Yardımlar

2024 Yaşlı Bakım Merkezleri ve Huzurevi Fiyatları

2024 Yaşlı bakım merkezi ve huzurevi fiyatları şu faktörlere göre farklı belirlenmektedir: Tesis içindeki tek, iki, üç ve dört kişilik odalarda EHPAD’lerde ve EHPAD’lerde yaşlı bakımı için taban maaş ve tavan bazında kişi başına oran belirlenir.

İlgililerin yönetmeliğin 27’inci maddesinin altıncı fıkrası hükümlerine göre; konaklama, yemek, ilaç takibi, enjeksiyonlar, pansuman değişiklikleri, tansiyon ölçümleri, basit tıbbi müdahaleler, çocuk bezi ve temizlik masrafları aylık bakım paketine dâhildir. Bu hizmetler için yaşlılardan ve sevdiklerinden ücret talep edilmez.

2024 huzurevi fiyatları aylık bakım ücreti, bakım tipi ve oda tipi değiştirilmediği, bakım tipi ve oda tipinde değişiklik yapılmadığı takdirde bir yıl süreyle geçerli bir komisyon tarafından belirlenir ve bir denetim raporu ile sosyal inceleme ve dilekçe ile yapılır. Uygun görülen değerleme tespitine uygulanan vergi oranları huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinde göze çarpan bir yerde gösterilmektedir.

2024 Devlet Huzurevleri Aylık Fiyatları Ne Kadar?

Bu sorunun cevabı her zaman aynıdır. Devlet huzurevleri kaç lira; ihtiyaç sahibi yaşlı Türk vatandaşları için ücretsizdir. Özel huzurevleri veya huzurevleri farklı oranlarda hizmet sunmaktadır. Ancak devlet tarafından işletilen yaşlı bakım evleri için yaşlılardan ücret alınmaz.

Özel huzurevleri ve yaşlılar için bakım evlerinin 2024 huzurevi fiyatları aşağıdaki faktörlere bağlı olarak değişmektedir. 2024 taban fiyatlarında %131,69 tavan fiyatlarında ise %25 zam yapılmıştır.

 • Huzurevinin yeri,
 • Fiyatlandırma politikası,
 • Kalite servisi,
 • Huzurevlerinde hizmet verilen kişi sayısı,
 • Doktor ve hemşire gibi ek ekipmanların mevcudiyeti fiyatı etkiler.

2024 Yılı devlet huzurevi fiyatları;

 • En düşük devlet huzurevi fiyatı aylık : 7.500,00 TL + KDV
 • En yüksek devlet huzurevi fiyatı aylık : 65.812,50 TL + KDV

2024 Engelli Bakım Evi Fiyatları Ne Kadar?

Engelli vatandaşlarımız için kurulan bakım evlerinin 2024 fiyatlarıda güncellendi. Yapılan son zamlar ile birlikte engelli bakım evi fiyatları şöyle;

Hizmet2024 Fiyatı (YILLIK)
Yatılı (24 Saat) Engelli Bakım Ücreti9574,85 TL + KDV
Gündüzlü (8 Saat) Engelli Bakım Ücreti4787,43 TL + KDV
Gündüzlü (4 Saat) Engelli Bakım Ücreti2393,76 TL + KDV
Engellinin İkametgahında Bakıcı Personel Tarafından (3 Saat)4787,43 TL + KDV

Bakım Evlerinde Kimler Kalabilir?

Huzur evlerinde kalmanın şartları vardır. Aynı zamanda bakım evlerinde kalma şartları bulunur. Peki, bakım evlerinde kimler kalabilir?

 • 60 yaş ve üzeri,
 • Fiziksel ve zihinsel bozulma nedeniyle geçici veya sürekli olarak ihtiyaç duyulan özel bakım, destek, koruma ve rehabilitasyon,
 • Akıl sağlığınızın iyi olması,
 • Enfeksiyon hastalığı olmaması,
 • Uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmamak,
 • Bir sosyal kontrol raporu ile güvencesiz sosyal ve/veya ekonomik koşullara sahip olduğunun kabul edilen kişiler bakım evinde kalır.

Huzur Evlerine Kimler Başvurabilir?

Huzurevlerine başvuranlar sıkı kontrollere tabi tutuluyor. Peki, huzur evlerine kimler başvurabilir? Bu konuda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda çalışanlar sorumludur. 60 yaşında veya daha büyük olanlar huzurevinde kalabilir. Hasta yatağa bağımlı olmamalıdır. Kişiler tuvalet, beslenme gibi ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorundadır. Akli dengesinin yerinde olması gerekir. Enfeksiyon hastalığının olmaması diğer hastaların sağlığı için çok önemlidir. Hastanın alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olmaması gerekir. Bu gibi durumlarda diğer hastaların güvenliği düşünülür.

Ayrıca yaşlı bakım merkezi fiyatları konusunda şunu söyleyebiliriz: Koşullar yerine getirildiği takdirde emeklilik evleri ücretsizdir. Huzurevlerinde ücretsiz konaklayabilecek kişiler; bağımlı yasal anne babalarının olmaması, 60 yaşından büyük olmaları, bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamaları, gayrimenkul sahibi olmamaları, yaşamaya devam edecek geliri olmamaları gerekir. Bu özellikleri taşıyan kişiler devlet emeklilik evlerinde ücretsiz konaklayabilirler.

Huzur Evine Kaç Yaşında Alıyorlar?

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı yaşlı bakım, huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerinden yararlanabilmek için ilk önce Sağlık ve İnsani Hizmetler Kurumu’nun standartlarına göre yaşlı olmak gerekiyor.

Talep kişinin kendisi veya yakınları tarafından yapılabilir. Talep, kişinin ikamet ettiği ilde SHÇEK kurumuna, ildeki SHÇEK Yönetim Kurulu’na veya tesisin genel yönetim kuruluna yapılabilir. ‘Huzur evine kaç yaşında alıyorlar?’ diye merak edenler için 60 yaş ve üstü diyebiliriz.

Huzur Evine Gitmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Başvuru yapılırken birtakım adımlar izlenir. Talepte bulunan kişi kendi bölgesindeki notere giderek talep formunu doldurur. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı il şubeleri başvuruları kabul etmektedir. Alternatif olarak 183’ü arayarak kayıt olabilirsiniz.

Ayrıca yaşlıların ciddi sağlık sorunları varsa aranarak evlerinden uzaklaştırılabilirler. Uygulama tamamlandıktan sonra hastanın gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir. Tüm şartları sağlıyorlarsa kişi kabul edilir ve bakıcı tüm hizmetleri vermeye başlar. Huzurevinden istedikleri zaman ayrılabilirler. Huzurevinde kalan yaşlıların sağlık sorunları varsa, huzurevine veya rehabilitasyon merkezine nakledilir. Kısacası ‘Huzur evine gitmek istiyorum ne yapmalıyım?’ diyenler önce başvuru şartlarını bilmelidirler.

EHPAD’lerde kalan yaşlılar, misafir mobilyalı alanlarda ziyaret edilir. Ancak yaşlıların izni olmadan ziyaret yapılmaz. Yaşlılar kendi istekleriyle ya da başkalarının isteğiyle başka bir yerde yaşamlarına devam etmek isteyebilirler. Bu yüzden istediği zaman huzurevinden ayrılabilirler.

Huzur Evine Giderken Ne Alınır?

Huzur evine giderken ne alınır?’diye sıklıkla soruluyor. Huzurevi ziyaretleri, huzurevindeki yaşlıları çok mutlu eden ve güzel anlardan biridir. Yaşlı konutları belirli bir yaştaki vatandaşlara hizmet vermektedir ve bu kişileri zaman zaman ziyaret ederek unutulmadıklarını ve yaşlılık geleneğinin bir parçası olduklarını hissettirmek gerekmektedir.

Huzurevi ziyaretleri düzenli olmalı ve yaşlıların beklentileri bir şekilde azaltılmalıdır. Bir huzurevini ziyaret etmeden önce önceden bilgi sahibi olmak önemlidir. Yaşlıların sağlıklarını, huzurlarını ve sakinliklerini korumak için kalabalık olmayan küçük gruplar halinde ziyaret etmeniz önemlidir. Huzurevi sorumlularına ziyaret edecek kişilerin tam sayısını bildirmeniz de oradaki personel için iyi olacaktır.

Huzurevi ziyaret etmeniz yaşlılar için çok kıymetlidir. Huzurevi fiyatları kadar yaşlıların psikolojileri ve sevilmeleri de önemlidir. Bu ziyaretler yaşlıların sosyalleşmelerine büyük katkı sağlamaktadır. Daha da önemlisi, yaşlıların takdir edildiğini hissettirir, nostalji duygularını bir nebze olsun hafifletir ve günü olumlu bir şekilde geçirmelerini sağlar.

Huzurevlerinde kalan yaşlıların yemeklerine ve diğer misafirlerine özel dikkat göstermelisiniz. Bu nedenle ziyaret saatleri dinlenme ve yemek yeme saatleriyle örtüşmemelidir. Söyleyecek ve dinleyecek çok şeyi olan yaşlılarla sohbet edebilir, yaşam deneyimlerini dinleyebilir, anılarınızı onlarla paylaşabilirsiniz. Haberler hakkında konuşarak, gazete ve kitap okuyarak onlarla sakince konuşabilirsiniz. Yaşlı insanların sadece sevgiye ve gülümsemeye ihtiyacı var.

Huzur Evi İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı huzurevlerine ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine girebilmek için kişinin öncelikle ‘Sağlık ve İnsani Hizmetler Teşkilatı’nın standartlarına göre yaşlı olması gerekiyor. Talep kişinin kendisi veya yakınları tarafından yapılabilir.

Talep, kişinin ikamet ettiği ilde SHÇEK, ildeki SHÇEK Yönetim Kurulu’na veya tesisin genel yönetim kuruluna yapılabilir. Sosyal hizmet uzmanları, ekonomik zorlukların yanı sıra yaşlıların ancak bir kişinin desteğiyle yaşayabileceğine, bazen iki koşulun aynı anda geçerli olabileceğine dikkat çekiyor. ‘Huzur evi için nereye başvurulur?’ sorumuzu cevaplamaya devam edelim.

Bu durumu belirlemek için sosyal hizmet uzmanı, talepten sonra muayeneyi kayıt altına alır. Uzmanlar, yaşlılarla ve aileleriyle görüşür, hayati bilgilerini alır ve bir nevi “uzman raporu” hazırlar.  Bu rapor, EHPAD’a kabul şartlarından biridir.

Huzurevi için gerekli belgelerden biri de sağlık raporudur. Kamu hastanelerinden alınan ve genellikle “görevlendirilmiş rapor” olarak anılan bu belge önemlidir. Sosyal hizmet uzmanları, bakım evlerinin ortak kullanım alanları olduğundan, bir kişinin bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığını belirlemek için tıbbi rapora ihtiyaç olduğunu söylüyor. Bir devlet hastanesinden, raporun huzurevi başvuruları için olduğunu belirten bir dilekçe ve iki fotoğrafla birlikte komisyon raporu vermesini istemeniz yeterlidir.

Uzmanların en çok değer verdiği raporlar bulaşıcı, psikiyatrik ve nörolojik hastalık raporlarıdır. Yaşlı bakım merkezi fiyatları kapsamında açıkladığımız bu süreç genellikle zor bir süreç olarak kabul edilebilir. Ancak uzmanlar, hastanelerin huzurevleri söz konusu olduğunda kolaylık sağlamaya alıştığını söylüyor.

Ayrıca, huzurevleri ile yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine ilişkin yönetmelikte belirtilen bir özel durum daha bulunmaktadır. Yatalak gibi bu raporu almakta güçlük çeken yaşlılar için özel durumlarda, sosyal hizmet uzmanı tek bir sağlık raporunu yeterli görebilir.

Devlet Huzurevi Ücretli Mi?

Durumu olmayan yaşlıların en çok sorduğu soru, ‘Devlet huzur evleri ücretli mi?’ sorusudur. Huzurevlerindeki fiyatlar, ihtiyaç sahibi yaşlı Türk vatandaşları için ücretsizdir. Özel huzurevleri veya huzurevleri farklı oranlarda hizmet sunmaktadır. Ancak huzurevi fiyatları için devlet tarafından işletilen yaşlı bakım evleri herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Devlet Huzurevi başvuru koşulları:

 • Kişiler, 60 yaş ve üzeri olmalıdır.
 • Yaşlıların kendi ihtiyaçlarını karşılamasına engel olan hastalıklar olmaksızın yeme, içme, banyo yapma, tuvalete gitme gibi günlük aktivitelerini gerçekleştirebilirler.
 • Yaşlının akıl sağlığı yerinde olmalıdır.
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığı ve alkol bağımlısı olmamalıdır.
 • Sosyal kontrol raporu ile yaşlı sosyal ve ekonomik olarak güvencesiz olarak kabul edilmelidir.

Huzurevinde yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezine giriş koşullarını 2024 huzurevi fiyatları kapsamında açıklayalım:

 • Yaşlının 60 yaş ve üzeri olmalıdır.
 • Fiziksel ve zihinsel bozulma nedeniyle geçici veya sürekli olarak özel bakım, destek, koruma ve iyileşmeye ihtiyaç duymalıdır.
 • Akıl sağlığı iyi ve herhangi bir bulaşıcı hastalığı bulunmamalıdır.
 • Uyuşturucu veya alkol bağımlısı olmamalıdır.
 • Sosyal denetim raporu ile ekonomik ve sosyal durumu istikrarsız olmalıdır.

Özel Yaşlı Bakımevi ve Huzurevi Fiyatları 2024

Özel huzurevi ve yaşlı bakımevlerinde kalmak isteyenlerin 2024 yılında ödeyeceği aylık ücretler aşağıdaki gibidir.

 • En düşük özel huzurevi fiyatı : 7.500,00 TL + KDV
 • En yüksek özel huzrevi fiyatı : 65.812,50 TL + KDV

Özel huzurevi ve yaşlı bakımevlerin ek giderleri;

 • Islak mendil, kişisel bakım ürünleri ihtiyaçları aylık ortalama 1.000 TL tutmaktadır.
 • Ekstra dışarıdan yemek yeme durumunda aylık 1.000 TL civarı bir ek maliyet çıkar.
 • Devletin verdiği bez desteği yetersiz gelirse, ekstra alınacak bezler aylık 600-700 TL tutmaktadır

Tek Kişilik Odalı Huzurevi Fiyatları

EHPAD’a yerleştirilen kişiler için yaşam alanı oluşturması oldukça rahattır. Yalnız tek kişilik odalar, diğer odalara göre pahalı olabilmektedir. Böyle tek kişilik odalı huzurevi fiyatları 3237 – 52.650,00 TL arasında farklılık göstermektedir.

 Bu odalarda özel banyo bulunup televizyon, mini buzdolabı, kablosuz internet, telefon ve balkon gibi daha konforlu özellikler bulunur. Bu nedenle yaşam alanlarının çeşitliliğine ve kuruluşun belirlediği kriterlere göre fiyat farkı ortaya çıkmaktadır.

Emekli Sandığı Huzurevi Fiyatları

Emekli sandığı huzurevi fiyatları 2024 yılına kadar %10 KDV hariçtir. Tesise yeni gelenlere uygulanan aylık vesayet ücreti 7.500,00 TL ve tavanı 65.812,50 TL olarak belirlendi. Devlet huzurevlerinin aylık fiyatları ise taban ücret (en düşük ücret); 7.500,00 TL KDV’dir. Tavan ücret (en yüksek ücret); 65.812,50 TL KDV’dir.

EHPAD ücretli mi? 2024 yaşlı bakım merkezi fiyatları kamu huzurevleri ücretsizdir. Huzurevine girmek için şartlar nelerdir? Huzurevine kabul koşulları;

 • 60 yaş ve üzeri olmak,
 • Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak bir hastalıktan etkilenmeyen, yeme, içme, yıkanma, tuvalete gitme gibi günlük aktivitelerini bağımsız olarak gerçekleştirebilmek,
 • İyi bir ruh sağlığına sahip olmak,
 • Bulaşıcı hastalığının olmaması olarak sıralanabilir.

Devlet huzurevine talepte bulunan kişi, bulunduğu bölgedeki huzurevine giderek talep formunu doldurur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı il şubeleri başvuruları kabul etmektedir.  Alternatif olarak, 183’ü arayarak kayıt olabilirsiniz.

Lüks Huzurevi Fiyatları

Özellikle maddi durumu iyi olan yaşlılar ve bakıma muhtaçlar lüks huzurevlerini tercih ediyor. 2024 lüks huzurevi fiyatları ile hangi hizmetlerin sunulduğunu bilmek önemlidir. Fiyatlar tesisin sunduğu olanaklara, yaşlıların koşullarına ve bazı kullanım tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Lüks bir emeklilik evi seçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta vardır.

Kişilerin fiziksel ve kişisel konfor anlayışları farklı olduğu için tesislerde konaklayacak kişilerin konforlarına uyum sağlayıp sağlamadığının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Beğendiğiniz huzurevini öncelikle web sitesinde inceleyebilir, ardından tesisi ziyaret ederek olanakları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lüks odanın özellikleri, kişi sayısı ve kişilerin özellikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Beslenme programı; tam ve dengeli beslenme, sağlık için bir gerekliliktir. Yaş arttıkça bağışıklık azalır ve hastalık artar. Bu nedenle yaşlılar beslenmelerine daha fazla dikkat etmelidir.2024 yaşlı bakım merkezi fiyatları kapsamında lüks huzurevlerini anlatmaya devam edelim.

Lüks huzurevlerinde kişiye özel beslenme programları beslenme uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu yağlar, karbonhidratlar, proteinler ve vitaminler, vücudun bunları alması gerektiği ölçüde kabul edilir. Kurulum özellikleri; huzurevi sakinleri için tesisin konumu, şehre veya yakındaki sosyal tesislere uzaklığı önemlidir.

Yaşlıların dinlenebilecekleri sosyal alanlar, dışarı çıkıp temiz hava alabilecekleri yeşil alanlar, rekreasyon alanları gibi olanaklar da önemli kriterlerdir.  Sosyal aktiviteler; uzmanlar, kişinin zihinsel ve fiziksel yeteneklerine göre hangi aktivitelerin uygun olduğunu seçmesine yardımcı olur. Herkese uygun etkinliklerde grup çalışması yapma imkânı vardır.

Özel Huzurevi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bu tür yerlerde ödemeler aylık olarak yapılmakta, özel huzurevi fiyatları ve ücretleri hizmet şartlarına göre belirlenmektedir. Özel huzurevi fiyatlarını etkileyen faktörler de yer ve duruma göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye güncel huzurevi ücretleri değişir. Bu faktörler şunlardır:

 • Odada kaç kişi var (1 kişi, 2 kişi, 3 kişi, 4 Kişi)
 • Sağlık durumu ( yatalak  / ayakta)
 • Fizyoterapi ücreti
 • Gerekli diğer maliyetler
 • Alzheimer, bunama vb. tıbbi durum
 • İlaç parası
 • Hastane masrafları

Devlet Yatalak Hasta Bakım Evleri

Türkiye şartlarında göre devlet yatalak hasta bakım evleri oldukça önemlidir. Türkiye’nin nüfusu 83,6 milyon kişidir. Yaşlı olarak tanımlanan 65 yaş üstü kişilerin toplam nüfusa oranı %9,5’tir. Yani 65 yaş üstü yaklaşık 8 milyon insan bulunuyor.

Devlet, hızla büyüyen yaşlılar için evde bakım ve kreş hizmetlerini genişletirken, ücretsiz hizmet sunan yeni huzurevleri de açıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı 16 bin 509 kapasiteli 163 huzurevi yaklaşık 14 bin kişiye hizmet vermektedir. Toplam kapasiteye sahip 23 huzurevinin daha açılışı yapılacaktır.

Yatalak hasta bakım evlerini huzurevi kapsamı altında anlatalım. 2024 huzurevi fiyatları kapsamında devletin yaşlılar için sunduğu üç gruba ayrılan konutların özellikleri şu şekildedir:

 • Huzurevleri; yaşlıları tedavi edilemez hastalıklardan uzak, huzurlu bir ortamda korumak için oluşturulan yerlerdir. Yaşlılar devlet destekli bu ortamlarda fiziksel ve ruhsal olarak korunur.
 • Rehabilitasyon Merkezleri; ölümcül hastalığı olan ve sürekli rehabilitasyona girmek zorunda olan kişiler için kurulan kuruluşlardır.
 • Özel Bakım Evi; ruh ve beden sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatalak, kalp yetmezliği, ruhsal veya bedensel bozulma nedeniyle özel bakıma ihtiyacı olan yaşlılara özel hizmet veren bir tesistir. Türkiye’de bu açıdan yardıma muhtaç yaşlı sayısı fazladır. Bu nedenle yatalak bakım evleri önemlidir.

Türkiye’nin En İyi Huzurevleri

Türk Kızılay’ı, Türkiye’nin en iyi huzurevleri hizmetini veren bir kuruluştur. Yurt içinde ve yurt dışındaki muhtaç insanlara yardım etmek için çabalayan Kızılay, yardım faaliyetlerinin yanı sıra yaşlıları da İstanbul’daki huzurevlerine davet ediyor. Türk Kızılayı, Yakacık’ta 30 arsa üzerine kurulan Zeynep Nedim Oyvar huzurevini yenilemeye hazırlanıyor.

Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar yaptığı açıklamada, Türk Kızılay’ının karanlık günlerin dostu huzurevine sahip olduğunu yineledi. 62 yaşlı kapasiteli yaşlıların yaşıtlarına göre daha uygun sayıda yaşadığı huzurevlerinden biri Zeynep Nedim Oyvar Huzurevi’dir. Yaşlı bakım merkezi fiyatları kapsamında şunu söyleyebiliriz: Bu huzurevinde konaklamak rahat ve güvenlidir.

Türk Kızılay’ının bu hizmetlerinde yaşlılar yararlanmaktadır. Türk Kızılayı’nın Şişli şubesi tarafından işletilen İstanbul Yakacık Misafirhanesi’nde yaşlılar, sakin ve huzurlu bir ortamda bakım ve dinlenmeleri sağlanıyor.

Devlet Destekli Yaşlı Bakım Evi

EHPAD yaşlılar için devlet EHPAD oranları ve başvuru yapmak isteyenler için devlet emeklileri, Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Daire Başkanlığı’na bağlı kuruluşlar ve devlet desteğine ihtiyacı olan yaşlıların bakımı için neler yapılabileceğini sıklıkla görüşmelidir. Sosyal devlet ilkesine göre devlet, bakılacak kimsesi olmayan veya aileleri ve çocukları bakılmayacak durumda olan bakıma muhtaç yaşlıları özel hizmetler çerçevesinde içine alır. Bu yaşlıların bakım almalarını sağlar.

Devlet destekli yaşlı bakım evi, üzerinde herhangi bir geliri veya kayıtlı mal varlığı bulunmayan tüm yaşlıların işlemlerini ve sağlık hizmetlerini hiçbir ücret ödemeden yürütmektedir. Ancak huzurevinde yaşayan yaşlıların geliri veya mal varlığı varsa durum değişir. Ayrıca bireysel emeklilikle kamu emeklisi olan yaşlılarda bu konu dışındadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’na bağlı bir kurum bulunmaktadır. Yaşlı ve Engelli Hizmetleri olarak geçen bu kurumda yaşlılara rehabilitasyon hizmeti verilir. Bu hizmetten yararlanabilmek için yaşlıların belli koşulları sağlamaları gerekir.

Sonuç olarak devlet sosyal devlet ilkesi kapsamında yaşlıları da fiziksel ve psikolojik olarak koruma altına alır. Huzurevi fiyatları bu içeriğimizde güncel rakamlarla belirtilmiştir. Ayrıca huzurevinden hizmet almak istiyorsanız ve bu konuda araştırma yapıyorsanız bu içeriğimizde merak ettiğiniz her detayı bulabilirsiniz.

Huzurevlerine Kaç Yaşından Büyükler Kabul Edilir?

Huzurevlerine 60 yaş ve üzeri kişiler kabul edilmektedir. 60 yaş altı kabul edilmez.

Özel Yaşlı Bakım Evlerinin Evde Bakım Hizmeti Bulunuyor mu?

Özel yaşlı bakım evlerinde evde bakım hizmeti bulunmaz.

Özel Yaşlı Bakım Evi Yıllık Aidat Üyelik Ücretleri Ne Kadar

Özel yaşlı bakım evleri için yıllık üyelik ücreti minimum: 292,74 TL’dir.

Sağlıklı yaşlılar İçin Gündüz Bakım Evi Ücretleri Ne Kadar

Sağlıklı olduğu halde gündüz bakımevinde kalmak isteyen yaşlılar için bakımevi Taban : 311,64 TL + KDV Tavan : 2.555,00 TL + KDV’dir.

Alzheimer Demanslı Yaşlıların Gündüz Bakım Hizmeti Ücreti Ne Kadar

En düşük Taban ücret 324,44 TL + KDV Tavan : 2555,00 TL + KDV

Shares:

14 Yorumlar

 • ESEN BAYKAL
  18.04.2024

  Dayım 94 yaşında SSK emeklisi.
  3 oğlu var ama 2 si Amerikada, yıllardır ilgilenmiyorlar. Buradaki bekar oğlu ise 57 yaşında, ruhsal problemli, sık sık hastanede yatıp çıkıyor, çok agrasif, artık düzenli çalışamıyor, kirada oturuyor, her an o da sokağa düşebilir. Dayım yaklaşik 7 – 8 yıldır özel bakımevinde kalıyordu ama bakimevi aylik ucreti 50 bin TL olunca maasi yetmedi ve kapının önüne koydular. Şimdilik hasta oğlunun evine sığındı ama çok huzursuz. Darulacezeye başvurduk, sağlik raporu vs evraklarımızı tamamladık ama… 3 evladı var diye kabul edilmedi. Ben şimdi şunu anlamak istiyorum. İstanbul da, evlatları olup da ilgilenilmeyen SSK emeklisi yaşlıların kendi maaşları ile ödeyerek kalabilecegi devlet huzur evleri yok mu? Çok acil…

  Cevapla
 • Nural
  19.03.2024

  60 yaşındayım memur emeklisiyim evim yok ailemin (baba evi) evinde kalıyorum ve geçinemiyoruz bir kedim var kedimle birlikte huzur evinde tek kişilik bir odaya yerleşebilir miyim ? Aylık ücret ne kadar olur?

  Cevapla
 • Yasin
  16.11.2023

  Kanser tedavisi gören hastayı ulaşım da yaşadığım zorluktan dolayı özel bakım evine yerleştirdik. Kendisinin eşten dolayı emekliliği bulunmaktadır. Aldığı ücret medikal malzeme alımına ancak yetmektedir.. Bakım evine ödediğimiz parayı kredi çekerek katşıladık.. Benim bu parayı alabileceğim başvuru yapabileceğim her hangi bir kurum yada kuruluş varmı? Başına bu tür olay veren arkadaşlar bana yardımcı olabilirimi

  Cevapla
 • Asiye birben
  09.10.2023

  77 yaşında kendi işimi kendim yapıyorum her hangi bir hastalığım yok bir oğlum bir kızım var oğlum kalp ameliyatı oldu sağlığı bozuldu kızım bel fıtığından ameliyatlı ben onlara yük olmak istemiyorum ikisininde çoluğu çocuğu var uygun fiyatla kalabileceğim bir yer arıyorum malum yaşlılık çok şükür aklımız yerinde Yanlızlık zor ilgilenirseniz memnun olurum saygılar. 10/10/2023

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.10.2023

   Merhaba,

   Bakım evlerinde de muhtaçlık durumu yok ise belirli bir ücret talep edilmektedir.

 • Fatma,Elif
  03.09.2023

  Biz iki kız kardeşiz,ben 54 yaşında, yüzde kirkbeş engelli bayanim.Engelim Kifoz Skolyoz ve yüksek tansiyon,solunum bozukluğu var.Ben yetim maaşı aliyorum.Kizkardeşim 44 yaşında yüzde seksen psikolojik olarak hasta.Kizkardeşim dul maaşi aliyor.Ailemiz vefat ettiler.Şubat depremi nedeniyle Ankara’ya geldik.Devlete ait huzurevinde kalmak istiyoruz.Kimseye yük olmak istemiyoruz.Msjimiza cvp verirseniz seviniriz Saygılarımla

  Cevapla
 • Özcan Yavuz
  04.08.2023

  1960 doğumluyum eşimle geçinemiyorum tüm ihtiyaçlarımı görebiliyorum birden fazla hastalığım var ama ilaçlarımı kendim alabiliyorum bakıma ihtiyacım yok işçi emeklisiyim beni kabul edermisiniz ederseniz ne yapmam gerekiyor lütfen bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 • İZZET
  12.07.2023

  1957 dogumluyum ssk emekliy 6.000 maas evde cocuklarrla. gecine. Geci emiyom hastaligim yok tek birsorun var nefesdarlig. raporlu ilaclm var her isimi kendim yapiyorum beni bilgilendirilseniz cevabimi veriyim tesekkurler

  Cevapla
 • Aykut Turhan
  27.06.2023

  1955 doğumlu erkek bir emekliyim.2017 de baypas ameliyatı oldum.Yanlız yaşıyorum.Her işimi kendim gôrüyorum.Yanlız yaşarken mecburen tüm ev işleri bana bakıyor.Dolayısıyla huzur evine yatmak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Selamlar.Cevap İstanbul pendik’deyim.

  Cevapla
 • Siyami Meral
  19.05.2023

  Merhaba Ben doktor siyami 80 yaşındayım Engelliyim Yalnızım Huzurevinde kalmak istiyorum Beni bu adresim alırsanız sevinirim Fatih caddesi Zuhal sitesi Numune ekmek fırını karşısı Yalova

  Cevapla
 • Cengiz Özdinç
  18.05.2023

  1952 doğumlu SSK emeklisi bir erkek vatandaşım, Antalya civarındaki bir Huzurevinizde kalmak istiyorum, Lütfen cevaplarmısınız

  Cevapla
 • MELİHA
  17.07.2022

  Merhaba .25.02.1957 doğumlu SGK emeklisiyim 3500 tl maaşım var.Hiper tansiyon dışın da hicbir sağlık sorunum yok.Kirayı ödeyemediğim için huzur evinde kalmak için ne yapabilirim.

  Cevapla
 • ramazan yılmaz
  16.05.2021

  tzh vakfından 2850₺ maaşım var kalça kırılmasından dolayı ameliyattan sonra basamadım yatalak bir bayanım,başka bir hastalığım yoktur gerçek yaşım 90 nüfusta 95 dir.kurumunuzda kalabilirmiyim.

  Cevapla
 • Erol dugalı
  27.10.2019

  Bağkur emeklisiyim 71 yaşindayım elim ayağim tutuyor ve kalp ameliyatı oldum devlet huzur evine girebilirmiyim maaşim 1900 tl ama elime krediden kesim sonrası 1100 tl kalıyor bu uetermi

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir