SGK

İkinci Bir Duyuruya Kadar Kronik Hastalar İçin Geçerli Olacak!

İkinci Bir Duyuruya Kadar Kronik Hastalar İçin Geçerli Olacak! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan son dakika haberi gelmiş bulunmaktadır. Kronik olan hastalar için belirtilen sürenin ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağını belirtti. Bakan Selçuk, 1 Ocak 2020 ve sonrası kronik hastalar için süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerinin ikinci bir duyuru yapılana kadar geçerliliğini koruyacağı belirtilmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamasında şunları belirtmiş bulunmaktadır. Kronik olan hastaların ve yüksek risk grubunda bulunan vakaların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunan birimlere başvuruda bulunma zorunluluğunun geçici olarak kaldırıldığını hatırlatmış bulunmaktadır. Belirtilen süreç zarfında ise ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağını da belirtmiştir. Bakan Selçuk ayrıca korona virüsü ile mücadele için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aldığı tedbirlerine paylaşmış bulunmaktadır.

Koronavirüsü ile Mücadele Kapsamında SGK’nın Aldığı Tedbirler Nelerdir?

Koronavirüsü ile Mücadele Kapsamında SGK’nın Aldığı Tedbirler Nelerdir?  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bildirilen, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun almış olduğu korona virüsüne karşı tedbirleri şöyle ifade etmiş bulunmaktadır.

“Kronik hastalarımızın 1 Ocak 2020 ve sonrasında süresi bitmiş olan sağlık raporları ve reçetelerinin ikinci bir duyuruya kadar geçerliliği devam edecektir. Bu kapsamda kronik hastalığı nedeni ile sağlık raporuna bağlı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastalarımızın yeniden reçete yazdırmalarına da gerek bulunmamaktadır”. Bakan Selçuk, özel sağlık hizmeti sunucularında bulunan Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulama zorunluluğunu da 31 Mart 2020 askıya aldıklarını belirtti. Bu kapsam çerçevesinde belirtilen bu uygulamamızın da geçerliliğini ikinci bir duyuruya kadar uzattıklarını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’ün yaptığı açıklamalara göre, yapılan yeni düzenlemeler neticesinde 1 Ocak ve 1 Mart 2020 tarihleri arasında raporları sona eren kronik hastalar herhangi bir mağduriyet yaşamayacaklar. Önceden aylık olarak verilen ilaçlar, üç aylık olarak verilebilecek.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu