• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. seda dedi ki:

   merhaba , ben 9 nisanda sigortalı işe başlayacağım. tam olarak o zaman 19 haftalık hamile oluyorum . ve asgari ücretle çalışacağım. ben de alabilir miyim. ne kadar alırım .aynı iş yerinde de geçen senede çalışmıştım. 6 ay boyunca . sezonluk çalışıyorum turizim sektöründe.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftayı doldurduğunuzda 90 günü tamamlıyorsunuz. Bu durumda rapor alarak rapor süresince de işten çıkatılmazsanız 112 günlük ödeneği alabilirsiniz.

    1. Seda dedi ki:

     Peki bu 90 günün içinde rapor kullansam sorun olur mu? yada kullanmasam ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      90 gün içinde rapor kullanmanız sorun olmaz ancak bu süre değil prim şartı. Priminiz doksan günü bulmaz ise ödenek alamazsınız. Raporlu olduğunuz günlerde prim ödenmez.

  2. Sevgi dedi ki:

   Cevabınızı bekliyorum

  3. Melek dedi ki:

   Maaşı SGK tavanının üzerinde olan kişiler için hesaplama yine brüt maaşın 2/3 ü kadar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Rapor parasında kıdem tazminatı gibi belirlenmiş bir tavan yok. Her halukarda brüt maaşın 2/3 ü ödenecektir.

  4. zeynep dedi ki:

   merhaba ben 2013 yılından beri aynı iş yerinde çalışıyorum ve aynı iş yerinde 2017 ağustos ayında sözleşmeli kadrosuna geçtim şuan 22 haftalık gebeyim bu şartlarda bende bu doğum parasından yararlanabiliyor muyum , bunun için nasıl bir yol izlemem gerekli ve ne kadar doğum parası alabiliyorum ?

  5. Sevgi dedi ki:

   Lutven cevaplar misiniz sorunu bilgi verirseniz sevinirim

  6. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  7. Ayşe dedi ki:

   Merhaba
   Ben 08.04.17 de işe başladım şuan 6 haftalık hamileyim 2000 tl net maaş yatıyor doğum parası toplam ne kadar alırım bide bi yere başvuru yapmamız gerekiyormu şimdiden teşekkür ederim

  8. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  9. Arif dedi ki:

   Eşim ücretli öğretmen 34.haftada çalişamaz raporu aldı 90 gün prim şartı var son üç ayda aldığı maaş ve prim gün sayısı düşük acaba doğum parası alabilir mi alsa da 4000 liranın altında mı alır
   yoksa eşitlenır mi bide milli eğitim çıkışı verdi heehangi bir sorun olur mu

  10. Neslihan cihan dedi ki:

   03.10.2017 tarihinde ise başladım 24 haftalık gebeydim
   30 haftalık iken rahatsızlandım yüksek tansiyon sebebiyle bebeğim karnimda öldü 18.12.2017 tarihin de sezeryanla doğum yaptırdılar 112 gunluk analık raporu verdiler. 12.04.2018 tarihinde raporu bitiyor .bebegin doğal yolla öldüğüne dair hekim raporu var 170i aradım raporla birlikte bebegin ölüm belgesinide sgk ya teslim et dediler. Yani bu durumda rapor parasi alabilirmiyim

  11. fatma dedi ki:

   01.02.2016 Tarihinde ise basladım 17.04.2017 tarihinde işten cıktım 08.01.2018 tarihinde yeniden ise basladım işe basladıgımda 24 haftalık hamileydim suan 32 hafta 5 gunluk hamileyim calısabılır raporu aldım doktorumdan rapor parası alabılırmıyım ne kadardaha calışmam gerekiyor teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. hafta izne çıktığınızda 90 gün primi sağlıyor gözüküyorsunuz.

  12. Dilek dedi ki:

   merhaba ben 29.11.2017 de dogum yaptım aynı iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum ne kadar doğum parası alabilirim acaba v eüçüncü çocuğum benim başka bir hakkım varmı teşekkür ederim şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretli iseniz 112 günlük rapor parası olarak yaklaşık 4250 tl rapor parası, ayrıca kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal güvenlik müdürlüğüne müracaat ederek 600 tl doğu yardımı alabilirsiniz.

  13. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 5 yıldır özel sektorde calismaktayim suan 10 haftalık hamileyim bana verilen bilgiye göre önce hamile raporunu sunup sonra doğum izni olan.raporu sunmam mi gerekiyor brüt 2350 net 1899 maaş alıyorum doğum parasi nekadar oluyor ayrıca iş yeri hamilelik sebebiyle çıkış verirse işsizlik maasindan faydalanabiliyor muyum şimdiden tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni raporu zaten hamile olana verilir. Tekrar hamilelik raporu vermenize gerek yok. 2350 tl maaş göre 112 günlük ortalama 5.848 tl maaş alırsınız. İş yeri işten çıkartırsa işsizlik maaşı alabilirtsiniz

  14. Ayşe dedi ki:

   5 yıldır ozelsektorde çalışmaktayım şuan 10 haftalık hamileyim iş yerine şuan hamile olduğumu söylemedim bana hamile raporunu insan kaynaklarina sunmami söylediler .hamile raporunu sundukdan sonra doğum izni raporunu sunmam gerekiyor bu konuda beni aydınlatırsanız misiniz bide brüt 2350 net 1900 maaş alıyorum nekadar doğum parası alırım ayrıca iş yeri rapordan sonra çıkış verir büyük ihtimalle bu ihtimali göz önünde bulundurarak iş yeri çıkış verdiğinde işsizlik maasindan faydalanabilir miyim şimdiden teşekkür ediyorum bilginiz icin

  15. fatma dedi ki:

   01.02.2016 Tarihinde ise basladım 17.04.2017 tarihinde işten cıktım 08.01.2018 tarihinde yeniden ise basladım işe basladıgımda 24 haftalık hamileydim suan 32 hafta 5 gunluk hamileyim calısabılır raporu aldım doktorumdan rapor parası alabılırmıyım ne kadardaha calışmam gerekiyor teşekkürler

  16. meltem dedi ki:

   Kolay gelsin… Ben ders saati ücreti karşılığında fahri kuran kursu öğreticiliği yapıyorum … Göreve 25 eylül 2017 de başladım şuan 25 haftalık gebeyim doğumum 17 haziran 2018 gözüküyor benimde bu haktan faydalanmam için ne kadar süre daha çalışmam gerekiyor ?? Cevap verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar toplamda 90 gün süreyi tamamlamanız gerekmektedir. Prim günlerinizi kontrol ederek kalan gün sayısını hesaplayabilirsiniz.

  17. SILA dedi ki:

   merhabalar,
   doğum öncesi çalışabilir raporu aldım. daha sonra 4 kasım 2017 tarihinde çalışmaz raporumu aldım ve 20 kasım 2017 yılında doğum yaptım. 23 şubat 2018 yılında raporum bitti. bu güne kadar her hangi bir ödeme almadım. 3,5 yıldır çalışıyorum. asgari ücret alıyorum ödemem ne zaman gerçekleşir ve ne kadar olur.
   ayrıca süt parası raporun içinde mi oluyor ayrı olarak mı yatıyor.

  18. Fatma dedi ki:

   Mrb Ücretli öğretmenler doğum parası alabiliyor mu ? İkiz bekleyen anneler kacıncı haftada doğum iznine ayrılabilir? Net bir maaşımız yok ama ortalam 1400 lira alıoruZ ne kadar doğum parası alırım.

  19. Cemile Özberk dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ve bnm 15 tstildrb öncesinde bir hafta İznim var sonra iki hafta tstuk sonra okul açılınca da bir hafta daha izinmi kaldım ben sinrsfsn okuluma decsn ettin şuanda çalışıyorum anskik doğum rapor ücreti alabilir miyim acaba.?? alırsam tahmini ne kadar olur eşi de ücretli öğretmenlik yapıyor.tsk

  20. meltem dedi ki:

   Kolay gelsin… Ben ders saati ücreti karşılığında fahri kuran kursu öğreticiliği yapıyorum … Göreve 25 eylül 2017 de başladım şuan 25 haftalık gebeyim doğumum 17 haziran 2018 gözüküyor benimde bu haktan faydalanmam için ne kadar süre daha çalışmam gerekiyor ??

  21. TUĞBA dedi ki:

   Merhaba,
   Aynı iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum, 5 haftalık da gebeyim. Doğumum da 20 ekime denk geliyor. Fakat şu an çalıştığım iş yerinden ayrıldım.
   Ne zaman yeni bir işe başlayıp sgk girişimi yaptırırsam doğum parası alabilirim.

   TEŞEKKÜR EDERİM.

  22. Nur dedi ki:

   Mrb suan 5 aylik hamileyim calistigim yer sigortami daha yapmadi bu ay yapacagini soyledi daha doguma 4ay var ben hangi yardimlardan faydalana bilirm ve is gorememezlik parasi alabilirmiyim

  23. ilknur dedi ki:

   merhaba ben 9.subat da dogum yaptim,daha önce calismisligim yok avusturya vatandasiyim yani mavi kartim var kimlik nrasi vs yaziyor her islemimi trde bu mavi kartla yapiyorum,bu durumda dogum parasindan yararlanabiliyormuyum??

  24. Zehra dedi ki:

   Merhaba
   Ben su an 38+3. Gunluk gebeyim.37.haftada is goremezlik raporumu aldim.Askeri ucret uzerinden maasim yattigi zaman ben ssk dan dogum parasi ne kadar alabilirim?

  25. Şenay Şahin dedi ki:

   Merhaba daha önceki sorum yayınlanmadı bir türlü ama belki bu cevaplanabilir. Alo 170 i aradığımda işten çıkarılırsanız 10 günlük rapor parası yatar değişiklik yapıldı diyorlar ben her türlü şartı sağlıyorum ama ücretli öğretmenim ve işten çıkarabilirler alamazsınız ücret diyorlar doğru mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önceki sorunuz cevaplanmıştır.

    1. Şenay Şahin dedi ki:

     Milli eğitimle görüştüm ve dediler ki Zaten Doğum durumu olduğu için çıkışınızı vermeyeceğiz okullar kapanana kadar sistemde aktif olacaksınız sadece kazanç prim 0 diye gireceğiz dediler sanırım böyle bir durumda para alabilirim dimi

     1. gizem dedi ki:

      şenay hanim ayni durumda bende magdurum .bende bu konuda net bilgi ariyorum fakat ulaşamadım .bimer e yazdim cvp bekliyorum .sizde yazin lütfen .

  26. şakir dedi ki:

   merhaba eşim işe giriş tarihi 02.01.2018 doğum eylülde gercekleşeçek 90 iş gününü tamamlayacak ama 32 hatfa dolduramayacak bu nedenle doğum hakkı yani doğum parası alabiliyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece 90 günü tamamlaması yeterli değil 32. hafta rapor alacağı zaman sigortalı olmak zorunda. Eğer 32. haftaya kadar çalışamaz ise 90 günü tamamladıktan sonra işi bırakıp 28-30 haftalarda tekrar işe başlayıp 32. haftada rapor alabilir.

  27. serdar dedi ki:

   merhaba,
   benim eşim yabancı vatandaş ancak TR’de evlendik ve ilk çocuğum 2013’de, 2. çocuğum da 2018 de dünyaya geldi. doğum yardımı için başvuru yaptık Sosyal Hizmet Merkezine; ancak doğum izni parası için nasıl başvuru yaılacağını bilmiyoruz. eşim 1 yıldır TR’ de çalışıyor sigortalı olarak, ayrıca benim de SGK’m var. bu parayı ne şekilde alabiliriz? yardımcı olursanız çok memnun olurum

  28. Nursel dedi ki:

   Merhaba suan da 24 haftalik hamileyim 1 ocak 2018 de isten çıkışım oldu . Son bir yılda 90 gün prim olması gerekiyor diye okuyorum fakat benim 2.3 aylık raporlarım vardı haziran 15 de doğum yapıcam hazirandan hazirana mi 90 gün olması gerekiyor . Birde arkadaşım nisan ayında bir is yeri açacak bana bir ay orada çalışmamı teklif etti ve ben bir ay çalıştığımda 32 haftalik olmuş oluyorum ordan rapor alsam rapor ücretini alabiliyormuyum. Yani Son bir yıl 90 gün var ve bir ay aktif çalışmış olucam alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Hazirandan Hazirana 90 gün prim gerekiyor. İsterseniz arkadaşınızın işinde 32. haftadan önceki 1 ay çalışabilirsiniz. Aynı yerde 90 gün doldurma zorunluluğu yok. 32. hafta rapor alarak doğum izin parası alabilirsiniz.

  29. Hoca dedi ki:

   32 haftada calisabilir raporu aldım.su an 35 haftadayım.istersem bu hafta işi birakabilirmiym.yani çalışamaz raporu alabilirmiyim.birde 89 gün sigorta pirimim var.ben ayrıldıktan sonra ay sonunda pirimim yatsa bu haktan yararlanabilirmiyim.

  30. Ozge dedi ki:

   Merhaba benim doğumum temmuzun ilk haftası olarak görünüyor.Doğum öncesi kullanmam gereken izni doğum sonrasına aktarabilıyor muyum yani 5 haftayı.Milli eğitiminde çalışan sorumlu personelin dediği doğum yaz tatiline denk geldiği için bu izni kullanamadığım.Okul müdürü ise kullanabileğimi söylüyor.Net bilgi verir misiniz şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar çalışarak tatile gelse de gelmese de doğum sonrası kullanmadığınız haftaları kullanabilirsiniz.

  31. Sevtap dedi ki:

   Merhaba şu anda 20 hafta 4 günlük hamileyim ve 19 yıldır çalışıyorum 3.cü hamileliğim 32.haftada rapor alırsan alacağım ödeme yaklaşık ne kadar olur

  32. mert dedi ki:

   Eşim 02,01,2018 tarihi itibari ile 32 haftalık gebelik raporu adlı
   02,08,2018 Tarihinde 36 haftalıkken eken doğum yaptı iş görmezlik ödemesini incelediğimde emzirme 149,00TL analık ücreti 1668.70TL olarak görünüyor sitemden Rapor bitiş tarihi ise 07.02.2018 yatan para doğum öncesi yatan ücret sanırım toplamda ne kadar tutar ve ne zaman kalan ödemenin yapılması gerekiyor.

   1. mert dedi ki:

    Doğum tarihinde yanlışlık oldu 08,02,2018

  33. Ferhan Gülcan dedi ki:

   Merhaba. 36.haftada Doğum iznine ayrıldım izne ayrıldığımda 60 günlük prim görünüyordu. Rapor bitimine kadar prim yatırılırsa Doğum parası alabilir miyim? 32.haftada aktif sigortalıydım.

  34. CansuTorun dedi ki:

   Merhaba.
   7 şubatta 32.haftamda çalışabilir raporu aldım.
   Doktoruma şubat ayının sonuna kadar calisacagimi raporu o zamana kadar yazma şansı olup olmadığını sordum. Yazabilirim dedi 32den 35e kadar çalışabilir raporu yazdı. Tekrardan çalışamaz raporu almama gerek var mı dedim hayır bu rapor her ikisinin yerinede geçtiğini söyledi. Tekrardan çalışamaz raporu almama gerek yokmuş. Bu mümkün mü?

  35. Murat dedi ki:

   Merhaba, eşim 2017 temmuz ayından itibaren özel sektörde çalışıyor, iş yoğunluğu ve hamilelik sürecindeki zorluklar nedeniyle istifasını istedi ve ihbar süresini bekleyip 29 mart’ta işten çıkacak. 32.haftaya 3-4 hafta kalıyor. 90 günlük ve 120 günlük prim dolmuş oluyor ancak doğum raporu parası almak için aktif sigortalı olmamız gerekli sanırım. Rapor için hastaneye gitmeden birkaç gün önce babasının işyerinde sigorta başlangıcı olsa yeterli olur mu, yoksa 29 mart iş çıkısında boşluk vermeden 29 martta sigorta başlangıcı yapılması mı gerekir?
   Teşekkürler.

  36. Esran dedi ki:

   Merhaba
   Ben 6 haftalıkken işten ayrıldım ve şuan 14 haftalık hamileyim ve tekrardan ise başlayacağım ben doğum parası alabilcekmiyim

  37. S..... dedi ki:

   Mrhb 2010-2015 arası 5 yıllık primim var 3 yıl aradan sonra 2017 aralık da tekrar başladım işe 3 haftalık gebeyim hangi haklardan yararlanabilirim

  38. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 32. Haftam mayıs sonuna denk geliyor ayrıldıktan bir hafta sonra okul kapanacak rapor parası almama engel teşkil edermi

  39. Gülşah dedi ki:

   Merhabalar 24.10,2017 den bugüne özel kreşte müdürlük yapıyorum sigortam eksiksiz yapıyor 4/a hizmet dökümü ektedir göre ekimde 474 Kasım aralık 1774.50 ocak 2.029.50 TL maaş görünüyor o brüt tabi sanırım şubat primi henüz yatmadı ama bugün 555 gün primi var öngörülen doğum mayıs başı bu tutarlara göre
   *ne kadar doğum parası alırım
   *doğum iznine 32+0günlükken mi çıkmak gerek
   *doktorun rapor vermesi yeterli mi yoksa bu raporu iş yerine veya sgk vermek gerekli mi
   *doğum parasını almak için rapor harici doğum sonrası yapılması gereken bir işlem var mı yeni bir rapor belge vs gibi

  40. Zehra dedi ki:

   Merhaba

   Benim bugün 32.haftam oldu. Hastaneye gittim 35.haftaya kadar calışabilir raporu aldım. Muhasebecimizde senin gibi bir calısan daha 32. haftada çalışabilir raporu aldı dogum parasını alırken cok zorlandı alamayacaktı neredeyse dedi böyle bir durum var mı? Benim 35. haftada tekrar hastaneye gidip çalişamaz raporu almam gerekiyor mu sisteme otomatik düşcek mi çalışamaz olarak?

  41. Zeynep dedi ki:

   Merhaba şuan 24 haftalık hamileyim 2016 yilindan buyana sigortam var ve erken doğum riskim çok yüksek .ayrıca böbrek nakilliyim.%70 raporumda mevcut.24 haftalık iken isten ayrılırsam doğum parası alabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar hastalık raporu alıp 32. hafta doğum raporu alır ve 90 günlik hizmet süre şartını sağlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  42. Cansu dedi ki:

   Merhaba
   İşe giriş tarihim 1 ocak 2017 çıkış 7 ekim 2017 tarihinde işten ayrıldım şuan tam 25 haftalık hamileyim haziran 15 2018 tarihinde doğumum sigortadan arkadaşa sordum para almaya hak kaZanıyorsun ama 1 ay kendini sigortalı göstermen gerekiyor dedi benim soracağım şu 32. Haftada rapor alınması gerekiyor ya 26 martta sigortamı başlatsam 26 nisanda rapor alsam 32 hafta 2 gün oluyor doğru mu yapmış olurum yoksa raporu 31 hafta 4 veya 5 günlükken mi almalıyom ?İkinci sorum ise 1 aylık sigortalı olmanız gerek deniliyo hemde sigorta aktif olması şimdi ben bu raporu alırken 26 günlük sigortalı olsam oluyor mu yoksa 30 gün sigortayı doldurup 2. Aya geçtiğimizde mi almam gerekir yani dolu dolu 30 gün mü olmalı yoksa 30 gün sigorta limiti içerisinde mi rapor almalıyım

  43. Asya dedi ki:

   Mrb ben çalışıyorum 37 haftalik izne ayrilicam 02.04.2018 tarihinde doğum gözüküyor 1.700 lira maaş ne kadar doğum parası alabilirim

  44. Melek dedi ki:

   Ben ikiz dohurdum ve 31 haftada erken dohum oldu çalışıyor ve ssk liyim 23 gündür doğum yapali 1600 tl calisiyodum ne zaman ssk parası yatar ve ne kadar yatar acaba doğumdan önceki raporu da ssk verdim sonraki ni de eksik bise y varmı acaba

  45. NAZ dedi ki:

   Merhaba, benim gecen seneden 60 gün sigortalı , Şuan hamileyim Çalışıyorum 32. haftama kadar çalışsam sigortadan yararlanabilirmiyim?

  46. Ceyda dedi ki:

   Merhaba, 22 haftalık hamileyim ancak hamilelikte zorlandığım için işten ayrılmayı düşünüyorum. Temmuzda doğum yaptığımda son 1 yıl için 90 gün prim şartını sağlıyor olacağım. 32. haftada (mayıs ayında) doğum iznine ayrıldığım sırada başka bir yerde aktif sigortam başlamış olursa doğum parasını alabilir miyim?
   Bu durumda doğum param nasıl hesaplanacak? Nisan-mart ve şubat aylarına göre hesaplanacak ise nisan ve martta sigortam olmayacağı için yalnızca şubatı mı baz alacak? Çok teşekkürler.

  47. Sema dedi ki:

   19 haftalık hamileyim 3.cocugum 600 TL yardım sut parası ve rapor parasından yararlanmak istiyorum bir hata yapmamak icin soruyorum SGK liyim Doğumda 90 gün primim mevcut olacak fakat 32. Haftam dolduğunda eğer çalışamaz raporu alır isem ve hastanenin hesapladığı tarihten varsayalimki 1-10 gün gibi erken Doğum yaparsam ki çoğu Doğum bu şekilde gerçekleşiyor Doğum öncesi kaybolan 1-10 gün arası raporlu günüm Doğum sonrasına ekleniyormu ekleniyorsa bunun icin yapmam gereken bir işlem varmi yanlış hatırlamıyorsam diğer çocuklarım 2004 ve 2006 da doğdu onlarda uyarılmadım yada olmadığı icin aldığım para 112 günlük degildi

  48. Zeliha dedi ki:

   Merhaba

   22 haftalık hamileyim 9 aydir sskli olarak çalışıyordum ancak 28.02.2017 tarihinde ssk çıkışım verildi ertesi gün başka isyerinde sskli olarak calismaya basladim ama girişim 02.03.2017 taridinde oldu mayısın ilk haftasi 32. Haftam doluyor rapor alıcam son 3 ay icerisindeki bu 1 (bir) günlük eksiklik rapor parasını almamı etkiler mi acaba

   1. Zeliha dedi ki:

    Merhaba

    22 haftalık hamileyim 9 aydir sskli olarak çalışıyordum ancak 28.02.2018 tarihinde ssk çıkışım verildi ertesi gün başka isyerinde sskli olarak calismaya basladim ama girişim 02.03.2018 taridinde oldu mayısın ilk haftasi 32. Haftam doluyor rapor alıcam son 3 ay icerisindeki bu 1 (bir) günlük eksiklik rapor parasını almamı etkiler mi acaba

  49. Didem dedi ki:

   3 seneden beri kesintisiz çalışıyorum şuanda 30 haftalık hamileyim riskli gebelik olduğu için hamile kaldığımdan beri doktor sürekli istirahat raporu yazıyor primlerim kimi ay 10 gün kimi ay 5 gün kimi ay 1 gün kimi ay hic yok asgari ücretle çalışıyordum bu durumda asgari ücret üzerinden yatacak olan 16 haftalık doğum paramı etkilermi ne doğum param ne kadar yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası toplam 90 günden hesaplanacak. Bir kaybınız olmaz. Asgari ücretli olarak yaklaşık 4150 tl civarı 112 günlük rapor parası alabileceksiniz.

    1. Didem dedi ki:

     Asgari ücret üzerinden neden peki bu kadar düşük oluyor ben 2018de doğum parası 5500 tl oldu diye biliyorum primler olmadığı içinmi benim aracagim para düşüyor

  50. Berçem dedi ki:

   Merhaba iyi günler , benim aktif sigortam toplam uzun vade gün sayım 136 gün ama çıkışım yapıldı. 31.03.2017 de ve şu an 20 haftalık gebeyim 01.03.2018 şu an da sigortalı işe yeni başladım bende doğum parasından yararlanabilir miyim ?doğumum 20.07.2018 o zamana kadar da sigortalı olucam ?

  51. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

   1. BÜŞRA dedi ki:

    Cevap alabilir miyim

  52. tuğba dedi ki:

   merhaba ucretlı ogretmen olarak calısıyorum 90 gunluk prımım mevcut.6 hazıran da 32.haftam oluyor ve rapor alıp okuldan ayrılacagım. 8 hazıranda okullar kapanıyor otomatıkman ısten cıkarılmıs olacaktım.bu sartlarda dogum ucretınden yararlanabılıyor muyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinden önce 112 günlük rapor paranızın tamamını alacaktınız. Ancak bu tarihteki kanun değişikliği ile raporlu iken ne sebeple olursa oldun iş feshi olduktan sonraki 10 güne kadar rapor parası ödenir.

    1. tuğba dedi ki:

     bu kanun tam olarak nedir bılgınız varmı? bu haksızlık !!

  53. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben 39.haftanin içindeyim raporluyum su anda. 12 Mart’ta raporum bitecek. Sormak istediğim şey raporum bitti mesela rapor bittikten bir kaç gün sonra doğum olursa doğum sonrası verecekleri rapor da sorun olur mu. Bu konuda ne yapılabilir ki bilemedim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sıkıntı olmaz. Yine toplamda 16 haftalık bir raporunuzu olacaktır. Sadece doğumdan öce kullandığınız günler kadar doğum sonrasından eksik kullanırsınız.

    1. Filiz dedi ki:

     Anladım teşekkür ederim

  54. Meryem oyman dedi ki:

   1 ekim 2017 de doğum yaptım doğum sonrası iznim 23 aralıkta bitiyordu fakat üç ay daha uzattım yani mart 23 de iznim bitiyor doğum öncesi rapor param aralık ayında yattı fakat doğum sonrası rapor param hala yatmadı iznim bitip ise döndükten sonra mi yatacak

  55. funda k dedi ki:

   merhaba, suan 15 haftalik gebeyim 32 haftaya kadar toplamda 120 gun prim gununu dolduruyorum 32 haftadan once isden ayrilmak zorundayim bu durumda ne kadar ödenek alicam ve 32 hafta öncesinde tekrar sigorta yatirmam gerekir mi ve dogum parasini dogumdan hemen sonra izin suresi bitince mi alicam calismiyor olucam izin dikkate alinmayacak mi yada

  56. Naz dedi ki:

   Merhaba ben asgeri ücret maaşı alıyorum yani 1600 rapora ayrıldığım da bana nekadar para verilcek ayriyetten her ay maaş alıyomuşum gibi yatıra bilirlerlmi her ay 2 senidir sigortam düzenli olarak yatıyor

  57. özge dedi ki:

   Merhaba 26 haftalık hamileyim. 2 işte çalışıyorum sigortalı olarak. 2. işime 24.02.2018 tarihinde başladım. yani 4 gün önce . diğer işyerinde de sigortam devam ediyor fakat burdan ayrılacağım.11.04.2018 de 32 haftalık hamile olacağım. iki sigorta birbirini tamamlar mı? yoksa rapor tarihimi ileri bir tarihe mi almalıyım?

  58. Sibel dedi ki:

   Mrb ben 1.12.2017 işten hamile olduğum iç n çıkarıldım.su an işsizlik ödeneği alıyorum.24 haftalık hamileyim.32 haftada doğum rapor parası alabilirim.yoksa illa çalışıyor olmak mı lazim

  59. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

  60. merve dedi ki:

   merhaba 27 haftalık hamileyim bu hafta işten ayrılacağım 32.haftaya kadar sigortalı gözükürsem rapor alıp para almaya hak kazanabiliyor muyum

  61. Leyla dedi ki:

   Merhaba,
   25.09.2017 ve 06.11.2017 tarihleri arasında çalışabilir raporu aldım.07.11.2017 tarihinde doğum yaptim.doğum raporum 04.02.2017 tarihinde bitti ama henüz doğum raporu param yatmadi.acaba ne zaman yatar

  62. Songül dedi ki:

   7 yıllık öğretmenim, nisanda doğumum var. yaz tatili dönüşü aylıksız izne ayrılacağım.( doğum sonrası izin ile yaz tatili birleşiyor )

   eylulde izne cıkıp 4 ay sonra ocakta izinden dönmek istiyorum.

   bu 4 aylık ucretsiz izin suresinde doğum yardımı alabiliyor muyum ?
   alabiliyorsam ortalama ne kadar alırım,
   brut ortalama 4,500 lira, net ortalama 3100 lira maasım var.

  63. Serhat dedi ki:

   Merhabalar devlette çalışan bayan öğretmenler de 4000 kusur olan doğum parasından yararlanabiliyor mu acaba?

  64. Sinem dedi ki:

   Lütfen çok merak ediyorum, banada bir cevap verebilirmisiniz acaba:)

  65. Zeynep dedi ki:

   Merhaba
   Analık izni ücreti net maaş üzerinden mi yok brüt üzerinden mi yatıyor.? Rapora kadar maaşıma zam alırsam zamlı maaş üzerinden mi hesaplanır? Cevaplarsanız çok sevinirim

  66. Didem dedi ki:

   Merhaba doğumdan önce 90 gün şartına uyuyorum. Şuanda hala calisiyorum tam 33.haftamdaym. 20 Şubat 2018 de(32.haftamda) beş haftalik daha uzatıp 37.haftamda (27 Mart 2018 de)çalışamaz raporu alacagim.benim sormak istediğim şu bu raporu sadece sirketemi gonderiyoruz sskyada göndermeye gerek varmı?
   Ve doğum yaptigimizda doğum raporunu yine sirkete yada sskya vericekmiyiz.
   Asgari ücretle çalışan biriyim 5500 tl yi alabilormuyum
   Yatarsa bu parayı toplumu vede nezaman alabiliyorum

  67. İrem dedi ki:

   Bana neden cvp yazmadınız

  68. Sinem dedi ki:

   Kolay gelsin ben 34 haftalık hamileyim ise giris tarihim 06.10.2017 doğum rapor parası alabilirmiyim

  69. Göknur dedi ki:

   Eşim evlilk sebebiyle 24.03.2018 de tazminatını almak için işten ayrılcak(nikah tarihimiz 26.03.2017) işten ayrıldığı tarihte 26 haftalık hamile 25.03.2018 de başka bi yere iş başı yapsa 32. Hafta raporunu verdikten sonra raporu bittiği çalışmaya başlaması gerektiği gün işten çıkarılsa işsizlik alır mı son 5 sene içinde girdi çıktı dışında eksiği yok.

  70. Göknur dedi ki:

   Eşim evlilk sebebiyle 24.03.2018 de tazminatını almak için işten ayrılcak(nikah tarihimiz 26.03.2018) işten ayrıldığı tarihte 26 haftalık hamile 25.03.2018 de başka bi yere iş başı yapsa 32. Hafta raporunu verdikten sonra raporu bittiği çalışmaya başlaması gerektiği gün işten çıkarılsa işsizlik alır mı son 5 sene içinde girdi çıktı dışında eksiği yok.

  71. Saliha okuyucu dedi ki:

   Mrb ben 24 haftalık hamileyim 12 ocak 2018 de işe girdim ikiz bebek olcak doğuma kadar sürem yetecekmi acaba

  72. Mehmet küçük sarı oğlan dedi ki:

   Kolay gelsin eşim devlet dairesinde taşeron işçi olaraktan çalışmakta 19 02.2018’de doğum yaptı Rapor parasını ne zaman alabiliriz Şimdiden teşekkürler�yi çalışmalar

  73. Sinem dedi ki:

   Merhaba 10 nisan’da doğum yapacağım 32.hafta 2mart ‘a deng geliyor ama benim 89 günüm oluyor. 33.hafta 9mart’ta gidip rapor alsam olurmu. Teşekkür ederim.

  74. Fatma dedi ki:

   Merhaba 23.10.2017 tarihinde doğum yaptım doğumdan önce 93 gün prim gümüm mevcut.32. Haftada iş göremezdik raporu aldım fakat iş yerim o günlerde de prim günümü ödemeye devam etti .SGK kurumu aradığım zaman dosyanız rafa kaldırıldığını söylemekte bu ödenekten yararlanmam mümkün değil mi

  75. Miray dedi ki:

   Merhaba 2 senedir esnafım bagkurluyum ama bagkur burcum var odeyemedim şuan 12 haftalık hamileyim ve işçi olarak başka bir iş yerinde sigortalı çalışmaya başlayacağım bu durumda ssk doğum parasından faydalana biliyor muyum bagkur borcumdan dolayı sorun olurmu

  76. Serap dedi ki:

   Merhaba 19.07.2017 de işten ayrıldım şuan çalışmıyorum fakat 32 haftalık rapor haftasına kadar 1aylık sigortalı işte çalışsam Doğum parası hakkı kazanıyormuyum acaba Doğum mayıs 15 ye

  77. nagihan boz dedi ki:

   Iyi günler ben 23 haftalık gebeyim çalışıyorum ama sürekli rapor alıyorum rahatsız olduğum için bu doğum parasına yansirmi ve maaşım 1700 kusur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu süreleriniz doğum rapor parası için sorun teşkil etmez son yatan primler üzerinden ödenek hazırlanır.

  78. Leyla dedi ki:

   Ben 10 haftalik hamilegim ise giris tarihim 01.10.2017 dogum paradi almayi hak ediyor muyum ayrica 32 haftayi ayni isyerinde tamamalamak zorunlumu sonradan baska is yerine giris yaparakta tamamlanabilir mi

  79. Leman dedi ki:

   Merhaba asgari ucretli calisiyorum suan 24 haftalik hamileyim. Sartlarim her sekilde uyuyor parayi alabiliyorim ama benim ne zaman basvurmam gerekiyor onu anlamadim dogumdan önce mi sonra mi basvurcam 5500 lirayi alabilmek icin. Birde nereye sgk ya mi basvurcam.

  80. murat DAŞDEMİR dedi ki:

   merhaba eşim 20.haftalık hamile sigortalı olarak yeni bir işe başladı daha öncesinde sigortası yoktu çocuğun doğum tarihi yaklaşık 7.15.2018 gibi olucak o zamana kadar çalıştığı takdirde bu hakdan yararlanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün primi dolduracak gibi gözüküyor. 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayamaz ise çalışabilir raporu alarak 90 günü doldurduğunuz da doğum izninizi başlatabilirsiniz.

  81. Burc dedi ki:

   Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum şuan 17 haftalık hamileyim. Okullar kapandığında 32 haftalık olacağım. Doğum parası alabiliyor miyim,

  82. Nazan Ak dedi ki:

   merhabalar 2017 haziran ayında işi bıraktım 90 günden fazla sigortam var 22.01.2018 tarihinde tekrar işe başladım ve hamileyim şuan 32. hafta olduktan sonra rapor alsam doğum parası hak ediyormuşum?

  83. Fatma dedi ki:

   Meb de ücretli öğretmenlik yapıyorum ve ikiz hamileyim . İkiz hamileler kaçıncı haftada doğum iznine ayrılabiliyor? İsteğe bağlı doğum iznimi uzatırsam çalışabilir raporunu okula bildirmem gerekiyor mu? Gerekiyorsa kaç haftaya kadar çalışabilirim ? Teşk ederim.

  84. İrem dedi ki:

   Merhaba ben eşimin işyerinde sigortalı çalışıyorum Doğum parası alabilir miyim

  85. Cccc dedi ki:

   Merhaba iş yerinden alınan maaş 2000 tl peki Doğum izni olan aylarda iş yeri maaş vermiyor devlet normal iş yerinde aldığım parayı mı yatıracak yoksa eksik mi yatıracak

  86. Ahmet dedi ki:

   Merhaba benim eşimin 06.07.2017 tarihinden 2.2.2018 tarihine kadar sigortası var bu arada gerekli başvuruları ve raporları tamamlayarak 1.11.2017 tarihinde eşimdoğumu gerçekleşti doğum rapor parası için bayan sigortalı ise 90 gün mü 120 günmü sigortalı olması gerekiyor benim hanım doğum rapor alabiliyor mu

  87. Emine sezgin dedi ki:

   Merabalar.doğum parasından bilgim olmadığı için doktordan 34ncü haftadan 37 nci haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.maaşım düzenli değil bazı aylar 1700 küsür üzerinden yattı bazı aylar 1200nüzerinden sigorta indirimi olsun diye işveren böyle bir uygulama yapmıştı.şimdi ben 34 hafta da rapor aldığım için sıkıntı olur mu ayrıyeten ne kadar ücret alırım tahmini?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. hafta rapor almanız sıkıntı olmaz doğum öncesi 2 haftalık izin kaybınız olur. Son üç ayın brüt ücreti baz alınır. Ortalama 4000-4200 Tl arasında ödenek alırsınız 14 haftalık 6+8 haftalık.

  88. SEDA dedi ki:

   MERHABA YAKLASIK 2 YILDIR AYNI YERDE ÇALIŞIYORUM VE SGK DUZENLI SEKILDE ÖDENİYOR 29.HAFTALIK HAMILEYIM 32. HAFTADA DOKTORDAN MI RAPOR ALIP İŞ YERINE VERECEGIM ?? AYRICA DOGUM SONRASI BELGEMI NEREYE GOTURUP DOGUM PARASI ALABILIRIM VE TUTAR HAKKINDA BILGI ALABILIRMIYIM SIMDIDEN TESESEKURLER

  89. Yeliz dedi ki:

   Doğum raporunu 32 hafta bittiği gün mü yazdırıyoruz yada 32 haftaya başlafığımız gün mü yani 31+ 7 de mi yazdırıyoruz

  90. ilknur dedi ki:

   Merhabalar

   28.03.2018 tarihinde 37 haftama girmiş olacağım ve izne ayrılacağım

   Doğum parasını hangi tarihte alabiliriz . tahmini doğum 19 nisan olarak görünmektedir.

  91. PINAR dedi ki:

   merhabalar 7 aylık hamileyim özel bir şirkette sekreter olarak çalışıyorum 368 günlük sigortalıyım halen aktif çalışmaktayım 15 haftalık izne ayrılma durumunda ne kadar doğum parası alabilirim.

  92. ayşe dedi ki:

   Merhaba;35 haftalık hamileyim şuan rapor aldığımda doğum sonrası yatacak olan para 35 den doğum yaptığım süreye kadar olan gecen zamanınkimi doğum sonrası rapor süresinn parasını ne zaman ve ne kadar alırım.

  93. Göknur dedi ki:

   Eşim evlilk sebebiyle 24.03.2018 de tazminatını almak için işten ayrılcak(nikah tarihimiz 26.03.2018) işten ayrıldığı tarihte 26 haftalık hamile 25.03.2018 de başka bi yere iş başı yapsa 32. Hafta raporunu verdikten sonra raporu bittiği çalışmaya başlaması gerektiği gün işten çıkarılsa işsizlik alır mı son 5 sene içinde girdi çıktı dışında eksiği yok.

  94. Aysun dedi ki:

   Ben geçen ay başvuru yaptım ama daha yatmadı bu 300 lira ne yapmalıyım

  95. fehime dedi ki:

   merhaba ben milli eğitime bağlı ücretli öğretmenlik yapıyorum doğum için rapor alabiliyor muyum

  96. Gülşen dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftama kadar çalıştım 18 şubatta
   raporumu aldım 28 şubatta da işyerinin kapanacağını öğrendim çıkış yapılacağı için Doğum parası alamazsınız diyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  97. Şenay Şahin dedi ki:

   Öncelikle merhaba şuan ücretli öğretmenlik yapıyorum geriye dönüş 90 prim günüm var 32. Haftamda çalışabilir raporu aldım 37. Haftada çalışamaz raporu alıp ayrılacağım. Büyük ihtimalle milli eğitim çıkışımı verecektir böyle bir durumda Doğum parası alabilir miyim ayrıca 3 aylık brüt ücrete göre hesaplanıyormuş Benim 3 aylık toplamı 3900 yapıyor fakat ücretli öğretmen olduğum için ay ay sigorta prim günüm az yatıyor mesela benim şuan son 3 aylık 48 prim günüm var Doğum parası alırken 90 güne mi 48 güne mi bölünecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde işten çıkartılırsanız çıkartıldığınız tarihten itibaren 10. güne kadar rapor parası alabilirsiniz. 05/12/2017 tarihli resmi gazetede yönetmelik değiştirilmiş ve aşağıdaki şekli almıştır.

    05/12/2017 tarihinde resmi gazetede belirttiğiniz gibi 10. maddede bu değişiklik mevcut.

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde
    değiştirilmiştir.
    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği
    almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi
    hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik
    ödeneği ödenir.”

  98. selda kurt dedi ki:

   merhaba 07.10.2017 tarihinde sigortalı olarak iş başı yaptım. toplamda da 4095 iş günüm var. bu arada hamileydim 01.01.2018 de doğum için rapor aldım. 12.02.2018 de doğum yaptım. 2017 yılında toplam 85 gün sigorta pirimim yatmış görünüyor. şu anda 14.04.2018 tarihine kadar raporluyum.
   iş görmezlik parası( doğum parası ) alabilirmiyim?
   teşekkürler

  99. raşit dedi ki:

   Eşim ev hanımı istege bagli bagkur yapsam 32.haftaya kadar 90 günü dolduğunda o da 16 haftalik rapor parasindan faydalanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortada doğum rapor parası ödenmemektedir.

  100. Melike dedi ki:

   İyi günler ben 20 haftalık hamileyim 1 yıldır sigortalı çalışıyorum 32 haftada rapor aldığımda da iş yerim sigortamı yatıracagını söyledi böyle olursa ben rapor parası olan 5.500 tl Yi alabiliyormuyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeriniz ssk nızı yatırsa da raporunuzu da onaylamak zorunda. Bu durumda da rapor parasını alabilirsiniz.

    1. Melike dedi ki:

     Peki raporlu olduğum dönemde pirimlerimi yatırmaya devam etmeleri sorun olmaz mı

  101. Sibel dedi ki:

   Merhaba, 8 şubatta doğum yaptım doğum izin parasını ne zaman ve nereden alabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu iş yerine bildirim yaptıysanız Mart ayının 8-14 ü arasınd doğum öncesi raporunuzun ödemesini alırsınız.

  102. Seviye dedi ki:

   Hamileligin 24.cü haftasina kadar çalıştım daha sonra işten ayrıldım şimdi 31 .ci haftam ve tekrar sigortali işe girişim yapıldı 1 hafta sonra tekrar ayrilcam doğum parasi ve rapor ödeneğinden yararlanabilir miyim

  103. Fatma yenen dedi ki:

   Hastaneden 25.12.2017 de çalışabilir raporu aldım bana hastaneden 16.01.2018 tarihinde gelip çalışamaz raporu alabileceğim söylendi.sgk sisteminde çalışamaz raporu başlaması 15.01.2018 olarak girilmiş aradaki 1 gün farkı için ne yapmam gerekli rapor tarihini hastaneden değiştirebilir miyim

  104. Reyhan dedi ki:

   Merhaba ben 17 ekim de ise başladım dönemsel olarak 17 mayıs da da çıkış tarihim olarak görünüyor şuan 10 haftalık gebeyim dönemsel olduğum için mecbur çıkartırlar beni sormak istediğim şu çıkartılınca kalan sigortamı elden kendim ödeyebiliyor muyum ve bu şekilde ödenekten yararlanabiliyor muyum

  105. muto dedi ki:

   merhaba, Ocak sgk başlangıcı olup 7.aya kadar çalışılsa dogum parası alınır mı ? 7.ayda izne cıkılsa 90gun tamamlanmış oluyor değil mi ? aynı işyerınde 1sene calısılmak zorunlu değil son aylar önemlı ..

  106. Yüsra dedi ki:

   Merhabalar 10 haftalık hamileyim doğuma kadar 90 günlük sigorta ödersem doğum parasından faydalanabiliyor muyum

  107. raşit dedi ki:

   Şuan ki yasalara göre dogum rapor süresi ne kadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekil doğumlarda Doğum öncesi ve doğum sonrası 8+8 16 hafta

    Çoğul doğumlarda Doğum öncesi 10 doğum sonrası 8 hafta 18 hafta

  108. Fatma Gök dedi ki:

   14 Ağustos 2017 sigorta başlangıç tarihi şuan 23 haftalık hamileyim 32. haftada işi bıraksam bu haktan faydalanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta raporu alın. Zaten raporlu olduğunuz dönemde prim ödenmeyecek. Rapor bittikten sonra da çıkış yaparsanız işlemleriniz daha hızlı yürür. 32. hafta rapor alıp işten ayrılsanız da yine rapor parası ödenecektir.

    1. suzan dedi ki:

     Ben raporluyken cikisim yapildi yeni genel ye gore odeme yapmadilar 4 aralik genelgesi 30 ocakta raporum bitti 8 haftam yandi ne yapabilirim yardim edin lutfen

  109. Gamze dedi ki:

   Dogum parası kac yıl içinde alınıyor calışmayan anneler alabiliyor mu

  110. Senem dedi ki:

   Cevap bekliyorum danışma birimi lütfen cevap yazarmısınız

  111. Laila RAHMAT dedi ki:

   Merhaba
   Ben yabancı uyruklu ama 8 yıldır Türkiye de yaşıyorum
   Bizim yabancı T.C. Kimlik numarası var hemde SSK liyiz.
   Şuan 36 haftalık ikinci çocuğuma hamileyim. Doğum ve süt parası için başvuru yapmak hakkım varmıdır onu öğrenmek istiyorum. Eğer varsa nasıl ve nereden başvuru yapabilirim?
   Saygılar

  112. cenk dedi ki:

   Merhaba , eşim 2017 nisan ayında işe girdi ve 8 kasım 2017de işten çıktı. 2018 yılı eylül ayında da doğum yapacaktır. 5.500 TL doğum parasını hak ediyor mu , hak etmesi için ne yapmamız lazım doğum’a kadar sigortalı mı olması gerekiyor. Açıklamalarda doğumdan 1 sene önce 90 gün sigortalı olsa yeter diyor ama.? yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yaptığı tarihten bir yıl gerisine bakılacak bu durumda 90 günü tamamlayamıyor. İkinci şart olan ise 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olması gerekiyor.

  113. Ipek dedi ki:

   Meraba benim daha once hic sigortam yiktu ise basladim is kur uzerinden daha sonra sigortam yatmaya basladi 1 ay sonra hamile oldumu orendim dogum parasindan yararlana biliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 1 yıl içinde 92 gün primi ve 32. haftada aktif çalışan olarak rapor alabilirseniz bu haktan yararlanabilirsiniz.

  114. Senem dedi ki:

   Cevap bekliyorum lütfen cevap yazarmısınız

  115. Aişe dedi ki:

   Iyi günler ben ücretli öğretmenlik yapıyorum rapor alarak 34. Haftada işi bırakacağım ve fiilen sigortam kesilmiş olacak bu durumda yine dogum ödeneği alabiliyor muyum*(yeterli primim var) ikinci bir sorum da su olacak sigortam mart başında kesilecek ne zmana kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim

  116. şükran dedi ki:

   merhabalar..
   1 şubat tarihinde doğum yaptım..32 haftalıkken ilk raporu aldığımda 15 aralıktı..işyeri ise 31 aralıkta kapandı..ikinci raporu da teslim ettim muhasebeye ama net bilgi alamdım..şimdi ben ilk raporun tamamını alabilir miyim? ikinci raporun parasını alır mıyım?
   teşekkürler..

  117. Zerrin dedi ki:

   Merhaba 37.haftada izne ayrildim izne ayrildigimda 76 gun primim vardi dogum yaptigimda ise 90 gunu gecmisti.Bu durumda dogum raporu parasindan yararlanabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. hafta izne çıktıktan sonra raporunuzdan dolayı prim ödemesi yapılmadı ise 90 günü dolduramamışsınızdır. Burada önemli olan süre değil prim ödemesi.

  118. emine dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin benim bir kaç soum olacaktı da ben doguma kadar herhengi bir sorun olmazsa calısacagım. dogum öncesi iznimi kullanmak istemiyorum. özel şirkette calısıyorum. dogumdan sonrakı ıznımı kullanacagım dogumdan sonrakı ıznımkac gun olacak. dogum rapor param drapor suresı bittikten sonra mı yatacak dogum hic bir sıkıntı olmazsa hazıranın 15 i denk gelıyor benı aydınlatırsanız sevınırım bu konuılarda

  119. Eftelya dedi ki:

   Merhaba ben tam 22 haftalık iken yani 12 şubat 2018 de sigorta girişi yaptım .doğum tarihim ortalama 20 haziran .32. Haftada iş göremezlik raporu alacağım.bu durumda rapor parası alabilir mi yim?sigortam rapordan sonrada aktif olacak tir .cevap için şimdiden tşk.

  120. Murat aksoy dedi ki:

   Merabalar kolay gelsin Benin eşim Türk degil oturma calişma izni var ?bn 1 senelik evliyim eşimin 1 aylık hamile 5 sene dir sigortasi var bizim ne yabmamız gerekir süt parası dogum parasi icin annelik parasi icin

  121. şehrinaz dedi ki:

   merhaba.1999 yılından bu zamana kadar toplam 1600 sigortalılığım var.2017 yılının şubat-haziran ayları arasında 70 günlük sigortalılığım var.2018 Ocak ve şubat aylarında bağ-kur ödemesi yaptım ve işten ayrıldım.9 haftalık hamileyim.Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaya başladım.Doğum yardımı almam için kaç ay ödeme yapmam ve ne zaman ve nasıl iş göremezlik raporu almam gerekir?Ne kadar doğum parası yatırılır?Teşekkür ederim.

  122. Soyer dedi ki:

   Mrb kolay gelsin.esim 4 aylik hamile. Son sigortsi 4 yil oncwydi.esim benim uzerinden dogum parasi alabilirmi.yani kendininaigortali olmasi sartmi
   2.sorum kendisini enson nezaman sigortali yaparsam dogum parasialirim

  123. özgür dedi ki:

   basit sorulara cevap veriyorsunuz size daha oncede sorular sordum hiçbirine cevap alamadım kanundan sizinde haberiniz.. saygılar

  124. Derya Aloğlu dedi ki:

   37 kadar doktordan çalışa bilir raporu aldım ancak son dört günümü yıllık izinimden kullandım sonrası iş göremezlik raporu mu almam gerekiyor ve yıllık izinimden kullandığım için sıkıntı olurmu lütfen cevap verin

  125. Emine dedi ki:

   İkiz bebeği olan çalışan anne doğum dan sonra ne kadar ücret alır, rapor ücret!?

  126. Senem dedi ki:

   Bi sorum daha olucak eylül ayına kadar primlerim eksiksiz fakat ekim ayından itibaren ara ara raporluyum kimi ay 20 gün kimi ay 30 gün kimi ay 15 gün şuanda da 1 ay raporluyum raporlu olduğum için primlerim sürekli eksik yatıyor bu doğum iznine kadar riskli gebelik olduğu için doktor rapor yazacağım dedi aklıma takılan asgari ücretle çalışıyordum bu durumda analık parası ne kadar alırım ornegin geçen ay sadece 1 gün primim ödendi nasıl hesaplanacak

   1. Senem dedi ki:

    112 günlük analık parası ne kadar ödenir asgari ücretle çalışanın

    1. raşit dedi ki:

     5.500 senem hanım

  127. ayşe dedi ki:

   merhaba
   özel sektörde çalışmaktayım maasım 2.200 tl doğum iznine ayrıldıgımda aldıgım maas aynımı olacak yoksa 2/3 mi bölünecektir

  128. Deniz dedi ki:

   Merhaba,

   Ben ay sonunda doğum iznine ayrılacağım. Devletten alacağım 4 aylık rapor parasını toplu olarak değılde aylık olarak alma şansım var mı? İK departmanına sordum biz raporunu aylık olarak onaylıyoruz zaten dediler. Önceki doğumumda (2013) toplu olarak alabilmiştim. Şimdi aylık olarak devletten alabilmek için ne yapmam gerekir?

  129. Özge dedi ki:

   Merhaba 27.10.2017-12.11.2017 rapor baslangıc ve bıtıs tarıhlı 16 gunluk 1150 tl yattı. 13.11.2017-15.02.2018 tarıhlerı arasında kalan rapor parası yaklasık kac alırım.net maasım 2085 tl brüt 2900 tl ..

  130. özgür dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin eşim ücretli öğretmenlik yapıyor 32. haftada rapor alıcaz Meb sigorta çıkışını 32. haftada yapıcak fakat kurumun 112 gün boyunca çalışıyor göstermesi gerektiğini biliyorum bu bizim için doğum ödeneği almamızda sorun olurmu .. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  131. mehlika dedi ki:

   Merhaba .Yine bir sorum olacaktı.Konuyla ilgili olmasa da cevap verebileceğinizi düşünerek soruyorum.Memur olan (hali hazırda çalışan bir öğretmen ki ticaret yapma yasağı var.Ancak değişen ek maddeye dayanarak)limited şirketine ortak olabilir mi?(yönetimde vs.etkin rol almayacak şekilde.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  132. Cigdem dedi ki:

   Merhaba ben 5 aylık hamileyim ve 4 dördüncü çocuğa ne kadar doğum parası alırım ve doğum iznine çıktım ssk iptali olur

  133. Gönül türker dedi ki:

   Merhaba kardeşimin çocuguna bakıyorum dum ssk mı yatırıyordu 345 tl sanırım bir sene yattı yatmaya devam ediyor iki yıll hak var diye ben bu süreçte Doğum yaptım ama rapor almadım benim doğum parası hakkım varmı 400 tl aldım iki çocuk dan dolayı ben ssk dan çalışanlar ın aldığı gibi para hakkım varmı onu soracak tım teşekkür ederim

  134. Güneş dedi ki:

   Merhaba iyi günler ben 15.11.2015de ilk bebeğimi
   Doğum yaptım ve sadece doğum parası ve süt yardım parası aldim birin ci çocuk 300 TL yardimindan yararlanmak istedim ama bana SGK li annelerin yararlanamadigi söylendi şimdi ikinciye 13 haftalık hamileyim bunun ne kadar doğru olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden

  135. Burcu dedi ki:

   İyi günler benim 2017 Mayıs tan 30 Eylül den 10 ekimden 30 bu. Sigortam vardı şimdi 15ocakta tekrar sigortam başladı hamileyim mart ayı 15 yaa 20si arası doğum izni raporu alacağın yani 32. Hafta bu durumda bende doğum parası alabiliyor muyum

  136. Merve dedi ki:

   Merhaba ben 30 haftalik hamileyim ocak 6 da calismaya basladim 90 günlük süremi sizce 37. Haftaya kadar tamamlamış oluyormuyum ocak 6 da 24 haftalık hamileydim

  137. Muharrem dağlı dedi ki:

   İyi akşamlar, Kamu calisaniyim.Eşim çalışmıyor ve yeni doğum yaptı. SGK ya baş vurdum süt parası (149) TL yatacakmis iş yeri de aile SP bakanlığına evrakları verecek.ordanda bir miktar para 40_50 gün sonra yatacakmis.
   Sorum , doğum yardımı çalışan bayanlara var diye biliyordum. Çalışmayan eşe de yardım alabiliyor muyum. Alacak İsem ne yapmam gerekli.tesekkur ediyorum.

  138. sait dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Ocak ayında doğum yaptı ve son 1 yıl içinde 90 dan fazla pirimini var.Yalniz Kasım ayında 20 gün eksik pirimini vardı ve rapor başlangıç tarihi 27 Kasım.10 günü geçen ücretsiz izinler de SGK li olmanın niteliği sona eriyor dendi ve ödenekten faydalanamadik.isveren geçmişe dönük ( Kasım ) düzeltme yapsa (30) gün , odenekten faydalanabilir miyiz ? Tesekkurler

  139. TUĞBA dedi ki:

   Merhaba akılma takılan birkaç soru var.
   ben şuan çalışmıyorum ve işsizlik maaşı alıyorum. örneğin bu ay işsizlik maaşım bitti ve mayıs gibi işe gidim haziranda da hamile kaldım. 90 yada 120 gün prim doldurup hamilelik yada doğum parası alabilirsin dediler hamile oldugum sure içini mi kaplıyo mu yoksa hamile olmadan önce mi bu primim doldurmak gerekiyor ? ve birde doğum izni bittikten sonra yarım gün çalışıp tam maaş alabilmem için işsizlik maaşı almam sorun yaratır mı ? yarısını devlet yarısını işveren karşılıyormuş ya yaralanabilir miyim ?

  140. Volkan dedi ki:

   Doğum ve süt parasının dışında ptt den alınan bir tutar daha varmis onunla ilgili bilgi verebilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüğü ne başvuru yaparak, Birinci çocuk için 300 TL ,İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödenekten de faydalanabilirsiniz.

  141. Senem dedi ki:

   3 seneden beri kesintisiz çalışıyorum şuanda 26 haftalık hamileyim fakat hamileliğimin başından beri riksli gebelik olduğu için sürekli raporluyum doğal olarak primlerde yatmıyor raporlu olduğum için 32 haftamda doğum.iznine ayrılacağım 112 günlük analık parasını alabiliyormuyum asgari ücretle çalışıyordum ve ödeme ne kadar tutuyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu geçirmiş olduğunuz dönemler olsa da aktif sigortalığınız devam ediyor. Eğer Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü dolduruyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  142. Demet topcu dedi ki:

   Merhaba en son 2 sene önce çalıştım 2017 yılında doğum yaptım bebeğim 9 aylık bende doğum parasi alabiliyor muyum eşim asker

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası değil ama Birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olan doğum yardımını alabilirsiniz.

    1. Demet topcu dedi ki:

     Peki bunun için nereye başvurabilirim verirler mi acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. ..

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Kaymakamlıklar veya il valiliklerinde bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  143. mehlika dedi ki:

   5 ocak 2018 itibariyle bir limited şirketine ortak oldum.zorunlu bağ-kur kapsamında bulunmaktayım.8 haftalık hamileyim.doğum parasından yararlanabilir miyim,bununla ilgili ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şirket ortaklıkları nedeni ile bağkur sigortalısı olanlar analık geçici iş göremezlik ödemesi alma hakları bulunmamaktadır.

  144. Hatice dedi ki:

   Mrb bir sorum daha olacaktı ucretli ogretmenlik yapiyorum okullar kapanana kadar 32 haftalik olmuyacam 28 haftalikken filen sigortam kesilecek daha sonra kendimi baska yerden sigortali gostersem 32. Haftada rapor alabiliyorum ya bu raporu aldiktan sonra kendimi sigortali gosterdigim yerden çıkış alsam sorun olurmu yoksa 4 ay boyunca yani rapor süresince sigortali gorunmek zorundamiyim simdiden vereceginiz cevap icin teşekkür ederim.

  145. Sait dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Ocak ayında doğum yaptı ve son 1 yıl içinde 90 dan fazla pirimini var.Yalniz Kasım ayında 20 gün eksik pirimini vardı ve rapor başlangıç tarihi 27 Kasım.10 günü geçen ücretsiz izinler de SGK li olmanın niteliği sona eriyor dendi ve ödenekten faydalanamadik.isveren geçmişe dönük ( Kasım ) düzeltme yapsa (30) gün , odenekten faydalanabilir miyiz ? Tesekkurler

  146. mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Eşim 32. haftasında doğum iznine ayrıldı. 27.01.2018 de doğumumuz gerçekleşti. doğum sonrası raporumuzu da aynı gün hastanemiz hem iş yerine hemde bize teslim etti. 1.650 TL net maaş alıyor iş yerinden. bu kriterlere göre, hangi tarihlerde ne kadar doğum ödemesi yapılacak eşime. bunun dışında 149 lira süt parası, 2. çocuğumuz olduğu için de 400 lira ödeme yapılacak diye biliyorum. doğru mudur aydınlatırsanız sevinirim. nereden nasıl takip etmeliyiz.
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığı maaşa göre 112 günlük yaklaşık 5500 tl rapor parası alacak. 400 tl doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal Hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok adınıza Postaneye yatacaktır.

    1. mehmet dedi ki:

     400 lira ve 149 lira dışında henüz bir ödeme görünmüyor e devletten kontrol ediyoruz. 5.500 lira dediğiniz ücret ne zaman ödenir. doğumu 27.01.2018 de yapıldı ertesi gün raporları şirketine ulaştı.
     birde ödemeyi bu ay mı alır diğer aymı. tek seferde mi verirler bu tutarı.

  147. Sema dedi ki:

   Merhaba,, çalışma d…… denen sitede yani Google da aratınca ilk onu görmüştüm orada şöyle diyor, raporu almadan önceki 3 ay dikkate alınır misal, 10 ağustos ta rapor alacaksanız ağustos dikkate alınmaz. Mayıs haziran ve temmuz ayında yatan primler esas alınır diyor bu doğru mu? Ve net olarak şunu sorayım benim doğumun bi erken doğum falan olmazsa 21 Mayıs şu an ise 7 şubattayız yani 103 gün var hemen ödenmeye başlarsa hak kazanır mıyım? Cevap için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Söylediğiniz 3 ay doğum parası hesaplaması için baz alınan aylar. Doğum izin ödeneği için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor ve doğuma kadar da 90 gün priminiz. Bu şartları sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  148. elcin dedi ki:

   Dogum parasi icin raporu calistigimiz yere vermemiz yeterlimi herhangi bir yere basvuru yapiliyor mu ?
   Ayrica rapor parasi ay ay mi alinir ne zman yatar ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu işyerine vermeniz yeterli. Doğum öncesi rapor parası doğumdan sonra. Doğumdan sonraki rapor parası ise bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  149. Yasemin babacan dedi ki:

   Mrb ben 10 kasımda doğum yaptım 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım yalnız 38haftada doğum yaptım 435lira analık parası yatırtmışlar raporum 15gün sonra bitiyor 20şubatta ne kadar rapor parası alabilirim

   1. Yasemin babacan dedi ki:

    Cevap verebilirmisiniz:(

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuza cevap verildi yoğun bir soru sirkülasyonu olduğundan gecikme olabiliyor. Bundan dolayı üzgünüz

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 haftanın parası yatmış görünüyor. Doğum sonrası 15 haftalık ödeme Mart ayında yatacaktır.

  150. Sevil dedi ki:

   Merhaba

   28 haftalik hamileyim son 1 yil icinde 90 gunluk sigorta sartina uyuyorum yalniz suan calismiyorum.Esim beni 32.haftaya kadar sigortali olarak gosterse dogum parasi alabilirmiyim alabilirsem ne kadar alirim asgari brüt ücretin 2/3 mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar sigortalı bir işte çalışıp rapor alırsanız brüt maaşın 2/3 ünü alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın