• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. halime dedi ki:

   merhaba ben typ kapsamında çalışıyorum 7 aylık hamile iken sözleşme bittiğinden dolayı işden çıkartıolar sigortam sonlandırılmış oluor bu durmda ben sigortam sonlanırsa doğum parası hak kazanıyormuyum diğer adı rapor parası bu 4 bin küsür olan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7 aylıkken veya rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsanız doğum parası alamazsınız. TYP ler rapor aldıktan sonra da işten çıkartılıyor.

  2. Lavin dedi ki:

   Mrba bn 6 buçuk haftalik hamileyim sigortami iki hafta oldu baslatali calisiyorum ne kdr calismam gerekiyor parayi almam icin

  3. Selda dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 36.haftamdayim rapor alıp ızine ayrılacam 16 mayısta 8 haziranda okullar kapaniyor.okul müdürü ve milli eğitim rapor almayıp ilişiğimi kesmemi istiyorlar.yerime öğretmen alabilmeleri için raporlu olmamam gerekiyormus.rapor alsam ne zamana kadar yararlanabiliyorum 4 ay yararlanabilirmiyim.ne kadar ücret alırım

  4. Seda dedi ki:

   Merhaba ben öğretmenim ve analık iş göremezlik ödeneği alabiliyor muyum? 4C sigorta olduğu için nette okuduğum kadarıyla alamayacağimi yazıyor tam anlayamadım, şuan 31 haftalık hamileyim ve 90 Pirim fazlasıyla var ..

  5. Emel dedi ki:

   Merhaba devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapıyorum, 32.hafta iş görebilir raporu alıp çalışmaya devam ettim. Ancak dogum 7 haziranda , okulların kapanmasına bir gün kala, 17 mayısta is göremez raporu alıp ayrılacağım. Bu durumda doğum parasının yarısını almaya hakkım var mi?

  6. Ümran dedi ki:

   Merhaba ben 06.05. 2018 tarihinde doğum yaptim.son üç aylık prim ödemem 2029.50+2029.50+676.50 doğum iznim den önce 10 günlük raporum var sonra doğum öncesi raporunu aldım doğumun 14.05.2018 gözüküyor du ben 8 gün önce doğum yaptim kaç para doğum parası almam gerekiyor sonrası RaporuM da 08.07.2018 de bitiyor toplamda kaç para almam gerekiyor raporu olduğum ay brüt ücretren mi sayılıyor yoksa 10 günlük raporundan önceki 3.ay brüt ücreti mi hesaplanıyor toplamda 5030 lira dogüm parası almam gerekmiyör mu

  7. Hançer Zorlu dedi ki:

   Merhaba; şuan gebeliğim 31. haftada. İşim Gereği ağır şartlarda çalışmıyorum ve mesai saati zorunluluğum bulunmamakta. Bulunduğum şirkette genel müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım. Doğum öncesi ve sonrası izin almama işim gereği gerek yok. SGK ile ilgili işlemlerle uğraşmak istemiyorum. Bununla ilgili olarak rapor almaya ya da şirketime bir belge verme zorunluluğum var mıdır? Ayrıca Şirketim açısından bir problem yaratır mı?

  8. Büşra dedi ki:

   Bir sorum vardı ama cevabınızı alabilir miyim.

  9. ümral dedi ki:

   Merhaba 3 yıldır aynı işyerin de çalışıyorum ve bu ikinci hamileliğim ilk doğumum 2014 yılında oldu ve analık parasını toplu almıştım fakat 2018 yılı için aylık olarak alabildiğimizi duydum ama netten araştırınca bir şeye ulaşamadım, benim sorum analık parasını aylık alabiliyor muyum ve alabiliyorsam ne yapmam gerekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası halen rapor süre bitimlerinde ödenmektedir.

   2. Ali dedi ki:

    Merhaba,

    Uzun süreli raporlarda (örneğin doğum) işyerindeki muhasebeci aylık olarak girip raporları tamamlanan 1 aylık süre için kısmi onay verebilir ve sizde raporlu olduğunuz süre bitmeden her ay ödemenizi parça parça alabilirsiniz.

  10. şeyma dedi ki:

   Merhabalar,ben 32.haftada raporumu alip calistigim kuruma verdim dogum gerceklesti ve paramizi almk için gittigimizde 10 gün prim eksigim cikti ve malesef alamadim kurumdanda cikisim yapilmadi simdi ben bu 10 gun primi tamamlasam sonra alamazmiyim parami aydinlatirsaniz cok sevinirim???

  11. İlknur dedi ki:

   Merhaba ben 06.01.2018 tarihinde dogum yaptim 16.04.2018 tarihinde rapor surem bitti henuz parami alamadm ne zaman alirim ve ne kadar alirim

  12. Gülsüm dedi ki:

   3 yıllık kadrolu öğretmenim ve 30 haftalık hamileyim. 37. Haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum. Doğum parası ne kadar ödenmesi gerekiyor? Yoksa sadece çocuk parası ve süt parası mı verilecek?

  13. miray dedi ki:

   Merhaba , 25 mayısta ücretli izinim sona ermektedir. Ücretsiz izinden de sadece 1 ay kullanacağım .. dilekçede 1 ay olarak mı belirtmeliyim yoksa 6 ay olduğunu belirten bir dilekçe mi olmalı ?

  14. Sibel dedi ki:

   Merhaba.32.haftada çalışabilir raporu aldım.12 şubat ta işe sigortalı olarak girdim..çalışamaz raporu almadan doğum yaparsam doğum parası alabilir mi yim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldığınızda 37. hafta otomatikmen çalışamaz raporu veriliyor. Bu süreye kadar doğum yaparsanız. Kalan süreleri doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  15. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum okul kapandığında 32. Haftam olacak. Mecburen çıkışım yapılacak . Yeni çıkan yasaya göre raporluyken çıkışım yapılması halinde doğum parasını alamam. Peki çıkışım yapıldıktan sonra32. Haftada çalışabilir raporu alırsam başka bir yerde sigortamı başlatıp 37. Haftada rapor alsam haktan yararlanabilir miyim

  16. HÜSNİYE SEREL dedi ki:

   2018 DE DOĞUM PARASI TOPLAM NE KADAR OLCAK

  17. Seval dedi ki:

   İsmim seval hamileyim ve özel bir kolej de idareciligimin 4.yılı 23 mayıs 2018 da doğum raporu alabiliyor um ama ben 1 haziranda 2018 raporumu alıp isden ayrılıcam ve raporum bu durumda 2018 eylül 21 gibi bitecek ancak sozlesmem 30 ağustos 2018 de bitiyor kurumum isden çıkarır ise (ki bende istiyorum onlar çıkarsın diye)bu durumda 21 eylul 2018 e kadar olan dogum raporu üretimi oduyormu devlet

  18. CerenDefne dedi ki:

   Merhaba,
   Benim 02.03.2018 de işe girişim yapıldı. Ondan önce yaklaşık 1,5 yıldır işsizdim. Dün yani hamileliğimin 30. haftasında doktorum 35. haftaya kadar çalışabilir raporu verdi. Yani 07.06.2018 tarihinde izne ayrılmam gerektiği yazıyor raporda. İkiz gebelikte daha fazla çalışmama izin verilmiyormuş. Buna göre rapor parası almaya hak kazanabiliyor muyum?

  19. Funda dedi ki:

   Merhaba doğum Yapalı 10 gün oldu bagkurluyum borcum yok kendi is yerim var rapor almadim doğum parası alabilirmiyim

  20. Merve dedi ki:

   Merhaba

   Sigorta prim gunu 90 gunden az ise (84gün) rapor parasi almaya hak kazanamiyor mu ?

   Cevap verilirse mutlu olurum tesekkurler simdiden

  21. Ayşe dedi ki:

   Meraba ben 32 haftalik hamileyim.ayni zamanda isimden ayrilip issizlik odenegi aliyorum.5 snelik sigortali olmaktayim.dogum odeneginden de yaralanabilecek miyim.cvplarsaniz sevinirim.

  22. Şenay dedi ki:

   Merhaba. Acaba işten çıkarılan kişinin doğum parası alamayacağı maddesinin bulunduğu yönetmenliği nasıl bulabilirim. İş yerime götüreceğim o belgeyi nasıl bulabilirim acaba bilgi verebilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171205-2.htm bu linkten ulaşabilirsiniz.

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.”

  23. muhammed dedi ki:

   eşim diyanette fahri hocalık yapıyor beş aylık hamile doğum parası alabilirmi

  24. Zeynep dedi ki:

   14.12.2017 işe giriş tarihim 35 haftalık hamileyim 32.haftada calışamaz raporu aldım buna göre doğum rapor parası alabilirmiyim alsam ne kadar alırım lütfen cavap verin ve ne zaman yatar lütfen cavap verin

  25. Ebru dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ayrıca etüt merkezinde de çalışıyorum okul kapandığında 29 haftalık olucam sonrasında etüt merkezinde sigortama devam ettirsem doğum parasından yararlanır mıyım kurum değişikliği oldu diye sorun olur mu

  26. Gulcan dedi ki:

   Ben 25 haftalik hamileyim 30 Ekim 2017 de ise basladim net maasim 1605+152 agim var burut olarak mesailerle birlikte 2900 tl civarinda yatiyor bn dogum parasi ne kadar alirim

   1. Gulcan dedi ki:

    Acil cevap bekliyorum yardimci olursaniz sevinirim

  27. Selma aydın dedi ki:

   12. 01.2018 de dgum yaptim ne kadar dogum parasi alirim

  28. PERİHAN dedi ki:

   merhaba,

   mali müşavirimiz hata yaparak doğum izin süremi 1 ay eksik göstermiş. dolayısıyla para hesabıma eksik yattı. konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler..

  29. Zeren dedi ki:

   Merhaba sgk anlasmasi olmayan ozel hastaneye gidiyorum doktorum rapor yazsa kabul eder mi sgk dogum parasini oder mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet hastane ssk anlaşmalı olduğundan başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Anlaşma olmasaydı devlet hastanesine onaylatmanız gerekecekti.

  30. Selma aydın dedi ki:

   12 .01 .2018 de doğum yaptim doğum param hala yatmadi neden acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi ve sonrası paralarınızın yatması gerekirdi. Alo 170 Sgk danışma hattını arayarak evraklarla ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  31. Selma aydın dedi ki:

   Doğum param neden yatmadi

  32. SERAP dedi ki:

   merhaba öncelikle
   32 haftalık hamileyim 35. haftamda doğum iznine çıkmak istiyorum mümkün mü? yoksa 32. haftada izne ayrılmadığım için 37, haftaya kadar çalışmak zorunda mıyım. Eğer izne ayrılırsam doğum öncesi ödeme alıyor muyum bunun için nereye başvurmam gerek ?

  33. Seda dedi ki:

   Mrb ben iskurdan calisiyordum iskur sürem dolduktan sonra 01.01.2018 de sigortali olarak is yerimde calisyama devam ettim hamileligimin 32. Haftasinda 02.04.2018 de rapor aldim. 90 gunü tamamlamişım ama muhasebeden beni arayip rapor suresince çikiş yapamadiklarini rapor suresi bitene kadar sigorta ücretimi kendimin ödenmesi gerektigini söylediler bu dogru mu is yeri karsilamayi kabul etmiyormus cikis yapmak istiyorlarmış ama rapordan dolayi yapamiyorlarmis

  34. Tugay dedi ki:

   300 tl olan dogum yardım parası nerden alınıyor.ben babası olarak alabilirmiyim.kuşadasında oturuyorum.doğum öncesi rapor parası ptt ye yatmış.bu yatan paranın içinde süt parasıda mevcutmu

  35. Tugay dedi ki:

   300 tl olan doğum yardım parası nerden alınıyor.sgk ya başvurdum 8 haftalık yatan doğum raporu parası ptt den cekiliyor dedi.süt parası da ptt ye yatıyormuş galiba.ama 300 tl olan yardım parası bizle alakalı değil denildi.sosyal yardımlaşmaya başvurmam gerekiyormuş.eşimin doğum yapalı tam 1 ay oldu.nereye nasıl başvurmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim.

  36. Mercan dedi ki:

   Merhaba iş yerim hamileligimden dolayi isten cikariyor mayis 7 cikisim verilecek ve ben 24 haftalik olcam baska bi is buldum sigortami yapcak 120 gun sarti var bu sart icin ayin 7 sinde cikisim verilirse ayni gunmu yosa ayin 8 zinde sigortam baslasa bi sorun olur mu 6 bucuk yil ayni yerde kesintisin asgari ucretle calistim rapor parasi alsam ne kadar alabilirim acaba tskr ederim

  37. Buket dedi ki:

   Merhaba ben özel bir kurumda ssklı asgari ücretle calısanım. 2 yılı geçkin SSK liyim. Suan hamileyim sağlık sorunlarımdan dolayı 8+8 iznimin 8 haftasını doğumdan önce kullanmaya karar verdim. Ssk aktif. Peki doğum belgesi ile doğum ücreti alabilirmiyim? SSK yı işveren durdurmuş olsada doğum sonrası olan 8 hafta rapor ücret ödeneğini de alabilir miyiz. Eğer dönüş yaparsanız cok sevinirim. Tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alarak doğum öncesi izninizi başlatabilirsiniz. İşyeri rapor boyunca bildirim yaparak ssk nızı ödemeyecek ancak sigortanız aktif olacak. Bu durumda da hem doğum öncesi hem doğum sonrası 8+8 16 haftalık yaklaşık 4,950 tl rapo ödeneğini alacaksınız.

    1. Ayşe dedi ki:

     Bir sorum olacaktı bu 8+8 izin kullanırken iş yeri normal aylıgı mı yatıyor mu sigortanın vereceği para aylıktan hariç mi

  38. Sule orhan dedi ki:

   Merhaba ,

   35. Haftada rapor alıp izine ayrıldım 41.hafta oldu hala doğum yapmadım ne kadar rapor parası alırım

  39. sevim dedi ki:

   merhabalar ben 22 haftalık hamileyim 1,5 sendir sigortlı çalışıyorum ne kadar doğum parası alıyorum 32. haftada izne ayrılınca gerekli hangi yerlere bildirmem grekiyo işyerine bildirsem yeterlimi doğum iznimden bittikten sonra işten çıkışımı yaparlara işsizlik parsı alabilirmiyim

  40. Seren dedi ki:

   Merhaba
   32. Haftada çalışabilir raporumu aldım. 37. Hafta da çalışamaz raporumu doktordan almadım. 39 +4 günlük hamıleyken dogumumu gerceklestırdım. İş yerime sözlü olarak belirttim ama yazılı olarak hic bir kagıt yada evrak teslım etmedım şu ana kadar. 4 aylık toplu doğum maaşımı almak icin ne yapmam gerekıyor? Bununla ilgili ben nereye basvurmam gerekıyor yada şirketimmi basvuruyor. Konu ile ilgili hic bilgi sahibi degılım. Su anda nasıl bi yol izlemem gerektigi ve ne yapmam gerektıgı hakkında bilgi verebilirmisiniz?

  41. Demet dedi ki:

   Merhabalar. Çalıştığım kurum raporlu olduğum sürece maaşımı onların değil devletin ödeyeceğini söyledi. Birde doğum parası alacağımı söyledi. Iki farklı ödenek mi alacağım yoksa ikisi de aynı şey mi aslında anlayamadım tam yardımcı olurmusunuz

  42. Damla dedi ki:

   Merhaba 01.12.2015 Bağkur başlangıcım var 07.12.2016 da doğum yaptım. 36. Haftada doğum iznine ayrıldım. Ne kadar Doğum parası alırım.

  43. Emine dedi ki:

   Merhaba. 31 haftalık hamileyim ve ocağın 13ünden beri sigortalıyım. Doğum ödeneği almam için bi engel var mı ? Ve asgari ücret üzerinden ödeniyor ne kadar ödenek alırım? Teşekkür ederim şimdiden.

  44. Döndü dedi ki:

   Merhaba 13.11.2017 ise giris tarihim .24 haftalik hamileyim 32. Haftamda raporumu alcam fakat ben dogumdan sonrada calismak istemiyorum rapor parasi alabilirmiyim yine

  45. Elifff dedi ki:

   Merhaba.samsun da ozel sektorde calisiyorum.22 haftalık hamileyim .32. Haftada çalışamaz raporu alıp eşimin yanına van a gideceğim.dogumum van da gerçekleşirse doğum parası almama engel olurmu.calistigim il de doğum yapmadigim için bi sorun olurmu.simdiden tskler

  46. Ece dedi ki:

   Merhabalar, çalışabilir ve sonrasında çalışamaz raporumu aldım. şu an 37 haftamdayım ve izindeyim. 112 günlük ödeneğimin ay ay ödenmesi konusunda başvuruda bulunabilir miyim? Yoksa yalnızca toplu olarak mı ödeme alabilirim?

  47. Aysun dedi ki:

   Merhaba, 23 mart 2018 de dogum yaptim. Henuz parami almadim. Bir arkadasim dogum parasinin hepsini aldigini soyledi. Muhasebeye soyledim 120 gunluk raporumun tamaminin onaylanmadigini soylediler, ancak ay ay onaylanmasi gerektgini soylediler. Sunu sormak istiyorum ben odenegin tamamini alamiyor muyum? Tesekkur ederim.

  48. Özge dedi ki:

   Merhaba, rapor parasını alabilmek için 32. Hafta da mı sigortalı olmak gerekiyor yoksa rapor süresi bitene kadar mı

  49. Selda dedi ki:

   Merabalar ben 22 haftalik hamileyim kacinci haftada dogum iznine cikmam gerekiyo acaba ve 2.ci cocuguma hamileyim ne kadar dogum parasi alabilirim tesekurler

  50. Eylem dedi ki:

   17.01.2018 tarihinde SSK girişim yapıldı,maaşım 3500 brüt ,36 haftalık hamileyim,henüz rapor almadım ,çalışabiliyorum,20.04.2018 de doğum için rapor almayı düşünüyorum ,ayrıca bi evrak almam gerekir mi? çalışabilir raporu gibi,geç izne ayrılmam da bi problem olur mu ,doğum sonrası iznimi kullanmak istedim,SSK dan doğum üçreti nekadar alırım ,başvuruyu ne zaman yapmalıyım ücretle ilgili? 2. Çocuğum olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar çalışabilmeniz için 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekirdi. Mevcut durumda şimdi doğum izni raporu alırsanız 4 hafa kaybınız var. Bu 4 hafta doğum sonrasına eklenmez. Ancak aldığınız haftadan itibaren rapor paranız ödenir.

  51. Zeynep dedi ki:

   Merhaba 14.12.2017 işe giriş tarihim 33 haftalık hamileyim 32.haftada calışamaz raporu aldım buna göre doğum rapor parası alabilirmiyim alsam ne kadar alırım ne zaman yatar lütfen cavap verin iki sorumada cevap alamadım

  52. 20 Mart 2018 de doğum yaptım.tam zamanlı ve Kısmi süreli çalıştığım iki iş var. kısmi süreli çalıştığım yerden raporlu olduğum halde sigorta primimi yatırmışlar(6 gün). Bu durumda işsizlik ödeneğim kesilir mi? Bu yatırılan primi iptal ettirebilir miyim? 27 gün olmasına rağmen ilk rapor ödeneğim yapılmadı. Nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödemesi rapor ödemesini engellemez. Önemli olan iki tarafında raporu onaylaması gerekiyor.

  53. Mine dedi ki:

   Merhaba 01.10.2015 tarihinde işe başladım şuan 9 haftalık hamileyim fakat doktorum düşük tehlikesi olduğu için rapor veriyor yatman gerekli diyor bu böyle 39 hafta raporlu olduğumda doğum sonrası rapor parası alabiliyor muyum toplu olarak ya da nasıl oluyor ? Rica etsem yardımcı olur musunuz ?

  54. seda dedi ki:

   merha ben 1 yıldır ücretli öğretmnelık yapmaktayım 4 ay 30 saatlik derslere girdim 3 aydır ise 20 saatlik derslere girmekteyim kısa bir süre sonra doğum iznine ayrılacağım doğum izin parası ne kadar alırım ?

  55. yasemin güneş dedi ki:

   merhaba 31 haftalik hamileyim. mayis sonu isten kendi istegimle ayrilacagim 32. haftada alinmasi gereken calisabilir raporunu almama gerek var mi

  56. aysun dedi ki:

   32 rapor aldım fakat işten çıkışı yapıldı çıkştan sonra 90 gun aktif gozukuyormus sigorta rapor parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    önce ki 1 yıl içinde 90 gün prim ödemeniz var ise Sağlıktan yararlanma süresi 90+10 gün. Ancak sigorta aktiflik süresi 10 gündür. Bu durumda 05/12/2017 yılında çıkan ek madde ile sadece 10 günlük rapor parası alabilirsiniz.

  57. berra dedi ki:

   merhaba ben 36 haftalık hamileyim doğum izni raporunu şimdi alabilirmiyim rapordan sonra sigortam yatsa bişey olurmu birde doğumdan sonra doğum parasını alabilmek için ne yapmam gerekiyor . Birde çocuk parası ve süt parası alabilmek için ne yapmam gerekiyor ve nerden alınıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet rapor alabilirsiniz. Ancak doğum öncesi izniniz 4 hafta olarak hesaplanacaktır. Rapordan sonra sgk nın yatmasında bir sakınca bulunmuyor.

  58. Özge dedi ki:

   Peki okulun kapandığı son gün başka bir yerden sigorta girişi yaptırsak prim ödemeye devam etmek gerekiyor mu yoksa bu haktan yararlanabilmek için sadece giriş yaptırmak gerekli mi ? Okul kapandığı günden itibaren kaç gün sonra sigorta girişi yaptırmak gerekiyor acaba

  59. Zeynep dedi ki:

   Merhaba işe giriş tarihim 14.12.2017 şu an 33 haftalık hamileyim 32.haftada calışamaz raporu aldım buna göre doğum rapor parası alabilirmiyim alsam ne kadar alırım ne zaman alabilirim……verdiğiniz bilgiler için çok teşekkur ederim

  60. özlem dedi ki:

   merhaba ben 20.10.2017 de işten çıktım evlilik nedeni ile 3 yıl çalışma sürem ve düzenli sigorta ödemem mevcuttu şuan eşimin sigortasından yararlanıyorum , 25 haftalık hamileyim benim ödeneğin olur mu yani doğum param dahilinde tüm haklarım nelerdir bilgi verir misiniz?

  61. Mercan dedi ki:

   Merhaba ben 21 haftalik hamileyim 7 yil ayni iş yerinde kesintisiz calistim simdi beni yillik izne cikardilar 3 hafta iznim var iznim bitince cikisim verilecek ben 24. haftalik olcam o zaman rapor parami almak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim nasil bi yol izlemeliyim cikisim verildikten sonra 2 ay daha baska bi yerde iş bulsam ve 32 haftada rapor alsam olur mu ve ben raporluyken iş yerime bi maliyetim olur mu yoksa 32 hafta rapor alip cikisim verilirse yine bu hakkim olur mu simdiden tesekkur ederim

  62. eda dedi ki:

   Merhaba,

   şuan 13 haftalık hamileyim. doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum. tazminat ve doğum parası alabilir miyim haklarım nelerdir. bilgi verebilir misiniz teşekkürler

  63. Gurbet dedi ki:

   Merhabalar.16 kasim2016 tarihinde başlamış olduğum isyerinden 1 Mart 2018 tarihi itibariyle doğum iznine ayrıldım.butun haklarımı ogrenebilirmiyim.esimin ayriyeten hakları varmı.raporum bittiğinde işten cikartilirsam işsizlik maaşına bağlanabilir miyim.ne yapmam gerekiyor.tessekkurler

  64. Aslı dedi ki:

   Merhaba, ben doğum iznine mart ayında ayrıldım son üç ay brüt ücretim 5648.63 Aralık -2941.71 Ocak – 2937.43 Şubat şeklinde bu üc ay içinde birde 2100 TL net ikramiyem var. Her 3 ayda bir aldığım ikramiye ve 3 ayda bir tefe tüfe oranında zamma göre artış gösteriyor. ama son aldığım brüt ücretler bu şekilde toplu olarak doğum iznim boyunca alacağım doğum parası ne kadar olur tahmini olarak yardımcı olursanız sevinirim.

  65. Aslı dedi ki:

   Merhaba ben su an 37 haftalık hamileyim. Rahatsızlığımdan dolayı şubat ayı 20 gün raporluydum.Daha sonra doktorum 31+3 de doğum iznine ayırdı. mart 5 te doğum iznine ayrıldım. Fakat doğumum 17 nisanda olacak. Doğum gerçekleştiğinde iş yerime bildirdiğimde doğuma kadar olan 44 günlük süre olan ödememi mi alacağım yoksa sadece 30 günlük verip diğer aylar da ay ay mı ödeme yapılır bunu öğrenebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    20 günlük raporunuz doğum öncesinde yatar. doğum öncesi raporunuz doğum sonrasında, doğum sonrası rapor ise rapor bitimin takip eden ayda yatar.

  66. Berna dedi ki:

   Merhaba
   28 haftalık hamileyim iş yerimde başka bi dükkan açıldı ver oraya geçiş yaptım sigortamı oraya geçirdiler 19 mart itibariyle nisan sonunda izne ayrılıcam sigortadan para almamı engellermi şahıs değiştiği için yeni bi iş yerinde başlamış gibi gözüküyorum şuan sigortada yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri değiştirmeniz doğum raporu ödeneğini etkilemeyecektir.

  67. S.aslan dedi ki:

   Iyi gunler 32 haftalik hamileyim ins 37. Hafta izne aytilacagim 4 yildir calisiyorum ve prim gunlerim eksiksiz odeniyor brut ucretim 3.044tl maasim 2600 tl dogum sonrasi toplu ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaklaşık olarak 112 günlük 7.576 tl ödeme almanız gerekmektedir.

  68. Özge dedi ki:

   Merhaba, ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım 23 mayısta 32. Haftam doluyor izne ayrılacağım ve 8 Haziran’da okullar kapanacak. Milli eğitim rapor süresi bitene kadar sigortalılığı devam ettiriyor mu yoksa ilişik kesiliyor mu ? Bende 112 günlük rapor parası hakkından faydalanabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Milli Eğitim okulun bitmesi ile birlikte sigortayı sonlandırıyor. Sigortanız sonlandıktan sonraki 10. güne kadar raporunuz ödenir. Kalan günleriniz ödenmez.

  69. Zeynep dedi ki:

   Ekimde.ise basladim mart ayinda ciksimi bildirdiler rapor aldim hala raporluyum 24 haftalik hamileyim cikis kagidimida.imzalamadim doksan gunu doldurmus.oluyormuyum diger isimden haziran 2017 ayrilmistim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü doldursanız da rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmanız ve bunu rapor sonuna kadar sürdürmeniz gerekiyor. Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün şartını sağlıyorsunuz.

  70. Gülay salva dedi ki:

   Merhabalar
   2015 yilindan beri ayni isyerinde calismaktayim suan 4 aylik hamileyim ve haziranin sonunda isten ayrilmak istiyorum dogum parasi alabilirmiyim yada prim günümle ilgili olarak baska haklarim oluyormu acaba

  71. tugba dedi ki:

   özel şirkette 05.06.2014 tarihinde işe başladım ve aynı gün sigortam başlatıldı.Aynı iş yerinde hala çalısmaktayım.
   8 haftalık gebeyim.
   Doğum parası ve diğer yardımlardan yararlanmam için ne yapmam lazım.
   Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
   Tşk ederim.

  72. selda dedi ki:

   özel şirkette 05.06.2014 tarihinde işe başladım ve aynı gün sigortam başlatıldı.Aynı iş yerinde hala çalısmaktayım.
   8 haftalık gebeyim.
   Doğum parası ve diğer yardımlardan yararlanmam için ne yapmam lazım.
   Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
   Tşk ederim.

  73. Pınar dedi ki:

   Merhabalar,
   12.06.2017 tarihinde iş yeri çıkışımı vermişti.19.02.2018 tarihinde tekrar başka bir yerde işe başladım.30 Nisan da hamileliğimin 32.haftasında oluyorum ve izne ayrılmayı planlıyorum. Son 3 ay içinde 70 günlük prim yatmış oluyor.Doğum rapor parası için alacağım ücret de 20 günlük eksiğim eski iş yerinde yatan primden mi değerlendirilecek?Ya da 20 Mayıs’a kadar çalışmalı mıyım 90 günü tamamlamak için?

  74. tugba dedi ki:

   neden soruma cevap verilmiyor

  75. Selinay dedi ki:

   Merhaba ben suan hamileyi? 4,5 aylik ve sgkli calismiyorum. Sigortamı kendim yatirsam biyerde calismadan bu sekilde de dogum parasi alabiliyor muyum?

  76. arzu dedi ki:

   Merhaba,

   657 devlet memuruyum. Gebeliğin 32. haftası itibari ile kurumum tarafından yapacağım yardım başvuruları nelerdir?

   2017 senesi itibari ile başlayan sgk/bağkur çalışanlarına ödenen ek doğum yardımı (yaklaşık 1200 tl) ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?

   Teşekkürler

  77. tugba dedi ki:

   Merhaba ben 32 hafta rapor aldim ve izine ayrildım gecen hafta simdi sorum su is goremezlik odemesini nezaman alabiliyorum dogumdan oncemi sonrami eyer sonraysa hemen dogumdan sonra odeme yapiliyormu

  78. eda dedi ki:

   Merhaba,

   şuan 13 haftalık hamileyim. doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum. tazminat ve doğum parası alabilir miyim haklarım nelerdir. bilgi verebilir misiniz teşekkürler

  79. berrin demir dedi ki:

   Ben mayis ayinda isten ayrildim su anda 26 haftalik hamileyim sgk dogum parasindan yararlanabiliyor muyum yada tekrar giris yaptirirsam yaranlanabilicekmiyim yardimci olur musunuz

  80. Senay dedi ki:

   32. Hafta iş göremezlik raporu aldığımda, işi bırakabiliyomuyum, yani sigortam kesiliyo değil mi, yoksa, doğuma 3 hafta kalana kadar prim ödenmesi mi gerekiyo, teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldığınızda izne ayrılabilirsiniz. izniniz başlar. Eğer isterseniz 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışıp bu 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz. Raporlu olduğunuz sürede aktif sigortalı olursunuz ancak prim ödenmez.

    1. Şerife dedi ki:

     Mrb 2014 ”ten 131 gün 4A 2018 4C 180 prim günüm var 2017 de doğum yaptim çocuğum 1 yaşında doğum parası alabilirmiyim başvursam hamileyken calismiyordum sonradan dogum yaptiktan sonra memurluga basladim bilgi verebilirmisiniz

  81. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben 19 Mart 2018 de işten cikarildim Eylül’ün ilk haftasi muhtemel doğumum olucak 2006 yılından beri ayni işyerinde çalışmaktayım. Size sorum şu doğum parası alabilirmisin alabilirsem ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. haftaya kadar yeni bir işe girmezseniz rapor ödeneği alamazsınız. 90 gün şarını sağlıyorsunuz ancak 32. hafta rapor alacağınız aman aktif sigortalı olmalı ve rapor süresi boyunca da aktif sigortalığınız devam etmelidir.

  82. FSenem dedi ki:

   Merhaba ben 3 yıldır bi devlet kurumunda taşeron firmasında çalışıyorum okul açıldığında sigorta girişim yapılıyor 15 tatil olduğunda çıkışım yapılıyor Ve okul kapandığında tekrar çıkışım yapılıyor okul başlayana kadar ben büyük ihtimal aralık ayında Doğum yapıcam bu giriş çıkışlar çocuk parası almamı engeller mi?

  83. Nur dedi ki:

   Benim 2 cocgm olacak sigortadam ne kadr ucret alirim

  84. seda dedi ki:

   26 haftalık hamileyim 32. haftada rapor alıp izne ayrılmak istiyorum ama bu son 2 ayımda 1 2 hafta rapor alıp gelmek istemiyorum çok yoruluyorum. normalde brütüm 3000 rapor alıp işe gelmediğim zamanlar günüm kesiliyor param da kesiliyor brütüm otomatikman 2000 lere düşüyor. bu durum benim doğum rapor paramı etkiler mi? nasıl hesap yapmam lazım ??
   ortalama ne kadar para alırım.

   1. seda dedi ki:

    26 haftalık hamileyim 32. haftada rapor alıp izne ayrılmak istiyorum ama bu son 2 ayımda 1 2 hafta rapor alıp gelmek istemiyorum çok yoruluyorum. normalde brütüm 3000 rapor alıp işe gelmediğim zamanlar günüm kesiliyor param da kesiliyor brütüm otomatikman 2000 lere düşüyor. bu durum benim doğum rapor paramı etkiler mi? nasıl hesap yapmam lazım ??
    ortalama ne kadar para alırım.

  85. Zuhal dedi ki:

   Merhaba sgk nın hamileliğe bağlı iş görememezlik parası basvuru yaptıktan kaç gun sonra ödenir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk bölümü doğum yaptıktan sonra doğum sonrası ise rapor bitiminde ödenmektedir.

  86. berul dedi ki:

   slm 3 haftalik hamileyim yeni ise başladim doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar çalışıp rapor alır ve izin sonuna kadarda aktif sigortalığınızı devam ettirirseniz. 8+8 16 haftalık bir ödeme alırsınız.

  87. Dilek dedi ki:

   Mrb ben 2014 ten beri çalıyordum 2017 tarihinde 47 günlük çıkış yaptım tekrar ise geri döndüm 32
   Haftada rapor aldim bu benim doğum paramı etkilermi yada ne kdar para alablirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıl içinde 90 gün şartını sağlıyorsanız giriş çıkış işlemi ödenek için engel teşkil etmeyecektir.

  88. Şerife dedi ki:

   Mrb 2014 ”ten 131 gün 4A 2018 4C 180 prim günüm var 2017 de doğum yaptim çocuğum 1 yaşında doğum parası alabilirmiyim başvursam hamileyken calismiyordum sonradan dogum yaptiktan sonra memurluga basladim bilgi verebilirmisiniz

  89. Şenay Şahin dedi ki:

   Öncelikle merhaba. Doğum iznine ayrıldım ve doğum gerçekleşti. Sgk rapor ücreti olarak 10 günlük para yatırmış. Geriye kalan 102 günlük para ne zaman yatırılır acaba ay ay mı yatar toplu mu yatar? Birde e devlette bankaya gönderildi diyor ama hesaba geçmemiş yanı nereden çekeceğim para mı yattığını nasıl anlayacağım? Çok soru oldu ama kusura bakmayın

  90. dilek dedi ki:

   .merhaba 22.05.2015 tarihinde işe başladım 25.09.2017 tarihinde evlendim gebeliğim nedeniyle mayıs 20018 de işten çıkacağım şuan 2 aylık gebeyim doğum parasından yararlnabiliyor muyum?

  91. Rukiye yıldırm dedi ki:

   Merhaba benım sigortam 2017 12. 01 başladı başladın da 5 aylık hamileydım 31 mart saat 11 50 de Doğum yaptım rapor parası alabilirmiyim

  92. bayram mehmet dursun dedi ki:

   merhaba
   doğum parası almaya vaktim olmadı çocuğum 2 aylık oldu. başvursam para alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum yardımı için süre şartı yok Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal Hizmetler müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

  93. Gamze dedi ki:

   Bizlere yardimci oldugunuz için tsk ederim saolun ben raporumu 34 haftada verdim bi sini teşkil etmez herhalde dimi efendim tekrar tsk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu 34. hafta alıp verdiyseniz 2 hafta eksik izin kullanırsınız. İyi dilekleriniz için teşekkürler.

  94. Meryem dedi ki:

   Merhaballar benim suan devam 240 gun sigortam var 20 haftalik hamileyim .dogum parasi almak icin ne gibi yol izlenmeli.dogumdan once dogum parasi veriliyormu.dogum izninde iken sigrotami isveren odediginde dogum parasi icin sorun olurmu.ne kadar alabilirim dogum parasi

  95. mehtap dedi ki:

   Merhaba ben 23 haftalik hamileyim pazartesi günü işe başlicam 90 günü tamamlamam için doguma 10 gün kalana kadar çalişmam gerek bu şekilde rapor parasi alabilirmiyim?

  96. Fethiye dedi ki:

   Merhabalar, 15.04.2016 tarihinden bu yana sigortalı çalışıyorum.şuanda 9 haftalık hamileyim, doğum parası almam için ne yapmam nerelere başvurmam gerekiyor? birde doğumdan sonra tekrar işe dönüş sağladığım takdirme mi doğum parası alabilirim?şimdiden çok teşekkürler.

  97. Kamuran dedi ki:

   Eşim hamile ssk var 8 aydır dogum rapor aldığı zaman ssk çıkış yapmak zorunda mi acaba çıkış olursa rapordan sonra gene ssk dogum parası alabiliyor muyuz

  98. sny dedi ki:

   merhabalar yaklasik 8aydir çalışmıyorum yeni hamile oldugumu öğrendim sigorta primimi biryerde calismadan kendim yatirsam yine dogum parasi alabiliyormuyum.

  99. çiğdem dedi ki:

   Merhaba şuan 36 haftalık hamileyim 2 nisan tarihi itibariyle doğum iznine çıkacağım şuanki bürüt maaşim 2864 tl ne kadar doğum parası alabilirim? Son üç ay içinde hiç izin kullanmadım.

  100. Tuğçe dedi ki:

   Merhaba..ben kasım 2017 de işe girdim 9 temmuz 2017 de işten çıktım
   20 Mart 2018 de tekrar işe girdim şimdi 30 haftalık hamileyim Doğum 4 haziran 2018 olarak görünüyor .. Doğuma kadar çalışmayı düşünüyorum (çıkarmazlarsa tabi) devam edersem rapor parasından yararlanabilir miyim raporu ne zaman almam gerekir

  101. Ayse kurt dedi ki:

   90 günlük sigortam yatmış durumda hala da yatiyor. 23 haftalık hamileyim 32. Haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum. Özel de çalışıyorum maaşımı elden 1500 tl olarak alıyorum. Bu doğum parasını nasıl etkiler? Düşürür mü?

  102. Zeynep dedi ki:

   Merhaba 29 haftalık gebeyim 14.12.2017 işe giriş tarihim sigorta pirimlerim düzenli yatıyor 32.haftada rapor alsam işten ayrılsamda sigorta pirimlerim yatmaya devam edecek acaba işten cıktıktan sonra pirimlerim yatması rapor parası almama engel olurmu alsam ne kadar alırım aydınlatırsanız sevinirim

  103. Zekeriya dedi ki:

   Merhaba…
   Eşimin 01.11.2017 sigorta girişi bu gün de 33 haftada 37 haftaya kadar çalışabilir raporu aldı izini doğum sonrasına aktardık… doğum parası alabilirmiyiz … alabiliyorsak ödemeler ne zaman yapılıyor…

   İyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğum rapor parası alabilirsiniz. Doğum öncesi rapor ödemesi doğumdan sonra, Doğum sonrası raporun ödemesi ise raporun bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında yatacaktır.

    1. gülşah dedi ki:

     doğum parası aylık olarak mı yoksa tek seferde mi yatırılıyor

  104. gamze dedi ki:

   serbest meslek erbabıyım herhangi bir şirkete ortak falan değilim bağkurluyum doğum parasını alabilir miyim sorum yayınlanırsa sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet kendi nam ve hesabına işyeri açanlar 120 günü doldurduktan ve borçları olmadığı takdirde doğum rapor parası alabilirler.

  105. Burcuu dedi ki:

   merhaba ,

   3 yıldır özel bir firmada çalışıyorum şuanda gebeyim rapor aldığımda izne ayrıldığım zaman firma sahibinin sigortamı bitirmesi doğrumudur. doğumdan sonra da çalışmak istemiyorum ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsanız 2017 yılı sonunda çıkan yönetmelik ile işte çıkartıldığınız tarihten 10. gün sonuna kadar ödenek alabilirsiniz. Bu nedenle işten çıkışınızı rapor bittikten sonra yapabilirsiniz. Rapor sürecinde işverene bir maliyetiniz bulunmuyor.

    1. Burcuu dedi ki:

     yorumunuz için çok tşk ederim peki raporum bittikten sonra iş verenle görüşüp çalışmak istemediğimi beyan ettiğimde tazminatımı alabiliyormuyum .

  106. Tuna dedi ki:

   Merhabalar ben asker eşiyim çalışmıyorum ama önceden 460gün gibi sigortam var süt parası ve doğum parasından yararlanabiliyormuyum ne kadar yardım alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan doğum yardımı ödemesini alabilirsiniz.

  107. Emine dedi ki:

   Merhaba bir sorum olcaktı 17.01.2018 tarihinde işe başladım ve aynı gün sigortam başladı doktorum haftaya gel doğum izni raporunu başlatalım 8 haftan boşa gitmesin dedi ben şuan doğum parasından faydalanabiliyorumuyum artı doğum izni raporu alıpta çalışmaya devam ettiğim takdirde sigorta pirimimin yattığı tarihte yinede doğum parasından faydalanabiliyormuyum yoksa doktorun raporu imzalamadan 90 günü tamamlamış mı olmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 90 gün priminizin olması gerekiyor. 32. hafta çalışabilir raporu olabilirsiniz. Buna göre 37 haftaya kadar da 90 günü sağlamış olursunuz. Doğumdan önceki 5 haftayı da doğumdan sonra kullanabilirsiniz. Raporlu iken çalışamazsınız ancak iş veren raporu onayladıktan sonra ister ise prim yatırabilir.

  108. isa dedi ki:

   eşim 4D taşerondan kadroya geçecek sgk dan iş görememezlik degil de kurum dan maaşı memurlar gibi yatmayacak mı.eşim mayıs ın 28 35 haftada dogum yapacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4/d kapsamında çalışan işçiler hakkında 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaz. Bu işçiler, 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine tabidir. Buna göre yine ödemeler sgk dan yapılacaktır.

  109. Emine dedi ki:

   Merhaba ben 17.01.2018 tarihin de ise başladım ve sigortam aynı tarihte başladı doktorum haftaya gel doğum izni raporunu veriyim dedi raporu aldıktan sonra çalışmaya devam etsem ve primlerim yatirilmaya devam etmesi durumunda doğum parası alabiliyormuyum yada raporu verdikten sonra primlerim yatmazsa 90 günü tamamlamış oluyormuyum doğum parası alabiliyormuyum

  110. tugce dedi ki:

   merhaba öncelıkle herkese tek tek cevap verdıgınız ıcın tesekkuler ben ozel bır bankada calısıyorum sgkmda sıkıntı yok fakat duydugum kadarıyla 4 aylık dogum ıznınde maas yatırılıyorumus yınede dogum parası alabılıyormuyum bırde benım brutum 2258 tl fakat netım prımle bırlıkte daha yuksek oluyor hangısı baz alınır ve bana nekadar dogum parası yatar sımdıden cok tesekkur ederm ıyı gunler

  111. çiğdem dedi ki:

   merhaba,
   şuanda 35 haftalık hamileyim 2 nisanda izne ayrılmış olacağım şuanda bürüt maaşım 2864 TL ocaktaki zamdan önce 2088,64tü ne kadar doğum parası alabilirim?

  112. nazife dedi ki:

   merhaba 31 haftalık hamileyim, hastaneden randevu almaya çalışıyorum ama bir türlü vermiyor. 32. haftadan sonra raporu işyerine versem sorun olur mu. 35. haftada falan mesela ?
   ve o izne ayrıldıktan sonra primleri işyeri mi yatırıyo devlet mi.

  113. ELİF dedi ki:

   Merhabalar efendim ,
   Ben 04/08/2015 tarihinden beri aynı firmada sigortalıyım şuanda 10 haftalık gebeyim 32. haftamı doldurana kadar çalışmak istiyorum 32. haftam dolunca rapora çıktığım zaman doğum parası ne kadar alabiliyorum birde daha çalışmak istemiyorum tazminatımıda alabilme hakkım varmıdır.?
   iyi günler dilerim

  114. ELİF dedi ki:

   Merhaba

   neden cevap vermiyorsunuz bana bekliyorum 3 gündür sizi nolursunuzzzzzzzz

  115. feyza dedi ki:

   merhaba ben işten ayrıldım 2 ay oldu yanlız 1 yıl ıcersınde 157 gunum gorunuyor ısten ayrıldıgım ıcın bende yararlanabılıyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için aktif sigortalı olmalısınız.

  116. ELİF dedi ki:

   nolursunuz cevap verin benim için çok önemli :(:(:(

  117. nazife dedi ki:

   merhaba 31 haftalık hamileyim, hastaneden randevu almaya çalışıyorum ama bir türlü vermiyor. 32. haftadan sonra raporu işyerine versem sorun olur mu. 35. haftada falan mesela ?
   ve o izne ayrıldıktan sonra primleri işyeri mi yatırıyo devlet mi.

  118. ELİF dedi ki:

   Merhabalar efendim ,
   Ben 04/08/2015 tarihinden beri aynı firmada sigortalıyım şuanda 10 haftalık gebeyim 32. haftamı doldurana kadar çalışmak istiyorum 32. haftam dolunca rapora çıktığım zaman doğum parası ne kadar alabiliyorum birde daha çalışmak istemiyorum tazminatımıda alabilme hakkım varmıdır.?
   iyi günler dilerim

  119. Gülxan dedi ki:

   Mrb benim sigorta başlangıç tarihi 5 ekim 2017 18 şubatta 2018de doğum yaptım tahmini nekadar rapor parası alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 1 yıl içindeki priminiz 90 günü doldurdu ise Brüt maaşınızın 2/3 ününün 112 günlük kısmını alırsınız. Buda yaklaşık olarak 4000 tl civarında olur.

    1. Merve dedi ki:

     Merhaba.

     Prim 1 yil icerisinde 90 günden az ise rapor parasi alamiyor mu ?

    2. CerenDefne dedi ki:

     Merhaba,
     Benim 02.03.2018 de işe girişim yapıldı. Ondan önce yaklaşık 1,5 yıldır işsizdim. Dün yani hamileliğimin 30. haftasında doktorum 35. haftaya kadar çalışabilir raporu verdi. Yani 07.06.2018 tarihinde izne ayrılmam gerektiği yazıyor raporda. İkiz gebelikte daha fazla çalışmama izin verilmiyormuş. Buna göre rapor parası almaya hak kazanabiliyor muyum?

  120. BERAT dedi ki:

   MERHB: EŞİM 4-5 AYLIK HAMİLE VE BİR İŞ BULMUŞ ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYOR VE DOĞUMDAN SONRA DA ÇIKIŞINI VERECEK. 3-4 AY SİGORTALI ÇALIŞMIŞ OLACAK ŞAYET BÖYLE BİR DURUMDA NE KADAR DOĞUM YARDIMI FALAN ALABİLİR AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM….(2011-2012 DE SSK GİRİŞİ VAR)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 90 günü tamamlayıp 32. hafta rapor alırsa (çalışabilir veya izin raporu). 8+8 toplam 16 haftalık rapor parası yaklaşık 4250 TL civarı bir ödenek alır. Ancak Doğum sonrası değil Doğum raporu bittikten sonra işten çıkması gerekmektedir. Rapor süresince sigortalı olmalı.

   2. semra dedi ki:

    merhaba 6 aylık hamileyim çalışıyorum rapor alsammı faydalı almasammı bunu anlayamadım ben teşekkürler

  121. AYŞE dedi ki:

   Merhaba , işkur çalışanıyım 9 aylık çalışma sürem var şuan 4.5 aylık hamileyim 30 haziranda çıkışım olacak süremiz dolacak ağustosun 10 u gibi doğum yapıcam doğum parası almak için ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    TYP bağlı çalışan olarak rapor alırsanız doğum rapor ödeneğinden yararlanamazsınız.

  122. sudem dedi ki:

   merhaba öncelıkle herkese tek tek cevap verdıgınız ıcın tesekkuler ben ozel bır bankada calısıyorum sgkmda sıkıntı yok fakat duydugum kadarıyla 4 aylık dogum ıznınde maas yatırılıyorumus yınede dogum parası alabılıyormuyum bırde benım brutum 2258 tl fakat netım prımle bırlıkte daha yuksek oluyor hangısı baz alınır ve bana nekadar dogum parası yatar sımdıden cok tesekkur ederm ıyı gunler

  123. Enver dedi ki:

   Merhaba esimin ise giris tarihi 14.03.2018 ve 20 haftalik gebe asgari ücretle calisiyor doğum parasi alabilir mi???

  124. Eylul dedi ki:

   Merhaba 14 haftalık hamileyim haftaya SSK li ise başlayacağım doğum parası alabilir miyim?

  125. elif dedi ki:

   soruma cevap gelmedi lütfen yanıtlarmısınız…

  126. Gamze dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin ben Kasım 2017 ayindan itibaren sigortalıyim 5 aydır sigortam aralıksız yatıyor 90 dünü doldurdum yani sigortalı raporun elimde isyerininin muhasebesine verdim benim bu dediginiz paraları almam için neler yapıp nerelere başvurmak gerekir bide ne kadar alirim yardimci olursanız sevinirim tekrar tsk ederim kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü doldurup 32. haftada raporunuzu alıp iş yerine bildirim yaptıysanız muhasebe birimi raporunuzu onaylayarak sgk ya bildirim yapacaktır. Bunun haricinde sizin yapmanız gereken başka bir işlem yok. Ancak doğum yardımı için doğumdan sonra Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurarak Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan ödemeyi alabilirsiniz. Eğer asgari ücret alıyorsanız yaklaşık 4250 tl 16 haftalık ödeme alırsınız.

  127. BEGÜM dedi ki:

   MERHABA, BEN 24 HAFTALIK HAMİLEYİM BRÜT ÜCRETİM 2.724.53 TL NE KADAR DOĞUM PARASI ALABİLİRİM ?

  128. Esra dedi ki:

   Merhaba
   Ilk doğumu cok hizli olan ve hastaneye zor yetişen bir anne olarak soruyorum kafamı kurcalayan bir konu bu,hastanede doğumu yapamazsam yolda yada evde doğum olursa nerden ve nasıl almalıyım ve size vermeliyim doğum belgesini?

  129. elif dedi ki:

   Merhabalar efendim ,
   Ben 04/08/2015 tarihinden beri aynı firmada sigortalıyım şuanda 10 haftalık gebeyim 32. haftamı doldurana kadar çalışmak istiyorum 32. haftam dolunca rapora çıktığım zaman doğum parası ne kadar alabiliyorum birde daha çalışmak istemiyorum tazminatımıda alabilme hakkım varmıdır.? iyi günler dilerim

  130. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,

   8 haftalık hamileyim, mevcut iş yerimde 3 aydır çalışıyorum. Buradan ayrılıp eşimin çalıştığı iş yerimde işe başlasam ve doğum izni süreme kadar çalışsam para alabilir miyim? ve ne kadar alırım acaba?

  131. Gizem dedi ki:

   Merhaba,
   Doğum rapor paramı parça parça alabilme imkanım var mı yoksa hepsini işe başladıktan sonra toplu mu alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu paraları genellikle doğum öncesi ve doğum sonrası olarak iki parça ödenmektedir.

  132. Merve dedi ki:

   Eşim özel bir bankanın munzam sandığına bağlı olarak çalışmakta. SGK değil. Ben çalışmıyorum. Dogum parası ve süt parasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı ve süt parasından yararlanabilirsiniz.

  133. Tuce dedi ki:

   Merhaba, şuanda 32.haftaya giriş yapıcam
   9şubatta işyerimizde sigorta girişimi yaptım,
   Normal şartlarda doğumum 13 mayısa denk geliyor
   Bu 90 gün pirim şartım 9 mayısta tam olarak dolacak
   10 mayıs ta doğumum gerçekleşse ve ben şimdi
   Doktorumdan çalışabilir raporu alıcam
   Muhasebecime vericem. Dogumdan önce 90
   Gün pirim yatırılacaı icin dogum parası ödeneğin-
   Den yararlanabiliyor muyum? Teşekkürler sevgiler

  134. Zeynep dedi ki:

   29 haftalık gebeyim 14.12.2017 ìş giriş tarihim sigortam düzenli yatıyor asgari ücretle calışıyorum doğum Parası alabilirmiyim ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün şartını tamamlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla 32. hafta rapor alıp 112 günlük rapor parasını alabilirsiniz yaklaşık 4300 tl

  135. Ilknur dedi ki:

   Merhaba,

   5.12.2016 da işe başladım. 20.11.2017 de doğum iznine ayrıldım.12.12.2017 doğum yaptım. 12.03.2018 de iznim bitti.112 gün… asgari ücret alıyorum. 133 tl emzirme parası aldım. Ne kadar doğum parası alırım.
   Teşekkürler…

  136. Zeynep dedi ki:

   14.12.2017 ìş giriş tarihim 29 haftalık hamileyim sigortam düzenli yatıyor asgari ücretle calışıyorum doğum Parası alabilirmiyim ne kadar alabilirim

  137. Mühmin dedi ki:

   iyi akşamlar ben 12 mart 2018 . 16 mart 2018 arası yani 5 gün istirahat raporu aldım raporum onaylanması hastane başhekim onayı gerekiyormu yoksa elektronik sistem üzerine kendiliğinden mi onaylıyor bide bu raporum parasını nerde ne zaman nasıl alabilirim acaba şimdiden teşekkürler

  138. Özge dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapmaktayım 32. Haftam Mayıs’ın 23 üne Doğumum 18 Temmuz’a geliyor okulların kapanma tarihi de 8 haziran oluyor otomatik bizim 8 Haziran’da çıkışımız veriliyor, 90 günlük prim şartım tutuyor rapor parası almaya hak kazanabilir mitim ? Yada çıkışımız verildiği gün başka bir yerden sigorta girişi yapsak sıkıntı olur mu acaba ?

  139. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim….

  140. öznur dedi ki:

   MERHABA. 9 haftalık gebeyım. primlerim eksiksiz ödeniyor. 2100 tl olarak yatıyor primlerim. ortalama ne kadar rapor ücreti alırım ? simdiden tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    112 günlük yaklaşık 5200 TL ödeme alırsınız.

  141. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  142. Esra dedi ki:

   Merhaba 657 ye tabi çalışan memurlarda yararlanabiliyor mu bu yardımdan teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımından her vatandaş yararlanmaktadır.

  143. Derya dedi ki:

   10 bin doğum parasini almamiz icin ne kadar sure sigortali calismamkz gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir yıl içinde 90 gün prim ve en az 3000 tl brüt maaşınızın olması gerekmektedir.

  144. Naz dedi ki:

   Merhaba ben 2 yıldır çalışıyom kesintisiz sigortam yatıyor 32 haftalıkken rapora ayrılcam ne kadar doğum parası düşer aylık olarak yatarmı hepsini bir almak istemesem verilen paranın

  145. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. .

  146. Yıldız dedi ki:

   Ben 7 aralık 2017 de ise başladım ama e devlette ocak Şubat primlerim görünüyor fakat aralık görünmüyor..su an 35 haftalık hamileyim 30 marta kadar çalışabilir raporum var..martta da prim yatınca ocak subat mart (30+30+30) toplamda 90 gün olacak bu doğum parası almam icin yeterli olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aarlık ayında sigorta girişiniz yapılmamış. Eğer 90 günü doldurursanız rapor ödeneğini hak etmiş olursunuz.

   2. Yıldız dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. ..rapor tarihim 30 martta bitiyor mart 31 olması sebebiyle sgk tarafından herhangi bir sorun teşkil eder mi raporumu 1 nisana uzatmaya çalışmalı mıyım?normal şartlarda martta 30 gun prim yatınca 90 günü tamamlıyorum..

  147. Hasan dedi ki:

   Merhaba;

   Eşim 02.03.2018 tarihinde 32 haftalıkken çalışamaz raporu alarak doğum iznine ayrıldı sağlık problemlerinden dolayı 06.03.2018 tarihinde acil ameliyata girdi ancak çocuğu kaybettik, 16 haftalık izni kullanabilir mi? doğum parası alınabilir mi?

  148. Gul dedi ki:

   Merhaba ben hamile olduğunu yeni öğrendim abinin iş yerinde çalışıyor olarak gözüksem sgk doğum parası alabilir miyim

  149. Hande dedi ki:

   Merhaba , ben 37.haftada çalışabilir raporu alarak 38 hafta sonununa kadar çalışabilirmiyim, aysonun tamamamlamak için, herhangi bir sıkıntı olurmu doğum parası için yani 39 haftada ayrılırsam.
   Teşekkür ederim..

  150. Sevgi dedi ki:

   Herkesin sorusunu yanılıyorsunuz ben iki üç gündür bekliyorum

  Sorunuzu Yazın