SGK

Çalışanların Genel Sağlık Sigortası Hakları

Genel Sağlık Sigortası son zamanlarda oldukça yaygın bir hale gelen sigorta türüdür. Bu sigortayı isteyen herkes yaptırabilir. İster çalışın ister çalışmayın bu sigorta herkesi kapsamaktadır. Genel Sağlık Sigortası herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında bireylerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için SGK’ya yatırdıkları primlerdir. Bu primlerin belirlenebilmesi için çalışmayan kişiler Gelir Testi yaptırmak zorundadırlar ve gelirlerine doğru oranlı bir prim onlardan kesilecektir. Çalışan kişilerde ise bu durum öyle değildir. Zaten hali hazırda bir gelirleri olduğundan direk maaşları üzerinden prim miktarı çekilmektedir. Bu sigortadan yararlanmak istemiyorsanız; ama hala maaşınızdan kesiliyorsa Genel Sağlık Sigortanızı iptal edebilir ve sorunun üstesinden gelebilirsiniz.


Gelir Testi Nedir?

Gelir testi yaşadığınız yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gelirinizi belirlemek amacı ile yapılan bir testtir. Bu testi çalışmayan herkesin yaptırması mecburidir. Bu testin amacı çalışmayan kişinin geliri var mı, varsa ne kadar bunların hepsini belirliyor. Bu gelir testi yapılırken sadece başvuran kişi deği,l eğer ailesi varsa onlarda göz önüne alınarak yapılıyor. Burada belirtilen aile anne, baba ve çocukları göz önüne alıyor diğer akrabaları değil.

Çocukların sizin yaptırdığınız gelir testinden faydalanabilmeleri için 25 yaşından küçük olmaları gerekmektedir ve ya ailesi ile aynı evde yaşamalı ya da eğitim için ailesinden ayrı kalıyor olmalıdır. Diğer durumlarda bu sigortadan faydalanması ne yazık ki olanaksızdır. Gelir testinin sonucuna göre ödeyeceğiniz tutar belirlenmektedir yani prim. Eğer gelir testi yaptırmazsanız ne yazık ki en yüksek prim miktarından ödemenizi yapmak zorunda kalabilirsiniz ki bu durum geliriniz düşük ise sizi bir hayli zorlar, o yüzden size en yakın vakıfta bu işlemi gerçekleştirmenizi şiddet ile tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar


Genel Sağlık Sigortası Borcu Nedir?

Genel Sağlık Sigortası borcu gelir testi yaptırmayan veya bu sigortaya dahil olduğunu bilmeyen kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Genel Sağlık Sigortası borcunuzu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer herhangi bir lisans programında okumanıza rağmen borcunuz gözüküyorsa en yakın kuruma öğrenci belgenizle gidip silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı