• 2018 – SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;


  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 – SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayşe dedi ki:

   Merhaba Doğum dan sonra 8 hafta olan raporumu kullandıktan sonra iş yerine çıkışımı vericem
   Çıkış hakkım olarak iş yerinden ücret talep edebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum nedeni ile çıkışta bir tazminat hakkınız bulunmuyor.

  2. Funda dedi ki:

   Merhabalar asgari ücretli olarak çalışıyorum 20 şubat 2017 den beri çalışmaktayım. Muhtemel Doğum 10 kasım. Doğum parası,Doğum yardımı ve süt parası ne kadar alabilirim. Bilgi için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar. 149 tl süt parası ve ilk çocuk ise 300 tl doğum yardımı alabileceksiniz. https://www.ssk.biz.tr/sut-parasi-basvurusu-2018-sut-parasi-nasil-alinir/ ve https://www.ssk.biz.tr/dogum-yardimi-basvurusu-ve-sorgulamasi-e-devletten-nasil-yapilir/ yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

    1. Yasemin dedi ki:

     56 günlük ödemeniz derken bu ne demek ayrıca Doğum parasını hesaplarken Son 3 ayın brüt tutarı yazıyor internette bu ne demek oluyor?
     Ben mesela 34.haftamda ayrılıcam izne oda Ağustos ayının 10unda falan oluyor bu ayda sadece 10 günlük brütmü esas alıncak? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Son tam 3 ayın brüt tutarından hesaplanır. Brüt tutar e devletten baktığınızda gözüken tutardır.

    2. İbrahim dedi ki:

     Merhaba eşim 2 yıldır çalışmakta 4 aylıkken Doğum rahatsızlıklarından dolayı 40 gün rapor aldi
     5.30 aylikken bebeğimizi kaybettik Doğum raporu olarak sgkya başvurduk 112 günlük rapor verdiler benim demek istedigim son 40 günlük aldığı raporlar alacağımız 112 günlük Doğum parasni etkilermi tesekurler

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Hayır etkilemez. 40 gün hastalık raporu diğer raporunuz ise doğum izni. İkisi ayrı ayrı ödemesi yapılacaktır.

  3. ata dedi ki:

   Merhaba , doğum öncesi raporu olmayan kişi 30.04.18 tarihinde iş yerinin kapanmasından ötürü işten çıkartılıyor. 03.05.2018 tarihinde doğum yapıyor ve rapor alıyor. Geriye dönük 90 günden fazla günü var. Fakat sgk ya gittiğinde rapor ücretinin sadece 9 günlük kısmını ödeyeceğini söylüyor. Alınan rapor ücretinin tamamını ödemesi gerek miyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef 2017 aralık ayında çıkan yönetmelikle bu duruma dönü. İşten ayrıldktan sonra 10 güne kadar ödeniyor. Eski hali ile kalsaydı doğum sorası 8 haftayı alabilecekti

  4. Nurhan dedi ki:

   Merhaba. Ben doğum iznine ayrıldıktan 2 ay sonra işyerim tamamıyla kapanıyor. Bu durumda ben 2 aylık doğum parası mı alacağım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 2 aylık alabileceksiniz. Çünkü yönetmelikte herhangi bir sebeple iş akitleri fesih edilirse ibaresi var. Sessiz sedasız çıkarılan bir yönetmelik ve maalesef çok fazla mağdur var bu konuda. Özellikle sözleşmeli öğretmenler…

  5. Fatma dedi ki:

   Ben 3 yıldır çalışıyorum asgari ücretli olarak doğumum kasım sonu aralık başı. 3. Çocuğum dogum ücreti ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar. Ayrıca 3. çocuk için Kaymakanlıklardaki ilgili birimlere başvurarak 600 tl doğum yardımı ve 149 tl süt parası alacaksınız.

  6. Yelda dedi ki:

   09.02.2018 de işe girdim ve 24.03.2018 de çıkış yapıldı şuan 22 haftalik hamileyim toplam 44 gün SGK primim var simdi başka yerde işe girip 90 güne tamamlasam olur mu 32.haftada doğum iznine çıksam doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 32. haftaya kadar işe başlar ve 9 günü tamamladıktan sonra izne ayrılır ve rapor sonuna kadar işten çıkışınız olmaz ise rapor parası alabileceksiniz.

  7. Naz dedi ki:

   Merhaba,

   Ben asgari ücretten maaş alıyorum. 6 aydır çalışıyorum. (1 yıl içinde 90 günlük sigortalı olma şartını yerine getiriyorum.)
   son 2 ay zam aldım 3000 brüt almaya başladım. Benim doğum paramda son aldığım ücretten mi hesaplanacak? yoksa son 90 günün ortalamasından mı alacağım?

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet rapor tarihinden önceki son üç ayın ortalaması alınacaktır.

  8. zeynep dedi ki:

   merhaba 29 haziran 2017 sigorta grişim 28 haziran 2018 çikiş tarihim suan da 2 bucuk aylık hamileyım rapor parası için ne kadar daha sigortalı olmam gerek

  9. zeynep dedi ki:

   merhaba sigorta girişim 29 haziran 2017 çıkışimda 28 hazirabn 2018 çıktğimda 2 buçuk aylık hamileydm rapor parası için ne kadar daha sigortalı göstermem gerekir kendımı

  10. sibel dedi ki:

   bağkurlular rapor parası alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi nam ve hesabına çalışan yani esnaf kişiler doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 gün prim ve borçları olmamak kaydı ile alabilirler. Şirket ortakları maalesef alamaz.

  11. Selda dedi ki:

   Merhaba asgari ücretle çalışıyorum 32 hafta çalışabilir raporumu aldım 9 Ağustos ta 37 hafta çalışamaz raporumu alacağım Doğum hangi haftada olursa olsun yaptığınız hesaplama da ki 5000 tl Doğum parasını alabilir miyim

  12. Özge Korkmazlı dedi ki:

   10.04.2018 tarihinde sigorta girişim yapıldı. 16.07.2018 tarihinde rapor alsam 90 gün dolmuş olduğu için rapor parası alabilir miyim?
   Ve çalıştığım iş yeri ben izine ayrildiktan sonra dükkanı kapatacağini söyledi benim için bir sorun olur mu?

  13. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ben subat ayında isyerimizde uygun pozisyon olmadığı için ücretsiz izne cikartildim 32 haftalik hamileyken ücretli izne cikartildim .Ne kadr maaş alicam ve doğumdan sonra toplu rapor ücreti alabilecek miyim?bilgilendirirseniz sevinirim..izinlerim ne zamn bitecek

  14. Fatoş dedi ki:

   Merhabalar, 17 haftalık hamileyim. Sigortam 90 günü geçik. 2ay daha çalışacağım . Halk eğitimde 1ay tatil ama tatilden sonra tekrar çalışmayabilirim. Sigortam yatmayacak. Doğum parası alabilmek için 32. Haftaya kadar aktif çalışmam mı gerekiyor? Doğum parası alabilir miyim?

   1. Fatoş dedi ki:

    Cevap verir misiniz lütfen!!!

   2. Fatoş dedi ki:

    Şuan 19 haftalık hamileyim. 90gün şartını taşıyorum. Halk eğitimde ücretli çalıştığım için 1ay tatilden sonra çalışıp çalışmama durumum belli değil. Tatillerde sigorta yatmıyor. Doğum parası alabilir miyim?

  15. Elif gür dedi ki:

   Merhaba 3 aylık hamileyim yarın iş başı yapıcam 150 gün sigortalı çalışıcam 5 ay kadar sonra Doğum iznine ayrılacam asgari ücretle çalışacağım için Doğum parası alırmıyım alırsam ne kadar . İyi akşamlar

  16. tufan dedi ki:

   Eşim hamile ve hiç çalışmadı. Ben son 3 yıldır sürekli sigortalıyım. Eşim 16.07.2018 de doğum yapacak. Benim üzerimden borçlanarak rapor parası alabilir mi ? Başka hangi ödemelerden faydalanabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödemesini sadece çalışan anneler alabiliyor. Süt parası ve ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400, tl olan doğum yardımını alabilirsiniz.

  17. Deniz artum dedi ki:

   Süt parasını nasıl alabiliriz

  18. Şilan dedi ki:

   Merhaba sgk li çalışan olarak . Son haftaya kadar calistim ama çalışabilir raporundan haberim yoktu..
   Dogum oncesi 29/03/2018 de yani 37 .hafta rapor aldım ..dogum sonra raporuda 20/04 /2018 aldım. .
   Ama iş veren sigorta mi 03.aydan 2 gün göster mis
   Ne yapmalıyım is veren 03 ayı tam gösterse olur mu.şimdiden teşekkür.

  19. özgür dedi ki:

   merhabalar.
   Benim eşim ücretli öğretmen olarak çalışmaktaydı. doğumdan önce 544 günü aşkın bir sigorta girişi bulunmaktadır. 30 haziranda doğum yaptı ve 29 haziranda çalıştığı kurumca işyerinden çıkışı verildi. doğumunu 39. haftada gerçekleştirdi. öncesinde hiçbir rapor filan alınmadı. yorumlara bakınca doğum parası alma ihtimali yok gibi duruyor ama yinede sormak istedim. Bu durumda doğum parası alma ihtimali var mı var ise ne kadar.

  20. Kemal27 dedi ki:

   Merabalar. Eşimin işyerinde çalısmaya başlayalı önümüzdeki ayın 9 da iki yıl olucak ve ssk primi 2550 tl üzerinden yatıyor. 2 bucuk ay sonra nasip olursa ikiz dogum yapacak ve ilk cocuklarimiz olucak. Dogum parası ne kadar alabiliriz… birde bu parayı toplu şekildemi alacagız ? Dogum bedeli denen mevzuat kisinin iş göremez raporu aldıgında devletin ödedigi iş göremezlik ödemesi degil dimi ? Şimdiden çok tsk ederiz

  21. Dilek dedi ki:

   29 haftalik hamileyim 33gunluk primin var 37. Haftaya kadar çalışırsak 90 günlük primin doluyor bu sekilde dogum parasi alabilirmiyim

  22. Talat dedi ki:

   Merhaba

   Eşim öğretmen ve doğum öncesi 5 hafta çalışabilir raporu aldık,son 3 hafta içinde yaz tatiline girdiğimiz için ayrıca rapor için herhangi bir başvurumuz olmadı,bu durumda doğum parası alabilirsiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu aldığınızda Son 3 hafta çalışamaz raporu otomatikman başlar. Rapor parası için sorun olmayacaktır.

  23. Gülşah yildirin dedi ki:

   1- 52 gündür sigortalı oldugum sirketten cıkışım verilecek baska firmadan 90 günlük sigortam tamamlanirsa ödeneği etkiler mi ?

   2- Sgk anlasmasi olmayan Özel hastanede yapilan doğum ödeneği etkiler mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet başka bir işyerinde çalışarak 90 günü tamamlayabilir yine işten çıkmadan 32 hafta rapor alıp ve bu hastane anlaşmalı değil ise raporu devlet hastanesine onaylatıp, rapor sonuna kadar da işten çıkışınız olmaz ise rapor parası alabilirsiniz.

  24. Emine. Tekeli dedi ki:

   Asgari ücret le çalışıyorum doğum yaptım. Doğum parası olarak kaç lira alacağım.

  25. çiğdem dedi ki:

   Merhaba,

   32 haftada çalışabilir raporu sundum ve 13 Temmuz tarihinde 37 hafta itibariyle çalışma sürem doluyor ve izine ayrılıyorum. Brüt maaş 4.400 TL Doğum parası, süt parası vs. geri almam gereken ödenek net olarak ne kadar olacak. hesaplamanızı rica ederim

  26. Aslı dedi ki:

   25.06.2018:doğum öncesi rapor başlangıç tarihi.
   Rapor parası ne zaman ve nereye yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumu takip eden ayın 8-14 ü arasında rapor ödeneğiniz yatacaktır.

  27. SULTAN dedi ki:

   MERHABALAR,

   32. HAFTADA RAPORU İŞ YERİNE SUNUYORUZ DOĞUMDAN SONRADA DOĞUM RAPORUNU SUNUYORUZ SONRASINDA HERHANGİ BİR YERE BAŞVURU YAPMAMIZ GEREKİYOR MU? İŞ YERİNE RAPORLARI SUNMAK YETERLİ OLUYOR MU DOĞUM PARASI ALMAK İÇİN?
   O KISMI ANLAYAMADIM.

   ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarınızı iş yerine bildirin. Artık iş yerlerinin sistemine de düşüyor ancak siz bildiriminizi yapın.

  28. Rabia güctas dedi ki:

   Merhabalar ben 1 yıl sözleşmeli 6 yıldırda kadrolu hemsireyim. 18 kasımda doğum yapıcam ne kadar doğum parası alıcam ?

  29. Filiz dedi ki:

   Merhabalar ben özel bi rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum 10ay olacak çalışma zamanım doğum parasindan faydalanabilir miyim faydalarından ne kadar olur ayrı işsizlik maaşından faydalanmak için ne kadar süre çalışmam lazım

  30. ZÜLEYHA PINAR dedi ki:

   Merhaba 29 mayıs 2018 e kadar çalisabilir raporu aldım.15 haziranda doğum gerçekleşti.Hastane de bana tekrar taburcu tarihi olan 17 haziran ayakta başlama ve 17 eylül ayakta bitiş olarak doğum sonrasi raporu verdi.Ben bugün e devlet ten çocuk parası sorgulamak için baktığımda 29 mayıs başlangıç 14 haziran bitiş olarak analık rapor parası yattığını gördüm.Analik iznim toplamda 112 gün ve bitmedi bu w devlette görünen rapor ve para ne demek oluyor.Baktığımda doğum öncesi durumu gibi görüyor fakat analık parası bu şekilde ikiye bölündügünü hiç duymadım.Acil bilgi verir misiniz.Raporda bir hata mı var.

  31. Nursen dedi ki:

   MERHABA BEN BI ISYERINDE SIGORTASIZ CALISIYORUM.6 HAFTALIK HAMILE OLDUGUMU OGRENDIM SIGORTAMI 2 GUN SONRA BASLATSAM DOGUM PARASINDAN YARARLANABILIRMIYIM GERIYE DONUK 60 GUNLUK PRIMIM VAR.LUTFEN BILGILENDIRIRMISIN SIMDIDEN TESEKKURLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya daha çok var Sigortanız başlatılır ve rapor sonuna kadar devam eder ise rapor parası almaya hak kazanacaksınız.

    1. Nursen dedi ki:

     COK TESEKKUR EDERIM BILGINIZ ICIN..👏👏👏

    2. NESLİHAN dedi ki:

     BUGÜN 32. HAFTAMDAYIM DOĞUMA 8 HAFTAM KALDI RAPORU 3 HAFTA SONRA VERSEM YİNE DOĞUM PARASINDAN YARARLANA BİLİR MİYİM

  32. ceren dedi ki:

   Merhaba;
   32. haftadan önce aldığımız raporu(16 günlük) Kadın doğum doktorumuzdan alırsak herhangi bir sıkıntı olur mu doğum parası almamızda? alo 170 aradığımda kadın doğum uzmanı başka bir hastalığa göre rapor vermesi gerekiyor dedi. yani hamilelikten kaynaklı rapor verirse doğum parasında sıkıntı olabilir dedi. Kafam baya karıştı.

  33. Öznur dedi ki:

   Merhaba suan 28 haftalik hamileyim esnafim 7yildan beri esnaf bagkurumu ödüyorum 32.hafta çalışabilir yada calisamaz raporumu almaliyim bu ikisi arasında fark ne oluyor ayrica ne kadar dogum parasi alirim

  34. Duyguuuu dedi ki:

   Merhabalar, 30 haftalıkken sigorta cıkışım verildiğinde başka yerde sigortalı görünerek dogum yapsam ve 32. Haftada rapor alsam rapor parası alabilmek için dogum sonrasıda mı sigortamın 8 hafta devam etmesi gerekir yoksa sigortalı ve raporlu olarak dogum yapmam yeterli midir

  35. Serkan dedi ki:

   Merhabalar eşim ücretli öğretmen olarak çalışıyordu mardı’n 22 dogum yaptı ve okul müdürü raporları SGK bildirmemiş ve SGK da 2017 yönetmelik değişti ücretli öğretmenler bu parayı anlamıyorlar diyor bimer e yazdı onlarda aynısını yazmışlar şartları tutuyor ama yinede alamıyormus bilgi verir misiniz teşekkürler

  36. Gül dedi ki:

   Rapor başlangıç tarihi 09. 03. 2018
   Rapor bitiş tarihi 27.06.2018
   ben Ücretli öğretmenim. Dogum oncesi 2790. Dogum sonrasi param 71. Tl yattı. neden bu kadar az yatmış olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  37. Gül dedi ki:

   Ücretli öğretmenler için 112 günlük rapor parası ne kadar ?32. Haftada izne ayrıldım 27. Haziranda raporum bitti. Ücreti söylerseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar

  38. Gulcihan dedi ki:

   Mrb ücretli öğretmenim ben de. 9 mart 2018 de yani 32. Haftada izne ayrıldım. 27 haziran da raporum bitiş tarihi. Ücret 2790 tl yatmış. Doğum sonrası için sadece 71 tl yatmış. 112 günüm var. Neden bu kadar az yatti

  39. Yeter dedi ki:

   Merhaba 2013 ten bugune aynı şirkette sigortalı olarak çalışmaktayım 15 günlük iznimi kullanmayı düşünüyorum sonrasında çalışmayı düşünmüyorum 15günlük iznimi kullandığım zaman 32+3 günü doldurmus oluyorum 32 hafta çalışabilir raporumu verdikten sonra başka yapmam gereken ve hakkım olan diğer kanunları öğrenmek istiyorum

  40. merve dedi ki:

   doğum parası alabilmek için
   Doğum Öncesi 8 Hafta
   Doğum Sonrası 8 Hafta mı sigortamın olması lazım yoksa sadece doğum öncesi 8 hafta yeterli olur mu 😕

  41. merve dedi ki:

   Merhaba 32 haftalıkken işten ayrılacağım. izin almayacağım. bana doğum parası 300 tl mi verecekler acaba eğer öyleyse doğuma kadar işverinime rica etsem sigortamı yatırsa daha sonra doğumdan sonra hmn işten çıkışımı verse doğum parasının yüksek alabilirmiyim ve beni kendi isteğiyle cıktı olarak gösterse sıkıntı olur mu çünkü işsizlik maasımı almakta istiyorum. yani illa raporlu mu olmal lazım32. haftadan itibaren ?

  42. Sibel dedi ki:

   Merhaba ben sorumlu müdür olarak medikalde calisiyorum. Işyeri reçete girişi ile çalışıyor. Rapor aldığım zaman zarfında reçete girişi yapamaz mi. Bir de ben bir başkasına vekaletle imza yetkisi versem yine de rapor alıp parasını alamaz miyim.

  43. Nihat olgun dedi ki:

   Merhabalar eşim sigortalı çalışan 3 ayın 18 de dogum yatı 5 ayın 18 raporlu idi lakin e devlette rapor parasını göremiyoruz bide 1 ay israhatlı gözüküyor ne yapmamız gerek çocuk parasını almak için 3 çocuk için verilen 600 aldım lakin rapor parasını almadık

  44. Didem dedi ki:

   Mrhb isyerimde 11 yildir çalışıyorum aralikta raporlu olucam ve 28 de dogumum olucak aralik 28 nekadar dogum parasibalabilirim sskdan,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar

  45. erdal dedi ki:

   2016 subat ayinda ise girdi 2017 nisan 24 te isden cikti 2018 ocak 5 te tekrar ise girdi 32 ci haftada doktordan çalışabilir raporu aldi 36 hafya 5 gunlukken 2018 nisan 5 te erken doğum yapti suan hala raporlu 24 temmuzda bitiyormus raporu rapor parasi alabilir mi alabilirse ne zaman alabilir? teşekkür kolay gelsin.

  46. Şenol dedi ki:

   Merhaba ,

   Eşim Ücretli öğretmenlik yapıyor.Sigortası yarım yatırılıyor.2017 yılında 6 aylık dönemde 97 günlük sigortası yatırılmış.2018 yılında ise 90 günlük sigortası mevcut.Doğum 2019 şubat ayında olucak 32.ci hafta öncesinde iş yerinde çalışmaya başlasa izine ayrılsa bu tarihten sonra rapor parası alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta izne çıkmadan önce çalışmaya başlar ve doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü sağlarsa ve yine rapor sonuna kadar işten çıkışı yapılmaz ise rapor parası alabilir.

    1. Sibel dedi ki:

     Peki rapor sonuna kadar işten çıkışı sağlanırsa ne olur

  47. özlem dedi ki:

   ben 7 yıldır vekil hemşirelik yapıyorum 6 ay boyunca maaş almadım sigortadanda herhengi birşey almadım bunun için sizden yardım istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunuz ile birlikte işyerinin bağlı bulunduğu Kuruma müracaat ediniz.

  48. Funda dedi ki:

   Merhaba ben özel sektör çalışanıyım iki yıldır çalışıyorum hamilelik mevcut doğum ücreti doğum sonrası tel seferde mi yoksa parça parça halindemi alınıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum dan önceki rapor ödemesi doğum yaptıktan sonra. Doğum sonrası raporun ödemesi raporun bittiği takip eden ayda ödenecektir.

  49. Dilek dedi ki:

   merhabalar,
   4 mayıs da kaymakamlıkta doğum parası için başvuru yaptım ancak henüz bir işlem yapılmadı, evraklarım işleme alınıp alınmadığını nerden öğrenebilirim, bir de kaç günde yatar bu sorular hakkında bilgi verebilir iseniz çok mutlu olurum, iyi günler, teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 45-75 gün arasında sonuçlanmaktadır. İşleminizin sonucunu yine başvurduğunuz kaymakamlık briminden öğrenebilirsiniz.

  50. Melike dedi ki:

   Merhaba
   23.02.2017 girisli calisiyodum 29 haftamda isten kendi istegimle ayrildim
   Sigorta mi kendim yatirursam rapor parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için aktif olarak bir işyerinde ssklı olarak çalışmalısınız. İsteğe bağlı prim ödemesi ile rpor parası alamazsınız. İş yerinde çalışırsanız 32. hfta rapor alır va rapor sonuna kadar da işten çıkışınız yapılmaz ise ödenek alabilirsiniz.

  51. Aydan dedi ki:

   Ben 25 ocakta çalışabilir raporu aldım 1 Mart’ta rapor başlangıç tarihiydi ancak ben 28 Şubat’ta elden çalışamaz raporu aldım iş yerim de o gün rapor alacağım için çıkışımi verdi . Şimdi analık iş göremezlik ödeneğini alamıyorum bunun için nasıl bir düzeltme olabilir elimde onaylı rapor var 28 Şubat’ın ancak sistemde olmadığı için olmuyor diyorlar sürekli

  52. Ayfer dedi ki:

   Merhaba ben suan 15 haftalik hamileyim aralık 2 haftada doğum gerçekleşecek ben ne zamn sigortami baslatmaliyim ki doğum parası alabileyim bu yıl ücetli öğretmenlik yaptım17 gün yattı sigortam hep

  53. Gülen dedi ki:

   iyi günler,ben bir kurumda saatli ücretli öğretmenim.eylül – haziran 7 sine kadar 74 günüm vardı.yaz dönemi kursları olmayınca çalıştığım kurumdan çıkışın olmadan başkaşirkette 13 Haziran’da işe girdim 30 hazirana kadar çalışmaya devam edeceğim .sonra 32.hafta dolacak.ben.alacağim doğum raporunu ilk çalıştığım kuruma mi vermek durumumdayim.yoksa ikisinden hangisine vereceğim.gün tamamlamak için ikinci yerde çalışıyor olacağım.yazin ilk çalıştığım kurumda 1 günde olsa çalışıyor görünüyorum.

  54. Hale Yeken dedi ki:

   Doğum Öncesi 8 Hafta
   Doğum Sonrası 8 Hafta
   400 TL Yardım
   140 TL süt parası
   Ve Rapor paramı aldım. Rapor sonrası işten çıkarıldım
   İşsizlik Parasına Müracaat edebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer son 3 yıl içinde 600 gün priminiz var ise işsizlik maaşından da yararlanabilirsiniz.

  55. Hamdullah dedi ki:

   Slm eşim 15mayıs2018 de girişi yapıldı 30 haftalık 90gunu tamamlayabılıyormu rapor parası alabiliyorum bunu ogrenmem ıstıyorum tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 mayısta girişine gre yaklaşık 45 güne takbül diyor. Eğer çalışabilir raporu aşıp 37. haftada izne çıkarsa 90 günü tamamlayabilir.

  56. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   doğum raporu bitiminde hastalık raporu aldım(heyet). iki farklı şirkette sigortalıyım. rapor ücretinin yatması için bu raporun girişini her iki şirketinde yapması gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Her iki şirkette sistemlerinden onaylamalılar.

    1. Demet dedi ki:

     Merhaba bi konuda sorum olacakti . Ben 32 hafta dolmadan is yerimi kapatmak zorunda kladim ama raporu sunmutum simdi alamazsiniz diyorlarlar dogum paarasini benim alabilmem icin ne yapmam gerek esim ssk bi isde calisio

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      32. haftadan önce sigortanız sonlandı ise rapor parası alamazsınız.

  57. alsu dedi ki:

   merhaba!Ben yabancı uyuruklu bir calıskanım. 12 temmuzda 32 haftalık hamile olacam ve izine ayırılıcam. Sgk sigortası yatırılıyor. Benim de dogum parası almak hakkım var mı?Ve ikincisi,benim calısma izinim 15 kasımda sona ericek,ama dogum 6 eylul gibi olacak,yani dogumdan sonra 8 hafta gecmeden, benim calısma izinim bitiyor.O zaman ben paranı alabilicem mi. Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalışan olarak doğum rapor parasını alabilirsiniz. Ödemeniz 6 eylülde çıkışınız olacağından bu tarihe kadar yapılır.

  58. Kurt dedi ki:

   Merhaba diyanette geçici öğretici olarak çalışmaktayım 25 mayısda çıkışımız yapıldı 25 haziranda tekrar girişimiz yapılacak 29 Haziranda 32. Haftam doluyor ben mayıs maaşımdan doğum ücretimin hesaplanmasını istiyorum çünkü haziranda 5 günlük prim yatacak işe başladığım hafta rapor almamın doğum ücretime bi sakıncası olur mu?

  59. Alsu dedi ki:

   Selamin aleykum benim esim yabanci ulke vatandasi sgkli olarak ozel bir okulda calisiyor.Eylul 4 gibi dogum bekliyoruz.Esimin calisma izni ekimin 15 si calisma izni bitiyor. Dogumdan 6 hafta sonra calisma izni bitmis oluyor .dogum dan sonra dogum parasi alabilecekmi acaba

  60. Aişe dedi ki:

   Iyi günler 34. Haftada rapor alarak 1 martta işten ayrıldım öncesinde de 90 günlük sigortam mevcut bugün itibariyle rapor sürem doldu ve doğum parası almam gerekiyor yalnız sadece 9 günlük bir ödeme yapacaklarını ilettiler kanun değişikliği sebebiyle bu konuda bilgi verebilir misiniz

  61. Basak dedi ki:

   Merhaba
   1 nisan 2018 de ssk prim ödenmeye başladı.. 60 gunluk prim ödemem var.su an 31 hafta 2 günlük hamileyim.31 hafta 7 günlükken çalışabilir raporu alıp 37.haftaya kadar çalıştığımda 90 gün primim dolmuş olacak ve doğum parasi almaya hak kazanabilecek miyim?
   Doğum yapacağım özel hastane 32.hafta calisabilir raporu verecek ve 37.hafta da ssk dan kapanışını yapacağını soyledi..ayrica 37.hafta raporu vermeyecek..bu şekilde mümkün mu? Çok tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar 90 günü tamamlarsanız rapor ödemesi alabilirsiniz. Özel hastane işleminde olumsuz bir durum yok.

  62. faruk dedi ki:

   Eşim ssk lı olarak çalıştığı işinden 30 kasım 2017 tarihinde çıkışı verildi aynı gün hamile olduğunu öğrendik.haziran 2018 e kadar işsizlik parası aldı. doğumu 2018 ağustos ayına denk geliyor işten ayrılmadan önce 1 yıl kesintisiz sigortası var süt parası alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    son 1 yıl içinde en az 120 gün olması gerekiyor. Bunu sağlayabiliyorsa alır. Süt parasını eğer siz sigortalı çalışan iseniz sizin üzerinizden de alabilir.

  63. tuğba dedi ki:

   merhaba..ben 2015 yılından beri Çaykur da mevsimlik işçi olarak çalışıyorum..Şuan 35 haftalık hamileyim 32.haftamda çalışabilir raporu aldım.iş göremezlik ödeneği almamız için 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olmak gerekiyormuş..2018 yılı içinde 37.haftamda 66 günlük sigortam olmuş oluyo..bu ödenekten yararlanabilecekmiyim ?

  64. Dilber dedi ki:

   Doğum evı hastanesınden aldığımız doğum raporunu dogun ve sut parası almak ıcın SGK hangı bolumune ve nerede oldugunu ogrenmek ısyıyorum. eşim çalısıyor ben ev kadınıyım.

  65. Yeliz dedi ki:

   MERHABA,

   Çalışan bir bayan olarak doğum parası almanın sartlarını anladım. Fakat bu parayı alabılmek için doğumdan önce mi yoksa sonramı başvuru yapmak gerekiyor ? Birde nereye başvuru yapıcaz?
   Yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 32. hafta rapor alıp işyerine bildirmeniz ve Doğumda da doğum sonrası rapor almanız yeterli raporlar işyerinin sistemine düşecektir.

  66. Voice dedi ki:

   13.07.2015 den beri aynı iş yerinde çalışıyorum 16.07.2016 tarihinde evlendim şuan 33 haftalık hamileyim henüz çalışabilir ya da çalışamaz raporu almadım 19.06.2017 tarihinde iş yerinden ayrılacağım şuan evlilik nedeniylemi iş feshim benim için iyi olur yoksa doğum iznine ayrılmam mi ?

  67. habibe dedi ki:

   11 haziran 2018 tarihinde ikinci cocugumu dunyaya getirdim calismiyorum. esim memur emekli sandigina bagli faydalanabilecegim seyler neler ve nerelere basvuru yapmam lazim

  68. hacer dedi ki:

   kolay gelsın ozel sektorde 6 yıldır aralıksız calışan bırıyım sımdı 30 haftalık hamıyleyım kacıncı haftada rapor alacam ve dıyer sut parası ve dıyer haklarım hakkında bılgı verebılırmısınız ayrıca ızın bıttıkden sonra yarı zamanlı calısıp tam ucret alınabılıyormus sanırm aydınlatırsanız sevınırım tşk

  69. FATMA dedi ki:

   MERHABA İŞE GİRİŞ TARİHİ 21/12/2017 SİGORTA HALA ÖDENMEKTE ŞU AN HAMİLELİĞİN 32Cİ HAFTASI NE YAPILMASI GEREKİYOR RAPOR PARASI ALINABİLİRMİ
   TEŞEKKÜRLER

  70. Eylem dedi ki:

   Son bir yıla ait 58gun sigortam var şu an. 29haftalik hamileyim. isim de 1haziran da sigorta kesildi. Yeniden sigorta başlaması durumunda haklarim nedir. Şu an bundan önceki yıllara ait toplam 434gun sigortam var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 90 gün priminizin olması gerekiyor. İşe başlangıç yapıp 32. hafta çalışabilir raporu aldıkrtan sonra 37. haftaya kadar prim ödemeye devam edip, rapor alırsanız ve doğum raporu sonrasına kadar çıkış işleminiz yapılmaz ise rapor ödemesi alabilirsiniz.

  71. ceren dedi ki:

   32. haftam 01.07.2018 tarihine gelmektedir. Şuanda 17 günlük rapor alsam doğum iş göremezlik ödeneği almamda sakıncası olur mu? Birde Patronum ücretsiz izinli gösterelim dedi? bunun sakıncası var mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 günden fazla ücretsiz izinli gösterirse sigortanız pasife düşer ve rapor parası almakta sıkıntı yaşarsınız. Rapor almanızın bir sıkıntısı olmaz.

  72. fatma dedi ki:

   SELAMÜN ALEYKÜM 15.09.2017 den beri bir devlet okulunun yurdunda aşcı başı olarak çalışmaktayım. Taşerondan kamuya geçtik ve şimdi 24 haftalık hamileyim ve doğum haklarım nelerdir ve ücreti nekadar bu hakları nerden ve nasıl öğrenebilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Taşerona geçerken tüm haklarınız devam ediyor. 32. hafta rapor alıp 8+8 16 hafta izin kullanıp ödemenizi alabileceksiniz. Raporunuzu Çalıştığınız kurumun Personel işleri müdürlüğüne iletebilirsiniz.

  73. Bahar dedi ki:

   Merhaba ben doğum iznine çıktım doğum parası raporu nasıl hesaplanıyor kafam çok karışık doğum iznine çıkalı bir ay oldu işveren bana bi miktar para yatırmış bunu 4 aynı yatırcak sonra ssk bu yatan paranın doğumdan sonra iki katınımı yatırcak toplam parayı hesaplamak istiyorum

  74. ZELİHA dedi ki:

   ALO 170İ ARADIM DOĞUM RAPORU GÖZÜKMÜYO DEDİLER DOĞUM RAPORUMU HASTANEDEN DOKTORUMDAN GERİYE DÖNÜK ALABİLİR MİYİM DOĞUM ÖNCESİ 90GÜNDEN FAZLA SİGORTALI ÇALIŞTIM BİRDE BEN DOĞUM ÖNCESİ 5 AYLIKKEN BIRAKTIM İŞİ KENDİ İSTEGİMLE BUNUN Bİ ZARARI DOKUNURMU DOĞUM YAPTIGIM TARIHDE 15,08,2016YDI

  75. Nurşen dedi ki:

   Merhaba;
   31.12.2013’den beri sigortalı olarak çalışıyorum. 20.10.2017’de doğum öncesi raporum başladı ve 09.02.2018’de raporum bitti. Rapor öncesi son 3 ay brüt ücretim 1.912,13 TL – 1.912,30 TL – 2.032,99 TL. Rapor param yattı ancak 4.800,00 TL civari yattı. Eksik yatmış gibi geliyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

   Teşekkürler.

   1. Sinem dedi ki:

    merhaba 2015 yılında doğum yaptım doğum ücretim yatmadı, geçikmesi faizi ile alınabilir mi?

  76. Hazal dedi ki:

   Mrblar 657 li devlet memuruym 32 hafta çalısabilir raporumu kuruma teslim ettm . Dogum parası için sgk ya basvurmam gereliyormu ya da herhangi bir işlem yapmam gerekiyormu. Dogumdan sonra dogum raporumu sgk ya getirmem mi gerekiyor

  77. Mustafa dedi ki:

   Merhaba eşim 2013den bu yana sigortalı olarak çalışıyor
   17 ocak 2018 doğum yaptı doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra 2 ay izin kullandı şuan ücretsiz izinde

   Sormak istediğim şu yardım ödemeleri 400 tl yardım ve 140 tl süt parası aldık bu paralar haricinde her hangi bir yardım almaşık
   Bazı arkadaşlar çık az yardım aldıgımızı iddia ediyor bizim aldığımız paranın hepsinin rakamı yukarıda bu konuda bizi aydınlatırmısınız ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    8+8 16 haftalık rapor ödemeniz yatmamış gözüküyor. Bununla ilgili Alo 170 sgk danışma hattından bilgi alabilirisiniz.

  78. Merve dedi ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ve hamileleliğimin 33 haftasındayım. 8 haziranda sigorta çıkışımız yapılacak.ve şuan da 90 günlük sigortam var. Rapor parası almam için dışardan sigortamı yatıracm. 8+8 total de 16 haftalık sigortamın daha mı yatması gerekir? Birde doktordan çalışabilir mi çalışamaz mı raporu almam gerekiyor? 33 haftamda olduğum için henüz rapor almadım bu hafta alsam olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    8 Haziranda çıkış yapıldıktan sonra 9 haziran çalışmaya başlayacağınız yer sigortalı yaptıktan sonra raporunuzu alın. İşe girişinizi yaptıktan sonra raporunuza istinaden sizi istirahatli gösterip zaten prim ödemeyecek. En az Rapor sonuna kadar da o işyerinden çıkmamanız gerekiyor.

  79. yasemin dedi ki:

   Merhabalar;Ben 22.09.2017 Tarihinden beri ücretli öğretmenlik yapıyorum 25 haftalık hamileyim. 08.06.2018 Tarihinde okullar kapandığı için sigorta çıkışım veriliyor.Bu süre içerisinde 85 günlük sigortam oldu.08.06.2018 Tarihinden başka bir iş yerine giriş yapsam 5 gün sigortalı çalışsam 16 haftalık rapor parasından faydalan bilir miyim. işe giriş çıkış oluyor bu durumda fark edermi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir yerde işe başlayıp orada da rapor sonuna kadar sigortalı görünürseniz. (raporlu olduğunuz sürede prim ödemeye gerek yok.) rapor parasını alabilirsiniz. 5 gün gösterip çıkarsanız rapor parası alamazsınız.

  80. Ahmet dedi ki:

   Yurtdışından Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Eşim yabancı uyruklu. 27.05.2018 tarihinde bebeğimiz oldu. 01.02.2018 tarihinde sigorta girişim yapıldı. 117 gün olduğundan ödeme alamayacağım belirtildi. 3 gün için istisnai hal, veya alternatif bir çözüm var mıdır ? Sigorta girişim 2 gün geç yapıldı, bu düzeltilebilir mi ? Ya da yurtdışındaki çalışmışlığımdan yalnızca 3 gün için sigorta primi yatırmam durumunda 120 güne tamamlayabilir miyim ?

   Değerli görüşlerinizi paylaşmanızı beklerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    120 günü doldurma hakkınız yok. Süt parası alamazsınız. Ancak Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler biriminden 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

  81. Svly dedi ki:

   Merhaba
   19eylul 2017 ve 12 mart 2018 tarihleri arasında eksiksiz prim ödemem yapıldı. 30.haziran da 32.hafta doluyor ve 1 haziranda tekrar yeni bir işe başladım 3 hafta çalışabilir raporu almayı düşünüyorum. Çalışabilir raporu alsam yada almazsam ne olur analık raporu parası alabiliyormuyum. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftada da 90 günü dolduruyorsunuz. Çalışabilir raporu alsanız da almasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  82. MAKSUDE dedi ki:

   MERHABA;
   BEN ŞUAN 25 HAFTALIK ÇALIŞAN GEBEYİM. TEMMUZDA 32. HAFTAMDA RAPOR ALIP IZNE CIKACAGIM TEMMUZDAN SONRA DOGUMUMA KADAR SIGORTAM ODENIIYORMU BUNU BILMIYORUM?

  83. bhzt dedi ki:

   merhaba eşimin bayan kuaförü var ve ben orda çalışıyorum aynı zamanda kalfalık/çıraklık kursuna gidiyorum ve sigortamı kurs yatırıyor. hamileliğin 32.haftasında rapor aldım ve gitmedim. aynı zamanda çalışmıyorum acaba iş görememezlik ödeneği alırmıyım teşekkürler

  84. bhzt dedi ki:

   Merhaba ,Eşimin bayan kuaför yeri var ve ben işletiyorum aynı zamanda kalfalık/çıraklık kursuna gidiyorum ve sigortam kurs tarafından yatırılıyor. ben 32.hafta rapor aldım kursa verdım ve doğum sonrası raporu da onaylattım. iş görememezlik parası alır mıyım acaba.
   şimdiden teşekkurler

  85. Svly dedi ki:

   Merhaba 19 eylül 2017 ve 12 mart 2018 tarihleri arasında 183 gün primim var. 1 haziranda yeni iş başlangıcım yapılacak. 32.haftayi 28 haziranda dolduruyorum. Prim ödemem doğum iznim bitene kadar devam edecek ve sonrasında yine aktif olarak çalışmaya devam edeceğim. Doğum raporu parasını hakediyormuyum bu durumda. Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz cevap için.

  86. burcu dedi ki:

   merhaba,ben ucretlı ogretmenlık yapıyorum yaz donemınde calısma olmadıgı ıcın 3 ay prım odenmıyor.ornegın ben ekım gıbı dogum yaparsam dogum yardımlarından faydalanabılırmıyım.

  87. ayşe fadima dedi ki:

   merhabalar 6 haftalık hamileyim şu anda bi markette calısıyorum 90
   günlük sigortam yattıktan sonra doktorumdan rapor alsam iş yerime gitmesem devletten odenen yardımı alabiliyor muyum yoksa sigortamın devam etmesi mi gerekiyor bilgi veirseniz sevinirim teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Söylediğiniz durumda 90 gün süre şartını sağlarsınız. Ancak 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmalı ve raporlu olduğunuz dönemde prim yatmayacak ama sigorta çıkışınızın da yapılmaması gerekiyor.

    1. Fidan dedi ki:

     20 haftalik hamileyim işe girsem.bende dogum parasindan yararlanabilirmiyim

  88. ceren dedi ki:

   Merhabalar
   Doğum parası için nereye ve nasıl başvuru yapmam gerekiyor? 300 lira olan haricinde olan ödeme haberlerini okudum fakat ayrıntılı bilgi hiç biryerde yok. maaşımız yatmaya devam ediyor ayrıyeten 2/3ünü ek olarak mı alıyoruz doğru mu anladım bunun için başvuru yapmam gerekiyor mu nereye başvuru yapacağım bu doğum ücretini alabilmek için, belli bir süresi var mı? 19 mayısta doğum gerçekleşti bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışan bir anne iseniz ve 1 sene içinde 90 gün priminiz var ise 32. hafta rapor alıp işyerine bilgi vermeliydiniz. Eğer bunu yapmadıysanız en azından doğum sonrası için hastaneden rapor alıp işyerine bilgi verin ve doğum sonrasının hak edin. Eğer çalışan anne değilseniz sadece 300 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  89. merve dedi ki:

   Merhaba ,
   benim eşim ve ben sigortalı çalışıyoruz ama ben şuanda iş bulamadığım için çalışamıyorum ve hamileyim sgktan eşimin üstünden para alabiliyormuyuz ve benimde sigortam 1300 gün şuanda

  90. Esin dedi ki:

   Merhaba,doğum iznim boyunca işveren maaşımı tam yatırdı. analık ve süt parası olarak da sgk tarafından hesabıma ödeme yapılmış.Bu parayı işverene iade etmem mi gerekir?İşveren tarafından böyle bir bilgilendirme ya da talep olmamıştır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin böyle bir talebi yok ise ödemeniz gerekmiyor. Bazı işyerleri mağdur etmemek adına maaşını ödeyip geri alıyor. Böyle bir talepleri olmadı ise verme şartı yok

  91. özlem dedi ki:

   ben yaklaşık 6,7 yıldır vekil hemşire yi ama hiç doğum parası süt parası almadım

  92. Sereb dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum parasını aylık maaş olarak alabiliyor muyuz? Bir de 7.227,73 TL brüt maaş alıyorum, maaşımda bir kesinti olacak mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası rapor sürelerine göre ödeniyor. Raporlar da doğum öncesi ve sonrası olarak iki kısımda veriliyor. Dolayısıyla Doğum öncesi rapor parasını doğumdan sonra, Doğum sonrası rapor parasını rapor bitiminde alacaksınız. Brüt maaşın 2/3 ü ödeniyor. Bu da yaklaşık net maaşınıza tekabül eder.

  Sorunuzu Yazın