ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Vergi ve SGK Yapılandırma Kanunu Kabul Edildi! Kimler Yararlanabilecek ?

Vergi ve SGK Yapılandırma Kanunu Kabul Edildi! Kimler Yararlanabilecek ?
SGK
12.11.2020

Son zamanların merakla beklenen vergi ve SGK yapılandırması kanun teklifi mecliste yapılan görüşmeler sonucunda kabul edildi. Buna göre vergi ve SGK yapılandırması yapmak isteyenler sene sonuna kadar başvuru yapabilecekler.

Borçlara Dair Yapılandırma Kabul Edildi

TBMM genel kurulunda bir süredir görüşülmekte olan borç yapılandırması ve istihdam teşviklerine yönelik düzenlemeleri kapsayan işsizlik sigortası kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki kanun teklifi, TBMM genel kurulunda kabul edildi. Kabul edilen kanun kapsamında vergi borçları yapılandırılacak ve 18 aylık taksitler ile ödenebilecek. Bu durumda gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV ve tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacaklarını da kapsayan vergi borçlarına yapılandırma yapılacak. Borcunu peşin şekilde ödemek isteyenler için ise indirim sunulacak. Bu kapsamda vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ile birlikte trafik, seçim, nüfus para cezaları, kara yollarında usulsüz geçişler gibi kesilmiş olan tüm para cezaları da yapılandırma kapsamına alındı.

4/B BAĞ-KUR Borç Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır

Diğer yandan öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları ile beraber haksız alınmış destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına yönelik olan borçlar da yine yapılandırma kapsamında tutuldular. Kamu finansmanı ve borç yönetimi düzenlemesi kapsamındaki kanun ise hazine alacakları başta olmak üzere, amme alacakları tahsili usulü dahilinde diğer alacaklar da yine yapılandırma kapsamında tutuldular.

Yapılandırmadan Yararlanmak İsteyenlere Şartlar Belli Oldu

Kanun teklifinin kabul edilmesi ile birlikte yapılandırmadan yararlanma şartları da belli oldu. Buna göre yapılandırmadan yararlanmak isteyenler, kanunun çıkmış olacağı tarihten itibaren geçerli olacak şekilde yıl sonuna kadar başvuru yapacaklar. Başvurular sonucunda yapılandırma kapsamına alınmış olan borçlar ise en fazla 18 taksit ile ödenecek. Taksitler ise iki ayda bir ödenecekler. Buna göre ilk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması halinde ise işleyecek olan faizlerin de silinmesi mümkün olacak. İlk taksitlerin ödemesi ise Ocak 2021 tarihinde başlayacak.

Yapılandırma kapsamında aynı zamanda faizler de bulunuyor. Sosyal güvenlik primi idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları da yapılandırma kapsamında kullanılacak. Bunun yanında il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizliği vergisi, ilan ve reklam vergisi, atık su, katık atık ücretleri gibi pek çok ücretlerden kaynaklı borçların da ödenmesi için yapılandırma kapsamında kolaylık sunulacak ve bu borçlardan ötürü oluşan zam ve faizler de yapılandırma kapsamına alınacak.

KOSGEB Destekleri de Yapılandırma Kapsamında

KOSGEB tarafından verilen destekler kapsamında olan borçlar ve aidat alacakları ile birlikte il özel idareler, belediyeler ve bunlara bağlı olan kuruluşların ve yüzde 50’sinden fazlası devlete ait olan firmaların taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden ötürü doğan alacaklar da yine yapılandırma kapsamında kabul edildi. Buna göre Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer vakıfların kira alacakları, sanayi odalarının alacakları, TSE hizmet bedeli alacakları da kanun ile kabul edildi.

İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takibe düşmüş ve 31 Ağustos tarihinden önce tespitleri yapılmış olanlar da yapılandırmadan son başvuru tarihine kadar başvuru yaparak yararlanma hakkı elde edecekler. Bunun yanında belediyelere bırakılan taşınmazların kiralamaları ve irtifak hakkı tesisinden kaynaklı olan alacakların ödenmesi de son değişiklik ile birlikte yapılandırma kapsamına dahil edildi. Ayrıca belediyelerin sunduğu su ya da benzeri hizmet aboneliklerinden doğan borçların ödenmesi için de yapılandırma hakkı talep edilebilecek. Kanunun kabul edilmesi ile birlikte 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru süreleri başlamış oldu.

Yorumlar

 1. Sebahattin Terzioglu dedi ki:

  Borc yapilandirmasi 4a yi kapsiyormu sadece bu yapilandirma bagkurlular icin mi gecerli? Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4/a sigortalısı olarak isteğe bağlı borcunuz varsa yine yapılandırabilirsiniz.