• SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  2

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  Reklam

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. leyla dedi ki:

   merhaba
   4 ağustos 2017 de işe başladım kasımın 15 ile 20 si arası doğum olacak 90 gunluk primim kasımın 2 sinde doluyo doğum rapor parası alabilirmiyim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıysanız ve kasım ayına kadar prim yatmaya devam ederse rapor parası alabilirsiniz.

  2. Ebru dedi ki:

   Iyi günler benim 2016 agustos ayindan 2017 temmuz ayina kadar sskm yatti.simdi ssk yok ama 23haftalik gebeliyim 32.ci haftaya 1ay kala ssk girisi yaptirirsam dogum rapor parasi olan 16 haftalik parayi alabiliomuyum.we ne kadar alirim..birde asgari ucretli gozukuodum son ay 2500den gistersem alicagim para degisirmi..sevgilerle..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım,

    2 haftadan 1 ay önce sgklı bir işe başlarsanız rapor parası alabilirsiniz. Rapor parası çalışılan son 3 ayın ortalaması alınarak hesaplanır.

    1. Ebru dedi ki:

     Ama benim 2temmuzda cikisim yapildi ssk mi ekim basi yapicam.. son 3 aylik ortalama dediginiz icin yaziorum ben ozaman 3ay sartini yerine getirmemis oluorum alamiomuyum yani😢

  3. Aybüke dedi ki:

   Merhaba danışman. 22 haftalık gebeyim. Yarın sigorta girişim yapılacak ve daha önceden hiç sigortam yok bu durum da rapor parası hak ediyor muyum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışabilirseniz hem rapor alacağınız tarihte sigortalı olma şartını hem de doğuma kadar 90 gün prim şartını sağlamış olursunuz. Böylelikle rapor parası alabilirsiniz.

  4. meltem dedi ki:

   selamlar,
   temmuz 2010 yılından beri aynı şirkette çalışıyorum. 29.01.2017 tarihinde evlendim. Şuan 26 haftalık hamileyim, evlilik tazminatı dolayısıyla işten ayrılmayı düşünüyorum. 32. haftadan önce başka bir işe girsem, raporumu yeni firmaya iletsem rapor parasını alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meltem Hanım Merhaba,

    Yeni işe başladıktan sonra 32. haftada alacağınız raporu işyerine bildirerek doğum iznine çıkma hakkını ve rapor parası alma hakkını elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız.

  5. Yasmin dedi ki:

   Merhabalar ben2010 yılında doğum yapmıştım ama eşim sigortalıydıdoğum parası ve süt parasını alabilirmiyim Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı kanunu 2015 yılından sonra yürürlüğe girdi. Bu nedenle çocuk yardımı alamazsınız. Süt Parası için ise zaman aşımı süresi olan 5 yılı geçirmişsiniz. Bu nedenle süt parası da alamazsınız.

  6. leyla dedi ki:

   merhaba
   4 ağustos 2017 de işe başladım kasımın 15 ile 20 si arası doğum olacak 90 gunluk primim kasımın 2 sinde doluyo doğum rapor parası alabilirmiyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Öncelikle doğum izni için rapor almanız ve bu rapor tarihlerinden doğuma kadar da prim ödemesinin devam etmesi gerekiyor. Bu şartları sağladığınızda rapor parası alabilirsiniz.

  7. gamze dedi ki:

   mrb ben 29 haftalık gebeyim ve iş verenim maşım tam olarak göstermiyor ssk da 2200 alıyorum sskda 1600 olarak geçiyor 600 elden alıyorum dogum parasını nasıl alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Doğum rapor paranız Resmi olarak sgk da gözüken Maaşınızdan yatacaktır. Dolayısı ile SGK da gözüken Brüt maaşınızın 2/3 ünü alarak hesaplama yapabilirsiniz.

  8. eda dedi ki:

   meraba ben 27 haftalık hamileyim dogum parası almaya hak kazanmam için kaçıncı haftaya kadar çalışmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eda Hanım,

    32. haftaya kadar çalışmanız gerekmektedir.

  9. Bahar dedi ki:

   2016 yili tam 2017 yili ilk iki ayi sigortam yatti ancak isten ayrildim simdi 31 haftalik hamileyim sigorta girisim bu ay yapilirsa dogum parasini alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar Hanım merhaba,

    Sigorta girişiniz yapılıp rapor tarihlerinde sigorta priminiz doğuma kadar yatmaya devam eder ve geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün primi sağlarsanız rapor paranız yatar

  10. Sınem dedi ki:

   26 haftalık hamileyım çalışma şartları biraz ağır 12 saat ayakta çalışıyorum acaba doğum raporu erken alabılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    Doğum raporunu 32. haftadan önce alma hakkınız bulunmuyor. Ancak hastalık raporu alabilirsiniz.

  11. burçin dedi ki:

   Merhaba,
   10 haftalık hamileyim. sezonluk çalışıyorum ve 03.05.2017 tarihinde sigortam başladı. 30.10.2017 tarihinde de sonlandırılacak. Yani 32 haftalık olmadan sigortam bitmiş olacak.Doğum parası alma şartındaki 90 günü karşılıyorum fakat 32 haftaya kadar sigortamın devam etmesi zorunlumu bu hakka sahip olmam için.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burçin Hanım,

    32. haftada aktif sigortalı olmanız şart. Bu nedenle 32. haftadan 15 gün önce olsa da bir işe başlayıp rapor aldıktan sonra yine işi bırakabilirsiniz. bu durumda her iki şartı da sağladığınızdan doğum rapor parası alabilirsiniz.

  12. yasemin dedi ki:

   Merhaba sayin danisma birimi 23 haftalik hamileyim yeni bir is buldum 5 eylul itibariyle sigorta girisim baslayacak ortalama alcagim maas 2500 tl oncelikle ne kadar dogum parasi alirim ve 37.haftaya kadar calismam durumunda bu haktan faydalanabilecekmiyim cevabiniz icin simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta doğum iznine çıktığınız takdirde ödenecek rapor parası 16 haftalık yani 112 günlük tutar yaklaşık olarak 9000 tl civarı olacaktır. 37. ahfat izne çıktığınız takdirde de doğum rapor parası alma hakkınız bulunmaktadır.

  13. derya dedi ki:

   Mrb,
   Doğum iznine ayrıldığım süre içerisinde, işveren sgk primimi tam yatırırsa doğum parası alabilir miyim sorun çıkarm mı.
   ayrıca doğum raporunu aldığım gün işten çıkışım verilirse rapor parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    Doğum süresince iş veren ssk priminizi yatırabilir. Bu rapor parası için engel teşkil etmez. Ancak sistemden raporu onaylaması gerekmektedir. Rapor aldıktan sonra işten çıkışınız verilse dahi geriye dönük 90 günlük şartı yerine getiriyorsanız rapor parası alabilirsiniz.

  14. sinem dedi ki:

   merhaba ben şuan doğum iznindeyim 01.10.2017 de raporum bitiyor 2.çocuguma dogum yaptim ne kadar doğum parası alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 112 günlük doğum rapor parası 4100 tl, 13 tl süt parası ve 400 tl 2. çocuk için doğum yardımı alırsınız. 400 tl doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  15. Meriç dedi ki:

   Merhabalar 26 haftalık hamileyim . Dogumuma 98 gün var ve yarın sigorta girişim yapilacak.2017 yılı içerisinde hiç sigorta girişim yok. Doğum parasını hak ediyor muyum? Dogumum 5 aralık 2017 görünüyor. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız başlayıp eğer doğuma kadar 90 günü tamamlarsanız rapor parası alabilirsiniz. Bunun için raporlu olduğunuz tarihlerde primlerinizin ödenmesi gerekecek. Bu durumu sağlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  16. Esra dedi ki:

   Merhaba
   32. Haftasını doldurmakta olan bir gebeyim. Doğum raporu 32. Haftanın tamamlanmasıyla veriliyormuş. Ben raporu 31 ağustosta alabiliyorum bu durumda. Yalnız sözleşmem eylül 1 itibariyle bitiyor ve çıkışımın 31 ağustosta yapılması gerekiyormus. Bu durumda doğum parası alabiliyor muyum?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    SGK kanununa göre aktif sigortalılık sigorta bitiş tarihinden itibaren 10. günde biter. Örneğin 31 ağustos çıkışı olan bir kişi hemen işe başlamadığı takdirde 10 eylülde sigortası sona erer. Bu durum raporlar için geçerlidir. Bu nedenle Doğum izni açısından sıkıntı olmaz. Rapor parasını hak edersiniz.

  17. Misafir dedi ki:

   Merhabalar.23 aydir çalıştığım işyerim 10 Eylülde kapanıyor ve ben 5 haftalık hamileyim.doğum parasıyla alakalı hiç birşeyden yararlanamıyor muyum.Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin kapanması ile birlikte işten çıkışınız gerçekleşeceğinden İşsizlik parası almaya hak kazanırsınız bu durumda doğum iznine ayrılacağınız 32. hafta bu döneme denk geleceğinden rapor parası alabileceksiniz. Çünkü işsizlik maaşı süresinde alınan raporların ücreti sgk tarafından ödenmektedir.

  18. Esra dedi ki:

   Merhaba
   32 haftalık hamile sigortalı çalışanım yarın rapor almak için doktora başvuracağım. 5buçuk aydır sigortalı çalışanım benim sormak istediğim bu kadar gün Doğum ücretini almam için yeterli mi yoksa 6 ayı doldurmuş olmam öı gerekli bir de tahminen ne kadar ücret alırım ve bu parayı Doğumdan önce mi sonra mı nasıl alıcam bi işlem yapmama gerek var mı yoksa hesabıma kendisini geçecek nerden takip edebilirim şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için prim gününüz yeterli. Doğum rapor parası brüt ücretden hesaplandığından hemen hemen aylık net maaşınıza tekbül ediyor. Aylık maaşınızı 30 güne bölüp 112 gün ile çarparak nekadar ödenek alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Doğum rapor parasını rapor süresi bittikten sonra adınıza Ziraat bankasına yatar. Aldığınız raporo işyerinize bildrdikten sonra yapmanız gerek başka bir işlem bulunmamaktadır.

  19. nida dedi ki:

   Merhabalar,

   Edevletten sgk hizmet primime baktığımda aylık yatırılan tutar 5.763,42 olarak gözüküyor. 32 haftalık hamileyim. Eylül ayı sonunda izine çıkmayı düşünüyorum. Primim de doğum yardımı için kapsam dahilinde. Bu şartlarda ne kadar doğum yardımı alabilirim? birde bunları tek seferde mi alıyoruz yoksa aylık olarak mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nida Hanım,

    Öncelikle 37. hafta izne ayrılmak için 32. hafta çalışabilir raporu almayı unutmayın. 5763,42 tl brüt maaş ile 112 günlük alacağınız rapor parası yaklaşık 14343,46 tl olarak alırsınız.

  20. uzman dedi ki:

   Merhabalar,
   1 haziran 2017 tarihinden itibaren aktif sigortalayım doğuma 47 gün var fakat 3 ayımın dolmasına 1 hafta var doğum parası almak için ne yapabilirim. Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 haziran tarihine göre tüm gün primler yattı ise doğuma kadar 90 günün dolduğu görülüyor. Eksik günler var ise ve geriye dönük 1 yıl içinde sigorta gününüz yok ise 90 günü tamamlayamazsınız rapor parası alamazsınız. Geriye dönük prim ödeme hakkınız da bulunmamaktadır.

  21. Asude dedi ki:

   Merhabalar… Hamileliğimin 25.haftasında işten çıkışım verildi. son 1yıl içinde 90gün ödenmiş sigorta primim var. Doğum rapor parası alamazmıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asude Hanım,

    İşsizlik maaşı alacak şekilde işten çıkışınız verildi ise işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca alacağınız tüm raporların parası sgk tarafından ödenmektedir. İşsizliği hak etmeyecek şekilde işten çıkartıldıysanız 32. haftada aktif sigortalı olmazsanız doğum rapor parası alamazsınız.

  22. Emel dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftamda çalışamaz raporu aldım ve işyerine teslim ettim is yerinin bana söylediği rapor aldigin gün işine son verilip çıkışını yapacağız denildi.benim size sorum raporu mu aldıktan sonra işyeri isden çıkışımı verse bile doğum parası almayı hak kazanıyor muyum zaten sözleşmeli olarak çalışıyordum sözleşmem 13 eylül de sona eriyordu ama 32 haftamda rapor aldigin için 18 ağustosda çıkışım verildi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emel Hanım merhaba,

    Rapor aldıktan sonra çıkış işlemi gerçekleşse de rapor parası alabilirsiniz.

  23. Nur dedi ki:

   Merhaba,
   Rapor günüm dolduktan sonra ,doğum rapor parasını alabilmek için çalışmaya devam etmem gerekiyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nur Hanım,

    aldığınız rapor süresi bitiminden sonra rapor parası almak için tekrar işe başlamak gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

  24. naz dedi ki:

   Merhaba özel sektördeyim 1807 iş günüm var fakat burda 2015 5aydan itibaren kesintisiz çalışmaktayım asgari ücretten gösteriliyor 5aylık hamileyim buran doğum parası ne kadar alırım 2.çocugum ve işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Naz Hanım Merhaba,

    Asgari ücrete göre 112 günlük rapor parası yaklaşık 4100 TL dir. Doğum nedeni ile işten ayrılmanız tazminat hakkı doğurmaz. Tazminat alamazsınız.

  25. Mürüvvet dedi ki:

   Merhabalar benim daha önceden 90 gün yatırılmış pirimim yok 13 ay önce var.fakat suan bir hamilelik dusunuyorum hamileligim suresince sigortalı bir işte calışıp 90 günü ozaman tamamlasam yine dogum parası alabilirmiyim yoksa sadece 3. Çocuk parası olarakmı verirler. Ayrıca dogum parasını hakedince artı olarak çocuk parasıda verıyorlarmı. Çok tesekkür ederım ilginize.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mürüvvet Hanım merhaba,

    Hamile kaldıktan sonrada 90 günlük primi doldurabilirsiniz. Rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Bu şartlar sağlandıktan sonra hem rapor parası hem de 3. çocuktan dolayı 600 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

  26. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam
   Eşim 19 haftalık hamile. 2016 dan buna 404 günlük sigortası mevcut hem dogum rapor parası hemde işsizlik maaşı için ne yapmalıyım. Subat 2017 de işten ayrıldı.2017 yılında 44 günü mevcut
   Mesela 30. Haftadan itibaren sigortali çalışsa 32. Haftada rapor alsak ama sigortasını yatırmaya devam etse çalıştığı yere bi sıkıntı olur mu. Işsizlik maaşı için 600 günü doldurana kadar çalışsa

  27. Funda dedi ki:

   Merhaba,
   Doğumdan önce 90 gün sigortalık ,90 gün kesintisiz mi olmalı yoksa parça parça dönemlerde 1 yıl içerisinde 90 gün olması yeterlimi
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Funda Hanım Merhaba,

    Parça parça da olsa toplamda 90 gün olması yeterlidir. Kesintisiz olması gerekmiyor.

  28. Belma dedi ki:

   Merhaba. 10.04.2017 de doğum yaptım. Özel sektörde çalışıyorum ve 12.07.2017 de işbaşı yaptım. 60 günlük yarım çalışma hakkindan yararlanıyorum. 12.09.2017 de süt iznine çıkıcam ama kaç gün izin kullanacağımı bilmiyorum. Bu iznin hesaplaması nasıl yapılıyor ve ben kaç gün izin kullanırım. Bilgilendiriseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Belma Hanım Merhaba,

    Süt izni bebeğin 1 yaşına kadar günde 1,5 saat olarak kullanılabilir. Yarım çalışmada süt izni kullanılamaz.12/09/2017 den 10/04/2018 e kadar süt izni kullanabilirsiniz.

  29. Mine dedi ki:

   Merhabalar ben 3 aylik hamileyim 3 aydirda sigortam yatiyor ama is yerinde sozlesmeli calistigim icin isten cikisimi yapacaklar. 1 ay sonra yeniden sigortali bir ise basliyacagim yani 4 aylik hamileyken sigortam yeniden baslarsa rapor parasindan yararlanabilirmiyim ?
   Birde dogumdan sonra ise basladigimizda ise baslama parasi varmis o nedir acaba ?
   Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mine Hanım merhaba,

    Çıkış yapıldıktan sonra 1 ay sonra işe başlamanızda bir sıkıntı yok. ancak 32. haftada aktif sigortalı olmanız gereklidir. Kanunda işe başlama parası diye bir ödenek yoktur.

  30. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam
   Eşim 19 haftalık hamile. 2016 dan buna 404 günlük sigortası mevcut hem dogum rapor parası hemde işsizlik maaşı için ne yapmalıyım. Subat 2017 de işten ayrıldı.2017 yılında 44 günü mevcut
   Mesela 30. Haftadan itibaren sigortali çalışsa 32. Haftada rapor alsak ama sigortasını yatırmaya devam etse çalıştığı yere bi sıkıntı olur mu. Işsizlik maaşı için 600 günü doldurana kadar çalışsa

  31. Burcu dedi ki:

   Merhabalar,
   Sigortası olmayan kadının eşi sigortalı ise yine doğum parası alabiliyor mu .mesela eşim 4 yıldır sürekli SSK’lı asgari ücretle ben ise 1 yıldır çalışmıyorum ve kasımda doğum yapıcam doğum parası alabilirmiyiz ne kadar
   Teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burcu Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alamazsınız. Ancak Birinci çocuk için 300 TL alabilir. İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olarak ödenen doğum yardımından faydalanabilirsiniz. ayrıca Eşinizin sigortasından dolayı süt parası da ödenir.

  32. Sinem dedi ki:

   Merhaba 24 haftalık hamileyim bakicilik yapicam 90 gün prim yatirilirsa doğum parası alirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    Doğum süresine kadar 90 günlük primi tamalarsanız 32. haftada rapor alıp doğum rapor paranızı alabilirsiniz.

  33. gamze dedi ki:

   ölü doğum halinde para ödenir mı 36 hft 4 günlük

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Doğum yardımı sağ doğum olması şartı ile verilmektedir.

  34. Selma dedi ki:

   Merhaba 33 haftalik hamileyim. Brüt maasim 2100 tl ve 1 yıldır da ayni isyerinde çalışıyorum suan da dogum iznindeyim. Özel bi hastaneden rapor aldm ama bna dogum öncesi rapor werdi doğumdan sonra taburcu oldugumda da diger iki aylik raporu almam gerekiomus. Ben nekadar dogum parasi alrim ve bu rapor isini hiç anlamadim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma Hanım merhaba,

    2100 tl brüt ücretinize göre 16 haftalık rapor paranız yaklaşık 5.200 tl olacaktır. Eğer sadece doğum öncesi rapor verildi ise doğumdan sonraki raporunuzu da sisteme işletin ve iş yerinize bildirin.

    1. Selma dedi ki:

     Yanlız ben doğum izninden önceki 30gun de raporluydum alacagim parayı etkiler mi bu durum.

     1. Selma dedi ki:

      Yanlız ben doğum izninden önceki 30gun de raporluydum alacagim parayı etkiler mi bu durum.

  35. İlknur dedi ki:

   Merhaba;

   Ben 5 yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım şuan 28 haftalık hamileyim 32. haftam 12 eylülde tamamlanıyor fakat ben 11 eylülde işten çıkarılacağım doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur Hanım merhaba,

    Kanunen aktif sigortalılık süresi çıkış tarihinden itibaren 10 gün sonra sona erer. Dolayısıyla 10 gün içinde alacağınız rapor için ödeme yapılır. Ayrıca işten çıkarıldığınızda işsizlik maaşı alma hakkınız doğacak. İşsizlik maaşı aldığınız dönemde de rapor paranız yatar.

  36. Rabia dedi ki:

   Merhabalar. 7 haftalık hamileyim. 4.196 tl sigorta ücretim . Alacağım doğum parası ne kadar olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rabia Hanım Merhaba;

    4196 tl brüt ücretinize karşılık 112 günlük doğum izni ödeneğiniz yaklaşık 10.400 TL dir.

  37. Fadime dedi ki:

   Taseron olarak çalışıyorum çalışabilir raporunda yim doğum öncesi ve sonrası parasını ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fadime hanım;

    Doğum rapor sonunu takip eden ayın 8-14 ü arasında adınıza Ziraat Bankasına yatacaktır.

  38. Zerrin dedi ki:

   Benim bürüt maaşım 2000tl özel sektörde çalışıyorum 36haftalık hamileyim ne kadar rapor parası alırım süt ve çoçuk parası için nereye başvurmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zerrin Hanım Merhaba,

    2000 TL Brüt maaşa göre 16 haftalık yaklaşık 4900 tl rapor parası, süt parası 132 TL, Rapor parası ve Süt parası başvuru yapmadan adınıza hesabınıza yatacaktır. Çocuk yardımı için; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.

  39. halise dedi ki:

   ben şuan 11 haftalık hamileyim şuan çalışmıyorum ama 1 ay sonra çalışmaya başlayacam doğum parası alma imkanım varmı? çalışmaya başlamasam devlet tarafından hangi ödenekleri ne kadar alabilirim ilk çocuğuma hamileyim. eşim devamlı sigortalı olarak çalışmaktadır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 90 gün primi sağlayıp 32. hafta da sigortalı olursanız doğum iznine ayrılma hakkınız var. Sigortalı olarak çalışmaz iseniz 300 TL doğum yardımı ve 132 TL süt parası alma hakkınız mevcut.

  40. şaban dedi ki:

   merhaba esim 2 yıldır diyanette fahri öğreticilik yapıyor.suanda 27 haftalık hamile ve calışıyor.ancak 18 agustosta kursları biticek.ve otarite istifa imzalıyorlar.dogum rapor izın parasıdan yararlanmak için 4 hafta daha calişması gerekiyor degil mi?tekrar işe baslasa 18 agustostan sonra hemen taekrar sigortası baslamak zorundamı ? birde girdiği iş yerinde ıkamet önemli migirilen işte…biraz uzun oldu .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şaban Bey,

    Doğum rapor parası için sigortanın kesintisiz ödenme şartı yok. Rapor alacağınız 32. haftaya yakın bir zamanda da işe başlayıp sigortalı olur ise yine de rapor parasını alabilir. İş yerinin nerede olduğu önemli değil.

  41. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba, 23 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Doğum parası için doğumdan ne kadar sonra, nereye ve hangi evraklar ile başvurmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz Doğum 8+8 16 haftalık doğum izni ile ilgili ise 32. haftada rapor larak doğum iznine çıkıp raporunuzu iş yerinize teslim edeceksiniz. sonrasında yapmanız gereken bir işlem yok. Eğer sorunuz ilk çocuk 300 ikinci çocuk 400 üçüncü çocuk için verilen 600 tl doğum yardımı için ise daoğum gerçekleştikten sonra 5 yıl içinde istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

  42. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar 2011 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım 9 haftalık hamileyim ağır bi hamilelik dönemi geçiriyorum 1 aydır raporluyum bu şekilde giderse işe devam etmem çok zor olucak doğumum mart gibi gözüküyor eğer işten ayrılırsam doğum parasından yararlanabilirmiyim son 1 yıl içinde 90 günlük sigortam var.Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım,

    32. haftatada aktif sigortalı gözükmeniz gerekiyor. Öncesinde işten çıkarsanız rapor parası alamazsınız.

  43. isimsiz dedi ki:

   esım 24 haftalık hamıle suan sıgorta yapılırsa dogum olmadan 90 gun pirimini tamalarsa dogum rapor parası alırmı alırsa ne kadar alır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalı bir işte başlayıp 32. haftada rapor alıp yine primlerinizi doğuma kadar yatırırsanız 90 gün primi tamamlayıp rapor parası alabilirsiniz.

  44. Gülsüm GÜVEN dedi ki:

   Merhabalar,
   04/02/2017 tarihinde doğum yaptım 16 haftalık rapor ücretim halen yatmadı. Alo 170 i aradığımda hesaplanıyor görünüyormuş.Rapor tarihim 22 mayısda bitmişti.Bu işlemi hızlandırmak için ne yapabilirim. Bu kadar uzun sürmesi normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülsüm Hanım Merhaba,

    Rapor ücretleri rapor tarihi sonununuı takip eden ayın 8-14 ü arasında yatar. Sizin işleminiz uzun sürmüş. E- Devletten kontrol edin eksik bir aevrak var ise tamamlarsanız. Haricinde yapacağınız başka bir işlem yok.

  45. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam eşim ocakta 2018 de dogum yapacak allahın izniyle. Ocak subat 2017 aylarında 46 günlük sigortası mevcut dogum rapor parasındanyaralanmak için ne yapmalıyım

  46. Sevda dedi ki:

   Şuana kadar sigortalı hiçbir işte çalışmadım. 15 haftalık hamileyim. 32.haftaya kadar sigortalı bir işte çalışacağım. 32.haftada rapor alıp işten çıkacağım.bu 5 aylık sigorta ile (asgari ücret ) ne kadar doğum parası alabilirim. 4.çocuğu ma hamileyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda Hanım,

    16 haftalık rapor sonunda yaklaşık 4.099 tl rapor parası 132 TL süt parası ve 600 tl Çocuk yardımı alabilirsiniz.

  47. Zeynep dedi ki:

   Merhaba
   Suan 24 haftalik hamileyim 32. Haftam Eylül’ün sonuna denk geliyor doğum rapor parasini almak için son 1 yıl içerisinde 90 gün sigortalı mi olmam lazım yoksa hamileligim süresince mi 90 gün sigortalı olmam lazım . Bilgi verirmisiniz? Birde şimdi sigortalı olsam doğuma kadar doğum rapor parası alabilir miyim ve ne kadar ücret alırım. Ortalama 4000 civarı diye biliyorum ama..
   Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım Merhaba,

    son 1 yıldan kasıt Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün olarak tanımlanıyor. Yani Kasım/2017 de doğum yapacak olan sigortalı Kasım / 2016 dan itibaren bu şartı yerine getirmelidir.

    Verdiğiniz hafta bilgilerine göre doğuma kadar sigortalı olarak prim ödemesi yapılırsa doğum rapor parası alnabilir. Ancak bunu için Raporlu olduğunuz dönem de de prim yatması gerekecek.

    Asgari ücret alan çalışanların alacağı rapor parası 112 gü yani 16 hafta için yaklaşık 4.099,00 TL dir.

  48. Samet dedi ki:

   Merhaba;

   Eşim özel sektörde işçi olarak 3 yılı geçik süredir çalışmakta ve şuan hamileliğinin 36. haftasında. Sorum şöyle olacak,32.hafta iş görememezlik raporunu aldıktan sonra iş yerinden örneğin 37. haftasında ayrılmak istediğini bildirsek rapor parsını ve iş yerinden sahip olduğu tüm haklarını alarak çıkış yapabilir mi?

   İyi çalışmalar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Samet Bey Merhaba,

    Rapor sonrasında işyerinden atrılırsa Doğum izin Rpaor parasını almasında bir sakınca yok. Ancak Hamilelik ve doğum işyerinden haklı nedenle fesih olmadığından Kıdem tazminatı alamaz. Süt Parası ve Doğum yardımı alabilir.

  49. Aysun dedi ki:

   Merhabalar
   Suan 27 haftalik hamileyim ve aktif 3 senedir ayni isyerinde calismaktayim. Doktorum 32. Haftada buyuk ihtimalle dogum iznine cikmami soyledi. 32. Haftada dogum izni raporunu alip isyerine verirsem 1 hafta sonra isten ayrilsam kendi istegim ile. 4 aylik dogum parasini alabiliyormuyum? Lutfen cevap verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aysun Hanım Merhaba,

    Doğum raporu alıp işten ayrıldığınızda da rapor paranızı alabilirsiniz.

  50. Sevtap dedi ki:

   Merhaba

   2017 yılında toplam 94 günüm var sigortalı olarak şuan 5 aylık hamileyim şuan çalışmıyorum fakat 6 ıncı aydan sonra sigortam yapılacak o zaman doğum parasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevtap Hanım Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. hafta aktif sigortalı ve 90 günlük prim şartını sağlıyorsunuz. Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  51. Hülya dedi ki:

   merhaba , 36 haftalık hamileyim ,31 temmuzda çalışamaz raporumu alıp işverene teslim ettim, ziraat bankasından hesap açtırdım ancak alo 170 i aradığımda artık 16 haftalık ücretin ptt ye yatacağı söylendi, bende muhasebeye raporlarımı 10 ar günlük girermisiniz diye sormuştum bu süreçte her 10 günde bir ptt ye uğramam mı gerekecek ? Bir diğer sorumda ben doğum yaptıktan sonra mı doğum öncesi almam gereken ücretleri alabilirim, ayrıca şu anda bu çalışamaz raporu için benim yapmam gereken başka bir prosedür var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzun süresi nasıl belirlenmiş ise muhasebe o şekilde girmek zorunda. Rapor tarihi sonunda takip eden ayın 8-14 ünde rapor parası yatar. Rapor işlemleri ile ilgili sizin yapmanız gereken başka bir işlem yok.

  52. vasfiye dedi ki:

   merhaba;
   ben özel sektörde yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum ve şu an 29 haftalık hamileyim ve 32. haftam da rapor alıp alacağım doğumdan 2 ay sonra raporum bitecek. ve işveren beni o zaman işten çıkaracak ben bu şarlar altında devletten alınan rapor parasını alabilir miyim.

   birde iskur dan işssizlik maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Vasfiye Hanım Merhaba,

    Rapor paranızı da işsizlik maaşını da alabilirsiniz. Herhangi bir engel gözükmüyor.

  53. zeynep dedi ki:

   Merhaba ben suan 36 hafta lık hamileyim Mart ın birinde sigorta giresim var haziranın ilk haftası doğum izni ne ayrıldım sigorta 90 gün olunca doğum parası alabilir miyim ağustos 16 doğum yapacağım ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Zeynep Hanım,

    Mart ayındaki başlangıç ile birlikte doğum tarihine kadar 90 günü tamamlıyorsanız rapor parası alabilirsiniz.

  54. Gonca dedi ki:

   Merhaba,
   Ben sigortalı olarak çalışıyorum ve sigorta ödemem düzenli bir şekilde yapiliyor.Ancak SSK ödememde zatürre tanısıyla raporlu olduğum 1 haftanın kesintisi var.yani rapordan önceki 90 günlük Sigorta’da kesinti görünüyor. Bu durum süt parası ve doğum parası almama engel mi ? Dediğim gibi hastalık dolayısıyla alınan bir rapor ve yüzden bu hakkımı kaybetmek istemiyorum.
   17-23 Nisan arası zatürre dolayısıyla aldığım rapor tarihi.
   13 Temmuz ise doğum öncesi rapor tarihi. Hesapladiğimda kesintisiz olarak 90 değil 80 gün sigorta ödemesi görünüyor.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için kesintisiz 90 gün şartı yok. 1 yıl içinde 90 gün prim şartını sağlıyorsanız doğum rapor parasını alabilirsiniz.

  55. Gonca dedi ki:

   Merhaba,
   Ben sigortalı olarak çalışıyorum ve sigorta ödemem düzenli bir şekilde yapiliyor.Ancak SSK ödememde raporlu olduğum 1 haftalık kesinti var.yani rapordan önceki 90 günlük Sigorta’da kesinti görünüyor. Bu durum süt parası ve doğum parası almama engel mi ? Dediğim gibi hastalık dolayısıyla alınan bir rapor ve yüzden bu hakkımı kaybetmek istemiyorum.
   17-23 Nisan arası zatürre dolayısıyla aldığım rapor tarihi.
   13 Temmuz ise doğum öncesi rapor tarihi. Hesapladiğimda kesintisiz olarak 90 değil 80 gün sigorta ödemesi görünüyor.
   Şimdiden teşekkürler.

  56. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam ben şuan 30 haftalık hamileyim. Bu yıl ücretli öğretmenlik yaptım haziran da okullar kapanınca iş çıkışım yapıldı doğal olarak. 120 günden fazla ödenmiş sgk primim mevcut. 10 Ağustos’ta tam 32 haftalık oluyorum. 32.haftama 1 hafta kala işe girsem ve tam 10 Ağustosta iş çıkışım yapılsa doğum rapor parası alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağınız tarihte sigortalı olmanız yeterli. Ancak rapor aldığınız gün den bir sonra ki gün işi bırakmanız daha uygun olur.

  57. emel dedi ki:

   merhabalar .
   ben 18 haftalık hamileyim. 01.06.2013 tarihinde itibaren aynı şirkette sigortalı olarak çalışıyorum. ne kadar doğum parası alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Rapor tarihindeki son üç aylık brüt maaşınızın ortalaması alınarak günlü ücretiniz bulunur. Bu çıkan günlük ücreti 112 gün ile çarparak alacağınız doğum rapor parasını hesaplayabilirsiniz.

  58. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba..
   Ben 10 aydır sigortalı çalışıyorum 30 haftalık hamileyim 2 hafta sonra doğum öncesi izne ayrılacağım.. Merak ettiğim şey 4 aylık izinden sonra doğum parası alacam. Peki onun harici herhangi bi ücret alıyor muyum.
   Örn. Calısmayıpta 1. Cocuga 300 Tl alıyorlar bizde alabiliyor muyuz yada süt parası varmış o ne şekilde alınıyor.
   Bide doğum parası ne kadar alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izin rapor parası asgari ücretli için ortalama 4.099 tl dir. Ayrıca doğum sonrasında Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz. Süt parası için de gerekli olan 120 günü doldurmuşsunuz. Süt paranız da otomatikman 1 ay içinde adınıza Ziraat Bankasına yatacaktır. E-Devletten takip edin.

  59. Kübra Çelik dedi ki:

   Merhaba,

   ben şuan Türkiyede Sigortalı çalışan bir alman vatandaşıyım. Doğumumu Almanyada yapmak istiyorum. Doğal olarak 32. haftamda yurt dışına cıkmış olacağım. Doğumdanda 4-5 hafta sonra döneceğim.
   Doğum parasını alabilme açısından bir sıkıntı olurmu? işlemleri nasıl yapmalıyım. Bilgi verirmisiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada doğum izin raporunuzu alıp yurt dışına çıkabilirsiniz. Doğum yaptıktan sonra Türk konsolosluğuna raporunuzu onaylatın.

  60. sumeyye dedi ki:

   Merhaba benim kızım 20.02.2016 da doğum yaptım doğum parasına yazilsam bana da verirler mi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    “Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.

    Buna göre doğum yardımından yaralanabilirsiniz. Bunu için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvur yapmalısınız.

    1. sumeyye dedi ki:

     Kızımın bir buçuk yaşında olması sorun olmaz değil mi

  61. melek dedi ki:

   merhaba
   belediyede geçici işci olduğum için 6 aylık sürem dolup işten çıkartılacağım tarihten 1 hafta önce 32 haftalık oacağım için çıkarılsam bile doğum parası alabilecek miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rapor alıp işyerine bildirin işten çıkarılsanız da doğum rapor parası alabilirsiniz.

  62. Burcu** dedi ki:

   Merhaba hamile kalmadan once bi fii 3 sene calismktaydim ve hamile kaldigimda 4 aylik olana kadar callstim ve mecburen cikmak zorunda kaldim 1 haftadir baska isyerinde calisiyorum fakat sigortam anca yeni yapildiktan 1 gun sonra 32. Haftam gecicegi icin doktora gitmek zorunda kaldim ve doktor rapor yazdi calisamama raporu sorum oncelikle su sigortam gozukmese rapor yazilabilirmiydi, sorun teskil edermi ve dogum parasi almaya hak kazanmis oluyormuyum tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O, 1 gün olmasaydı rapor parası alamayacaktınız. Çünkü rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmalısınız. Raporunuza ait ödenek alacaksınız. Sorun gözükmüyor.

  63. Necdet dedi ki:

   Merhaba. Eşim nisan ayında 687 sayılı khk ile prim teşviki sayesinde bir işyerinde çalışmaya başladı. Ekim ayında doğum yapacak ve 8 hafta öncesinde izne ayrılması gerek ta ki 8 hafta sonrasına kadar. Doğum izni süresince devlet ssk primini ödemeye devam eder mi? Eğer etmezse işveren kendisi primi ödeyebilir mi? ve doğum izni süresince ödenen prim doğum rapor parası alınmasına engel midir? Teşekkürler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum süresi boyunca ne devlet ne de işveren prim ödemek zorunda değil. Ancak İşveren isterse rapor bildirimi yaptıktan sonra eğer çalışanına yine de maaş vermek istiyorsa primini yatırabilir. Prim yatırması doğum iş göremezlik ödeneği almasına engel teşkil etmez. Bu durumda teşvikten yararlanıp yararlanamayacağını kurumdaki işveren servislerine danışmalısınız.

  64. Hava dedi ki:

   23Haziran’da doğum yaptım. Tüm raporlarımı iş yerine teslim ettim. E devlette emzirme ve analık olarak yazılmış vakalardan emzirme bankaya gönderildi diyor. Analık için ise bilgi yok yazıyor. Doğum yardımları için herhangi bir yere başvuru yapmadım. SGK lı bir çalışan olarak ne gibi yardımlara sahibim. Nerelere başvuru yapmam gerekir. Bu ay ki maaşım iş yerimden yatırıldı. Bazı sorularda iş yerinden alınan maaşların iade edileceği falan yazılmış. Bu hangi durumlarda geçerli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlarınız sisteme girilmiş fakat henüz ödenek çıkmamış olabilir. İş yeriniz size maaş ödemesi yapmış olabilir. Bu durum iş verenin durumuna göre değişir. Bazı işyerleri çalışanı zor durumda kalmaması için ücretini verip, rapor parası sonuçlandığında iade isteyebiliyor. Sizin işvereniniz böyle bir durum olsa idi size bildirim yapardı. Yani böyle bir yasal zorunluluk yok. Doğum yardımı için; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.

  65. Yavuz dedi ki:

   Merhaba hocam eşimin 32 haftalık raporu haziran 12 de doldu işverene verdik ama o 30 günlük sigortayı yatırmış acaba doğum parasından yararlanabilirmiyiz bide hocam 12 günlük sigortayıyatırması lazımdı o ayı komple yatırmış

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş verenin primleri yatırmış olması doğum parasını etkilemez. Raporlu işçiye eğer işveren ücret ödemek isterse rporlu olduğunu sisteme girer ama tam ay primini yatırabilir. Rapor paranız açısından sıkıntılı bir durum yok.

  66. bahar dedi ki:

   merhabalar..ben 9 aydır bir iş yerinde çalışıyorum..şu an 13 haftalık hamileyim ve hamileyim diye işten çıkartılıyorum..bana noterden kağıt çıkartmışlar kendi isteğimle ayrılıyorum diye yazıp imzalamam için..2007 ssk başlangıç ama ssk prim gün sayım 453 küsürler de hep yarım gün çalışmıştım son 9 ayım tam ssk..bu durum da kağıdı imzalamalımıyım iş yeri neden böyle bir tedbir almış..ve doğum iznine erken ayrılsam bende doğum parasından faydalanabiliyormuyum..tesekkürler şimdidden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kağıdı sakın imzalamayın. Bırakın çıkaracaklarsa kendileri çıkarsın. Doğum rapor parası alamazsınız ama böyle bir durumda alacağınız farklı tazminatlar var. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz sizin için de geçerli bir durum

  67. Sema duymuş dedi ki:

   Merhaba ben kadrolu öğretmenim. Bu Doğum parasını bizlerde alabiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardım parasını her Türk vatandaşı alabilmektedir.
    Birinci çocuk için 300 TL
    İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır

    Başvuru Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirsiniz.

  68. Asker dedi ki:

   Merhaba;

   Eşim özel bir hastanede tıbbi sekreter olarak 1 senedir çalışıyor.Doğum yaptı ve doğum parası olarak 1.066 TL ödeme aldık e devlettede öyle görünüyor.Fakat benim anlamadığım eşim asgari ücretle çalışıyordu.İnternetteki hesaplara göre minimum 4 bin tl rapor parası deniyor.Rapor gün sayısı 112 gün.Doğumdan önceki izin 27 sonrası 85 gün olarak ayarlandı.Ayrıca bu doğum izni süresince maaş vs. alınmıyor.Bu maaşlar rapor bitişinde veriliyormuş.Yani doğum süresince sıkışıp daralıp izin bittikten sonra para gelmesi manidar değil mi ? Bu konular hakkında detaylı bilgilerinizi bekliyorum.Aciliyeti var lütfen yanıtlayın.Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğum rapor parası rapor bitimini takip eden ayda yapılmaktadır. Doğum raporunun bir kısmı yatmış olabilir. Yazdığınız rakam doğrudur. Asgari ücretten yatan sigortalının doğum parası 112 gün için en az 4099 tl yatmaktadır.

  69. Yesim dedi ki:

   Hocam ben 25 haftalık hamileyim şuan saklı bir işte çalışsam 90 günü doldurup iş çıkışımı isteyip işten ayrılsam doğum parasını alabilir miyim yoksa doğum iznine ayrılmış olmam mı gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba.

    işe başlayıp 32. hafta doğum izni aldığınızda doğumda 90 günü sağlamanız gerekiyor. Ona göre hesaplayıp iş bırakabilirsiniz. 89 gün olsa dahi rapor parası alamazsınız.

  70. Isimsiz dedi ki:

   Hocam 32.hafta doğum raporu alacak ya rapor aldıktan sonra sigortası kesilirse bi sıkıntı olur mu.
   Ikincisi 25. Hafta da başlatirsak 7 hafta 50 gün sigorta yapar bu yeterli olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Endişenizde haklısınız. İki yolunuz var 1. si 32. haftaya kadar 90 günlük primi sağlamak. Doğum rapor süresi boyunca prim ödemeden sigortayı sonlandırmak. Yada 25. hafta başlayarak Raporlu olduğu tarihler de de prim ödeyerek 90 günü tamamlamak. Siz garanti olması için eşinizi 32. haftada 90 günü tamamlayacak şekilde sigortalı bir işte çalıştırın. Rapor aldıktan sonra işten ayrılabilir.

  71. Isimsiz dedi ki:

   Hocam eşim şuan çalışmıyor ya ne zaman sigortalı bir işte çalışırsa hak kazanır. Mesele şuan 15 haftalık hamile biz sigortayı 25 hafta iken başlatsam bu 90 günlük sigorta tamamlanır mi. Esim ocak ayının başında dogum yapacak tarihlere gore. Sigortasi subatta bitmişti

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eşinizin doğum yapacağı tarihe göre 30 günlük sigortası olacak gibi gözüküyor. Sizi riske atmadan eşinizi 25. hafta sigortalı olarak işe başlatın. 120 günü doldurursa süt parasını da alma hakkı olur. Gerçi sizin üzerinizden de süt parası alma hakkı mevcut. Belirttiğiniz hafta işe başlaması uygun olacaktır.

  72. Ebru dedi ki:

   Merhabalar ben 1.5 yıldır özel sektorde çalışıyorum ve 4 aylik hamileyim. Doğum izni raporunu aldıktan sonra yani 7 ayi doldurunca işten ayrılacağım. Doğum rapor parasi alabilir miyim.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu aldıktan sonra işe bıraksanız dahi rapor parasını alırsınız. Sorun teşkil etmez.

  73. AYŞENUR dedi ki:

   16 HAFTALIK HAMİLEYİM ECZANEDE ÇALIŞIYORUM 1415 GÜN PİRİM GÜN SAYIM VAR 27.04.2017 İŞTEN AYRILDIM YENİ Bİ İŞE GİRDİM 30.05.2017 TARİHTE ŞUAN SSK LI OLARAK ÇALIŞIYORUM DOĞUM PARASI ALMAYA HAK KAZANIYORMUYUM KAÇ HFTAMA KADAR CALIŞMK ZORUNDAYIM DOĞUM PARASI ALMAK İÇİN

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftaya kadar aktif sigortalı olarak devam ederseniz 32. hafta veya yine 32. haftada 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp 37. hafta da rapor alırsanız doğum rapor parası alabilirsiniz.

    1. Aysenur dedi ki:

     37. Haftama kadar calismasam 32 . Haftamdan sonra calisamz raporu alsam dogum parasi alamiyormuyum hocam

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      32. hafta rapor aldığınızda da doğum rapor parası alırsınız. Ben hakkınız olduğunu belirtmek için açıklamayı yaptım.

  74. gizem dedi ki:

   Merhaba, ben ikiz gebeyim, 30. haftada doğum öncesi izne çıktım ve 36. haftamda da doğum yaptım. Buna göre; 4 haftalık sürem doğum sonrası izin olarak ilave ediliyor mu? Bunun için hastane raporunda belirtilmesi gereken özel bir durum var mıdır? Ek olarak, doğum parası ödeneği için doğum sonrasında hastaneden sadece doğum raporu almam yeterli midir,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıktıktan sonra yapılan erken doğumlarda doğum öncesi kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenir. Yani hak kaybınız olmaz doğum sonrası kullanabilirsiniz. Doğum sonrası raporunuz zaten doğum öncesi raporunuzdan sonra başlatılmalıdır. Raporlu olduğunuz tarihe rapor veremezler.

  75. Isimsiz dedi ki:

   Sa eşim 15 haftalık hamile. Subat 2017 de işten ayrıldı. 400 günlük aralıksız sigortası mevcut dogum rapor parasından yaralanmak için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz doğum rapor parası alabilmek için doğum raporu alacağı 32. haftada aktif sigortalı olmak zorunda. Sigortalı olarak çalışıyor olmaz ise doğum rapor parası alamaz. doğumdan önce en az 90 günü bulacak şekilde doğumdan önce ssklı bir işe başlaması gerekir.

    1. Isimsiz dedi ki:

     Hocam eşim şuan çalışmıyor ya ne zaman sigortalı bir işte çalışırsa hak kazanır. Mesele şuan 15 haftalık hamile biz sigortayı 25 hafta iken başlatsam bu 90 günlük sigorta tamamlanır mi. Esim ocak ayının başında dogum yapacak tarihlere gore. Sigortasi subatta bitmişti

     1. Burcu dedi ki:

      Mrb ben şuan 13 haftalık gebeyim 1000 is günüm var ve eylül ayında tekrar ssk baslatilacak ama benim dogumum ocak ayında olacak yıl içerisinde 120 is günü diyorsunuz ama benim yil değişiyor ve ilk ay ben doğum parası nı alabiliyor muyum

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Doğum parası için istenilen 90 veya 120 günlük süre doğumdan önceki 1 yıl içinde olarak tanımlanmış. Örneğin 2017/07. ayda doğum yapacak kişi için, 2016/07 – 2017/07 tarihleri arasında 90-120 gün aranır.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.