ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler?

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler?
SGK
09.02.2023

Koruyucu aile, 0-18 yaş arasındaki gelişim çağında olan bireylerin fiziksel gelişimlerinin yanına da manevi gelişimlerini de ön planda tutmaktadır. Devlet tarafından aileye ve çocuğa destek verilmektedir. Çocukların kurum ortamında yetişmektense aile ortamında yetişmesi daha iyidir. Bu pedagoglar tarafından araştırmalar ile de kanıtlanmıştır.

Gerek fiziki, gerekse manevi olarak kurumlardan daha iyi bir gelişim elde edilmiştir. ‘Koruyucu aile nasıl olunur? Başvuru şartları neler?’ gibi birçok soru da çoğu kişinin sürekli merak ettiği bir konudur. Koruyucu aile olmak isteyen kişiler yardım etmek istedikleri bireyin manevi ve fiziksel gelişimine destek sağlamaktadır.

Koruyucu Aile Ne Kadar Ücret Alıyor?

Gönüllü olarak veya ücretli koruyucu ailelere devlet tarafından yardım edilmektedir. Koruyucu aileye her bakılan çocuk için 485 TL gibi bir ücret ödenmektedir. Bu ücret çocuğun eğitim ve bakımı için devlet tarafından yeterli görülen ücrettir. Böylece devlet aileye destek olurken bu tür insanı faaliyetleri teşvik etmektedir. ‘Koruyucu aile ne kadar ücret alıyor?’ sorusunun cevabı da bu şekildedir.

2023 Koruyucu Aile Maaşı Ne Kadar?

Koruyucu aile yanına almış olduğu her çocuk için yaşına göre ayrı ücretler almaktadır. Bu ücretler ise şu şekildedir:

YAŞ OKUL DURUMUORANLAR %Aylık Bakım ÜcretiAylık HarçlıkAylık Bakım+ Harçlık Ortalama
0-3 YAŞ50923,26 TL
4-5 YAŞ751.384,89 TL
15-18 YAŞ (Lise ve Dengi)851.569,54215,761785,30
19 +YAŞ (Yüksek Öğrenim) 901.350,04359,592021,45
1-4 ve sınıflar ve  
5-8 sınıflar
(6-14 YAŞ 
(İlköğretim)
801.477,21107,88
161,82
1.585,09 TL
161,82 TL

Bunlara ek olarak da çocuğun eğitim masrafları için özel olarak destek verilmektedir. Örnek olarak çocuğun servisi gibi vb. durumları varsa ekstra olarak 300 TL devlet desteği vardır. Üniversiteye hazırlık yapan öğrencilere 6.000 TL’ye kadar destek verilebilmektedir.

Koruyucu Aile Olmak için Başvuru Şartları

Bir çocuğun elinden tutarak ona yardımcı olmak çok güzel bir duygudur. Devlet yardımı ile de onların daha mutlu bir geleceğe sahip olmasını sağlamak güzel bir fırsattır. Bunun yanında, bu çocukların kaliteli bireyler olmasını sağlamak istiyorsanız, bazı kriterlere sahip olmanız gerekmektedir.

Koruyucu aile olmak için başvuru şartları ise şu şekildedir:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • 25-65 yaş aralığında olmak,
 • En az eğitim seviyesi ilkokul seviyesinde olmak,
 • Düzenli gelirli olmak, gibi temel istekleri karşılamanız gerekmektedir.

Bekâr ya da evli, erkek ya da kadın, çocuklu ya da çocuksuz olarak herkes koruyucu aile olabilmektedir. Koruyucu aile olmak için ikamet ettiğiniz konumda mevcut olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne şahsi bir şekilde giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Kurumda yetkililer sizler için tüm ihtiyaç ve sorularınızı karşılayacaktır. Böylelikle ‘Koruyucu aile nasıl olunur?’ sorusu devletin bilgilendirme ve rehber olmasıyla daha kolay bir duruma gelir.

Koruyucu Aile Belgesi Nasıl Alınır?

Çocukların hayatlarına dokunarak onların daha güzel bir hayat yaşamasını sağlayabilirsiniz. Onlara sunmuş olduğunuz olanaklar ve en önemlisi aile sıcaklığı ile onların gerçek mutluluğu yakalamalarına vesile olabilirsiniz. Her zaman sıcak bir kucaklaşma ihtiyacı gören çocukların yardımına koşarak onlara destek olabilirsiniz.

Bunun için size en yakın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek dilekçe aldıktan sonra gerekli yerleri doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Bir çocuğun elinden tutarak ona yardımcı olmak için doldurmanız gereken belgeler vardır. Aşağıda ‘Koruyucu aile belgesi nasıl alınır?’ sorusuna gerekli belgeleri sıralayarak cevap verelim:

 • T.C. kimlik fotokopisi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Gelirlerin mevcut olduğu maaş bordrosu,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Eğitim diploması fotokopisi,
 • Koruyucu aile eğitimi alınmış ise bu eğitime dair gerekli evraklar,
 • Sağlık raporu, gibi belgeler gereklidir.

Bunlara ek bir dosya isteme hakkı bakanlık tarafında saklıdır. Ayrıca 2 yılda bir olmak üzere sağlık raporu ve adli sicil kaydı bakanlık tarafından istenmektedir. Gelişen yeni politikalar ile de koruyucu ailelere daha çok yardımda bulunarak hem onların hem de çocukların hayatına devlet tarafından destek sağlanmaktadır. Gördüğünüz gibi koruyucu aile başvuru şartları için gerekli belgeleri temin etmek önemlidir.

Koruyucu Aile Kimler Olabilir?

Koruyucu olmak isteyen kişi ve kişiler, ülkemizde T.C. vatandaşı olarak sürekli bir biçimde ikamet etmesi gerekmektedir. 25 – 65 yaş aralığında olan ve en az ilkokul derecesinde eğitimi olan kişiler koruyucu aile yaş şartını sağlar.

Düzenli bir gelir akşına sahip olan kişiler çocuklara koruyuculuk yapabilir. Ayrıca çocuklu ya da çocuksuz, evli ya da bekâr olmak üzere isteyen kişiler çocuklara koruyuculuk talebinde bulunabilir. Çocuğun biyolojik anne –  babası ve vasisi haricinde ki kişiler koruyucu aile olabilmektedir. Akrabaların koruyucu aile olmak için başvuru yapması halinde inceleme yapılmaktadır. Eğitim koşulları ve yaşları incelendikten sonra karar verilmektedir.

Bekâr kişiler ise ‘Koruyucu aile kimler olabilir?’ sorusuna cevap arayabilir. Şöyle cevap verelim: Bekâr olup 30 yaşını doldurmuş kişiler koruyucu aile olabilir. Bunun yanında yetiştirilecek olan çocuğa ebeveynlerinin yokluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olmasına önem verilmektedir.

Koruyucu Ailede Çocuk Kaç Gün Kalır?

Çocukların bir aile ortamında büyümesi için onlara destek olarak daha iyi bir hayat hediye edebilirsiniz. Sizinle kalacağı süre boyunca mutlu bir hayat yaşayabilir. Çocuğun korunma altına alınma nedeni göz önüne alınarak kalma süresi için değişiklikler olabilmektedir. Peki, koruyucu ailede çocuk kaç gün kalır?

Uzun bir süre sizle yaşayabileceği gibi belirli bir süre sonra kendi biyolojik ailesine dönme ihtimali de mevcuttur. Biyolojik ailesine döndürme durumunda çocuğun yüksek çıkarı ilk sıraya alınır. Eğer çocuk biyolojik ailesine geri verilecekse bunu komisyon kararıyla sağlamak şarttır. Kısacası çocuğun bulunduğu kurumun komisyonu çocukla ilgili nihai kararı verir.

Koruyucu Aileye Verilen Çocuk Geri Alınır Mı?

Koruyucu aileye emanet edilen çocuklar gerekli şartlara uyulmaması ve olumsuz davranışlar sonucunda devlet tarafından tekrardan geri alınabilir. Bunun yanında çocuğun biyolojik ailesi de çocuğu tekrardan isteyebilir. Peki, koruyucu aile verilen çocuklar hangi nedenlerden dolayı geri alınır?‘Koruyucu aileye verilen çocuk geri alınır mı?’ sorusunun cevabını maddeler halinde açıklayalım:

 • Çocuk ve koruyucu aile arasındaki uyumsuzluğu gidermek için yapılan mesleki çalışmalara uyulmaması,
 • Koruyucu ailenin, koruyucu aile yükümlülüklerini karşılayamaması,
 • Koruyucu ailenin çocuğa karşı beklenen davranışlar ile bakılmadığının tespit edilmesi,
 • Çocuğun aile ortamında hissetmesi için verilen koruyucu ailenin bu ortamı sağlayamaması,
 • Koruyucu ailenin herhangi bir nedenden dolayı koruyucu aile olmaktan vazgeçmesi, durumlarında çocuklar geri alınabilmektedir.

Sosyal hizmet uzmanı tarafından sosyal inceleme raporu hazırlanarak, koruyucu aile ve komisyona bu rapor bildirilir. Koruyucu aile başvuru şartları kapsamında, Koruyucu Aile Sözleşmesi fesh edilerek çocuk aileden hızlı bir şekilde geri alınır.

Koruyucu Aile Çocuğu Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Koruyucu aile yanlarına aldıkları çocukların her türlü ihtiyacını karşılayarak onlara daha güzel bir hayat sunmaktadır. Devlet ile beraber çocukların gelişimi katkı sağlayan koruyucu aileler çocukların aradığı ve ihtiyaç duyduğu aile sıcaklığını bu şekilde karşılayabiliyor.

Koruyucu ailenin tatil veya görev amacı ile çocukla beraberinde yurt dışınına çıkma talebi olabilir. Bu durum, veli, vasi veya kayyumun izni, koruyucu aileyi ve çocuğu izlemek üzere atanmış olan sosyal çalışma görevlisinin onaylanmış raporları ile komisyona sunulur. Koruyucu aile çocuğu yurt dışına çıkabilir mi? sorusunu cevaplamaya devam edelim.

Komisyon tarafından çocuğun yurt dışında çıkmasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması gerekir. Ayrıca ilçe veya il müdürünün teklifi ve bunun yanında mahalli mülki amirinden onay alınması durumunda gerekli izinler verilmektedir.  Çocuğun koruyucu ailesi ile birlikte yurt dışına çıkması halinde, hizmet kapsamında yapılması gereken raporlama ve izlemelere ilişkin ücretler belirlenir. Bakanlıkça gönderilen ödenek, koruyucu aile ve çocuğun takip edildiği ilçe ya da il müdürlüğüne tahsis edilir.

Koruyucu Aile Olmak İçin Çocuğu Seçebilir Mi?

Koruyucu aile destek olmak istediği çocuk için kendilerine en uygun çocuğu seçilme hakkına sahiptir. Koruyucu aile olmak için çocuğu seçebilir mi? sorusuna ile bu şekilde cevap verebilir. Her türlü şekilde kendiniz seçim yapabilirsiniz.

Bu şekilde bir çocuğun elinden tutarak ona güzel bir hayatın kapılarını arayabilir. Ona sunmuş olduğu manevi destek ile çocuğun hayata karşı daha pozitif bir bakış kazanmasını sağlayabilir.

Kurum tarafından koruyucu aile adında en iyi uyumu sağlayacak çocuklar hakkında yönlendirme yapılarak onlara daha uygun seçimler sunulmaktadır.

Koruyucu Aile Nelerden Yararlanır?

Koruyucu aileler çocuklara sağlamış olduğu manevi destekler ile onların hayatlarına direkt olarak katkı vermektedir. Bu sayede daha mutlu çocuklar yetişmektedir. Kurumlarda bulamadığı aile ortamını, koruyucu aile ile karşılayarak daha kaliteli bir gelişim yaşayabiliyor. Koruyucu aile bu yolda çocuğun bakımında devlet tarafından destek alarak, devletle beraber çocuğun gelişimine katkıda bulunuyor.

Koruyucu aile olarak çocukların birçok ihtiyacı için devlet tarafından yardım alabilirsiniz. Koruyucu aile olarak sağladığınız daha mutlu çocuklar ile daha pozitif günler yaşayabilirsiniz.‘Koruyucu aile nelerden yararlanır?’ sorusunu cevaplamaya çalışalım. Devlet tarafından yapılan yardımlar şunlardır:

 • Koruyucu ailedeki çocukların ihtiyacı olan okul servis ücretleri devlet tarafından ödenir.
 • Koruyucu aile ile kalan çocukların meslek edinme kurslarının ücretleri devlet tarafından ödenir.
 • Koruyucu aileler ve bakımı yaptıkları çocuklar için gerektiği zamanlarda üniversitelerin ilgili özel bölümlerindeki uzman kişilerden danışmanlık hizmeti devlet tarafından sağlanmaktadır.

Böylece devlet bu tarz yardımlar ile size ve çocuğa daha iyi olanaklar sunmaktadır.

Koruyucu Aile Kaç Yıl?

Koruyucu aileler devletle beraber çocukların gelişimiyle ilgilenerek onları daha faydalı vatandaşlar haline getirmektedir. ‘Koruyucu aile kaç yıl?’ sorusunun cevabı ise bu şekildedir. Koruyucu aile çocuğa tam olarak 0 – 18 yaş aralığına kadar bakabilmektedir. Koruyucu aile farklı sebeplerden dolayı biyolojik ailesi ile yaşamını sürdüremeyen çocuklara destek olmak için onları yanlarına alabilir. Aldıkları çocukların bakımı ve gelişim süreci ile devlet yardımıyla ilgilenir. Bu süreç içerisinde yardımcı olduğu çocuğa her türlü manevi desteği vererek onun daha iyi bir birey olması sağlanabilir.

Her türlü ihtiyaçlarına yardımcı olan koruyucu aile bu yönden çok önemli bir sorumluluk almaktadır. Bunlara ek olarak  ‘Koruyucu aile nasıl olunur?’ gibi soruların da cevaplarını öğrenerek daha uygun bir şekilde çocuklara yardımcı olabilirsiniz.

Koruyucu Aile Yanına En Fazla Kaç Çocuğa Bakar?

Bir koruyucu aileye farklı zaman dilimlerinde yerleştirilmek koşulu ile üç çocuğa kadar koruyucu ailelere hak tanınmaktadır. Yerleştirilecekler çocukların kardeş olmaları durumu söz konusu ise ayrılmamaları şartıyla farklı çeşitlerde uygulamalar yapılabilir. Koruyucu aile yanına en fazla kaç çocuğa bakar? sorusunun cevabı ise bu şekildedir.

Her çocuk için yazımızda belirtmiş olduğumuz şekilde işlemleri uygulayarak birden fazla çocuğa umut ışığı olabilirsiniz. Onlara yapmış olduğunuz manevi ve psikolojik katkılar ile onların daha başarılı bir hayata sahip olmasına destek olabilirsiniz. Bakmış olduğunuz çocukların sayısına göre ekstra olarak da ödeme alırsınız.

Koruyucu Aile Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Koruyucu aile olarak bakmak üzere yanınıza aldığınız çocuğun önceki yaşantısını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yaşamış olduğu zor ve çileli dönemlerin açmış olduğu yaraları nazik bir şekilde pansuman yapmanız gerekmektedir. Öncesinden ihtiyaç duyduğu aile sevgisini çocuğa enjekte ederek daha mutlu ve pozitif bir yaşama sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Aile Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’nın hizmetlerinden yararlanarak daha uygun şekillerde çocuğa yaklaşabilirsiniz. Özellikle yapacağınız bu hizmetlere katılımlar ile çocukla aranızdaki etkileşimi en üst düzeyde tutarak daha olumlu bir tablo çizebilirsiniz. ‘Koruyucu aile çocuğa nasıl davranmalı?’ gibi araştırmalar yaparak da çocuk için her türlü gereksinimi karşılayabilirsiniz.

Çocuklara davrandığınız her türlü davranışın çocuklarda kalıcı bir durum bırakacağını unutmayarak onlara güler yüzlü bir şekilde yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar için en yararlı yolları sağlayarak onlara daha iyi bir gelecek sunabilirsiniz.

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Arasındaki Fark Nedir?

Koruyucu aile çocukların gelişim sürecine katkı vererek onları belirli bir yaşa kadar yetiştirmektedir. Bu süreçte onlara manevi ve psikolojik olarak destek vermekte ve onların en iyi geleceğe sahip olması için çabalamaktır. Evlat edinme ise çocukların vasiyetini üzerinize alarak onları hayatları boyunca yardımcı olarak onlara güzel bir gelecek sunmak için çalışmaktadır.

Bu sayede gerek koruyucu aile, gerekse de evlat edinme yollarını tercih etseniz de çocukların gelişiminde önemli bir yer edineceksiniz. Evlat edinme hizmetinde aile, evlat edinme prosedürleri ile hukuksal bir yol izleyerek çocuğun velayet hakkını almasıdır. Koruyucu aile ise çocuğun bakım, eğitim, yetişme ve gelişme sürecinde gerekli sorumluluğu devlet ile paylaşmaktadır. ‘Koruyucu aile ve evlat edinme arasındaki fark nedir?’ en çok merak edilen sorulardan birisinin cevabına devam edelim.

Ancak çocuğun velayeti öz ailesinde kalmaktadır. Benzer özellikleri olsa da en önemli fark çocuğun velayeti konusudur. Koruyucu aileler çocuğun bakım ve ihtiyaçlarını karşılasa da velayeti biyolojik ailesindendir. Evlat edinme sisteminde ise çocuğun velayetini alarak çocuğun gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Koruyucu aile devlet ile beraber çalışarak, çocuğun gelişiminde ortak bir şekilde ilerlerler. Evlat edinme sürecinde ise tüm sorumluluk evlat edinen kişi veya aileye aittir.

Korev Nedir?

Korev yapmış olduğu yardımlar ve destekler sayesinde binlerce çocuğun gelişimine katkıda bulunmuş ve onların gerek fiziksel, gerekse manevi olarak tüm yardımlarını sağlamıştır. Korev nedir? KOREV toplumu evlat edinme ve koruyucu ailelik meselelerinde onlara yol göstermek ve bilgilendirmek amaçlı kurulmuştur.

Devlet koruması altındaki tüm çocukların sahip olduğu tüm haklarının korunduğu bir kurumdur. Sağlıklı bir aile ortamında yetişmeleri için onlara destek olmak ve süreç boyunca yanlarında durmaktadır. Bu süreç boyunca çocuklara ve ailelere eğitim, hukuki, psiko – sosyal alanlarda destek olmak görevini üstlenmektedir. Kamu ve sivil toplumlar ile işbirliği içerisinde olarak politika üretilmesinde aktif rol oynamak amacıyla desteklemektir.

Çocuklara umut ışığı olmak ve onlara en faydalı hizmeti sunabilmek için KOREV 2005 yılında Prof. Dr. Neşe EROL tarafından kurulan, siyaset üstü bir sivil toplum kuruluşudur. Korev birçok kişi tarafından ilgi ile araştırılmaktadır. Çocukların hayatlarına sihirli bir değnek edası ile dokunan KOREV her türlü ihtiyaç durumunda çocuklara devlet desteği ile yardım etmektedir. Sağlamış olduğu hizmetler ile gerek koruyucu aile, gerekse de çocuk için daha rahat şartlar sunmaktadır.

Sonuç olarak; bu içeriğimizde koruyucu aile başvuru şartları kapsamında merak ettiğiniz her sorunun cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Feruza dedi ki:

  Lütfen ben bir aylik bebekler annelik etmek istiyorum annesiz babasız büyümesin beş çocuğum var altıncısı olsun isterim durumum çok iyi eşim var namazimiz niyazimizdayiz ahıska türküyüm sütüm var emizirib büyütmek istiyorum ailecek istiyoruz lütfen

 2. NAZAN dedi ki:

  merhabalar 39 yasındayım 2 yıl oldu mahkemem henüz bitmedi boşanma aşamasındayım 15 gün önce babam vefat etti hiç çocugum olmadı bir evlat edinmek istiyorum annem ve benim için çok sevindirici olur sizden rica ederim sevgimiz onun olsun istiyorum ona dünyada yaşanabilecek en güzel mutluluk yaşatmak iyi bir anne olmak amacım

 3. aysegul dedi ki:

  Merhabalar ,
  50 yasinda bosanmis bir bayanim yurtdisindan ulkeye donus yaptim.
  Koruyucu aile olabilirmiyim bekar olsamda?

 4. MELİS GÖKKILIÇ dedi ki:

  MERABA BEN 30 EŞİM 39 YAŞINDA 3.5 yıllık evliyiz. BAZI SAĞLIK SEBEPLERİNDEN DOLAYI ÇOCUK SAHİBİ OLAMIYORUZ. EŞİMDE BENDE ASGARİ ÜCRETLİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUZ. KİRADA OTURUYORUZ. EVDE BİR KEDİ BİRDE KÖPEĞİMİZ VAR. ÇOCUKLARI ÇOK SEVİYORUM VE ÇOCUK HASRETİYLE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM. BİR TANE ÇOCUĞA KORUYUCU AİLE OLMAK YADA EVLAT EDİNMEYE ŞARTLARIMIZ UYARSA EVLAT EDİNMEK İSTİYORUZ. KORUYUCU AİLE OLMAK İÇİN YADA EVLAT EDİNMEK İÇİN DEVLET İÇİN DURUMUMUZ YETERLİMİ BİLMİYORUM AMA BİR TANE ÇOCUĞA BİLE OLSA ANNE OLMAK ANNELİK YAPMAK İSTİYORUM. BU MÜMKÜNMÜDÜR

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre evlat edinme veya koruyucu aile olmanızda bir mani yok. İkametgahınıza bağlı sosyal hizmet nüdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 5. Burak dedi ki:

  Cuma günü koruyucu aile başvurusu yaptık ne zaman ilk görüşme için cevap geliyor acaba

  1. Birsen dedi ki:

   Merhaba aradilarmi acaba bizde başvuru yaptik nezaman dönüş yaparlar çok merak ediyoruz

 6. Zilan dedi ki:

  Merhaba ben ailemden siddet goruyorum psikolojik olarak hizmetçi gibi davranıyorlar 14 yaşındayım kızım ne olur biri beni evlatlik alsın psikolojik siddet görmekten bıktım

 7. Semra dedi ki:

  Mhblar ben 31yasindayim eşim asgari ücretle çalışıyor ve 2kizim var 2/4yaslarinda Manisa’da oturuyoruz kimsemiz yok komsular var ama apartmanda çocuk yok ben bı kız çocuğu almak istiyorum çocuklarıma abla kardeş olacak kocaman bir aile olmak istiyorum buna çok ihticimiz var bize de verilir mi acaba ne yapmamız lazım

 8. Yusuf Özçiftçi dedi ki:

  Bizimde yillardir cocuk özlemimiz var esimle birlikte her yolu denedik allahim bize nasip etmedi ben kendim hislerim hep bir kurumlardan cocuk almayi dusundum fakat muhafazakar bir aile .esim carsafli oldugu icin bu istegimiz koruyucu aile olamayacagimiz soylenirde geri cevirilir diye basvuramadim cocuklari hele hele kiz cocuklarini cok seviyorum bagrima basip kucaklamak kokularini icime cekmek istiyorum .. allahim sabir lar versin icime atiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dileriz Rabbim dualarınızı kabul eder de sağlıklı bir çocuk sahibi olursunuz. Kurum etnik ve dini bir ayrım yapmaz. Şartları sağlarsanız evlat edinebilirsiniz.

 9. sevda dedi ki:

  merhaba eşim alman ben türküm, devlet memuruyum kendime ait evim var. Koruyucu aile olabilir miyiz ?

 10. MERYEM KÖROĞLU dedi ki:

  e devlet ten müracaat formunu dolduruyorum sürekli eş bilgileri ni kontrol edin uyarısı geliyor hiç bir yanlişlık yok bu neyin nesi sistemde sıkıntı mı mevcut yardımcı olursanız seviniriz

 11. Seren Pala dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşıma gireli 9 gün oldu eşimde 29yaşına girdi biz bir bebeği evlatlık almak istiyoruz bir kız çocuğu bize verirler mi acaba eşim asgari ücret çalışıyor ben ev hanımıyım 2 yıl 5 aydır evliyiz kiracıyız başka ek gelirimiz yok yinede bir bebeği alıp kendi bebeğimiz gibi bakıp büyütmek istiyoruz acaba başvuru yaparsak ne cevap alırız bize verirlermi

 12. Şükran karadeniz dedi ki:

  Kıra geliri kabul olurmu koruyucu aile olabilmek icin

 13. Ülkü girgin dedi ki:

  Bir kaç tanidigimin koruyucu aile olarak edindikleri evladlari oz aileler geri almak istedi diye verildi ustelik bu cocuklar cok iyi sartlarda yetisiyordu.Bu ne yaman celiski bi terk et bidaha al.Yasaklanmalı

 14. YAŞAR dedi ki:

  EVET. Müracaatınızı yapın, gerekli işlemlerden geçeceksiniz, sağlık raporu alacaksınız…..vs. Çok büyük sevap. ALLAH için bakın.

 15. Neyyire Nevin ALTUNTAŞ dedi ki:

  52 yaşında bir bayanım. Evliyim. Kaç yaşında bir çocuğa koruyucu aile olabilirim

 16. Meltem dedi ki:

  44 yaşındayım.. esimde 50.bir kızımız var.sofor olarak çalışıyor,seneye de emekli nasip olursa.kardesim maddi ve manevi durumlarından dolayı çocuğunu yurda vermek zorunda kaldı.bende romatizna var yuzde 40 engelli raporum var…ben koruyucu ailesi olmak istiyorum ama düzenli gelir derken kamuda mi olması gerekiyor vede engel durumumda bunu etkiler mi…

 17. Elif ilk sen Tunç dedi ki:

  Koruyucu aile olmak istiyoruz eşim üniversite Ben Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum Ben 42 eşim 44 yaşında 3 yaşlarında bir kız çocuğuna Koruyucu aile olabilir miyiz eşim Şu an polis memuru eşimin adına bir evimiz var

 18. yusuf tosun dedi ki:

  ıyı gunler ben 54 yasındayım eşim ile cocugumuz olmadı su anda yurt dısında hollanda da kalıyoruz turkıye ye kesın donus yapıyoruz koruyucu aile olmak ıstıyoruz bır kız cocuguna bakmak ıstıyoruz evlatlık ıstedık ama yasımızdan dolayı olmadı bızde koruyucu aile olmak ıstıyoruz tum ımkanlarımız var yardımcı olursanız sevınırım ben turkıyede konyada kalıyorum tel: numaram: ************. ısmım. yusuf tosun. : mail adresım: yusuf.rt@hotmail.com. ayrıca turkıyeden emeklıyım ayrıca hollanda. dan da emeklıyım yanı. para ve ev sorunum yoktur

 19. Gül dedi ki:

  Bir değil bir kaç milyon çocuğu koruyabilsem keşke:( Aklıma geldiklerinde boğazım düğümleniyor…Eşimle hep konuşuyoruz.3 çocuğum var ve mutlaka koruyucu aile olacağım.Para alındığını bile bilmiyordum. İstemem de çocukların adına bankaya yatiririm.

  1. Meryem dedi ki:

   Merhaba eğer hala bir çocuk almadıysanız söylsr misiniz ???

 20. Yasemin dedi ki:

  Ben bir bebeğe koruyucu aile olmak istiyorum.25 yaşındayım kendi evim var düzenli gelire sahibim yıllık ücret üzerinden maaş alıyorum.Bekarım.Eğer bir çocuğa koruyucu aile olduğumda kimliğinde baba adı ne yazıyor olacak bilgi alabilirmiyim.Bir tane sorum daha olacak
  Bir bebeğin idmini.biz koyabiliyomuyuz

  1. Burcu kurtbas dedi ki:

   Koruyucu aile olduğunuzda cocugun kimlik bilgileri degişmiyor. Biyolojik ailesinin adı yazıyor. İsmini degiştiremezsiniz.

 21. hilal şahin özdilek dedi ki:

  merhaba ben yeni evliyim ve koruyucu aile olmak istiyorum eşimde bu konuda bana destek oluyor bi çocuğun hayatını güzelleştirebilmek dünyada yapılabilecek en güzel iyilik ama kafama takılan bazı sorular var mesela düzenli gelirden kastınız nedir ben ticaretle uğraşıyorum esnafım ve malum piyasalar biraz düzensiz ve aylık kazancım her zaman aynı olmayabiliyor çok şükür geçiniyoruz ama düzenli gelir için belli bir alt limit var mı ?

 22. Gulizar dedi ki:

  Benim çocuk olmadığı için bende 2 ya3 yaşında bir kız çocuğa koruyucu aile olmak çok isterim ben ve eşim emekliyim eşim 52ben54yasindayiz evimiz var inşallah bizde veriler

 23. binnur çığrı dedi ki:

  Eşim 28.11.1951 doğumlu,
  Ben 02.03.1962 doğumluyum. İkimiz de üniversite mezunu ve emekliyiz. Koruyucu aile olmak için başvurdum. Eşimin yaşının 65 yaş üstü olduğu için uygun olmadığı söylendi. Yaş ortalaması ile değerlendirme olduğunu okuduğumu belirttim ama değil dediler. Doğrusu nedir?
  Koruyucu aile olma şansımız var mı?

  1. Büşra dedi ki:

   Ben koruyucu aileye başvuru yapdim mesaj falan gelmedi e devlette kişiye ulaşılamadı diyor ne yapmam gerek

 24. Mete Evren dedi ki:

  14 aylık bir oğlumuz var… eşim ve ben çalışıyoruz, üniversite mezunuyuz ve çok şükür düzenli gelirimiz var… oğlumuza, ya eşimin annesi ya da benim annem bakıyor… (nasipse) bir kaç yıl sonra bir çocuk daha yaparız diye konuşuyoruz… eşim benim kadar istekli değil ama aynı yaşta bir kız çocuğunun ailesi olan, onu yetiştiren, kendine güvenmesini sağlayan, zorlukları aşabilen, başarılı bir insan olması yönünde yardımcı olan ve onu hayata kazandırmakta emek sarfeden bir olmak en büyük dileğim… eşimle de ara ara bu konuyu konuşuyoruz… çalışma saatlerimiz içerisinde ilgilenecek olan kişiler olan annem ve kayınvalidem de konuya sıcak bakıyor… eşim şu an için emin olmasa da onun bu konuya destek vereceğini düşünüyorum ancak en büyük çekincem, bu durum gerçekleşirse oğlumuzun nasıl karşılayacağı… alışıp alışamayacağı… konu hakkında nasıl bilgi ve destek alabiliriz…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurunuzu için E devletten yapabiliyorsunuz. Konu ile ilgili Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine danışabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun.

 25. bedia çelik dedi ki:

  3 tane çocuğum var 5kız-10erkek-18erkek yaşlarındalar
  kendi işimizi yapıyoruz
  evliyiz bir kedimiz var bir çocuğada anne baba ve kardeş sevgisi verip
  bizimle aile ortamında yetişmesini istiyoruz
  kendi çocuklarımızın dışındada ihtiyacı olan başka bir çocuğunda ailesi olmak istiyoruz
  devletin bize vereceği ödeneğe ihtiyacımız yok çok şükür
  ama verirse çocuğun kendisine ait devlet tarafından açılan bir hesapta çocuğun büyüdüğünde kullanmak ister belki diye bir birikim hesabı açılırsa iyi olur
  aylık gelir esnaf olduğumuz için değişken ama mali müşavirimizden belirli periyodlarda çıkan gelir belgelerini isteyip veririz.küçük bebek 0-3 yaş yada 7 yaşına kadar olan bir çocuk olabilir kız erkek farketmez

 26. Nigar gezen dedi ki:

  Merhaba benim annem mahkum kardeşim 7 yaşına basmak üzere cezaevinde aysu doluyo onu yurda atıyorlar..annem bana kardeşinin koruyucu ailesi ol dedi ve ben de evliyim bir kızım var ben kardeşimi almak istiyorum bunun icin neyapmAliyim

 27. eyllmrv dedi ki:

  merhaba ;
  27 yasındayım .bekarım. düzenli bir işim var (bankacıyım) ve önlisans mezunuyum. kiracıyım herhangi bir mal varlıgım yok ancak durumum pek cok orta halli insan göre iyi sayılabilecek durumda . bu şartlarda koruyucu aile alıp bir cocuga yuva olabiliri miyim ?

  1. Selma dedi ki:

   Bende almak isdiyorum ama devlete basvurmuycam gerekirse kimlik falan.cikarmiycam komsum yeni dogum yapti ya çöpe atacak yada yuvaya verecek ben alıp bakayım diyorum nasıl yapacam bilemiyorum

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   söylediğiniz şekilde olmaz. Sağlık hizmetinden, daha sonra okul işleri nasıl olacak. Sonrasında elinizden alınır ise daha zor olur. En doğrusu kanuni başvurudur.

 28. Gonca kartal dedi ki:

  İki tane oğlum var biri 9biri4 yaşında çocuk ları çok seviyorum çok duygusalım ve Bi kız çocuğunu koruyucu aile olarak üstlenmek istiyorum İstanbul kartal dayım ilk nerden başlamam gerekiyor sa bilgilendirin lütfen

 29. selma ugur dedi ki:

  merhaba 44 yasindayim esimde ayni 6 yasinda bir kizimiz var koruyucu aile olmak istiyoruz .esimin duzenli isi var .evimiz var .

 30. Esra Sarıkurt dedi ki:

  merhaba ben 28 esim 31 yaşında uzerimize ait hic bir mal varligimiz yok amacimiz 1 bebege yuva olmak acaba biz koruyucu aile olabiliyor muyuz? Ayrica evimizde beslediğimiz köpeğimiz ve evcil muhabbet kuşlarımız var.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   TC vatandaşı iseniz
   Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
   25-65 Yaşları arasındaysanız
   En az ilkokul mezunu iseniz
   Düzenli gelire sahipseniz
   Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ne müracaat edebilirsiniz.

 31. Derya dedi ki:

  Kardeşlerim çocuk esirgeme tarafından alındı koruyucu aile olarak kardeşlerimi ben alabilirmiyim altı yıllık evliyim ve bi çocuğum var acaba mümkünmü

  1. Burcu kurtbas dedi ki:

   Öncelik hakkı ilk size verilmektedir.Tabiki kurum tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra.Kardeşlerinizin her biri için size ödeme yapılır.Inşallah bu mesajı okurken kardesleriniz yaninizdadir?

 32. Merve dedi ki:

  Koruyucu aile olduktan sonra çocuk bize verilince belli bir zaman sonra çocuğu geri alıyorlar mı yoksa çocuk bizde kalıyor mu?

  1. Hasret dedi ki:

   Merhaba,
   Koruyucu aile de çocuk yuva yerine sizin evinizde yaşamaya başlar.
   Koruyucu aile olabilmek için Aile ve sosyal politikalar bakanlığına yazılı dilekçe vermeniz gerekir. İşlemler dilekçe ile başlar. Koruyucu aile uygunluk raporu çıktıktan sonra , devlet sizin evinizin çocuk bakımına uygun olup olmadığını inceledikten sonra çocuk yanınıza yerleştirilir.
   çocuğun yaşına göre aylık bakım ücretleri devlet tarafından karşılanır.
   Eğitim masrafları için ilk eğitim döneminde ücret 3 katı olarak yatırılır.
   Nisan ve ekim aylarında giyim yardımı yatar. Servis ücretleri devlet tarafından karşılanır. Cocuğun velayeti devlet üzerinden devam eder. Siz devam ettirdikçe koruyu aile olursunuz. Bırakmak istediğinizde yine bir dilekçe ile bırakabilirsin. Öncelik çocuğun öz ailesine geri verilmesi, öz aile uygun değil ise yuvaya geri alınır.

 33. hülya dedi ki:

  KORUYUCU AİLE DEMEK ÇOCUK SÜREKLİ BİZİMLE Mİ YAŞAYACAK O KONUYLA İLGİLİ BİRAZ DETAY VEREBİLİRMİSİNİZ

 34. Cahit çetinkaya dedi ki:

  Koruyucu aile olmak istiyoruz eşim ve ben.Eşim ve ben Lise mezunuyuz.Ben 50 eşim 46 yaşında.3/4 yaşlarında kız çocuğuna koruyucu aile olabilrmiyiz.Ben emekliyim.Eşimin adına dükkanımız var.

  1. Emine sürücü dedi ki:

   Merhaba bende 5 ve 6 yaşında kız çocuğu istiyorum nasıl alabilirim bakan aileyede para veriliyormu