SGK

SSK / SGK Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK sigorta sorgulama işlemi, e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. Prim günleri konusundaki sorgular, tüm sigorta türleri için aynı pencereden yapılmaktadır. Emekliliğe az kalmış olması halinde e- devlet sisteminde bulunan ‘Ne Zaman’ seçeneği sayesinde kalan prim günü sayısı kolaylıkla bulunabilmektedir. SSK sorgulama  işleminin yapılması sırasında özellikle kişilerin güvenilir bir bilgisayar kullanması önemlidir. Zira çıktı alınmasının gerekliliği halinde, bilgisayara indirme işlemi yapılmadan çıktı alınamaz.


E-Devlet Üzerinden SSK Sigorta Sorgulama İşlemi

SSK sigorta sorgulamasını e- devlet sisteminden yapmak için kişilerin e- devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Bu şifreye PTT şubeleri kullanılarak sahip olunabilmektedir. E- devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmasının ardından, ekranda arama kısmı görülecektir. Bu kısma kişilerin SSK Sorgulama gibi anahtar kelimeler yazmaları halinde sistem, kullanıcıyı sigorta sorgu ekranına yönlendirecektir. Sorgu ekranında iki adet seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Sosyal Güvenlik Kurumu/SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ve ikincisi Sosyal Güvenlik Kurumu/SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama olacaktır. İlkini seçmeniz gerekmektedir. www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasına yönlendirilmeniz halinde işleminiz tamamlanacaktır. Yönlendirmenin ardından karşılaşacağınız ekranda karşınıza kimlik bilgilerinizin tamamı ve iletişim adreslerinizin çıktığı bir ekran göreceksiniz. bu ekranda hemen alt kısımda Tescil Bilgileri bölümü bulunmaktadır.

Burada sigortanıza ait bilgilere ulaşacaksınız. Ancak bunun için sigorta bilgilerinizi biliyor olmanız gerekmektedir. hangi sigorta türüne mensup olduğunuzu, yan yana bulunan 4A,4B, 4C ve emekli sandığı seçenekleri arasından seçmeniz gerekmektedir. hangi sigorta türüne mensupsanız, buradan işaretleyerek bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız sorgulamanın çıktısını alarak resmi belge olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sitesinden SSK Sorgulama İşlemi

SGK internet adresinden SSK sorgulama işlemi, emeklilik zamanı sorgulama olarak gerçekleştirilir. Bunun için yapmanız gereken, Google arama motoruna SGK, SGK sorgulama gibi anahtar kelimeler yazarak SGK resmi internet sayfasına ulaşmak olmalıdır. Bu şekilde arama yaparak ulaşabileceğiniz gibi, sayfaya www.uyg.sgk.gov adresinden de erişim sağlayabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama işlemi için, belirtilen resmi internet sayfası ve e- devlet sitesi haricinde herhangi bir bilgi paylaşmanız gereken bir mecra bulunmamaktadır. Diğer sayfalarda reklamı yapılan sorgulama işlemi, bilgilerinizi güvenilir bir şekilde saklamayabilir. Bu nedenle kesinlikle e- devlet sitesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet adresi dışındaki siteleri kullanmamalısınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yaptığınızda ekranın en alt kısmında temalara rastlayacaksınız. Bu temalar, SGK ödeme bitişi, SGK borcum ne zaman biter gibi pek çok farklı konuda olabilmektedir. En alt kısımda bulunan ne zaman sorusuna tıkladığınızda, ne zaman emekli olacağınızı öğrenebileceğiniz bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu kapsamda sayfa üzerinde pek çok Ne Zaman temasına rastlarsınız. Bu temalar içerisinden ‘Ne Zaman Emekli Olurum?’ temasını işaretlemeniz halinde, size bir form gönderilir. Ekranda karşılaşacağınız forma, sigorta bilgileriniz ile birlikte kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. ekranda yer alan formu doldurmak için, sigortanız hakkında neredeyse tüm bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgiler, sigorta başlangıç tarihi, SSK prim ödeme günü sayısı gibi pek çok detay olabilmektedir. Bu kapsamda sizden fiili gün sayısı, 3600 gün sınırının doldurulduğu tarih gibi daha pek çok detay talep edilir.

3600 gün sınırını doldurmak, en düşük emeklilik prim günü olarak göründüğünden, sigorta hesaplamalarında baz alınan gün sayısıdır. Sigortalı olduğunuz süre 3600 günü geçmediyse sorgulama işleminiz yarım kalacaktır. Aynı zamanda size gönderilen form, bu sürenin doldurulduğu gün tarihi gibi bilgileri de talep etmektedir. Bu kapsamda sizden talep edilen bilgileri sağlayabilmek için  Sosyal Güvenlik Kurumu binalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilerinizin tamamını girmenizin ardından Gönder tuşu ile sorgulama işleminizi sonlandırabilirsiniz. Sizden form harici bilgi talebi olmayacaktır. Ayrıca sorgulamanızın sonucunu elinizde tutmak istiyorsanız, e- mail adresinize yönlendirme yaparak da SGK sorgusunun sonucunda elde edilen verileri somutlaştırabilirsiniz. SSK sorgulama işlemi sonucunda hata olduğunu düşünüyorsanız, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu binasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

SGK Merkezlerinden SSK  Sorgulama Yapmak

Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’nü kullanarak yapılacak SSK sorgulaması sırasında kişinin ikamet adresine en yakın SGK binasını tercih etmesi gerekmektedir. zaten il ve ilçe merkezi şeklinde çalışan SGK kurumları, ikamete en yakın olan seçilerek kullanılmalıdır. Bu şekilde yapılacak sorgulamalar genellikle yapılan bireysel sorgulama işlemlerinde hata olduğunun düşünülmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Eğer e- devlet sistemine de, SGK resmi internet sitesine de girişinizi yapamıyorsanız, bu şekilde yapacağınız başvuru sayesinde hem giriş yapamama sebebini öğrenirsiniz, hem de sorgulama işlemlerinizi daha güvenilir bir şekilde yaparsınız. Eğer bunların hiçbiri mevcut değilse ve sadece keyfi nedenlerden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi aracılığıyla sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, muhatap olduğunuz görevli, sizi internetten online işlem yapmak için e- devlet adresine ya da SGK müdürlüklerinin resmi internet adreslerine yönlendirecektir.

Telefondan SGK Sorgulama İşlemi

Telefonla yapılacak SGK sorgulama işlemi için ALO 170 hattı kullanılabilmektedir. Ancak kesinlikle sayfalara erişiminiz olmaması gerekmektedir.eğer  sayfalara erişiminiz varsa, sistemde bir hata olduğunu da düşünmüyorsanız, bu şekilde sorgulama yapamazsınız. Telefon açan yetkililer, diğer şekillerde bu dökümanı sorgulama işlemi yapılabiliyorsa, kesinlikle telefondan bilgi verme taraftarı değildir. Bu nedenle yalnızca ciddi sorunlar için ALO 170 hattı kullanılmalıdır.

Sadece İsim İle SSK Sorgusu Yapmak

SSK sorgulama işlemini sadece isim ile yapmak için kişilerin, çalışmakta oldukları kurumlarda bulunan muhasebecilerden yardım almaları gerekmektedir. internet ortamında, sanal olarak yapılan sorgulama işlemlerinde en az bilgi istenen sorgulama türü e- devlet sisteminden yapılacak sorgulamadır. Bu şekilde yapılacak sorgulamalarda sadece T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresi istenmektedir. Bunun yanında sadece isim üzerine sorgulama yapmak isteniyorsa, görev alınan kurumun muhasebe elemanından yardım istenmelidir. Bu şekilde hiçbir bilgi verilmeden isimden sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden SSK Sorgulama İşlemi

SGK binalarını ziyaret ederek SSK sorgulama işlemi yapmak için yanınızda kimliğinizi getirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda yapacağınız sorgulama işlemlerinde sonuçları ayrıntılı olarak alabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bunun için ikamet adresinize en yakın SGK merkezini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız ziyaret sürecinde sorgulama işlemleri için sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ayrıca sorgulama işlemlerinde herhangi bir belge de talep edilmez. Sadece kimliğinizi yanınızda bulundurarak dilediğiniz SSK sorgusunu gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Sorgulama İşlemlerinde İşe Giriş Tarihi Öğrenme

SSK işe giriş tarihi öğrenme hizmeti, kişilere internet üzerinden verilmektedir. Alınacak hizmet dökümlerinde işten ayrılma ve işe başlama hareketlerinin tamamı görülebilmektedir. Bunun yanında en güvenilir sorgulama aracı olarak e- devlet sistemi üzerinden yapılacak sorgulamalarda, kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısı üzerinden işe giriş, çıkış tarihlerini görüntüleyebilmektedir. Bu şekilde yapılacak görüntüleme işlemlerinde sadece e- devlet şifresini bilmek yeterli olacaktır.

SSK Sorgulama İşlemleri Ne İşe Yarar?

SSK sorgusunun işlevi, işçinin işverenin yapacağı herhangi bir haksızlığa karşı korunmasını sağlamaktır. Bu kapsamda işçi, ödenen primlerini, emekliliğine ne kadar zaman kaldığını ve daha fazla bilgiyi bu şekilde edinebilmektedir. Bunun yanında sistemde yapılan hatalar sonucu işleme girmeyen sigorta günleri, SSK sorgulama işlemi sayesinde erken fark edilmektedir.

Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim babam 5 ay once kendi evimizde dustu ve diz kapagı kırıldı, agır bi ameliyat gecirdi bidaha calisamayacak ayağı duzelmiyor insaat işçisi ve 87 de sigorta girişi var toplamda 1050 gunu var askeriyesinide odesek emekli olma ihtimali var mı tesekkurler

    1. Askerlik borçlanması prim günlerini arttırır, ancak doktor raporu ya da çalışamaz raporu gibi raporlarla emeklilik şartları değişebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ersin Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı