• 2018 – SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;


  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 – SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Damla dedi ki:

   Merhaba 01.12.2015 Bağkur başlangıcım var 07.12.2016 da doğum yaptım. 36. Haftada doğum iznine ayrıldım. Ne kadar Doğum parası alırım.

  2. Özge dedi ki:

   Merhaba, rapor parasını alabilmek için 32. Hafta da mı sigortalı olmak gerekiyor yoksa rapor süresi bitene kadar mı

  3. Eylem dedi ki:

   17.01.2018 tarihinde SSK girişim yapıldı,maaşım 3500 brüt ,36 haftalık hamileyim,henüz rapor almadım ,çalışabiliyorum,20.04.2018 de doğum için rapor almayı düşünüyorum ,ayrıca bi evrak almam gerekir mi? çalışabilir raporu gibi,geç izne ayrılmam da bi problem olur mu ,doğum sonrası iznimi kullanmak istedim,SSK dan doğum üçreti nekadar alırım ,başvuruyu ne zaman yapmalıyım ücretle ilgili? 2. Çocuğum olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar çalışabilmeniz için 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekirdi. Mevcut durumda şimdi doğum izni raporu alırsanız 4 hafa kaybınız var. Bu 4 hafta doğum sonrasına eklenmez. Ancak aldığınız haftadan itibaren rapor paranız ödenir.

  4. Zeynep dedi ki:

   Merhaba 14.12.2017 işe giriş tarihim 33 haftalık hamileyim 32.haftada calışamaz raporu aldım buna göre doğum rapor parası alabilirmiyim alsam ne kadar alırım ne zaman yatar lütfen cavap verin iki sorumada cevap alamadım

  5. 20 Mart 2018 de doğum yaptım.tam zamanlı ve Kısmi süreli çalıştığım iki iş var. kısmi süreli çalıştığım yerden raporlu olduğum halde sigorta primimi yatırmışlar(6 gün). Bu durumda işsizlik ödeneğim kesilir mi? Bu yatırılan primi iptal ettirebilir miyim? 27 gün olmasına rağmen ilk rapor ödeneğim yapılmadı. Nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödemesi rapor ödemesini engellemez. Önemli olan iki tarafında raporu onaylaması gerekiyor.

  6. yasemin güneş dedi ki:

   merhaba 31 haftalik hamileyim. mayis sonu isten kendi istegimle ayrilacagim 32. haftada alinmasi gereken calisabilir raporunu almama gerek var mi

  7. aysun dedi ki:

   32 rapor aldım fakat işten çıkışı yapıldı çıkştan sonra 90 gun aktif gozukuyormus sigorta rapor parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    önce ki 1 yıl içinde 90 gün prim ödemeniz var ise Sağlıktan yararlanma süresi 90+10 gün. Ancak sigorta aktiflik süresi 10 gündür. Bu durumda 05/12/2017 yılında çıkan ek madde ile sadece 10 günlük rapor parası alabilirsiniz.

  8. berra dedi ki:

   merhaba ben 36 haftalık hamileyim doğum izni raporunu şimdi alabilirmiyim rapordan sonra sigortam yatsa bişey olurmu birde doğumdan sonra doğum parasını alabilmek için ne yapmam gerekiyor . Birde çocuk parası ve süt parası alabilmek için ne yapmam gerekiyor ve nerden alınıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet rapor alabilirsiniz. Ancak doğum öncesi izniniz 4 hafta olarak hesaplanacaktır. Rapordan sonra sgk nın yatmasında bir sakınca bulunmuyor.

  9. Özge dedi ki:

   Peki okulun kapandığı son gün başka bir yerden sigorta girişi yaptırsak prim ödemeye devam etmek gerekiyor mu yoksa bu haktan yararlanabilmek için sadece giriş yaptırmak gerekli mi ? Okul kapandığı günden itibaren kaç gün sonra sigorta girişi yaptırmak gerekiyor acaba

  10. Zeynep dedi ki:

   Merhaba işe giriş tarihim 14.12.2017 şu an 33 haftalık hamileyim 32.haftada calışamaz raporu aldım buna göre doğum rapor parası alabilirmiyim alsam ne kadar alırım ne zaman alabilirim……verdiğiniz bilgiler için çok teşekkur ederim

  11. Mercan dedi ki:

   Merhaba ben 21 haftalik hamileyim 7 yil ayni iş yerinde kesintisiz calistim simdi beni yillik izne cikardilar 3 hafta iznim var iznim bitince cikisim verilecek ben 24. haftalik olcam o zaman rapor parami almak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim nasil bi yol izlemeliyim cikisim verildikten sonra 2 ay daha baska bi yerde iş bulsam ve 32 haftada rapor alsam olur mu ve ben raporluyken iş yerime bi maliyetim olur mu yoksa 32 hafta rapor alip cikisim verilirse yine bu hakkim olur mu simdiden tesekkur ederim

  12. Aslı dedi ki:

   Merhaba ben su an 37 haftalık hamileyim. Rahatsızlığımdan dolayı şubat ayı 20 gün raporluydum.Daha sonra doktorum 31+3 de doğum iznine ayırdı. mart 5 te doğum iznine ayrıldım. Fakat doğumum 17 nisanda olacak. Doğum gerçekleştiğinde iş yerime bildirdiğimde doğuma kadar olan 44 günlük süre olan ödememi mi alacağım yoksa sadece 30 günlük verip diğer aylar da ay ay mı ödeme yapılır bunu öğrenebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    20 günlük raporunuz doğum öncesinde yatar. doğum öncesi raporunuz doğum sonrasında, doğum sonrası rapor ise rapor bitimin takip eden ayda yatar.

  13. Berna dedi ki:

   Merhaba
   28 haftalık hamileyim iş yerimde başka bi dükkan açıldı ver oraya geçiş yaptım sigortamı oraya geçirdiler 19 mart itibariyle nisan sonunda izne ayrılıcam sigortadan para almamı engellermi şahıs değiştiği için yeni bi iş yerinde başlamış gibi gözüküyorum şuan sigortada yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri değiştirmeniz doğum raporu ödeneğini etkilemeyecektir.

  14. S.aslan dedi ki:

   Iyi gunler 32 haftalik hamileyim ins 37. Hafta izne aytilacagim 4 yildir calisiyorum ve prim gunlerim eksiksiz odeniyor brut ucretim 3.044tl maasim 2600 tl dogum sonrasi toplu ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaklaşık olarak 112 günlük 7.576 tl ödeme almanız gerekmektedir.

  15. Özge dedi ki:

   Merhaba, ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım 23 mayısta 32. Haftam doluyor izne ayrılacağım ve 8 Haziran’da okullar kapanacak. Milli eğitim rapor süresi bitene kadar sigortalılığı devam ettiriyor mu yoksa ilişik kesiliyor mu ? Bende 112 günlük rapor parası hakkından faydalanabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Milli Eğitim okulun bitmesi ile birlikte sigortayı sonlandırıyor. Sigortanız sonlandıktan sonraki 10. güne kadar raporunuz ödenir. Kalan günleriniz ödenmez.

  16. Zeynep dedi ki:

   Ekimde.ise basladim mart ayinda ciksimi bildirdiler rapor aldim hala raporluyum 24 haftalik hamileyim cikis kagidimida.imzalamadim doksan gunu doldurmus.oluyormuyum diger isimden haziran 2017 ayrilmistim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü doldursanız da rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmanız ve bunu rapor sonuna kadar sürdürmeniz gerekiyor. Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün şartını sağlıyorsunuz.

  17. Senay dedi ki:

   32. Hafta iş göremezlik raporu aldığımda, işi bırakabiliyomuyum, yani sigortam kesiliyo değil mi, yoksa, doğuma 3 hafta kalana kadar prim ödenmesi mi gerekiyo, teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldığınızda izne ayrılabilirsiniz. izniniz başlar. Eğer isterseniz 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışıp bu 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz. Raporlu olduğunuz sürede aktif sigortalı olursunuz ancak prim ödenmez.

  18. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben 19 Mart 2018 de işten cikarildim Eylül’ün ilk haftasi muhtemel doğumum olucak 2006 yılından beri ayni işyerinde çalışmaktayım. Size sorum şu doğum parası alabilirmisin alabilirsem ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. haftaya kadar yeni bir işe girmezseniz rapor ödeneği alamazsınız. 90 gün şarını sağlıyorsunuz ancak 32. hafta rapor alacağınız aman aktif sigortalı olmalı ve rapor süresi boyunca da aktif sigortalığınız devam etmelidir.

  19. Zuhal dedi ki:

   Merhaba sgk nın hamileliğe bağlı iş görememezlik parası basvuru yaptıktan kaç gun sonra ödenir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk bölümü doğum yaptıktan sonra doğum sonrası ise rapor bitiminde ödenmektedir.

  20. berul dedi ki:

   slm 3 haftalik hamileyim yeni ise başladim doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar çalışıp rapor alır ve izin sonuna kadarda aktif sigortalığınızı devam ettirirseniz. 8+8 16 haftalık bir ödeme alırsınız.

  21. Dilek dedi ki:

   Mrb ben 2014 ten beri çalıyordum 2017 tarihinde 47 günlük çıkış yaptım tekrar ise geri döndüm 32
   Haftada rapor aldim bu benim doğum paramı etkilermi yada ne kdar para alablirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıl içinde 90 gün şartını sağlıyorsanız giriş çıkış işlemi ödenek için engel teşkil etmeyecektir.

  22. Şenay Şahin dedi ki:

   Öncelikle merhaba. Doğum iznine ayrıldım ve doğum gerçekleşti. Sgk rapor ücreti olarak 10 günlük para yatırmış. Geriye kalan 102 günlük para ne zaman yatırılır acaba ay ay mı yatar toplu mu yatar? Birde e devlette bankaya gönderildi diyor ama hesaba geçmemiş yanı nereden çekeceğim para mı yattığını nasıl anlayacağım? Çok soru oldu ama kusura bakmayın

  23. bayram mehmet dursun dedi ki:

   merhaba
   doğum parası almaya vaktim olmadı çocuğum 2 aylık oldu. başvursam para alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum yardımı için süre şartı yok Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal Hizmetler müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

  24. Gamze dedi ki:

   Bizlere yardimci oldugunuz için tsk ederim saolun ben raporumu 34 haftada verdim bi sini teşkil etmez herhalde dimi efendim tekrar tsk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu 34. hafta alıp verdiyseniz 2 hafta eksik izin kullanırsınız. İyi dilekleriniz için teşekkürler.

  25. Zeynep dedi ki:

   Merhaba 29 haftalık gebeyim 14.12.2017 işe giriş tarihim sigorta pirimlerim düzenli yatıyor 32.haftada rapor alsam işten ayrılsamda sigorta pirimlerim yatmaya devam edecek acaba işten cıktıktan sonra pirimlerim yatması rapor parası almama engel olurmu alsam ne kadar alırım aydınlatırsanız sevinirim

  26. Zekeriya dedi ki:

   Merhaba…
   Eşimin 01.11.2017 sigorta girişi bu gün de 33 haftada 37 haftaya kadar çalışabilir raporu aldı izini doğum sonrasına aktardık… doğum parası alabilirmiyiz … alabiliyorsak ödemeler ne zaman yapılıyor…

   İyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğum rapor parası alabilirsiniz. Doğum öncesi rapor ödemesi doğumdan sonra, Doğum sonrası raporun ödemesi ise raporun bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında yatacaktır.

  27. gamze dedi ki:

   serbest meslek erbabıyım herhangi bir şirkete ortak falan değilim bağkurluyum doğum parasını alabilir miyim sorum yayınlanırsa sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet kendi nam ve hesabına işyeri açanlar 120 günü doldurduktan ve borçları olmadığı takdirde doğum rapor parası alabilirler.

  28. Burcuu dedi ki:

   merhaba ,

   3 yıldır özel bir firmada çalışıyorum şuanda gebeyim rapor aldığımda izne ayrıldığım zaman firma sahibinin sigortamı bitirmesi doğrumudur. doğumdan sonra da çalışmak istemiyorum ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsanız 2017 yılı sonunda çıkan yönetmelik ile işte çıkartıldığınız tarihten 10. gün sonuna kadar ödenek alabilirsiniz. Bu nedenle işten çıkışınızı rapor bittikten sonra yapabilirsiniz. Rapor sürecinde işverene bir maliyetiniz bulunmuyor.

    1. Burcuu dedi ki:

     yorumunuz için çok tşk ederim peki raporum bittikten sonra iş verenle görüşüp çalışmak istemediğimi beyan ettiğimde tazminatımı alabiliyormuyum .

  29. Tuna dedi ki:

   Merhabalar ben asker eşiyim çalışmıyorum ama önceden 460gün gibi sigortam var süt parası ve doğum parasından yararlanabiliyormuyum ne kadar yardım alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan doğum yardımı ödemesini alabilirsiniz.

  30. Emine dedi ki:

   Merhaba bir sorum olcaktı 17.01.2018 tarihinde işe başladım ve aynı gün sigortam başladı doktorum haftaya gel doğum izni raporunu başlatalım 8 haftan boşa gitmesin dedi ben şuan doğum parasından faydalanabiliyorumuyum artı doğum izni raporu alıpta çalışmaya devam ettiğim takdirde sigorta pirimimin yattığı tarihte yinede doğum parasından faydalanabiliyormuyum yoksa doktorun raporu imzalamadan 90 günü tamamlamış mı olmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 90 gün priminizin olması gerekiyor. 32. hafta çalışabilir raporu olabilirsiniz. Buna göre 37 haftaya kadar da 90 günü sağlamış olursunuz. Doğumdan önceki 5 haftayı da doğumdan sonra kullanabilirsiniz. Raporlu iken çalışamazsınız ancak iş veren raporu onayladıktan sonra ister ise prim yatırabilir.

  31. isa dedi ki:

   eşim 4D taşerondan kadroya geçecek sgk dan iş görememezlik degil de kurum dan maaşı memurlar gibi yatmayacak mı.eşim mayıs ın 28 35 haftada dogum yapacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4/d kapsamında çalışan işçiler hakkında 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaz. Bu işçiler, 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine tabidir. Buna göre yine ödemeler sgk dan yapılacaktır.

  32. feyza dedi ki:

   merhaba ben işten ayrıldım 2 ay oldu yanlız 1 yıl ıcersınde 157 gunum gorunuyor ısten ayrıldıgım ıcın bende yararlanabılıyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için aktif sigortalı olmalısınız.

  33. Gülxan dedi ki:

   Mrb benim sigorta başlangıç tarihi 5 ekim 2017 18 şubatta 2018de doğum yaptım tahmini nekadar rapor parası alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 1 yıl içindeki priminiz 90 günü doldurdu ise Brüt maaşınızın 2/3 ününün 112 günlük kısmını alırsınız. Buda yaklaşık olarak 4000 tl civarında olur.

  34. BERAT dedi ki:

   MERHB: EŞİM 4-5 AYLIK HAMİLE VE BİR İŞ BULMUŞ ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYOR VE DOĞUMDAN SONRA DA ÇIKIŞINI VERECEK. 3-4 AY SİGORTALI ÇALIŞMIŞ OLACAK ŞAYET BÖYLE BİR DURUMDA NE KADAR DOĞUM YARDIMI FALAN ALABİLİR AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM….(2011-2012 DE SSK GİRİŞİ VAR)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 90 günü tamamlayıp 32. hafta rapor alırsa (çalışabilir veya izin raporu). 8+8 toplam 16 haftalık rapor parası yaklaşık 4250 TL civarı bir ödenek alır. Ancak Doğum sonrası değil Doğum raporu bittikten sonra işten çıkması gerekmektedir. Rapor süresince sigortalı olmalı.

  35. AYŞE dedi ki:

   Merhaba , işkur çalışanıyım 9 aylık çalışma sürem var şuan 4.5 aylık hamileyim 30 haziranda çıkışım olacak süremiz dolacak ağustosun 10 u gibi doğum yapıcam doğum parası almak için ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    TYP bağlı çalışan olarak rapor alırsanız doğum rapor ödeneğinden yararlanamazsınız.

  36. Gamze dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin ben Kasım 2017 ayindan itibaren sigortalıyim 5 aydır sigortam aralıksız yatıyor 90 dünü doldurdum yani sigortalı raporun elimde isyerininin muhasebesine verdim benim bu dediginiz paraları almam için neler yapıp nerelere başvurmak gerekir bide ne kadar alirim yardimci olursanız sevinirim tekrar tsk ederim kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü doldurup 32. haftada raporunuzu alıp iş yerine bildirim yaptıysanız muhasebe birimi raporunuzu onaylayarak sgk ya bildirim yapacaktır. Bunun haricinde sizin yapmanız gereken başka bir işlem yok. Ancak doğum yardımı için doğumdan sonra Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurarak Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan ödemeyi alabilirsiniz. Eğer asgari ücret alıyorsanız yaklaşık 4250 tl 16 haftalık ödeme alırsınız.

  37. Gizem dedi ki:

   Merhaba,
   Doğum rapor paramı parça parça alabilme imkanım var mı yoksa hepsini işe başladıktan sonra toplu mu alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu paraları genellikle doğum öncesi ve doğum sonrası olarak iki parça ödenmektedir.

  38. Merve dedi ki:

   Eşim özel bir bankanın munzam sandığına bağlı olarak çalışmakta. SGK değil. Ben çalışmıyorum. Dogum parası ve süt parasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı ve süt parasından yararlanabilirsiniz.

  39. Zeynep dedi ki:

   29 haftalık gebeyim 14.12.2017 ìş giriş tarihim sigortam düzenli yatıyor asgari ücretle calışıyorum doğum Parası alabilirmiyim ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün şartını tamamlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla 32. hafta rapor alıp 112 günlük rapor parasını alabilirsiniz yaklaşık 4300 tl

  40. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim….

  41. öznur dedi ki:

   MERHABA. 9 haftalık gebeyım. primlerim eksiksiz ödeniyor. 2100 tl olarak yatıyor primlerim. ortalama ne kadar rapor ücreti alırım ? simdiden tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    112 günlük yaklaşık 5200 TL ödeme alırsınız.

  42. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  43. Esra dedi ki:

   Merhaba 657 ye tabi çalışan memurlarda yararlanabiliyor mu bu yardımdan teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımından her vatandaş yararlanmaktadır.

  44. Derya dedi ki:

   10 bin doğum parasini almamiz icin ne kadar sure sigortali calismamkz gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir yıl içinde 90 gün prim ve en az 3000 tl brüt maaşınızın olması gerekmektedir.

  45. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. .

  46. Yıldız dedi ki:

   Ben 7 aralık 2017 de ise başladım ama e devlette ocak Şubat primlerim görünüyor fakat aralık görünmüyor..su an 35 haftalık hamileyim 30 marta kadar çalışabilir raporum var..martta da prim yatınca ocak subat mart (30+30+30) toplamda 90 gün olacak bu doğum parası almam icin yeterli olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aarlık ayında sigorta girişiniz yapılmamış. Eğer 90 günü doldurursanız rapor ödeneğini hak etmiş olursunuz.

   2. Yıldız dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. ..rapor tarihim 30 martta bitiyor mart 31 olması sebebiyle sgk tarafından herhangi bir sorun teşkil eder mi raporumu 1 nisana uzatmaya çalışmalı mıyım?normal şartlarda martta 30 gun prim yatınca 90 günü tamamlıyorum..

  47. Sevgi dedi ki:

   Herkesin sorusunu yanılıyorsunuz ben iki üç gündür bekliyorum

  48. seda dedi ki:

   merhaba , ben 9 nisanda sigortalı işe başlayacağım. tam olarak o zaman 19 haftalık hamile oluyorum . ve asgari ücretle çalışacağım. ben de alabilir miyim. ne kadar alırım .aynı iş yerinde de geçen senede çalışmıştım. 6 ay boyunca . sezonluk çalışıyorum turizim sektöründe.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftayı doldurduğunuzda 90 günü tamamlıyorsunuz. Bu durumda rapor alarak rapor süresince de işten çıkatılmazsanız 112 günlük ödeneği alabilirsiniz.

    1. Seda dedi ki:

     Peki bu 90 günün içinde rapor kullansam sorun olur mu? yada kullanmasam ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      90 gün içinde rapor kullanmanız sorun olmaz ancak bu süre değil prim şartı. Priminiz doksan günü bulmaz ise ödenek alamazsınız. Raporlu olduğunuz günlerde prim ödenmez.

  49. Sevgi dedi ki:

   Cevabınızı bekliyorum

  50. Melek dedi ki:

   Maaşı SGK tavanının üzerinde olan kişiler için hesaplama yine brüt maaşın 2/3 ü kadar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Rapor parasında kıdem tazminatı gibi belirlenmiş bir tavan yok. Her halukarda brüt maaşın 2/3 ü ödenecektir.

  51. Sevgi dedi ki:

   Lutven cevaplar misiniz sorunu bilgi verirseniz sevinirim

  52. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  53. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  54. Arif dedi ki:

   Eşim ücretli öğretmen 34.haftada çalişamaz raporu aldı 90 gün prim şartı var son üç ayda aldığı maaş ve prim gün sayısı düşük acaba doğum parası alabilir mi alsa da 4000 liranın altında mı alır
   yoksa eşitlenır mi bide milli eğitim çıkışı verdi heehangi bir sorun olur mu

  55. fatma dedi ki:

   01.02.2016 Tarihinde ise basladım 17.04.2017 tarihinde işten cıktım 08.01.2018 tarihinde yeniden ise basladım işe basladıgımda 24 haftalık hamileydim suan 32 hafta 5 gunluk hamileyim calısabılır raporu aldım doktorumdan rapor parası alabılırmıyım ne kadardaha calışmam gerekiyor teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. hafta izne çıktığınızda 90 gün primi sağlıyor gözüküyorsunuz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.