emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alan Yeniden Çalışabilir mi

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alan Yeniden Çalışabilir mi

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı almış olan kişi, daha sonrasında başka bir yerde çalışmaya başlayabilmektedir. Hatta iş akdini sonlandırmadan önce yeni bir iş bulması, kıdem tazminatı almasının önünde engel olmamaktadır. Bu konu ile ilgili emsal davaya bakıldığında; mahkeme bu gibi durumlarda çalışanın kıdem tazminatı almasının uygun olmadığı yönünde karar kılmış olsa da, Yargıtay kişinin kıdem tazminatı alabileceğini belirtmiştir. Üstelik açık bir şekilde çalışanın yeni bir iş yeri ile görüşmesinin kıdem tazminatı hakkını kötüye kullanmak anlamına gelmediğini belirtmektedir. Ancak eğer işçi kişisel nedenler ile iş akdini sonlandırmış ise; bu gibi durumlarda işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda olmamaktadır.

15 Yıl 3.600 Gün Kıdem Tazminatı Ne Zaman Alınabilir?

1475 sayılı Eski İş Kanunu kapsamında 14’üncü maddenin 1’inci fıkrası ve 5’inci bendine göre yaş hariç diğer emeklilik şartlarını yerine getirenlere, kendi istekleri ile işten ayrıldıkları durumlarda kıdem tazminatı verilmektedir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan kişi eğer 15 yıl 3600 prim günü şartını sağlamaya başladığı anda kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır. Kıdem tazminatı alan çalışanların bazıları iş akdini feshettikten sonra aktif çalışma hayatlarını bir süreliğine dondurabilmektedirler. Bazıları ise; eski çalışma şartları ve maaşı ile kıyaslandığında çok daha uygun koşullarda çalışmaya başlamaktadırlar.

15 Yıl 3.600 Gün Kıdem Tazminatı Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kıdem tazminatı alınabilmesi için öncelikle gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için şartlar 15 yıl ve 3600 prim günü olurken bu tarih sonrasında sigortalı olanlar için koşullar 25 yıl ve 4.500 prim günü olmaktadır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için gerekli şartlar sağlandıktan sonra bu durumun belgelenmesi gerekmektedir. Bunun için SGK İl ya da İlçe Müdürlükleri aracılığı ile sigortalılık süresi ve prim gün sayısının tamamlandığına dair belge alınmalıdır. Bu belge işverene teslim edilmeli ve kıdem tazminatı talep edilmelidir. İşveren bu tazminatı ödemekle yükümlüdür.

15 Yıl 3.600 Gün Kıdem Tazminatı Şartını Karşılayanlar İşten Ayrılmadan Başka İş Yeri İle Görüşebilirler Mi?

İşçi henüz iş sözleşmesini feshetmeden önce yeni bir iş arayışına girebilmektedir. İş görüşmesi yapıp yeni bir işte çalışmaya başlayabilmektedir. Bu gibi durumlar kıdem tazminatı alınması için bir engel oluşturmamaktadır. Kıdem tazminatı hakkının kötü niyetle kullanıldığını işaret eden bir durum değildir. Çalışanın daha iyi şartlar altında çalışmak için iş akdini feshetmesinin mümkün olduğu belirtilmektedir. Dolayısı ile kıdem tazminatı kişinin yasal hakkı olmaktadır.

15 Yıl 3.600 Gün Kıdem Tazminatı Alıp Başka Yerde Çalışan Kişi İle İlgili Yargıtay Emsal Kararı Nedir?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı şartını yerine getirdikten sonra daha iyi şartlarda çalışabilmek için mevcut işinden ayrılıp kıdem tazminatı alan bir kişi hakkında emsal bir karar vermiştir. Bu karar için esas no 2016/1419 ve karar no 2019/1183 olmaktadır. Bankacı 15 yıl 3.600 gün koşulunu yerine getirdikten sonra bir ay öncesinde iş akdini feshedeceğini iş yerine bildirmektedir. İş akdini feshettikten sonra da kıdem tazminatı talep etmektedir.

Sonrasında ise; başka bir bankada müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. İş akdini feshetmesi ile yeni iş yerinde işe başlaması arasında 4 gün bulunmaktadır. Banka kıdem tazminatını ödemediği için çalışan icra takibi başlatmıştır. Banka icra takibine itiraz etmiştir. Banka kişinin başka bir iş yeri ile çalışmak için iş akdini feshettiğinin oldukça açık olduğunu belirterek kıdem tazminatını ödemeyi reddetmiştir. Kişinin fesih hakkını kötüye kullandığını belirtmektedir. Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kişi gerekli şartları karşıladığı için başka bir iş yeri ile görüşmesini kötü niyet olarak değerlendirmemiş ve kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği yönünde karar vermiştir.

15 Yıl ve 3600 Gün İle Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Normal şartlar altında eğer bir kişi 15 yıl ve 3600 gün sayısı şartlarını tamamladığında yaş beklemeden 1475 sayılı İş Kanunu’na göre kıdem tazminatı alabilmektedir. O yüzden de, bu şartla, uygun şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Bir diğer açıdan sürecin devamında alabileceği kıdem tazminatının da ihbar tazminatı alma hakkını kaybettireceğini de bilmelidir. Yani aynı anda hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatı alınamamaktadır.

Kıdem Tazminatında Yaşanan Sorunlar

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişiniz yapılmış ve 15 yıl ile 3600 prim gün sayısını doldurmuşsanız bağlı bulunduğunuz SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak bu durumu tespit eden yazıyı yetkililerden alabilirsiniz. Buraya kadar bir problem yok. Sıradaki işlem SGK’dan aldığınız yazıyı işvereninize ulaştırmaktır. Bu durumda işvereniniz size bundan sonraki en kısa dönemde kıdem tazminatınızı ödemek ile yükümlüdür.

Öte yandan bazı işverenlerin bu kıdem tazminatını ödemek istemedikleri de gözlemlenmektedir. Ancak konu ile ilgili hiçbir işverenin itiraz hakkı bulunmadığını bilmelisiniz. Konu ile ilgili yargı yolu açık olmak ile birlikte hiçbir işverenin kıdem tazminatı ödememe hakkının bulunmadığını da yani mecburen ödemeleri gerektiğini de bu aşamada sözlerimize ekleyebiliriz.

Peki Ne Kadar Kıdem Tazminatı Alırım?

Kıdem tazminatı son çalıştığınız işyeri tarafından verilen bir ödemedir. Fakat orada ne kadar süre çalıştığınız da göz önünde tutulacaktır. Yasaya göre eğer son işyerinizde 1 yıl çalışmışsanız 1 aylık brüt ücret, 1 yıl çalışmanın karşılığı olarak değerlendirilmektedir.

Kıdem Tazminatı Sonrası Başka Bir Yerde Çalışabilir miyim?

Bu konu Yargıtay’da “hakkın kötüye kullanılması” başlığı altında değerlendirmeye alındı ve sonuç olarak çıkan karara göre açıkça 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı alan bir kişinin başka bir iş yerinde çalışmaya başlamasının “hakkın kötüye kullanması” anlamına gelmediği belirtildi. Yani bir kişinin yeniden çalışmaya başlaması kıdem tazminatı almasını engellemediği gibi, kıdem tazminatı alan bir kişinin iş hayatından sonsuza kadar uzaklaşması da gerekmiyor.

15 Yıl 3.600 Gün Kıdem Tazminatı Kaç Defa Alınır?

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]2 kere alınabilmektedir.[/box]

15 Yıl 3.600 Gün Kıdem Tazminatı Ödemesi Nedir?

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]İşçi ve işverenin yapacağı anlaşmaya göre işçinin belirlediği makul bir süredir.[/box]

Aynı İş Yerinde 15 Yıl Çalışan Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]15 yıl 3.600 gün kıdem tazminatı, bu süreyi aynı iş yerinde geçirenlere de verilmektedir.[/box]

Yorumlar

 1. Tamer turiz dedi ki:

  3600 gün emeklilikte 6 yıl 3ay çalıştım hak ederek çıkıyorum 6 yıl Her yıla brüt alacağım sorum şu:sadece 6 yıla mı yoksa kalan 3 ayım da dahil mi kıdem tazminatıma

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kıdem tazminatına çalışılan hergün dahil edilir. 3 ay içinde yine tazminat hesaplanacaktır Yani son üç ay için Brüt maaş / 360 gün * çalışılan gün

 2. ibrahim demirkol dedi ki:

  1994 den itibaren çalışıyorum. tazminatımı alıp işime devam edebilir miyim? emeklilik için yaşımı bekliyorum.