KOSGEB

Devlet Destekli Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Traktör almak için devletin traktör kredisinden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin sayısı her geçen gün artmakta. Tarım alanında çiftçilerimizin en büyük yardımcılarından biri olan traktör, hemen her çiftçiye lazım olan çiftçiyi saatlerce zaman harcamaktan kurtaran önemli bir alettir. Bu ve benzeri sebeplerle oldukça önemli görülen traktör için de bunun bir sonucu olarak başvuruları gittikçe artmaktadır.


Sizde tarımsal faaliyetleriniz için finansal destek arayışı içerisinde iseniz çeşitli yardımlardan bahsettiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Faizsiz Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz traktör kredisi sıfır maliyeti ile almanın yüksek maliyetlere sebep olması sebebi ile, çiftçilerin yardımına koşuyor. Bu krediden faydalanmanız için hangi bankaya başvuracak olursanız olun, mutlaka Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekir. Bazı bankalar kefil istemez fakat bu durumda kredi notunuz önemli rol oynar. Kredi notunuz uygun aralıkta yani risksiz aralıkta yer alması gerekiyor. Kredi notunuzu başvuru yapmadan önce öğrenerek, kredi notunuz düşük ise yükseltmek için bazı önlemler alabilirsiniz. 5 veya 10 TL gibi ufak ücretlerle bankaların sitelerinden kredi notunuzu sorgulayarak önleminizi alabilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yaparsanız, üzerinize mümkün olduğunca az borç alırsanız, üzerine kayıtlı mal varlığı gösterirseniz, kefiliniz var ise gibi etkenler kredi notunuzu yükseltmeniz için birkaç öneri olabilir. Başvurudan önce bu önerileri uygulamanız faydanıza olacaktır.

Denizbank’tan Müşterilerine Traktör Kredisi Desteği

Denizbank çiftçilerine pulluk mibzer kredisi, su ürünleri kredisi, meyve tesis kredisi, sera yapım kredisi, hayvancılık kredileri gibi pek çok farklı alanda krediler vererek hizmet vermekte. Verdiği kredi hizmetlerinden bir tanesi, traktör ve tarımsal ekipman kredisi. Bu kredi ile üreticilerin ve tarımsal işletmelerin tarımsal faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için önemli rol oynayan traktör ve diğer ekipmanlar için finansal destek sunmakta. Bu destek ile çiftçilere 60 aya kadar varan vade imkanı doğuyor. Peki, Denizbank traktör kredisi hesaplama nasıl yapılır? Hangi oranlarda banka destek veriyor? Eğer traktör kredisi kullanacaksanız, KDV dahil fatura bedelinin yüzde 75’ine kadar, eğer ekipman kredisi kullanacaksanız KDV dahil fatura bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Devlet Destekli Traktör Kredisi

Devlet, traktör alanlarında kullanılması için yaş aralığı 18 ile 41 olan genç çiftçilere 30 bin lira hibe ile, 100 bin lira tutarında hibe yardımı yapmaktadır. Bu kredilerin yardımı ile traktör ve diğer ekipmanların alımı gerçekleştirilebilir.

Sıfır ve ikinci el traktör alımı için başvuru yaparken nüfus cüzdanı fotokopisi, tapuların fotokopileri, proforma faturaları, ikametgah belgeleri istenmektedir. Eksik belgelerle başvuru yapanların başvurusu kabul olmayacaktır.

Traktör hibe kredisi kapsamında en çok satılan markalardan olan Tümosan, Türk traktör, Same, Ford, Başak, Deutz, Landini, International, Leyland, Valtra, Massey Ferguson, Erkunt, Case IH ve benzeri markalı traktörleri ikinci el veya sıfır olarak satın alabilirsiniz.

Köye dönüş adı verilen proje kapsamında, geri ödemesiz olarak verilen ödemeler ile her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin finansmanı için kullanılabilir. Bu proje kapsamında 30 bin lira kadar ödeme yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen adaylar kendilerine en yakın Tarım Bakanlığı’nın müdürlüklerine giderek başvurularını yapabilirler.

Bu alternatiflere ilaveten IPARD ve IPARD2 programlarının takibi yapılarak, traktör alımı finansmanı için fırsatlar araştırılabilir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ya da diğer adıyla TKDK, resmi internet sitesinde Türkiye’deki iller bazlı olarak Tkdk traktör desteği proje örneğinin bir çoğunu paylaşıyor. Bu örnekleri kurumun resmi internet sitesini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hangileridir?

Genç Çiftçi Destek Kredileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu