SGK

2024 Ev Hanımı Sigortası Primi

2024 Ev hanımı sigortası, ev işleriyle uğraşan veya çocuk büyüten kadınların sosyal güvenceye kavuşmalarını sağlayan bir sigorta türüdür. Ev hanımı sigortası isteğe bağlı sigorta kapsamında yapılmaktadır. Bu sigorta sayesinde ev hanımları emeklilik, sağlık ve işsizlik haklarından yararlanabilirler. Yazımızda ev hanımı sigortası primi ne kadar, şartları neler gibi merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

EV HANIMI SİGORTASI NEDİR?

Ev hanımı sigortası, 5510 sayılı kanunun 4/b maddesi kapsamında sigortalılığı düzenlenen bir sigorta koludur. Bu kapsamda sigortalı olan kişiler evde kendi imkânlarıyla süs eşyası, havlu, dantel gibi ürünler yaparak veya Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışan sanatçılar olarak tanımlanmaktadır.

Bu kişiler herhangi bir gelire sahip olmadıklarını ve aktif olarak bir işyerinde çalışmadıklarını belgeleyerek isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Böylece düzenli olarak prim ödeyerek sosyal güvenlik haklarından faydalanabilirler.

EV HANIMI SİGORTASI ŞARTLARI NELERDİR?

Ev hanımı sigortası şartları şöyledir:

 1. 18 yaşından büyük olmak,
 2. Herhangi bir gelire sahip olmamak,
 3. Malullük, yaşlılık veya ölüm sigortası aylığı almamak,
 4. Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmamak,
 5. Ziraat odalarında kaydınızın olmaması,
 6. Vergi dairesinden aktif vergi kaydınızın olmadığına dair belge almak.

EV HANIMI SİGORTASI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Ev hanımı sigortası için gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamanız gerekir. Başvuruda bulunmak isteyen kadınların aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir:

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. Vergi dairesinden alınan gelir vergisi mükellefi olmadığına dair belge
 3. İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi (SGK’nın resmi web sitesinden indirilebilir.)
 4. Kısmi süreli iş sözleşmesi (varsa)

Bu belgeleri hazırlayan kadınlar bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunabilirler. Başvuru formunda ‘’193 sayılı kanunun 9’uncu maddesinin 6 numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum.’’ kısmını işaretlemeleri gerekmektedir.

Başvuru formunu elden ya da posta yoluyla Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ulaştırabilirler. Postayla gönderirken taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak göndermeleri gerekir. Bu şekilde başvuru tarihi postaya verildiği tarih olarak kabul edilir.

2024 EV HANIMI SİGORTASI PRİMİ NE KADAR?

2024 Ev hanımı sigortası primi sigortalıların beyan ettikleri günlük kazanç tutarının 30 katı üzerinden hesaplanmaktadır. Günlük kazanç tutarı prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırı arasında olmalıdır.

Prime esas günlük kazanç alt sınırı asgari ücretin brüt tutarıdır. Prime esas günlük kazanç üst sınırı ise asgari ücretin 7,5 katıdır. Bu tutarlar her yıl yeniden belirlenmektedir.

2024 yılı için prime esas günlük kazanç alt sınırı 216,69 TL, prime esas günlük kazanç üst sınırı 1.625,06 TL olarak belirlenmiştir.

Ev hanımı sigortası primi sigortalıların ödedikleri prim oranına göre değişmektedir. Sigortalılar, işsizlik sigortasına tabi olmak isteyip istemediklerine göre farklı prim oranları ödemektedirler. İşsizlik sigortasına tabi olmak istemeyenle, %32,5 oranında prim ödemektedirler. Bu oranın %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi, %12,5’i ise genel sağlık sigortası primidir.

İşsizlik sigortasına tabi olmak isteyenler ise %35,5 oranında prim ödemektedirler. Bu oranın %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi, %12,5’i genel sağlık sigortası primi, %3’ü ise işsizlik sigortası primidir. Bu kapsamdaki sigortalılara iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanmamaktadır.

2024 yılı için asgari ücret üzerinden prime esas kazanç beyanında bulunan bir ev hanımı sigortalısının ödemesi gereken aylık prim tutarı şu şekildedir:

 • İşsizlik sigortasına tabi olmayanlar: 6.500,81 TL x %32,5 x 30 = 6.284,12 TL
 • İşsizlik sigortasına tabi olanlar: 6.500,81 TL x %35,5 x 30 = 6.864,19 TL

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Ev hanımı sigortası kapsamında sigortalı olan kadınların emeklilik şartları 5510 sayılı kanuna göre belirlenir. Bu sigortalılar 4A yani SSK kapsamında değerlendirilirler. Bu nedenle emeklilik için aranan yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bu şartlar sigortalıların doğum tarihlerine ve cinsiyetlerine göre değişiklik gösterir.

2008 yılından sonra sigortalı olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’tır. Prim gün sayısı 7.200 gündür, sigortalılık süresi 15 yıldır. Ev hanımı sigortalılarının emeklilik için başvururken son 126 gün içerisinde en az 60 gün prim ödemiş olmaları gerekir.

HİÇ SİGORTASI OLMAYAN EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Hiç sigortası olmayan ev hanımları emeklilik için şu anda bir hakka sahip değildir. 2024 yılında çıkması beklenen torba yasayla birlikte ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınması ön görülüyor.

Yazımızda ev hanımı sigortası primi ne kadar, şartları, başvurusu gibi detayları anlatmaya çalıştık. Merak ettiğiniz noktaları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

 • Şayan Aktaş
  06.03.2023

  Temizlikçi

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir