• 2018 Kıdem Tazminatı Hesaplama


  Kıdem tazminatı hesaplamak; aynı iş yerinde çalışılan süre, aylık brüt maaş, yıllık brüt ikramiye, kümülatif vergi matrahı gibi bilgiler baz alınarak yapılan bir işlemdir. İşçinin çeşitli sebeplerle iş yerinden ayrılırken işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir tazminat şeklidir. Kıdem tazminatı 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında şekillenir.


  Gerekli şartlara uygunluk sağlayan her işçi, iş yerinden ayrıldığında bu tazminatı alma hakkına sahiptir. Kıdem tazminatı hesaplama 2018 işlemlerinde, işçinin çalıştığı her bir yıl için 30 günlük brüt ücreti tazminat olarak ödenmektedir. Kıdem tazminatı nedir, kimler alır, nasıl hesaplanır gibi soruların cevabı hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Kıdem Tazminatı Nedir?

  4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işverenin, işten ayrılan işçiye ödemesi gereken tutara kıdem tazminatı denmektedir. İş Kanunu’nda yer alan 1475 sayılı yasa kapsamında hangi işçilerin kıdem tazminatı hakkı olduğu belirtilmiştir.

  Yasada geçen şartlara uygunluk sağlayan her işçi, işten ayrıldıktan sonra kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Şartlara uygunluk sağlayan her işçi için işveren bu ödemeyi yapmak zorundadır. İşverenin ödemeyi yapmaması durumunda ciddi cezai bedeller ödemesi gerekir. Kıdem tazminatı ödenmeyen bir işçi notere giderek işveren için ihtarname gönderebilmektedir. Ödenmemesi durumu devam ederse işçinin dava açma hakkı bulunmaktadır.

  Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir, Şartları Nelerdir?

  1475 sayılı yasada yer 14. Madde, bir işçinin kıdem tazminatını hak edişi ile ilgili bilgileri barındırmaktadır. Bu madde kapsamında kıdem tazminatı şartları şu şekilde belirlenmiştir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Kıdem tazminatı alınabilmesi için işçinin aynı iş yerinde en az bir yıl çalışmış olması gerekmektedir.
  • İşçinin kendi isteği ile işi bırakmamış olmalıdır.
  • İşçinin vefat etmiş olması durumunda işçinin tazminat hak edişi devam eder ve ilgili tutar birinci dereceden akrabalarına verilir.
  • İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmış olması durumunda bazı şartlara uygunluk sağlanırsa tazminat hak edişi kaybolmaz. İş yasanının 24. Maddesi kapsamında işçi haklı bir sebeple işten ayrıldıysa tazminat almaya hak kazanır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;
   • İşçinin çalıştığı iş yerinden ya da bu iş yerinde işini oluşturan faaliyetlerden dolayı hastalanması
   • İşverenin yasalar ve iş sözleşmesi kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmemesi
   • İşçiye hakaret edilmesi ya da benzeri olumsuz davranışlar sergilenmesi
   • İş yerinde bir haftadan uzun süreyle işin durmasına yol açan bir olayın meydana gelmesi
  • İşçi muvazzaf askerliği nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığında kıdem tazminatı hakkı saklı olur.
  • İşçi kadın ilgili iş yerinde çalıştığı sürede evlenmişse ve evliliği sonrası bir yıl içerisinde işten ayrılmak isterse kıdem tazminatı hakkı saklı olur.
  • İşçinin tüm emeklilik şartlarını yerine getirmiş olması durumunda emekli olabilmek yapması gereken toplu bir ödeme ya da maaş bağlanması için müracaat etmiş olması tazminata hak edişini engellemez.
  • 506 sayılı yasanın 81. Maddesi kapsamında; emeklilik süresini doldurmuş olmak koşuluna uyan ve sadece yaş koşulunu bekleyen bir işçi işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkını korunur.

  Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

  Gerekli şartlara uygunluk sağlayan her işçi, çalıştığı her bir yıl için 30 günlük brüt ücretini tazminat olarak almaktadır. İşçinin alacağı tazminat hesaplama 2018 yılı için çalışanın son çalıştığı ayın brüt maaşı ve çalıştığı yıl sayısının çarpılması sonucu elde ediliyor.

  Kıdem tazminatı hesaplama için bir örnek vermek gerekirse; işçinin işten ayrılmadan önceki son ay aldığı brüt ücretin 3 bin TL ve aynı iş yerinde toplam çalışma süresi 5 yıl olduğu varsayıldığında, işçi 15 bin TL (3 bin TL x 5 yıl) kıdem tazminatı hak eder. Kıdem tazminatı hesaplamalarında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • İşçinin brüt ücreti kapsamında yol yardımı, prim, yemek gibi tüm ödemeler tazminat hesabına dahil edilmektedir.
  • Kıdem tazminatı için ödenmesi gereken tek vergi damga vergisidir. Kıdem tazminatı için damga vergisi toplam tutar üzerinden %0,759 olarak hesaplanır.
  • Kıdem tazminatı aylık brüt maaş üzerinden hesaplandığı için her yıl devlet tarafından belirlenen bir tavan sınırı üzerinden hesaplamalıdır. Kıdem tazminatı tavanı 2018 2.dönem için 5.001,76 TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda işçinin işten ayrılmadan önceki son ay brüt maaşı 5.001,76 TL’yi geçse dahi bu tutar baz alınarak hesaplama yapılır.

  İhbar Tazminatı Nedir, Kimler Alabilir?

  Kıdem ve ihbar tazminatı oldukça sık bir şekilde karıştırılmaktadır. İş Kanunu’nun 17. maddesinde düzenlenen ihbar süresine uyum sağlamayan işçi ve işveren için ödenmesi gereken tazminat tutarına ihbar tazminatı denilmektedir. Kanun kapsamında işçi işten ayrılmadan ya da işveren işçinin işine son vermeden önce belirlenen süre dahilinde ihbar etmelidir. Gerekli ihbar yapılmadan işçinin işten ayrılması ya da işverenin işçiyi işten çıkarması durumunda ihbar tazminatı ödenmesi gerekmektedir.

  Kıdem Tazminatı Hesaplama Aracı

  [kidemtazminati]

  İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

  İhbar tazminatı da brüt aylık ücret üzerinden hesaplanır. Kıdem tazminatından tek farkı tavan ücreti bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra ihbar tazminatı hesaplamalarında gelir ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. İhbar tazminatı örnek hesaplaması şu şekildedir;

  • İşçinin 3 bin TL brüt maaş aldığı ve aynı yıl içerisinde 8 ay aynı iş yerinde çalıştığı varsayıldığında;
   • İşçinin günlük brüt ücreti 3000 TL / 30 günden hesaplanır. Bu durumda günlük brüt ücret rakamı 100 TL’dir.
   • İşçi 8 ay aynı yerde çalıştığı için ihbar süresi 28 gün hesaplanır.
   • Brüt ihbar tazminatı günlük brüt ücret ve ihbar süresinin çarpılması sonucu bulunur. Bu durumda 100 TL x 28 günden 2800 TL brüt ihbar tazminatı hesaplanır.
   • Gelir vergisi kesintisi 2018 yılında toplam ücretin %27’si üzerinden hesaplanır. Bu durumda 2800 x %27 işlemi sonucu 756 TL gelir vergisi kesintisi yapılır.
   • Damga vergisi kesintisi toplam brüt ücret üzerinden %0,759 olarak hesaplanır. Bu durumda 2800 x %0,759 işlemi sonucu 21,25 TL damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.
   • İhbar tazminatı için kesintiler toplamı olan 777,25 TL, toplam ücretten çıkarılarak net ihbar tazminatı hak edişi hesaplanır. Bu durumunda örnekteki şartlarda olan bir işçi 2.022,75 TL ihbar tazminatı alır.

  İhbar tazminatında gelir vergisi yüzdesi yıllık toplam brüt ücretin miktarına göre belirlenmektedir. Yukarıdaki örnekte işçinin 3 bin TL brüt ücret alması yıllık brüt toplamının 36 bin TL olmasına göre girdiği vergi dilimine göre hesaplanmıştır. Bu kapsamda;

  • Toplam yıllık brüt ücret 14.800 TL’ye kadar ise %15
  • Toplam yıllık brüt ücret 14.800 ila 34 bin TL arasında ise %20
  • 34 bin TL ila 80 bin TL arasında ise %27
  • 80 bin TL üzerinde ise %35 olarak hesaplanmaktadır.

  İhbar tazminatında işçinin çalıştığı süreye göre ihbar süresi belirlenmektedir. Bu durumda ihbar tazminatı şartları şu şekildedir;

  • 6 aydan az çalışan işçi için ihbar süresi 14 gün
  • 6 ay ila 1,5 yıl arasında çalışan bir işçi için ihbar süresi 28 gün
  • 1,5 yıl ila 3 yıl arasında çalışan bir işçi için ihbar süresi 42 gün

  3 yıl ve üzeri çalışan bir işçi için ihbar süresi 56 gün olarak hesaplanmaktadır.

  İhbar Tazminatı Hesapla

  Askerlik Borçlanması Hesaplama

  Doğum Borçlanması Hesaplama  tıkla sorunu sor

  2018 Kıdem Tazminatı Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Murat dedi ki:

   Merhaba 01.02.1999 ssk gırışımvar 2006 ve 2008 yıllarında zorunlu bağkur pirimim var halen devam eden ssk pirimleriyle 3600 günümvar kıdem tazminatı alabilmem için hizmet birleştirmesi yapmam gerekirmi gerekirse nasıl yapmalıyım Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer son 7 senenin 3,5 sene ssk lı olarak priminiz var ise kurumdan yazı alarak kıdem tazminatı alabilirsiniz. Kurum gerek görürse bir dilekçe ile hizmet birleştirmesi yapar. İlk yapacağınız şey kuruma yazı için başvurmak.

  2. Aykut dedi ki:

   Havaalanı tav şirketinde güvenlik görevlisiydim.işi bırakıp başka bir yerde başladım tav dan tazminat alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendiniz istifa ettiğiniz için kıdem tazminatı alamazsınız.

  3. Derya dedi ki:

   Merhaba 14 aydir taseron bir sirket araciligiyla bir bankaya bagli calisiyorum. Kuculme proje bitimi gerekcesiyle isten cikariliyoruz. Maas yol yemek karti ve her ay degisiklik gosteren prim aliyorduk. Fakat imzadan sonra 28 gun ihbar suresini kullanacagiz ve o sure zarfinda sadece maas yol vs parasi alicagimiz soylendi. Yani prim almiycaz. Bu durumda kidem tazminatimizin hesaplanmasi nasil olur iyi calismalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giydirilmiş ücret yani son 1 yılda almış olduğunuz brüt maaşların ortalamasının alınması gerekiyor. Son maaşa göre hesaplama yapılmaz.

  4. Abdullah dedi ki:

   Merhaba,
   ilk sorum ben çalıştıgım sure içinde tecilimi bozdurdum ve kasım da buyuk ıhtımal askere gidiyorum tecili bozdurmam tazminatımı almam da bir sakınca dogurur mu?
   2.sorum ıse tam kasım ayında gıdeceğimden emin olmadıgım için askere sevk belgem çıkana kadar söylememeyi düşünüyorum çünkü kasım ayında gideceğim dediğimde ulaşımı zor uzak bi mağazaya beni gönderebilirler bundan korkuyorum açıkcası
   3.sorum ise askere sevk belgem ortalama ayın 15.inde belli oluyor ben belli olduktan sonra söyleyip iş yerini de düşünerek ay sonuna kadar çalışmayı düşünüyorum hem ayrıca tam maaş da almış olurum
   Demek istediğim bir sıkıntı yaşar mıyım?
   Tazminatımı sorunsuzca alabilir miyim?
   İyi günler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1-tecili bozdurmanız kıdem tazminatınızı sıkıntıya sokmaz.

    2- gideceğiniz tarih netleştiğinde dilekçe ile işyeri insan kaynaklarına askerlik nedeni ile ayrılacağınızı bildirmelisiniz.

  5. Emre dedi ki:

   1997 yılı bagkur (4b)sigorta başlangıç tarihim 698 gün prim günüm var akabinde askerlik sonrası 2003 sskli olarak bir işyerinde işe başladım 4525 gün primim var toplamda 5223 prim gününe sahibim .15 yıl 3600 kısmı emeklilik hakkından tazminatı alarak istifa edebilirmiyim.edebilirsem başka bir işyerinde calisabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4b başlangıcınız ilk sigortalık tarihi kabul edilecek ve 3600 gün ile kurumdan belge alarak istifa ile kıdem tazminatı hakkınız olacak. Sonrasında başka bir işte çalışmanızda bir sakınca yok

  6. Oktay dedi ki:

   Selam.. 01.01.1997 yılı SSK başlangıç yılım yaşım şuan 40 ve prim gün sayım 5175 normal emeklilik için doldurmam gereken prim gün sayım 5825. Sorum şu yaklaşık 15 yıldır ……..ziraat odasında çalışmaktayım şuan kendi isteğimle işten ayrılmak istersem kıdem tazminatı alabilirmiyim ve bu durumda erken emeklilik yani 3600 güne göre emekli olduğumdan emeklilik yaşı ve emeklilik maaşı düşüyor sanırım. Bu nedenle normal emeklilik prim gün sayısı 5825 r tamamlama hakkım varmı yaş olaraktan 56 yaşında emeklilik hakkım yani normal pirime başka yerde çalışarak tamamlayabilirmiyim. Teşekkürler…

  7. YUNUS dedi ki:

   MRB. 4 YILDIR ÇALIŞIYORUM TAZMINATIMI KENDİM HESAPLARKEN ALDIĞIM MAAŞ ÜZERİNDENMİ YOKSA SSK DÖKÜMANIMDA GÖRÜNEN ÜCRET ÜZERİNDENMİ HESAPLAMA YAPMAM GEREKİYOR CVPLARSANIZ* TEŞEKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK dökümünde gözüken ücretten yani brüt ücretten tazminat hesaplaması yapmalısınız.

  8. Furkan dedi ki:

   Merhaba. Ben 10.10.2016 tarihinde işe girdim 31.10.2016 tarihinekadar işveren beni işe çağırdıkça geldim 17 gün çalıştım bu tarihten sonra sürekli çalışmaya başladım şimdi 10.10.2018 tarihinde askerlik nedeni ile işten ayrılıcam ben 2. Yılımı 10.10.2018 demi doldurmuş oluyorum yoksa 31.10.2018 demi işveren bana 31 inde seni daimi çalışan yaptım 2. Yılın ozaman doluyor diyor ama benim sağdan soldan edindiğim bilgilere göre 10.10.2018 de doldurduğumu anlıyprum baya karışık bir durum yardımcı olursanız sevinirim.

  9. adem usta dedi ki:

   işe giriş tarihim 21 10 2016 çıkış tarihim 05 09 2018 burut maaşım 2126 son brut maaşım 3700tl ne kadar kıdem tazminatı alırım saygılarımla

  10. orhan üçüncü dedi ki:

   SAYIN DANIŞMA BİRİMİ;

   Temmuz 9, 2018, 7:46 pm tarihinde yazdığım mesaja cevap verebilir misiniz 🙁

   aynısı aşağıda…

   Merhabalar;
   KIDEM TAZMİNATIMIZ HAYAL Mİ OLDU ACABA…

   26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

   –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

   özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemizin SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına mı uğradığımızı anlamam gerekiyor acaba?

   1999 yılı ve öncesi sigortagirişliyim. 3600 günü bırakın 7200 gün prim doldu 15 yılı aştım ve yaş bekliyorum emeklilik için. Şu anki kurumum da da aralıksız 16 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem bittiğinde veya emekli olduğumda kurumdan ayrılmam durumunda en az 70bin tl tutan KIDEM/İHBAR tazminatı alamayacak mıyız?

   Lütfen bilgilendiriniz..

   Saygılarımla

  11. cihan dedi ki:

   1981 onuncu ayın 25 doğum tarihim 0.1.07 /1997 sigorta girişim daha önce kendi isteğimle ayrılmak istediğim işyerinden bağlı olduğu sigortayagiderek işten ayrılmak istedediğimi tazminatımı alabilmek için tazminat haketmiştir yazılı evrağı alamadm sebebi ise yaşa takıldığım söylendi bu doğrumudur
   Anlatarak hesapladı memur 09.09.1999.+18dedi yaştan olmadığını söyledi bilen cevapyazsın lütfen saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik hesabı yapılırken 18 yaşından önce başlangıcınız var ise 18 yaşını doldurduğunuz tarih başlangıç sayılıyor. Bu nedenle de başlangıç tarihiniz. 25/10/1999 olarak görülüyor. Bu da 08/09/1999 yılından sonra olduğu için haktan yararlanamamanıza sebep oluyor.

  12. Nihat dedi ki:

   Mrb 2004 işe başladım ssk girişimi 2004 7 ayda 2018 hâlâ çalışıyorum ssk girişim 2004 kendim işten ayrılsam tazminat alabiliyormuyum primim 4.600 oldu aynı işyerinde devam ediyorum ve bu 4.600 prim gün aynı çalıştığım işyerine ait toplmada 14 yil oldu

  13. Mehmet doğan dedi ki:

   Emekli çalışanım 19 ay özel sektörde çalışıyorum kıdem tazminatı hakkım varmı

  14. Birol dedi ki:

   Merhaba;ben mart 2008 de çalıştığım iş yerine başladım ve Ağustos 2018 de kendi isteğim ile işten ayrılmak istiyorum ayrılmak istediğimi iş yeri sahibine 1 ay önceden söyledim giriş çıkış yaparak sigorta mı yatırmış
   İlk sigorta başlangıç tarihim
   Aralık 1998
   2008 tarihine kadar farklı yerlerde çalıştım şimdi kıdem tazminatını alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk sigorta başlangıcınız 1998 yılı olduğu için sgk dan yazı alarak işyerinizden kıdem tazminatı hakkınız var. 2008 den 2018 yılına kadar çalıştığınıza göre de en az 3600 gününüz vardır.

   2. cihan dedi ki:

    Öncelikle Teşekkürederim cevabınız için pekela yaş büyütmekle bu sorunu çözebilirmiyim yada sizin ne gibi bir öneriniz var 1997 girişim işeyaramadı sanırım şuan mecliste olan yasa beni kapsamayacakmı 25 yıl 2000 den önce giris yasası beni kapsıyormu saygılar

  15. adem dedi ki:

   kıdem tazminatı için ssk dan dilekçe verdim dilekçem trabzon ssk gitti ufak bir puruz çıkmış ama ne zaman sonuçlanacagını söylemiyorla kanunnen bunun bir suresi varmıdır çok beklemem gerikiyormu ben eskişehirde çalışmaktayın beni aydınlatırsanız sevinirin şimdiden tşkler

  16. Can dedi ki:

   Merhabalar şirketimiz bazı işçilerini haklarıyla beraber başka bir şirkete geçireceğini söylüyor eğer kabul etmez isek işten kendiniz çıkmış sayılırsınız çıkarsınız diyorlar tazminat alamıyoruz mu bu durumda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri Devri, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 6. Maddesinde açıklanmıştır.

    Buna göre sizi ilgilendiren kısım;

    Devreden veya devralan işveren iş sözleşmesini sırf işyerinin veya işyerinin bir bölümünün devrinden dolayı feshedemez ve devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz. Devreden veya devralan işverenin ekonomik ve teknolojik sebeplerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları veya işçi ve işverenlerin haklı sebeplerden derhal fesih hakları saklıdır.

    Yukarıdaki hükümler, iflas dolayısıyla malvarlığının tasfiyesi sonucu işyerinin veya bir bölümünün başkasına devri halinde uygulanmaz.”

    dolayısıyla pozisyonunuz değişmeden aynı haklar ile işiniz devam edecek ise çıkmak isterseniz tazminat alamazsınız.

  17. Mesut dedi ki:

   Merhaba ben 12 yıldır bir restoranda çalışmaktayım benim maaşım 4000 tl ama sigortaya askeri ücretten yatılıyor gerisini elden alıyorum işyerimden ayrılıp memlekete gidicem için ayrılmak zorundayım benim tazminatım 4000 tl üzerinden hesaplanırsa kıdem tazminatıyla yıpranma payıyla ne kadar alabilirim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK nız 4000 tl nin brütünden yatırılıyor olsaydı kıdem tazminatı tavanından yani 5.434,42 TL den 12 yıl çarpımı kadar alacaktınız. 5434,42*12= 65213,00 TL.

  18. ornigreen dedi ki:

   Merhaba,ay 30 gün ile bittiği zaman bürüt maaşın yansıması ile ayın 31 gün ile tamamlandığı zaman bürüt maaşın yansıması farkı.Benim 29 haziran 2018 tarihinde emeklilik işlemlerim başlatıldı ve iş yerinden çıkışım aynı tarihde verildi.Kıdem tazminatım hesaplanırken,bir önceki ay olan mayıs ayıdaki bürüt maaşımmı referans alınacak yoksa tamamlamamış olduğum haziran ayınadaki bürüt maaşımmı referans alınacak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer prim veya ikramiye almıyorsanız. son tam aydan brüt ücretiniz üzerinden kıdem tazminatı alacaksınız. Tabii kıdem tazminatınında bir tavanı var. Haziran ayına göre aylık tavan tazminat 5.001,76 tl dir. yıllık bu tutarı geçemez. Altında kalıyorsa o ücretten ödenir.

    1. ornigreen dedi ki:

     Merhaba,son dört ayın bürüt maaşları şöyle.Şubat 2208.77 tl,mart 2613.28 tl,nisan 2529.00 tl,mayıs 2613.28 tl.10 aralık 2014 işe giriş,29 haziran 2018 emeklilik nedeni ile iş yerinden ayrılma.Benim kıdem tazminatım ne kadar tutar.Son dört ay referans alınıyorsa,şubat’mı başlangıç alınır yoksa mart’mı başlangıç alınır ve en son 29 haziran’ daki 29 günlük bürüt maaşta hesabın içine dahil edilir mi?Yoksa haziran ayı bürüt maaşı hesabın içine hiç dahil edilmezmi?

  19. orhan üçüncü dedi ki:

   Merhabalar;
   KIDEM TAZMİNATIMIZ HAYAL Mİ OLDU ACABA…

   26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

   –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

   özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemizin SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına mı uğradığımızı anlamam gerekiyor acaba?

   1999 yılı ve öncesi sigortagirişliyim. 3600 günü bırakın 7200 gün prim doldu 15 yılı aştım ve yaş bekliyorum emeklilik için. Şu anki kurumum da da aralıksız 16 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem bittiğinde veya emekli olduğumda kurumdan ayrılmam durumunda en az 70bin tl tutan KIDEM/İHBAR tazminatı alamayacak mıyız?

   Lütfen bilgilendiriniz..

   Saygılarımla

  20. Adem dedi ki:

   08.05.2004 yılında sigorta başlangıcımla aynı şirkette çalışmaktayım 15.08.1994 yılında 7 gün ilk girişim var.2001 yılına kadar arada boşluk var sigorta pirimi yatmadı.şu an toplam 5338 prim ödemem var bu şartlara göre kendi isteğimle işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı alabilirmiyim aldıktan sonra başka işyerinde çalışabilirmiyim veya işyerine kaç gün önceden bu bilidirimi yapmam lazım süreç işlemesi hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  21. adem dedi ki:

   21 10 2016işe giriş tarigim 31 08 2018 çıkış tarigim brut 2126tl ne kadar tazminat alırım tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gün: 680 gün
    Kıdem Tazminatına Esas Ücret: 2.126,00 TL
    Kıdem Tazminatı Tutarı (Brüt): 3.960,77 TL
    Damga Vergisi Kesintisi (%0,759): 30,06 TL
    Ödenecek Kıdem Tazminatı (Net): 3.930,70 TL

  22. GÜLŞEN DİKMEN dedi ki:

   Merhaba, özel bir firmada çalışıyorum. 15.04.2009 tarihinde sigortam başladı bu firmada. 14.04.2019 tarihinde 10 yıl dolmuş olacak. Kendi isteğimle ayrılmak istiyorum, tazminat alabilmek için 10 yılı doldurmuş olmam mı gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatını alabilmek için 1999 yılı ve öncesi sigortalı olanlar 3600 gün prim 15 yıl süre şartı, 1999 – 2008 yılı arası 4500 gün 25 yıl sigortta süresi, 2008 yılı sonrası sigorta başlangıcı olanlar kademeli olarak 5400 gün ve 25 yıl süre ile kıdem tazminatına hak kazanır. siz son bahsettğim 5400 gün ve 25 yıl şartına sahşpsiniz. Mevcut durumda alamazsınız.

  23. Mert ateş dedi ki:

   Merhaba Kolay Gelsin Ben askere gitmek için işten ayrılcam da efendim ise giriş tarihim 29.09.2014 çıkışım 06.01.2019 olucak ama ben mesleki eğitim merkezine gittim 2017 de okulum bitti sonra sigortalı çalışmaya başladım şuan 4.5 senedir aynı yerdeyim maaşım 2000 TL ne kadar tazminat alırım acaba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  24. Özge dedi ki:

   Merhaba, kıdem tazminatında işe başlama tarihi mi yoksa sigorta başlama tarihi mi esastır? Şu an çalıştığım iş yerine 02.07.2017 tarihinde başladım. Fakat sigortam 19.07.2017 tarihinde ödenmeye başlanmış. Hangi tarihi baz almalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız işe girdiğinizde başlamalıydı. Kanunen sigorta başlangıcından hesaplama yapılır.

  25. Memduh dedi ki:

   Ben 3 yıldır özel bir kurumda çalışıyorum ssk girişim 2004 yılından bu iş yerinde 03/26/2016 ssk girişim yapıldı işverenim 3 haftalık ssk kesintisi yapıyor ben asgari ücretli olarak çalışıyorum maaşımıda 1000 tl ye düşürü yor ben çıkışımı istesem haklarım nelerdir tazminat alabilirmiyim ne kadar alabilirim yol yemek agi gibi şeylerde yok net 1600 tl veriyorlar teşekkürler hayırlı bayramlar

  26. nalan dedi ki:

   3 senesi ayda 15 gün daha sonraki 4 senesi ayda 30 gün olarak çalışan bir işçinin kıdem tazminatı gün sayısı nasıl hesaplanır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3 senesi şimdiki aldığınız maaşın brütünün yarısı olarak hesaplanır. Son 4 yıl ise tam brüt maaştan hesaplanmalı.

  27. Esra dedi ki:

   Merhabalar ben 3 yıl bir markette çalıştım bir ay önce istifa ederek çıktım yazdığım istifada çıkış nedenlerini açıkça dile getirdim bölge sorumlusunun uyguladığı mobing ve hiçbir dayanağı olmayan suçlamalar nedeniyle çıktığımı belirttim bölge sorumlusu istifamı suçlama olarak bulduğunu ve kabul edilmediğini 25 gün sonra bana bildirdi eve gelen evrakta işe sebepsiz ve neden göstermeden gitmediğim için iş akdimin feshedildiği yazıyo ama ben istifamı verdiğim gün izin günümdü ve içeride 15 günlük yıllık iznim de var ben yıllık izin paramı ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda iş akdinizin feshedilmesinde ihbar öneline de uyulmadı savunularak 15 günlük izin parasının ödenmediğini belirteceklerdir. Keşke istifanızı noter kanalıyla gönderseydiniz daha ispatlayıcı olurdu. İstifa dilekçenizin bir nüshası da sizde mevcut ise dava açabilirsiniz. Ya da öncelikle noterden ihtarname çekin.şu tarihte belirttiğim sebeplerden dolayı iş akdimi haklı nedenlerle feshettim 3 yıllık doğan kıdem tazminat ve 15 günlük izin bedelinin şu tarihe kadar tarafıma ödenmesi diye. Sonrasında dava açabilirsiniz. Bununla ilgili bir iş avukatından da yardım alabilirsiniz.

  28. Türkan dedi ki:

   Merhaba ben 2004 yıldan beri ayni şirkete çalışmaktayım fakat suanda 21 aylik bi kizim 1 bucuk aylik bi oglum var bakanim yok isten ciksam tanzimat alabilirmiyim yada ne yapabilirim

  29. hülya şekerleme dedi ki:

   iyi günler
   8 yıl çalıştığım şirket iflasını verdi kimsenin tazminatını yıllık izin lerini ödemedi ayrıca benim 3 senemi sigortalı göstermemişler
   şirkette bulunan araçları akrabalarına sattı gösterdiler
   bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    alacaklarınız ile ilgili dava açabilirsiniz. 3 yıl için de hizmet tespit davası açabilirsiniz. Maaş ve tazminat ödemeleri diğer borçlara göre daha önceliklidir.

  30. FIRAT dedi ki:

   aynı şirket acenteliğinde 21/10/2010 tarihinde giriş 26/04/2011 tarihinde çıkış.
   27/04/2011 tarihinde giriş 31/12/2012 tarihinde çıkış
   01/01/2013 tarihinde giriş 01/04/2018 tarihinde yine çıkış verilecek.Hiç bir sene tazminat vermeyenfirma bu sene tazminat vericek olup Tazminat başlangıç tarihim ne olur,son çalıştığım yıl için bodromda yol ücreti ayrı tutulmakta tazminat hesabına eklenirmi.

  31. hülya şekerleme dedi ki:

   İyi günler,
   çalıştığım iş yeri iflasını verdi , fakat iflas vermeden önce tüm mal varlıklarını akrabasına satış gösterdi. ben bu iş yerinde 8 yıl çalıştım 3 senesini sigortalı göstermediler son 5 seneyi sigortalı ve asgari ücretten gösterdiler ve bana ve diğer personele çıkış verdiler
   tazminatımı ödemediler. bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
   teşekkürler

  32. Emre Alço dedi ki:

   Mrb 4 yıldır çalışmaktayım sigortam eksiksiz olarak yatıyor askerlik sebebiyle işten ayrılacağım ama maaşım elden veriliyor, bu tazminat almam aleyhine bir durum oluşturur mu ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 kişinin altında çalışılan işyelerinde banka zorunluluğu bulunmuyor. Maaşınızı elden almanız sorun teşkil etmez. Bu iş verenin sorumluluğunda.

  33. yeliz dedi ki:

   merhaba,
   21.08.1982 doğumluyum. ssk girişim 01.09.1999 ve 4080 günüm var. ve halen çalışıyorum. bu durumda 3600 gün şartına uyuyor muyum? 2009 yılında eski iş yerinden evlilik tazminatını alarak ayrılmıştım. 3600 gün şartına uyuyorsam 1,5 yıldır çalıştığım şimdiki iş yerinden de kıdem tazminatını alarak ayrılabilir miyim? evlilik sebebiyle aldığım tazminat şimdikini etkiler mi? teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 tarihinden önce sigorta başlangıcınız olduğu için 3600 gün ile kıdem tazminatı alma hakkınız var. Evlilik nedeni ile aldığınız tazminat bunu etkilemez.

  34. Rabia dedi ki:

   Merhaba 1 yıldır iş yerimde çalışıyorum patronum asgari ücret veremeyeceğini ve iş bakmamı söyle 2 haftalık yıllık iznim var kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer iş veren sizi işten çıkartırsa 4 haftalık ihbar ve bir maaş ikramiyenizin yanında 14 günlük izin parasını da vermesi gerekiyor.

  35. BURCU dedi ki:

   2007 YILINDA garanti bankasına girdim ve 2016 yılı istifa ettim.Tazminatımı aldım fakat kıdem tazminatı ile arasındaki fark nedir? Onu hakkım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı ve size verilen tazminat aynı haklardır.

  36. Nermin katırcı dedi ki:

   14.02.2002 sigorta girişim 16 yıldır aynı iş yerinde çalıyorum.5600 prim günüm var. İşten ayrılmak istiyorum.işverenim bana işten ayrılırsam tazminat alamayacağımı söylüyor .bu durumda benim haklarım nelerdir. Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

  37. Handan dedi ki:

   Merhaba.
   Ben emekli sandığına mensup memurum. 21 yılımı doldurup emekli dilekçesi verdim. Henüz yaş şartını sağlayamadığım için emekli maaşım bağlanmıyor. Maaşım bağlanana kadar geçen süre içerisinde emekli sandığına mensup (asker emeklisi) ölen babamın maaşını alabilir miyim ?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlanan kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  38. Salih dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar dileklerimle, benim sorum bir şirkette 12 yıl çalıştım 2012 yılında isten ayrıldım ssk girişim 1992 kıdem ve ihbar tazminatımı bankaya yatan tutar üzerinden verdiler. Aradan 3 ay sonra tekrar aynı şirkette işe girdim 4 yıldır çalışmaktayım. İlerde yine tazminat hakkım varmı. Birde geriye donük mahkemeye verme süresi varmı. Yaşım 41 ssk girişim 1992 7000 günum var 53 yaşında emekli olabilir gosteriyor ssk sayfası doğrumudur. Teşekkürlerimle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Salih bey merhaba,

    İşten çıkarsanız(3600 gün den) veya çıkartılırsanız tekrar kıdem tazminatı alma hakkınız var. Talepler ile ilgili zaman aşımı süresi 5 yıldır. 1992 yılı giriş tarihine göre

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    SSk sayfasının hesaplaması da doğrudur.

  39. Engin ercan dedi ki:

   Sigorta girişim 04/15/2003 Su an 15/03/ 2011 yılından beri aynı isyerinde çalışmaktayim ne zaman çıkarsam kendi istegimle kidem tazminatini alırım..yani 15 yıllık sigorta sürem ne zaman doluyo..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin Bey,

    15/04/2003 tarihli başlangıcınıza göre 25 yıl sigorta süresi ve 4500 prim gününe tabisiniz. 3600 gün ve 15 yıl ile tazminat alma hakkı 1999 yılı öncesi ilk sigorta girişi olanlar için geçerlidir.

  40. Adem yıldız dedi ki:

   Beton şantiyesin 28.05.2014.yılından 18.10.2017 yılları mikser şörörü olarak calişmaktayım şintiyeden miksere betonu dolduruldu döküm sahısına gittim betonu boşaltım miksere biner iken basamaktan ayagım kayım sol ayak bilegimi ve sol dirsegimi incittim devlet hastanasine giderek 5 gün rapor vererek artı iş kazası tutanagı tutturdum beni 25/22 maddeden tazminatsız işten cıkarıldım tazminat veye kıdem haklarım varmıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Adem Bey Merhaba,

    Tabiki kıdem ve ihbar tazminatı hakkınız var. ayrıca işe iade davası da açabilirsiniz. İş mahkemeleri bu durumlarda çoğunlukla işçi lehine karar verir. İşe iade davasında kazanırsanız ve sizi işe almazlar ise 4 maaş da ayrıca tazminat ödemek zorundalar. Konuyu bir iş hukuku avukatına danışarak dava açmanızı tavsiye ederiz. Avukatlar alacağınız tazminatın %10-15 i arasında komisyon ile davanıza bakacaktır.

  41. Recep Cengiz dedi ki:

   Eşim 5 yıldır çalışıyor ve şu anda 7 aylık hamile doğum iznine çıkacak doğum izninden sonra işi bırakmayı düşünuyor çocuğa bakacak kimsesi yok mecbur işi bırakacak iş yeri tazminat vermiyor tazminatı nı alma hakkı mız var tşkler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Recep Bey merhaba,

    Maalesef doğumdan dolayı iş bırakmalarda tazminat hakkı yok. Ancak 1999 öncesi sigorta girişi mevcut ise 3600 günle emeklilik talebi sonrası tazminat hakkı mevcut.

    1. İsmet dedi ki:

     Merhaba , Özel bir bankada 09.09.2003 tarihinden beri çalışmaktayım . Daha önce sigortam Yok. Ancak 21 Temmuz 1999 tarihinde 16 aylık yedek subaylığım başladı. Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  Sorunuzu Yazın