emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devletin Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evi Fiyatları, Başvurusu

Devletin Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evi Fiyatları, Başvurusu

Devletin huzurevi ve yaşlı bakım evi fiyatları, belirli koşulları sağlamış olan yaşlılar için ücretsizdir. Kanunen bakmakla yükümlü olduğu biri bulunmayan, dul veya yetim aylığı almayan, üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığı bulunmayan, geliri ile hayatını sürdüremeyecek durumda olan yaşlı bireyler devletin huzurevlerine yerleşebilmektedirler. Huzurevine kabul edilecek olan yaşlı bireyler; huzurevi yetkilileri tarafından hem sosyal hem ekonomik hem de zihinsel olarak incelenmektedirler.

Devlet Yaşlı Bakım Evi Fiyatları Ne Kadar?

Devlet huzurevi fiyatları ihtiyaç sahibi olan yaşlı TC vatandaşları için ücretsizdir. Özel huzurevi ya da bakımevleri, farklı fiyat aralıklarında hizmet vermektedir. Fakat devlete bağlı olarak hizmet veren yaşlı bakım evleri herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Yaşlı bakım evleri 3 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Huzurevi,
 • Yaşlı bakım evi,
 • Yaşlı rehabilitasyon merkezi.

Huzur evleri, ciddi sağlık sorunları yaşamayan ve yaşlı vatandaşların tıbbi kontrol ve gözetim altında tutuldukları kurumlardır. Devlet destekli yaşlı bakım evleri ve rehabilitasyon merkezleri ise tedavisi mümkün olmayan hastalıklara sahip yaşlı vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu 3 sınıf dışında yaşlılar için özel bakım servisleri de bulunmaktadır. Bu kurumlar bulaşıcı hastalığa sahip olmayan ancak yatağa bağımlı ya da zihinsel engeli olan yaşlılar için verilen hizmettir.

Devlet Huzurevi Fiyatları

Devlet huzur evi fiyatı ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlara ücretsizdir. Yaşlı vatandaşın herhangi bir geliri yoksa, üzerinde kayıtlı bir mal varlığı yoksa bu vatandaşlar huzurevi hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Ancak vatandaşın üzerinde bir mal varlığı varsa ya da SGK’dan geliri varsa ücretsiz huzur evi hizmetinden yararlanamaz. Bu vatandaşların özel huzurevlerinde hizmet alması gerekmektedir.

Özel huzur evi ve yaşlı bakım evlerinin fiyatları aşağıdaki faktörlere göre değişmektedir:

 • Huzurevinin konumu,
 • Fiyat politikası,
 • Hizmet kalitesi,
 • Huzurevinde hizmet verilen kişi sayısı,
 • Doktor, hemşire gibi ekstra donanımların olup olmaması fiyatları etkilemektedir.

Devletin Huzurevine Kayıt Koşulları Nelerdir?

Yaşlıların huzurevine kayıt olabilmeleri için sağlamaları gereken şartlar aşağıda verilmiştir:

 • 60 yaş ve üzerinde olan yaşlıların huzurevinde kalabilmeleri mümkündür.
 • Günlük yaşam ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabiliyor ve kendine bakabiliyor olması gerekmektedir.
 • Akıl sağlığı yerinde olan yaşlılar huzurevinde kalabilmektedirler.
 • Huzurevinde kalacak olan yaşlıların bulaşıcı hastalıklarının olmaması gerekmektedir. Huzurevindeki diğer yaşlıların zarar görmemesi için aranan bir şarttır.
 • Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı olmayan yaşlılar huzurevine kayıt olabilmektedirler.
 • Sosyal ve ekonomik bakımdan yoksunluğu olanların huzurevine kayıt olmasına izin verilmektedir. Ailesinin ya da çocuklarının bakmadığı veya parası bulunmayan yaşlılar huzurevine kayıt olabilmektedirler. Sosyal inceleme raporu ile bu durumlardan biri tespit edilmiş olmalıdır.

Devletin Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evine Kayıt Olabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Huzurevine ya da yaşlı bakım evine kayıt olmak isteyenlerin sunmaları gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru dilekçesi istenmektedir.
 • Kimlik belgesi gerekmektedir.
 • Maaş ve gelir durumunu gösteren belgeler talep edilmektedir.
 • Doktor raporu sunulmalıdır. Bu raporda yaşlı bireyin herhangi bir hastalığının olup olmadığı yer almalıdır. Aynı zamanda huzurevinde bulunmasının sakıncası olmadığına dair ibare bulunması gerekmektedir.

Devlet Huzur Evi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet huzurevleri başvurusu yapmak için belirlenmiş şartların karşılanması gerekmektedir. Başvuru yapmadan önce vatandaşların belirlenmiş şartları karşıladığına emin olması gerekmektedir.

Huzurevi başvurusu yapmak için:

 • Vatandaş, ikamet ettiği bölgede bulunan devlet huzurevine giderek başvuru dilekçesini doldurmalıdır.
 • Vatandaşın 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kişinin 60 yaşından küçük olması durumunda huzur evi başvurusu kabul edilmeyecektir.
 • Vatandaşın huzurevine kabul edilmesi için akıl sağlığının yerine olması gerekmektedir.
 • Kişinin bulaşıcı bir hastalığa sahip olması durumunda huzurevine kabul edilmesi söz konusu değildir.
 • Vatandaşın herhangi bir alkol ya da uyuşturucu kullanımının olmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların devlet destekli huzur evlerine gidebilmesi için maddi açısından zorluk yaşaması gerekmektedir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı huzurevlerini sık sık denetlemektedir. Yaşlıların konforlu ve mutlu olduklarına emin olmaktadır.
 • Rehabilitasyon merkezine alınan vatandaşlar ise özel bir tıbbi destek almaktadır.

Devletin Huzurevine Yerleşebilmek İçin Başvuru Yapılabilecek Yerler Nerelerdir?

Devletin huzurevinde kalmak isteyenlerin başvuru için tercih edebilecekleri müdürlükler aşağıda belirtilmiştir:

 • Yaşlı bireylerin ikamet ettikleri mahalledeki veya ilçedeki huzurevlerine başvuru yapabilmeleri mümkündür. Merkez müdürlüklerine de başvuru yapabilmektedirler.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri başvuru kabul etmektedir. İl veya ilçe Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapılarak huzurevine yerleşilebilmektedir.
 • Mülki amirler, muhtarlar ve kolluk kuvvetleri başvuru kabul etmektedirler. Kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile huzurevlerine yerleşebilmek için başvuru yapabilmektedirler.

Alo 183 hattı üzerinden huzurevlerine yerleşmek için başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca eğer yaşlı bireyin ciddi sağlık problemleri var ise; bu hat üzerinden arama yaparak kendisinin evden alınması ve merkeze götürülmesi sağlanabilmektedir.

Devletin Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Huzurevinde kalabilmek için gerekli şartları sağlayan başlıların ikamet ettikleri bölgedeki huzurevine gitmeleri gerekmektedir. Huzurevinden kendilerine başvuru dilekçesi verilmektedir ve bu dilekçeyi doldurmalıdırlar. Gerekli şartları karşılayıp karşılamadığına bakıldıktan sonra eğer gerekli şartları karşılıyor ise; yaşlı birey huzurevine kabul edilmektedir

Huzurevindekiler Ziyaret Edilebilir mi?

Huzurevi ziyareti misafirler için düzenlenmiş bölümlerde yapılabilmektedir. Ancak yaşlı vatandaşların izinleri olmadan, ziyaret yapılması söz konusu değildir. Yaşlı vatandaş kendisinin ya da yakınlarının isteği ile farklı bir yerde yaşamlarını sürdürebilir. Diledikleri zaman huzurevinden ayrılabilir. Huzur evinde kalan yaşlı vatandaşların sağlık sorunları olması halinde yaşlı bakım evine ya da rehabilitasyon merkezine transfer edilmesi de söz konusudur. Devlet huzurevi ve yaşlı bakım evleri kameralar ile izlenmekte ve gözetim altında tutulmaktadır. Bu kurumların belirli bir hizmet kalitesinde olması amacıyla sık sık kontrol ve denetimler yapılmaktadır.

Vatandaşın herhangi bir bulaşıcı hastalığının olmaması, ruh sağlığının yerine olması ve alkol-uyuşturucu bağımlılığının olmaması gerekmektedir. Vatandaşın sosyal ya da ekonomik olarak yoksunluk içinde olması gerekmektedir. Bunun dışında vatandaşın huzur evine kabul edilmesi için sağlık raporu alması gerekmektedir. Alınacak sağlık raporunda hekim imzalı olarak ‘’ Huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde bakım görmesinde sakınca yoktur.’’ İbaresinin bulunması gerekmektedir.

Huzurevi Kimlere Ücretsizdir?

Huzurevi fiyatları bazı koşulları sağlayan vatandaşlar için ücretsizdir. Devlet yaşlı bakım evi ve huzurevinin ücretsiz olduğu vatandaşlar:

 • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan vatandaşlar,
 • Altmış yaşını doldurmuş kişiler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmayan vatandaşlar,
 • Dul ya da yetim aylığı almayan yaşlılar,
 • Taşınır ya da taşınmaz malvarlığı olmayan vatandaşlar,
 • Geliri ile hayatını sürdüremeyecek olan kişiler ücretsiz olarak huzurevinde hizmet alabilmektedir.

Ancak vatandaşın ekonomik gücünün yeterli olduğu anlaşılırsa özel huzurevlerinde hizmet alması gerekmektedir. Vatandaşların huzurevinden ücretsiz olarak faydalanması için sosyal yoksunluk içinde olması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar devlet huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde ücretsiz olarak hizmet alabilir.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”Özel Huzurevi Fiyatları Ne Kadardır?” answer-0=”Özel huzurevi fiyatları huzurevlerinin sundukları hizmetlere göre değişiklik göstermektedir.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Yaşlı Bakım Evi Fiyatları Neye Göre Değişir?” answer-1=”Huzurevi, rehabilitasyon merkezi ve özel bakım evleri olarak ayrılan yaşlı bakım evlerinin fiyatları hizmetlerine göre değişiklik göstermektedir.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”Huzurevi Ücretleri Zamlandı Mı?” answer-2=”2020 yılı için özel huzurevlerinin taban ücretleri %15 oranında zamlanmıştır.” image-2=”” headline-3=”h3″ question-3=”Devlet Yatalak Hasta Bakım Evlerine Hangi Hastalar Alınır?” answer-3=”Bilinci açık ve bilinci kapalı olan yatan hastalar, yatalak hasta bakım evlerine alınmaktadır.” image-3=”” headline-4=”h3″ question-4=”Devlet Huzurevleri Fiyatları Ne Kadardır?” answer-4=”Devletin huzurevi ve yaşlı bakım evi fiyatları; herhangi bir geliri ve üzerine kayıtlı mal varlığı olmayan yaşlılar için ücretsizdir.” image-4=”” count=”5″ html=”true” css_class=””]

Yorumlar

 1. ramazan yılmaz dedi ki:

  tzh vakfından 2850₺ maaşım var kalça kırılmasından dolayı ameliyattan sonra basamadım yatalak bir bayanım,başka bir hastalığım yoktur gerçek yaşım 90 nüfusta 95 dir.kurumunuzda kalabilirmiyim.

 2. Erol dugalı dedi ki:

  Bağkur emeklisiyim 71 yaşindayım elim ayağim tutuyor ve kalp ameliyatı oldum devlet huzur evine girebilirmiyim maaşim 1900 tl ama elime krediden kesim sonrası 1100 tl kalıyor bu uetermi