• 15 Yıl Ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Başka Yerde Çalışabilir Mi?


    Bilindiği üzere iş hayatı ve sonrası için en çok problem yaşanan konu kıdem tazminatı ve gerektirdiği şartlardır. Oysa 1475 sayılı İş Kanunu açıkça der ki: Eğer bir kişi emekli maaşı almak istiyorsa sigorta başlangıç tarihi göz önünde tutularak sigortalı geçirmesi gereken süreyi tamamlar ve bu sürede eksiksiz prim yatırırsa kendi isteği dahilinde kıdem tazminatı alabilmektedir.


    SGK Önünde Kıdem Tazminatı

    Konuya SGK açısından bakacak olursak o da şu şekilde biçimlenmiştir:

    Aslında 2008 yılından önceki zamanlarda kıdem tazminatı almak çok daha zordu. Hem şartlar hem de iş yerlerinin durumu açısından kıdem tazminatı için SGK’dan yazı almak zor hatta imkansızdı. Fakat 10 Temmuz 2008 tarihli genel yazı sayesinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi yapılanların da önü açılmış oldu. Bu yazı ile birlikte yaş koşulunun yanı sıra getirilen 15 yıl ve 3600 gün şartını yerine getirebilen herkes kıdem tazminatı almaya hak kazandı. Örneğin, bir kişinin 6 Aralık 1995 yılında ilk kez sigorta başlangıcının yapıldığını varsayalım. Bu kişi 2018 yılına geldiğinde eğer hala bekleyecek yaş şartını bulunduruyor olsa bile eğer 15 yıl ve 3600 gün şartını kapsıyorsa doğrudan kıdem tazminatı alabilmektedir.

    Öte yandan 8 Eylül 1999 sonrası işe başlayanlar için de 60. maddenin 1. fıkrasının A bendinin a ve b alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu ile birlikte yine başlangıç zamanı temel alınarak belirlenen prim ödeme gün sayısının tamamlanması ile birlikte kıdem tazminatının alınabilineceği de açıklanmış oldu. Bu paragrafa örnek olarak da bir kişinin 1 Ocak 2000 tarihinde ilk kez sigorta girişinin yapıldığını düşünelim. Yasaya göre bu kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için 25 yıl ve 4500 prim gününe ihtiyacı olacaktır. Yani 8 Eylül 1999 sonrası girişi olduğu için 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı alamamakta, haliyle de emekli olamamaktadır.

    15 Yıl ve 3600 Gün İle Ne Zaman Emekli Olabilirim?

    Normal şartlar altında eğer bir kişi 15 yıl ve 3600 gün sayısı şartlarını tamamladığında yaş beklemeden 1475 sayılı İş Kanunu’na göre kıdem tazminatı alabilmektedir. O yüzden de, bu şartla, uygun şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Bir diğer açıdan sürecin devamında alabileceği kıdem tazminatının da ihbar tazminatı alma hakkını kaybettireceğini de bilmelidir. Yani aynı anda hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatı alınamamaktadır.

    Sponsorlu Bağlantılar

    Kıdem Tazminatı Hangi Koşullarda Ödenmektedir?

    Kıdem tazminatı söz konusu olduğunda ilgili kanunun 14. maddesi dışında kalan tüm maddelerin yürürlükten kaldırıldığını bilmenizde fayda var. Yasada yapılan son değişikliklere göre de 1475 sayılı Kanun çerçevesi içerisinde eğer bir kişinin iş anlaşması feshedilmişse ya da herhangi bir sebepten dolayı işten ayrılması istenmişse en az 1 yılını o işyerinde doldurmayan kişilere kıdem tazminatı ödenmemektedir. Vefat durumları da bu konuya dahildir. O halde geri kalan maddeleri de inceleyelim…

    1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi gereğince:

    • Eğer tavır ve davranışlarınız ahlak ve iyi niyet kurallarına uymuyorsa ya da buna benzer haller içerisinde iseniz ve bu yüzden iş sözleşmeniz feshediliyorsa
    • Kendi isteğiniz ile 4857 sayılı Kanun’un 24. Maddesi’ndeki nedenler ile siz iş sözleşmenizi feshediyorsanız
    • Askerlik sebebi ile iş sözleşmenizi feshetmek zorunda kalıyorsanız
    • Eğer malullük, yaşlılık ya da emeklilik maaşı ile toplu ödeme almak adına iş sözleşmenizi feshediyorsanız
    • Bir kadın çalışan olarak evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde kendi isteğiniz ile işten ayrılıyorsanız
    • Vefat durumu ile sözleşme feshediliyorsa
    • 4447 sayılı ve 506 sayılı kanunlar neticesinde yine bir maaş bağlanması için işten ayrılıyorsanız kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

    Ancak en başta söylediğimiz ilk 1 yıl şartını da mutlaka göz önüne almanız gerekmektedir.

    Kıdem Tazminatında Yaşanan Sorunlar

    8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişiniz yapılmış ve 15 yıl ile 3600 prim gün sayısını doldurmuşsanız bağlı bulunduğunuz SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak bu durumu tespit eden yazıyı yetkililerden alabilirsiniz. Buraya kadar bir problem yok. Sıradaki işlem SGK’dan aldığınız yazıyı işvereninize ulaştırmaktır. Bu durumda işvereniniz size bundan sonraki en kısa dönemde kıdem tazminatınızı ödemek ile yükümlüdür.

    Öte yandan bazı işverenlerin bu kıdem tazminatını ödemek istemedikleri de gözlemlenmektedir. Ancak konu ile ilgili hiçbir işverenin itiraz hakkı bulunmadığını bilmelisiniz. Konu ile ilgili yargı yolu açık olmak ile birlikte hiçbir işverenin kıdem tazminatı ödememe hakkının bulunmadığını da yani mecburen ödemeleri gerektiğini de bu aşamada sözlerimize ekleyebiliriz.

    Peki Ne Kadar Kıdem Tazminatı Alırım?

    Kıdem tazminatı son çalıştığınız işyeri tarafından verilen bir ödemedir. Fakat orada ne kadar süre çalıştığınız da göz önünde tutulacaktır. Yasaya göre eğer son işyerinizde 1 yıl çalışmışsanız 1 aylık brüt ücret, 1 yıl çalışmanın karşılığı olarak değerlendirilmektedir.

    Kıdem Tazminatı Sonrası Başka Bir Yerde Çalışabilir miyim?

    Bu konu Yargıtay’da “hakkın kötüye kullanılması” başlığı altında değerlendirmeye alındı ve sonuç olarak çıkan karara göre açıkça 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı alan bir kişinin başka bir iş yerinde çalışmaya başlamasının “hakkın kötüye kullanması” anlamına gelmediği belirtildi. Yani bir kişinin yeniden çalışmaya başlaması kıdem tazminatı almasını engellemediği gibi, kıdem tazminatı alan bir kişinin iş hayatından sonsuza kadar uzaklaşması da gerekmiyor.

    Emeklilik Hesaplama Tablosu

    Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

    3600 Günden Emeklilik Şartları, Maaşı Ne Kadar Olur?



    tıkla sorunu sor

    15 Yıl Ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Başka Yerde Çalışabilir Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    Henüz yorum yapılmamış.

    Sorunuzu Yazın