ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT Para Yardımı Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

PTT Para Yardımı Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

PTT üzerinden para yardımı başvurusunu ve T.C. kimlik numaranız ile sorgulama işleminizi e-devlet platformu üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

PTT yardım başvurusu nereye yapılır? PTT yardımı kimlere verilir? İşte, PTT yardım parası başvurusu ve T.C. ile sorgulama işlemlerine dair bütün detaylar…

PTT Yardım Parası Şartları Neler?

Dar gelirli ve maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlar PTT yardım parası almak için başvuruda bulunabilirler. Ailesinde düzenli geliri olmayan veya gelir sahibi bireylerin aldıkları ücretin asgari ücretten düşük olması halinde yapılacak başvuru şartlarına ek olarak;

 • Ailesinde engelli birey bakanlar
 • Engel durumu bulunanlar
 • Sosyal güvence kapsamında olmayanlar
 • Herhangi bir işte çalışmayanlar ve
 • İşten çıkarılmış olanlar PTT yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Pek çok vatandaş tarafından bilinmeyen destek beklenen kriterleri taşıyan herkese yapılmaktadır. Başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden online olarak veya en yakın Kaymakamlık binasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf bölümüne şahsen giderek tamamlanabilir.

PTT Yardım Parası Kimlere Verilir?

Maddi imkânları yetersiz kişilere ek olarak ailesinde bakmakla yükümlü engelli birey bulunanlar kimlere PTT yardım parası verilir sorusunun cevabıdır. 

 • Aileye yönelik
 • Çocuklara yönelik
 • Eğitime yönelik
 • Kadınlara yönelik
 • Yaşlılara ve
 • Engellilere yönelik destek ve sosyal yardımlarla ilgili güncel bilgilere https://www.aile.gov.tr/ adresi üzerinden erişim sağlanabilir.

Hayatın her alanında vatandaşına destek olan sosyal yardım başvuruları PTT şubelerinden alınacak kişiye özel şifre yardımıyla online olarak tamamlanabilir. Başvuru ve sorgulama işlemleri e-Devlet Kapısı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya PTT hizmetleri üzerinden gerçekleştirilerek takip edilebilir.

PTT’den Para Yardımı Nasıl Alınır?

Her aileden sadece bir kişiye yapılan maddi destek, başvurusu kabul edilen vatandaşlara devlet tarafından PTT kanalıyla ödenir.

PTT’den yapılan ödemeler arasında;

Maddi yetersizliği kurumlar tarafından belirlenen düzeyde olan vatandaşlar, engelli bireyler, şehit ve gazi yakınları da sunulan imkânlardan faydalanabilir.

Başvuru sonuçları yaklaşık bir hafta içinde çıkar. e-Devlet Kapısı, kaymakamlık, PTT şubeleri ya da çağrı merkezi üzerinden başvuru sonucu öğrenme hizmeti alınabilir. Online hizmet alamayan vatandaşlar şahsen başvurarak veya telefonla sonucu öğrendikten sonra kimlik kartıyla en yakın PTT şubesine giderek hak ettikleri ödemelerini alabilirler.

Kaymakamlık binaları içinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başvuru kabul ederken sonuç öğrenmek için de ziyaret edilebilir.

PTT Para Yardımı Sorgulama Ekranı

PTT para yardımı sorgulamak için “Kurum Ödemeleri” sayfası üzerinden sonuç öğrenebilirler. Bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin mutlaka kendileri adına en yakın PTT şubesinden aldıkları e-Devlet şifresi bulunmalıdır. Başvuru işleminin ardından ortalama 1 hafta içinde belli olan sonuçların ödemesi yine en yakın PTT şubesi üzerinden yapılmaktadır.

ptt yardım parası sorgulama ekranı

Asgari ücrete gelen zam oranına göre değişen destek ücretleri maddi imkânları yetersiz olan vatandaşlar için bir umut kapısı olmayı başarmıştır. Ailesinde çalışan kimse olmadığı için düzenli gelir ve sosyal güvenliğe sahip olmayanları koruma altına alan uygulama, hane içinde bakıma muhtaç engellileri de kapsama altına alır. PTT yardım parası günlük hayatını devam ettirebilmek için masraflarını karşılayacak maddi gücü olmayan kişilere devlet eliyle yine devlet kurumu aracılığıyla dağıtılır.

PTT Yardım Parası Başvurusu

PTT yardım parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir. Herhangi bir düzenli geliri olmayan ve bu durumu belgeleyen vatandaşlar PTT tarafından ödenen sosyal destekten faydalanabilirler. Başvuru sonuçları yaklaşık olarak 1 hafta içinde çıkacaktır.

e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulama ekranına giriş için adım adım;

 1. e-Devlet Kapısı resmi web sitesine girilir.
 2. PTT Genel Müdürlüğü hizmetleri altında
 3. PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama seçeneğine tıklanır.

Sorgulama sonucunu öğrenebilmek için öncelikle kimlik doğrulama işleminin başarıyla tamamlanması gerekir.

T.C ile PTT Para Yardımı Sorgulama

PTT Yardım parası sorgulama işlemi TC ile yapılabilir. Bunun için ilk olarak e-Devlet sitesini açmak ve ardından TC kimlik numarası ve şifre girerek kimlik doğrulama işlemini başarıyla tamamlamak gerekir. Sorgulama alanında yapılacak işlemle başvuru sonucunun olumlu olması halinde;

 • Adınıza yapılan tüm ödemeler listelenebilir.
 • Yine bu sayfadan PTT aracılığıyla tamamlanmış ödemeler de görüntülenebilir.

Sorgulama işlemini şahsen PTT şubesine veya kaymakamlık binasına giderek yapmak isteyenlerin yanlarında mutlaka TC kimlik numarasını gösteren resmi bir belge bulundurulması zorunludur. Ödemeler sadece başvurusu onaylanmış kişiye yapılır. Yardım ödemeleri için belirlenen bir tarih olmamakla birlikte, ödemeler başvurunun ardından geçen 1 hafta içinde yapılır.

PTT’nin Sosyal Yardımları Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal desteklerde ödemeler PTT üzerinden tamamlanır.

Sosyal devlet mantığıyla sürdürülen yardım türleri arasında;

 • Afet-Acil durum yardımları
 • Kronik hastalara elektrik tüketim desteği
 • Sosyal konut projesi
 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğrenci barınma-taşıma-yemek yardımı
 • Engelli ihtiyaç yardımları
 • Yakacak yardımları
 • Sosyal uyum yardımı
 • Yaşlı aylığı
 • Engelli aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Vefa projeleri
 • Doğum yardımı
 • Şehit yakınları ve gazilere yönelik yardımlar sayılabilir.

Devlet tarafından sürdürülen sosyal yardımlar dönemsel ihtiyaçlar göz önünde tutularak güncellenmekte ve yardıma muhtaç vatandaşların refahının sağlanmasını amaçlamaktadır.

PTT Yardım Parası Hesaplara Ne Zaman Yatıyor?

PTT yardım başvuruları ve sonuç sorgulama işlemi kadar merak edilen bir diğer konuysa paranın hesaplara ne zaman yatacağıdır. Sosyal yardım ödemeleri başvurunun tamamlanmasının ardından 1 hafta içinde sonuçlanır. Başvurusu değerlendirildikten sonra ödeme almaya uygun bulunanlar için ödemeler PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilir.

Online sorgulama yapılarak hak edilen ödemeler ekranda görüldükten sonra en yakın PTT şubesine kimlikle giderek yardım parası çekilebilir. Ödemeler sadece başvuru sahiplerine yine sadece üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi bir belgeyle yapılır.

Telefonla PTT Yardım Parası Sorgulama

Sorgulama işlemleri farklı şekillerde yapılabilir. Bunlar arasında vatandaşın en çok tercih ettiği telefonla PTT yardım parası sorgulama işlemidir. Bunun için;

 • 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezinin aranması yeterlidir.

Kısa bir kimlik kontrolü ve güvenlik aşamasının ardından başvuru sorgulaması yapılarak sonuç vatandaşa telefon üzerinden verilebilir.

E-Devlet Üzerinden PTT Yardımı Sorgulama

E-Devlet üzerinden PTT yardm parası sorgulamak için sisteme T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sosyal Devlet anlayışıyla sunulan destek, maddi ve manevi yardımların başvurusunun yapılabildiği e-Devlet Kapısı hizmetleri üzerinden sonuç sorgulaması da hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

Adıma Yatan PTT Yardım Parasının Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Vatandaşlar adlarına yatan PTT yardım parası olup olmadığını ALO PTT hattı olan 444 1 788 numaralı telefon üzerinden öğrenebilirler. Yine PTT web sitesindeki online işlemler yardımıyla hesap hareketleri ve bakiye sorgulama gerçekleştirilebilir. Vatandaşlar destek ihtiyaçlarını evlerinden çıkmadan e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilirler.

PTT yardım parası başvurusu ve T.C ile sorgulama işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra hak edilen ödemeler en yakın PTT şubesine gidilerek çekilebilir. Ödemeler sadece başvuru sahibine yapılır. PTT yardım parası hane bazlıdır ve her haneden sadece bir başvuru kabul edilerek değerlendirmeye alınır.

PTT 700 TL Para Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahiplerine PTT 700 TL para yardımı yapmaktadır. Devlet ile birlikte yürütülen yardım kampanyasında gelir durumu düşük vatandaşlar E-Devlet platformu üzerinden başvuru yaparak değerlendirme sürecine alınırlar.

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

İBB Gıda, Erzak, Yardım Kolisi, Eğitim Yardım Başvurusu

PTT Elektrik Fatura Desteği Yardım Başvurusu ve Şartları

Yorumlar

 1. Ekrem eşit dedi ki:

  Yardım para çocukların için 4 çocuk var ihtiyaçlarımız var

 2. Şengül tapan dedi ki:

  Meraba kocam serbest meslek yapıyor ama uzun zamandır işimiz olmuyor 3 çocum okula gidiyor mümkünse yardım telep istiyorum.

 3. Serdar dedi ki:

  Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor herhangi bir gelirimiz yok issizim üç çocuğum okuyor ve masraflarını karsilayamiyoruz içimiz yanıyor rica etsem Nakdi yardımı yaparmisiniz

 4. MERYEM HACI İBRAHİM dedi ki:

  BANA ACİL PARA LAZIM

 5. Emine Aydın dedi ki:

  Engelliyim eşim çalışmıyor 2 bebeğim var biri 20 aylık diğeri 7 aylık ihtiyacımız giderlmiyor mama bez süt alamiyorm ihtiyacimiz var nakdi aynı her türlü yardimlarinkzi bekliyorum

 6. Serdar dedi ki:

  Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor ve yıkım kararı var ve herhangi bir gelirimiz yok çok zor günler geçiriyoruz rica etsem Nakdi yardımı yaparmisiniz Devletimize ve makamına saygıyla

 7. Sibel dedi ki:

  Benimde 4 çocuğum var eşim bizi terketti bitane engelli çocuğum var konuşamıyor yardımlarınızı bekliyorum

 8. Medine özsoylar dedi ki:

  3 tane çocuk okutuyorum maddi durumum hiç iyi değil sadece Eşim çalışıyor Lütfen Allah rızası için desteğinizi bekliyorum 7500 TL kira veriyorum yetmiyor çok zor durumdayım Allah rızası için sesimi duyun istiyorum

 9. Murat. ataçer dedi ki:

  Once.allah.sonra.devletime.siginirim.işitme. engellisiyim.engelli.ması. pazar.pttden.alıyorum. maddi.durumum.iyidegil.bana.bakacak.kimse. yok.allahtan.başka.

 10. Gülseren Kızıltaş dedi ki:

  Kızımla beraber yasıyotum ev kira benim hic gelirim yok maddi sıkıntı cekiyoruz para yardımı rica ediyorum

  1. Ahmet can dedi ki:

   İşyeri depremde gitti beş parasız beklik bam

 11. Kerime dedi ki:

  Yardim istiyorum

 12. Necibe İlkaya dedi ki:

  Kiracıyım 12 yaşında kızım var onun ihtiyacı için maddi yardım istiyorum

 13. Ferit İbrahim dedi ki:

  3 çocuğum var tek çalışıyorum

  1. Fatma Bayar dedi ki:

   2 çocugum var 2 side okula gidiyor ihtiyaçlarini karşilayamiyorum evimiz kira eşim iş kazasi geçirdi için dogru düzgün çalişamiyor yardim bekliyorum

 14. Semra arslan dedi ki:

  Nakti yardım talep ediyrum ihtiyaç sahibiyim 2 öğrencim var evim kira eşim tek çalışan yetmiyor gıt kanaat geçiniyoruz

 15. Cilem dedi ki:

  Ptt yardimini almak istiyorum iki oglum var ve asgari ücret yetmiyor.

 16. Kadriye dedi ki:

  Lütfen bize yardımcı olun 4 çocuğum var çok mağduruz

 17. Esra dedi ki:

  PTT yardımının almak istiyorum

 18. Tuba dedi ki:

  Fakirim paraya ihtiyacım var

 19. Rozerin dedi ki:

  PTT yardımından para almak istiyorum

 20. Aysel dedi ki:

  2 küçük cocugum var bezleri mamaları var eşimin aylığı bize yetmiyor durumumuz iyi değil ütfen bizede yardımcı olun .

 21. Melek sezgin dedi ki:

  Engelli çocuğum var 4 tane çocuğum var çadırda kalıyorum

 22. Zekiye dedi ki:

  PTT yardımından para almak istiyorum

 23. Yasemin dedi ki:

  PTT yardım parası almak istiyorum

 24. Emine deniz dedi ki:

  PTT yardımı için başvurmak istiyorum ihtiyacım var

 25. Erolpolat dedi ki:

  Ptt yardim paradi almadim ama muracaat edecem nasil alabilirim yardim patazi

  1. Melisa dedi ki:

   Para yardım ihtacım var

 26. Süleyman Şanlı dedi ki:

  Maddi desteğe ihtiyacım var ormanda çadırda yaşam mücadelesi veriyorum tuvalet yok şu yok elektirik yok

 27. Zeynep çolak dedi ki:

  Yardim bas vurusu

 28. Sevilay kılıç dedi ki:

  Yardıma çok ihtiyacım var,iki çocugum var biri velayetli,ikisinde okuyor,bir tek eşim çalışıyor,lütfen dönüş yapın.

 29. Emin dedi ki:

  Magdutumm

 30. Hakan öngör dedi ki:

  Bintele maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

 31. Semih Ercan dedi ki:

  Çalışmıyorum uzun zamandır parasizim ihtiyacım var

 32. irfan durmaz cuhmuriyet mh sermet sokak dedi ki:

  Ev kira zor durumdayız allah rızası ici bu zor güne yardım edin sadece ayda 400 verseniz kira icin

 33. Süleyman bozguney dedi ki:

  sorgulama linki her yerde var başvuru linki neden yok

 34. MERT dedi ki:

  Merhaba sosya lyardım parası 1200 tl ye hak kazandık geçen ay e devletten ptt hesaba aktardan iban ile aldık ama bu ay ödemeniz hazır diyor fakat ptt ekranında çıkmıyor bu sebeple ıbana atamıyorum. Eşim üzerinden başvuru yapmıştık ben eşimin kimliği ile gitsem ptt şubeden parayı çekemez miyim lütfen yardım

 35. Bayram yavuz dedi ki:

  4 öğrenci okutuyorum aldığım maaş yeterli değildir

  1. Hafize yilmazer dedi ki:

   Ben yeni katildim