Banka Kredileri

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmez veya Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı asgari tutarın ödenmemesi durumunda asgari tutarı bankalar tarafından müşterilerine bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Eğer kişi bir yıl içerisinde kredi kartı borcunun asgari tutar ödemesini 3 kez geciktirmişse kredi kartının nakit kullanım özelliği banka tarafından kapatılır. Kişi 3 kez üst üste kredi kartı asgari tutarını ödememişse ise kredi kartı kullanıma bütünüyle kapatılır. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin kredi kartlarının kullanıma açılması için kredi kartı borçlarının asgari tutarlarını ödemeleri yeterli olamayacaktır.

Bu şartlar altında kişi ancak dönem borcu tutarının tamamını ödemesi durumunda kredi kartını tekrar kullanmaya başlayabilir. Bu süreç bankalara göre değişmemektedir. Zira bu karar “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu” kapsamında düzenlenmiştir.

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi Ne Kadar?

Kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşanması halinde belirlenen faiz tutarı 2020 yılının nisan ayı itibariyle asgari ödeme tutarı için en fazla %1,55’i olarak uygulanır. Toplam dönem borcunun asgari tutar haricinde kalan kısmı içinse en fazla %1,25 akdi faiz yaptırımı söz konusudur. Kredi kartından nakit çekme işlemi için uygulanabilecek en yüksek faiz oranı, akdi faiz olarak kabul edilmektedir.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Yasal takip sürecinin başlaması kredi kartı asgari ödemesinin 3 ay üst üste ödenmemesi durumunda kartın kullanıma kapatılmasının akabinde başlar. Kredi Kartı Yönetmeliği’nde yer alan ifade ise şu şekildedir; “Bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanıma, üç kez üst üste ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır.” Kredi kartının kullanıma kapatılmasının ardından da kredi kartı kullanıcıları için yasal takip süreci başlatılmış olur.

Kişinin kredi kartı borcundan dolayı yasal takibin başlaması halinde kredi kartı sahiplerinin kredi kartı borcuna avukat ve icra masrafları da eklenmektedir. Fakat kredi kartı sahipleri hakkında yasal takibin başlaması durumunda kişiler masraflar hakkında pazarlık yapma hakkına sahiptir.

Kredi Kartı Borcu Maaşa Haciz Olarak Yansır Mı?

Kredi kartı borcundan kaynaklı olarak maaşa haciz gelmesi durumu söz konusudur. Fakat bu haciz maaşın tamamına uygulanmamaktadır. Kredi kartı borcundan dolayı maaşa uygulanan haciz, maaşın %25’i kadardır. Kredi kartı borcundan kaynaklı olarak maaşın tamamına haciz uygulanan kredi kartı kullanıcıları ise İcra Müdürlüğü’ne itiraz etmelidir. İcra Müdürlüğü’ne yapılan itiraz neticesinde maaşın tamamına uygulanan haciz kaldırılabilir.

Kredi kartı borcundan dolayı kredi kartı kullanıcılarının ya da onlara kefil olan kişilerin taşınmazlarına haciz uygulanır. Haciz uygulanması için kredi kartı kullanıcılarının borcunun miktarının bir önemi yoktur. Kredi kartı borcunun tutarı ne olursa olsun, kredi kartı kullanıcısı ya da kredi kartı sahibine kefil olan kişinin taşınmazına ya da banka hesaplarına haciz işleminin uygulanması kaçınılmazdır.

Kredi kartı kullanıcılarının ailelerine kullanıcının kredi kartı borcundan dolayı haciz gelmesi durumu ise söz konusu değildir. Haddizatında kefil olarak imzası bulunmayan hiçbir kişiye kredi kartı kullanıcısının borcundan dolayı haciz uygulanmaz. Bu kişi, kredi kartı kullanıcısının eşi dahi olsa kredi kartı borcundan dolayı kişinin eşine de herhangi bir haciz uygulanması durumu gerçekleşmez.

Kapanan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Borçtan kaynaklı olarak kapanan kredi kartının kullanıma açılması ancak kredi kartı sahibinin toplam dönem borcunu ödemesi durumunda gerçekleşir. Fakat bu borcun kapatılmasının ardından kartın açılması durumu da kesinlik barındırmaz. Zira kredi kartının tüm dönem borcunun kapatılmış olması durumunda dahi kredi kartının kullanıma açılması tamamıyla bankanın inisiyatifine bağlıdır. Yani dönem borcunun ödenmesinin ardından bankalar tarafından değerlendirme ve inceleme yapılır. Bu incelemeyle birlikte bankalar isterlerse müşterilerinin kredi kartını iptal etme haklarını saklı tutarlar.

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödenmesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı borcunun ödemesinde yaşanan gecikme kişinin kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Kredi kartı borcunun ödemesinin bir gün gecikmesi bile sistemde geç ödeme olarak işlenir. Bu durumda da kişilerin kredi notu olumsuz yönde etkilenir. Zira kredi notunun belirlenmesinde kişinin kredi / kredi kartı ödeme performansı ve kişinin borç durumu önemli bir etkiye sahiptir.  Kredi kartı borçlarında yaşanan ödeme gecikmesi durumunda kişilerin kredi notlarını tekrar yükseltmek için sahip oldukları borçları sıfırlaması yeterli olmayacaktır. Bundan dolayı kişilerin kredi kartı borçlarını zamanında ödemeleri kredi notunun yükselmesi için önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca kredi kartı sahiplerinin kredi kartının asgari tutarının değil, toplam dönem borcunun ödenmesi önerilmektedir. Zira asgari ücretten kalan borçların birikmesi bir zaman sonra kredi kartı sahibi kişilerin kredi kartı borçlarını ödemesini zorlaştırabilir.

Kredi Notunu Oluşturan Diğer Faktörler Nelerdir?

Kredi notunun hesaplanmasında kullanılan parametreler kişilerin son beş yıllık kredi çalışmaları üzerinedir. Bu etmenler üzerinde yapılan hesaplamalar, kişilerin kredi notunu belirler. Bu hususta kredi notunu etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Kredi borçları,
 • Kredi limit toplamı,
 • Borç bakiyesi,
 • Kullanılan krediler,
 • Kapatılan krediler,
 • Kredili hesap sayıları,
 • Kredi limitlerinin kredi borçlarına oranı,
 • Borçların ödenmesindeki gecikmeler,
 • Yakın dönemde yapılan kredi başvuru sayısı,
 • Kullanılan son kredinin tarihi
 • Kredi borçlarının ödemelerinde gösterilen performans,
 • Kredilerin ödenme süreçlerinin uzunluğu,

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu hakkında bilgi almak isteyen kişiler www.turkiye.gov.tr sitesini kullanılabilir. Bunun için kişilerin bir e-Devlet şifresine ihtiyacı bulunmaktadır. e-Devlet şifresi bulunmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrelerini oluşturabilir. e-Devlet şifresini unutan kişiler ise e-Devlet sisteminin giriş menüsündeki “Şifremi Unuttum” seçeneğini tıklayarak şifre yenileme işlemini sürdürebilir. Bunu gerçekleştirmek için kişilerin cep telefonu numaralarının sistemde bulunması gerekmektedir. Sistemde telefon numarası bulunmayan kişiler ise PTT şubelerinden 4 TL karşılığında şifrelerini yenileyebilir. Kişilerin e-Devlet üzerinden kredi notlarını öğrenmek için yapması gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet sistemine giriş yapılır.
 • “Kurumlar” kısmından “Türkiye Bankalar Birliği” seçilir.
 • Açılan sayfada TBB tarafından sunulan “Risk Merkezi Rapor Başvurusu” tıklanır.
 • Sayfa açıldığında yukarıda yer alan “Yeni Başvuru” butonu seçilir.
 • Akabinde “Devam et” kısmına basılarak işlem bitirilir.
 • Cep telefonuna gelen bilgilendirme SMS’inin ardından kişiler aynı sayfada kredi notlarının sorgusunu tamamlayabilir.

Bu hususta bilinmesi gereken diğer durum ise e-Devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgusunun yalnızca ayda 1 kez yapılmasıdır. Kişiler kredi notunu sorgulamasının ardından ikinci bir ücretsiz kredi notu sorgulaması için bir ay beklemek zorundadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişiler kredi notlarını yükseltmek için kredi çalışmaları yürütmeli ve kredi çalışmaları süresi boyunca ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır. Ayrıca kişilerin kredi kartı borcunun bulunması ya da geç ödenmesi durumunda düşüşe geçen kredi notunu yükseltmek için kredi borcunun tamamını ödemek yeterli değildir. Kredi kartı borcunun tamamının ödenmesinin ardından kişinin bekleyişe geçmesi kredi notunu yükseltmemektedir. Kredi notunun yükselmesi için düşük limitli kredi kartları kullanılması önerilmektedir. Ayrıca kredi kartı limitinin tamamı kullanılmamalı ve kredi kartı asgari tutarını ödemelerini değil, toplam dönem borcu ödenmeleri gerekmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

TC İle Ücretsiz Kredi Puanı (Notu) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu