• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Saliha dedi ki:

   Taşerondan kadroya geçişle 9 aylık geçici kadroya alınan üniversite işçilerindenim. 32 haftalıkken iş göremez raporumu aldım. 33 haftalıkken eski sözleşmemiz bitti ama çıkışımız verilmedi. Bu durumda rapor parası alabilecek miyim ? Devlet bana 1 haftanın mı yoksa raporlu olduğum sürenin mi parasını verir?

  2. İsmail dedi ki:

   Merhaba eşim 6 aydır sigorta primleri düzenli olarak yatıyor ama ayagından rahatsızlıgından dolayı 2 ay raporlu olacak rapor biter bitmez işbaşı yapmadan 16 haftalık dogum iznine çıkılabiliyormu

  3. çiğdem dedi ki:

   merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum okullar kapandığı için sigortam kesildi ve 60 gün sigortam görünüyor 2018 yılına ait benim doğum parası alabilmem için tekrar bir yerde 60 gün sigortalı mı görünmem gerek veya sigortamın doğumdan sonraki 2 aya kadar devam etmesi mi gerek teşekkürler.

  4. ramazan dedi ki:

   merhaba

   Eşim 17.11.2017 de işten çıktı evlillik dolayısıyla 27.04.2018 tarihinde tekrar işe girdi dogum 07.09.2018 de çalışabilir raporunu 33.haftada aldık dogum parası almamız için ne yapmamız gerekiyor alırsak kaç para alırız teşekkürler şimdiden

  5. Mucevher dedi ki:

   Merhaba, ben ozel guvenlikciyim.. Sirkette bir senem doldu, doktordan rapor alip son 3 haftaya kadar calisicam.. Sonra 13 hafta izin kullancam.. Sonra bi 6 ay daha ucretsiz izin istiycemde verirlermi acaba? Ikinci bi sorum şu: ben subatta 2018de nikahlandim, kasimda dogum sebebiyle izne cikcam.. Bu sirkette bi senem doldu.. Acaba evlilikten dolayi tazminatimi alabilirmiyim? ☺nikah defterimi gotursem tazminatimi verirlermi..

  6. Çigdem dedi ki:

   Merhabalar 04.12.2017 tarihinde ise başladım su an 6 aylık hamileyim 8 ayda 1 aylik ücretsiz izine çıkmam gerekiyor acaba bu ücresiz izin doğum parası almama engel olurmu dr rapor mu alsam daha iyi olur şimdiden teşekkür ederim

  7. Halise Dağ dedi ki:

   02.03.2018 tarihinde işe giriş ve sigorta başlangıcı erken doğum olduğu için 17.07.2018 tarihinde doğum oldu nekadar alabilirim sigortam devam ediyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Brüt maaşınızın günlük tutarının 2/3 ünü alabileceksiniz. Erken doğumda olsa 8+8 16 hafta toplamda 112 günlük ödenek alacaksınız.

    1. Halise Dağ dedi ki:

     Askeri ücret çalışıyorum toplamda nekadar alıyorum

  8. melike dedi ki:

   merhaba
   işyerinde sözleşmeli olarak çalışıyorum 04.06.2018 de işe başladım 1 aylık hamileydim başladığımda 03.11.2018 de 32. hafta raporu alıyorum.Malesef iş sözleşmem 35 haftalıkken bitiyor doğum parasından faydalanabilirmiyim.faydalanmak için ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef iş çıkışınız verileceği için 3 hafta + 10 günlük bir rapor ödemesi yapılacaktır. Yönetmelik 05/12/2017 tarihinde değişti. Önceden işten çıkışınız da verilse tüm şartları sağladığınızda 16 haftalık ödenek çıkıyordu.

  9. Özlem dedi ki:

   Slm 32 hafta sonrası dogum iznine ayrıldım asgari ocretle calsyorum rapor parasi ne kadar bide dogum parasindan yararlanmak icin dogum öncesi ve sonraso rapor yeterlmi isyerine tskir

  10. Elif dedi ki:

   27 temmuz 2017 isteğe bağlı kendi bağkurumu başlattım. 8 mayıs 2018 de bagkurum iptal oldu 9 mayıs 2018 de 4a dan ise başlama sebebiyle(9 ay 13 gün 4b bağkur hizmet suresi)..9mayis ta işe basladim 4a dan…..32 .haftamda 10 ağustosa kadar( doğuma son 3 hafta kala) çalışabilir raporu aldım.. 90 günü m dolmus oluyormu rapor parasi alabiliyormuyum…alabiliyorsam 4b asgari ücret üzerinden mi yoksa 4a brüt maaş 3300 civarından mi …nekadar alirim???tesekkurler..

  11. Ayşe dedi ki:

   Merhaba Doğum dan sonra 8 hafta olan raporumu kullandıktan sonra iş yerine çıkışımı vericem
   Çıkış hakkım olarak iş yerinden ücret talep edebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum nedeni ile çıkışta bir tazminat hakkınız bulunmuyor.

  12. Ozser dedi ki:

   32. Haftada raporu aldıktan sonra 8 hafta boyunca sigortam iptal edilmediği sürece rapor bitiminde toplam 5.051 TL’yi alabilicekmiyim yoksa 8 haftanın sonunda tekrar dogumdan sonra yine 8 hafta rapor mu almam gerekiyor Toplam ücreti alabilmek için?

  13. Nb dedi ki:

   Merhabalar 3 ay +9 gün çalıştım 99 gün primim var sigorta çıkışım yapıldı ama tekrar işe başlayacam tekrar sigortam devam edecek ocak ayında doğumum var ve doğuma kadar sigortalı gözükecem sigorta parası ve süt parası alabilirmiyim acaba

  14. Güzin simsek dedi ki:

   Mrb ben 37 ye kadar çalışabilir raporu aldm.asgari ücretle calisiom.nekadar rapor parası alırım?

  15. Liana dedi ki:

   4 senedir aynı işyerinde çalışmaktayım yabancı uyrukluyum Doğum parası alacakmıyım? Ne tür yardımlardan faydalanacağım ?

  16. Ömer dedi ki:

   Merhaba
   Esim sözleşmeli öğretmen doğum yaptı. Kurum maaşını yatırıyor. Ama sgk da analık parası yatırdı. Sgk nin yatırdığı bu analık parasını geri mi vermeliyiz.

  17. Ahmed Sami ÇELİK dedi ki:

   Merhaba. Ben devlet kurumunda mutemetim. Benden önceki mutemet zamanında 4/B sözleşmeli olarak çalışan personelimiz analık iznine ayrılmış ve kendisine SGK tarafından 5.000 TL’ye yakın iş göremezlik ödeneği ödenmiştir. Ancak bu kişiye maaşı da istirahat raporu ile izinli olduğu dönemde tam yapılmıştır.

   Soru : 1- İş göremezlik ödeneği maaş haricinde kendisi için bir sosyal yardım mıdır?
   2- Eğer bu yardım değilse kendisine yersiz olarak ödendiği için kişi borcu çıkarmam gerekli mi?
   Saygılarımla.

  18. Samet dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim asgari ücretle çalışıyor. Nisan ayı başında yıllık izine çıktı. Yıllık izni bitince doğum iznine başladı ve 12 Haziranda doğum yaptı.
   20 Haziranda 149 TL emzirme parası yattı.
   28 Haziranda 949,07 TL Analık parası yattı.
   300 TL ilk çocuk parası yatmadı ödeme aşamasında yazıyor e-devlette.

   Yukarıdaki yorumlarınızda: “Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar” yazmışsınız.

   Bu bilgiye göre bize 949 TL yattığına göre 4100 TL daha mı yatacak? Neden 2525TL yatmadı? Kalan ödeme ne zaman yatar?

   Teşekkürler.

  19. Gonca gül dedi ki:

   Ben temmuzun 2 de doğum iznine çıktim 2 ay doğumdan önce 2ay doğumdan sonra gibi temmuzdaki raporum ağustosda yatırilirmi acaba

  20. İbrahim dedi ki:

   Eşim asgari ücretli olarak bir kurumda öğretmenlik yapıyor. 32.hafta izne ayrılacak ve bir sene çalışmayacak. Dolayısıyla 32. hafta itibari ile işyeri izinle birlikte çıkış yapacak. Ancak bir sene içersinde 90 günü tamamlamış ve izne öıkışında sigortalılığı devam etmiş oluyor. İzinden itibaren çıkış olacak yine de ödeme alınabiliyor mu ?

  21. ilkay dedi ki:

   merhaba;
   ocak ayından itibaren 3250 tl brüt maaşım üzerinden sgk primim (sgk da 3250 tl yatıyor) , doğum ücreti ne kadar alırım ? şimdiden teşekkürler

  22. esra dedi ki:

   iyi günler ben 2016 9. ay da işe girdim şu anda hala çalışmaya devam ediyorum toplamda 1091 günüm var 26 haftalık hamileyim doğum parası ne kadr alırım ilk hamileliğim

  23. ebru dedi ki:

   merhaba ,

   şu an 25 haftalık hamileyim 1 haziranda sgk girişim yapıldı doğum parasından yararlanabilir miyim ve ne kadarü nasıl alırım?

  24. Fatih Acar dedi ki:

   Merhaba
   Doğum yardımları olarak 3 çeşit yardım var yazmışsınız. Doğum parası, doğum yardımı ve süt parası.
   rapor parası da ayrımı yoksa doğum parası rapor parası mı oluyor.
   Teşekkürler.

  25. emineS dedi ki:

   Merhaba,
   Rapordan sonra yani doğumdan sonra iş yeri tarafından çıkış yaptırtsak işsizlik alabilirmiyiz?

   Ve doğumdan sonraki raporun parasını alabilmek için işe geri dönme şartı varmı?

  26. gamze dedi ki:

   merhaba benim sgk girişim 01.06.18 tarihinde yapıldı
   şu an 25 haftalık gebeyim doğum parasından yararlanabilir miyim ?

  27. Göksel dedi ki:

   Mrb benim eşimin sigortası hiç yok şimdi işe girişi ile doğuma 2ay kalmış olucak biz yararlanabiliyormuyuz ödenekten acil cvplarsanız cok sevinirim

  28. derya dedi ki:

   merhaba 23.05.18 tarihinde yasal dogum iznime ayrildim isyerimden..dogumum 07.06.18de oldu bugun 937 tl analik parasi yatmis hesabima dogum parami toplu almayacakmiyim

  29. Ercan parimli dedi ki:

   Eşim normal Doğum yaptı acilden girdik gece 12:30 dabemdem 1550 tl ücret aldılar bu ücreti aşmaları normalmi özel hastene

  30. deniz dedi ki:

   merhabalar benim 118 günlük sigartam var 32. haftada doğum raporuda aldim. ikiz bebeklerim oldu ne kadar doğum yardımı alabilirim

  31. Esra dedi ki:

   Ben suan dogum sonrası iznindeyim E devlet üzerinden yaptıgım İşgöremezlil sorgulamasında herhangi bi bilgi çıkmıyor neden acaba

  32. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba turizm çalışanıyım dogum yapma tarihim şubat ayında çalışdıgım işyeri kasım ayında sezondan dolayı Sigortamı askıya alıyor ben ayagımdan dolayı ameliyat olacagım için ortalama 2 ay rapor verilecegini söylüyor doktorlar ve ben rapor sürem biter bitmez sigorta çıkışım yapılmadan dogum iznime ayrılırsam sigorta parasından faydalanabilirim

  33. Emre dedi ki:

   eşim dogum iZnine çıktı
   izne cikis 7 mart dogum rapor parasi hesaplanirken son 90 gun esas aliniyor netten ogrendigim
   Aralik 30 gun 4107tl
   Ocak 30 gun 3494tl
   Subat 30 gun 3494tl
   Mart 6 gun 635,9 tl
   Hesaplarken hangilerini alicaz
   Esim 7 martta izne cikti
   07.03.18 – 12.03.18 5 gun icin 389.1 tl aldi
   13.03.18 – 22.03.18 hastahanede yattik bu raporu alamadik daha
   23.03.18 – 26.06.18 tarihleri icin 6176 tl aldik bana yanlis hesapladilar gibi geldi

  34. havva dedi ki:

   ii günler 05.*9.2015 den beri iş yerinde calişiyorum .benim sorum dogum ücreti için nereye basvuru yapmamaız gerkiyor.hangi evraklar lazım.dogum zamanım da 16.ocak 2019 geliyo sizce 2019 oldugu için fiyatta degişme olur mu?

  35. merve dedi ki:

   Merhabalar ben 657 ye bağlı devlet memuru iken en son 701 sayılı khk ile ihraç edildim 24 haftalık gebeyim bir yerde sigortalı işe girsem bu ödenekten faydalanabilir miyim benim için çok önemli. Kamu çalışanı olarak 90 günüm var özel bir yere girip sigortalı görünsem yeterli midir. Cevap verirseniz çok memnun olurum hocam. İyi günler.

  36. Koray d dedi ki:

   İyi günler benim eşim 1 ay sonra Doğum yapacak ama bu güne kadar sigorta girişi dahi Yok çocuk bende 6 yıldır sigortalı çalışıyorum süt yardımı alabilirmiyim ve süt yardımı kaç gün ayrıca ilk Doğum olduğundan aynı zamanda çocuk yardımında alabilirmiyim

  37. Uğur Çakan dedi ki:

   Eşim 30/03/2017 fiili olarak sgklı olarak çalışmaktadır. Biz 32 haftada doktordan calışabilir raporu almadık. 37 haftada ise doğum iznine ayrıldı. Şu an hale aktif sigortalı bizim ssk doğum parası hesabı nasıl olur. Teşekkür ediyorum.

  38. Fatoş dedi ki:

   Merhaba halk eğitimde ücretli çalışıyorum. 90 gün sigortam var. Şuan 2aylık eylülele kadar yaz dönemi için çalışıyorum. 18 haftalık hamileyim. Doğum parası alabilmem için 32. Haftaya kadar aktif çalışmam mı gerekiyo?? Lütfen cevap…

  39. FİGEN ÖZER dedi ki:

   merhaba 2.670,00 tl maaşım var.aralık 2018de dopum yapıcam ne kadar.doğum parası alarım .teşekkür ederim

  40. Şükriye dedi ki:

   Merhaba 2015 şubat15 ten beri asgari ücret ve sigortalı olarak çalışıyorum ve kasım ilk hafta doğum var ne kadar doğum,süt parası alabilirim ve bunun için ne yapmam gerekiyor.Şimdiden teşekkürler.

  41. Şükriye dedi ki:

   Merhaba ben 2015 10 şubattan beri asgari ücretli ve tam sigortalı olarak çalışıyorum kasımın ilk haftası Doğum yapacağım ve ilk bebeğim ne kadar doğum parası alacağım ve bunun için ne yapmalıyım.şimdiden teşekkür ederim

   1. derman dedi ki:

    doğuma 8 hafta kala rapor almanız gerekiyor.doğumdan sonrada 8 hafta rapor aldığınız takdirde asgari ücretliler için hesaplanan doğum parası 5050 tl

  42. Derya dedi ki:

   04.04.2018 de sigortaya başlama tarihim
   Kasım 04.11.2018 ayında dogum gerçekleşecek ne
   Kadar zaman calısmam gerekiyor 3 ay
   Sigortalı calıştıktan sonra iş den çıksam
   Sigortam devam etmesi gerekir mi ne zaman
   Kadar devam etmeli ne kadar sigorta parası
   Alabiliyorum bunun için ne yapmalıyım şimdiden
   Cevbınız için tşkr ederim

  43. Dilşen dedi ki:

   Ben 30 mart 2018 tarihinde Doğum öncesi raporumu aldım. 24 Nisa’nda Doğum yapmamla Doğum sonrası raporlarımı SGK’ya bildirmiş olmamıza rağmen işverenime SGK prim ödemesi görünüyor . Ve bu prim ödemesi göründüğü İçin rapor ücreti alamayacağım söylendi. İşverenim raporlu olduğum sürelerde yanında çalışmadığına dair bir dilekçeyi SGK’ya verdi. Ama SGK bu dilekçeye rağmen birşey yapamayacağını söylüyor. Ben raporlu olduğum sürede işverenimin yanında çalışmadım. İşverenim bu prim ödemesini de bu yüzden benden talep ediyor . Bu konuda ne yapmalıyım. Çimen’e başvuru yaptım ve alo 170 i defalarca aradım. Geriye dönül SGK prim ipteki diye birşey Yok mu . Yoksa buradaki SGK beni başından mı savuyor.

  44. Özge dedi ki:

   Merhaba ben 34 haftalık gebeyim . 32. Haftada 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım ama aniden bir doğum gerçekleşirse ödeneğimi alamayacak mıyım ? 37 olmadan raporu almalımıyım süpheli durumlarda ?

  45. Funda dedi ki:

   Merhabalar asgari ücretli olarak çalışıyorum 20 şubat 2017 den beri çalışmaktayım. Muhtemel Doğum 10 kasım. Doğum parası,Doğum yardımı ve süt parası ne kadar alabilirim. Bilgi için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar. 149 tl süt parası ve ilk çocuk ise 300 tl doğum yardımı alabileceksiniz. https://www.ssk.biz.tr/sut-parasi-basvurusu-2018-sut-parasi-nasil-alinir/ ve https://www.ssk.biz.tr/dogum-yardimi-basvurusu-ve-sorgulamasi-e-devletten-nasil-yapilir/ yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

    1. aysun dedi ki:

     merhaba;
     yukarıdaki verdiğiniz bilgi iş görmezlik ödeneği ile alakalı süt parası çocuk parası var bunların dışında doğum yapan anneye sgk’nın farklı bir ödemesi varmı? ödeme yapıyor ise bu konu ile alakalı bilgilendirmenizi rica edeceğim tşk ederim

    2. Yasemin dedi ki:

     56 günlük ödemeniz derken bu ne demek ayrıca Doğum parasını hesaplarken Son 3 ayın brüt tutarı yazıyor internette bu ne demek oluyor?
     Ben mesela 34.haftamda ayrılıcam izne oda Ağustos ayının 10unda falan oluyor bu ayda sadece 10 günlük brütmü esas alıncak? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Son tam 3 ayın brüt tutarından hesaplanır. Brüt tutar e devletten baktığınızda gözüken tutardır.

    3. İbrahim dedi ki:

     Merhaba eşim 2 yıldır çalışmakta 4 aylıkken Doğum rahatsızlıklarından dolayı 40 gün rapor aldi
     5.30 aylikken bebeğimizi kaybettik Doğum raporu olarak sgkya başvurduk 112 günlük rapor verdiler benim demek istedigim son 40 günlük aldığı raporlar alacağımız 112 günlük Doğum parasni etkilermi tesekurler

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Hayır etkilemez. 40 gün hastalık raporu diğer raporunuz ise doğum izni. İkisi ayrı ayrı ödemesi yapılacaktır.

  46. ata dedi ki:

   Merhaba , doğum öncesi raporu olmayan kişi 30.04.18 tarihinde iş yerinin kapanmasından ötürü işten çıkartılıyor. 03.05.2018 tarihinde doğum yapıyor ve rapor alıyor. Geriye dönük 90 günden fazla günü var. Fakat sgk ya gittiğinde rapor ücretinin sadece 9 günlük kısmını ödeyeceğini söylüyor. Alınan rapor ücretinin tamamını ödemesi gerek miyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef 2017 aralık ayında çıkan yönetmelikle bu duruma dönü. İşten ayrıldktan sonra 10 güne kadar ödeniyor. Eski hali ile kalsaydı doğum sorası 8 haftayı alabilecekti

  47. nazife dedi ki:

   mrb burda çalışmayan annelere ilk doğum parası 300demiş bu her ay olarakmı?bir seferlikmi.bu çalışan anneler için doğum parası toplam6000küsürden bahsediyor kaç ay hamile olarak çalışman lazım

  48. Aylin dedi ki:

   Merhaba,
   ben 12 aylık belirli süreli sözleşmeli olarak çalışıyorum. 25 eylül de 32. haftamda oluyorum. Ancak 30.09.2018 de sözleşmem doluyor yani ben raporu aldıktan sonra sözleşmem feshedilecek. Bu durumda iş göremezlik rapor parasından faydalanabilir miyim?
   Ayrıca belirli süreli sözleşmelerde raporlu iken sözleşme feshedilebilir mi?Yardımcı olur musunuz?

  49. Hazal dedi ki:

   18.05.2018 tarihinde 16 haftalık analık iznim bitti. Rapor param henüz yatmadığı için 170 i aradım. Dosyamın arşive kalktığını söylediler. Talep oluşturdum. Ancak ne demek, ne yapmalıyım bilemedim. Bilgi verebilir misiniz?

  50. Nurhan dedi ki:

   Merhaba. Ben doğum iznine ayrıldıktan 2 ay sonra işyerim tamamıyla kapanıyor. Bu durumda ben 2 aylık doğum parası mı alacağım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 2 aylık alabileceksiniz. Çünkü yönetmelikte herhangi bir sebeple iş akitleri fesih edilirse ibaresi var. Sessiz sedasız çıkarılan bir yönetmelik ve maalesef çok fazla mağdur var bu konuda. Özellikle sözleşmeli öğretmenler…

  51. Seda dedi ki:

   Merhaba. Ben 28 haziranda doğum yaptım. Doğum öncesi raporumu is yerine verdim ve doğumdan sonra 1082 lira analık odemesi aldım. Doğum sonrası raporum is yerine verilmedi. Şimdi versem doğum parasını alabilirmiyim yoksa artık gectimi

  52. safa dedi ki:

   eşim doğum öncesi 1 yıl geriye dönük 2 ay sigortası var olacak,
   hamilelik sebebiyle erken bıraktı. 1 ay daha mı çalışması gerekiyor . hak etmemiz için ne yapmamız gerekir.

  53. Gamze dedi ki:

   9 ekim tarihindee ise basladm 6 aylik hamileyim hamileleigimden dolayi ay icerisinde 3 4 kez hastaneye gitmek zorunda kaliyorum ve is yerimiz 2 aydr 1 hafta tatilr ckariyor bunu kesiyor maasdan bu ay icerisindeki izin gunlerm dogum parasina almama engel olurmu

  54. ilkay dedi ki:

   Merhabalar,
   öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.

   sorum şu,
   5 yıldır bir kurumda çalışıyorum ocak ayından itibaren brüt ücretim 3250 TL doğum parası ne kadar alırım ?
   şimdiden teşekkürler

  55. elif dedi ki:

   merhaba . benim ilk çocuğum eylül sonu gibi doğum olacak brüt maaşım 4,473 tl benim devletten alacağım tüm haklarım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. aylardır interneti karışıtırıyorum herkes bir şey yazmış kafam alak bulak oldu. 2 ağustos da 32 hafta oluyor ve çalışabilir alacam. buna göre benim yasa gereği işe geri dönüş tarihim ne olur ? birde benim prim sayım 7000 iş günüm var buna göre yarım zamanlı çalışma nasıl oluyor hakları nelerdir.şimdiden desteğinize teşekkür ederim.

  56. elif dedi ki:

   merhaba . benim ilk çocuğum eylül sonu gibi doğum olacak brüt maaşım 4,473 tl benim devletten alacağım tüm haklarım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. aylardır interneti karışıtırıyorum herkes bir şey yazmış kafam alak bulak oldu. 2 ağustos da 32 hafta oluyor ve çalışabilir alacam. buna göre benim yasa gereği işe geri dönüş tarihim ne olur ? şimdiden desteğinize teşekkür ederim.

  57. ebru dedi ki:

   ŞUAN 1 YILLIK SİGORTALIYIM, 32.HAFTADA RAPOR ALACAĞIM LFAKAT İŞ YERİM KAPANIŞ VERECĞİNİ SÖYLEDİ AYNI İŞ KOLUNA AİT FArklı bir şahıs firmasında sigortalı olarak çalışmaya başlasam sorun olur mu, 32.haftadan sonra bu işleyiş beni etkiler mi yardımcı olurmusnuz

  58. Ebru erdoğan dedi ki:

   Merhaba şu an 26+2 haftalık gebeyim 32.hafta raporumu ne zaman alabilirim birde şu an çalışıyorum yıllık izin hakkım var 32.hafta öncesi kullanabilir miyim

  59. Güneş dedi ki:

   Merhaba, yaklaşık 4,5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. şu an 36 haftalık hamileyim ve geçen hafta itibariyle doğum iznine çıktım. brüt 6000 TL maaş alıyorum.doğum ve süt parası haricinde işgörmezlik ödeneği alabilirmiyim bunun için nereye başvurabilirim ?

  60. ayse dedi ki:

   merhaba,

   32 haftam yurt dısında dogum yapacagım ıcın turkıyede kapatamıyorum. bunun la ılgılı nasıl bır ıslem yapmam gerekıyor.

   Bııgı rıcası ıle

  61. Fatma dedi ki:

   Ben 3 yıldır çalışıyorum asgari ücretli olarak doğumum kasım sonu aralık başı. 3. Çocuğum dogum ücreti ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar. Ayrıca 3. çocuk için Kaymakanlıklardaki ilgili birimlere başvurarak 600 tl doğum yardımı ve 149 tl süt parası alacaksınız.

   2. Burcu dedi ki:

    Bunun süresi var mı Ben bir buçuk yıl önce doğum yaptım İkinci çocuğum sigortalı asgari ücret çalışalım Ne zaman başvurabilirim başvursam kabul olur mu

  62. Yelda dedi ki:

   09.02.2018 de işe girdim ve 24.03.2018 de çıkış yapıldı şuan 22 haftalik hamileyim toplam 44 gün SGK primim var simdi başka yerde işe girip 90 güne tamamlasam olur mu 32.haftada doğum iznine çıksam doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 32. haftaya kadar işe başlar ve 9 günü tamamladıktan sonra izne ayrılır ve rapor sonuna kadar işten çıkışınız olmaz ise rapor parası alabileceksiniz.

  63. Naz dedi ki:

   Merhaba,

   Ben asgari ücretten maaş alıyorum. 6 aydır çalışıyorum. (1 yıl içinde 90 günlük sigortalı olma şartını yerine getiriyorum.)
   son 2 ay zam aldım 3000 brüt almaya başladım. Benim doğum paramda son aldığım ücretten mi hesaplanacak? yoksa son 90 günün ortalamasından mı alacağım?

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet rapor tarihinden önceki son üç ayın ortalaması alınacaktır.

    1. fadime dedi ki:

     Merhaba ben suan 5 aylik hamileyim 2 aylik hamileyken sigortali bir ise girdim suanda 3 aydir çalışıyorum müdürüm benim hamile olduğumu bile bile işe soktu yani 3 aydır çalışıyorum 5 aylikta hamileyim müdürüm 2 ay daha calistiracagim seni 2 ay sonra isten cikartacağim seni dedi demek istediğim 5 aylık sigortam olucak 2 ay daha çalışırsam. Doğum parasi alabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Prim gününüz yeterli ancak rapor aldığınız tarihte ve rapor sonuna kadar işten çıkartılmamanız gerekiyor. Aksi halde rapor ödeneği alamazsınız.

  64. safa dedi ki:

   eşim 05.06.2018 de işten çıkartıldı, şuan 4 haftalık hamile ve hamile olduğunu öğrendikten sonra tekrar başka bir işe girmedi. doğum öncesi 1 yıl 90 günlük sigorta kesintisiz mi olacak yoksa parça parça olabiliyor mu. sigortalı çalışan anne için hakedilen parayı almamız için ne yapmamız gerekiyor.

  65. Filiz dedi ki:

   2 defa yazdım yayinlanmiyor.Ben kadrolu öğretmenim.26 haziran2018de doğum yaptım.calisabilir raporuyla birlikte 1ekim 2018 de doğum iznim bitiyor.Fakat ben 1 Eylül de başlamak istiyorum.Raporumu nasıl bozdurabilrim.

  66. zeynep dedi ki:

   merhaba 29 haziran 2017 sigorta grişim 28 haziran 2018 çikiş tarihim suan da 2 bucuk aylık hamileyım rapor parası için ne kadar daha sigortalı olmam gerek

  67. zeynep dedi ki:

   merhaba sigorta girişim 29 haziran 2017 çıkışimda 28 hazirabn 2018 çıktğimda 2 buçuk aylık hamileydm rapor parası için ne kadar daha sigortalı göstermem gerekir kendımı

  68. sibel dedi ki:

   bağkurlular rapor parası alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi nam ve hesabına çalışan yani esnaf kişiler doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 gün prim ve borçları olmamak kaydı ile alabilirler. Şirket ortakları maalesef alamaz.

  69. Selda dedi ki:

   Merhaba asgari ücretle çalışıyorum 32 hafta çalışabilir raporumu aldım 9 Ağustos ta 37 hafta çalışamaz raporumu alacağım Doğum hangi haftada olursa olsun yaptığınız hesaplama da ki 5000 tl Doğum parasını alabilir miyim

  70. Özge Korkmazlı dedi ki:

   10.04.2018 tarihinde sigorta girişim yapıldı. 16.07.2018 tarihinde rapor alsam 90 gün dolmuş olduğu için rapor parası alabilir miyim?
   Ve çalıştığım iş yeri ben izine ayrildiktan sonra dükkanı kapatacağini söyledi benim için bir sorun olur mu?

  71. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ben subat ayında isyerimizde uygun pozisyon olmadığı için ücretsiz izne cikartildim 32 haftalik hamileyken ücretli izne cikartildim .Ne kadr maaş alicam ve doğumdan sonra toplu rapor ücreti alabilecek miyim?bilgilendirirseniz sevinirim..izinlerim ne zamn bitecek

  72. Fatoş dedi ki:

   Merhabalar, 17 haftalık hamileyim. Sigortam 90 günü geçik. 2ay daha çalışacağım . Halk eğitimde 1ay tatil ama tatilden sonra tekrar çalışmayabilirim. Sigortam yatmayacak. Doğum parası alabilmek için 32. Haftaya kadar aktif çalışmam mı gerekiyor? Doğum parası alabilir miyim?

   1. Fatoş dedi ki:

    Cevap verir misiniz lütfen!!!

   2. Fatoş dedi ki:

    Şuan 19 haftalık hamileyim. 90gün şartını taşıyorum. Halk eğitimde ücretli çalıştığım için 1ay tatilden sonra çalışıp çalışmama durumum belli değil. Tatillerde sigorta yatmıyor. Doğum parası alabilir miyim?

  73. Elif gür dedi ki:

   Merhaba 3 aylık hamileyim yarın iş başı yapıcam 150 gün sigortalı çalışıcam 5 ay kadar sonra Doğum iznine ayrılacam asgari ücretle çalışacağım için Doğum parası alırmıyım alırsam ne kadar . İyi akşamlar

  74. tufan dedi ki:

   Eşim hamile ve hiç çalışmadı. Ben son 3 yıldır sürekli sigortalıyım. Eşim 16.07.2018 de doğum yapacak. Benim üzerimden borçlanarak rapor parası alabilir mi ? Başka hangi ödemelerden faydalanabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödemesini sadece çalışan anneler alabiliyor. Süt parası ve ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400, tl olan doğum yardımını alabilirsiniz.

  75. Deniz artum dedi ki:

   Süt parasını nasıl alabiliriz

  76. Şilan dedi ki:

   Merhaba sgk li çalışan olarak . Son haftaya kadar calistim ama çalışabilir raporundan haberim yoktu..
   Dogum oncesi 29/03/2018 de yani 37 .hafta rapor aldım ..dogum sonra raporuda 20/04 /2018 aldım. .
   Ama iş veren sigorta mi 03.aydan 2 gün göster mis
   Ne yapmalıyım is veren 03 ayı tam gösterse olur mu.şimdiden teşekkür.

  77. özgür dedi ki:

   merhabalar.
   Benim eşim ücretli öğretmen olarak çalışmaktaydı. doğumdan önce 544 günü aşkın bir sigorta girişi bulunmaktadır. 30 haziranda doğum yaptı ve 29 haziranda çalıştığı kurumca işyerinden çıkışı verildi. doğumunu 39. haftada gerçekleştirdi. öncesinde hiçbir rapor filan alınmadı. yorumlara bakınca doğum parası alma ihtimali yok gibi duruyor ama yinede sormak istedim. Bu durumda doğum parası alma ihtimali var mı var ise ne kadar.

  78. Kemal27 dedi ki:

   Merabalar. Eşimin işyerinde çalısmaya başlayalı önümüzdeki ayın 9 da iki yıl olucak ve ssk primi 2550 tl üzerinden yatıyor. 2 bucuk ay sonra nasip olursa ikiz dogum yapacak ve ilk cocuklarimiz olucak. Dogum parası ne kadar alabiliriz… birde bu parayı toplu şekildemi alacagız ? Dogum bedeli denen mevzuat kisinin iş göremez raporu aldıgında devletin ödedigi iş göremezlik ödemesi degil dimi ? Şimdiden çok tsk ederiz

  79. Dilek dedi ki:

   29 haftalik hamileyim 33gunluk primin var 37. Haftaya kadar çalışırsak 90 günlük primin doluyor bu sekilde dogum parasi alabilirmiyim

  80. Talat dedi ki:

   Merhaba

   Eşim öğretmen ve doğum öncesi 5 hafta çalışabilir raporu aldık,son 3 hafta içinde yaz tatiline girdiğimiz için ayrıca rapor için herhangi bir başvurumuz olmadı,bu durumda doğum parası alabilirsiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu aldığınızda Son 3 hafta çalışamaz raporu otomatikman başlar. Rapor parası için sorun olmayacaktır.

  81. Gülşah yildirin dedi ki:

   1- 52 gündür sigortalı oldugum sirketten cıkışım verilecek baska firmadan 90 günlük sigortam tamamlanirsa ödeneği etkiler mi ?

   2- Sgk anlasmasi olmayan Özel hastanede yapilan doğum ödeneği etkiler mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet başka bir işyerinde çalışarak 90 günü tamamlayabilir yine işten çıkmadan 32 hafta rapor alıp ve bu hastane anlaşmalı değil ise raporu devlet hastanesine onaylatıp, rapor sonuna kadar da işten çıkışınız olmaz ise rapor parası alabilirsiniz.

  82. Emine. Tekeli dedi ki:

   Asgari ücret le çalışıyorum doğum yaptım. Doğum parası olarak kaç lira alacağım.

  83. çiğdem dedi ki:

   Merhaba,

   32 haftada çalışabilir raporu sundum ve 13 Temmuz tarihinde 37 hafta itibariyle çalışma sürem doluyor ve izine ayrılıyorum. Brüt maaş 4.400 TL Doğum parası, süt parası vs. geri almam gereken ödenek net olarak ne kadar olacak. hesaplamanızı rica ederim

  84. Aslı dedi ki:

   25.06.2018:doğum öncesi rapor başlangıç tarihi.
   Rapor parası ne zaman ve nereye yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumu takip eden ayın 8-14 ü arasında rapor ödeneğiniz yatacaktır.

  85. SULTAN dedi ki:

   MERHABALAR,

   32. HAFTADA RAPORU İŞ YERİNE SUNUYORUZ DOĞUMDAN SONRADA DOĞUM RAPORUNU SUNUYORUZ SONRASINDA HERHANGİ BİR YERE BAŞVURU YAPMAMIZ GEREKİYOR MU? İŞ YERİNE RAPORLARI SUNMAK YETERLİ OLUYOR MU DOĞUM PARASI ALMAK İÇİN?
   O KISMI ANLAYAMADIM.

   ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarınızı iş yerine bildirin. Artık iş yerlerinin sistemine de düşüyor ancak siz bildiriminizi yapın.

  86. Rabia güctas dedi ki:

   Merhabalar ben 1 yıl sözleşmeli 6 yıldırda kadrolu hemsireyim. 18 kasımda doğum yapıcam ne kadar doğum parası alıcam ?

  87. Filiz dedi ki:

   Merhabalar ben özel bi rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum 10ay olacak çalışma zamanım doğum parasindan faydalanabilir miyim faydalarından ne kadar olur ayrı işsizlik maaşından faydalanmak için ne kadar süre çalışmam lazım

  88. ZÜLEYHA PINAR dedi ki:

   Merhaba 29 mayıs 2018 e kadar çalisabilir raporu aldım.15 haziranda doğum gerçekleşti.Hastane de bana tekrar taburcu tarihi olan 17 haziran ayakta başlama ve 17 eylül ayakta bitiş olarak doğum sonrasi raporu verdi.Ben bugün e devlet ten çocuk parası sorgulamak için baktığımda 29 mayıs başlangıç 14 haziran bitiş olarak analık rapor parası yattığını gördüm.Analik iznim toplamda 112 gün ve bitmedi bu w devlette görünen rapor ve para ne demek oluyor.Baktığımda doğum öncesi durumu gibi görüyor fakat analık parası bu şekilde ikiye bölündügünü hiç duymadım.Acil bilgi verir misiniz.Raporda bir hata mı var.

  89. Nursen dedi ki:

   MERHABA BEN BI ISYERINDE SIGORTASIZ CALISIYORUM.6 HAFTALIK HAMILE OLDUGUMU OGRENDIM SIGORTAMI 2 GUN SONRA BASLATSAM DOGUM PARASINDAN YARARLANABILIRMIYIM GERIYE DONUK 60 GUNLUK PRIMIM VAR.LUTFEN BILGILENDIRIRMISIN SIMDIDEN TESEKKURLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya daha çok var Sigortanız başlatılır ve rapor sonuna kadar devam eder ise rapor parası almaya hak kazanacaksınız.

    1. Nursen dedi ki:

     COK TESEKKUR EDERIM BILGINIZ ICIN..👏👏👏

    2. NESLİHAN dedi ki:

     BUGÜN 32. HAFTAMDAYIM DOĞUMA 8 HAFTAM KALDI RAPORU 3 HAFTA SONRA VERSEM YİNE DOĞUM PARASINDAN YARARLANA BİLİR MİYİM

  90. ceren dedi ki:

   Merhaba;
   32. haftadan önce aldığımız raporu(16 günlük) Kadın doğum doktorumuzdan alırsak herhangi bir sıkıntı olur mu doğum parası almamızda? alo 170 aradığımda kadın doğum uzmanı başka bir hastalığa göre rapor vermesi gerekiyor dedi. yani hamilelikten kaynaklı rapor verirse doğum parasında sıkıntı olabilir dedi. Kafam baya karıştı.

  91. Öznur dedi ki:

   Merhaba suan 28 haftalik hamileyim esnafim 7yildan beri esnaf bagkurumu ödüyorum 32.hafta çalışabilir yada calisamaz raporumu almaliyim bu ikisi arasında fark ne oluyor ayrica ne kadar dogum parasi alirim

  92. Duyguuuu dedi ki:

   Merhabalar, 30 haftalıkken sigorta cıkışım verildiğinde başka yerde sigortalı görünerek dogum yapsam ve 32. Haftada rapor alsam rapor parası alabilmek için dogum sonrasıda mı sigortamın 8 hafta devam etmesi gerekir yoksa sigortalı ve raporlu olarak dogum yapmam yeterli midir

  93. Serkan dedi ki:

   Merhabalar eşim ücretli öğretmen olarak çalışıyordu mardı’n 22 dogum yaptı ve okul müdürü raporları SGK bildirmemiş ve SGK da 2017 yönetmelik değişti ücretli öğretmenler bu parayı anlamıyorlar diyor bimer e yazdı onlarda aynısını yazmışlar şartları tutuyor ama yinede alamıyormus bilgi verir misiniz teşekkürler

  94. Gül dedi ki:

   Rapor başlangıç tarihi 09. 03. 2018
   Rapor bitiş tarihi 27.06.2018
   ben Ücretli öğretmenim. Dogum oncesi 2790. Dogum sonrasi param 71. Tl yattı. neden bu kadar az yatmış olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  95. Gül dedi ki:

   Ücretli öğretmenler için 112 günlük rapor parası ne kadar ?32. Haftada izne ayrıldım 27. Haziranda raporum bitti. Ücreti söylerseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar

  96. Gulcihan dedi ki:

   Mrb ücretli öğretmenim ben de. 9 mart 2018 de yani 32. Haftada izne ayrıldım. 27 haziran da raporum bitiş tarihi. Ücret 2790 tl yatmış. Doğum sonrası için sadece 71 tl yatmış. 112 günüm var. Neden bu kadar az yatti

  97. Yeter dedi ki:

   Merhaba 2013 ten bugune aynı şirkette sigortalı olarak çalışmaktayım 15 günlük iznimi kullanmayı düşünüyorum sonrasında çalışmayı düşünmüyorum 15günlük iznimi kullandığım zaman 32+3 günü doldurmus oluyorum 32 hafta çalışabilir raporumu verdikten sonra başka yapmam gereken ve hakkım olan diğer kanunları öğrenmek istiyorum

  98. merve dedi ki:

   doğum parası alabilmek için
   Doğum Öncesi 8 Hafta
   Doğum Sonrası 8 Hafta mı sigortamın olması lazım yoksa sadece doğum öncesi 8 hafta yeterli olur mu 😕

  99. merve dedi ki:

   Merhaba 32 haftalıkken işten ayrılacağım. izin almayacağım. bana doğum parası 300 tl mi verecekler acaba eğer öyleyse doğuma kadar işverinime rica etsem sigortamı yatırsa daha sonra doğumdan sonra hmn işten çıkışımı verse doğum parasının yüksek alabilirmiyim ve beni kendi isteğiyle cıktı olarak gösterse sıkıntı olur mu çünkü işsizlik maasımı almakta istiyorum. yani illa raporlu mu olmal lazım32. haftadan itibaren ?

  100. Sibel dedi ki:

   Merhaba ben sorumlu müdür olarak medikalde calisiyorum. Işyeri reçete girişi ile çalışıyor. Rapor aldığım zaman zarfında reçete girişi yapamaz mi. Bir de ben bir başkasına vekaletle imza yetkisi versem yine de rapor alıp parasını alamaz miyim.

  101. Nihat olgun dedi ki:

   Merhabalar eşim sigortalı çalışan 3 ayın 18 de dogum yatı 5 ayın 18 raporlu idi lakin e devlette rapor parasını göremiyoruz bide 1 ay israhatlı gözüküyor ne yapmamız gerek çocuk parasını almak için 3 çocuk için verilen 600 aldım lakin rapor parasını almadık

  102. Didem dedi ki:

   Mrhb isyerimde 11 yildir çalışıyorum aralikta raporlu olucam ve 28 de dogumum olucak aralik 28 nekadar dogum parasibalabilirim sskdan,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar

    1. Didem yayman dedi ki:

     Tskderim maasim 2000 bu ucretle nakadar alirim

  103. erdal dedi ki:

   2016 subat ayinda ise girdi 2017 nisan 24 te isden cikti 2018 ocak 5 te tekrar ise girdi 32 ci haftada doktordan çalışabilir raporu aldi 36 hafya 5 gunlukken 2018 nisan 5 te erken doğum yapti suan hala raporlu 24 temmuzda bitiyormus raporu rapor parasi alabilir mi alabilirse ne zaman alabilir? teşekkür kolay gelsin.

  104. Şenol dedi ki:

   Merhaba ,

   Eşim Ücretli öğretmenlik yapıyor.Sigortası yarım yatırılıyor.2017 yılında 6 aylık dönemde 97 günlük sigortası yatırılmış.2018 yılında ise 90 günlük sigortası mevcut.Doğum 2019 şubat ayında olucak 32.ci hafta öncesinde iş yerinde çalışmaya başlasa izine ayrılsa bu tarihten sonra rapor parası alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta izne çıkmadan önce çalışmaya başlar ve doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü sağlarsa ve yine rapor sonuna kadar işten çıkışı yapılmaz ise rapor parası alabilir.

    1. Sibel dedi ki:

     Peki rapor sonuna kadar işten çıkışı sağlanırsa ne olur

  105. özlem dedi ki:

   ben 7 yıldır vekil hemşirelik yapıyorum 6 ay boyunca maaş almadım sigortadanda herhengi birşey almadım bunun için sizden yardım istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunuz ile birlikte işyerinin bağlı bulunduğu Kuruma müracaat ediniz.

  106. Funda dedi ki:

   Merhaba ben özel sektör çalışanıyım iki yıldır çalışıyorum hamilelik mevcut doğum ücreti doğum sonrası tel seferde mi yoksa parça parça halindemi alınıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum dan önceki rapor ödemesi doğum yaptıktan sonra. Doğum sonrası raporun ödemesi raporun bittiği takip eden ayda ödenecektir.

  107. Dilek dedi ki:

   merhabalar,
   4 mayıs da kaymakamlıkta doğum parası için başvuru yaptım ancak henüz bir işlem yapılmadı, evraklarım işleme alınıp alınmadığını nerden öğrenebilirim, bir de kaç günde yatar bu sorular hakkında bilgi verebilir iseniz çok mutlu olurum, iyi günler, teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 45-75 gün arasında sonuçlanmaktadır. İşleminizin sonucunu yine başvurduğunuz kaymakamlık briminden öğrenebilirsiniz.

  108. Melike dedi ki:

   Merhaba
   23.02.2017 girisli calisiyodum 29 haftamda isten kendi istegimle ayrildim
   Sigorta mi kendim yatirursam rapor parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için aktif olarak bir işyerinde ssklı olarak çalışmalısınız. İsteğe bağlı prim ödemesi ile rpor parası alamazsınız. İş yerinde çalışırsanız 32. hfta rapor alır va rapor sonuna kadar da işten çıkışınız yapılmaz ise ödenek alabilirsiniz.

  109. Aydan dedi ki:

   Ben 25 ocakta çalışabilir raporu aldım 1 Mart’ta rapor başlangıç tarihiydi ancak ben 28 Şubat’ta elden çalışamaz raporu aldım iş yerim de o gün rapor alacağım için çıkışımi verdi . Şimdi analık iş göremezlik ödeneğini alamıyorum bunun için nasıl bir düzeltme olabilir elimde onaylı rapor var 28 Şubat’ın ancak sistemde olmadığı için olmuyor diyorlar sürekli

  110. Ayfer dedi ki:

   Merhaba ben suan 15 haftalik hamileyim aralık 2 haftada doğum gerçekleşecek ben ne zamn sigortami baslatmaliyim ki doğum parası alabileyim bu yıl ücetli öğretmenlik yaptım17 gün yattı sigortam hep

  111. Gülen dedi ki:

   iyi günler,ben bir kurumda saatli ücretli öğretmenim.eylül – haziran 7 sine kadar 74 günüm vardı.yaz dönemi kursları olmayınca çalıştığım kurumdan çıkışın olmadan başkaşirkette 13 Haziran’da işe girdim 30 hazirana kadar çalışmaya devam edeceğim .sonra 32.hafta dolacak.ben.alacağim doğum raporunu ilk çalıştığım kuruma mi vermek durumumdayim.yoksa ikisinden hangisine vereceğim.gün tamamlamak için ikinci yerde çalışıyor olacağım.yazin ilk çalıştığım kurumda 1 günde olsa çalışıyor görünüyorum.

  112. Hale Yeken dedi ki:

   Doğum Öncesi 8 Hafta
   Doğum Sonrası 8 Hafta
   400 TL Yardım
   140 TL süt parası
   Ve Rapor paramı aldım. Rapor sonrası işten çıkarıldım
   İşsizlik Parasına Müracaat edebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer son 3 yıl içinde 600 gün priminiz var ise işsizlik maaşından da yararlanabilirsiniz.

  113. Hamdullah dedi ki:

   Slm eşim 15mayıs2018 de girişi yapıldı 30 haftalık 90gunu tamamlayabılıyormu rapor parası alabiliyorum bunu ogrenmem ıstıyorum tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 mayısta girişine gre yaklaşık 45 güne takbül diyor. Eğer çalışabilir raporu aşıp 37. haftada izne çıkarsa 90 günü tamamlayabilir.

    1. Betül dedi ki:

     Benim sigorta girişim 1 mayıs 2018 ve şuan 37 haftalık oldum ve bu hafta izne ayrıldım bende alabiliyormuyum teşekkür

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      İş yeriniz 1 Ağustosa kadar prim yatırırsa. veya geriye dönük 1 yıl içinde priminiz var ise alabilirsiniz. Mevcut durumda kritik eğer raporunuz 30 temmuzda başlarsa alabilirsiniz. diğer şartlara gerek kalmadan. Önemli olan 90 günü dolduruyor olmanız.

      1. Betül dedi ki:

       Hım anladım iş yerim temmuz ayın primini tam yatırdı ama raporumu bu ayın 25 inde aldım 37 haftalık olduğum için 38 haftalık alsam da raporum sayılılırmıydı

  114. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   doğum raporu bitiminde hastalık raporu aldım(heyet). iki farklı şirkette sigortalıyım. rapor ücretinin yatması için bu raporun girişini her iki şirketinde yapması gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Her iki şirkette sistemlerinden onaylamalılar.

    1. Demet dedi ki:

     Merhaba bi konuda sorum olacakti . Ben 32 hafta dolmadan is yerimi kapatmak zorunda kladim ama raporu sunmutum simdi alamazsiniz diyorlarlar dogum paarasini benim alabilmem icin ne yapmam gerek esim ssk bi isde calisio

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      32. haftadan önce sigortanız sonlandı ise rapor parası alamazsınız.

  115. alsu dedi ki:

   merhaba!Ben yabancı uyuruklu bir calıskanım. 12 temmuzda 32 haftalık hamile olacam ve izine ayırılıcam. Sgk sigortası yatırılıyor. Benim de dogum parası almak hakkım var mı?Ve ikincisi,benim calısma izinim 15 kasımda sona ericek,ama dogum 6 eylul gibi olacak,yani dogumdan sonra 8 hafta gecmeden, benim calısma izinim bitiyor.O zaman ben paranı alabilicem mi. Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalışan olarak doğum rapor parasını alabilirsiniz. Ödemeniz 6 eylülde çıkışınız olacağından bu tarihe kadar yapılır.

  116. Kurt dedi ki:

   Merhaba diyanette geçici öğretici olarak çalışmaktayım 25 mayısda çıkışımız yapıldı 25 haziranda tekrar girişimiz yapılacak 29 Haziranda 32. Haftam doluyor ben mayıs maaşımdan doğum ücretimin hesaplanmasını istiyorum çünkü haziranda 5 günlük prim yatacak işe başladığım hafta rapor almamın doğum ücretime bi sakıncası olur mu?

  117. Alsu dedi ki:

   Selamin aleykum benim esim yabanci ulke vatandasi sgkli olarak ozel bir okulda calisiyor.Eylul 4 gibi dogum bekliyoruz.Esimin calisma izni ekimin 15 si calisma izni bitiyor. Dogumdan 6 hafta sonra calisma izni bitmis oluyor .dogum dan sonra dogum parasi alabilecekmi acaba

  118. Aişe dedi ki:

   Iyi günler 34. Haftada rapor alarak 1 martta işten ayrıldım öncesinde de 90 günlük sigortam mevcut bugün itibariyle rapor sürem doldu ve doğum parası almam gerekiyor yalnız sadece 9 günlük bir ödeme yapacaklarını ilettiler kanun değişikliği sebebiyle bu konuda bilgi verebilir misiniz

  119. Basak dedi ki:

   Merhaba
   1 nisan 2018 de ssk prim ödenmeye başladı.. 60 gunluk prim ödemem var.su an 31 hafta 2 günlük hamileyim.31 hafta 7 günlükken çalışabilir raporu alıp 37.haftaya kadar çalıştığımda 90 gün primim dolmuş olacak ve doğum parasi almaya hak kazanabilecek miyim?
   Doğum yapacağım özel hastane 32.hafta calisabilir raporu verecek ve 37.hafta da ssk dan kapanışını yapacağını soyledi..ayrica 37.hafta raporu vermeyecek..bu şekilde mümkün mu? Çok tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar 90 günü tamamlarsanız rapor ödemesi alabilirsiniz. Özel hastane işleminde olumsuz bir durum yok.

  120. faruk dedi ki:

   Eşim ssk lı olarak çalıştığı işinden 30 kasım 2017 tarihinde çıkışı verildi aynı gün hamile olduğunu öğrendik.haziran 2018 e kadar işsizlik parası aldı. doğumu 2018 ağustos ayına denk geliyor işten ayrılmadan önce 1 yıl kesintisiz sigortası var süt parası alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    son 1 yıl içinde en az 120 gün olması gerekiyor. Bunu sağlayabiliyorsa alır. Süt parasını eğer siz sigortalı çalışan iseniz sizin üzerinizden de alabilir.

  121. tuğba dedi ki:

   merhaba..ben 2015 yılından beri Çaykur da mevsimlik işçi olarak çalışıyorum..Şuan 35 haftalık hamileyim 32.haftamda çalışabilir raporu aldım.iş göremezlik ödeneği almamız için 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olmak gerekiyormuş..2018 yılı içinde 37.haftamda 66 günlük sigortam olmuş oluyo..bu ödenekten yararlanabilecekmiyim ?

  122. Dilber dedi ki:

   Doğum evı hastanesınden aldığımız doğum raporunu dogun ve sut parası almak ıcın SGK hangı bolumune ve nerede oldugunu ogrenmek ısyıyorum. eşim çalısıyor ben ev kadınıyım.

  123. Yeliz dedi ki:

   MERHABA,

   Çalışan bir bayan olarak doğum parası almanın sartlarını anladım. Fakat bu parayı alabılmek için doğumdan önce mi yoksa sonramı başvuru yapmak gerekiyor ? Birde nereye başvuru yapıcaz?
   Yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 32. hafta rapor alıp işyerine bildirmeniz ve Doğumda da doğum sonrası rapor almanız yeterli raporlar işyerinin sistemine düşecektir.

  124. Voice dedi ki:

   13.07.2015 den beri aynı iş yerinde çalışıyorum 16.07.2016 tarihinde evlendim şuan 33 haftalık hamileyim henüz çalışabilir ya da çalışamaz raporu almadım 19.06.2017 tarihinde iş yerinden ayrılacağım şuan evlilik nedeniylemi iş feshim benim için iyi olur yoksa doğum iznine ayrılmam mi ?

  125. habibe dedi ki:

   11 haziran 2018 tarihinde ikinci cocugumu dunyaya getirdim calismiyorum. esim memur emekli sandigina bagli faydalanabilecegim seyler neler ve nerelere basvuru yapmam lazim

  126. hacer dedi ki:

   kolay gelsın ozel sektorde 6 yıldır aralıksız calışan bırıyım sımdı 30 haftalık hamıyleyım kacıncı haftada rapor alacam ve dıyer sut parası ve dıyer haklarım hakkında bılgı verebılırmısınız ayrıca ızın bıttıkden sonra yarı zamanlı calısıp tam ucret alınabılıyormus sanırm aydınlatırsanız sevınırım tşk

  127. FATMA dedi ki:

   MERHABA İŞE GİRİŞ TARİHİ 21/12/2017 SİGORTA HALA ÖDENMEKTE ŞU AN HAMİLELİĞİN 32Cİ HAFTASI NE YAPILMASI GEREKİYOR RAPOR PARASI ALINABİLİRMİ
   TEŞEKKÜRLER

  128. Eylem dedi ki:

   Son bir yıla ait 58gun sigortam var şu an. 29haftalik hamileyim. isim de 1haziran da sigorta kesildi. Yeniden sigorta başlaması durumunda haklarim nedir. Şu an bundan önceki yıllara ait toplam 434gun sigortam var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 90 gün priminizin olması gerekiyor. İşe başlangıç yapıp 32. hafta çalışabilir raporu aldıkrtan sonra 37. haftaya kadar prim ödemeye devam edip, rapor alırsanız ve doğum raporu sonrasına kadar çıkış işleminiz yapılmaz ise rapor ödemesi alabilirsiniz.

  129. ceren dedi ki:

   32. haftam 01.07.2018 tarihine gelmektedir. Şuanda 17 günlük rapor alsam doğum iş göremezlik ödeneği almamda sakıncası olur mu? Birde Patronum ücretsiz izinli gösterelim dedi? bunun sakıncası var mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 günden fazla ücretsiz izinli gösterirse sigortanız pasife düşer ve rapor parası almakta sıkıntı yaşarsınız. Rapor almanızın bir sıkıntısı olmaz.

  130. fatma dedi ki:

   SELAMÜN ALEYKÜM 15.09.2017 den beri bir devlet okulunun yurdunda aşcı başı olarak çalışmaktayım. Taşerondan kamuya geçtik ve şimdi 24 haftalık hamileyim ve doğum haklarım nelerdir ve ücreti nekadar bu hakları nerden ve nasıl öğrenebilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Taşerona geçerken tüm haklarınız devam ediyor. 32. hafta rapor alıp 8+8 16 hafta izin kullanıp ödemenizi alabileceksiniz. Raporunuzu Çalıştığınız kurumun Personel işleri müdürlüğüne iletebilirsiniz.

  131. Bahar dedi ki:

   Merhaba ben doğum iznine çıktım doğum parası raporu nasıl hesaplanıyor kafam çok karışık doğum iznine çıkalı bir ay oldu işveren bana bi miktar para yatırmış bunu 4 aynı yatırcak sonra ssk bu yatan paranın doğumdan sonra iki katınımı yatırcak toplam parayı hesaplamak istiyorum

  132. ZELİHA dedi ki:

   ALO 170İ ARADIM DOĞUM RAPORU GÖZÜKMÜYO DEDİLER DOĞUM RAPORUMU HASTANEDEN DOKTORUMDAN GERİYE DÖNÜK ALABİLİR MİYİM DOĞUM ÖNCESİ 90GÜNDEN FAZLA SİGORTALI ÇALIŞTIM BİRDE BEN DOĞUM ÖNCESİ 5 AYLIKKEN BIRAKTIM İŞİ KENDİ İSTEGİMLE BUNUN Bİ ZARARI DOKUNURMU DOĞUM YAPTIGIM TARIHDE 15,08,2016YDI

  133. Nurşen dedi ki:

   Merhaba;
   31.12.2013’den beri sigortalı olarak çalışıyorum. 20.10.2017’de doğum öncesi raporum başladı ve 09.02.2018’de raporum bitti. Rapor öncesi son 3 ay brüt ücretim 1.912,13 TL – 1.912,30 TL – 2.032,99 TL. Rapor param yattı ancak 4.800,00 TL civari yattı. Eksik yatmış gibi geliyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

   Teşekkürler.

   1. Sinem dedi ki:

    merhaba 2015 yılında doğum yaptım doğum ücretim yatmadı, geçikmesi faizi ile alınabilir mi?

  134. Hazal dedi ki:

   Mrblar 657 li devlet memuruym 32 hafta çalısabilir raporumu kuruma teslim ettm . Dogum parası için sgk ya basvurmam gereliyormu ya da herhangi bir işlem yapmam gerekiyormu. Dogumdan sonra dogum raporumu sgk ya getirmem mi gerekiyor

  135. Mustafa dedi ki:

   Merhaba eşim 2013den bu yana sigortalı olarak çalışıyor
   17 ocak 2018 doğum yaptı doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra 2 ay izin kullandı şuan ücretsiz izinde

   Sormak istediğim şu yardım ödemeleri 400 tl yardım ve 140 tl süt parası aldık bu paralar haricinde her hangi bir yardım almaşık
   Bazı arkadaşlar çık az yardım aldıgımızı iddia ediyor bizim aldığımız paranın hepsinin rakamı yukarıda bu konuda bizi aydınlatırmısınız ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    8+8 16 haftalık rapor ödemeniz yatmamış gözüküyor. Bununla ilgili Alo 170 sgk danışma hattından bilgi alabilirisiniz.

  136. Merve dedi ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ve hamileleliğimin 33 haftasındayım. 8 haziranda sigorta çıkışımız yapılacak.ve şuan da 90 günlük sigortam var. Rapor parası almam için dışardan sigortamı yatıracm. 8+8 total de 16 haftalık sigortamın daha mı yatması gerekir? Birde doktordan çalışabilir mi çalışamaz mı raporu almam gerekiyor? 33 haftamda olduğum için henüz rapor almadım bu hafta alsam olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    8 Haziranda çıkış yapıldıktan sonra 9 haziran çalışmaya başlayacağınız yer sigortalı yaptıktan sonra raporunuzu alın. İşe girişinizi yaptıktan sonra raporunuza istinaden sizi istirahatli gösterip zaten prim ödemeyecek. En az Rapor sonuna kadar da o işyerinden çıkmamanız gerekiyor.

  137. yasemin dedi ki:

   Merhabalar;Ben 22.09.2017 Tarihinden beri ücretli öğretmenlik yapıyorum 25 haftalık hamileyim. 08.06.2018 Tarihinde okullar kapandığı için sigorta çıkışım veriliyor.Bu süre içerisinde 85 günlük sigortam oldu.08.06.2018 Tarihinden başka bir iş yerine giriş yapsam 5 gün sigortalı çalışsam 16 haftalık rapor parasından faydalan bilir miyim. işe giriş çıkış oluyor bu durumda fark edermi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir yerde işe başlayıp orada da rapor sonuna kadar sigortalı görünürseniz. (raporlu olduğunuz sürede prim ödemeye gerek yok.) rapor parasını alabilirsiniz. 5 gün gösterip çıkarsanız rapor parası alamazsınız.

  138. Ahmet dedi ki:

   Yurtdışından Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Eşim yabancı uyruklu. 27.05.2018 tarihinde bebeğimiz oldu. 01.02.2018 tarihinde sigorta girişim yapıldı. 117 gün olduğundan ödeme alamayacağım belirtildi. 3 gün için istisnai hal, veya alternatif bir çözüm var mıdır ? Sigorta girişim 2 gün geç yapıldı, bu düzeltilebilir mi ? Ya da yurtdışındaki çalışmışlığımdan yalnızca 3 gün için sigorta primi yatırmam durumunda 120 güne tamamlayabilir miyim ?

   Değerli görüşlerinizi paylaşmanızı beklerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    120 günü doldurma hakkınız yok. Süt parası alamazsınız. Ancak Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler biriminden 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

  139. Svly dedi ki:

   Merhaba
   19eylul 2017 ve 12 mart 2018 tarihleri arasında eksiksiz prim ödemem yapıldı. 30.haziran da 32.hafta doluyor ve 1 haziranda tekrar yeni bir işe başladım 3 hafta çalışabilir raporu almayı düşünüyorum. Çalışabilir raporu alsam yada almazsam ne olur analık raporu parası alabiliyormuyum. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftada da 90 günü dolduruyorsunuz. Çalışabilir raporu alsanız da almasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  140. MAKSUDE dedi ki:

   MERHABA;
   BEN ŞUAN 25 HAFTALIK ÇALIŞAN GEBEYİM. TEMMUZDA 32. HAFTAMDA RAPOR ALIP IZNE CIKACAGIM TEMMUZDAN SONRA DOGUMUMA KADAR SIGORTAM ODENIIYORMU BUNU BILMIYORUM?

  141. bhzt dedi ki:

   merhaba eşimin bayan kuaförü var ve ben orda çalışıyorum aynı zamanda kalfalık/çıraklık kursuna gidiyorum ve sigortamı kurs yatırıyor. hamileliğin 32.haftasında rapor aldım ve gitmedim. aynı zamanda çalışmıyorum acaba iş görememezlik ödeneği alırmıyım teşekkürler

  142. bhzt dedi ki:

   Merhaba ,Eşimin bayan kuaför yeri var ve ben işletiyorum aynı zamanda kalfalık/çıraklık kursuna gidiyorum ve sigortam kurs tarafından yatırılıyor. ben 32.hafta rapor aldım kursa verdım ve doğum sonrası raporu da onaylattım. iş görememezlik parası alır mıyım acaba.
   şimdiden teşekkurler

  143. Svly dedi ki:

   Merhaba 19 eylül 2017 ve 12 mart 2018 tarihleri arasında 183 gün primim var. 1 haziranda yeni iş başlangıcım yapılacak. 32.haftayi 28 haziranda dolduruyorum. Prim ödemem doğum iznim bitene kadar devam edecek ve sonrasında yine aktif olarak çalışmaya devam edeceğim. Doğum raporu parasını hakediyormuyum bu durumda. Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz cevap için.

  144. burcu dedi ki:

   merhaba,ben ucretlı ogretmenlık yapıyorum yaz donemınde calısma olmadıgı ıcın 3 ay prım odenmıyor.ornegın ben ekım gıbı dogum yaparsam dogum yardımlarından faydalanabılırmıyım.

  145. ayşe fadima dedi ki:

   merhabalar 6 haftalık hamileyim şu anda bi markette calısıyorum 90
   günlük sigortam yattıktan sonra doktorumdan rapor alsam iş yerime gitmesem devletten odenen yardımı alabiliyor muyum yoksa sigortamın devam etmesi mi gerekiyor bilgi veirseniz sevinirim teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Söylediğiniz durumda 90 gün süre şartını sağlarsınız. Ancak 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmalı ve raporlu olduğunuz dönemde prim yatmayacak ama sigorta çıkışınızın da yapılmaması gerekiyor.

    1. Fidan dedi ki:

     20 haftalik hamileyim işe girsem.bende dogum parasindan yararlanabilirmiyim

  146. ceren dedi ki:

   Merhabalar
   Doğum parası için nereye ve nasıl başvuru yapmam gerekiyor? 300 lira olan haricinde olan ödeme haberlerini okudum fakat ayrıntılı bilgi hiç biryerde yok. maaşımız yatmaya devam ediyor ayrıyeten 2/3ünü ek olarak mı alıyoruz doğru mu anladım bunun için başvuru yapmam gerekiyor mu nereye başvuru yapacağım bu doğum ücretini alabilmek için, belli bir süresi var mı? 19 mayısta doğum gerçekleşti bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışan bir anne iseniz ve 1 sene içinde 90 gün priminiz var ise 32. hafta rapor alıp işyerine bilgi vermeliydiniz. Eğer bunu yapmadıysanız en azından doğum sonrası için hastaneden rapor alıp işyerine bilgi verin ve doğum sonrasının hak edin. Eğer çalışan anne değilseniz sadece 300 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  147. merve dedi ki:

   Merhaba ,
   benim eşim ve ben sigortalı çalışıyoruz ama ben şuanda iş bulamadığım için çalışamıyorum ve hamileyim sgktan eşimin üstünden para alabiliyormuyuz ve benimde sigortam 1300 gün şuanda

  148. Esin dedi ki:

   Merhaba,doğum iznim boyunca işveren maaşımı tam yatırdı. analık ve süt parası olarak da sgk tarafından hesabıma ödeme yapılmış.Bu parayı işverene iade etmem mi gerekir?İşveren tarafından böyle bir bilgilendirme ya da talep olmamıştır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin böyle bir talebi yok ise ödemeniz gerekmiyor. Bazı işyerleri mağdur etmemek adına maaşını ödeyip geri alıyor. Böyle bir talepleri olmadı ise verme şartı yok

  149. özlem dedi ki:

   ben yaklaşık 6,7 yıldır vekil hemşire yi ama hiç doğum parası süt parası almadım

  150. Sereb dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum parasını aylık maaş olarak alabiliyor muyuz? Bir de 7.227,73 TL brüt maaş alıyorum, maaşımda bir kesinti olacak mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası rapor sürelerine göre ödeniyor. Raporlar da doğum öncesi ve sonrası olarak iki kısımda veriliyor. Dolayısıyla Doğum öncesi rapor parasını doğumdan sonra, Doğum sonrası rapor parasını rapor bitiminde alacaksınız. Brüt maaşın 2/3 ü ödeniyor. Bu da yaklaşık net maaşınıza tekabül eder.

  Sorunuzu Yazın