ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama

E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama
SGK
15.08.2022

E-devlet sistemi üzerinden konan e-haciz işlemini sorgulamak için sisteme bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-Haciz ekranını, banka hesaplarına yatan eksik meblağların nedenini öğrenmek için kullanılabilmektedir. Eğer maaşınızdan gereksiz ve açıklayamadığınız kesintiler meydana geliyor, maaşınızı tam alamıyorsanız e-haciz ile karşı karşıya olabilirsiniz. Böyle bir durumun söz konusu olduğunu Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden ya da e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu durumun varlığı söz konusu ise, yine e- devlet üzerinden e-haczi kaldırabilirsiniz.

E-Haciz Sorgulama İşleminde Neler Öğrenilir?

E- haciz sorgulaması ile öğrenilebilecek bilgiler, banka hesaplarına, maaşlara ya da tapulara konan hacizlerin tümüdür. Kişinin tapu haciz yaşaması durumunda henüz kişiye tebliğ edilmeden e-devlet üzerinden direkt olarak e-devlet üzerinden haczi haber alabilirsiniz. Sorgulama ile haczin kaynağını ve hacze konu ödemenin tutarını da öğrenmiş olursunuz.

Banka Hesap Haczi Nasıl Sorgulanır

Banka hesabına gelen e- haczi sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Bu şekilde linke tıkladığınızda ekranınıza kimlik doğrulama formu gelecektir. PTT şubelerinden alacağınız e- devlet şifresi ile ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak elektronik sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifrenizin olmaması durumunda e-imza yoluyla da aynı ekrana ulaşabilirsiniz.

E-devlet sistemine girdiğinizde işleminizi gerçekleştirirken, sistem sizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sorgulama ekranına yönlendirmektedir. Burada ekranın alt kısmında bulunan ‘Uygulamaya Git’ kısmına tıklamalısınız. Eğer adınıza herhangi bir haciz yoksa, ekranda ‘ Adınıza düzenlenmiş aktif haciz bilgisi  bulunmamaktadır.’ Yazısı ile karşılaşırsınız. Eğer adınıza haciz düzenlenmişse, sayfada hacze ait tüm detayları bulabilirsiniz.

Araç Haczi Nasıl Sorgulanır

e-devlet üzerinden araç haczi sorgulama işlemi, “e-Haciz Araç” sayfasından yapılmaktadır. linke tıkladığınızda ekranda kimlik doğrulama sisteminin detaylarını gösteren bir form bulursunuz. Formda T.C. kimlik numaranız ve şifreniz sorulacaktır. Sorulara doğru bir şekilde yanıt vererek direkt olarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Sorgulama ekranına ulaştığınızda ekranda haciz hakkındaki tüm detayları, haciz tutarını ve diğer bilgileri bulabilirsiniz. Bunun yanında araçlara gelen haciz, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinden, plaka ve araç sahibinin T.C. kimlik numarası ile sorgulanabilmektedir.

Tapu Haczini Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu haczi sorgulamasını e-devlet sisteminden yapmak  için “Tapu Bilgileri Sorgula” ekranına gitmeniz gerekmektedir. Bağlantıya gittikten sonra ekranda kimlik doğrulama formunu görebilirsiniz. Kimlik doğrulaması T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile yapılmaktadır. Bu adımları izlemenizin ardından üzerinize olan tapunun durumunu, üzerinde haciz olup olmadığını ve diğer ayrıntıları görebilirsiniz.

Emekli Maaşına Gelen Haciz Nasıl Sorgulanır?

Emekli maaşına haciz gelmesi, sadece kişinin kendi isteği ile gerçekleşmektedir. Hiçbir borç nedeniyle emekli maaşı haczedilemez. Bunun yanında emeklinin kredi kullanması durumunda kredinin aylık ödeme tutarı, maaş tutarına bağlanmak suretiyle maaştan çekilebilmektedir. Ancak kişinin kendi rızasının olmaması halinde hiçbir kredinin ya da borcun kesintisi emekli maaşından yapılamaz.

Kişi, emekli maaşından kesinti yapılmasını istediyse, kesintinin tutarını ve nedenini e- devlet üzerinden görebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinden yapılabilecek işlemde, maaş bilgileri butonundan maaş haczi sorgulanabilir. Ancak emekli maaşına haciz gelmesi söz konusu olamaz. Ancak kişinin memur emeklisi olması durumunda, devlete yapılan borçlar nedeniyle maaşa haciz gelmesi söz konusu olabilir.

Maaşa Haciz Gelmesi Durumunda Ne Yapılır?

Maaşa haciz gelmesi halinde yapılacaklar, öncelikle haczi e- devlet üzerinden kesin olarak onaylamaktır. E- devlet üzerinden maaşınıza haciz geldiğini teyit etmeniz durumunda, icra dairesine itiraz dilekçesi yazmanız gerekecektir. İtiraz dilekçenizin ana cümleleri: ‘Haczedilen maaş benim maaşımdır ve maaş haczine tarafımdan izin verilmemiştir.’ Olmalıdır.

Bu cümleleri içerek kısa itiraz dilekçenizi, bölgenizin bağlı bulunduğu icra müdürlüğüne iletmeniz gerekmektedir. İtirazınızın ardından yapmanız gereken, 2 ay kadar beklemek olmalıdır. Bu şekilde itirazınız işleme konur ve kesilen maaş tutarlarınızı da geri alabilirsiniz.

Genel Haciz İle Takip Ne Anlama Gelir?

Genel haczin tanımı, teminat harici haciz olarak yapılabilir. Alınan eşya ya da mal teminatının var olan borcu ödememesi durumunda genel haciz gelmesi yoluyla kişinin tüm mal varlığına, banka hesaplarına ve maaşına haciz gönderilebilir. Alacağın rehin ile temin edilebilmesi durumunda, genel haciz başvurusu yapılamaz. Eğer kişinin alacağı, borçlunun hiçbir mal varlığı ile ödenemiyorsa, e- haciz yollanarak borçlunun tüm mal varlığına ve henüz gelmemiş maaşları da dahil tüm gelirlerine el konur.

E- Haczin Yanında Eve Haciz Gelebilir Mi?

Eve haciz gelmesi ihtimali 1.000 TL üzerindeki borçlar için bulunmaktadır. Ev haczinin kaldırılması gündemde olsa da, böyle bir durum henüz mümkün değildir. Ancak evden alınamayacak eşyalar, daha kesin çizgilerle belirlenmiştir. Yaşam için gerekli hiçbir eşya, haciz yoluyla evden çıkarılamaz.

Bu kapsamda evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi genel eşyalara el konamaz. Bunun yanı sıra evde bulunan koltuk takımlarına ve (plazma değilse) televizyona da el konamaz. Ancak evde bulundurulan altın ve değerli mücevherlere el konabilir.

Eşin Borcu Nedeniyle İki Tarafa’da Haciz Gelir Mi?

Eş borcu nedeniyle eve haciz gelmesi, evde aile velisinin kim olarak görüldüğüne göre değişir. zaten evde bulunan eşyalara, yaşam için gerekli görülmesi nedeniyle haciz konamaz. Ancak erkeğin borcunun olması durumunda araba veya ev kadının üzerine ise, kadının mal varlığına el konamaz. Bunun olabilmesi için kadının eşine kefil olması gerekmektedir.

Babanın Borcu Nedeniyle Çocuklara Haciz Gelir Mi?

Babanın borcu yüzünden çocuklara gelen haciz yasal değildir. Çocuklar bekar ya da evli olmaları fark etmeksizin, borçtan muaf tutulur. Bunun yanında borcun şahsiliği, tüm ödeme ve teminatlarda geçerlidir. Kefil olunmadığı sürece  babanın ya da annenin borcu yüzünden çocuklara haciz gelmez.

Baba ile çocukların aynı evde bulunması halinde, evde yaşamsal olmayan eşyalar alınmaktadır. Bu kapsamda çocuk da etkilenir. Ancak direkt olarak çocuğun üzerine bulunan ev ve araba gibi mülk, baba ile aynı evde yaşasa dahi teminat olarak alınamaz.

Haciz Kaldırma İşlemi İçin Ne Yapmak Gerekir?

E- haczin kaldırılması için yapılacaklar, vergi dairesine başvurulması ve borcun ödenmesidir. Maaşa gelen e- haczin kaldırılması isteniyorsa, ikametin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvuru yapılması, ardından borcun ödemesi ya da taksitlendirilmesi gerekmektedir. Borç ödemesi gerçekleşmişse, maaştan haciz konan kısım iade edilir. Ancak borcun taksitlendirilmesi durumunda sadece bundan sonraki maaşların tam alımı mümkündür. Ayrıca taksitlendirilmiş borçta bir gün dahi geciktirme yapılması, direkt olarak icra davasının açılmasına neden olmaktadır.

Araca Konan Haczi Kaldırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Araca konan haczin kalkması için yapılması gereken, ödemenin tamamının yapılması ya da borç tutarında başka bir teminat gösterilmesidir. E- haciz araç ve konut söz konusu olduğunda ancak ödeme ya da teminat tamamlandığında kalkar. Bu borcun taksitlendirilmesi söz konusu olduğunda aracınızı veya mülkünüzü taksitleriniz bitene kadar geri alamazsınız. Ödemeniz tamamlandıktan sonra tapunuzun haczi ibaresi, e- devlet üzerinden kaldırılır. Bu sayede aracı tekrar trafiğe sokabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Plaka ile Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Miras Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır?

E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.