• 2018 Koruyucu Aile Başvurusu Şartları Nelerdir, Nasıl Başvuru Yapılır?

  Eğer biraz hoşgörünüz, sabrınız ve kan bağı olmayan birine gösterebileceğiniz şefkatiniz varsa siz de kurum ile iş birliği içerisinde hayata tutunmaya çalışan bir miniğin koruyucu ailesi olabilirsiniz. Ancak sadece bu vasıflara sahip olmak koruyucu aile olabileceğiniz anlamına gelmemektedir. O halde beraber bakalım 2018 koruyucu aile başvurusu şartları nelerdir? Koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır?


  2018 Koruyucu Aile Başvurusu Şartları Nelerdir?

  Bir sebepten dolayı çocuğunuz olmuyor ya da manevi nedenler ile evlat edinmek ve böyle bir yolda yürümek istiyorsanız aşağıdaki şartları iyice incelemenizde fayda vardır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
  • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olmalısınız. Yetkililer gerekli durumlarda size ve çocuğa ulaşabilmeliler.
  • Yaş olarak 25 ile 65 yaş aralığını kapsamalısınız. Daha küçük yaştakiler böyle bir sorumluluğu layığı ile yerine getiremeyeceği gibi, 65 yaş üzerinde de yine bu durum söz konusu olarak görülmektedir.
  • En az ilkokul mezunu olmanız gerekir.
  • Düzenli bir gelire dayalı yaşadığınızı belgelerle kanıtlamalısınız.

  2018 koruyucu aile başvurusu şartları nelerdir? konusunda bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da evli ya da bekar olmanızın hiç fark etmediğidir. Üstelik başka çocuklarınız da olabilir. Bu özellikler koruyucu aile olmanıza engel değildir.

  Koruyucu Aile Başvurusu Nereye Yapılır?

  Koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır? birazdan anlatacağız. Bu başlık altında sizlere nereye yapılacağını anlatmaya karar verdik. Hala çoğu insanın internet üzerinden başvuru yapabileceğini düşündüğünü biliyoruz. Ancak hiç de öyle değil. Bulunduğunuz şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Örneğin:

  Ankara için: Anafartalar Caddesi No: 70 Ulus/ANKARA – 0 (312) 418 66 62

  Sponsorlu Bağlantılar


  İstanbul için: Alemdar Mah. Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan Cad. No:10 Cağaloğlu /Fatih – 0 (212) 511 42 75 / 0 (212) 522 36 97

  İzmir için: Gazi Bulvarı No:97 Çankaya/İzmir – 0 (232) 446 33 52

  Süreç Nasıl İşler, Değerlendirmede Neler Göz Önünde Tutulur?

  Koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır? merak mı ediyorsunuz? Öncelikle ikamet ettiğiniz şehirde bulunan il müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Eğer evliyseniz eşinizle birlikte gitmeniz de yine önemli bir başka detaydır.

  Kurum koruyucu aile seçimini yaparken ilk olarak çocuğun yakın çevresindeki akrabalarını, komşularını ya da aile dostlarını seçecektir. Belki beklenen aile sıcaklığının bulunması için yapılan bu tip bir değerlendirmede yine çocuk ve geleceği ön planda tutulmak istenmiştir. Ancak bu, hemen onların koruyucu aile olabileceğini de göstermez. Talep olduğu takdirde önce sosyal bir inceleme başlatılır. Burada yaş ve eğitim gibi tüm kriterler tek tek değerlendirilerek sonuca ulaşılır.

  Korucu aile adaylarında yukarıda da belirtildiği gibi en önemli hususlardan bir tanesi yaş konusudur. Eşler arasında en fazla 10 yaşa kadar olanlarda yaşı küçük olan tarafın bilgileri baz alınırken, diğer hemen hemen her durumda eşlerin yaş ortalamalarına bakılır. Ayrıca:

  • Adayların başvuru tarihindeki yaşları
  • Çocuğun yanlarına yerleştirildiğinde geldikleri yaşları
  • Çocuğun yaşına uygun davranışlar gösterebilmesi
  • Çocuk ile aile arasında anne/baba-çocuk ilişkisi kurabilmesi son derece önemlidir.

  2018 koruyucu aile başvurusu şartları nelerdir?  sorusunun cevabı tabi ki burada bitmiyor. Yukarıdaki tüm nitelikler sağlanmış olsa bile bakanlık bir de kendi bünyesinde belirlediği lisans eğitiminin alınmasını istiyor. Ayrıca ailelerin birinci ve ikinci kademe eğitimleri de başarı ile tamamlamasını bekliyorlar.

  Bu durumda bekar olup koruyucu aile sıfatına sahip olmak isteyenlerde ise diğer ebeveynin yokluğunu hissettirmeyecek derecede iyi akrabalık ilişkilerini kanıtlaması bekleniyorlar.

  Koruyucu Aile Aylık Ödeme Miktarları

  Buraya kadar her şey ne kadar zor görünüyor, öyle değil mi? Fakat henüz devletin koruyucu aile olarak görevlendirilmeniz hakkında sizi nasıl desteklediğini bilmiyorsunuz. Evet, bu doğru… Koruyucu aile olduğunuz takdirde çocuğun yaş durumuna göre devletten aylık bir miktar ödeme alabiliyorsunuz.

  Size ödenecek olan ücrette 10270 gösterge rakamı temel alınmaktadır. Sonrasında memur aylık kat sayısı ile çarpılarak çocuğun yaşı büyüdükçe %50’den %90’a kadar hesaplanarak ödemeler yapılmaktadır.

  Aylık bakım ücreti konusunda cömert davranan devlet çocuklara harçlık vermeyi de uygun görmüştür. Burada da yine 600’den başlanarak 2000’e kadar çıkan gösterge sayısı memur maaş katsayısı ile çarpılarak sonuç bulunmaktadır. 2018 yılı koruyucu aile başvurusu nasıl başvuru yapılır? sorusunu cevaplandırdıktan sonra bunu da bilmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

  2018’in ilk yarısı için belirlenen katsayı 0,108550 olarak hesaplandığında,

  Ayrıca servis için 250,00 TL ödeme yapılmaktadır. Bununla birlikte meslek edinme kursları için 2.010,00 TL, yeni orta öğretim sınavı için 3.790,00 TL ve üniversiteye hazırlık için 5.890,00 TL’lik bedeller ödenebilmektedir. Bu ücretler yaşadığınız şehre göre azalabilir ya da arta bilirler. Son olarak da isteği bağlı sigorta prim tutarı için ekstra 649,44 TL de verilebilinmektedir.

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  2018 Koruyucu Aile Başvurusu Şartları Nelerdir, Nasıl Başvuru Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gül dedi ki:

   Bir değil bir kaç milyon çocuğu koruyabilsem keşke:( Aklıma geldiklerinde boğazım düğümleniyor…Eşimle hep konuşuyoruz.3 çocuğum var ve mutlaka koruyucu aile olacağım.Para alındığını bile bilmiyordum. İstemem de çocukların adına bankaya yatiririm.

   1. Meryem dedi ki:

    Merhaba eğer hala bir çocuk almadıysanız söylsr misiniz ???

  2. Yasemin dedi ki:

   Ben bir bebeğe koruyucu aile olmak istiyorum.25 yaşındayım kendi evim var düzenli gelire sahibim yıllık ücret üzerinden maaş alıyorum.Bekarım.Eğer bir çocuğa koruyucu aile olduğumda kimliğinde baba adı ne yazıyor olacak bilgi alabilirmiyim.Bir tane sorum daha olacak
   Bir bebeğin idmini.biz koyabiliyomuyuz

   1. Burcu kurtbas dedi ki:

    Koruyucu aile olduğunuzda cocugun kimlik bilgileri degişmiyor. Biyolojik ailesinin adı yazıyor. İsmini degiştiremezsiniz.

  3. hilal şahin özdilek dedi ki:

   merhaba ben yeni evliyim ve koruyucu aile olmak istiyorum eşimde bu konuda bana destek oluyor bi çocuğun hayatını güzelleştirebilmek dünyada yapılabilecek en güzel iyilik ama kafama takılan bazı sorular var mesela düzenli gelirden kastınız nedir ben ticaretle uğraşıyorum esnafım ve malum piyasalar biraz düzensiz ve aylık kazancım her zaman aynı olmayabiliyor çok şükür geçiniyoruz ama düzenli gelir için belli bir alt limit var mı ?

  4. Gulizar dedi ki:

   Benim çocuk olmadığı için bende 2 ya3 yaşında bir kız çocuğa koruyucu aile olmak çok isterim ben ve eşim emekliyim eşim 52ben54yasindayiz evimiz var inşallah bizde veriler

  5. binnur çığrı dedi ki:

   Eşim 28.11.1951 doğumlu,
   Ben 02.03.1962 doğumluyum. İkimiz de üniversite mezunu ve emekliyiz. Koruyucu aile olmak için başvurdum. Eşimin yaşının 65 yaş üstü olduğu için uygun olmadığı söylendi. Yaş ortalaması ile değerlendirme olduğunu okuduğumu belirttim ama değil dediler. Doğrusu nedir?
   Koruyucu aile olma şansımız var mı?

  6. Mete Evren dedi ki:

   14 aylık bir oğlumuz var… eşim ve ben çalışıyoruz, üniversite mezunuyuz ve çok şükür düzenli gelirimiz var… oğlumuza, ya eşimin annesi ya da benim annem bakıyor… (nasipse) bir kaç yıl sonra bir çocuk daha yaparız diye konuşuyoruz… eşim benim kadar istekli değil ama aynı yaşta bir kız çocuğunun ailesi olan, onu yetiştiren, kendine güvenmesini sağlayan, zorlukları aşabilen, başarılı bir insan olması yönünde yardımcı olan ve onu hayata kazandırmakta emek sarfeden bir olmak en büyük dileğim… eşimle de ara ara bu konuyu konuşuyoruz… çalışma saatlerimiz içerisinde ilgilenecek olan kişiler olan annem ve kayınvalidem de konuya sıcak bakıyor… eşim şu an için emin olmasa da onun bu konuya destek vereceğini düşünüyorum ancak en büyük çekincem, bu durum gerçekleşirse oğlumuzun nasıl karşılayacağı… alışıp alışamayacağı… konu hakkında nasıl bilgi ve destek alabiliriz…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvurunuzu için E devletten yapabiliyorsunuz. Konu ile ilgili Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine danışabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun.

  7. bedia çelik dedi ki:

   3 tane çocuğum var 5kız-10erkek-18erkek yaşlarındalar
   kendi işimizi yapıyoruz
   evliyiz bir kedimiz var bir çocuğada anne baba ve kardeş sevgisi verip
   bizimle aile ortamında yetişmesini istiyoruz
   kendi çocuklarımızın dışındada ihtiyacı olan başka bir çocuğunda ailesi olmak istiyoruz
   devletin bize vereceği ödeneğe ihtiyacımız yok çok şükür
   ama verirse çocuğun kendisine ait devlet tarafından açılan bir hesapta çocuğun büyüdüğünde kullanmak ister belki diye bir birikim hesabı açılırsa iyi olur
   aylık gelir esnaf olduğumuz için değişken ama mali müşavirimizden belirli periyodlarda çıkan gelir belgelerini isteyip veririz.küçük bebek 0-3 yaş yada 7 yaşına kadar olan bir çocuk olabilir kız erkek farketmez

  8. Nigar gezen dedi ki:

   Merhaba benim annem mahkum kardeşim 7 yaşına basmak üzere cezaevinde aysu doluyo onu yurda atıyorlar..annem bana kardeşinin koruyucu ailesi ol dedi ve ben de evliyim bir kızım var ben kardeşimi almak istiyorum bunun icin neyapmAliyim

  9. eyllmrv dedi ki:

   merhaba ;
   27 yasındayım .bekarım. düzenli bir işim var (bankacıyım) ve önlisans mezunuyum. kiracıyım herhangi bir mal varlıgım yok ancak durumum pek cok orta halli insan göre iyi sayılabilecek durumda . bu şartlarda koruyucu aile alıp bir cocuga yuva olabiliri miyim ?

  10. Gonca kartal dedi ki:

   İki tane oğlum var biri 9biri4 yaşında çocuk ları çok seviyorum çok duygusalım ve Bi kız çocuğunu koruyucu aile olarak üstlenmek istiyorum İstanbul kartal dayım ilk nerden başlamam gerekiyor sa bilgilendirin lütfen

  11. selma ugur dedi ki:

   merhaba 44 yasindayim esimde ayni 6 yasinda bir kizimiz var koruyucu aile olmak istiyoruz .esimin duzenli isi var .evimiz var .

  12. Esra Sarıkurt dedi ki:

   merhaba ben 28 esim 31 yaşında uzerimize ait hic bir mal varligimiz yok amacimiz 1 bebege yuva olmak acaba biz koruyucu aile olabiliyor muyuz? Ayrica evimizde beslediğimiz köpeğimiz ve evcil muhabbet kuşlarımız var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    TC vatandaşı iseniz
    Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
    25-65 Yaşları arasındaysanız
    En az ilkokul mezunu iseniz
    Düzenli gelire sahipseniz
    Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ne müracaat edebilirsiniz.

  13. Derya dedi ki:

   Kardeşlerim çocuk esirgeme tarafından alındı koruyucu aile olarak kardeşlerimi ben alabilirmiyim altı yıllık evliyim ve bi çocuğum var acaba mümkünmü

   1. Burcu kurtbas dedi ki:

    Öncelik hakkı ilk size verilmektedir.Tabiki kurum tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra.Kardeşlerinizin her biri için size ödeme yapılır.Inşallah bu mesajı okurken kardesleriniz yaninizdadir😊

  14. Merve dedi ki:

   Koruyucu aile olduktan sonra çocuk bize verilince belli bir zaman sonra çocuğu geri alıyorlar mı yoksa çocuk bizde kalıyor mu?

   1. Hasret dedi ki:

    Merhaba,
    Koruyucu aile de çocuk yuva yerine sizin evinizde yaşamaya başlar.
    Koruyucu aile olabilmek için Aile ve sosyal politikalar bakanlığına yazılı dilekçe vermeniz gerekir. İşlemler dilekçe ile başlar. Koruyucu aile uygunluk raporu çıktıktan sonra , devlet sizin evinizin çocuk bakımına uygun olup olmadığını inceledikten sonra çocuk yanınıza yerleştirilir.
    çocuğun yaşına göre aylık bakım ücretleri devlet tarafından karşılanır.
    Eğitim masrafları için ilk eğitim döneminde ücret 3 katı olarak yatırılır.
    Nisan ve ekim aylarında giyim yardımı yatar. Servis ücretleri devlet tarafından karşılanır. Cocuğun velayeti devlet üzerinden devam eder. Siz devam ettirdikçe koruyu aile olursunuz. Bırakmak istediğinizde yine bir dilekçe ile bırakabilirsin. Öncelik çocuğun öz ailesine geri verilmesi, öz aile uygun değil ise yuvaya geri alınır.

  15. hülya dedi ki:

   KORUYUCU AİLE DEMEK ÇOCUK SÜREKLİ BİZİMLE Mİ YAŞAYACAK O KONUYLA İLGİLİ BİRAZ DETAY VEREBİLİRMİSİNİZ

  16. Cahit çetinkaya dedi ki:

   Koruyucu aile olmak istiyoruz eşim ve ben.Eşim ve ben Lise mezunuyuz.Ben 50 eşim 46 yaşında.3/4 yaşlarında kız çocuğuna koruyucu aile olabilrmiyiz.Ben emekliyim.Eşimin adına dükkanımız var.

  Sorunuzu Yazın