ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (84 Ay Vade) Devlet Desteği

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (84 Ay Vade) Devlet Desteği

2020 yılında Ziraat Bankası tarafından verilen arıcılık kredisinde vade sayısında artış oldu. Buna göre krediden yararlanmak isteyen adaylar 7 yıla kadar vade süreleri ile krediden yararlanma imkânı bulacaklar. Kredinin faiz oranı ise cari yüzdelik olarak yüzde 10, devlet desteğinin kapsamında ise aylık 0,16 oranlar ile arıcılık kredisi büyük avantajlar taşıyor.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası arıcılık kredisi son zamanların gözde kanatlı hayvancılık sektörü olan arıcılık alanında yatırım yapmak ya da işlerini büyütmek isteyenlere verilmekte olan bir kredi türüdür. Tarım Kredi Kooperatiflerinin de desteklediği kredi imkânı bakımından şartlara uygun olunması halinde Ziraat Bankası’ndan 2.500.00 TL’ye kadar kredi alma imkânı bulunmaktadır. Bu sayede arıcılık sektöründe yatırım imkânlarını genişletmek, yeni alanları arıcılık için kazandırmak ya da yeni iş alanları yaratmak için kredi desteği sunulmaktadır.

Bankanın şartlarının yerine getirilmesi halinde kredi kullanımı mümkün olmakta ve son düzenlemeler ile birlikte 7 yıla kadar vade süreleri ile birlikte kredi kullanma olanağı elde edilmektedir. Bankanın kredisi, sıfırdan arıcılığa başlayacak olanlar için verildiği kadar boş kovam alımı, bal süzme makinesi, kek hazırlama makinesi, enerji alımı, baraka temini, çiftleşme kovan kutusu, şeker, petek, kek gibi giderlerin karşılanması, nakliye ücretleri gibi pek çok alanda ihtiyacı doğru şekilde giderecek alanlarda kredi desteği sunulmaktadır.

T.C. Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları

T.C. Ziraat Bankası tarafından sunulan arıcılık kredisi desteğinden yararlanmak için bazı koşulları uymanız gerekmektedir. İlgili kurum tarafından belirlenen bu şartları sağlayamıyorsanız söz konusu olan arıcılık kredisinden faydalanmanız da olanaksız. Fakat bu şartları karşılıyor sanız T.C. Ziraat Bankası tarafından sunulan arıcılık kredisi kapsamında 2.500.000 TL tutarı ne kadar olan bu krediden %10 faiz oranıyla yararlanabilirsiniz.

Eğer arıcılık sektöründe daha önce hiçbir faaliyet yürütme değilseniz ve bu sektöre yeni bir yatırım yapıyorsanız bu krediden faydalanmak için öncelikle en az 50 arılı kovan yatırımı sağlamalısınız. Bu krediden faydalanmak için belirlenen ilk şartlardan biri asgari olarak 50 arılı kovan yatırımıdır. Eğer arıcılık sektöründe hizmet veren bir çiftçi iseniz o zaman yapmanız gereken elinizdeki arılı kovan sayısının en az 50 arılı kovan sayısına ulaşmasını sağlamaktır. Belirlenen bu arılı kovan sayısına ulaşan çiftçiler T.C. Ziraat Bankası tarafından sunulan arıcılık kredisinden yararlanabilir. T.C. Ziraat Bankası belirlenen bu arılı kovan sayısına ulaşan çiftçilerin diğer ihtiyaçlarını sağlayabilmesi için çiftçilere %80 oranına kadar faiz ile destek kredisi de sunmaktadır.

Destek kredisinin kapsadığı diğer ihtiyaçlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Boş kovan,
 • Bal süzme makinesi,
 • Kek hazırlama makinesi,
 • Yenilenebilir enerji alımı (200’den fazla gezici arıcılık yapanlar için)
 • Baraka alımı (200’den fazla gezici arıcılık yapanlar için)
 • Baraka tadilat giderleri (sabit arıcılık yapanlar için)
 • Baraka alımı (sabit arıcılık yapanlar için)
 • Çiftleştirme kovanı,
 • İlaç alımı (ruhsat şartı aranmaktadır)
 • Şeker giderleri,
 • Petek giderleri,
 • Kek giderleri,
 • Nakliye ücreti (gezici arıcılık yapanlar için)

Arıcılık Kredisinin Banka Şartları Nelerdir?

Kişilerin arıcılık kredi çekebilmesi için bankacılık ile alakalı olan bazı şartları da sağlayabilmesi gerekmektedir. Yani kişilerin arıcılık sektörüne dair sağladığı şartlar yeterli değildir. Aynı zamanda birtakım belgelerin ve bankacılıkla ilgili olan şartlarında yerine getiriyor olması gerekir. Eğer arıcılık kredisine başvuracak olan kişiler bu şartları karşılayamıyorsa, arıcılık sektörüne dair karşıdır şartlar yeterli sayılmayacaktır.

Arıcılık kredisine dair söz konusu olan diğer şartları sağ aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Arıcılık kredisi için T.C. Ziraat Bankası’na başvuran kişilerin daha önceki kredi çalışmalarındaki performansının yüksek olması gerekir. Yani bu hususta başvuru sahiplerinin kredi notlarının en az 1700 puan olması şartı aranır. Kişilerin findeks risk raporunda yer alan kredi çalışmalarında herhangi bir aksaklık görülmesi durumunda ya da kişilerin kredi puanının 1700 puandan daha düşük olması halinde kişiler T.C. Ziraat Bankası tarafından sunulan bu arıcılık kredisi desteğinden faydalanamaz.
 • Başvuru esnasında banka tarafından en az 2 adet kefil talep edilmektedir. Yani başvuru sahiplerinin arıcılık kredisine başvururken yanında en az 2 kefil bulunmalıdır. Başvuru sahiplerinin eşleri rızaları olmaları koşuluyla kefillerden biri olabilir. Başvuru esnasında herhangi bir şekilde kefil bulunmaması durumunda başvurunun değerlendirmeye alınması, değerlendirilmeye alınsa bile olumlu sonuçlanması güçtür.
 • Başvuru sahiplerinin herhangi bir şekilde vergi borcunun saptanması durumunda başvuru kesin bir şekilde olumsuz değerlendirilir. Dolayısıyla başvuru esnasında kişilerin vergi borcu olmadığına dair resmi bir belge bulundurması gerekir. Bu belge vergi dairesinden temin edilebilir.
 • Çoğu durumda taşınmaz ipoteği de banka tarafından talep edilenler arasındadır.
 • Ayrıca kişilerin ÇKS belgesi ve gelir beyanı belgelerinde bulundurması şarttır.
 • Bunun yanında işletme tescil belgesi, yani arıcılık belgesi, başvuru esnasında banka tarafından talep edilmektedir. Zira arıcılık belgesine sahip olmayan kişilerin bu kredi türüne başvurmaları da kesin bir ret cevabı ile sonuçlanmaktadır.

Yukarıda listelenen bu şartları ve arıcılık sektörüne dair olan diğer şartları karşılayan kişiler T.C. Ziraat Bankası’na arıcılık kredisi için başvuruda bulunabilir. Bütün bu koşullara uyan kişilerin başvurularının olumsuz olarak değerlendirilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

T.C. Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

T.C. Ziraat Bankası tarafından sunulan aracılık kredisinin faiz oranlarında yapılan indirim “Genç Çiftçi” ve “Kadın Girişimci” seçeneklerini de kapsamaktadır. Bu hususta 18 yaşından büyük olan kadın çiftçiler ve 40 yaşından küçük olan bütün girişimciler ÇKS belgesine sahip olması durumunda devlet tarafından sağlanan %10 daha fazla faiz desteğinden yararlanabilir. T.C. Ziraat Bankası tarafından belirlenen arıcılık kredisi faiz oranı %10 olsa da belirlenen bu faiz oranı içerisinde devlet desteği barındırma dan sunulmaktadır.

Söz konusu olan bu faiz oranına ek olarak yapılan indirimler ise aşağıdaki gibidir:

 • Arıcılık desteği için belirlenen en üst limit 2.500.000 TL’dir. Yatırım ve işletme için belirlenen faiz indirim oranı ise %50’dir
 • Organik tarım uygulaması için belirlenen en üst limit 2.500.000 TL’dir. İşletme için belirlenen faiz indirim oranı ise %10’dur.
 • 40 yaş altı genç çiftçi uygulaması için en üst limit 2.500.000 TL’dir. İşletme ve yatırım için belirlenen faiz indirim oranı ise %10’dur.
 • Kadın girişimci çiftçi için en üst limit 2.500.000 TL’dir. Yatırım ve işletme için belirlenen faiz indirim oranı ise %10’dur.

Arıcılık Kredisi Faiz ve Vade Oranı

Arıcılık kredisine başvuracak olan kişilerin faiz ve vade oranlarına göre ödeyecekleri toplam tutarlar değişmektedir. Bu hususta T.C. Ziraat Bankası’ndan 100.000 TL’lik arıcılık kredisini %0,25 faiz oranı ile çeken çiftçinin vade sayısına göre ödeyeceği aylık tutar ve toplam tutar aşağıdaki:

 • 12 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik arıcılık kredisinin aylık taksit tutarı 8.496,73 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 101.960,70 TL’dir
 • 24 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik arıcılık kredisinin aylık taksit tutarı 4.324,71 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 103.793,12 TL’dir.
 • 36 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik arıcılık kredisinin aylık taksit tutarı 2.934,64 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 105.647,02 TL’dir
 • 48 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik arıcılık kredisinin aylık taksit tutarı 2.240,05 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 107.522,41 TL’dir.
 • 60 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik arıcılık kredisinin aylık taksit tutarı 1.823,66 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 109.410 9,41 TL’dir.
 • 72 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik arıcılık kredisinin aylık taksiti tutarı 1.546,36 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 111.377,87 TL’dir.
 • 84 ay vade ile çekilen 100 bin TL’lik aracılık kredisinin aylık taksiti tutarı 1.348,54 TL’dir. Ödenmesi gereken toplam tutar ise 113.277,94 TL’dir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nasıl Kullanılır?

Ziraat Bankası arıcılık kredisi kullanmak için limit tutarları 2020 yılında 2.500.00 TL’ye çıkarılmıştır. Bunun yanında kredi faiz oranlarının indirime genç çiftçi ve kadın girişimciler de dahil edilmiştir. Buna göre 18 yaş üstü ve 40 yaş altı tüm girişimciler ile kadın girişimciler yüzde 10 oranından devlet desteği alarak kredi başvurusunda bulunabilmektedirler. Buna göre devlet desteği ile birlikte bankadan çekilecek kredi faiz oranlarında indirim uygulanmaktadır. Böylece organik tarımı destekleme, genç çiftçi ve kadın girişimcilerin çekecekleri kredi tutarlarının faiz oranlarında yüzde 70 ve 80 oranında değişen faiz indirimleri uygulanmaktadır.

Bu kapsamda, yarım ve işletme dönemleri için doğrudan yüzde 50 faiz indirimi uygulanmakta ve aylık faiz oranı 0,41 olmaktadır. Genç çiftçi, kadın girişimci ve organik tarım destekleri kapsamında uygulanan faiz oranları yüzde 0,25 oranına düşmektedir. Bu bakımdan örnek bir hesaplama yapılacak olursa organik tarım, genç çiftçi ya da kadın girişimci desteğinden yararlanarak arıcılık kredisi çekilecek olursa, 0,25 faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarında ve 84 ay oranında kredi çekildiğinde aylık taksit oranı 1,348,54 TL olmaktadır. Toplam geri ödeme maliyeti ise 113,277,94 TL’yi bulmaktadır. Bu noktalar ile birlikte çekilecek olan kredi tutarının artış göstermesi halinde de aylık ödeme oranları artış gösterecektir. Bunun yanında banka tarafından belirlenen tarihlerde 3 aylık ya da 6 aylık ödeme imkânları da kredi çekmek isteyen yatırımcılara ya da çiftçilere sunuluyor.

Halkbank Düğün Kredisi Ne Kadar, Nasıl Çekilir ?

İşsizlik Maaşına Kredi Alınır Mı? Hangi Banka Veriyor?

Ziraat Bankası Sera Kredisi Nasıl Çekilir, Şartları Neler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.