• SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA


  SGK PRİM GÜN SAYISI

  SSK kıdem tazminatı hesaplama, çeşitli nedenlerle işten çıkan çalışana, işverenin kanunlar gereği ödemek zorunda olduğu tazminattır. Ancak çalışmakta olan birey, kendi rızası ile işten ayrılırsa SSK kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Peki almamız gereken SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemini nasıl yapabiliriz, bu yazımızda bununla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Çalışan haklarını korumak için tasarlanan ve çalışanların iş yerinden istemedikleri halde çıkarılmaları durumunda çeşitli şartlara bağlı olarak tazminat hakkı elde etmesini sağlayan Kıdem Tazminatı Yasası, 2017 yılı itibariyle ufak da olsa bazı değişikliklere uğradı. İşte yasanın son hali ve kıdem tazminatı alma şartları başta olmak üzere yasayla ilgili en çok merak edilen soruların cevapları:

  KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA ARACI


  yol, yemek, vs.. yoksa boş bırakabilirsiniz

  Kıdem Tazminatı Nedir, Ne Değildir ?

  Kıdem tazminatı, bir işçinin işine isteği olmadan son verilmesiyle kazanılan bir haktır. Kişi eğer herhangi bir iş ihlali yapmadıysa ve kıdem tazminatı şartlarından herhangi birini yerine getirdiyse, işverenden kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hemen baştan söyleyelim, memurlar kıdem tazminatı hakkı kazanamaz. Kıdem tazminatı, özel işletmelerde çalışan işçiler için geçerlidir ve dolayısıyla devlet tarafından çalıştırılan memurların kıdem tazminatı hakkı yoktur.

  İşçi, eğer iş yerinden kendi isteğiyle ayrılıyorsa herhangi bir kıdem tazminatı hakkı elde edemez. Kıdem tazminatı alma şartlarında da belirtildiği üzere kadın ve erkekler için çeşitli istisnai durumlar söz konusu olsa da, kıdem tazminatı asıl olarak işinden isteği dışında çıkarılan işçiler için geçerlidir.

  Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir ?

  Kıdem tazminatıyla ilgili kişilerin en çok merak ettiği soruların başında hiç şüphesiz ki kıdem tazminatı alma şartları geliyor. Dilerseniz bu şartları hep birlikte inceleyelim:

  • İşveren tarafından işten çıkarılmış olmak. Fakat çalışan kişi bu süreçte iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı bir harekette bulunduysa kıdem tazminatı alamaz. Hırsızlık ve huzursuzluk çıkarma gibi nedenler, bu kurallara aykırı durumdadırlar.
  • İşçi eğer herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle işten çıkmak zorunda kalmışsa, yine kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Sağlık sorununun belgelenmiş bir şekilde işverene sunulmuş olması yeterlidir.
  • Erkek çalışanlar askerlik durumu nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalıyorsa, yine kıdem tazminatı hakkı kazanmış durumda olurlar.
  • Kadın çalışanlar evlilik nedeniyle evlendikleri tarihten itibaren bir yıllık süre içerisinde işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı hakkı kazanırlar.
  • İşçi emeklilik hakkı kazanması ve bu nedenle prim gününü doldurmasıyla kıdem tazminatı hakkı kazanmış olur.
  • İşçinin, işveren tarafından mobbing adı verilen iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı eylemlere uğraması; belgelendiği taktirde kıdem tazminatı hakkı doğurur.

  Kıdem Tazminatını Nasıl Alınır?

  Kıdem tazminatı yasası gereğince, bu tazminatı almaya hak kazanmış kişilerin durumlarını ve yasadaki hangi maddeye bağlı olarak tazminat almaya hak kazandıklarını belirten bir dilekçeyi işverenlerine iletmeleri kıdem tazminatı almaları için yeterlidir. Eğer işverenler dilekçeye rağmen kıdem tazminatlarını ödemezse, işçi herhangi bir mahkemeye başvurarak yasalarla belirtilen kıdem tazminatını rahatlıkla alabilir.

  Çalıştığım İş yeri Kapandı, Kıdem Tazminatı Alabilir miyim?

  İşçinin çalışmış olduğu işyerinin durumu kıdem tazminatı konusunda işçiyi ilgilendirmez. Eğer bir işyeri kapanmış veya iflas etmiş durumdaysa işçi yine kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı alma konusundaki en önemli şart, işçinin işinden istemeden ayrılmasıdır. Çalışılan işyerinin kapanması veya iflas etmesi durumunda da işçi istemeden işinden ayrılmak zorunda kaldığı için, işveren işçiye kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür.

  Kıdem Tazminatı Kazanmak İçin Belirli Bir Süre Limiti Var mı?

  İsçilerin kıdem tazminatı talep edilebilmeleri için çalıştıkları kurumda en az bir yıl süreyle çalışmış olmaları gerekmektedir, bir yıldan az bir çalışma süresi için kıdem tazminatı hesaplanamaz ve dolayısıyla kıdem tazminatı hakkı da talep edilemez. Bununla birlikte aynı kuruma bağlı farklı iki işletmede en az bir yıl çalışmak da kıdem tazminatı hakkını kazanmak için yeterlidir. Örneğin A Şirketi’ne ait X Kurumu’nda 8 ay çalışıp daha sonra sözleşmenizi feshetmeden yine A Şirketi’ne ait Y Kurumu’nda da 4 ay çalışırsanız, kıdem tazminatı kazanma hakkına sahip olabilirsiniz.

  Kıdem Tazminatı En Geç Ne Zaman Alınabilir?

  Kıdem tazminatının alınması için yasalarla belirlenmiş net bir süre yoktur, işten çıkarılan kişiler bu haklarını diledikleri zaman talep edebilirler ve işverenleri de bu tazminatı işten çıkardıkları çalışanlarına ödemekle yükümlüdürler. Ancak işten çıkarılan kişi, maksimum 10 yıl içinde bu hakkını talep etmezse 10. yılın ardından bu hakkını kaybeder. Dolayısıyla kıdem tazminatı, çalışılan kurumdan maksimum 10 yıl içinde talep edilmelidir.

  SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

  Kıdem tazminatı hesaplama konusunda bilinen pek çok yanlış vardır, dolayısıyla kıdem tazminatının doğru bir şekilde hesaplanması için öncelikle doğru bilinen yanlışları düzeltmemiz gerekmektedir.

  Brüt ücret = İşçinin brüt ücreti, ay sonunda eline geçen ücret değil herhangi bir kesinti olmadan önceki halidir. Hesaplama sırasında brüt ücret kullanılır.

  Yıl hesaplaması = Bazı kişiler kıdem tazminatı hesaplarken aylık değil yıllık ücreti çalışılan yıl sayısıyla çarpmaktadırlar, bu yanlıştır. Kişinin bir aylık brüt ücreti, çalıştığı yılla çarpılır.

  Kıdem tazminatı = (İşçinin brüt maaşı + aylık brüt ek ücretler ve yıllık brüt ikramiye) x Çalışılan yıl

  Örnek vermek gerekirse, aylık brüt maaşı 2000 TL, aylık brüt ek ücretleri toplamı 300 TL, yıllık brüt ikramiyesi 2000 TL olan bir kişi 10 yıl çalıştığı bir işyerinden (2000+300+2000)x10 = 43,000 TL kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Bu ücret üzerinden çeşitli kesintiler de yapılmaktadır.

  Kıdem tazminatı hakkında eksik bilinen bir diğer bilgi de kıdem tazminatlarında devlet tarafından belirlenen üst limittir. 2017 yılında 4426 TL olarak belirlenen kıdem tazminatı tavanı gereğince, işçilerin hak kazandıkları kıdem tazminatı maksimum olarak yıllık 4426 TL’den hesaplanabilir. Kişi aylık 10 bin TL kazansa da bu kıdem tazminatı 4426 TL olarak hesaplanır.

  SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İçin Neler Yapmalıyız?

  İşçi Çalışmakta Olduğu Sürede Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminat Hesaplama (saat, günlük, haftalık, aylık ücret);

  İşverenin işçiye ödemesi gereken SSK kıdem tazminatı hesaplamasının bilinmesi için yıl içerisinde son 30 günlük miktar göz önüne alınmaktadır. Bunun yanında aylık tutarlara da dikkat edilmektedir. İşçinin çalışmış olduğu sürenin kalanları hesaplanarak, son alınan ücretin 365’e bölünmesiyle günlük tutar bulunmaktadır. İşçinin aldığı maaşı ile, işçinin çalıştığı sürenin kalanı çarpılarak çıkan rakam, önceki ücrete eklenir. Böylelikle SSK kıdem tazminatı hesaplaması gerçekleşmiş olur.

  İşçi Parça Başına Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminatı Hesaplaması;

  İşçinin tüm yıl boyunca almış olduğu tüm ücretler toplanarak, aynı yıl içerisinde çalışmış olduğu tüm zamana bölünerek bölünür. Ancak çalışan 1 yıl içerisinde işvereninden zam almış ise, zammın yapılmış olduğu tarih ile birlikte işten ayrılma süresi içerisinde almış olduğu ücret, bu zaman içerisindeki çalıştığı gün sayısına bölünerek günlük ücreti belirlenmiş olur. Bu işlemlerden sonra SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.  tıkla sorunu sor

  SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Handan dedi ki:

   Merhaba.
   Ben emekli sandığına mensup memurum. 21 yılımı doldurup emekli dilekçesi verdim. Henüz yaş şartını sağlayamadığım için emekli maaşım bağlanmıyor. Maaşım bağlanana kadar geçen süre içerisinde emekli sandığına mensup (asker emeklisi) ölen babamın maaşını alabilir miyim ?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlanan kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  2. Salih dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar dileklerimle, benim sorum bir şirkette 12 yıl çalıştım 2012 yılında isten ayrıldım ssk girişim 1992 kıdem ve ihbar tazminatımı bankaya yatan tutar üzerinden verdiler. Aradan 3 ay sonra tekrar aynı şirkette işe girdim 4 yıldır çalışmaktayım. İlerde yine tazminat hakkım varmı. Birde geriye donük mahkemeye verme süresi varmı. Yaşım 41 ssk girişim 1992 7000 günum var 53 yaşında emekli olabilir gosteriyor ssk sayfası doğrumudur. Teşekkürlerimle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Salih bey merhaba,

    İşten çıkarsanız(3600 gün den) veya çıkartılırsanız tekrar kıdem tazminatı alma hakkınız var. Talepler ile ilgili zaman aşımı süresi 5 yıldır. 1992 yılı giriş tarihine göre

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    SSk sayfasının hesaplaması da doğrudur.

  3. Engin ercan dedi ki:

   Sigorta girişim 04/15/2003 Su an 15/03/ 2011 yılından beri aynı isyerinde çalışmaktayim ne zaman çıkarsam kendi istegimle kidem tazminatini alırım..yani 15 yıllık sigorta sürem ne zaman doluyo..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin Bey,

    15/04/2003 tarihli başlangıcınıza göre 25 yıl sigorta süresi ve 4500 prim gününe tabisiniz. 3600 gün ve 15 yıl ile tazminat alma hakkı 1999 yılı öncesi ilk sigorta girişi olanlar için geçerlidir.

  4. Adem yıldız dedi ki:

   Beton şantiyesin 28.05.2014.yılından 18.10.2017 yılları mikser şörörü olarak calişmaktayım şintiyeden miksere betonu dolduruldu döküm sahısına gittim betonu boşaltım miksere biner iken basamaktan ayagım kayım sol ayak bilegimi ve sol dirsegimi incittim devlet hastanasine giderek 5 gün rapor vererek artı iş kazası tutanagı tutturdum beni 25/22 maddeden tazminatsız işten cıkarıldım tazminat veye kıdem haklarım varmıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Adem Bey Merhaba,

    Tabiki kıdem ve ihbar tazminatı hakkınız var. ayrıca işe iade davası da açabilirsiniz. İş mahkemeleri bu durumlarda çoğunlukla işçi lehine karar verir. İşe iade davasında kazanırsanız ve sizi işe almazlar ise 4 maaş da ayrıca tazminat ödemek zorundalar. Konuyu bir iş hukuku avukatına danışarak dava açmanızı tavsiye ederiz. Avukatlar alacağınız tazminatın %10-15 i arasında komisyon ile davanıza bakacaktır.

  5. Recep Cengiz dedi ki:

   Eşim 5 yıldır çalışıyor ve şu anda 7 aylık hamile doğum iznine çıkacak doğum izninden sonra işi bırakmayı düşünuyor çocuğa bakacak kimsesi yok mecbur işi bırakacak iş yeri tazminat vermiyor tazminatı nı alma hakkı mız var tşkler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Recep Bey merhaba,

    Maalesef doğumdan dolayı iş bırakmalarda tazminat hakkı yok. Ancak 1999 öncesi sigorta girişi mevcut ise 3600 günle emeklilik talebi sonrası tazminat hakkı mevcut.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.