SSK

2020 Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

2020 Kıdem tazminatı hesaplama sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışırken işten çıkarılan veya ayrılmak zorunda kalan her vatandaşın hakkıdır. Çalışan kişiler herhangi bir sebepten dolayı işlerinden ayrılmak zorunda kalabilir veya işverenleri tarafından işlerine son verilebilir. Bu durumda şartları uygun olan kişilere kıdem tazminatı ödemesi yapılmak işverenin yükümlülüğüdür.


Kıdem Tazminatı Nedir Ve Almanın Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı nedir? ve şartları nelerdir kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde özetlenebilir;

İşyerlerinden çeşitli sebeplerle ayrılan çalışanlara işveren tarafından ödenen ve işverenin ödemekle yükümlü olduğu tazminata kıdem tazminatı denir. Çalışanların işyerinden ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı alabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kıdem tazminatı almanın en temel şartı çalışan kişinin işveren tarafından işten çıkarılmasıdır. Herhangi bir sebep sunmadan işine son verilen kişilerin kıdem tazminatı alma hakkı doğmaktadır.  Kendi isteği ile işyerinden ayrılan kişiler bazı durumlarda kıdem tazminatı alabilirler.
 • Kişiler çalıştıkları işyerinden ayrılırken iyi niyet ve ahlak kurallarına göre davranmalı ve aykırı hareketlerde bulunmamalıdır.
 • Kıdem tazminatı verilecek olan kişilerin SGK kayıtlarında hırsızlık ve ahlak dışı gibi nedenlerden dolayı herhangi bir kayıt olmaması gerekir. Bu gibi nedenlere sahip olunması kişilerin kıdem tazminatı haklarını ortadan kaldırmaktadır.

Kısaca belirtmek gerekirse çalışan bir kişinin işten çıkarılması sonucunda kıdem tazminatı alabilmesi için yukarıdaki şartlara uyum sağlaması ve belirtilen suçlara dahil olmaması gerekir.

Kıdem Tazminatı Tavan Ücretleri 2020 Yılında Ne Kadar Verilmektedir

Kıdem tazminatı 2020 yılında bilinmesi gereken en önemli detay tavan ücreti olmaktadır. Tavan ücretine takılmayan her çalışana ödenecek olan tazminat tutarları çalışan kişinin aldığı son maaşın brüt tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile maaşlara yapılan zam oranlarına göre asgari oranlara yapılan zamlardan sonra 01.01.2020 – 30.06.2020 tarihleri arası kıdem tazminatı 6 aylık tavan tatarı 6.730,15 TL olmaktadır.

Kıdem tazminatı tavanı 2020 Ocak ayı itibarı ile;

 • Asgari ücret brüt 2.943,00 TL ve net ücret 2.324,70 TL olmuştur.
 • Asgari ücretlere yapılan zamlar ile kıdem tazminatı ücretlerinde artış olmuştur.
 • 2020 Ocak ayından itibaren SSK’lı olarak çalışanlara yapılan zam sonrasında kıdem tazminatlarındaki yıllık tavan puanı 6.730,15 TL’ye çıkmıştır.

2020 İtibarı İle Kıdem Tazminat Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı süre hesaplamalarında kişinin aktif olarak çalıştığı bir yıl için ödenmektedir. Kişilerin çalışmaya başladıkları tarihten itibaren çalışma hayatının aktif olarak devam ettiği her yıl için çalışan kişiye işyeri tarafından kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır.

Örmnek vermek gerekirse;

İş başlangıç tarihi 1 Şubat 2002 olan bir kişinin 1 Mayıs 2018 tarihinde işten ayrılması sonucunda hak kazandığı ve işveren tarafından alacağı kıdem tazminatının süresi 16 yıl 3 ay olmaktadır. Bu çalışana ödenecek olan Kıdem tazminatı 2020 hesaplamalarında her bir yıl için 30 günün baz alınacağı brüt ücreti olacaktır. Brüt ücret hesaplamaları çalışan kişinin maaşını aldığı son ay üzerinden hesaplanmaktadır.

Yukarıdaki örneğe göre; Çalışanın en son almış olduğu maaşının brüt tutarının 4.500 TL olduğunu düşünürsek 4.500.000 TL x 16 = 72.000.000 TL ve çalıştığı 3 aylık bölümün oranlaması yapılarak ödenen tutarı 1125 TL olarak hesaplanır ve bunun sonucunda kıdem tazminatı almaya hak kazanan kişiye ödenecek tutar toplam 73.125,00 TL olmaktadır.

E-Devlet kıdem tazminat hesaplama 2020 yılı için kolaylıklarla online hizmetlerinde devam etmektedir. Kıdem tazminatı hesaplama sorgulamalarını Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplama tablosundan kolaylıkla gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. İnternet ekranında karşınıza gelecek tablodaki bilgileri doğru olarak dolduran kişiler hak kazandıkları tazminat tutarlarını görebilirler.

Kıdem Tazminatlarında Tavan Belirlemesi Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatlarında tavan belirlemesi Maliye Bakanlığı tarafından memur maaş katsayısına göre yapılmaktadır. Kıdem tazminatlarında tavan ücretleri belirlenirken önemli olan konulardan birisi ödenecek tazminat tutarlarının en yüksek devlet memuruna bile bir yıl için ödenecek tutarın azami emeklilik ikramiyesini geçmeyecek şekilde olmasıdır. En yüksek devlet memuru bile aldığı tazminatta azami emeklilik ikramiyesini geçemez.

Kıdem Tazminatı Hangi Hallerde Verilir?

 • Askerlik dolayısı ile işten ayrılmak zorunda kalan kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişilerin hak ettikleri kıdem tazminatı işverenler tarafından ödenmek zorundadır.
 • Bekâr bayanlar evlenmeleri durumunda evliliklerinin gerçekleştiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı alabilirler.
 • Prim gün sayılarını tamamlayan ve emeklilik için yaş bekleyen çalışan kişiler bu sürede işten ayrılmak isterlerse kıdem tazminatı alabilirler. Bu durum çalışan kişinin hakkıdır ve işveren kıdem tazminatını ödemek zorundadır.
 • Emeklilik yaşı tamamlanmış olup prim gün sayısını tamamlamayı bekleyen kişiler işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı işlerinden ayrılan kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Bu haktan yararlanmak için en az 1 yıl süre ile aynı işyerinde çalışılmış olması gerekir. Aktif olarak 1 yıl aynı işyerinde çalışma hayatı olan kişiler kıdem tazminatından yararlanırlar. Bu nedenlerden ayrı olarak kendi istekleri ile işyerlerinden ayrılan kişiler kıdem tazminatından yararlanamazlar ve böyle bir hakka sahip olamazlar.

Kıdem Tazminatı Zaman Aşım Süresi Ne Kadardır?

Herhangi bir tazminat almadan işten çıkarılmış olan kişiler 10 yıllık süre içerisinde tazminat almak için işyerlerine başvuruda bulunabilirler. 10 yıllık sürede kişilerin tazminat almak için başvuruda bulunma hakları vardır. Bu noktada kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu iş çıkış sebebinin kontrolü olmaktadır.

İşten çıkarılma nedeni asıl nedenden farklı bir neden olarak gösterilmiş ise değişiklik talep etmek ve gerekli durumlar için şahitlerle tutanak altına alınması hak edilen tazminat için önemli olmaktadır. Öyle bir durumda kişilerin yasal süreç başlatması gerekebilir. Çalışan bir kişinin vefat etmesi durumunda kıdem tazminatı ödeme işlemi varislerine yapılmaktadır. Çalışan kişinin başına gelebilecek herhangi bir sakatlık durumunda tazminat hakkı devam etmektedir.

İhbar Tazminatı Nedir Ve Kimlere Verilir?

İhbar tazminatı nedir ve kimlere verilir konusuna kısaca işçi ve işveren için de alınabilir tutarlar demek mümkündür. Yani ihbar tazminatını hem işçi hem de işveren alabilir. İhbar tazminatı işçinin işten haber vermeden ayrılması veya ihbar süresi bitmeden önce işveren tarafından işçiye ödenmesi gereken tutardır.

İşveren işçiyi haber vermeden işten çıkarırsa ona tazminat ödemek zorundadır. Aynı durum işçiler içinde geçerli olmakta ve işçi kanununda belirlenen süre içerisinde haber vermeden işi bırakan işçilerde işverenlere ihbar tazminatı ödemek zorundadırlar. İhbar tazminatının amacı işveren ve işçilerin işten çıkarma veya işi bırakma durumlarını karşı tarafa makul bir şekilde bildirilmesini sağlamaktır. İhbar tazminatı hesaplamaları işçinin hizmet süresine göre yapılmaktadır. İş kanununa göre ihbar tazminat hesaplamalarında süreler şu şekildedir;

 • 6 aydan az çalışmış olanlar için 2 haftadır.
 • 6-18 ay çalışanlar için 4 haftadır.
 • 18 – 36 ay çalışanlar için 6 haftadır.
 • 36 aydan fazla çalışanlar için 8 haftadır.

İhbar süresi tespitinden sonra bu süreye karşılık gelen süredeki aylık brüt gelir üzerinden yapılan hesaplamalarda gelir vergisi ve damla vergisi kesintileri yapılmaktadır.

İhbar Tazminatı Hesapla

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Doğum Borçlanması Hesaplama

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

126 Yorum

 1. Merhabalar işe giriş tarihim 13 09.2017 enson yatan bürüt ise 3544.90 tl ne kadar tazminat alırım engelli olarak çalışıyorum %51 raporum var

  1. Merhaba,

   Bugüne göre hesaplarsak 10.978,07 tl tazminat alma hakkınız var.

 2. Merhaba 10.09.2011ise baslama tarihim kendi istedigimle istej ayrılmak istiyorum maasimi hic birgun gunu gununce alamadim mesai disinda çalıştığımız saatler mesaisini bile alamyrm 2.324 tl bankaya yatam param normal toplam maasim 4.250tl gri kalanini elden aliyorum kidem vs hakka sahip olabiliyormuyun

  1. Merhaba,

   Aynı bu belirttiğiniz sbebepler ile iş akdinizi noter aracalığı ile feshederek tazminatınızı yine aynı ihbarnamede belirterek kıdem tazminatınızı ve mesai farklarınızı talep edebilirsiniz. 3 gün içinde işyeri ödeme yapmaz ise iş mahkemesine dava açmalısınız. Belirttiğiniz durumlar haklı fesih sebebidir. Mahkeme sonucunda kazanırsınız.

 3. merhaba benim 21.05.2014 işe giriş tarihim. 20.09.2019 da işten çıkartıldım asgari ücret üzerinden maaş alıyordum tazminat alma hakkım var mı. Varsa ne kadar alabilirim

 4. MERHABA. 13.04.2015 DE BAŞLADIĞIM İŞ YERİNDEN 05.10.2019 TARİHİNDE ÇIKARILACAĞIM. BANA RESMEN BU BİLDİLMEDİ HENÜZ. BAYRAMLARDA 1 GÜN İZİN KULLANDIM. BAYRAM HARİCİ HİÇBİR RESMİ TATİL KULLANMADIM. 4 AY KADAR ARALIKLARLA GECE ÇALIŞTIM. İHBAR TAZMİNATI İLE TOPLAM NEKADAR TAZMİNAT ALIRIM ACABA. MAAŞIM BRÜT 3556 TL. EVLİYİM BİR ÇOCUĞUM VAR TEŞEKKÜRLER

 5. Merhaba ben 23-04-2016 da başladığım işinden 05-10-2019 da cikarilacam net 2680 burut 3557 TL masim var
  Ramazan ve kurban bayramında bir gün olarak izin kullanıyor diğer günler ve resmi tatillerin mesaisi verilmiyor parça parça 3 ay gece çalıştım nekadar tazminat almam lazım ihbar tazminatı dahil

 6. Merhaba ben 20-03-2015 te işe başladım
  30-10-2019 da işden askerlik sebebi ile ayrılacam gece calışiyorum bayram izinleri vs kullanamıyorum mesaide vermiyorlar nekadar tazminat almam lazım

 7. 20 mart 2014 giriş
  Net bürüt 3.500
  Bugünlerde işimize son verilecek
  Bayram izni yok
  Özel gün tatili yok
  İş kazası da geçirmiştim elimde izi kaldı
  Ama
  İş kazası olarak gösterilmedi
  Ne kadar tazminat alabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu