• Sigorta Hizmet Dökümü

  İnsanlar belirli bir eğitim seviyesine geldikten sonra mezun olarak kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde yer alarak iş hayatına adım atarlar. İşe başladıkları ilk gün işveren tarafından sigorta işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. İşveren tarafından, çalışan bireylerin sigorta işe giriş bildirgesi ve bunun yanında gerekli olan birtakım belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. İşveren, çalışanlarının sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer belgeleri eğer vaktinde teslimini sağlamazsa hakkında caydırıcı cezai işlemler uygulanmaktadır. Vaktinde teslimi sağlanmayan sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer belgeler için bir asgari ücret miktarı kadar cezai işlem uygulanmaktadır. Bu nedenle işverenler sigorta işlemlerini vaktinde gerçekleştirmeleri ve tamamlamış olmaları gerekmektedir.


  Çalışan bireylerin hangi sigorta güvencesine bağlı olacakları, çalıştıkları sektöre göre değişiklik göstermektedir. Sigortalı olarak çalışan bireyler sigorta hizmet dökümü sistemi ile ne kadar sigortalılık süresinin olduğunu ve ne kadar sigorta prim ödeme gün sayısına sahip olduklarını internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirler. Mesela kamu kuruluşlarında memur olarak çalışan bireyler Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olurlar ve Emekli Sandığı emeklilik şartlarına göre emeklilik şartlarının tümünü sağlamaları durumunda emekli olabilmektedirler. Özel sektörde ya da kendi iş yerinde çalışan bireyler genelde BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olurlar, BAĞ-KUR sosyal güvencesinde sağlanan sosyal, sağlık alanlarındaki imkanlara, sigorta hizmet dökümü kapsamında ne kadar ücret ödeyeceğiniz diğer sosyal güvencesine sunulan sosyal ve sağlık alanlarındaki hizmetlere ödenen ücretten farklıdır. Sigorta hizmet dökümü ile sigortanızla ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu sistem sayesinden ulaşabilirsiniz. Sahip olduğunuz sosyal güvencenin size sağladığı sosyal ve sağlık alanlarındaki imkanlardan sigorta hizmet dökümü kapsamında ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Devlet üniversitesi hastanesi, dal hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, sağlık ocağı gibi devlete ait sağlık kurumlarından herhangi birinde muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, bu sağlık hizmetlerine ödeyeceğiniz ücret, sahip olduğunuz sosyal güvenceye ödediğiniz prim ücreti ile belirlenmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvencenize ödediğiniz sigorta prim ücreti ne kadar yüksekse özel sağlık kuruluşlarından ya ücretsiz olarak yararlanırsınız ya da ortaya çıkan fark ücretini ödemeniz gerekmektedir. SSK hizmet dökümü sistemi sayesinde sahip olduğunuz sosyal güvenceye ait merak ettiğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz. Sahip olduğunuz sosyal güvence dahilinde, ilaç alımında da aynı durum geçerlidir. Sosyal güvenceniz almak istediğiniz bazı ilaçların ücretinin tamamını ödemektedir ve siz bu ilaçtan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Bazı ilaçların ise, bir kısmını öder ve çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Sigorta hizmet dökümü sistemi sayesinde sahip olduğunuz sosyal güvence ile ilgili merak ettiğiniz konulara açıklık getirebilirsiniz.

  Sigorta Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

  Sosyal Güvenlik Kurumu 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren sahip olduğunuz sosyal güvencenizle ilgili öğrenebileceğiniz her türlü bilgi ve belge için bir e-Devlet sistemi geliştirmiştir. Sigorta hizmet dökümü sayesinde sigortalılık sürenizin ne kadar olduğunu, sigorta prim ödeme gününüzün ne kadar olduğunu, sigortanızın ödenip ödenmediğini internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılan, geliştirilen sigorta hizmet dökümü sistemine giriş yapabilmeniz için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Açılan yeni sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak, bir sonraki işlem yapabileceğiniz sayfaya geçebilirsiniz.

  7

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bir sonraki sayfada yer alan boş alanlara TC kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden alabileceğiniz e-Devlet şifresi ile doldurarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

  6

  4A Sigorta Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

  4B Sigorta Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

  4C Sigorta Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Sigorta Hizmet Dökümü İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ali dedi ki:

   ben 01/05/1973 doğumlu ali gökçe 08/08/1191 yılında işe başladım 1993 yılında 2. ayda askere gittim toplam 19 ay askerlik yaptım 1994 9. ayda görev döndüm ozamandan beridir memur olarak çalışmaktayım askerlik durumumumla ilgili olarak 18 yaşına göreve başladğım için askerlik parası emeklilik için yatarmı nezaman emekli olurum

  Sorunuzu Yazın