ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bandan Kurum’dan Genç Öğrencilere Burs Müjdesi

Bandan Kurum’dan Genç Öğrencilere Burs Müjdesi
30.01.2023

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamalar genç araştırmacılar için büyük bir öneme sahip. Bakan, yaptığı açıklamada iklim değişikliği üzerine çalışan genç araştırmacılara TÜBİTAK Temiz Enerji İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü ile birlikte burs programı açacaklarını ve “Daha yeşil bir Konya, daha temiz bir Türkiye, daha güzel bir dünya için hep birlikte çalışılacağını” belirtti.

Su, toprak ve havada belirgin değişimler olduğunun altını çizen Kurum; şehirlerin sıcak hava dalgaları, kuraklık, sel gibi şiddeti gibi gün geçtikçe artan afetlerle karşı karşıya olduğunu, her yıl dünyadaki böcek ve omurgalı türlerinde azalma yaşandığını ekledi. Özellikle suyun önemine vurgu yapan bakan, Türkiye’de su kaynaklarının korunması yönünde çalışmalar yapıldığını ve atık suyun yeniden kullanımını artırdıklarını ifade etti.

Türkiye’nin İlk Sıfır Atık Sanayi Sitesi Konya’da Kuruluyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum iklim krizinin yalnızca çevreyi değil kalkınmayı da etkileyen bir mevzu olduğunu söyleyerek Konya’da kurulacak sıfır atık sanayi sitesinin önemini belirtti. İklim krizinin tarım ve gıda üzerinde etkili olacağını söyleyen Kurum, sanayi kaynaklı kirliliği engelleyecek yatırımların yapılmasının önemini de ekledi. Konya’da yapılacak çalışmanın Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yapılarak yaygınlaştırılacağını söyleyen bakan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında Avrupa’da 5.olduğuna da konuşmasında yer verdi.

2030 ve 2050 yılları için farklı hedeflerle birlikte iklim krizinin etkilerinin azaltılması üzerinde çalışmalar yapılacağını vurgulayan bakan, TÜBİTAK Temiz Enerji İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsünün ilk adımlarının ülkemizde ilk kez düzenlenen İklim Şurası’nda atıldığını da ekledi. Enstitüde yapılacak çalışmalara dair bilgileri de vermeyi ihmal etmedi.

Bakan, yaptığı açıklamalarda Konya’daki bu enstitü iklim değişikliği ve değişikliğin etkilerinin azaltılmasına yönelik atılması gereken adımların burada tartışılacağını, burada çözümler üretileceğini, Konya’daki tarım politikasında nasıl daha iyi su kullanılacağının yine burada istişare edileceğini ve enstitü ile birlikte iklim değişikliği alanında çalışan araştırmacılara burs programı açacaklarını, önce daha temiz Konya daha sonra da daha Temiz Türkiye için çalışacaklarını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.