• 2018 Koruyucu Aile Başvurusu Şartları Nelerdir, Nasıl Başvuru Yapılır?


  Eğer biraz hoşgörünüz, sabrınız ve kan bağı olmayan birine gösterebileceğiniz şefkatiniz varsa siz de kurum ile iş birliği içerisinde hayata tutunmaya çalışan bir miniğin koruyucu ailesi olabilirsiniz. Ancak sadece bu vasıflara sahip olmak koruyucu aile olabileceğiniz anlamına gelmemektedir. O halde beraber bakalım 2018 koruyucu aile başvurusu şartları nelerdir? Koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır?


  2018 Koruyucu Aile Başvurusu Şartları Nelerdir?

  Bir sebepten dolayı çocuğunuz olmuyor ya da manevi nedenler ile evlat edinmek ve böyle bir yolda yürümek istiyorsanız aşağıdaki şartları iyice incelemenizde fayda vardır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
  • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olmalısınız. Yetkililer gerekli durumlarda size ve çocuğa ulaşabilmeliler.
  • Yaş olarak 25 ile 65 yaş aralığını kapsamalısınız. Daha küçük yaştakiler böyle bir sorumluluğu layığı ile yerine getiremeyeceği gibi, 65 yaş üzerinde de yine bu durum söz konusu olarak görülmektedir.
  • En az ilkokul mezunu olmanız gerekir.
  • Düzenli bir gelire dayalı yaşadığınızı belgelerle kanıtlamalısınız.

  2018 koruyucu aile başvurusu şartları nelerdir? konusunda bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da evli ya da bekar olmanızın hiç fark etmediğidir. Üstelik başka çocuklarınız da olabilir. Bu özellikler koruyucu aile olmanıza engel değildir.  Koruyucu Aile Başvurusu Nereye Yapılır?

  Koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır? birazdan anlatacağız. Bu başlık altında sizlere nereye yapılacağını anlatmaya karar verdik. Hala çoğu insanın internet üzerinden başvuru yapabileceğini düşündüğünü biliyoruz. Ancak hiç de öyle değil. Bulunduğunuz şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Örneğin:

  Ankara için: Anafartalar Caddesi No: 70 Ulus/ANKARA – 0 (312) 418 66 62


  Sponsorlu Bağlantılar


  İstanbul için: Alemdar Mah. Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan Cad. No:10 Cağaloğlu /Fatih – 0 (212) 511 42 75 / 0 (212) 522 36 97

  İzmir için: Gazi Bulvarı No:97 Çankaya/İzmir – 0 (232) 446 33 52

  Süreç Nasıl İşler, Değerlendirmede Neler Göz Önünde Tutulur?

  Koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır? merak mı ediyorsunuz? Öncelikle ikamet ettiğiniz şehirde bulunan il müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Eğer evliyseniz eşinizle birlikte gitmeniz de yine önemli bir başka detaydır.

  Kurum koruyucu aile seçimini yaparken ilk olarak çocuğun yakın çevresindeki akrabalarını, komşularını ya da aile dostlarını seçecektir. Belki beklenen aile sıcaklığının bulunması için yapılan bu tip bir değerlendirmede yine çocuk ve geleceği ön planda tutulmak istenmiştir. Ancak bu, hemen onların koruyucu aile olabileceğini de göstermez. Talep olduğu takdirde önce sosyal bir inceleme başlatılır. Burada yaş ve eğitim gibi tüm kriterler tek tek değerlendirilerek sonuca ulaşılır.

  Korucu aile adaylarında yukarıda da belirtildiği gibi en önemli hususlardan bir tanesi yaş konusudur. Eşler arasında en fazla 10 yaşa kadar olanlarda yaşı küçük olan tarafın bilgileri baz alınırken, diğer hemen hemen her durumda eşlerin yaş ortalamalarına bakılır. Ayrıca:

  • Adayların başvuru tarihindeki yaşları
  • Çocuğun yanlarına yerleştirildiğinde geldikleri yaşları
  • Çocuğun yaşına uygun davranışlar gösterebilmesi
  • Çocuk ile aile arasında anne/baba-çocuk ilişkisi kurabilmesi son derece önemlidir.

  2018 koruyucu aile başvurusu şartları nelerdir?  sorusunun cevabı tabi ki burada bitmiyor. Yukarıdaki tüm nitelikler sağlanmış olsa bile bakanlık bir de kendi bünyesinde belirlediği lisans eğitiminin alınmasını istiyor. Ayrıca ailelerin birinci ve ikinci kademe eğitimleri de başarı ile tamamlamasını bekliyorlar.

  Bu durumda bekar olup koruyucu aile sıfatına sahip olmak isteyenlerde ise diğer ebeveynin yokluğunu hissettirmeyecek derecede iyi akrabalık ilişkilerini kanıtlaması bekleniyorlar.

  Koruyucu Aile Aylık Ödeme Miktarları

  Buraya kadar her şey ne kadar zor görünüyor, öyle değil mi? Fakat henüz devletin koruyucu aile olarak görevlendirilmeniz hakkında sizi nasıl desteklediğini bilmiyorsunuz. Evet, bu doğru… Koruyucu aile olduğunuz takdirde çocuğun yaş durumuna göre devletten aylık bir miktar ödeme alabiliyorsunuz.

  Size ödenecek olan ücrette 10270 gösterge rakamı temel alınmaktadır. Sonrasında memur aylık kat sayısı ile çarpılarak çocuğun yaşı büyüdükçe %50’den %90’a kadar hesaplanarak ödemeler yapılmaktadır.

  Aylık bakım ücreti konusunda cömert davranan devlet çocuklara harçlık vermeyi de uygun görmüştür. Burada da yine 600’den başlanarak 2000’e kadar çıkan gösterge sayısı memur maaş katsayısı ile çarpılarak sonuç bulunmaktadır. 2018 yılı koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır? sorusunu cevaplandırdıktan sonra bunu da bilmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

  2018’in ilk yarısı için belirlenen katsayı 0,108550 olarak hesaplandığında,

  Ayrıca servis için 250,00 TL ödeme yapılmaktadır. Bununla birlikte meslek edinme kursları için 2.010,00 TL, yeni orta öğretim sınavı için 3.790,00 TL ve üniversiteye hazırlık için 5.890,00 TL’lik bedeller ödenebilmektedir. Bu ücretler yaşadığınız şehre göre azalabilir ya da arta bilirler. Son olarak da isteği bağlı sigorta prim tutarı için ekstra 649,44 TL de verilebilinmektedir.

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır

  tıkla sorunu sor

  2018 Koruyucu Aile Başvurusu Şartları Nelerdir, Nasıl Başvuru Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gonca kartal dedi ki:

   İki tane oğlum var biri 9biri4 yaşında çocuk ları çok seviyorum çok duygusalım ve Bi kız çocuğunu koruyucu aile olarak üstlenmek istiyorum İstanbul kartal dayım ilk nerden başlamam gerekiyor sa bilgilendirin lütfen

  2. selma ugur dedi ki:

   merhaba 44 yasindayim esimde ayni 6 yasinda bir kizimiz var koruyucu aile olmak istiyoruz .esimin duzenli isi var .evimiz var .

  3. Esra Sarıkurt dedi ki:

   merhaba ben 28 esim 31 yaşında uzerimize ait hic bir mal varligimiz yok amacimiz 1 bebege yuva olmak acaba biz koruyucu aile olabiliyor muyuz? Ayrica evimizde beslediğimiz köpeğimiz ve evcil muhabbet kuşlarımız var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    TC vatandaşı iseniz
    Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
    25-65 Yaşları arasındaysanız
    En az ilkokul mezunu iseniz
    Düzenli gelire sahipseniz
    Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ne müracaat edebilirsiniz.

  4. Derya dedi ki:

   Kardeşlerim çocuk esirgeme tarafından alındı koruyucu aile olarak kardeşlerimi ben alabilirmiyim altı yıllık evliyim ve bi çocuğum var acaba mümkünmü

   1. Burcu kurtbas dedi ki:

    Öncelik hakkı ilk size verilmektedir.Tabiki kurum tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra.Kardeşlerinizin her biri için size ödeme yapılır.Inşallah bu mesajı okurken kardesleriniz yaninizdadir😊

  5. Merve dedi ki:

   Koruyucu aile olduktan sonra çocuk bize verilince belli bir zaman sonra çocuğu geri alıyorlar mı yoksa çocuk bizde kalıyor mu?

  6. hülya dedi ki:

   KORUYUCU AİLE DEMEK ÇOCUK SÜREKLİ BİZİMLE Mİ YAŞAYACAK O KONUYLA İLGİLİ BİRAZ DETAY VEREBİLİRMİSİNİZ

  7. Cahit çetinkaya dedi ki:

   Koruyucu aile olmak istiyoruz eşim ve ben.Eşim ve ben Lise mezunuyuz.Ben 50 eşim 46 yaşında.3/4 yaşlarında kız çocuğuna koruyucu aile olabilrmiyiz.Ben emekliyim.Eşimin adına dükkanımız var.

  Sorunuzu Yazın