• SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA


  SGK PRİM GÜN SAYISI

  SSK kıdem tazminatı hesaplama, çeşitli nedenlerle işten çıkan çalışana, işverenin kanunlar gereği ödemek zorunda olduğu tazminattır. Ancak çalışmakta olan birey, kendi rızası ile işten ayrılırsa SSK kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Peki almamız gereken SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemini nasıl yapabiliriz, bu yazımızda bununla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

  SSK kıdem tazminatı hesaplama, işçinin işe başlamış olduğu tarihten itibaren her geçen yıl için işveren tarafından işçiye ödenmesi gereken 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödemekle zorunludur.

  Giydirilmiş brüt ücret; işçiye verilen aylık ücrete, ikramiye, yol masrafları, yemek masrafları, yakacak masrafları gibi maddi olanakların ücretlerine eklenmesiyle elde edilen aylık gelirdir.

  SSK kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

  SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İçin Neler Yapmalıyız?

  İşçi Çalışmakta Olduğu Sürede Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminat Hesaplama (saat, günlük, haftalık, aylık ücret);

  İşverenin işçiye ödemesi gereken SSK kıdem tazminatı hesaplamasının bilinmesi için yıl içerisinde son 30 günlük miktar göz önüne alınmaktadır. Bunun yanında aylık tutarlara da dikkat edilmektedir. İşçinin çalışmış olduğu sürenin kalanları hesaplanarak, son alınan ücretin 365’e bölünmesiyle günlük tutar bulunmaktadır. İşçinin aldığı maaşı ile, işçinin çalıştığı sürenin kalanı çarpılarak çıkan rakam, önceki ücrete eklenir. Böylelikle SSK kıdem tazminatı hesaplaması gerçekleşmiş olur.

  İşçi Parça Başına Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminatı Hesaplaması;

  İşçinin tüm yıl boyunca almış olduğu tüm ücretler toplanarak, aynı yıl içerisinde çalışmış olduğu tüm zamana bölünerek bölünür. Ancak çalışan 1 yıl içerisinde işvereninden zam almış ise, zammın yapılmış olduğu tarih ile birlikte işten ayrılma süresi içerisinde almış olduğu ücret, bu zaman içerisindeki çalıştığı gün sayısına bölünerek günlük ücreti belirlenmiş olur. Bu işlemlerden sonra SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

  tıkla sorunu sor

  SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.