emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları

Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları

Koruyucu aile olmak isteyenler için başvuru şartları ve koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir., Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2020 yılı yönetmeliğine göre belirlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre de herhangi bir sebepten dolayı ailesinden uzak kalmış çocuklara bakmak için, devlet çocuğu bir aileye verilebiliyor. Bu aile de çocuğa tıpkı kendi evladıymış gibi, ayrım gözetmeden, tüm ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir.

Çocuk, koruyucu ailede kaldığı sürede de devlet çocuğun takibi bırakmıyor, çocuk koruyucu ailedeyken de belirli aralıklarla da denetime geliyor. Bu bağlamda ise koruyucu aile görevini yerine getirmezse, koruyucu aileye hem yaptırım uygulanıyor hem de çocuk elinden alınıyor. Devlet de çocuğu bir koruyucu aileye verirken çocuğun güvenli bir şekilde yetişmesi için belirli şartlar koyuyor.

Koruyucu aile olmak için şartlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Türkiye’de yaşamak.
 • En düşük 25 en yüksek 65 yaşında olmak.
 • Eğitim seviyesinin en düşük ilkokul olması.
 • Koruyucu aile başvuru yönetmeliğinde belirtilen gelir düzeyinde olmak.
 • Koruyucu ailesi olmak istenen çocuğun öz ailesi olmamak, koruyucu aile olabilmek için aranan kriterler arasındadır.

Kimsesiz ya da herhangi bir nedenden ailesinden uzak kalmış, görüşemeyen bir çocuğa koruyucu aile olmak için bu şartlar sağlanmalıdır. Koruyucu aile başvurularında ise çocuğun akrabalarının başvurularına öncelik verilir. Çünkü onlar çocuğu, diğerlerinden daha iyi tanıyor olacaktır ve göstereceği ilgi de daha büyük olacağı düşünülür.

Eğer koruyucu aile şartları konusunda bir eksiğiniz yoksa koruyucu aile başvurusu yapabilirsiniz. Koruyucu aile başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyiniz. Koruyucu aile başvurularını 2 türlü yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların başvurularının olumlu sonuçlanması için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartların ilk adımı e-devlet üzerinden yapacağınız koruyucu aile başvurusudur.

E-Devlet üzerinden koruyucu aile başvurusu yapmak için;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hizmetlerinden “Koruyucu Aile İlk Görüşme Talebi” isimli uygulamayı açınız.
 • Çıkan siteden yeni görüşme talebi isteyerek görüşme talebinde bulunup, koruyucu aile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından koruyucu aile başvurusu yapmak için;

 • En yakın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gidip dilekçe doldurarak koruyucu aile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Koruyucu Aile Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Bir çocuğa kol kanat olup, ihtiyaçlarını gidermek için devlet tarafından onaylı bir şekilde koruyucu ailesi olunması gerekmektedir. Bunun için de koruyucu aile başvurusu yapılması ve başvuruda kurumun gerekli gördüğü belgelerin temin edilmesi gerekmektedir.

Koruyucu aile başvuru belgeleri aşağıda belirtilmiştir;

 • T.C kimlik kartı fotokopisi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Eğitim diplomasının fotokopisi,
 • Gelirlerini gösteren maaş bordrosu,
 • Adli sicil kaydı,
 • Koruyucu aile eğitimi almışsa eğitimi bitirdiğine dair evraklar,
 • Sağlık raporu,

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başka belgeler de istenebilir. Başka başvuru belgesi isteme hakkı bakanlıkta saklıdır. Bunun haricinde her 2 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil kaydı bakanlık tarafından tekrar istenmektedir.

Eğer koruyucu aile başvurusu onaylanmışsa ve bir çocuğa koruyucu aile olunmuşsa, koruyucu aile durumunun devam etmesi için 2 yılda bir adli sicil kaydı ve sağlık raporunun Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi halde koruyucu aile durumunuz konusunda sorunlar meydana gelebilir.

Koruyucu Aile Olarak Kaç Çocuk Alınabilir?

Koruyucu ailenin alabileceği en fazla çocuk sayısı 3’tür. Çocuk sayısına bir sınırlama koyulurken de ailenin çocuklarla ilgilenmesi de etkilidir.

Koruyucu Ailenin Sorumlulukları Nelerdir?

Koruyucu ailenin yükümlülükleri aşağıda belirtilmiştir;

 • Çocuğun hem ruhsal hem de bedensel sağlığını sağlamalı.
 • Çocuğun isteklerine ve becerilerine göre ona uygun mesleği yapması konusunda teşvik etmek, eğitmek.
 • Çocuğun ailesiyle, akrabalarıyla düzenli sürelerle görüştürmek, onlarla bağını kopartmamak, koruyucu ailenin yerine getirmesi gereken görevleri arasındadır.

Koruyucu Aileye Çocuğun Teslim Edilmesi Nasıl Olur?

Gerekli kuruma, gerekli belgelerle başvuru yapıldıktan ve bu başvuru da onaylandıktan sonra çocuğun koruyucu aileye teslimi süreci başlar. Çocuk koruyucu ailenin yanına gönderilir. Çocuğun aile ile olan yaşantısı, durumu incelenir. Bu bir nevi deneme gibi bir şeydir.

Bu deneme süresi 2 aya kadar da sürebilir. Eğer koruyucu aile görevlerini iyi bir şekilde yerine getiriyorsa da bir sözleşme imzalanır ve çocuk resmen koruyucu aileye teslim edilmiş olur.

Koruyucu Aile Aylık Ödeme Miktarları Ne Kadar?

Koruyucu aile aylık maaşı çocuğun durumuna göre belirlenir. Koruyucu aile ödenekleri aşağıda belirtilmiştir;

 • Çocuk 0 ile 3 yaş arasındaysa 670 TL
 • Çocuk 4 ile 5 yaş arasındaysa 1005 TL
 • Çocuk 6 ve 14 yaş arasındaysa 1072 TL
 • Çocuk 15 ve 18 yaş arasındaysa 1140 TL
 • Çocuğun yaşı 19 veya daha büyükse ise 1207 TL devlet tarafından verilmektedir.

Evlat Edinme Nasıl Olur?

Bir çocuğa sahip olmak için yapılması gereken sadece çocuğun biyolojik annesi ya da biyolojik babası olunması zorunlu değildir. Bir çocuğun bakımını alan anne ve baba da bir çocuk sahibi olmuş olur. Bu bağlamda, evlat edinme hizmeti ile çocukların bakımını üstlenmiş, ondan sevgisini ve şefkatini esirgemeyen bir anne ve babanın da çocuğu olur. Evlat edinmek için mutlaka resmî kurumlara danışmak gereklidir.

Resmî kurumlardan izin almadan, ebeveynler kendi isteğine göre sokakta, parkta ya da herhangi bir yerden kimsesiz olduğunu düşündüğü çocuğu alıp, bakması meşru değildir.

Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Ailesini herhangi bir sebepten dolayı kaybetmiş bir çocuğu evlat edinmek için gerekli mercilere başvuru yapmak için belirli şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartların belirlenmesi, çocuğun ihtiyaçlarını karşılayabilecek aileye verilmesi açısından gereklidir. Devletin de bu şartları koyması da çocuğun iyiliği içindir.

Bahsi geçen evlat edinme koşulları aşağıda belirtilmiştir;

 • Evlat edinecek olan çiftin evlilik süresinin en az 5 yıl olması, anne ve babanın da en düşük 30 yaşında olması,
 • Evlat edinecek çiftin, evlat edineceği çocuktan en düşük 18 yaş büyük olması,
 • Evlat edinmeden önce, çocuğun evlat edinecek çift tarafından en az 1 yıl boyunca bakılmış olması,
 • Evlat edinme hizmetinin gerçekleşmesinde çocuğun yararının olması, çiftler kesinlikle kendi yararını düşünmemeli,
 • Çocuğun fiil ehliyetinin olması ve bu fiil ehliyetiyle de evlat edinecek çifte evlatlık gitmeyi istemesi,
 • Eğer belirli istisnai durumlar yoksa çocuğun annesi ve babası onay verebilecek durumdaysa onların da onayının alınması,
 • Çocuk vesayet altına alınacaksa, gerekli vesayet dairelerinden çocuğu vesayet altına almak için izinlerin alınmış olması,
 • Evlat edinecek çiftin, en az ilkokul mezunu olması, evlat edinmek için sağlanması gereken şartlar arasındadır.

Evlat Edinme Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Evlat edinmek isteyen çiftler kesinlikle meşru ve usule uygun yollarla evlat edinmelidir. Gayrimeşru yollarla, sokakta gördüğü kimsesiz olduğunu düşündüğü bir çocuğu evlat edinmek yasaktır. Evlat edinmek çocuk hakkında, gerekli mercilere evlat edinme başvurusu yapılarak çocuk evlat edinilebilir.

Evlat edinmek için başvuru aşağıdaki yollarla yapılmalıdır;

 • Evlat edinecek çift Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise en yakın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına dilekçe vererek,
 • Evlat edinecek çift yurt dışında yaşıyorsa ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan yabancı ülke vatandaşları kabul eden devletin resmî kurumuna,
 • Türkiye’de yaşama süresi en az 1 yıl olan yabancı ülke vatandaşları da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığından dilekçe vererek evlat edinme başvurusunda bulunabilir.
Yorumlar

 1. NAZAN dedi ki:

  merhabalar 39 yasındayım 2 yıl oldu mahkemem henüz bitmedi boşanma aşamasındayım 15 gün önce babam vefat etti hiç çocugum olmadı bir evlat edinmek istiyorum annem ve benim için çok sevindirici olur sizden rica ederim sevgimiz onun olsun istiyorum ona dünyada yaşanabilecek en güzel mutluluk yaşatmak iyi bir anne olmak amacım

 2. MELİS GÖKKILIÇ dedi ki:

  MERABA BEN 30 EŞİM 39 YAŞINDA 3.5 yıllık evliyiz. BAZI SAĞLIK SEBEPLERİNDEN DOLAYI ÇOCUK SAHİBİ OLAMIYORUZ. EŞİMDE BENDE ASGARİ ÜCRETLİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUZ. KİRADA OTURUYORUZ. EVDE BİR KEDİ BİRDE KÖPEĞİMİZ VAR. ÇOCUKLARI ÇOK SEVİYORUM VE ÇOCUK HASRETİYLE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM. BİR TANE ÇOCUĞA KORUYUCU AİLE OLMAK YADA EVLAT EDİNMEYE ŞARTLARIMIZ UYARSA EVLAT EDİNMEK İSTİYORUZ. KORUYUCU AİLE OLMAK İÇİN YADA EVLAT EDİNMEK İÇİN DEVLET İÇİN DURUMUMUZ YETERLİMİ BİLMİYORUM AMA BİR TANE ÇOCUĞA BİLE OLSA ANNE OLMAK ANNELİK YAPMAK İSTİYORUM. BU MÜMKÜNMÜDÜR

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre evlat edinme veya koruyucu aile olmanızda bir mani yok. İkametgahınıza bağlı sosyal hizmet nüdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 3. Burak dedi ki:

  Cuma günü koruyucu aile başvurusu yaptık ne zaman ilk görüşme için cevap geliyor acaba

  1. Birsen dedi ki:

   Merhaba aradilarmi acaba bizde başvuru yaptik nezaman dönüş yaparlar çok merak ediyoruz

 4. Zilan dedi ki:

  Merhaba ben ailemden siddet goruyorum psikolojik olarak hizmetçi gibi davranıyorlar 14 yaşındayım kızım ne olur biri beni evlatlik alsın psikolojik siddet görmekten bıktım

 5. Semra dedi ki:

  Mhblar ben 31yasindayim eşim asgari ücretle çalışıyor ve 2kizim var 2/4yaslarinda Manisa’da oturuyoruz kimsemiz yok komsular var ama apartmanda çocuk yok ben bı kız çocuğu almak istiyorum çocuklarıma abla kardeş olacak kocaman bir aile olmak istiyorum buna çok ihticimiz var bize de verilir mi acaba ne yapmamız lazım

 6. Yusuf Özçiftçi dedi ki:

  Bizimde yillardir cocuk özlemimiz var esimle birlikte her yolu denedik allahim bize nasip etmedi ben kendim hislerim hep bir kurumlardan cocuk almayi dusundum fakat muhafazakar bir aile .esim carsafli oldugu icin bu istegimiz koruyucu aile olamayacagimiz soylenirde geri cevirilir diye basvuramadim cocuklari hele hele kiz cocuklarini cok seviyorum bagrima basip kucaklamak kokularini icime cekmek istiyorum .. allahim sabir lar versin icime atiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dileriz Rabbim dualarınızı kabul eder de sağlıklı bir çocuk sahibi olursunuz. Kurum etnik ve dini bir ayrım yapmaz. Şartları sağlarsanız evlat edinebilirsiniz.

 7. sevda dedi ki:

  merhaba eşim alman ben türküm, devlet memuruyum kendime ait evim var. Koruyucu aile olabilir miyiz ?

 8. MERYEM KÖROĞLU dedi ki:

  e devlet ten müracaat formunu dolduruyorum sürekli eş bilgileri ni kontrol edin uyarısı geliyor hiç bir yanlişlık yok bu neyin nesi sistemde sıkıntı mı mevcut yardımcı olursanız seviniriz

 9. Seren Pala dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşıma gireli 9 gün oldu eşimde 29yaşına girdi biz bir bebeği evlatlık almak istiyoruz bir kız çocuğu bize verirler mi acaba eşim asgari ücret çalışıyor ben ev hanımıyım 2 yıl 5 aydır evliyiz kiracıyız başka ek gelirimiz yok yinede bir bebeği alıp kendi bebeğimiz gibi bakıp büyütmek istiyoruz acaba başvuru yaparsak ne cevap alırız bize verirlermi

 10. Şükran karadeniz dedi ki:

  Kıra geliri kabul olurmu koruyucu aile olabilmek icin

 11. Ülkü girgin dedi ki:

  Bir kaç tanidigimin koruyucu aile olarak edindikleri evladlari oz aileler geri almak istedi diye verildi ustelik bu cocuklar cok iyi sartlarda yetisiyordu.Bu ne yaman celiski bi terk et bidaha al.Yasaklanmalı

 12. YAŞAR dedi ki:

  EVET. Müracaatınızı yapın, gerekli işlemlerden geçeceksiniz, sağlık raporu alacaksınız…..vs. Çok büyük sevap. ALLAH için bakın.

 13. Neyyire Nevin ALTUNTAŞ dedi ki:

  52 yaşında bir bayanım. Evliyim. Kaç yaşında bir çocuğa koruyucu aile olabilirim

 14. Meltem dedi ki:

  44 yaşındayım.. esimde 50.bir kızımız var.sofor olarak çalışıyor,seneye de emekli nasip olursa.kardesim maddi ve manevi durumlarından dolayı çocuğunu yurda vermek zorunda kaldı.bende romatizna var yuzde 40 engelli raporum var…ben koruyucu ailesi olmak istiyorum ama düzenli gelir derken kamuda mi olması gerekiyor vede engel durumumda bunu etkiler mi…

 15. Elif ilk sen Tunç dedi ki:

  Koruyucu aile olmak istiyoruz eşim üniversite Ben Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum Ben 42 eşim 44 yaşında 3 yaşlarında bir kız çocuğuna Koruyucu aile olabilir miyiz eşim Şu an polis memuru eşimin adına bir evimiz var

 16. yusuf tosun dedi ki:

  ıyı gunler ben 54 yasındayım eşim ile cocugumuz olmadı su anda yurt dısında hollanda da kalıyoruz turkıye ye kesın donus yapıyoruz koruyucu aile olmak ıstıyoruz bır kız cocuguna bakmak ıstıyoruz evlatlık ıstedık ama yasımızdan dolayı olmadı bızde koruyucu aile olmak ıstıyoruz tum ımkanlarımız var yardımcı olursanız sevınırım ben turkıyede konyada kalıyorum tel: numaram: ************. ısmım. yusuf tosun. : mail adresım: yusuf.rt@hotmail.com. ayrıca turkıyeden emeklıyım ayrıca hollanda. dan da emeklıyım yanı. para ve ev sorunum yoktur

 17. Gül dedi ki:

  Bir değil bir kaç milyon çocuğu koruyabilsem keşke:( Aklıma geldiklerinde boğazım düğümleniyor…Eşimle hep konuşuyoruz.3 çocuğum var ve mutlaka koruyucu aile olacağım.Para alındığını bile bilmiyordum. İstemem de çocukların adına bankaya yatiririm.

  1. Meryem dedi ki:

   Merhaba eğer hala bir çocuk almadıysanız söylsr misiniz ???

 18. Yasemin dedi ki:

  Ben bir bebeğe koruyucu aile olmak istiyorum.25 yaşındayım kendi evim var düzenli gelire sahibim yıllık ücret üzerinden maaş alıyorum.Bekarım.Eğer bir çocuğa koruyucu aile olduğumda kimliğinde baba adı ne yazıyor olacak bilgi alabilirmiyim.Bir tane sorum daha olacak
  Bir bebeğin idmini.biz koyabiliyomuyuz

  1. Burcu kurtbas dedi ki:

   Koruyucu aile olduğunuzda cocugun kimlik bilgileri degişmiyor. Biyolojik ailesinin adı yazıyor. İsmini degiştiremezsiniz.

 19. hilal şahin özdilek dedi ki:

  merhaba ben yeni evliyim ve koruyucu aile olmak istiyorum eşimde bu konuda bana destek oluyor bi çocuğun hayatını güzelleştirebilmek dünyada yapılabilecek en güzel iyilik ama kafama takılan bazı sorular var mesela düzenli gelirden kastınız nedir ben ticaretle uğraşıyorum esnafım ve malum piyasalar biraz düzensiz ve aylık kazancım her zaman aynı olmayabiliyor çok şükür geçiniyoruz ama düzenli gelir için belli bir alt limit var mı ?

 20. Gulizar dedi ki:

  Benim çocuk olmadığı için bende 2 ya3 yaşında bir kız çocuğa koruyucu aile olmak çok isterim ben ve eşim emekliyim eşim 52ben54yasindayiz evimiz var inşallah bizde veriler

 21. binnur çığrı dedi ki:

  Eşim 28.11.1951 doğumlu,
  Ben 02.03.1962 doğumluyum. İkimiz de üniversite mezunu ve emekliyiz. Koruyucu aile olmak için başvurdum. Eşimin yaşının 65 yaş üstü olduğu için uygun olmadığı söylendi. Yaş ortalaması ile değerlendirme olduğunu okuduğumu belirttim ama değil dediler. Doğrusu nedir?
  Koruyucu aile olma şansımız var mı?

 22. Mete Evren dedi ki:

  14 aylık bir oğlumuz var… eşim ve ben çalışıyoruz, üniversite mezunuyuz ve çok şükür düzenli gelirimiz var… oğlumuza, ya eşimin annesi ya da benim annem bakıyor… (nasipse) bir kaç yıl sonra bir çocuk daha yaparız diye konuşuyoruz… eşim benim kadar istekli değil ama aynı yaşta bir kız çocuğunun ailesi olan, onu yetiştiren, kendine güvenmesini sağlayan, zorlukları aşabilen, başarılı bir insan olması yönünde yardımcı olan ve onu hayata kazandırmakta emek sarfeden bir olmak en büyük dileğim… eşimle de ara ara bu konuyu konuşuyoruz… çalışma saatlerimiz içerisinde ilgilenecek olan kişiler olan annem ve kayınvalidem de konuya sıcak bakıyor… eşim şu an için emin olmasa da onun bu konuya destek vereceğini düşünüyorum ancak en büyük çekincem, bu durum gerçekleşirse oğlumuzun nasıl karşılayacağı… alışıp alışamayacağı… konu hakkında nasıl bilgi ve destek alabiliriz…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurunuzu için E devletten yapabiliyorsunuz. Konu ile ilgili Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine danışabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun.

 23. bedia çelik dedi ki:

  3 tane çocuğum var 5kız-10erkek-18erkek yaşlarındalar
  kendi işimizi yapıyoruz
  evliyiz bir kedimiz var bir çocuğada anne baba ve kardeş sevgisi verip
  bizimle aile ortamında yetişmesini istiyoruz
  kendi çocuklarımızın dışındada ihtiyacı olan başka bir çocuğunda ailesi olmak istiyoruz
  devletin bize vereceği ödeneğe ihtiyacımız yok çok şükür
  ama verirse çocuğun kendisine ait devlet tarafından açılan bir hesapta çocuğun büyüdüğünde kullanmak ister belki diye bir birikim hesabı açılırsa iyi olur
  aylık gelir esnaf olduğumuz için değişken ama mali müşavirimizden belirli periyodlarda çıkan gelir belgelerini isteyip veririz.küçük bebek 0-3 yaş yada 7 yaşına kadar olan bir çocuk olabilir kız erkek farketmez

 24. Nigar gezen dedi ki:

  Merhaba benim annem mahkum kardeşim 7 yaşına basmak üzere cezaevinde aysu doluyo onu yurda atıyorlar..annem bana kardeşinin koruyucu ailesi ol dedi ve ben de evliyim bir kızım var ben kardeşimi almak istiyorum bunun icin neyapmAliyim

 25. eyllmrv dedi ki:

  merhaba ;
  27 yasındayım .bekarım. düzenli bir işim var (bankacıyım) ve önlisans mezunuyum. kiracıyım herhangi bir mal varlıgım yok ancak durumum pek cok orta halli insan göre iyi sayılabilecek durumda . bu şartlarda koruyucu aile alıp bir cocuga yuva olabiliri miyim ?

  1. Selma dedi ki:

   Bende almak isdiyorum ama devlete basvurmuycam gerekirse kimlik falan.cikarmiycam komsum yeni dogum yapti ya çöpe atacak yada yuvaya verecek ben alıp bakayım diyorum nasıl yapacam bilemiyorum

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   söylediğiniz şekilde olmaz. Sağlık hizmetinden, daha sonra okul işleri nasıl olacak. Sonrasında elinizden alınır ise daha zor olur. En doğrusu kanuni başvurudur.

 26. Gonca kartal dedi ki:

  İki tane oğlum var biri 9biri4 yaşında çocuk ları çok seviyorum çok duygusalım ve Bi kız çocuğunu koruyucu aile olarak üstlenmek istiyorum İstanbul kartal dayım ilk nerden başlamam gerekiyor sa bilgilendirin lütfen

 27. selma ugur dedi ki:

  merhaba 44 yasindayim esimde ayni 6 yasinda bir kizimiz var koruyucu aile olmak istiyoruz .esimin duzenli isi var .evimiz var .

 28. Esra Sarıkurt dedi ki:

  merhaba ben 28 esim 31 yaşında uzerimize ait hic bir mal varligimiz yok amacimiz 1 bebege yuva olmak acaba biz koruyucu aile olabiliyor muyuz? Ayrica evimizde beslediğimiz köpeğimiz ve evcil muhabbet kuşlarımız var.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   TC vatandaşı iseniz
   Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
   25-65 Yaşları arasındaysanız
   En az ilkokul mezunu iseniz
   Düzenli gelire sahipseniz
   Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ne müracaat edebilirsiniz.

 29. Derya dedi ki:

  Kardeşlerim çocuk esirgeme tarafından alındı koruyucu aile olarak kardeşlerimi ben alabilirmiyim altı yıllık evliyim ve bi çocuğum var acaba mümkünmü

  1. Burcu kurtbas dedi ki:

   Öncelik hakkı ilk size verilmektedir.Tabiki kurum tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra.Kardeşlerinizin her biri için size ödeme yapılır.Inşallah bu mesajı okurken kardesleriniz yaninizdadir?

 30. Merve dedi ki:

  Koruyucu aile olduktan sonra çocuk bize verilince belli bir zaman sonra çocuğu geri alıyorlar mı yoksa çocuk bizde kalıyor mu?

  1. Hasret dedi ki:

   Merhaba,
   Koruyucu aile de çocuk yuva yerine sizin evinizde yaşamaya başlar.
   Koruyucu aile olabilmek için Aile ve sosyal politikalar bakanlığına yazılı dilekçe vermeniz gerekir. İşlemler dilekçe ile başlar. Koruyucu aile uygunluk raporu çıktıktan sonra , devlet sizin evinizin çocuk bakımına uygun olup olmadığını inceledikten sonra çocuk yanınıza yerleştirilir.
   çocuğun yaşına göre aylık bakım ücretleri devlet tarafından karşılanır.
   Eğitim masrafları için ilk eğitim döneminde ücret 3 katı olarak yatırılır.
   Nisan ve ekim aylarında giyim yardımı yatar. Servis ücretleri devlet tarafından karşılanır. Cocuğun velayeti devlet üzerinden devam eder. Siz devam ettirdikçe koruyu aile olursunuz. Bırakmak istediğinizde yine bir dilekçe ile bırakabilirsin. Öncelik çocuğun öz ailesine geri verilmesi, öz aile uygun değil ise yuvaya geri alınır.

 31. hülya dedi ki:

  KORUYUCU AİLE DEMEK ÇOCUK SÜREKLİ BİZİMLE Mİ YAŞAYACAK O KONUYLA İLGİLİ BİRAZ DETAY VEREBİLİRMİSİNİZ

 32. Cahit çetinkaya dedi ki:

  Koruyucu aile olmak istiyoruz eşim ve ben.Eşim ve ben Lise mezunuyuz.Ben 50 eşim 46 yaşında.3/4 yaşlarında kız çocuğuna koruyucu aile olabilrmiyiz.Ben emekliyim.Eşimin adına dükkanımız var.

  1. Emine sürücü dedi ki:

   Merhaba bende 5 ve 6 yaşında kız çocuğu istiyorum nasıl alabilirim bakan aileyede para veriliyormu