emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çırak ve Mesleki Eğitim Görenlerin Sigortalılığı Hakkında

Çırak ve Mesleki Eğitim Görenlerin Sigortalılığı Hakkında
SGK
20.08.2017

20 ve üstü personele sahip olan işletmeler, sahip oldukları personel sayısının % 5’inden az ve % 10’undan fazla olmamak şartı ile mesleki ve teknik eğitimi alan öğrencilere 3308 sayılı kanun gereğince beceri eğitimi adı altında staj yaptırmaları gerekmektedir.

Stajyer, Çırak, Aday Çırak Kime Denir?

stajyerlerin sigorta hakki nedir

Çırak; bir mesleği ve ya sanatı öğrenmek amacı ile meslek konusunda faaliyet gösteren bir iş yerinde işi uygulamalı olarak öğrenmek için çıraklık yapan ayrıca meslek hakkında bilgi ve beceri kazanmaya çalışan 14 yaşını tamamlamış kişidir.

Aday Çırak; ilk okulu bitirerek herhangi bir mesleğe hazırlanmak amacıyla çıraklık sürecine kadar işyerinde aday çırak ismi altında eğitim gören kişidir.

Çırak sayılabilmek için işin türü, günlük mesai süresi, sözleşme süresinin belirtildiği bir çıraklık sözleşmenizin olması gerekmektedir.

Stajyer; Öğrenci eğitim gördüğü iş kolunda faaliyette bulunan iş yerinde iş süreçlerini gözlemleyerek ve uygulamalı olarak öğrenmeyi amaçlayarak eğitim becerisi kazanmaya çalışan kişidir.

stajyerlerin sigorta hakki

Çıraklık Sigortası Kaç Yaşında Başlar?

Bir kişinin çırak sayılabilmesi için 14 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Çıraklık sigortasının yapılabilmesi için 14 yaşını tamamlamış olmak gerekir.

Çırak SGK Bildirimi Yükümlülüğü Kime Aittir?

Aday çırak, mesleki eğitim alan stajyer ve çırak olan kişilerin sigorta bildirimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ya da öğrencilerin eğitim aldıkları kendi okulları tarafından yapılması gerekmektedir.

Yüksek Öğrenim Kurumları’nda eğitim gören öğrencilerin eğitimleri sırasında staj yapma zorunluluğu bulunuyor ise öğrencilerin bildirim yükümlülüğü eğitim aldıkları okullara aittir.

Aday çırak, mesleki eğitim alan stajyer öğrenciler, zorunlu staja tabi olan yüksek öğrenim öğrencileri ve çırakların sigortalılıkları zorunlu staja ya da mesleki eğitime başladıkları tarih itibari ile başlayarak eğitim/staj bitim tarihinde sona ermektedir. Sigorta başlama ve bitiş tarihlerinin kişinin eğitim ve öğretim aldığı kurum tarafından SGY’ya bildirilmesi şarttır.

mesleki egitim gorenlerin sigorta hakki

Çıraklık Sigortası Primi Ne Kadar?

Çırak, aday çırak ,mesleki eğitim alan stajyer öğrenciler ve zorunlu staj yapan yüksek öğretim öğrencileri için ödenecek ücret asgari ücretin % 30’undan az olmamalıdır. 4857 sayılı yasa gereğince 39. maddesinde belirtilen asgari ücretin % 50’si oranında hesaplanarak sigorta primlerilerinin yatırılması gerekmektedir.

Yorumlar

  1. Hanifi Karakeçi dedi ki:

    06.09.2006 yılında berberlik diploması için mesleki eğitim okuluna gittim çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimini tamamlayıp diplomamı aldım. Bu süre içerisinde yatırılan sigorta emeklilik için başlangıç sayılıyormu? Ek olarak : 31.03.1975 doğumluyum emekli olmak için gerekli prim ve yaş süresi ne olması gerekiyor?

  2. fatma bal . dedi ki:

    slm. ben 8 ay işkur ve millieğetim onaylı servis elemanı kurs gördüm . sertifikamı aldım. bu 8 ayı sskama eklenirmi?