• SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA


  SGK PRİM GÜN SAYISI

  SSK kıdem tazminatı hesaplama, çeşitli nedenlerle işten çıkan çalışana, işverenin kanunlar gereği ödemek zorunda olduğu tazminattır. Ancak çalışmakta olan birey, kendi rızası ile işten ayrılırsa SSK kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Peki almamız gereken SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemini nasıl yapabiliriz, bu yazımızda bununla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.


  Çalışan haklarını korumak için tasarlanan ve çalışanların iş yerinden istemedikleri halde çıkarılmaları durumunda çeşitli şartlara bağlı olarak tazminat hakkı elde etmesini sağlayan Kıdem Tazminatı Yasası, 2017 yılı itibariyle ufak da olsa bazı değişikliklere uğradı. İşte yasanın son hali ve kıdem tazminatı alma şartları başta olmak üzere yasayla ilgili en çok merak edilen soruların cevapları:

  KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA ARACI


  yol, yemek, vs.. yoksa boş bırakabilirsiniz

  Kıdem Tazminatı Nedir, Ne Değildir ?

  Kıdem tazminatı, bir işçinin işine isteği olmadan son verilmesiyle kazanılan bir haktır. Kişi eğer herhangi bir iş ihlali yapmadıysa ve kıdem tazminatı şartlarından herhangi birini yerine getirdiyse, işverenden kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

  Hemen baştan söyleyelim, memurlar kıdem tazminatı hakkı kazanamaz. Kıdem tazminatı, özel işletmelerde çalışan işçiler için geçerlidir ve dolayısıyla devlet tarafından çalıştırılan memurların kıdem tazminatı hakkı yoktur.

  İşçi, eğer iş yerinden kendi isteğiyle ayrılıyorsa herhangi bir kıdem tazminatı hakkı elde edemez. Kıdem tazminatı alma şartlarında da belirtildiği üzere kadın ve erkekler için çeşitli istisnai durumlar söz konusu olsa da, kıdem tazminatı asıl olarak işinden isteği dışında çıkarılan işçiler için geçerlidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir ?

  Kıdem tazminatıyla ilgili kişilerin en çok merak ettiği soruların başında hiç şüphesiz ki kıdem tazminatı alma şartları geliyor. Dilerseniz bu şartları hep birlikte inceleyelim:

  • İşveren tarafından işten çıkarılmış olmak. Fakat çalışan kişi bu süreçte iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı bir harekette bulunduysa kıdem tazminatı alamaz. Hırsızlık ve huzursuzluk çıkarma gibi nedenler, bu kurallara aykırı durumdadırlar.
  • İşçi eğer herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle işten çıkmak zorunda kalmışsa, yine kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Sağlık sorununun belgelenmiş bir şekilde işverene sunulmuş olması yeterlidir.
  • Erkek çalışanlar askerlik durumu nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalıyorsa, yine kıdem tazminatı hakkı kazanmış durumda olurlar.
  • Kadın çalışanlar evlilik nedeniyle evlendikleri tarihten itibaren bir yıllık süre içerisinde işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı hakkı kazanırlar.
  • İşçi emeklilik hakkı kazanması ve bu nedenle prim gününü doldurmasıyla kıdem tazminatı hakkı kazanmış olur.
  • İşçinin, işveren tarafından mobbing adı verilen iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı eylemlere uğraması; belgelendiği taktirde kıdem tazminatı hakkı doğurur.

  Kıdem Tazminatını Nasıl Alınır?

  Kıdem tazminatı yasası gereğince, bu tazminatı almaya hak kazanmış kişilerin durumlarını ve yasadaki hangi maddeye bağlı olarak tazminat almaya hak kazandıklarını belirten bir dilekçeyi işverenlerine iletmeleri kıdem tazminatı almaları için yeterlidir. Eğer işverenler dilekçeye rağmen kıdem tazminatlarını ödemezse, işçi herhangi bir mahkemeye başvurarak yasalarla belirtilen kıdem tazminatını rahatlıkla alabilir.

  Çalıştığım İş yeri Kapandı, Kıdem Tazminatı Alabilir miyim?

  İşçinin çalışmış olduğu işyerinin durumu kıdem tazminatı konusunda işçiyi ilgilendirmez. Eğer bir işyeri kapanmış veya iflas etmiş durumdaysa işçi yine kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı alma konusundaki en önemli şart, işçinin işinden istemeden ayrılmasıdır. Çalışılan işyerinin kapanması veya iflas etmesi durumunda da işçi istemeden işinden ayrılmak zorunda kaldığı için, işveren işçiye kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür.

  Kıdem Tazminatı Kazanmak İçin Belirli Bir Süre Limiti Var mı?

  İsçilerin kıdem tazminatı talep edilebilmeleri için çalıştıkları kurumda en az bir yıl süreyle çalışmış olmaları gerekmektedir, bir yıldan az bir çalışma süresi için kıdem tazminatı hesaplanamaz ve dolayısıyla kıdem tazminatı hakkı da talep edilemez. Bununla birlikte aynı kuruma bağlı farklı iki işletmede en az bir yıl çalışmak da kıdem tazminatı hakkını kazanmak için yeterlidir. Örneğin A Şirketi’ne ait X Kurumu’nda 8 ay çalışıp daha sonra sözleşmenizi feshetmeden yine A Şirketi’ne ait Y Kurumu’nda da 4 ay çalışırsanız, kıdem tazminatı kazanma hakkına sahip olabilirsiniz.

  Kıdem Tazminatı En Geç Ne Zaman Alınabilir?

  Kıdem tazminatının alınması için yasalarla belirlenmiş net bir süre yoktur, işten çıkarılan kişiler bu haklarını diledikleri zaman talep edebilirler ve işverenleri de bu tazminatı işten çıkardıkları çalışanlarına ödemekle yükümlüdürler. Ancak işten çıkarılan kişi, maksimum 10 yıl içinde bu hakkını talep etmezse 10. yılın ardından bu hakkını kaybeder. Dolayısıyla kıdem tazminatı, çalışılan kurumdan maksimum 10 yıl içinde talep edilmelidir.

  SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

  Kıdem tazminatı hesaplama konusunda bilinen pek çok yanlış vardır, dolayısıyla kıdem tazminatının doğru bir şekilde hesaplanması için öncelikle doğru bilinen yanlışları düzeltmemiz gerekmektedir.

  Brüt ücret = İşçinin brüt ücreti, ay sonunda eline geçen ücret değil herhangi bir kesinti olmadan önceki halidir. Hesaplama sırasında brüt ücret kullanılır.

  Yıl hesaplaması = Bazı kişiler kıdem tazminatı hesaplarken aylık değil yıllık ücreti çalışılan yıl sayısıyla çarpmaktadırlar, bu yanlıştır. Kişinin bir aylık brüt ücreti, çalıştığı yılla çarpılır.

  Kıdem tazminatı = (İşçinin brüt maaşı + aylık brüt ek ücretler ve yıllık brüt ikramiye) x Çalışılan yıl

  Örnek vermek gerekirse, aylık brüt maaşı 2000 TL, aylık brüt ek ücretleri toplamı 300 TL, yıllık brüt ikramiyesi 2000 TL olan bir kişi 10 yıl çalıştığı bir işyerinden (2000+300+2000)x10 = 43,000 TL kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Bu ücret üzerinden çeşitli kesintiler de yapılmaktadır.

  Kıdem tazminatı hakkında eksik bilinen bir diğer bilgi de kıdem tazminatlarında devlet tarafından belirlenen üst limittir. 2017 yılında 4426 TL olarak belirlenen kıdem tazminatı tavanı gereğince, işçilerin hak kazandıkları kıdem tazminatı maksimum olarak yıllık 4426 TL’den hesaplanabilir. Kişi aylık 10 bin TL kazansa da bu kıdem tazminatı 4426 TL olarak hesaplanır.

  SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İçin Neler Yapmalıyız?

  İşçi Çalışmakta Olduğu Sürede Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminat Hesaplama (saat, günlük, haftalık, aylık ücret);

  İşverenin işçiye ödemesi gereken SSK kıdem tazminatı hesaplamasının bilinmesi için yıl içerisinde son 30 günlük miktar göz önüne alınmaktadır. Bunun yanında aylık tutarlara da dikkat edilmektedir. İşçinin çalışmış olduğu sürenin kalanları hesaplanarak, son alınan ücretin 365’e bölünmesiyle günlük tutar bulunmaktadır. İşçinin aldığı maaşı ile, işçinin çalıştığı sürenin kalanı çarpılarak çıkan rakam, önceki ücrete eklenir. Böylelikle SSK kıdem tazminatı hesaplaması gerçekleşmiş olur.

  İşçi Parça Başına Ücret Alıyor İse SSK Kıdem Tazminatı Hesaplaması;

  İşçinin tüm yıl boyunca almış olduğu tüm ücretler toplanarak, aynı yıl içerisinde çalışmış olduğu tüm zamana bölünerek bölünür. Ancak çalışan 1 yıl içerisinde işvereninden zam almış ise, zammın yapılmış olduğu tarih ile birlikte işten ayrılma süresi içerisinde almış olduğu ücret, bu zaman içerisindeki çalıştığı gün sayısına bölünerek günlük ücreti belirlenmiş olur. Bu işlemlerden sonra SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.  tıkla sorunu sor

  SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. YUNUS dedi ki:

   MRB. 4 YILDIR ÇALIŞIYORUM TAZMINATIMI KENDİM HESAPLARKEN ALDIĞIM MAAŞ ÜZERİNDENMİ YOKSA SSK DÖKÜMANIMDA GÖRÜNEN ÜCRET ÜZERİNDENMİ HESAPLAMA YAPMAM GEREKİYOR CVPLARSANIZ* TEŞEKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK dökümünde gözüken ücretten yani brüt ücretten tazminat hesaplaması yapmalısınız.

  2. orhan üçüncü dedi ki:

   SAYIN DANIŞMA BİRİMİ;

   Temmuz 9, 2018, 7:46 pm tarihinde yazdığım mesaja cevap verebilir misiniz 🙁

   aynısı aşağıda…

   Merhabalar;
   KIDEM TAZMİNATIMIZ HAYAL Mİ OLDU ACABA…

   26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

   –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

   özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemizin SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına mı uğradığımızı anlamam gerekiyor acaba?

   1999 yılı ve öncesi sigortagirişliyim. 3600 günü bırakın 7200 gün prim doldu 15 yılı aştım ve yaş bekliyorum emeklilik için. Şu anki kurumum da da aralıksız 16 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem bittiğinde veya emekli olduğumda kurumdan ayrılmam durumunda en az 70bin tl tutan KIDEM/İHBAR tazminatı alamayacak mıyız?

   Lütfen bilgilendiriniz..

   Saygılarımla

  3. cihan dedi ki:

   1981 onuncu ayın 25 doğum tarihim 0.1.07 /1997 sigorta girişim daha önce kendi isteğimle ayrılmak istediğim işyerinden bağlı olduğu sigortayagiderek işten ayrılmak istedediğimi tazminatımı alabilmek için tazminat haketmiştir yazılı evrağı alamadm sebebi ise yaşa takıldığım söylendi bu doğrumudur
   Anlatarak hesapladı memur 09.09.1999.+18dedi yaştan olmadığını söyledi bilen cevapyazsın lütfen saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik hesabı yapılırken 18 yaşından önce başlangıcınız var ise 18 yaşını doldurduğunuz tarih başlangıç sayılıyor. Bu nedenle de başlangıç tarihiniz. 25/10/1999 olarak görülüyor. Bu da 08/09/1999 yılından sonra olduğu için haktan yararlanamamanıza sebep oluyor.

  4. Birol dedi ki:

   Merhaba;ben mart 2008 de çalıştığım iş yerine başladım ve Ağustos 2018 de kendi isteğim ile işten ayrılmak istiyorum ayrılmak istediğimi iş yeri sahibine 1 ay önceden söyledim giriş çıkış yaparak sigorta mı yatırmış
   İlk sigorta başlangıç tarihim
   Aralık 1998
   2008 tarihine kadar farklı yerlerde çalıştım şimdi kıdem tazminatını alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk sigorta başlangıcınız 1998 yılı olduğu için sgk dan yazı alarak işyerinizden kıdem tazminatı hakkınız var. 2008 den 2018 yılına kadar çalıştığınıza göre de en az 3600 gününüz vardır.

   2. cihan dedi ki:

    Öncelikle Teşekkürederim cevabınız için pekela yaş büyütmekle bu sorunu çözebilirmiyim yada sizin ne gibi bir öneriniz var 1997 girişim işeyaramadı sanırım şuan mecliste olan yasa beni kapsamayacakmı 25 yıl 2000 den önce giris yasası beni kapsıyormu saygılar

  5. adem dedi ki:

   kıdem tazminatı için ssk dan dilekçe verdim dilekçem trabzon ssk gitti ufak bir puruz çıkmış ama ne zaman sonuçlanacagını söylemiyorla kanunnen bunun bir suresi varmıdır çok beklemem gerikiyormu ben eskişehirde çalışmaktayın beni aydınlatırsanız sevinirin şimdiden tşkler

  6. Can dedi ki:

   Merhabalar şirketimiz bazı işçilerini haklarıyla beraber başka bir şirkete geçireceğini söylüyor eğer kabul etmez isek işten kendiniz çıkmış sayılırsınız çıkarsınız diyorlar tazminat alamıyoruz mu bu durumda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri Devri, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 6. Maddesinde açıklanmıştır.

    Buna göre sizi ilgilendiren kısım;

    Devreden veya devralan işveren iş sözleşmesini sırf işyerinin veya işyerinin bir bölümünün devrinden dolayı feshedemez ve devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz. Devreden veya devralan işverenin ekonomik ve teknolojik sebeplerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları veya işçi ve işverenlerin haklı sebeplerden derhal fesih hakları saklıdır.

    Yukarıdaki hükümler, iflas dolayısıyla malvarlığının tasfiyesi sonucu işyerinin veya bir bölümünün başkasına devri halinde uygulanmaz.”

    dolayısıyla pozisyonunuz değişmeden aynı haklar ile işiniz devam edecek ise çıkmak isterseniz tazminat alamazsınız.

  7. Mesut dedi ki:

   Merhaba ben 12 yıldır bir restoranda çalışmaktayım benim maaşım 4000 tl ama sigortaya askeri ücretten yatılıyor gerisini elden alıyorum işyerimden ayrılıp memlekete gidicem için ayrılmak zorundayım benim tazminatım 4000 tl üzerinden hesaplanırsa kıdem tazminatıyla yıpranma payıyla ne kadar alabilirim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK nız 4000 tl nin brütünden yatırılıyor olsaydı kıdem tazminatı tavanından yani 5.434,42 TL den 12 yıl çarpımı kadar alacaktınız. 5434,42*12= 65213,00 TL.

  8. ornigreen dedi ki:

   Merhaba,ay 30 gün ile bittiği zaman bürüt maaşın yansıması ile ayın 31 gün ile tamamlandığı zaman bürüt maaşın yansıması farkı.Benim 29 haziran 2018 tarihinde emeklilik işlemlerim başlatıldı ve iş yerinden çıkışım aynı tarihde verildi.Kıdem tazminatım hesaplanırken,bir önceki ay olan mayıs ayıdaki bürüt maaşımmı referans alınacak yoksa tamamlamamış olduğum haziran ayınadaki bürüt maaşımmı referans alınacak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer prim veya ikramiye almıyorsanız. son tam aydan brüt ücretiniz üzerinden kıdem tazminatı alacaksınız. Tabii kıdem tazminatınında bir tavanı var. Haziran ayına göre aylık tavan tazminat 5.001,76 tl dir. yıllık bu tutarı geçemez. Altında kalıyorsa o ücretten ödenir.

    1. ornigreen dedi ki:

     Merhaba,son dört ayın bürüt maaşları şöyle.Şubat 2208.77 tl,mart 2613.28 tl,nisan 2529.00 tl,mayıs 2613.28 tl.10 aralık 2014 işe giriş,29 haziran 2018 emeklilik nedeni ile iş yerinden ayrılma.Benim kıdem tazminatım ne kadar tutar.Son dört ay referans alınıyorsa,şubat’mı başlangıç alınır yoksa mart’mı başlangıç alınır ve en son 29 haziran’ daki 29 günlük bürüt maaşta hesabın içine dahil edilir mi?Yoksa haziran ayı bürüt maaşı hesabın içine hiç dahil edilmezmi?

  9. orhan üçüncü dedi ki:

   Merhabalar;
   KIDEM TAZMİNATIMIZ HAYAL Mİ OLDU ACABA…

   26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

   –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

   özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemizin SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına mı uğradığımızı anlamam gerekiyor acaba?

   1999 yılı ve öncesi sigortagirişliyim. 3600 günü bırakın 7200 gün prim doldu 15 yılı aştım ve yaş bekliyorum emeklilik için. Şu anki kurumum da da aralıksız 16 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem bittiğinde veya emekli olduğumda kurumdan ayrılmam durumunda en az 70bin tl tutan KIDEM/İHBAR tazminatı alamayacak mıyız?

   Lütfen bilgilendiriniz..

   Saygılarımla

  10. Adem dedi ki:

   08.05.2004 yılında sigorta başlangıcımla aynı şirkette çalışmaktayım 15.08.1994 yılında 7 gün ilk girişim var.2001 yılına kadar arada boşluk var sigorta pirimi yatmadı.şu an toplam 5338 prim ödemem var bu şartlara göre kendi isteğimle işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı alabilirmiyim aldıktan sonra başka işyerinde çalışabilirmiyim veya işyerine kaç gün önceden bu bilidirimi yapmam lazım süreç işlemesi hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  11. adem dedi ki:

   21 10 2016işe giriş tarigim 31 08 2018 çıkış tarigim brut 2126tl ne kadar tazminat alırım tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gün: 680 gün
    Kıdem Tazminatına Esas Ücret: 2.126,00 TL
    Kıdem Tazminatı Tutarı (Brüt): 3.960,77 TL
    Damga Vergisi Kesintisi (%0,759): 30,06 TL
    Ödenecek Kıdem Tazminatı (Net): 3.930,70 TL

  12. GÜLŞEN DİKMEN dedi ki:

   Merhaba, özel bir firmada çalışıyorum. 15.04.2009 tarihinde sigortam başladı bu firmada. 14.04.2019 tarihinde 10 yıl dolmuş olacak. Kendi isteğimle ayrılmak istiyorum, tazminat alabilmek için 10 yılı doldurmuş olmam mı gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatını alabilmek için 1999 yılı ve öncesi sigortalı olanlar 3600 gün prim 15 yıl süre şartı, 1999 – 2008 yılı arası 4500 gün 25 yıl sigortta süresi, 2008 yılı sonrası sigorta başlangıcı olanlar kademeli olarak 5400 gün ve 25 yıl süre ile kıdem tazminatına hak kazanır. siz son bahsettğim 5400 gün ve 25 yıl şartına sahşpsiniz. Mevcut durumda alamazsınız.

  13. Mert ateş dedi ki:

   Merhaba Kolay Gelsin Ben askere gitmek için işten ayrılcam da efendim ise giriş tarihim 29.09.2014 çıkışım 06.01.2019 olucak ama ben mesleki eğitim merkezine gittim 2017 de okulum bitti sonra sigortalı çalışmaya başladım şuan 4.5 senedir aynı yerdeyim maaşım 2000 TL ne kadar tazminat alırım acaba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  14. Özge dedi ki:

   Merhaba, kıdem tazminatında işe başlama tarihi mi yoksa sigorta başlama tarihi mi esastır? Şu an çalıştığım iş yerine 02.07.2017 tarihinde başladım. Fakat sigortam 19.07.2017 tarihinde ödenmeye başlanmış. Hangi tarihi baz almalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız işe girdiğinizde başlamalıydı. Kanunen sigorta başlangıcından hesaplama yapılır.

  15. Memduh dedi ki:

   Ben 3 yıldır özel bir kurumda çalışıyorum ssk girişim 2004 yılından bu iş yerinde 03/26/2016 ssk girişim yapıldı işverenim 3 haftalık ssk kesintisi yapıyor ben asgari ücretli olarak çalışıyorum maaşımıda 1000 tl ye düşürü yor ben çıkışımı istesem haklarım nelerdir tazminat alabilirmiyim ne kadar alabilirim yol yemek agi gibi şeylerde yok net 1600 tl veriyorlar teşekkürler hayırlı bayramlar

  16. nalan dedi ki:

   3 senesi ayda 15 gün daha sonraki 4 senesi ayda 30 gün olarak çalışan bir işçinin kıdem tazminatı gün sayısı nasıl hesaplanır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3 senesi şimdiki aldığınız maaşın brütünün yarısı olarak hesaplanır. Son 4 yıl ise tam brüt maaştan hesaplanmalı.

  17. Esra dedi ki:

   Merhabalar ben 3 yıl bir markette çalıştım bir ay önce istifa ederek çıktım yazdığım istifada çıkış nedenlerini açıkça dile getirdim bölge sorumlusunun uyguladığı mobing ve hiçbir dayanağı olmayan suçlamalar nedeniyle çıktığımı belirttim bölge sorumlusu istifamı suçlama olarak bulduğunu ve kabul edilmediğini 25 gün sonra bana bildirdi eve gelen evrakta işe sebepsiz ve neden göstermeden gitmediğim için iş akdimin feshedildiği yazıyo ama ben istifamı verdiğim gün izin günümdü ve içeride 15 günlük yıllık iznim de var ben yıllık izin paramı ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda iş akdinizin feshedilmesinde ihbar öneline de uyulmadı savunularak 15 günlük izin parasının ödenmediğini belirteceklerdir. Keşke istifanızı noter kanalıyla gönderseydiniz daha ispatlayıcı olurdu. İstifa dilekçenizin bir nüshası da sizde mevcut ise dava açabilirsiniz. Ya da öncelikle noterden ihtarname çekin.şu tarihte belirttiğim sebeplerden dolayı iş akdimi haklı nedenlerle feshettim 3 yıllık doğan kıdem tazminat ve 15 günlük izin bedelinin şu tarihe kadar tarafıma ödenmesi diye. Sonrasında dava açabilirsiniz. Bununla ilgili bir iş avukatından da yardım alabilirsiniz.

  18. Türkan dedi ki:

   Merhaba ben 2004 yıldan beri ayni şirkete çalışmaktayım fakat suanda 21 aylik bi kizim 1 bucuk aylik bi oglum var bakanim yok isten ciksam tanzimat alabilirmiyim yada ne yapabilirim

  19. hülya şekerleme dedi ki:

   iyi günler
   8 yıl çalıştığım şirket iflasını verdi kimsenin tazminatını yıllık izin lerini ödemedi ayrıca benim 3 senemi sigortalı göstermemişler
   şirkette bulunan araçları akrabalarına sattı gösterdiler
   bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    alacaklarınız ile ilgili dava açabilirsiniz. 3 yıl için de hizmet tespit davası açabilirsiniz. Maaş ve tazminat ödemeleri diğer borçlara göre daha önceliklidir.

  20. FIRAT dedi ki:

   aynı şirket acenteliğinde 21/10/2010 tarihinde giriş 26/04/2011 tarihinde çıkış.
   27/04/2011 tarihinde giriş 31/12/2012 tarihinde çıkış
   01/01/2013 tarihinde giriş 01/04/2018 tarihinde yine çıkış verilecek.Hiç bir sene tazminat vermeyenfirma bu sene tazminat vericek olup Tazminat başlangıç tarihim ne olur,son çalıştığım yıl için bodromda yol ücreti ayrı tutulmakta tazminat hesabına eklenirmi.

  21. hülya şekerleme dedi ki:

   İyi günler,
   çalıştığım iş yeri iflasını verdi , fakat iflas vermeden önce tüm mal varlıklarını akrabasına satış gösterdi. ben bu iş yerinde 8 yıl çalıştım 3 senesini sigortalı göstermediler son 5 seneyi sigortalı ve asgari ücretten gösterdiler ve bana ve diğer personele çıkış verdiler
   tazminatımı ödemediler. bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
   teşekkürler

  22. Emre Alço dedi ki:

   Mrb 4 yıldır çalışmaktayım sigortam eksiksiz olarak yatıyor askerlik sebebiyle işten ayrılacağım ama maaşım elden veriliyor, bu tazminat almam aleyhine bir durum oluşturur mu ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 kişinin altında çalışılan işyelerinde banka zorunluluğu bulunmuyor. Maaşınızı elden almanız sorun teşkil etmez. Bu iş verenin sorumluluğunda.

  23. yeliz dedi ki:

   merhaba,
   21.08.1982 doğumluyum. ssk girişim 01.09.1999 ve 4080 günüm var. ve halen çalışıyorum. bu durumda 3600 gün şartına uyuyor muyum? 2009 yılında eski iş yerinden evlilik tazminatını alarak ayrılmıştım. 3600 gün şartına uyuyorsam 1,5 yıldır çalıştığım şimdiki iş yerinden de kıdem tazminatını alarak ayrılabilir miyim? evlilik sebebiyle aldığım tazminat şimdikini etkiler mi? teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 tarihinden önce sigorta başlangıcınız olduğu için 3600 gün ile kıdem tazminatı alma hakkınız var. Evlilik nedeni ile aldığınız tazminat bunu etkilemez.

  24. Rabia dedi ki:

   Merhaba 1 yıldır iş yerimde çalışıyorum patronum asgari ücret veremeyeceğini ve iş bakmamı söyle 2 haftalık yıllık iznim var kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer iş veren sizi işten çıkartırsa 4 haftalık ihbar ve bir maaş ikramiyenizin yanında 14 günlük izin parasını da vermesi gerekiyor.

  25. BURCU dedi ki:

   2007 YILINDA garanti bankasına girdim ve 2016 yılı istifa ettim.Tazminatımı aldım fakat kıdem tazminatı ile arasındaki fark nedir? Onu hakkım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı ve size verilen tazminat aynı haklardır.

  26. Nermin katırcı dedi ki:

   14.02.2002 sigorta girişim 16 yıldır aynı iş yerinde çalıyorum.5600 prim günüm var. İşten ayrılmak istiyorum.işverenim bana işten ayrılırsam tazminat alamayacağımı söylüyor .bu durumda benim haklarım nelerdir. Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

  27. Handan dedi ki:

   Merhaba.
   Ben emekli sandığına mensup memurum. 21 yılımı doldurup emekli dilekçesi verdim. Henüz yaş şartını sağlayamadığım için emekli maaşım bağlanmıyor. Maaşım bağlanana kadar geçen süre içerisinde emekli sandığına mensup (asker emeklisi) ölen babamın maaşını alabilir miyim ?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlanan kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  28. Salih dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar dileklerimle, benim sorum bir şirkette 12 yıl çalıştım 2012 yılında isten ayrıldım ssk girişim 1992 kıdem ve ihbar tazminatımı bankaya yatan tutar üzerinden verdiler. Aradan 3 ay sonra tekrar aynı şirkette işe girdim 4 yıldır çalışmaktayım. İlerde yine tazminat hakkım varmı. Birde geriye donük mahkemeye verme süresi varmı. Yaşım 41 ssk girişim 1992 7000 günum var 53 yaşında emekli olabilir gosteriyor ssk sayfası doğrumudur. Teşekkürlerimle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Salih bey merhaba,

    İşten çıkarsanız(3600 gün den) veya çıkartılırsanız tekrar kıdem tazminatı alma hakkınız var. Talepler ile ilgili zaman aşımı süresi 5 yıldır. 1992 yılı giriş tarihine göre

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    SSk sayfasının hesaplaması da doğrudur.

  29. Engin ercan dedi ki:

   Sigorta girişim 04/15/2003 Su an 15/03/ 2011 yılından beri aynı isyerinde çalışmaktayim ne zaman çıkarsam kendi istegimle kidem tazminatini alırım..yani 15 yıllık sigorta sürem ne zaman doluyo..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin Bey,

    15/04/2003 tarihli başlangıcınıza göre 25 yıl sigorta süresi ve 4500 prim gününe tabisiniz. 3600 gün ve 15 yıl ile tazminat alma hakkı 1999 yılı öncesi ilk sigorta girişi olanlar için geçerlidir.

  30. Adem yıldız dedi ki:

   Beton şantiyesin 28.05.2014.yılından 18.10.2017 yılları mikser şörörü olarak calişmaktayım şintiyeden miksere betonu dolduruldu döküm sahısına gittim betonu boşaltım miksere biner iken basamaktan ayagım kayım sol ayak bilegimi ve sol dirsegimi incittim devlet hastanasine giderek 5 gün rapor vererek artı iş kazası tutanagı tutturdum beni 25/22 maddeden tazminatsız işten cıkarıldım tazminat veye kıdem haklarım varmıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Adem Bey Merhaba,

    Tabiki kıdem ve ihbar tazminatı hakkınız var. ayrıca işe iade davası da açabilirsiniz. İş mahkemeleri bu durumlarda çoğunlukla işçi lehine karar verir. İşe iade davasında kazanırsanız ve sizi işe almazlar ise 4 maaş da ayrıca tazminat ödemek zorundalar. Konuyu bir iş hukuku avukatına danışarak dava açmanızı tavsiye ederiz. Avukatlar alacağınız tazminatın %10-15 i arasında komisyon ile davanıza bakacaktır.

  31. Recep Cengiz dedi ki:

   Eşim 5 yıldır çalışıyor ve şu anda 7 aylık hamile doğum iznine çıkacak doğum izninden sonra işi bırakmayı düşünuyor çocuğa bakacak kimsesi yok mecbur işi bırakacak iş yeri tazminat vermiyor tazminatı nı alma hakkı mız var tşkler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Recep Bey merhaba,

    Maalesef doğumdan dolayı iş bırakmalarda tazminat hakkı yok. Ancak 1999 öncesi sigorta girişi mevcut ise 3600 günle emeklilik talebi sonrası tazminat hakkı mevcut.

    1. İsmet dedi ki:

     Merhaba , Özel bir bankada 09.09.2003 tarihinden beri çalışmaktayım . Daha önce sigortam Yok. Ancak 21 Temmuz 1999 tarihinde 16 aylık yedek subaylığım başladı. Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  Sorunuzu Yazın