Banka Kredileri

İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Çalışan Olmak Gerekiyor?

Bankalarda ihtiyaç kredisi talebi oluşturmak için asgari olarak 4 – 6 ay sigortalı olarak çalışılması bankalar tarafından müşterilerinden sağlanması istenen şartlardandır. Fakat bu şartlar bütün bankalar için geçerli sayılmamaktadır. Bir banka sigortası 5 aydır yatırılan ve iyi bir kredi notuna sahip bir müşterisine ihtiyaç kredisi vermezken, öteki bir banka ise ortalama sayılacak bir kredi notuna sahip 2 – 3 aylık sigortalı çalışana kredi verebilmektedir. Bankadan bankaya değişikliklerin gözlendiği bu meselede kişilerin ihtiyaç kredisi çekebilmek için öncelikle iyi bir kredi notuna ve en az 2 ay kadar sigortanın yatırılmış olmasına gerek vardır.

Yeni Sigortalıların Kredi Notu Düşük Olması Durumunda Ne Olur?

Kişilerin kredi notu düşükse ve sigortalılık süreci de henüz yeniyse ihtiyaç kredisi çekme ihtimallerinin tamamen olanaksız olduğunu söylemek doğru değildir. Bu durumda denenebilecek bazı yollar mevcuttur. Bankaya kredi notu yüksek bir keyif olarak sunulması ve bankaya bir taşınmazın teminat olarak gösterilmesi durumunda bankalardan kredi çekilebilmektedir.

Bankalar Neden Teminat İster?

Bankaların teminat istemesinin nedeni bankaların yaşanacak ödeme problemlerine karşı kendisi için güvenceli bir iş ortaklığı kurmaktır. Zira bir borcun ödemesinde yaşanacak bazı sorunların bankayı maddi ve manevi zarara uğratmaması için aldığı riske karşılık olarak müşterilerinden bir teminat, bir güvence istemektedir.

Kredi performansları kötü olan müşteriler, bankaların şüpheli yaklaşacağı müşteri türleridir. Zira düşük kredi notu demek, kişinin bankalarla ödemeler konusunda birtakım sorunlar yaşadığı manasına gelmektedir. Bu durumda bankalar düşük kredi notu bulunan müşterilerinden sunacakları ürünün geri ödeneceğine dair bir teminat ister.

Emekliler için Sigorta Süresi Aranır Mı?

Emeklilerde kredi başvurusu için sigorta süresi aranması gibi bir durum söz konusu değildir. Emekli aylığının herhangi bir kısıtlama yaşanmadan emeklilere sağlanan sabit gelir sayıldığı için bu durumda sigortalılık süresinin de önemi bulunmamaktadır. Emekli kişilerin kredi başvurularına onay gelip gelmemesini etkileyen durum genellikle yaş sınırıdır. Belirlenen yaş sınırları ise bankalara göre farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple emekli kişilerin başvuru yapmadan evvel bankaya dair kredi yaş sınırının kaç olduğunu öğrenmesi önemlidir.

Krediler İçin PTT Anlaşmalı Bankalara Göre Emekli Yaş Sınırları Kaçtır?

PTT anlaşmalı bankalardan kredi çekecek emeklilerin bankalara dair yaş sınırlarını öğrenmesi ve başvurularını buna göre yapması önemlidir. İhtiyaç kredisi çekebilmek için belirlenen yaş sınırı banklara göre değişiklikler gösterdiği için tek bir bankadan alınan bilginin bütün bankalarda geçerli olmadığı da bilinmelidir.

Aktif Bank’tan emekli kredisi başvurunu için emekli maaşınızı PTT’den alıyorsanız herhangi bir kefile ihtiyaç duymadan PTT aracılığı ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 36 aya kadar vade ile 50 bin TL’ye kadar kredi çekebileceğiniz Aktif Bank kredileri için faizler dönemlere göre değişiklik göstermektedir.

ING Bank’tan çekeceğiniz emekli kredisi için belirlenen yaş sınırı 75’tir. Çekeceğiniz kredinin faiz oranları çekmek istediğiniz tutara ve ödemek istediğini vade sayısına göre değişmektedir. ING Bank’tan maksimum 36 ay vade hakkıyla 45 bin TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. PTT aracılığıyla çekilen kredilerde ise bazı değişiklikler gözlenmektedir. Ayrıca bu durumda alınan kredi tahsis ücreti kredi tutarından binde beş kadardır.

TEB üzerinden çekilecek Jet kredi için belirlenen yaş 70’tir. 3 ile 36 ay arasında vade hakkı bulunan kredi 40 bin TL’ye kadar sağlanmaktadır. Denizbank PTT kredisi ise azami 36 ay vadeli olarak 2 bin TL ile 36 bin TL arasında çekilmektedir. Denizbank’ın belirlediği yaş sınırı ise 80’dir. Burgan Bank’ın koyduğu yaş sınırı ise 81’dir. Azami 36 ay vade ve 55 bin TL kredi olanağı bulunmaktadır.

Ev Kredisi İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

Ev kredisi çekmek bankalar tarafından beklenen sigortalı olma süresi 3 ay kadardır. Fakat durum bu sigorta süresinin devam etmekte olmasıyla desteklenmelidir. Yani 3 aylık sigorta girişinin yapılmış olması yeterli olmamakla birlikte bu sigortalılık süresinin devam ediyor olması beklenir. Bu sigortalılık süresi bazı bankalar içinse 6 ay olarak belirlenmektedir. En yüksek tutarlı kredilerin başında konut kredisi geldiği için bankalar da konut kredisi başvurularının değerlendirme sürecinde olağanca titiz davranmaya çalışmaktadır.

Bankalardan Kredi Çekmek İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Bankalar, müşterilerine kredi verebilmek için bazı belgeler talep etmektedir. Talep edilen bu evraklar da kredi türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Örneğin konut kredisi talebi oluşturacak kişilerin muhakkak evin tapusunu hazırlamış olması gerekmektedir.

Evin iskanı alınmış fakat tapusu bulunmuyorsa bu durumda herhangi bir bankadan konut kredisi kullanmanız söz konusu bile değildir. Bu durum taşıt kredisinde de işlemektedir. Eğer 0 km bir araç alacaksanız bankalardan talep edilecek öncelikli belge aracın proforma faturasıdır. Alacağınız aracın 2. el olması durumunda ise bankalar sizden aracın ruhsatını istemektedir.

Asgari Ücretliler İçin Kredi Şartları Nelerdir?

Asgari ücretle çalışan kişilerin kredi çekmek için bazı diğer koşullara da uyması gerekmektedir. Kişilerin kredi notlarının iyi olması, bankalarla olan kredi çalışmalarında bir sorun bulunmaması da bu konuda en önde gelen şartlardan biridir. Zira gelirinizi ispatlayabiliyor ya da diğer gerekli koşullara uyuyor olsanız bile kredi performansınızın düşük olması durumunda bankalardan kredi çekme olanağınız oldukça düşüktür.

Asgari Ücretli Çalışan Aylık En Fazla Kaç Para Taksit Ödeyebilir?

Asgari ücretli çalışanın azami ödeyebileceği aylık tutarın belirlenmesinde asgari ücretin ne kadar olduğu ve kişinin başka bir gelirinin bulunup bulunmadığı önemli bir yer tutmaktadır. Yani asgari ücret alan bir kişinin asgari ücret dışında kanıtlayabildiği bir gelirinin bulunmaması durumunda kullanılacak kredi limiti de asgari ücrete göre hesaplanmaktadır.

Bağ-Kur’lular için Kredi Başvurusu Nasıl Olur?

Bağ-Kur’a mensup kişilerin kredi başvurularında bankalar tarafından dikkate alınan ve göz önünde bulundurulan durum işletmenin kuruluş yılının 1 yıldan fazla olması ve vergi levhasında kâr gözükmesi durumudur. Bağ-Kur’lular için kredi başvurusunda talep edilen süre 1 ile 3 yıl arasındaki kayıt süresidir.

3 Aylık Sigortalılara Hangi Bankalar Kredi Verir?

3 aylık sigorta geçmişi bulunan kişilere finansman desteği sunan bankalar öncelikle kişilerin kredi notunun yüksek olmasını beklemektedir. Bu süreçte kişilerin 3 aylık sigorta geçmişlerinin bulunması ise her zaman için yeterli değildir.

Ayrıca bu kişilerin ihtiyaç kredisi çekebilmek için sigortalılık durumlarının devam ediyor olması da sağlanması gereken koşullar arasındadır. Çoğu banka için müşterilerden asgari olarak 6 aylık bir sigortalılık durumu beklenirken, bazı bankalar kredi çalışmaları ve performansları iyi olan müşterileri için sigortalılık durumunun 3 ayı kapsamasını doğrudan yeterli bulabilmektedir.

Kredi notu iyi olan 3 aylık sigortalı kişilere ihtiyaç kredisi desteği sunabilen bankalar aşağıdaki gibi listelenebilmektedir

  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • ING Bank,
  • Akbank,
  • Halkbank,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • Türkiye İş Bankası,
  • QNB Finansbank.

3 aylık sigortası bulunan ve kredi notu yüksek olan kişiler yukarıda listelenen bu bankalara kredi başvurusunda bulunmaları durumunda kredi desteğinden yararlanabilirler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir