emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

BDDK Kararı Sonrası Bankalar İhtiyaç Kredisi Şartlarını Değiştirdi

BDDK Kararı Sonrası Bankalar İhtiyaç Kredisi Şartlarını Değiştirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karar sonrasında, bundan sonra yapılacak ihtiyaç kredisi başvurularında kredi vade sürelerinin daha kısa olacağı kararı alındı. Buna göre BDDK kararı sonrası, bankalar ise kredi oranlarını güncelledikleri gibi vade sürelerinde de yapılandırmaya gittiler.

İhtiyaç Kredisinde En Çok 36 Ay Vade Süresi Olacak

BDDK tarafından dün alınan karar sonrasında, yapılan yazılı açıklamaya göre tüketici kredilerinin kullanılmasında ihtiyaç kredisi çeken müşterilerin daha önceden en fazla 60 ay üzerinden kullandıkları vade oranlarında değişikliğe gidildi. Buna göre vade süresi azami olarak 36 ay olarak kullanılabilecek ve karar sonrasında müşteriler bankalardan ihtiyaç kredilerini en fazla 3 yıl vadeli şekilde kullanabilecekler.

BDDK tarafından yapılan yeni değişiklik ile ilgili olarak verilen maddelerde, “kredi yönetmeliğinde 12/A maddesinde 6’ncı fıkrasında belirtilen finansal kiralama, finansman şirketlerin kuruluş ve faaliyet esasları hakkında yönetmelik ile 11/A maddesinde 5’inci fıkra gereğince tüketici kredilerinde sunulan genel vade sınırlamalarında düzenlemeye gidilmişti. Buna göre ilgili karar hükmünce kredi süresi altmış aydan otuz altı aya indirilmiş olup bankaların bu karara göre ilgili düzenlemelerinin yapılmasına karar verilmiştir,” açıklamalarına yer verildi.

Bankalar Kredi Kampanyalarını Değiştirdi

BDDK tarafından açıklanan ihtiyaç kredisi vade süresi ile ilgili olan karar neticesinde bankalar da kampanyalarında değişikliğe gittiler. Buna göre faiz oranlarının da değişiklik görülürken, güncel vade süreleri ve kredi oranları ile birlikte şu şekilde müşterilere kredi imkânı sunulacak;

  • Türkiye Ekonomi Bankası; TEB müşterilere 36 aya varan kredi imkânı sunulacak ve kredi oranı 1,20 olacak. Aynı şekilde kredi kullananlar için 3 ay erteleme hakkı sağlanacak ve kredi çekenler 3 ay sonra ödeme yapmaya başlayabilecekler.
  • ING Bank; ING Bank tarafından sunulan ihtiyaç kredisinin faiz oranları banka müşteri olmaya ve müşterinin kredi notuna göre değişkenlik taşıyor. Buna göre bankanın ihtiyaç kredisinde sunmuş olduğu kredi oranı 1,14 bandında ancak bu oran kredi notuna göre farklılık gösterebiliyor. Banka ihtiyaç kredisi çekilmesi halinde müşterilerine 3 aylık vade erteleme olanağı sunuyor.
  • Garanti BBVA; Düzenleme kapsamında Garanti BBVA’da da 36 aya kadar ihtiyaç kredisi imkânı sunuluyor. Bankanın faiz oranları ise müşterilerine ve kredi notuna göre farklılık taşıyor. Kredi faiz başlangıç oranları ise 1,15 civarında.
  • QNB Finansbank; 36 aya kadar sunulan ihtiyaç kredisi, 3 ay vade erteleme imkânı ile müşterilere veriliyor. Faiz oranları ise müşterinin kredi notunun yüksekliğine ve çekmek istediği tutara göre 1,07 oranından başlıyor.

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi İkinci Başvurular Başlayacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ekonomik zorlukların giderilmesi amacıyla Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından 0,49 faiz oranı ile verilen temel ihtiyaç kredisi başvuruları yakın zamanda sona ermişti. Bankalar bu kredi imkânlarının ardından kredi faizlerini 1,18 bandına çekmişler ve ertelemeli ödeme yapmayı da kaldırmışlardı. Ancak virüs hâlâ etkisini sürdürdüğü için çoğu kimse aynı kredi imkânları ile tekrar kredi kullanmayı bekliyor. Tüketici Başvuru Merkezi tarafından da yapılan açıklama kapsamında, virüsün ekonomik etkilerinin geçmediğini ve giderek artış gösterdiği vurgulanarak kamu bankalarının düşük kredi oranıyla tekrar kredi kullanma imkânları yaratmaları beklendiği açıklandı. Yapılan açıklamada “kamu bankaları tekrar düşük faizli kredi desteği sunmalıdırlar, salgın krizi devam ettiği için pek çok kimse zor durumda,” açıklamalarına yer verildi. Ancak artan faiz oranları kapsamında kamu bankalarının düşük faizler ile tekrar kredi sunmalarının düşük bir ihtimal olduğu ekonomi çevreleri tarafından ifade ediliyor.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (84 Ay Vade) Devlet Desteği

100 Bin TL Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nedir

İşsizlik Maaşına Kredi Alınır Mı? Hangi Banka Veriyor?

Yorumlar

  1. Songül dedi ki:

    Peki bankada ihtiyaç kredisi borcu bulunupta maaş’ın tamamı kesilme işlemi de kalkacakmı?, yinede ileridede yıllar sonrada böyle bir şans daha verilebilecekmi?