• Annelere Devlet Desteği


  Meclis’te kabul gören Torba yasa ile, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için anneye doğum yardımı yapılıyor. Bu yasadan sadece Türkiye’de ki anneler değil yurtdışında yaşayan TC vatandaşı olan tüm anneler yararlanabilecektir.


  Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

  Bu destekten sadece çalışan anneler değil, ev hanımı olan anneler de yararlanabilecektir. Eğer anne çalışmıyorsa, baba çalışıyorsa bu ödenekten yararlanılabilir. Yani ssk’lı babaya doğum parası ödenir. Sigortalı çalışan babanın sigortalı olmayan eşinin (anneye) süt parası alabilmesi için resmi nikah yapılmış olması gerekmektedir. Buna ek olarak bu resmi nikahın bebeğin doğum tarihinden önce kıyılmış olması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Süt parası, sigortalı kadınlara yada eşi doğum yapmış bireylere verilen ödenektir. Emzirme parasından yararlanmak isteyen annelerin bir işte çalışmaları yada sigortalarının olmasına gerek yoktur. Yalnızca eşlerinin sigortalı olması , yeni doğum yapan annelerin bu ödenekten yararlanmasına yeterli olmaktadır.

  Süt parası hakkını kazandıktan sonra işten ayrılırsanız veya eşiniz işten ayrılırsa, kanunun 9. maddesi gereğince sigorta durumu kesilen kişilerin , işten ayrıldığı tarihten itibaren 300 gün içerisinde çocukları dünyaya gelirse , doğum yapan annelere veya eşlerine , doğum tarihinden önceki 15 ay gibi bir süre zarfında 120 günlük kısa vadede sigorta primi ödenmişse süt parasına hak kazanmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirler.

  Bu yardımdan vergi alınmıyor yada kesinti yapılmıyor. Doğum yardımı eğer çocuk sağ doğar ise ve her çocuk için bir kereye mahsus olmak üzere yapılıyor. Bu yardım eğer anne sağ ise annenin hesabına, değilse babası yada çocuğun bakımını üstlenecek kişinin hesabına yatırılıyor.

  Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

  Başvurular Aile ve Sosyal İl Müdürlüklerine ve Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılmalıdır. Yurtdışında yaşayanlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığı ile başvurabilirler. Bu yardımı yapacak olan bakanlık, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır.

  Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için 144 ve 183 numaralı telefonlardan tüm sorularınıza ayrıntılı bir şekilde yanıt alabilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  Annelere Devlet Desteği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hakan dedi ki:

   Esim ozel sektorde calisiyo su an dogum izininde dogumdan sora nasil haklara sahip oluruz nerelerden para destegi alabiliriz acaba odenekler hakkinda bilgi almak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonraki haklarınızla ilgili https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca ödenek olarak aile ve sosyal hizmet müdürlüklerine başvurularak alınan doğum yadımı, 149 tl tutarındaki süt (emzirme ödeneği) parası ve rapor ödemesi alabilecekiniz.

  2. Sercan dedi ki:

   Merhaba, eşim atanamadığı için ücretli öğretmenlik yapıyordu. Hamilelik sebebi ile bu dönem başvuramadı. 2017 yılı içerisinde 83 günlük prim ödemesi bulunmaktadır. Bu durumda zin parasından yararlanma şansımız var mı? Yararlanmak için ne yapmamız gerekli yardımcı olabilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sercan Bey,

    32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olması gerekiyor. Bu nedenle 32 haftadan en az 1 ay önce sigortalı bir işte çalışması gerekiyor. İsterse rapor aldıktan sonra işi bırakabilir.

  Sorunuzu Yazın