Haberler

Bakan’dan Sevindiren Haber! Elektrik ve Doğalgaza İndirim Yapabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez pek çok kişiyi sevindirebilecek bir haber verdi. Bakan, elektrik ve doğalgazda indirim olabileceğine işaret eden açıklamalarda bulundu. Dönmez, yaptığı açıklamalarla fiyatlardaki düşüşün seyretmesi durumunda Mart ayı içerisinde bir indirimin söz konusu olabileceğine işaret etti.

Yüzyılın Enerjisi

Türkiye Yüzyılı, geleceğin Türkiye’sinin vizyonunu gösteren bir belgedir. Bakan tarafından Büyük ve Güçlü Türkiye’nin kızılelması olarak tanımlanan bu belgenin gelecek nesillere bırakılacak bir miras ve yüzyılın başarı anahtarı olduğu da yine Bakan tarafından vurgulanmıştır. Bu hedefe ulaşma yolunda en önemli unsurun enerji olduğuna vurgu yapan Dönmez, enerjinin yerli kaynaklardan elde edilmesinin önemine de vurgu yaptı. Başta Karadeniz gazı olmak üzere yenilenebilir enerji, bor ve diğer madenlerin kullanımı, nükleer enerji, doğalgaz depolanması gibi her konunun gelecek asırın meselesi olduğunu da belirtti.

Yeni Keşifler

Karadeniz gazının 30 yıllık ihtiyacı karşılayacak büyüklükte olduğunun bilinmesine ek olarak son yıllarda yapılan yeni keşiflerle birlikte enerjinin yerli ve milli olması yolunda daha güçlü adımlar atılmaya başlandı. Bu adımlarla birlikte ülkemizdeki enerji ihtiyacının karşılanması adına güzel gelişmeler olduğu Dönmez tarafından vurgulandı.

Karadeniz Gazı Mart’ta Devreye Giriyor

Türkiye Yüzyılı’nın enerjide bağımsızlık anlamında güçlü olması adına tüm planların yapıldığını belirten Bakan Dönmez, Karadeniz gazının mart ayında ilk kez devreye gireceğini de açıkladı. Tam kapasite üretimle birlikte Türkiye’nin gaz ithalatının dörtte bir oranda azalmasını sağlayacak bu gelişme aynı zamanda Türkiye’nin kaynak çeşitliliği oluşturmasına da destek olacak.

Türk Mühendislerin Derin Deniz Sondajcılığı Başarısı

Karadeniz gazının elde edilmesi için yapılan çalışmalarda denizin 2200 metre altına kadar inilerek boru yerleştirildi. Bu gazın elde edilebilmesi için 2200 metre altına kadar inilmesi gerektiğinden gelişmiş teknolojik aletlerden yararlanıldı. Bu aletlerin de yerli olduğunun altını çizen Bakan Türk mühendislerin başarısına vurgu yaptı. Türk mühendisler Karadeniz gazının çıkarılması noktasında derin deniz sondajcılığında kendini kanıtladı. Türkiye’nin enerji anlamında ilerlemesinde büyük bir atılım olacak bu gelişme Türkiye Yüzyılı’na katkıda bulunacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir