ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Çalışma Yaş Sınırı Nedir?

SGK Çalışma Yaş Sınırı Nedir?
SSK
26.07.2017

Emeklilik yaş sınırı tablosu, emeklilik yaş sınırı kaç, emeklilik yaş sınırı 2017 gibi konular emekli olma adayları tarafından her zaman merak edilmektedir. Pek çok kişiye tanınmış olan yıpranma hakkından yararlanabilmek için en az üç bin altı yüz gün çalışma zorunluluğu SGK tarafından esnetiliyor. Yapılan bu esnetme ile daha da erken emekli olmak isteyenler bu hayallerine kavuşabilecekler. 2008 yılından önceki çalıştıkları vakitte yıpranma süresi içerisinde dikkat alınacak ve erken emekli olabilme yaşı iki buçuk yıl öne alınmış olacak.

Milli İstihbarat Teşkilatı çalışanları, polisler, gazeteciler ve pek çok meslek grubuna mensup çalışanların hepsinin yıpranma hakkı mevcuttur. Yıpranma hakkını kullanma durumu da erken emekli olmayı doğuruyordu. Yıpranma ve yaştan ötürü indirim hakkına kavuşmak için en az üç bin altı yüz gün çalışma şartı aranmasına artık son veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu konuda kolaylık sağladı. 2008 yılından önceki ve sonraki çalışılan yıl sayısı üç bin altı yüz yıl olanlar 2008 yılından sonraki yıpranma sürelerini yaştan ötürü indirerek olması gerekenden daha da erken emekli olunabilecektir. Bu imkandan yararlananlara çalıştığı her bir üç yüz altmış gün için doksan ile yüz seksen arasında değişmekte olan fiili hizmet süresi zammı verilmektedir. Daha çok alınacak emekli maaşı çalışanları iki tür de etkiliyor.

Yıpranma (fiili hizmet süresi zammı) prim günlerinin toplam süresine ekleniyor, böylece daha fazla maaş almayı sağlıyor. İkinci olarak yıpranma süreleri yaş haddinden indirim yapıyor ve bu da erken emekli olmayı getiriyor. Örneğin 360 gün çalışmaya karşılık 90 günlük yıpranma hakkı sayesinde yirmi beş yıl çalışmış olan bir kişi otuz yıl çalışmış kabul ediliyor. Bu kişinin emeklilik maaşı da hesaplanırken yirmi beş yıla göre değil, otuz yıla göre hesaplanıyor. 5 yıllık yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) bulunan kişilerin, yaştan ötürü en çok iki buçuk yıl indirim yaptırma imkanı mevcut. Bu da elli beş yaşında emekli olacak bir kişinin elli iki buçuk yaşında emekli olması demektir.

Yorumlar

 1. selim dedi ki:

  Merhabalar oğlum.03.09.2000 doğumlu kamu kuruluşunda çalışa bilirmi yasalmıdır bunu öğrenmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48.maddesine göre Devlet memuru olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Ancak bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12.maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.