seferliktir ve beş yıl içerisinde alınabilir.

Süt parası alma, 4A kapsamında yani özel sektörde çalışanlara ve 4B sigortalılarına sağlanan bir haktır. Bu hakkı kullanmak için başvurunuzu ilgili kuruma yapmalısınız. Başvuru sırasında sizden birtakım evraklar istenir. Bu evrakları tedarik ederek başvuru aşamasını tamamlayabilirsiniz. Süt parası almak yeni doğmuş bebeğin; bez, mama, kıyafet gibi ihtiyaçlarını karşılamak açısından fayda sağlar.  

Süt Parası Kaç Kere Ödenir?

Süt parası tek sefere mahsus yapılan bir ödemedir. Dilerseniz hemen doğumdan sonra dilerseniz ilerleyen zamanlarda ödemeyi alabilirsiniz. Tek seferlik yapılan bu ödemenin yanı sıra geçici iş göremezlik ödeneği de alarak emzirme döneminde geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Süt Parası Ne Zamana Kadar Alınabilir?

Süt parasının alınma zamanı beş yıldır. Yani çocuğunuz doğduktan sonraki beş yıl içerisinde ödemeyi alabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz büyüse bile emzirme ödeneği alma hakkınız saklı kalır. Böylece istediğiniz zaman bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Beş yıllık süre tamamlandıktan sonra ödemeyi alma şansınız yoktur.

Sigortalılığın Sona Ermesi Halinde Süt Parası Ödenir mi?

Sigortalılığın sona ermesi halinde süt parasının ödenmesi mümkündür. İşten ayrıldığı için sigortalılığı sona erenlerin çocuğu, işten ayrılış tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa emzirme ödeneği alınabilir. İşten çıkanların bu haktan yararlanabilmesi için doğum öncesindeki son 15 ayda en az 120 günlük primi olmalıdır.

2023 Süt Parası Ne Kadar?

2023 Süt parası ödeneği yıllara göre değişiklik gösterir. Her yıl ekonomik parametrelere göre emzirme ödeneği miktarları güncellenir. Bu sayede ekonomik koşullara göre en uygun miktardan yeni bebek sahibi olmuş ailelere destek sağlanır. Aşağıda verilen tabloda yıllara göre emzirme ödeneği miktarlarını görebilirsiniz.

2023 yılında zamlanan süt parası tutarı 520,00 TL olarak ödenmektedir.

e-Devlet’ten Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet’ten süt parası sorgulaması yapmak için turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Süt parası miktarı ve başvuru şartlarını öğrendikten sonra bu adresten sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet’te arama alanına “şahıs ödemeleri sorgulama” yazmanız gerekir.

YENİ DOĞUM YAPANLARA SAĞLANAN YARDIMLAR

Süt parası dışında yeni doğum yapanlara sağlanan yardımlarla ailelerin maddi olarak sıkıntı yaşaması engellenmeye çalışılır. Sadece sigortalı olanlara değil sigortasız olan ve maddi durumu sıkıntılı olan kişilere de doğum sonrası birtakım yardımlar sağlanır. Yardımlar çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maddi durumu kötü olanlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır.

Aile Bakanlığı Tarafından Yapılan Yardımlar

Aile Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar doğum yapan anneler için de sağlanır. Doğum yardımı adı altında yapılan ödemeler için bazı şartları yerine getirmek gerekir.  Doğum yardımından yararlanmak için çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekir. Bu tarihten sonra doğan her çocuk için doğum yardımı alma şansınız vardır. Çocukların doğum sırasının hesaplanmasında bu tarihten önce doğanlar da dikkate alınır.

Doğum yardımından yararlanmak için ilk önce çocuğun nüfusa kaydettirilmesi gerekir. Ardından doğum yardımı için başvuru dilekçesi doldurulmalıdır. Bu dilekçe doldurulduktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının il müdürlüklerine verilmelidir. Eğer kamu kuruluşlarında çalışıyorsanız doğrudan kurumunuza müracaat edebilirsiniz.

Doğum yardımı için başvurunuzu yaptıktan bir ay sonra ödemeyi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Annenin vefat etmesi halinde doğum yardımı babaya yapılır. Doğum yardımı başvurularında herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Ancak başvuru sonrası ödemenin en geç bir yıl içerisinde alınması gerekir.

Doğum yardımı miktarı şu şekildedir:

 • Birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk 400 TL
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar 600 TL

Belediyeler Tarafından Yapılan Yardımlar

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar her şehirde değişiklik gösterir. Bazı belediyeler tarafından herhangi bir yardım yapılmayabilir. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar kapsamında ailelere destek paketi sunulur. Bu paketin içerisinde bebeğin ihtiyacı olabilecek bez, pijama, zıbın gibi eşyalar yer alır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından da bebek bezi ve mama desteği yapılır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Geçici iş göremezlik ödeneği analık halinde kadın sigortalıya sağlanan bir yardımdır. Doğumdan önce 8 sonra 8 hafta süreyle kadın sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Kadın sigortalı istemesi halinde doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda beş haftalık süre doğum sonrasına eklenir ve kadın sigortalı bu süre için de geçici iş göremezlik ödeneği alabilir. Geçici iş göremezlik ödeneğinden erken doğum yapan kadınlar da yararlanabilir.

İzin Hakkı

İzin hakkı kadın sigortalıya sağlanan bir diğer ayrıcalıktır. Doğumdan önce sekiz doğumdan sonra sekiz hafta olan izin hakkı, gerekli durumlarda rapor ile artırılabilir. Aynı zamanda kadın sigortalı talep etmesi halinde ücretsiz izne de ayrılabilir.

Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneği

Yarı zamanlı çalışma ödeneği kadın sigortalıya doğum izinleri bittikten sonra belirli bir süre yarım gün çalışmasına imkân sağlayan bir ödemedir. Bu ödeme kapsamında kadın sigortalı iş yerinden yarım günlük ücret alır. Geri kalan ücreti ise İŞKUR tarafından ödenir. Şu şartları sağlayanlar yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanabilir:

 • Son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeyenler
 • Canlı doğum yapanlar
 • Analık izni bittikten sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunanlar

Üç yaşından küçük çocuk evlat edinen ailelerde baba da yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanabilir.

Yarım çalışma ödeneği süreleri;

 • İlk doğumda 30 gün
 • İkinci doğumda 60 gün
 • Sonraki doğumlarda 90 gün
 • Engelli doğumlarda 180 gündür.
 • Çoğul doğumlarda bu sürelere 30 gün eklenir.

Şartlı Doğum Yardımı Nedir?

Şartlı doğum yardımı sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu kötü olan kişilere sağlanan bir haktır. Şartlı doğum yardımından yararlanabilmek için kişinin şartlı gebelik yardımı da almış olması gerekir. Aynı zamanda doğumun hastanede gerçekleştirilmiş olması ve doğum belgesinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ibrazı da gerekir.

Şartlı doğum yardımı miktarı tek seferlik olmak üzere 100 TL’dir. Lohusa kadının bu dönemde doktor kontrollerini aksatmaması şartıyla iki seferlik 45 TL yardım da yapılır.

Süt Parası ve Diğer Yardımları Almanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

Süt parası ve diğer yardımları almanın faydaları oldukça fazladır. Özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelere yapılan yardımlar ciddi anlamda fayda sağlar. Bu yardımlar maddi durumun bir nebze iyileşmesine, artan masrafların üstesinden gelinmesine katkıda bulunur.

Yardımlar sayesinde annenin doğumdan sonraki ilk aylarda çalışmasına gerek kalmaz. Böylece anneler çocuklarıyla beraber vakit geçirebilir ve emzirme, bakım gibi ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilir. Bebeklerin doğum sonrası en temel ihtiyaçları bez ve mamadır. Belediyeler, vakıflar, dernekler tarafından ihtiyaç sahibi ailelere bu yönde yapılan yardımlar sayesinde geçici bir süre de olsa ihtiyaçlar karşılanır.

Doğum Borçlanması Ne Kadar? Hesaplama Şartları

T.C ile SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK Çocuk Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

Yorumlar

 1. Gülizar dedi ki:

  Süt yardımi parası ve bez istiyorum iki ay kaldı doğum yapacam lütfen

 2. ZEYNEP DÖNMEZ dedi ki:

  Süt ve bez yardım istiyorum

 3. Yasemin özen dedi ki:

  Süt parası yardımı istiyorum lütfen 2 çocuğum var ve eşimden ayriyim lütfen Süt parası bağlayın

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Süt parası sigortalı çalışanların veya eşlerinin doğum sonrası tek seferlik aldığı ödemedir. sizin durumunuz için kaymakamlık ve belediye sosyal yardım brimlerine başvuru yapmalısınız.

 4. Meryem dedi ki:

  Sut yardımı istiyorum 2 tane cocugum var