• 2018 SGK Borç Yapılandırma

  SGK borç yapılandırması 2018 yılının en çok konuşulan konularından oldu. 7143 sayılı kanun, torba kanun olarak herkesin bildiği konular arasına girdi. Bu kanun, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, olarak da biliniyor. Bu kanun 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı ve borcu olan herkesi yapılandırma yoluna teşvik etti. 7143 SGK yapılandırma ödeme konusuna büyük kolaylıklar getirmiştir. Üstelik bu yasa sadece borç yapılandırmasını değil, Bağkur erken emekliliğini de kapsıyordu. Bu kanunla beraber yapılandırmaya tabi tutulacak olan borç kalemleri tek tek belirtilmiştir. Belirlenen durumlar dışında borcu olanlar, yapılandırma fırsatından faydalanamayacaktır. Yapılandırma düzenlemesi 18 Mayıs 2018 tarihinde gelmiştir. Bu tarihten önce de bazı yapılandırma girişimleri gerçekleşmiştir. 18 Mayıs 2018’de yapılan ilanla da beraber, tekrardan yapılandırma müjdesi verildi.


  SGK Borç Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

  SGK yapılandırma 2018 yılında herkesin ilgilendiği konulardan biri oldu. 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan kanuna göre, bazı borç tiplerinin yapılandırması mümkün olacaktır. Burada belirtilen borç tipleri arasında, sizin de borcunuz yer alıyorsa yapılandırma için başvuruda bulunabilirsiniz. Aksi takdirde yapılandırma imkanından faydalanamazsınız. SGK borç yapılandırması içerisine giren borç kalemleri tek tek belirtilmiştir. Bu maddeler şu şekilde sıralanabilir:

  1. SSK ve Bağkur sigorta prim borçları
  2. Genel sağlık sigortası primi
  3. İşsizlik sigortası primi
  4. Emekli Sandığı emeklilik keseneği kurum karşılığı
  5. Emeklilere verilen sosyal güvenlik destek primi
  6. Ödenme imkanı olmayan isteğe bağlı olan sigorta primleri
  7. SGK tarafından takip edilen damga vergisi
  8. Avukatların, noterlerin, amatör sporcuların ve diğer toplulukların prim borçları
  9. Özel işlem vergisi
  10. Eğitime katkı payı ve gecikme cezası
  11. 31/3/2018 tarihine kadar bitirilmiş özel inşaatlar ile ihale ile alınan işler, 18/5/2018 tarihinden önce kurum tarafından otomatik olarak işverene verildiği takdirde, 18/5/2018 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan eksik işçilik tutarı ve bu tutar üzerinden hesaplanacak olan prim
  12. 31/3/2018 tarihine kadar bitirilmiş özel inşaatlar ile ihale ile alınan işler, 31/7/2018 tarihinden önce kurum tarafından otomatik olarak işverene verilmezse, ortaya çıkacak olan eksik işçilik tutarı
  13. 31/3/2018 tarihinden önce belirli tespitler yapılmışsa ve bu tespitler 18/5/2018 tarihinden itibaren kesinleşerek veya kesinleşmeyerek idari para cezasına dönüştüyse bu ceza tutarı
  14. Tarım sigortalıların ödemesi gereken prim
  15. SGK uygulama kanunları kapsamındaki ödeme zorunlulukları

  SGK Borç Yapılandırması Neyi Kapsamıyor?

  SGK yapılandırma 7143 sayılı kanuna göre yapılmaktadır. SGK borç yapılandırması içerisinde birçok borç, yapılandırma fırsatına dahil edilmiştir. Ancak bazı borçlar vardır ki, bu borçları listede göremezsiniz. Bu borç tiplerinin sayısı oldukça azdır anca eğer size borç yapılandırmasına dahil olmayan borçlardan birine sahipseniz, borcunuzu yapılandıramayacağınızı bilmeniz gerekir. SGK borç yapılandırması içerisine dahil olmayan borçlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. 5393 sayılı Kanunun geçici 5. Maddesi ve Büyük şehir Belediyesi Kanununun geçici 3. maddesi kapsamında uzlaşılan alacaklar
  2. Hastaneler, eczaneler, optikçiler gibi sağlık hizmeti sunucularına, yersiz yapılan ödemelerden veya bunlara kesilen cezai şartlardan doğan alacaklar,
  3. SGK’nın kira alacakları

  7143 Sayılı Kanun ve Son Başvuru Tarihi

  7143 SGK yapılandırma başvurusu, uzatılan süresine rağmen herkese kısa gelmiştir. 2018 yılında, çalışan için gerçekleştirilmiş en güzel adımlardan biri olan bu yasa, 31 Temmuz 2018 saat 23.59’a kadar yapılandırma imkanı sunmaktadır. Eğer ki sizin de yasanın içerisine dahil edilmiş konularda bir borcunuz bulunuyorsa, bu tarihe kadar başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Sonrasında tekrardan bir yapılandırma imkanının çıkıp çıkmayacağı isi henüz belirtilmemiştir.

  Başvuru yapılabilmesi için 3 yöntem belirlenmiştir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  1. Şahsen başvuru
  2. Posta yoluyla başvuru
  3. İnternet üzerinden başvuru

  SGK Borç Yapılandırması Başvurusu Nasıl Yapılır?

  SGK borç yapılandırma başvurusunda bulunacak kişilerin, bazı adımları takip etmesi gerekir. Öncelikle başvuru yapmak isteyen kişilerin, 3 yöntemden birini tercih etmesi gerekir. Bu tercihin ardından, 31 Temmuz 2018 23.59’a kadar başvuruda bulunması gerekir. Elbette şahsen başvuru yolunda mesai saatleri önem arz edecektir. 23.59’da gitmek pek mümkün değildir. Ancak internet üzerinden başvuruda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. 7143 SGK yapılandırma başvuru formunu doğru yere ulaştırarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  SGK borç yapılandırmasına başvuran kişilerin de, bağı oldukları sosyal güvenceye göre işlem yapmaları gerekmektedir. Örneğin, Bağkur’lular ve SSK’lılar aynı işlemi gerçekleştirmemektedir. Bu yüzden bu işlem adımlarını belirtmeden evvel, bu işlemi sınıflandırmak gerekmektedir. Sınıflandırma şu şekilde yapılabilir:

  1. SKK
  2. Bağkur
  3. Emekli Sandığı

  SSK 7143 borçları için; sigorta primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve eksik işçilikten kaynaklanan prim borçları, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası gibi borçlar için hazırlanmış başvuru formu doldurulmalıdır. Bu formu doldurduktan sonra, internet üzerinden, posta kanalıyla ya da şahsen teslim işlemi yapmalısınız. Şahsen teslimde de diğer yöntemlerde de iş yerinizin bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

  Bağkur borçluları ise, biraz daha detaylı bir sürece tabi tutulurlar. SSK’lılar için geçerli olan durumlar Bağkur’lular için de geçerlidir. Başvuru kanalları ve süreleri aynı şekilde düzenlenmiştir. Ancak bazı borç tiplerinde her tür başvuru yolu tercih edilemeyebilir. Örnek vermek gerekirse, prim borçları için herhangi bir sosyal güvenlik ilk müdürlüğüne başvurulabilirken, durdurulan sigortalılık sürelerinin ihyasına ilişkin prim borçları sadece şahsen başvuru kabul etmektedir.

  Emekli Sandığı borçluları, hemen hemen her borç kaleminde, istedikleri şekilde başvuru gerçekleştirebilirler. Diğer sigortalılara göre daha rahat başvuru yöntemlerine sahip Emekli Sandığı çalışanları, çok daha rahat bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir.

  Borcunuz hangi sosyal güvenlik tipinden olursa olsun, uzun vadelerden ve taksit imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için size sunulan yapılandırma teklifinde borcunuzu iyi taksitlendirmeniz ve tutarını doğru belirlemeniz gerekir.

  Kapatılan Kamu Kurumlarının SGK Borçları

  Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler, çalıştıkları yerlerin kapatılması nedeniyle çeşitli keseneklere maruz kalmış olabilir. Kesenek bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifresi iptal edilen kişiler emeklilik keseneği, kurum karşılığı, prim borçları, fiili hizmet süresi zammı, itibari hizmet süresine ilişkin kesenek, ek karşılık prim borçları gibi borçlar yüzünden Sigorta Primler Genel Müdürlüğü Primler Danışma Başkanlığı’na başvurmalıdır. SGK taksitlendirme 2018 yılında da devam edecektir. Prim borçlarınız yapılandırılırken, taksit seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

  Ev Hizmetinde Sigortalı Çalıştıranların Borcu

  İşçinin emeğini ve hakkını korumayı hedefleyen sosyal güvenlik sistemi, sadece uzun süreli işçileri değil, hemen hemen her alandaki sigortalı işçileri korumaktadır. Bu işçilerin bir başka tipi ise, en az 10 gün çalışan sigortalı ev hizmetçisidir. Bu kişiler ev hizmetinde 10 günden fazla çalıştırılırsa, prim borcu doğacaktır. Bunun için SGK tarafından hazırlanan formu, elden, posta yoluyla veya internetten göndermeni gerekmektedir. SGK 7143 başvurusu içerisine birçok konu dahil edilmektedir. Hiç düşünmediğiniz konuların bu yapılandırmaya dahil olduğunu görebilirsiniz. Sizin de aklınızda soru işareti varsa, kanunu iyi okumanız gerekmektedir.

  SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Sigortam Ödeniyor mu, Sigortam Başladı mı, Nasıl Öğrenebilirim?

  SGK Rapor Parası Sorgulama  tıkla sorunu sor

  2018 SGK Borç Yapılandırma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SATI ERSOY dedi ki:

   10.12.1972 DOGUMLU BİR BAYANIM .1985 TARİHİNDE 25 GÜNLÜK SIGORTA BAŞLANGICIM VAR SSK DAN.BENİM EMEKLİ OLMA İHTİMALİM NE KADAR. BORÇLANMA YAPARAK EMEKLİ OLA BİLİRMİYİM

  Sorunuzu Yazın