• Çalışan Annenin Doğum Sonrası Hakları Nelerdir ?

  2016 yılı sonlarında çıkarılan kanunlar ile birlikte doğum ve evlat edinme sonrası kadın, hatta erkek işçilere tanınan haklar yeni bir boyut kazandı. Söz konusu yasal düzenlemeler, kadınların anne olduktan sonra çalışmayı bırakmasını ve işgücü piyasasından kopmasını önlemek için getirilmiş düzenlemeleri kapsıyor. Şu anda Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 29 unu kadınlar oluşturuyor. Avrupa’ da bu oran ortalama yüzde 62 seviyesinde. İşte bu oranı hem Avrupa seviyelerine yükseltmek hem de genç nüfusun azalmasını önlemek için çalışan kadınlara her geçen gün yeni haklar tanınıyor. Doğum izni hakları ve şartlarını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Bu yazımızda doğum izni bitiminde çalışan annelere verilen hakların neler olduğunu sizler için derledik.


  Süt (Emzirme) izni

  Doğumdan sonra işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saatlik süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağına işçi karar verir. Bu süreler günlük çalışma süresinden sayılır.  Ara dinlenmeler bu süreye dahil edilemez.  Süt (emzirme) izninin kullanılabilmesi için; bebeğin sağ doğması gerekmektedir. Bebek 1 yaşından evvel vefat ederse bu tarihten itibaren süt izni sonlanmış olur. Anne yarım çalışma yaparsa bu süre içinde süt izni kullanamaz.

  Yarım çalışma Hakkı

  • 8 haftalık rapordan hemen sonra başlamak kaydıyla;
  • 1.doğumda 60 gün
  • 2.doğumda 120 gün
  • 3.ve sonrakilerde 180 gün ;

  Çoğul gebelikte;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 1.doğumda 90 gün
  • 2.doğumda 150 gün
  • 3.ve sonrakilerde 210 gündür.
  • Eğer bebek özürlüyse bu süre 360 gün olarak belirlenmiştir.

  Yarım Çalışma İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?

  Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

  6 Aya Kadar Ücretsiz İzin

  Doğum yapan kadın 8 haftanın bitiminden itibaren 6 ay boyunca ücretsiz izin kullanabilir.

  4857 sayılı İş Yasası’ nın 74. maddesine göre; “İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz’’ denmektedir. Doğum izninin bitiminden itibaren isteyen kadına işveren altı aya kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. Bu konuda işverenin inisiyatifi yoktur, uygun bulması gerekmez.

  Kısmi Süreli Çalışma

  Son olarak10.02.2016 tarihinde yayınlanan 6663 sayılı Kanun’la birlikte doğum ve evlat edinme sonrası haklar düzenlenmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz analık izinleri, yarım çalışma hakkı, ücretsiz izin ve kısmi süreli çalışma hakkı düzenlenmiş olup, sadece doğum yapan kadınlara değil, evlat edinme halinde de bu hakların kullanılmasına imkân sağlanmıştır. Çocuğun ilkokul çağına geldiği aybaşına kadar kısmi çalışma yapılabilir. Bu hak sadece anneye değil babaya da tanınmıştır. İkisinden biri kısmi çalışma talebinde bulunabilir. İşçi kısmi süreli çalışırken isterse tam zamanlı çalışmaya dönebilir. Bunu en az 1 ay içerisinde işverene bildirmek zorundadır. Tam zamanlı çalışmaya dönüldüğünde kısmi süre için talepte bulunulamaz. Bu haktan yararlanabilmenin en önemli şartı anne ve babanın her ikisinin de çalışıyor olması gerekmektedir.

  TÜM İŞLERDE “KISMİ SÜRELİ” ÇALIŞMA İZNİ VAR MI ?

  Özel Sağlık Kuruluşları, vardiyalı çalışan sanayi işletmeleri ve nitelikleri dolayısıyla bir yıldan az mevsimlik işlerde iş süresinin haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından uygun olmayan işlerde işverenin iznine bağlıdır. Bunun dışındaki kalan işlerde işverenin uygun bulma şartı aranmayacaktır.  tıkla sorunu sor

  Çalışan Annenin Doğum Sonrası Hakları Nelerdir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. zumra dedi ki:

   merhaba 29 haftalik hamileyim ocak 2018den 30 gunluk sigortam var 37.haftama kadar tekrara sigortam odense dogum parasi alabilirmiyim

  2. Yasemin dedi ki:

   son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, Bunu açıklayabilir misiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkartılmadan önceki son 3 yılda en az 600 gün ssk priminizin olması gerekiyor.

  3. Derya dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum iznim bitti, bebeğim 5 aylıkken işe döndüm. Süt izinlerimi haftada bir günde toplayarak kullanmam istendi. Cumaları çalışmıyorum. Bu sebeple maaşım eksik yatmış. Günlük 1,5 saatlik süt izni maaştan kesiliyor mu?

  4. Elmira dedi ki:

   Merhaba benim doğum sonrası 6 ay ücretsiz iznim bitti iş yerinden ayrılmak istedim ihbarlı çalışmam gerektiği söylendi bu ihbarlı çalışma süresinde hem süt izin saatimi hemde iş arama için verilen izin saatini birlikte kullanabiliyor muyum

  5. Ayşe dedi ki:

   Merhaba lar günde 10 saat calisiyorum cumartesi de dahil 36 haftalık hamileyim doğumdan sonra günde kac saat calismaliyim sut izni için

  6. Berna dedi ki:

   37. Haftada doğum iznine ayrıldım 38+4 de yanı 26.11.2017 doğum yaptım hic rapor param yatmadi sistemde gorunmuyor raporum 7.3.2018 son buldu hepsi nekadar yatar ve nezman yatar acaba

  7. Leyla dedi ki:

   Merhaba.Benim doğum izin hakkım bitti ve şu an 6 aylık ücretsiz izin hakkımı kullanmaktayım.Buda 1 ay sonra bitiyor.yarı zamanlı için geç kalmış bulunuyorum.yazılarınızdan anlaşıldığı gibi.Peki ücretsiz iznim bittiğinde kısmi çalışma için başvurabilir miyim.nasıl bir yol izlemeliyim.nereye başvurmalıyım.şimdiden teşekkürler…

  8. İpek dedi ki:

   Merhaba
   Doğum sonrası 60 gün Yarım zamanlı çalışma hakkında yarı maaşı devlet diğer yarı maaşı iş veren ödüyor. Bu hak sadece devlet memurlarına mı ait. Özel sektörde bu hak talep edilebiliyor mu.

  9. Seyide dogan dedi ki:

   Yarım gün çalışma ne kadar süre için geçerli ve maaş ile sigorta kim ödüyor .. ..
   Başvuruyu nereye yapıyoruz….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yarısını işveren kalan kısmı ise işkur tarafından sigortalanmaktadır.

  10. Necla öztürk dedi ki:

   Merhaba benim doğum iznim bitti 6 aylık ücretsiz izin hakkımı kullanıyorum bu 6 aylık izin bitince 4 aylık yarım gün çalışma hakkımı kullanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necla Hanım merhaba,

    Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. denildiğinden Rapor sonrası başvuru yapıp kullanmanız gerekirdi. Şu anda öyle bir hakkınız bulunmuyor.

  11. Gamze dedi ki:

   Ben 19haftalık hamileyim ve işten çıkarıldım benim dogum haklarından nasıl yararlanır sigortamda yok eşimde işten çıkarıldı yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer işsizlik maaşı alabiliyorsanız 32. haftada rapor aldığınızda rapor parası alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alamıyorsanız haklarınız ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okumanızda fayda var.

  12. Filiz dedi ki:

   Bana işveren 6 ay ücretsiz izini vermiyor öyle hakları varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım,

    Yazımızda belirttiğimiz gibi;

    4857 sayılı İş Yasası’ nın 74. maddesine göre; “İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz’’ denmektedir. Doğum izninin bitiminden itibaren isteyen kadına işveren altı aya kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. Bu konuda işverenin inisiyatifi yoktur, uygun bulması gerekmez.

    İş veren izin vermek zorunda. Yazılı olarak işverenden talepte bulunun ve izin vermediklerini yine yazılı olarak isteyin.

  Sorunuzu Yazın