• SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  2

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  Reklam

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Rahime dedi ki:

   Merhaba 5 yildir özel sektörde çalışıyorum suan 22 haftalik hamileyim 32. Hafta da 8+8 raporumu alıp rapor bitisinde beni işten işveren çıkartacak 2100 brüt maaşla ne kadar doğum parası alirim ve rapor kullanmam işsizlik maaşını almama engel olurmu işsizlik şartlarında rapor kullanılmamış olması gerekiyor die duymuştum .
   Ayrıca 8+8 raporunu kabuletmeyip beni işten çıkarma hakkına sahipmidir işveren bir zararı varmidir rapor kullanmam da

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almanızın iş yerine bir kaybı yok. zaten prim ödemeyecekler. Rapor almanızın ayrıca işsizlik maaşı için de bir sakıncası yok. Rapor sonrası işten çıkarılırsanız 1 ay içinde başvuru yapıp işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşyeri rapor öncesi işten çıkarırsa işsizlik maaşı alırken de rapor parası alabilirsiniz. ayrıca doğum izni sırasında işten çıkarılan kadın çalışanın hakları için ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

  2. Kibar dedi ki:

   Merhaba ben 6.ci ayın 27 sinde dogum yaptım bu 6 aya kadar sigortam yatmış 6 ayda yatmış ve 7 ay istirahat görünüyo 32 hafta rapor almıştım fakat sigortam yatmaya devam etmiş dogum parası alabilirmiyim emzirme parası aldim ama analik parası halen görünmüyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz işlendi ise prim yatması rapor parası ödenmesini engellemez. İş yerinin ilgili departmanına raporunuzun onaylanıp onaylamadığını sorun.

  3. Asli dedi ki:

   Merhaba ,

   Pirim sistemi ile çalışmaktayım. Aylık 2000 TL maaş ve 500 TL (ortalama pirim ) yatmakta. Ve buda bordomda gözükmektedir.

   110 günlük rapor ücretim ne kadar çıkar sizce ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    110 günlük ortalama 5700 TL ödenek alırsınız.

  4. Sinem Nur Karabulut dedi ki:

   Hamileyim ama daha çok yeni 11 aylık düzenli sigortam var ama bir iki aya çıkmam gerek Rapor parası alabilirmiyim ve rapor parası ne kadardır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz olmalı. Bunu sağladıktan sonra 32. hafta rapor alacağınız zaman da aktif sigortalı(çalışan) olmanız gerekmektedir.

  5. isimsiz dedi ki:

   Doğum parası almak için sigorta primin en az kaç gün olması gerekiyor.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz olmalı. Bunu sağladıktan sonra 32. hafta rapor alacağınız zaman da aktif sigortalı(çalışan) olmanız gerekmektedir.

  6. saliye sancaktutan dedi ki:

   Son uç senede sigortam yoktu 15 haftalik hamileyim ve uc Aydir sigortaliyim 32 haftada rapor alsam doğum parasi alabiliyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni ve rapor parası alabilmek için 1 yıl içinde 90 gün prim yeterli. Mevcut durumda şartları sağlıyorsunuz. Rapor parası alabilirsiniz.

  7. özden dedi ki:

   Merhaba
   32 haftama girmek üzereyim.DOğum iznine ayrılacağım 1050 gündür bu iş yerinde çalışmaktayım iş yerim beni işten çıkartıyor.Doğum parası ve işsizlik parası alabiliyormuyum.

  8. Hasan erkek dedi ki:

   Eşim ssk li olarak çalişmaktadır sezeryanla cocumuz oldu .kaç lira dogum parasi ala biliriz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer doğumdan önce 32. hafta rapor aldıysanız brüt maaşın 3/2 sini günlük olarak hesaplayıp 112 gün ile çarpın. Alacağınız ödenek belli olacaktır.

  9. Duygu dedi ki:

   Merhaba. İş göremezlik odenegimi aldım ve SGK il müdürlüğüne emzirme parası (133tl) için başvuru yapmaya gittim fakat oradaki memur siz alamazsınız dedi. Sebebi ise doğumdan önce 120 günü sağlamıyorsunuz dedi. Oysa ki benin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 200 günlük primim var. Şimdi ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 120 gününüz mevcut ise sgk dökümünüz ile birlikte kuruma dilekçe ile başvurun.

  10. sümeyye dedi ki:

   merhaba, ben 2 senedir aynı yerde çalışıyorum. sigorta gün sayım 846 gün. şuan 2,5 aylık gebeyim ve ilk çocuğum ALLAH izin verirse. 32. haftada rapor alacağım. dogumdan bi süre sonra tekrar aynı yerde çalışmayı düşünüyorum. Bu durumda ne kadar dogum parası alabiliyorum ? süt parası vs. toplam ne kadar ücrete tabi oluyor? ne gibi işlemlere başvurmalıyım ve ne zaman başvurmalıyım ? bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim. kolay gelsin 🙂

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra doktordan analık iş göremezlik raporu alıp, iş yerine bildirmeniz gerekiyor. Brüt ücretin 2/3 ünü alabilmektesiniz. Bu da yaklaşık aldığınız maaşa denk geliyor. Aldığınız maaş 30 a bölerek günlük maaşınızı hesaplayıp 112 gün ile çarparsanız yaklaşık rapor parasına ulaşırsınız. süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok. doğumdan sonraki 1 ay içinde PTT de adınıza yatacaktır.

  11. Muzdarip dedi ki:

   Merhaba,
   Maddi sıkıntımız var. 4 aylık hamileyim. hiç sigorta girişim bile yok. Eşimin işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlsam 150 gün falan primimi yatırsak sonra doğum iznine ayrılsak bu rapor işgöremezlik parasından faydalanabilir miyiz?
   Faydalaniyorsak ben şu andan doğuma kadar çalışsam rapor döneminde prim ödemem gerekir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesine kadar 90 gün prim yeterli. Çalışmaya başlayın 32. doğum izin raporu alacağınız hafta 90 gün doluyorsa rapor alıp izne ayrılın rapor süresi boyunca prim yatmayacaktır. Eğer prim yetmez ise doktordan 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışın. yine 16 hafta 112 günlük rapor parası alabilirsiniz. Rapor bitiminde isterseniz işten ayrılabilirsiniz.

  12. Meryem dedi ki:

   İyi günler 2,5 yıllık devlet memuruyum 32. haftam da doğum izinine ayrıldım. Şuan 35. haftadayız bugün süt parası kartımı aldım ama oradaki çalışanlar farklı şeyler söyledi tam anlatamadılar. Bana devlet ne gibi yardımda bulunacak? 300 tl doğum parası veriliyormuş onun dışında yukarıdaki yorumlara baktım 9700 tl verildiğinden filan bahsedilmiş.
   Lafın özü ilk bebeğimiz ve doğum parsı olarak ne alacağız, nerelere başvuracağız bilgi verebilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lı ve Bağlurlu çalışanların doğum rapor ödenekleri iş verenlerinden değil kurum tarafından karşılanır hesaplamalar bunun için yapılıyor. Memur çalışanlar emekli sandığından normal maaşlarını alır. bir kaybınız yok yani. Doğum yardımı için çalıştığınız kurumun personel işlerine müracaat ediniz.

  13. mahmure icik dedi ki:

   merhabalar ben 20.12.2016 tarihinde sezeryan ile bir kız bebek dünyaya getirdim.benim ikinci çocuğum 300 tl ptt aracılığı ile çocuk parası aldım buna ek olarak ayrı bir çocuk parası alabilcem söyleniyor bilgi alabilirmiyim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışan değilseniz ikinci çocuk için sadece 400 TL, doğum yardımı alabilirsiniz. Başka bir ödenek yok.

  14. Sibel dedi ki:

   merhaba doğumdan önce 86 gün çalışma sürem var süt parasını ve iş göremezlik ödeneğini 4 günle kaçırmışım ne yamam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef yapabileceğiniz bir işlem yok.

  15. Cansu dedi ki:

   Merhaba ben 22 haftalık ikizlerime hamileyim ancak durumum riskli olduğu için yatmam gerekiyor ve raporluyum raporda 30.haftama kadar heyet raporu olarak devam edecek raporlu olmam doğum paramı almamda bir engel teşkil eder mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık raporu ve doğum izni raporu ayrı değerlendirilir. Hastalık raporunuz Doğum izin raporunu etkilemez.

  16. esra dedi ki:

   Merhaba. 2150 gün kesintisiz sigortam var ve halen çalışmaktayım. 20.11.2017 tarihinde işten evlilik nedeniyle ayrılacağım bir senem dolmak üzere. Mart 2018 de de doğumum var. 1yıl içinde kesintisiz 90 gün primi ödenen doğum parası alabilir diye bir ibare var. Sigortalılık halim doğum zamanımda 4 ay önce bitmesine rağmen yinede doğum parası alabilirmiyim? yoksa doğum iznine çıkana kadar sigortamın yatmasımı gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parasının yatması için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Evlilik ile işten ayrılmanız bunu etkilemez. rapor parası alabilmeniz için 32. haftadan önce sigortalı bir işte başlamanız şart. Rapor aldıktan sonra isteseniz işten ayrılabilirsiniz.

  17. Songül dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 1 mayis 2017 de isten ciktim suan 18 haftalik hamileyim mart 2018 de dogumum olacak inşAllah.suan calismiyorum.32.haftada calisamaz raporu alsam dogum rapor parasi alabilir miyim???bir de 32.haftada rapor alirken sigortali olmali miyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Songül Hanım merhaba,

    eğer işsizlik maaşı almıyorsanız 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız. Aksi halde rapor alsanız da ödeme yapılmayacaktır.

  18. Suna dedi ki:

   Doktordan 32+1 iken calışamaz raporu aldm iş yerinin muhasebecisine izne cıktıgımı söyledim onların sistemdem onaylanmasımı gerekiyor yoksa rapor bitimindemi onaylıyorlar? Ayrıca bide eşimde sgk lı ona ilk cocuk icin agi ve Çocuk parası eklenecekmi maaşına cünkü rapor bitiminden snra işten cıkmıyı düşünüyorum

  19. Hümeyra dedi ki:

   Merhaba ben 25 temmuzda ssk başlangıcın var aralık ayın başında da doğum yapacağım rapor parası alabilirmiyim alabilirsem ne zaman rapor almalıyım, ssk ne zamana kadar devam etmeli dir teşekkürler.

   1. Hümeyra dedi ki:

    1770 maaş 100 gün rapor ne kadar ücret alınır

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     6.100,00 TL civarı bir ödenek alırsınız.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rapor almanız gerekiyor. 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37 hafta izne çıkarsanız bu arada 90 günlük primi doldurmuş olursunuz.

  20. Guldane dedi ki:

   Merhaba
   2 yıldan fazla bir süredir iş yerimde calismaktayim. 24 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar ücretsiz izine ayrilsam , analık ödeneği alabilir miyim. 32. Haftadan sonrada iş göremezlik raporu almak sartiyla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Güldane hanım merhaba,

    SGK 10 günden fazla olan üzretsiz izinlerden sonra alınan raporların parasını ödemiyor. Yargı yolu ile bu durumdakiler rapor paralarını almakta. Tavsiyemiz ücretsiz izne de çıksanız 32. haftadan en az 1 hafta önce tekrar işe başlangıç yapın. Sorunsuz rapor paranızı almaya ak kazanırsınız.

  21. nagihan dedi ki:

   merhaba ben 37. haftada rapor almıştım doğum yaptım ayın 30unda raporun süresi doluyor daha sonra nasıl o ücreti alabilirim nereye bsşvurmam lazım ne evraklar gerekiyor. birde süt parası ve snnelik parası almak için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu iş verene ulaştırdıysanız raporun sona erdiği ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında rapor paranı yatacaktır. Doğum yardımı için ise Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım hizmetleri ne başvurmanız gerekiyor.

  22. arzu dedi ki:

   Merhaba,
   30 haftalık hamileyim. Brüt ücretim 3.900 tl ne kadar rapor parası alırım bilgi verebilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    112 günlük rapor parası olarak yaklaşık 9.700 TL rapor parası alırsınız.

  23. Sibel dedi ki:

   Merhabalar
   4 yildir ayni yerde calisiyorum asgari ucretli 12 haftalik hamileyim 32. Haftada dogum iznimi alinca işten kendi istegimle ayrilacagim.
   1.tazminat talep edebiliyor muyum?
   2.dogum oncesi dogum sonrasi raporla dogum parasi alabiliyor muyum ne kadar alirim?
   3.issizlik maasina basvursam dogum parasi almama engel mi?
   4.issizlik maasina dogum raporum bittikten sonra mi basvurabiliyoruz?
   Biraz fazla oldu cevap verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Doğumdan dolayı tazminat alma hakkınız bulunmuyor.
    2- Doğum rapor paralarının hem doğum öncesini hem doğum sonrasını alabilirsiniz Brüt maaşın 3/2 sini 112 günlük olarak alabileceksiniz.
    3- Kendi isteğinizle ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsanız. İşten çıkarılıp işsizlik maaşı hak ederseniz bu rapor parasına engel teşkil etmez.
    4- İşsizlik maaşına çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde başvurmalısınız.

  24. Sevil dedi ki:

   Merhabalar ben taşeron bir firmada yaklaşık iki senedir temizlik elemanı olarak çalışıyorum şuan 17 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar çalışırsam doğum parası hakkini kazanabilir miyim daha sonrasında çocuğuma bakacak kimse olmadığı için çalışmayı düşünmüyorum taşeron firma biz vermeyiz diyor özel bir bankada gorevliyim banka verir diyor ama bankadaki personellere sorduğum da sana senin firman vermek zorunda diyorlar kafam karışık yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar çalışırsanız doğum iznine ayrılın ve raporu taşeron firmaya verin. Onların ödeyecekleri bir para yok. Size ödemeyi ssk yapacak. Onlar raporu işlemek zorunda. Rapor sonunda da çıkş işleminiz yapıp çocuğunuzla ilgilenebilirsiniz. Bunu yanında doğum sonrasında aylık ücretsiz izin alma hakkınız da mevcut. Haklarınız ile ilgili ; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ makalemiz sizin için faydalı olacaktır.

  25. Reyhan dedi ki:

   Merhaba, 33.haftanın başında çalışabilir raporumu aldim.37. Haftada çalışamaz raporu aldığımda tam olarak 90 gün dolmamis olacak.37.haftadan sonra 90 günün dolması için sigorta ödemesi raporluyken yapilabilirmi? Yapılırsa rapor parasından yararlanma sansim var midir?Tekrar tesekkur ederim bilgilendirmeniz için benim durum biraz karışık kusura bakmayin

  26. Aylin dedi ki:

   Merhaba, 19 haftalık hamileyim ama eşim burdurda çalışıyor ben antalyada ama ikametgâhım burdur da doğum parasını alacağım zaman bir sıkıntı yasarmiyim..teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aylin Hanım;

    Rapor parası için ikametgahınız önemli değil. Bağlı olduğunuz SGK kurumu işlemlerinizi yapacaktır. Bu nedenle ikametgahınız sorun teşkil etmeyecektir.

    1. Meryem dedi ki:

     İyi günler 2,5 yıllık devlet memuruyum 32. haftam da doğum izinine ayrıldım. Şuan 35. haftadayız bugün süt parası kartımı aldım ama oradaki çalışanlar farklı şeyler söyledi tam anlatamadılar. Bana devlet ne gibi yardımda bulunacak? 300 tl doğum parası veriliyormuş onun dışında yukarıdaki yorumlara baktım 9700 tl verildiğinden filan bahsedilmiş.
     Lafın özü ilk bebeğimiz ve doğum parsı olarak ne alacağız, nerelere başvuracağız bilgi verebilir misiniz?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      SSK lı ve Bağlurlu çalışanların doğum rapor ödenekleri iş verenlerinden değil kurum tarafından karşılanır hesaplamalar bunun için yapılıyor. Memur çalışanlar emekli sandığından normal maaşlarını alır. bir kaybınız yok yani. Doğum yardımı için çalıştığınız kurumun personel işlerine müracaat ediniz.

  27. ZEHRA dedi ki:

   MERHABA
   Evlendıkten sonra tekrar işe başladım 3 ay oldu şuan 2 haftalık hamıleyım nasip olursa sizce ben doğum parası almayı hak kazanıyormuyum??

   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zehra Hanım merhaba,

    Verdiğiniz bilgiler göre doğum rapor parası alabileceksiniz. doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün prim ödeme şartını sağlıyorsunuz.

  28. Serap dedi ki:

   Merhabalar. 25/7/2017 tarihinde doğum öncesi raporumu aldım ve 11/9/2017 tarihinde de doğum yaptım. Tekrar 11/9/2017 tarihinde 8 haftalık raporumu aldım ve bu raporun bitiş tarihi 14.11.2017. Hesabıma 3100 lira para yattı açıklama kısmında rapor başlangıç  tarihi 25/7/2017 ve rapor bitiş tarihi 10/9/2017 olarak yazıyor. Bugün tekrar hesabıma 1200 lira para yattı ve açıklama kısmında rapor tarihi 11.09.2017-30.09.2017 olarak yazıyor. Size sormak istediğim benim doğum sonrası raporum  14.11.2017 tarihinde bitecek. Acaba bana daha sonra üçüncü bir ödeme yapılacak mı? Yoksa alacagimin hepsi bu mu? İlginiz için çok teşekkür ederim.

   1. vildan ertürk dedi ki:

    ben 14 haftalık hamileyim doğumum martın sonuna geliyor çalışmaktayım 5 yıldır aynı yerdeyim
    fakat doğumdan sonra çalışmak istemiyorum işten ayrılıp hem tazminatımı hem de doğum paramı almak istiyorum. bu durumda kaçıncı hafta işten çıkıp raporumu almalıyım?
    işten çıkmadan mı rapor almalıyım yoksa sonra mı?
    yardımcı olursanız çok iyi olur ..
    maaşım asgari ne kadar doğum parası alırım.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Vildan Hanım merhaba,

     32. haftada rapor aldıktan sonra işten ayrılırsanız rapor parası 8+8 16 hafta 112 günlük rapor alabilirsiniz. Ancak doğum nedeniyle işten ayrılmalarda Kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor. 112 günlük yaklaşık 4100 tl rapor parası alabilirsiniz. Raporunuzu mutlaka işten çıkmadan önce almalısınız.

     1. vildan ertürk dedi ki:

      merhaba

      23/04/2017 yılında evlendim evliliğin 1 yılı içerisinde tazminat hakkım oluyor diye biliyorum bende 32 hafta yani 31/01/2017 son gün olduğu için ..
      evlilik süreme de 2 ay olması sebebi ile hem tazminat hem de doğum parasını alamıyor muyum

      diğer türlü önce almam gerekirse 32. haftalık süre dolmamış olacak nasıl yapmalıyım?

  29. Emel dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftamda 18 ağustosda çalışamaz raporu alıp işten ayrıldım bugün dr kontrolü gittiğimde bi sorunlar karşılaştım bu gün 37 haftalık bildiğimiz gebeligim dr tarafından detaylı ultras yona girdiğimde 35 .haftalık hamile olduğum izlendi haliyle raporunu 2 hafta öncesi almış oldum ama rapor işleme girdi benim size sorum bu durumda dr beni 2 hafta geç alıcak doğuma bu rapor parası almam da bi sorun teşkil edermi.

  30. Melek dedi ki:

   Merhaba 4.5 senedir bir işyerinde Sigortalı olarak çalışmaktayım 32. Haftamın dolduğu 4ağustos 2017 de işyerimden istifa ettim ve 5 Ağustos 2017 de doğum için rapor aldım. Raporumu işveren SSK ya bildirmedi SSK sisteminde hastanenin Girdiği rapor kaydı görünmekte bu durumda Analık geçici iş göremezliğini alabilir miyim ve almak için ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu elden İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma bildirmeniz gerekiyor. İşten çıkışınız olduğundan iş yeri bildiremez.

    1. Melek dedi ki:

     Teşekkür ederim cevap için peki bunun için bir süre var mı doğum 20 gün önce gerçekleşti ne kadar süre içinde raporu vermem gerekiyor

     1. Melek dedi ki:

      Teşekkür ederim cevap için peki bunun için bir süre var mı doğum 20 gün önce gerçekleşti ne kadar süre içinde raporu vermem gerekiyor

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Ne kadar çabuk verirseniz okadar çabuk işlemleriniz başlayarak tamamlanacaktır. en geç 1 ay içinde verilmeli

  31. Selma dedi ki:

   Mrb 7 ayın 11 de doğum yaptım 36 haftalıkken rapor almak zprunda kaldım 120 günlük paramı ytar yinede rapor başlangıcım 11. 07. 2017 bitişi 26. 10. 2017 2 buçuk senedir sigortalı olarak calışmaktayım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma Hanım merhaba,

    36. hafta rapor aldığınız tarihten sonraki günlerin parası yatar. Yani 90 günlük rapor parası alacaksınız.

  32. Hatice dedi ki:

   Merhaba ,

   05.12.2011 tarihinden itibaren çalıştığım iş yerinde eksiksiz olarak sigortam var ve hala devam etmekte.14 haftalık hamileyim. 2018 mart ayı sonunda doğum görünüyor. Doğumdan önce 2 ay, doğumdan sonra 2 ay rapor alacağım. Bordromda ücretim net elime geçen 2.250TL. Buna göre toplamda ne kadar rapor parası ve doğum parası alırım? Birde süt parasını ne kadar alırım? Teşekkürler şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    doğum rapor parası brüt ücretin 2/3 olarak yatıyor. Bu da net ücrete yakın bir tutar olarak çıkıyor. 16 haftalık yaklaşık 8.250 tl civarında bir ödeme alırsınız.

  33. LALE dedi ki:

   BU PARA ANCAK RAPORLU OLDUĞUMUZ DOĞUM İZNİ SIRASINDA İŞYERİMİZ BİZE MAAŞ ÖDEMEMİŞSE ALINABİLİYOR DEĞİL Mİ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Lale Hanım merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde iş yeri para ödese de rapor parasını alırsınız.

  34. isimsiz dedi ki:

   Merhaba,
   Eşim 4.5 aylık hamile anaokulunda çalışıyor şuan doğum 2018 şubatta 2017 1 2 3 4 5 ve 6. aylarda yarım gün olarak 71 gün sigortası yatmış durumda 6.ayda çıktı yaz tatili sebebiyle 9. ayın ortasında tekrar girdi doğumdan iki ay önce ve sonra izin alacak sigortasıda yatacak bu durumda eşim doğum parası alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası için kesintisiz 90 gün prim aranmıyor. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi olması yeterli. Verdiğiniz bilgilere göre de bu şartı sağlayacak gibi gözüküyor.

  35. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorum ısrarla 32+0 da çalışabilir raporu almam gerektiğini söylüyor. Böyle bir mecburiyet var mıdır?
   32+6 da çalışabilir raporu alsam herhangi bir kaybım/zararım olur mu?

  36. Elvan dedi ki:

   Merhaba benim doğum yaptığım ekimin 7sinde 3 ay olacak. Doğum iznimde 1 kasımda bitecek. Ancak daha doğum izni paramı alamadım rapor alınabileceğini söylemişler. Ve birinci çocuk parasını da alamadım 3 ay dolduktan sonra alındığını söylediler doğru mudur bu? Yanlışsa doğrusu nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer doğum öncesi ve sonrası için rapor analık iznine çıktıysanız ve şartları sağlıyorsanız rapor bitiminden itibaren rapor paranız yatacaktır. İkinci sorunuzda ise doğum yardımı için ise Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlere başvurmanız gerekiyor. Bunun için bir süre bulunmamaktadır.

  37. meryem dedi ki:

   Merhaba ben 17 aylık sigortalı olarak çalışmaktayım. Hamileliğimin şuan 5.ayındayım. 32.haftaya kadar sigortalı olarak çalışmak zorunda mıyım doğum parasından faydalanabilmek için ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meryem Hanım merhaba,

    32. haftaya kadar çalışmak zorunda değilsiniz. Ancak 32. haftada aktif sigortalı görünmek zorundasınız. Örneğin bugün işi bıraktınız. Sigortalı olarak En az 32. haftanın 10 gün öncesinden bir işe başlamanız gerekiyor. Gerekirse yine rapor aldıktan sonra işi bırakabilirsiniz.

  38. Özlem dedi ki:

   Merhaba,

   Ben şuan 12 haftalık hamileyim. İşten yıl sonu ayrılacağım. Yani 24 haftalıkken işten ayrılmış olacağım. İşten ayrıldıktan sonra işsizlik parası alacağım. 32. haftada çalışmış olmuyorum fakat işsizlik parası alıyorum. Bu durumda rapor alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı aldığınız sürede alınan raporların ödemesi kurumca yapılmaktadır. İşsizlik maaşınız da rapor sonrasında kaldığı yerden devam edecektir.

  39. Elif dedi ki:

   Merhaba
   31 haftalık hamileyim, bu yıl içerisinde 83 günlük sigortam var. Bu haftadan itibaren tekrar sigortam başlatılırsa doğum parası alabilir miyim? İşsizlik maaşı almıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız rapor almadan önce başlatılır ise 32. hafta rapor aldığınızda analık rapor parası ödenir. Ancak 90 günü doldurduğunuzdan emin olun gerekirse raporlu olduğunuz tarihler de de prim ödemesi yapılabilir. Bu rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

    1. Elif dedi ki:

     31. Haftamın son günündeyim bugün başlatılıp 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu alırsam alabilir miyim yoksa geç mi kalınmış ? Acil cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  40. Gizem dedi ki:

   Merhaba iyi günler
   Ben özel sektörde çalışmaktayım. Suan 6 aylık gebeyim 32. Haftamda rapor alıp doğum iznine çıkmayı düşünüyorum. Doğum parasından yararlanabiliyormuyum? İş verenle yapmış olduğum konuşmada doğum sonrası çalışma olanağımın olmayabileceği yönünde oldu üstü kapalıda olsa bu sonuç çıkıyor gibi. Doğum iznim bittikten sonra eğer işe devam etmezsem tazminat ve işsizlik maaşı alabiliyormuyum. Alamıyorsam neden alamıyorum veya almam için ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün priminiz mevcut ise doğum rapor parası alabilirsiniz. Eğer iş yeriniz işten çıkartırsa 1 yıldan fazla çalışıyorsanız tazminat hakkınız mevcut. Ve yine işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorsanız işsizlik maaşı da alabilirsiniz. Doğum sonrası haklarınız ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ ve https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  41. Tuğçe dedi ki:

   Yarın 33.haftama giriyorum doktorumdan çalışabilir raporu alsam olur mu. 32. Haftami bitirmiş oldum. Doğum parasını almama sorun olur mu bu 1 hafta geçmiş olması?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alınabiliyor. Bu durumda yarın doktordan çalışabilir raporu alabilirsiniz.

  42. Sevil dedi ki:

   Mrb ben ekim 2017 de ssk lı olucam. Doğum 2018 şubat ‘ta ben de faydalanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım,

    32. haftada çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışırsanız doğuma kadar prim gününü sağlayabilecek durumda olursunuz. Böylece rapor parası alabileceksiniz.

  43. fatma dedi ki:

   merhabalar
   28 ağustos 2016 tarihinde işe başladım,
   28aralık 2016 nikahım oldu evlendim.
   1 haziran 2017 de işten çıkartıldım, 2 aylık hamileydim.
   Doğum parası şartı nasıl ben alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım ,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önce 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. Ancak 32. hafta rapor alacağınız tarihte de aktif sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekiyor.

    1. fatma dedi ki:

     yanıtınız için teşekkür ederim. kaç gün önceden işe girmem lazım sigortalı ve ne kadar çalışmam gerek?

  44. gurbet dedi ki:

   Merhaba ,
   Prim günlerinde gün sayısında iki ihtimalli kritik bir durum içerisindeyim yardımcı olursanız çok sevinirim. 90 günlük prim şartı doğumdan geriye dönük bir yıl içerisinde mi olmalı yoksa rapor tarihinden itiaren geriye dönük bir yıl içerisinde olmalı (yani 32.haftadan geriye dönük). şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük prim doğumdan önceki 1 yıl içinde olmalı. Eğer günleriniz yeterli olmuyor ise Rapor tarihlerinde de prim yatırılabilir.

  45. Nuray dedi ki:

   Merhaba benim 90 gün pirim var ama doğum mart ayında 2018 yılında 90 günümü olmalı ve doğumdan sonra ne zaman a kadar rapor alabilir ve sonra çıkış yapabilirim

  46. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba, ben şuan aktif olarak çalışmaktayım. Ekimin ortasında doğum iznine ayrılacağım.. brüt ücretim 2066 tl , doğum parası toplam ne kadarr yatıcak bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra Hanım merhaba,

    Doğum rapor paranız 112 günlük yaklaşık 5100 TL olarak yatacaktır

  47. Şıkriya dedi ki:

   Merhaba. Emzirme parası dediğiniz 133 liralık para geçici iş göremezlik parasının içinde mi yoksa ayrıca mı yatiyor. E devletten emzirme ödeneği yazınca iş göremezlik ödeneği görünüyor. PTT veya ziraat bankasına ayrıca yatmayacak herhalde.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği analık iş göremezlik ödeneğinden ayrıca yatıyor. Bu ödeneği kendi çalışmıyor olsa da eşinin sosyal güvencesinden dolayı da alabiliyor.

  48. Reyhan dedi ki:

   Merhaba,
   Benim Sigorta giriş tarihim 10.08.2017 dogumum hesaplamalara gore 16.11.2017 tarihinde olacaktir. Yani doğumdan 1 hafta öncesi 90 gunu doldurmuş olmaktayim.Fakat kasım ayındaki sigorta bildirimi ay sonlarında yapıldığı için 90 gunum dolmamis olarak gorunebilir ve doğumdan en gec 3 hafta once rapor alınması gerektiğini okudum.Bu durumda rapor ödeneği alma sansim varmidir.Yardımlarinizi rica ederim .Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Reyhan Hanım,

    32. hafta çalışabilir raporu alanlar 37. haftaya kadar çalışabiliyor. 90 günün prim olarak gözükmesi önemli değil sizin rapor paranız çıkana kadar zaten bu prim günü görünecektir. Verdiğiniz bilgilere göre 10/08/2017 tarihinden önce hiç priminiz yok ise rapor aldığınız günler de de priminizin yatması gerekecek. 90 gün primde esas olan aynı işyerinde değil doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prim olması.

    1. Reyhan dedi ki:

     Merhaba, 33.haftanın başında çalışabilir raporumu aldim.37. Haftada çalışamaz raporu aldığımda tam olarak 90 gün dolmamis olacak.37.haftadan sonra 90 günün dolması için sigorta ödemesi raporluyken yapilabilirmi? Yapılırsa rapor parasından yararlanma sansim var midir?Tekrar tesekkur ederim bilgilendirmeniz için benim durum biraz karışık kusura bakmayin

  49. Hikmet dedi ki:

   Merhaba, eşim 16 haftalık hamile eşiminde benimde sosyal güvencemiz (ssk) yok. Bu durumda eşimin yada benim doğum parası alabilmemiz için en geç hangi tarihte işe giriş tarihi yada sigorta başlangıcı olmalıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan 90 gün önce sigortalı işte çalışmaya başlanır ise 32.hafta rapor aldıktan sonra işten çıksanız dahi rapor parası alınabilir.

  50. ZÜBEYDA dedi ki:

   SELAM22.02.2017 İŞE GİRİŞLİYİM.14TEMMUZDA DOĞUM YAPTIM 67GÜN SSK PİRİMİM YATMIŞ 37 HAFTA ÇALIŞAMAZ ROPORU ALDIM SSK PİRİMİM EKSİK YATIĞINDAN ANALIK ÇALIŞAZ PARAM ÖDENMEDİ

   1. ZÜBEYDA dedi ki:

    düzelme nisanda 30gün mayıs 30gün haziran7 gün yatmış mart ayında pirim görün müyor girişim 22şubat 2017 neyapmalıyım

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     İşe giriş tarihinde ssk başlangıcının yapılmadığını bölge çalışmaya (iş kura) bildirim yapıp şikayetinizi bildirin. Eğer iş kur tarafından yapılacak inceleme sonucunda o aylarda pirim yatarsa rapor paranızı alabilirsiniz. aksi halde rapor parası alamayacaksınız.

  51. Minerva balikci dedi ki:

   Merhaba ben 16 haziran 2017 de sgkli.olarak calismaya başladim suan 20 haftalik hamileyim hamilelik oncesindeki 1 yil icinde sgkli olarak 90 gunluk prim yatmis olmasi gerekli diye okudum yazınızda simdi ben dogum parasi alamiycakmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    16 Haziran giriş tarihiniz ile zaten bugün itibariyle dahi 90 gün primi sağlamaktasınız. 32. haftada rapor alacağınız tarihte de aktif sigortalı çalışan olmanız halinde doğum rapor parasını alabileceksiniz.

  52. Emel dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftamda 18 ağustosda çalışamaz raporu alıp işten ayrıldım bugün dr kontrolü gittiğimde bi sorunlar karşılaştım bu gün 37 haftalık bildiğimiz gebeligim dr tarafından detaylı ultras yona girdiğimde 35 .haftalık hamile olduğum izlendi haliyle raporunu 2 hafta öncesi almış oldum ama rapor işleme girdi benim size sorum bu durumda dr beni 2 hafta geç alıcak doğuma bu rapor parası almam da bi sorun teşkil edermi

  53. MEDİNE KOL dedi ki:

   Merhaba
   Şuan 37 hafta 4 günlük hamileyim.
   32. hafta da 12.09.2017 de çalışabilir raporumu aldım ve işyerinden 11.09.2017 de ayrıldım yani raporu 1 gün sonra aldım. Başka bir işyerinde çalışmaya başladım bu işyerinde girişim 19.08.2017 olarak.
   Benim sıkıntım şu şekilde 37. hafta da çalışamaz olan raporum şuan ki işyerimde muhasebecinin sisteminde gözükmüyor bunun sistemlerine düşmesi için eski işyerinin personelimiz değil olarak onaylamaları gerektiğini söylediler ve bu şekilde düzeltme yapıldı ancak hala sistemlerinde gözükmediğini söylediler. Daha sonra 170 i aradığımda 32. haftalık raporumun eski işyerim tarafından pasif hale getirildiğini bu yüzden görünmediğini onay vermeleri gerektiği söylendi eski işyerim biz rapor tarihinden 1 gün önce çıkışını yaptık usulsuzlük olur diyerek ilgilenmediler. Ben bu durumda ne yapmam gerekiyor doğum parasına hak kazanmamış mı oluyorum.

   1. MEDİNE KOL dedi ki:

    tarihleri hatalı yazmışım 12.08.2017 de 32. hafta çalışabilir raporu aldım. İşyeri 11.08.2017 de çıkışımı yapmıştır yani 1 gün önce

  54. Serap dedi ki:

   Merhabalar. 25/7/2017 tarihinde doğum öncesi raporumu aldım ve 11/9/2017 tarihinde de doğum yaptım. Tekrar 11/9/2017 tarihinde 8 haftalık raporumu aldım. Bugün e-devlet üzerinden kontrol ettim ve hesabıma 3148 lira para yatmış ve açıklama kısmında rapor başlangıç tarihi 25/7/2017 ve rapor bitiş tarihi 10/9/2017 olarak yazmış. Size sormak istediğim benim toplam alacağım para 3148 lira mi yoksa ikinci rapor için de sonra para yatacak mı ve yatacaksa ne zaman ne kadar yatar? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serap Hanım Merhaba,

    Kurum Doğum öncesi raporunuzun ödemesini yapmış. Doğum sonrası raporunuzun ödemesi rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arası yatacaktır.

  55. Hülya Hanım dedi ki:

   Merhaba
   Benim son bir yıl içinde 90 günden fazla primim var. 3 ay önce işten ayrılmıştım, bu hafta 30. haftadayım ve işe girdim. Sadece 1 ay çalışacağım ve tekrar çıkışım verilecek.Bu durum rapor parası almama engel teşkil eder mi? Diğer sorum rapor parasını 1 defada mı alıyoruz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Aktif sigortalı olacağınız için rapor parasına hak kazanacaksınız. Rapor parasının ilki doğumdan sonra, ikincisi rapor sonunda ödenecektir.

  56. Fatma dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben şuan 23 haftalık hamileyim. İşten çıkış tarihim 31.05.2017 şuan sigortalı değilim Doğum parası alabilmek için ne zaman tekrar sigorta girişi yaptırmalıyım. SGK’da net bir cevap alamadım. son bir sen içerisinde brüt 1700 tl yattı her ay buna göre ne kadar doğum parası alırım bide bu doğum parası dediğimiz rapor parası olarak mı geçiyor yani şu yüklü yatan kısmı mı şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

   1. Fatma dedi ki:

    Ayrıca işsizlik maaşı alıyorum belirtmeyi unutmuşuö

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Doğum raporu alacağınız tarihte yani 32. haftada işsizlik maaşı alma hakkınız devam ederse doğum rapor parası alabilirsiniz. İşe giriş yapma zorunluluğu yoktur. Analık iş göremezlik ödeneği halk dilinde doğum parası olarak geçtiğinden anlaşılır olması bakımından biz de cevaplarımızda doğum rapor parası yazıyoruz. Doğum rapor parası Analık izin parası, Doğu yardımı ise çocuk sayısına göre ödenen ödenektir.

  57. Elif dedi ki:

   Merhabalar 20haftalik hamileyim tam sigortali çalisiyorum sagligim el verdiğince son hafataya kadar calisacam maasim 3000 doğum iznine cikinca doğum parasi ve süt parasi ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif hanım merhaba,

    Doğum rapor parası olarak yaklaşık 112 günlük toplam 11.000 TL rapor parası ve 133 tl süt parası alırsınız.

  58. burak dedi ki:

   merhabalar.. eşimin 90 günlük primi mevcut..şu anda çalışmıyor geçen ay işten ayrıldı..rapor parasından faydalanmak için hangi tarihte sigortalı bir işe girmesi ve kaç hafta çalışması gerekir..teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey Merhaba,

    Eğer işsizlik maaşı alma hakkını sağladı ise işsizlik maaşı aldığı sürede doğum iznine çıkarak rapor parası alabilir. Eğer işsizlik maaşı almıyor ise 32. haftadan en 10 gün önceden sigortalı bir işte başlaması gerekiyor.

  59. aynur dedi ki:

   merhaba
   doğum sonra rapor iznim bittiğinde paramı alabilmek için iş başı yapmalımıyım.
   ücretsiz izin kullandığımda rapor paramı almam gecikirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aynur Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için iş başı yapma şartı yok. Doğum rapor parası doğumdan önce kazanılan bir hak. Bu nedenle işbaşı yapmayıp ücretsiz izne çıksanız da rapor parası ödemesi yapılacaktır.

  60. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   10/04/2017 de İŞKUR ile işe başladım , 30/06/207 de İŞKUR ile ilgili süreç bitti ve aynı firma bünyesinde çalışmaya devam ettim.
   Bu esnada hamile olduğumu öğrendim. İşverenim hamileliğim dolayısıyla ssk sigorta bildirimini 30/09/2017 ye kadar yapmış,yani iş aktim bitiyor ve esasen işten çıkartılıyorum. Bu tarihte hamileliğimin 30.haftasında ayrılmış olacağım. Bu durumda çalışan anne adaylarına vaad edilen haklardan yararlanabiliyor muyum? Yada 32. haftaya gelene kadar sürekli sigortalı mı olmam gerekir eğer öyleyse elden ödemeyle vs şartlar sağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım,

    32. haftaya kadar sürekli sigortalı olmanız gerekmiyor. 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız. Yani işten çıkarılırsanız 90 günlük prim şartını doldurursunuz. Eğer işsizlik maaşı alabilecekseniz yine rapor parasını alırsınız. Onu da hak edemiyorsanız. İş yerine ricada bulunun 2 hafta daha sigortalı olarak çalışın. İsteğe bağlı prim ödemeleri rapor parasını karşılamıyor.

    1. Fatma dedi ki:

     Bu esnada sigorta kesintisi olmadan başka bir firmada sigortalı çalışan olarak bir süre çalışsam olur mu? Çünkü şu anki iş yerim bu kolaylığı
     sağlamıyor.

  61. mustafa dedi ki:

   Kolay gelsin öncelikle çok tessekkur ederim böyle güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için.Bir sorum olacak eşim 14 haftalık hamile şuan işkur tarafından SSK sı karşılarak araştırma hastanesinde çalışmakta.Ocak ayında sözleşmeleri bitecek başka bir iş yerinde çalışmaya başlarsa doğum parası alabilirmiyiz.
   Bir ihtimal de hastanede taşerona personele geçme ihtimali var yani ocak ayında taşeronda çalışmaya devam edebilir budurmda da doğum parası alınabılırmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    İyi dilekleriniz için teşekkürler 🙂

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün şartını sağlamış gözüküyor. Eşinizin iş değiştirmesi veya ara vermesi doğum rapor parasını etkilemez. Dikkat etmeniz gereken husus 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olması gerekiyor. Yani sigortalı bir işte çalışmalı.

  62. Seko dedi ki:

   Dogum oncesi son gunune kadar raporun basladigi tarihe kadar esim calisti.
   Ve dogum oldugu gun esimin sigortasini bitirmisler.
   Isten cikarmislar.
   Dogum oncesi analik parasini aldik.
   Dogim sonrasi ucretini alabiliyormuyoz.
   Is cikisi verdiklerinden dolayi alamiyormuyoz
   Bolgilendirirseniz sevinirim tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkış işlemi yapılmış olsa bile doğum rapor parasını alabileceksiniz. Ayrıca doğum izninde işten çıkarılan çalışanların hakları için ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  63. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   32. haftamda (20 Ekim) çalışabilir raporu alıp işyerime bildireceğim. Fakat hemen akabinde 14 günlük yıllık izine ayrılacağım. ve 34. haftamda (8 Kasım) doğum raporu alıp işyerine vereceğim.
   Böyle bir durumda sıkıntı yaşar mıyım? Yani çalışabilir raporu alıp akabinde izne ayrılırsam bi sorun olur mu?
   Diğer bir sorum da tüm raporlarımı iş yerine bildirmek dışında herhangi bir aşamada SGK’ya gitmek zorunda mıyım?
   Doğum için yurtdışında olacağımdan SGK’ya gitme durumum yok ne yazık ki.

   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım,

    32. haftada çalışabilir raporu aldığınızda normal çalışan gibi yıllık izne çıkabilirsiniz. Eğer yurt dışında doğum yapacaksanız doğum raporunu Konsolosluklardan onaylatıp kuruma bildirmeniz gerekiyor. Haricinde farklı bir bildirim yapmanıza gerek yok

  64. Didem dedi ki:

   Benim 2 cocugun var 3. Hamileligim ikizlere hamileyim doğum oarasi nekadar alacagim ve sut oarasi 6 ay boyunca ayLık olarak alan arkadasim var nasil ve bereye basvuru yapacağım onun icin tesekkurler şimdiden..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Didem Hanım merhaba,

    3. çocuktan sonra 600 tl ödenmektedir. Bu nedenle 600+600 1200 TL doğum yardımı alabileceksiniz. Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapılacaktır.

  65. habibe dedi ki:

   Merhabalar,
   Şuan 21 haftalık hamileyim doğumum ocak ayında görünüyor kasım sonunda iznime ayrılacağım yani doğuma tahmini 6 / 7 hafta kala iznime çıkmış olacağım.

   Çalışabilir raporu mu almam gerekiyor mu o vakte kadar ne zaman almam lazım, çalışamaz raporumu ne zaman almalıyım?

   Aldığım raporları işverene vermem mi gerekiyor? Rapor, süt ve doğum ücretini alabilmem için SSK ya mi başvuru yapmam gerekiyor? Ne kadar ücret alabilirim E devlette görünen ücretim 2098tl 16/06/2015 işe giriş tarihim

   Şuan için iznim bitince devam edeceğim gibi görünüyor işime, olur da edemezsem çıkışımı ne zaman bildirmem gerekiyor? Kendi çıkışımı verirsem bir hakkım oluyor mu tazminat için
   Teşekkürler 🙂

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Habibe HANIM MERHABA,

    Eğer 37. haftaya kadar çalışacaksanız 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekiyor. Raporu iş yerine bildirmelisiniz. süt parası otomatikman adınıza PTT ye yatacaktır isterseniz rapor aldıktan sonra banka hesabınızı E devletten bildirim yapıp PTT de sıra beklemeniz gerekmez. Doğum yardımı için ise Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine doğumdan sonra başvurmanız gerekiyor. Süresi yok. Doğum izni bittikten sonra işten çıkarsanız Tazminat hakkınız ve işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  66. Yavuz guler dedi ki:

   Merhaba bizim doğum gerçekleşeli 45gun oldu başvuru da bulunmadık doğum parası alamiycakmiyiz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yavuz Bey merhaba,

    Doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL yi almak için başvuru süresi yok Kaymakamlıklarda bulun sosyal Hizmet müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

    1. Yavuz guler dedi ki:

     Çok teşekkür ederim sagolun

  67. PINAR dedi ki:

   Merhaba,

   33 Haftalık hamileyim.37.haftada izne ayrılacağım.3 hafta doğum öncesi ve 3 ay 1 hafta doğum sonrası raporlu olacağım. Sigortam ile herhangi bir sorunum yok . Rapor parasını 3 hafta ve 3 ay 1 hafta olarak ayrı ayrı mı alacağım yoksa hepsini toplu mu alacağım. Bu arada brüt ücreti 5863.00 TL’dir. Toplam ne adar ücret alırım.
   Ayrıca çocuk parası ve süt parası da alabiliyor muyum?
   Teşekkürler,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Pınar Hanım,

    Kurum genellikle doğum öncesi raporunu doğumdan az süre sonra ödüyor. Doğum sonrasını rapor bitiminde alabileceksiniz. Rapor parası olarak yaklaşık 14.500 TL alacaksınız. Süt parası 133 TL otomatikman adınıza yatacaktır. Doğum yardımı için ise Kaymakamlıklardaki ilgili birimler müracaat etmeniz gerekiyor.

  68. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   Maaşımın yarısını elden alıyorum. Ekim sonunda doğum iznine ayrılacağım.
   Eylül ayının maaşını tam olarak göstereceklerini söylediler ki ben doğum iznindeyken doğum parasını sgkdan tam alabileyim.
   Bu mümkün müdür? Son ayın maaşının tam yatması yeterli midir sgkdan tam paramı alabilmek için?

   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım,

    Doğum rapor parası hesaplanırken rapor almadan önceki son 3 ayın ortalaması alınır. Son ayın tam yatması kısmen alacağınız rapor parasını artıracaktır.

    1. Suna dedi ki:

     Mrb bn şuan 32+1 haftalık gebeyim dogum öncesi calışamaz raporumu aldım izne ayrıldm bgn maaşım yanı yatan param 2000 tl nekdr bir ücret alırım

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Suna Hanım merhaba,

      Rapor parası olarak 16 haftalık yaklaşık 7.000 TL ödeme alırsınız.

      1. Suna dedi ki:

       Peki süt parası ve bir kerelige mahsus olan aile sosyal güvenlik bakanlıgının verdigi 300 tl bu alacagımız dogum parasının icindemi onlara ayrımı başvuru yapmamız gerekiyor

  69. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   Doğum parasının Sgk’dan aylık olarak alınabileceği bilgisi var diğer internet sitelerinde.
   Böyle birşey mümkün müdür? Mümkünse izlenmesi gereken yol nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım,

    Daha önce de bu konu hakkında sorular aldık. Ancak kurum üst düzey yetkilileri ile yaptığımız görüşmede böyle bir kanun veya yönetmelik olmadığını öğrendik. Dolayısı ile rapor paraları hala rapor süresi sonunda ödenmektedir.

  70. Ecem dedi ki:

   Merhabalar kurumsal bir şirkette çalışıyorum ve bebek düşünüyorum ama maaşım rapor aldıktan Sonra maaşım rapor sürecim bittikten sonramı yatacak toplu olarak yoksa her ay düzenlimi yatıyor bu durumu göre erteleme durumu söz konusu eğer toplu olarak alınıyorsa maaşım SGK da brüt olarak 4.380 tl olarak görünüyor toplam ne kadar ücret alırım detaylı bilgi verirseniz çok teşekkür ederim geçende bir arkadaşım söyledi o her ay almış kurumsal firmalarda nasıl oluyor özel sektörde kurumsallaşan bi firma da çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bazı iş yerleri çalışan mağdur olmasın diye her ay maaşını yatırıyor maaş avansı olarak. sonrasında siz kurumdan rapor paranızı aldığınızda aldığınız avansı kapatıyorsunuz. Ancak şirketlerin inisiyatifinde olan bir durum. Zorunluluk yok. Rapor parası doğumdan önceki kısım ve sonraki kısım olarak rapor sonlarında adınıza Ziraat bankasına yatıyor. Doğum rapor parası brüt maaşınızın 2/3 tutarına denk geliyor yaklaşık olarak 10.900 TL rapor parası alırsınız.

  71. İsimsiz dedi ki:

   İyi günler 17 haftalık hamileyim ve ilk gebeliğim. SGK’da görülen net maaşım 1500 TL 32.haftada doğum raporu almayı düşünüyorum ve rapor aldığım gün 10 aydır sigortalı olarak çalışıyor olacağım. Size 2 sorum olacak. Birincisi, doğum parası ne kadar alırım? İkincisi, işverenim doğum nedeniyle izne çıktığım gün işten çıkışımı verecek bu durum rapor parasını almama engel olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK da gözüken Brüt maaşınızın 2/3 oranında 112 günlük rapor parası alabilirsiniz. İşveren sizi rapor aldıktan sonra işten çıkarsa dahi rapor parasını alabilirsiniz.

  72. özden dedi ki:

   Merhaba,

   32.ci haftada hastaneden çalışabilir,Raporu alsam ve 36.cı haftama kadar çalışsam bana ne gibi faydası olur. ve bu işlemleri muhasebecimize bildirmemiz yeterli mi? sigortada 1800 tl görünüyor maaş toplam ne kadar alırım para.

   İyi Günler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. Hafta rapor alarak 37. haftaya kadar çalışmanız doğum sonrası bebeğinizle 5 hafta daha vakit geçirmenizi sağlar. Yani doğum öncesi kullanmadığınız günleri doğum sonrası kullanabileceksiniz. Maaşınıza göre yaklaşık 112 günlük 4500 tl rapor parası alırsınız.

  73. SERPİL dedi ki:

   MERHABA…

   ÖNCELİKLE KOLAY GELSİN. BİR KAÇ SORUM OLUCAK BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİRİM. İLK SORUM ; BEN 2 YILDIR BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM VE ÇOCUK DÜŞÜNÜYORUM. BUNUN SSK BANA HAMİLELİK ZAMANINDA HERHANGİ DOĞUM PARASI VEYA TAZMİNAT VERİYOR MU VERİYORSA NE KADAR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamileliğinizin 32. haftasında rapor alarak doğumdan önce ve sonra 8 er hafta doğum iznine çıkabilir ve doğum rapor parası alabilirsiniz. Rapor parası AGİ hariç net maaşınızın yaklaşık 3,5 aylı tutarıdır.

  74. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar. Ben 19 nisan tarihinde doğum iznine ayrıldım.3 mayısta doğum yaptım. 8 ağustosta da doğum iznim bitti. Fakat sgk rapor parası olarak sadece 638 tl analık ödemesi olarak aldım. 19 nisan-2 mayıs arası rapor parası. Kalan 14 haftalık ödemeyi nasıl alırım ne zaman alırım? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep hanım merhaba,

    Kalan rapor parasını Eylül ayı 8-14 ünde adınıza hesabınıza yatacaktır.

  75. isimsiz dedi ki:

   merhaba,

   Ben şu an 31+6 haftalık gebeyim. toplamda 516 gün sigortam yatmış en son 28.02.2017 tarihinde çıkışım verildi. Bu gün tekrar sigorta girişim yapıldı. bu durumda ben 1 ay boyunca calısıp daha sonra mı rapor almalıyım? yani 36. haftamda rapor alıp oyle mı calıstıgım yere teslım etmeliyim raporumu yoksa hemen alabılır mıyım. ve 36. haftaya kadar calısabılır raporuda almak zorunda mıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplamalarınıza göre doğumdan önce 90 günlük primi doldurabiliyorsanız. 32. hafta çalışabilir raporu alamadığınızdan. Hemen rapor alıp çalıştığınız yere bildirmelisiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.