SGK

E-Devlet Üzerinden SGK/Bağkur Sigorta Sorgulama İşlemi

E-devlet üzerinden SGK/Bağkur sigorta sorgulama işlemi bütün sigorta kolları için yapılabilmektedir. E-devlet sistemine alternatif olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesinden ve bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek de sorgulama işlemini yapabilmek mümkündür. Sigorta durumunun aktif olup olmadığı, sigorta girişinin ne zaman olduğu, uzun vade gün sayısının ne kadar olduğu, hangi sigorta koluna bağlı olarak çalışıldığı gibi birçok bilgiye e-devlet sisteminden de SGK’nın resmi web sitesinden de ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

E-Devlet Aracılığı İle SGK/Bağkur Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemine giriş yapıp SGK Tescil ve Hizmet Dökümü başlığı altından sigortalı olunan tarih, işe giriş ve çıkış tarihlerinin, aylık bilgilerinin ve hizmet dökümünün görülebilmesi mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler içerisinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümü tercih edilmelidir.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapmayı tercih edecek olanların önceden PTT’den e-devlet şifresi almış olmaları gerekmektedir. Yurt dışında bulunanlar ise; konsolosluklardan şifre alabilmektedirler.
 • Kimlik doğrulaması yapıldığında açılan sayfada öncelikle sigortalının adı, soyadı, cinsiyeti, T.C. kimlik numarası, baba adı, anne adı, doğum yeri ve doğum tarihi yazmaktadır.
 • Sayfada aşağıya inildiğinde tescil bilgileri sigorta kollarına göre görülmektedir. 4A, 4B ve 4C tescil bilgilerini ayrı ayrı görebilmek mümkündür. Sicil numarası, durumu, işe giriş tarihi, uzun vade gün sayısı ve iptal sicilleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
 • Sayfanın en altında hizmet dökümü bulunmaktadır. Tüm SGK hizmet dökümü ve tüm SGK uzun vade hizmet dökümü olmak üzere iki seçenek sunulmaktadır. Sigorta kolu, sigorta statüsü, sicil numarası, meslek kodu, işyeri numarası, ünite, dönem, gün sayısı, işe giriş ve çıkış yapılan tarihler belirtilmektedir.

E-Devlet Sigorta Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-Devlet Üzerinden 4/A Hizmet Dökümüne Nasıl Ulaşılır?

4/A sigorta kolundakilerin e-devlet sistemi üzerinden hizmet dökümlerine ulaşabilmeleri için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından e-hizmetler listesi içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulmalıdırlar. Listelenen işlemler içerisinden 4/A Hizmet Dökümü seçilmelidir. SSKlıların hizmet dökümleri detayları ile açılan sayfada listelenmektedir.

E-Devletten 4/B Hizmet Dökümü Nasıl Bulunur?

Bağkurluların e-devlet sistemi üzerinden hizmet bilgilerini görebilmeleri için e-devlet resmi web sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile ulaşılabilecek bir işlem olduğu için e-hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır ya da arama kısmına yazılmalıdır. 4B Hizmet dökümü seçeneğine tıklandığında, 4B sigorta koluna bağlı olarak çalışılan süre ile ilgili bilgiler görüntülenebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden 4/C İle İlgili Hangi İşlemler Yapılabilmektedir?

Emekli sandığı sigorta koluna bağlı olarak çalışanlar, e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile bazı sorgulamalar yapabilmektedirler. 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü, 4C Tescil Kaydı, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü başlıklarından sigorta ile ilgili sorgulamalar yapabilmektedirler.

E-Devlet Aracılığı İle Bağkur Borç Durumu Sorgulaması Nasıl Yapılabilir?

E-devlet üzerinden SGK/Bağkur sigorta sorgulama işlemi yapan Bağkurlular aynı zamanda prim borçlarının olup olmadığını da merak etmektedirler. E-devlet sisteminden online bir şekilde sorgulama yapabilmeleri mümkün olmaktadır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra size nasıl yardım edebilirim kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazılmalıdır ve kurum ile yapılabilecek işlemler listelenmektedir. Bu işlemler içerisinden 4B Borç Durumu seçilmelidir. Açılan sayfada prim borcu olması durumunda görülebilmektedir. Borç olmaması durumunda, borcun olmadığını belirten bir ibare bulunmaktadır. Ayrıca prim borcunun online tahsilat ile ödenebilmesi de mümkündür.

Telefondan SGK Sorgulama İşlemi

Telefonla SGK sorgulama işlemi için ALO 170 hattı kullanılabilmektedir. Ancak kesinlikle sayfalara erişiminiz olmaması gerekmektedir.eğer  sayfalara erişiminiz varsa, sistemde bir hata olduğunu da düşünmüyorsanız, bu şekilde sorgulama yapamazsınız. Telefon açan yetkililer, diğer şekillerde bu dökümanı sorgulama işlemi yapılabiliyorsa, kesinlikle telefondan bilgi verme taraftarı değildir. Bu nedenle yalnızca ciddi sorunlar için ALO 170 hattı kullanılmalıdır.

Sadece İsim İle SSK Sorgusu Yapmak

SSK sorgulama işlemini sadece isim ile yapmak için kişilerin, çalışmakta oldukları kurumlarda bulunan muhasebecilerden yardım almaları gerekmektedir. internet ortamında, sanal olarak yapılan sorgulama işlemlerinde en az bilgi istenen sorgulama türü e- devlet sisteminden yapılacak sorgulamadır. Bu şekilde yapılacak sorgulamalarda sadece T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresi istenmektedir. Bunun yanında sadece isim üzerine sorgulama yapmak isteniyorsa, görev alınan kurumun muhasebe elemanından yardım istenmelidir. Bu şekilde hiçbir bilgi verilmeden isimden sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden SSK Sorgulama İşlemi

SGK binalarını ziyaret ederek SSK sorgulama işlemi yapmak için yanınızda kimliğinizi getirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda yapacağınız sorgulama işlemlerinde sonuçları ayrıntılı olarak alabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bunun için ikamet adresinize en yakın SGK merkezini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız ziyaret sürecinde sorgulama işlemleri için sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ayrıca sorgulama işlemlerinde herhangi bir belge de talep edilmez. Sadece kimliğinizi yanınızda bulundurarak dilediğiniz SSK sorgusunu gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Sorgulama İşlemlerinde İşe Giriş Tarihi Öğrenme

SSK işe giriş tarihi öğrenme hizmeti, kişilere internet üzerinden verilmektedir. Alınacak hizmet dökümlerinde işten ayrılma ve işe başlama hareketlerinin tamamı görülebilmektedir. Bunun yanında en güvenilir sorgulama aracı olarak e- devlet sistemi üzerinden yapılacak sorgulamalarda, kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısı üzerinden işe giriş, çıkış tarihlerini görüntüleyebilmektedir. Bu şekilde yapılacak görüntüleme işlemlerinde sadece e- devlet şifresini bilmek yeterli olacaktır.

SSK Sorgulama İşlemleri Ne İşe Yarar?

SSK sorgusunun işlevi, işçinin işverenin yapacağı herhangi bir haksızlığa karşı korunmasını sağlamaktır. Bu kapsamda işçi, ödenen primlerini, emekliliğine ne kadar zaman kaldığını ve daha fazla bilgiyi bu şekilde edinebilmektedir. Bunun yanında sistemde yapılan hatalar sonucu işleme girmeyen sigorta günleri, SSK sorgulama işlemi sayesinde erken fark edilmektedir.

E-Devlet Sigorta Sorgulama Hangi Kurum Aracılığı İle Yapılır?

E-devletten Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler içerisinde sigorta sorgulama bulunabilmektedir.

SGK İşyeri Tescil E-Devlet Sisteminden Hangi Başlık Üzerinden Yapılabilmektedir?

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü üzerinden tescil kaydına ulaşılabilmektedir.

İsimden SSK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden hizmet dökümü görüntülenebilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim başlığından sorgulama yapılabilmektedir.

E-Devlet Giriş Yap Seçenekleri Nelerdir?

E-devlet üzerinden SGK/Bağkur sigorta sorgulama işlemi yapacak olanlar; e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile sisteme giriş yapabilmektedirler.

Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. merhabalar 1973 doğumluyum 01 -10-1989 yılında sigorta girişim var .istanbul halkalı başbakanlık toplu konutlarında çalışır iken giriş yapıldı E DEVLET üzerinden bakıyorum hiç gün gözükmüyor işten çıkarıldı da gözükmüyor ne yapmalıyım yardımcı olurmunusunuz . ARZ EDERİ

  1. Merhaba,

   O dönem işyerinin bağlı bulunuduğu kuruma müracaat ederek. dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz. eliniz de evrak var ise ispatı daha kolay olacaktır.

 2. Benim babam 5 ay once kendi evimizde dustu ve diz kapagı kırıldı, agır bi ameliyat gecirdi bidaha calisamayacak ayağı duzelmiyor insaat işçisi ve 87 de sigorta girişi var toplamda 1050 gunu var askeriyesinide odesek emekli olma ihtimali var mı tesekkurler

  1. Askerlik borçlanması prim günlerini arttırır, ancak doktor raporu ya da çalışamaz raporu gibi raporlarla emeklilik şartları değişebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ersin Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu