ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

100 Bin TL Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nedir

100 Bin TL Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nedir

Büyükşehirlerde yaşayan ve köye dönüş yaparak tarım ya da hayvancılık yapmak isteyenlere devlet tarafından kredi desteği veriliyor. Hibe ve kredi olarak imkânlar bulunan uygulamada, belirli şartları yerine getiren kişiler yararlanabiliyor.

Köye Dönüş Projesi Neleri Kapsıyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe olarak gündeme getirilen uygulamada, halihazırda ev masraflarının karşılanması bulunmuyor. Buna göre hibeden yararlananlar aldıkları tutar üzerinden kendi evlerini yapmaları gerekiyor. Tutar 2020 yılı için 30 bin TL olarak belirlendi ve hibe kapsamında olduğu için bu bedelin geri ödenmesi gerekmiyor. Aynı şekilde köye dönüş amacıyla yapılacak nakliyelerde oluşacak taşınma masraflarının da ortadan kalkması için büyükşehir belediyelerine başvuru yapılabiliyor.

Köye dönüş hibesi 30 bin TL olurken, kredi olarak kullandırılacak tutar da 100 bin TL olarak belirlendi. Bu bakımdan ilgili şartları yerine getirmek isteyen ve köye dönerek tarım ya da hayvancılık yapmak isteyenler şu alanlarda faaliyet gösterirlerse hibe ya da kredi imkânlarından yararlanabiliyorlar;

  • İnek, manda, sığır gibi büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
  • Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
  • Tavuk, hindi, kaz, ördek gibi kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği,
  • İpekböceği yetiştiriciliği,
  • Fide, fidan, iç ve dış mekan için süs bitkisi yetiştiriciliği,
  • Kültür mantarı üretimi,
  • Örtü altı – sera yetiştiriciliği,
  • Kapama meyve bahçesi tesisi yetiştiriciliği alanlarda faaliyet yapacak olan aday çiftçiler kredi ve hibe desteklerinden yararlanabiliyorlar.

Bunun yanında tıbbi amaçlı aromatik bitki yetiştiriciliği için de destek sunuluyor. Bunun için ise coğrafi olarak belirlenen bölgelerde, yerli gen kaynaklarını kullanmak koşuluyla, organik ya da iyi tarım uygulaması yapılacak bitkisel ve hayvansal üretim temalı projelere yönelik, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, işlenmesi ve depolanması kapsamında hibe ve kredi desteği sağlanıyor.

Kimler Krediden Yararlanabilir?

Köye dönüş kapsamında kredi ve hibe desteklerinden yararlanmak isteyenler birtakım şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Buna göre başvuru yapanların yaş aralığı 18 – 41 arasında olmak zorunda. Bu yaşın altında ya da üzerinde olanlar kredi ya da hibe başvurusu yapamıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan alanlarda ilgili süreler boyunca faaliyet yapılacağını gösterir projenin hazır olması, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmamak, projenin gerektirdiği belgeler ya da altyapı araçlarına sahip olmak, en az 3 yıl boyunca hibenin ya da kredinin alındığı alanda faaliyet göstermek gerekmektedir. Faaliyet süresi alana göre değişkenlik gösterebilmektedir.

100 Bin Lira Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı kapsamında köye dönüş yaparak tarım ya da hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sunuyor. Bunun için üreticiler, sözleşmeli üretim yapanlar, tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birlikleri, ilgili oranlar ile krediden yararlanabilecekler.

Ancak faizsiz kredi oranları ilgili alana göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin yaygın hayvansal üretimler için kredi başvurularında hiç faiz talep edilmezken, diğer alanlarda faiz oranları indirim üzerinden hesaplanıyor. Damızlık düve yetiştiriciliği için yüzde 75 faiz oranı, küçükbaş hayvancılık ve arıcılık için yüzde 50 faiz oranı, kanatlı kümes hayvancılığı için yüzde 25 faiz oranı, seracılığa yüzde 75 faiz oranı, yem bitkisi üretime yüzde 75 faiz oranı, tarımsal araçların alınması için yüzde 75 oranında faiz oranları uygulanıyor.

Kredi başvurusu yapmak için ise ilgili alanla kullanılacak tutarın projeleri ile birlikte Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekiyor. Kimlik belgesi, tarım için kredi kullanılacaksa ipotek belgesi ya da taşınmaz tapuları ve ÇKS belgesi ile birlikte başvuruların yapılması yeterli oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.