ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Prim Borcu Sorgulama Ekranı

SGK Prim Borcu Sorgulama Ekranı
SGK
13.05.2022

SGK borç sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımız, e-Devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) web sitesi üzerinden işlem yapabilmektedir. Prim borçlarının sorgulanması yanında borç ödeme işlemleri de SGK anlaşmalı bankalar aracılığı ile yine dijital platformlar kullanılarak yapılabilir. Tanımlanan dijital kanallar aracılığı ile SGK İl Müdürlüklerini ziyaret etmeden aşağıda sıralanan prim borçları için internetten SGK borç sorgulama işlemlerini yapılabilir:

 • SSK prim borcu
 • Bağ-Kur borcu
 • GSS prim borcu

TC İLE SGK BORÇ SORGULAMA

TC kimlik No ile SGK borcunu öğrenmek için iki alternatif yöntem vardır. İnternetten sorgulama için e-Devlet ve telefonla şifresiz borç öğrenme işlemleri için ALO 170 hattı kullanılmaktadır. Bu iki işlem kanalı aracılığı ile SGK 4B ve GSS prim borçları sorgulanabilmektedir.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

e-Devlet’ten SGK borç görüntüleme işlemleri TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi aracılığı ile yapılır. Birkaç adımda tamamlanabilen bu işlem ile 4B borç bilginizi internetten öğrenebilirsiniz. Aşağıda paylaşılan işlem sıralaması takip edilerek SGK’ya ait prim borç bilgisine ulaşılabilmektedir:

 • “4/B Borç” linkini kullanarak “Sosyal Güvenlik Kurumu 4B Borç Durumu” sayfasına erişim sağlayın.
 • Açılan sayfada işlem yapabilmek için aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayarak, e-Devlet kimlik doğrulama sayfasına giriş yapın.
 • Sisteme giriş yapmak için aşağıda gösterildiği şekilde giriş yöntemini “e-Devlet Şifresi” olarak seçin ve ilgili alanlara “TC Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” bilgilerini girerek “Giriş Yap” düğmesine tıklayın.
sgk borç sorgulama giriş edevlet

Yukarıda sırası ile anlatılan işlemlerin tamamlanması ile birlikte 4B prim borç bilgisine ulaşılabilmektedir. Şayet 4B tescil kaydı yapılmadıysa, sorgulama sonrası ulaşılan ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Telefon ile SGK Borç Sorgulama Şifresiz

Telefonla SGK borcunu öğrenme işlemleri için Alo 170 hattı kullanılabilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili işlemler yanında Alo 170 hattı, İŞKUR ve SGK ile ilgili işlemler için vatandaşlarımıza destek vermektedir. Şifresiz SGK borç sorgulama yapılabilen ilgili hatta yapılan aramada, TC kimlik numarası ve anne kızlık soyadı ile SGK’ya olan prim borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

GSS Prim Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası prim borcunu öğrenmek için e-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ve annesi veya babası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın ödemesi gereken GSS prim borç sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden e-Devlet Kapısı ana sayfasına giriş yapın.
 • Ana sayfada sağ üst köşede yer alan ve aşağıda görsel ile paylaşılan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Açılan “e-Devlet Giriş” sayfasına “TC Kimlik No” ve “e-Devlet Şifre” girişi yapılarak kimlik doğrulama yapılır.
 • Kimlik doğrulama sonrası ana sayfada yer alana ve aşağıda gösterilen arama kutusuna “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama (Sosyal Güvenlik Kurumu)” yazılarak aşağıda gösterildiği gibi açılan menüde ilgili alana tıklanır.
gss prim borç arama ekranı
 • Sorgulama sonrası ulaşılan ekran aşağıdaki gibidir. Kırmızı çerçeve içine alınan bölgede GSS prim borç bilginiz bulunurken, ilgili sayfayı yazdırmak için mor çerçeve içine alınan “Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz.
gss prim borç sonuç ekranı

SGK İŞVEREN BORÇ SORGULAMA

İşverenler için SGK borcunun sorgulaması Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) elektronik işlem platformu üzerinden yapılabilmektedir. E-SGK uygulamaları arasında yer alan “İşveren Borç Sorgu” modülüne kullanıcı adı, sistem ve işyeri şifresi bilgileri kullanılarak güncel borç bilgisine ulaşılabilmektedir. Sorgulama yapmak için aşağıdaki iki adımlık işveren borç sorgulama işlem basamaklarını takip edebilirsiniz:

 • “İŞVEREN” adresine giriş yapın.
 • Açılan ekranda aşağıda gösterildiği gibi ilgili alanlara “Kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi, güvenlik kodu” bilgilerini girmeniz ve sonrasında “Giriş” butonuna tıklamanız sorgulama için yeterlidir.
sgk işveren borç sorgulama ekranı

SGK Prim Borcu Ödeme

SGK’ya prim borçlarının ödenmesi için iki alternatif dijital kanal bulunur. İnternetten yapılan SGK ödemelerinde kredi kartı kullanılmaktadır. Borç ödeme için yetkilendirilen işlem kanalları şu şekildedir:

 • E-Devlet
 • E-SGK

E-Devlet’ten SGK Prim Borcunu Ödeme

e-Devlet’ten prim borcu ödeme işlemleri “Sosyal Güvenlik Kurumu” hizmet alt sayfasında yer alan “Kart ile Prim Ödeme Uygulaması” üzerinden yapılır. İlgili sayfaya nasıl erişim sağlayacağınız ve kredi kartı ile SGK prim borcu ödeyeceğinizle ilgili ayrıntılar ekran görüntüleri desteği ile aşağıda anlatılmaktadır:

 • “Web Tahsilat” adresi üzerinden hizmet sayfasına ulaşın.
 • Açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak T.C Kimlik Numaranız ve e-Devlet Şifrenizle giriş işlemini yapın.
 • Kimlik doğrulaması ile birlikte ödeme yapabilmek için ilgili sayfaya erişim sağlamanız gereklidir. Bahsedilen sayfaya ulaşmak için aşağıdaki ekranla karşılaşıldığında “Uygulamaya Git” düğmesine tıklanmalıdır.
 • SGK uygulamasının e-Devlet’ten bilgilerinize ulaşabilmesi için açılan aşağıdaki ekranda “Onayla” butonuna tıklayarak online tahsilat uygulamasına izin verin.
 • Ödeme yapabilmek için güncel SGK borç bilgisine ulaşılması gereklidir. Aşağıda paylaşılan ekranda anlatıldığı gibi “Sorgu Türü” ve “Sorgu Tipi” seçilmeli ve sonrasında “Sicil No” seçilerek “Borç Sorgula” düğmesine tıklanmalıdır.
sgk prim borç ödeme ekranı

Sorgulama sonrası ulaşılan borç bilgisinin hemen yanında yer alan ödeme butonu aracılığı ile kredi kartı bilgilerini kullanılarak SGK borçları ödenebilir.

E-SGK’dan Prim Borcu Ödeme

E-SGK prim borcu ödeme işlemleri için “Online Tahsilat” adresi kullanılır. Verilen adres üzerinde aşağıda görselde gösterilen ekran resmi üzerine tıklanarak Web Tahsilat uygulamasına giriş sağlanır. Bahsedilen uygulama, yukarıda paylaşılan “Borç Sorgulama” işlemi ile aynı ekrandır. Önce ödenecek SGK borcu sorgulanarak devamında kredi kartı aracılığı ile borç ödenebilmektedir.

sgk kredi kartı ile ödeme ekranı

SGK Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

SGK anlaşmalı bankalar yetkili tahsilat noktalarıdır. İlgili bankaların internet ve mobil şubeleri üzerinden SGK prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemini de yapabildiğiniz ve sorgulama sonrası görünen güncel borcu ödeyebildiğiniz SGK anlaşmalı bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • ING
 • Burganbank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Aktifbank
 • Şekerbank

SGK Rapor Parası Hesaplama

SGK Güncel Mesleklerin Kod Listesi

T.C No İle SGK Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

 1. Rıza dedi ki:

  2000 yılı öncesinde esnaf olan mükelleflerin hizmetleri, ödedikleri vergiler, sağladıkları istihdam vb. gibi yerine getirdikleri yükümlülükler görmezden gelinip yok sayılarak bağkur sigortalılık tescil hakları ellerinden alınmıştır. bir çok kesime binbir imkan tanınırken,bu durumdaki esnafların mağdur edilişinin hiç bir gerekçesi olamaz, bizler bağkur sigortası tescil magduru esnaflar olarak, bu yanlış ve haksız uygulamanın devlet büyüklerimizce en kısa sürede ve ilk fırsatta düzeltilerek giderileceğine ve sigortalılık haklarımızın geri verileceğine inancımızı sonuna kadar koruyoruz.

 2. eda dedi ki:

  merhaba;
  rapor param fazla yattı sgk ya borcumu ödemek istiyorum ama bu borcu nereden görebilirim.

 3. MelaniT dedi ki:

  ___123___SGK BORC SORGULAMA NASIL YAPILIR? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dokumu | Gun Say?s?___123___

 4. deniz dedi ki:

  benim iş yerım vardı ssk borclarımı nasıl orenırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En yakın sosyal güvenlik merkezinden borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda borç af ve taksitlendirme çıkacak bu hakkı değerlendirin. Faizlerin büyük çoğunluğu silinecek.

 5. soner elgay dedi ki:

  Kurumsal iş yeri sicil Nosu ile uzun süredir giriş yapılmadıgından
  Kurusal giriş Yapılamıyormuş Tekrat müracaatmı yapmam gerekiyor.
  şifremi almalıyız.
  sicil no.21392010110944750352365000
  elgay konf.tekst.mak san.tic.ltd.şti

 6. güneş dedi ki:

  sahibi olduğum şirketin prim borcunda dolayı şahsıma haciz uyguladılar, sirketin sgk borcunu online olarak nasıl sorgularım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sahibi olduğunuz şirketin SGK dan alınan şifresi ile görüntü yapabilirsiniz. E devlet sistemi de bu sayfaya yönlendirme yapmaktadır.

 7. Elif dedi ki:

  E-Devlette 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme bölümünde , Ödeme Durumu alanında BILGI YOK yazıyor. Bunun anlamı nedir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Elif Hanım Merhaba,

   Kurumdan rapor ödemenizin henüz onaylanmadığı anlamına gelmektedir.

 8. Menderes Bayrakdar dedi ki:

  Merhaba

  Ben suan Yurtdisinda calisiyorum Ama Turkiyeden Emekli olmak istiyorum Bunun icin ne yapmam gerekiyor Beni bilgilendirirseniz memnun olurum Turkiyeden sigortam yok

 9. ELÇİ BAYYURT dedi ki:

  SGK BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR.
  TÜM BANKALARI DENEDİM HİÇBİRİRSİ SİTENİZE GİREMİYOR.
  TEKNİK BİR ARIZA VAR DAHA SONRA ARAYIN MESAJI VERİYOR. BANKA ŞUBELERİDE AYNI YANITI VERİYOR YAPILANDIRMA TAKSİDİNİ ÖDEMEK İÇİN BİR HAFTADIR SOKAKLARDA GECE DE İNTERNETTE BDENEDİM ÖDEYEMİYORUM. MERKEZLERİNİZİN VEZNELERİDE ALMIYOR NE YAPMAM LAZIM

 10. bayram ali dedi ki:

  70 yasındayım 1130 gün sigortam var 24 ay askerliğim var emekli olmak için napmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 11. Cemile Demir dedi ki:

  Ben kıbrısta evliyim 5 yıldır buradayım. İnternetten baktık üzerime borç görünüyor. Kütüğüm Giresun Bulancak ta.Burada olduğum için borcu ödemem gerekmiyormuş. Ne yapmalıyım acaba?

 12. baki turan dedi ki:

  iyi gunler ben 21.04.1972 dogumluyum 10.08.1998.tarihin de ssk baslangicim var 2006ya kadar 2330 gunum var 2006da durduruldu 2008 de yurtdisina italyaya geldim o tarihten beri sigortali calismaktayim askerligimi 1993.de 15 ay yaptim ben nasil emekli olabilirim olursam kac yasinda vene kadar para yatirmam gerekir bilgi verirsenz tesekkur ederim.

 13. Ahmet dedi ki:

  Esimin sadece 1600 calismis is gunu var ve 13 senedir yurt disindayiz
  Emekli yasi geldi borclari odeyip emekli olabilirmi burdaki calismis zamanlarini saydilabilirmi ne kadar odememiz gerekir.Bilgi verirseniz sevinirim
  ,

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Konsolosluktan veya SGK müdürlüklerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 14. Osman dedi ki:

  Merhaba ben sigortalı çalışıyordum 1 ocakta işten ayrıldım suan çalışmıyorum sigorta borcum varmıdır varsa bunu kaymakamlıktan gelir testi yaptırarak GSS borcumu 45 tl yaparlarmı?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Borç durumunuzu E-Devletten öğrenebilirsiniz, Osman Bey. Gelir testi yaptırarak borcunuzu düşürüp sabitleyebilirsiniz.

 15. EMİNE dedi ki:

  Merhaba 26.01.1973 doğumluyum 01.01.1987 sgk girişim var 1000 gün prim ödeme 2 çocuk var doğum sonrası uzun ca süre çalışılmadı nezaman ve nasıl emekli olurum tşklr.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Bu sayede primleriniz artacaktır. Primlerinizi 5150 güne tamamladığınızda emekli olabilirsiniz, Emine Hanım.

 16. leyla dedi ki:

  merhaba ben sigortali olarak calismaktayim 2500 sigorta günüm var 1987 yilinda 2 yillik banka stajim var 3600 gün primle emekli olmak istiyorum 1 sene sonra yasla emekli olmak icin 1100 gün borclanabilirmiyim ve ne kadar maas baglanir

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   3600 prim gününden emekli olmak için şartları sağlamalısınız. Borçlanma yapılamıyor. Ancak doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 17. cihan dedi ki:

  Gelir testi yaptirdim herhangi bir yerde calismadigim halde gelirim olmadigi halde odemeli cikiyor neymis babamin evinde kaliyomusum babam issiz aileme zaten ben bakiyorum gecici islerde calisarak 740 tl borc cikiyor normal sigortadanda faydalanamiyorum elimizi kolumuzu bagliyolar ne yapmaliyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerinde bu duruma itiraz edebilirsiniz.

 18. Serhan SAK dedi ki:

  Merhaba,
  2011 yilindan buyana yurtdisinda yasiyorum.bir arkadasimin soylemesi sonucu bu vahim durumu ogrendim. adres bilgisi degisikliginden sonra borclarin durumu ne olacaktir.baska biryere daha herhangi itiraz dilekcesi yazilmali yada basvurulmalimi.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluğa başvurabilirsiniz.

 19. fikri deniz dedi ki:

  iyi günler
  ben temmuz ayından eylül ayına kadar 152,50 gss prim ödedim.fakat eki ayında 462,50 tl borç çıktı ve ödedim.bu artışın nedeni ne olabilir
  saygılarımla

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Bir yanlış olmalı, SGK müdürlüklerine gidip itiraz edebilirsiniz.

 20. Nihal dedi ki:

  Merhaba ben üniversiteden 2014 yılında mezun oldum.Calismadigimdan dolayı gelir testi yaptirmam gerektiğini söylediler.Gelir testi yaptırdım.Her ay 45lira ödeme yaptım bankaya.Şimdi tekrar sgk ya gittim Size boşuna gelir testi yaptırmışlar dediler.Ben de 1yildir para odedigimi söyledim.O parayı geri alabilirsiniz dediler bu mümkün mu?Kız çocukları evlenene kadar babanın sigortasindan yararlanabiliyormus.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Ailede sigortalı olan bir kişi varsa onun üzerinden evlenene kadar yararlanabilirsiniz. Ödemiş olduğunuz parayı alabilmek için SGK’ ya giderek itiraz etmeniz gerekmektedir.

 21. tacettin dedi ki:

  benim esim 4 ay önce işi bıraktı şu an sigortası yok herhangi bir yere bildirmedik bunun cezası varmıdır yardımcı olursanız sevinirim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sizin sigortanız varsa sizin üzerinize geçmiştir.

 22. Asi dedi ki:

  Benim yaklaşık iki senedir sigortam yok çünkü çalışmıyorum çalışmayııda düşünmediğim için rahmetli babamın maaşına bağlandım ve onun SSK sırndan yararlanıyorum bu durumda ceza yemiş olma ihtimalim varmı acaba rica etsem bilgi verirmisiniz yaşım 32

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hayır herhangi bir ceza olmaz.

 23. Emre koroglu dedi ki:

  Merhaba askerlik için tecilimi Temmuzun 8 in de bozdurdum Kasım ayında teslim olacağım. Sigorta borcum çıkar mı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   GSS borcunuz çıkacaktır. E-Devletten kontrol ediniz. Gelir testi yaptırmalısınız.

 24. HULYA dedi ki:

  ben bag kur olmama ragmen ıkı tane bagkur borcum cıkmıs calısmıyorum nasıl bır ıs bu anlamıs degılım . yarın ılk ıs sgk mudurlugune gıtmek

 25. Ayhan dedi ki:

  Merhabalar,

  Uzun yillardir yurtdisinda yasiyorum ve gecen hafta konu ile ilgili bilgim oldu(bircok arkadasimda ayni durumda). Biraz arastirma yaptikdan sonra konsoloslukdan burada yasadigima dair ikametgah belgesi duzenlettim. Simdi bu belgeyi ilgili dilekce ile kuruma gondermem gerekiyor lakin nereye ve nasil bir dilekce ile ibraz etmem gerekiyor? Bu konular hakkinda pek acik bir bilgiye ulasamadim. Dilekce ve gonderilecegi kurum hakkinda detayli bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gerekli bilgiyi konsolosluktan alabilirdiniz. Yurt dışında ikamet ettiğinizi belirten ve borcunuzun silinmesini talep eden bir dilekçeyi SGK müdürlüğüne gönderebilirsiniz.

 26. Ayşe dedi ki:

  !970 yılında doğdum. 1988-1989 yıllarında mecburi hizmetle yükümlü olarak devlet memuriyetim oldu. Sonra istifa ettim ve başka bir görev almadım. Şimdi parttıme olarak belediye bünyesinde çalışmaya başlayacağım. Önceki çalışmış olduğum seneleri tekrar gündeme alabilir miyim. Eskiye dönük borç ödeme olabilyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 27. muzaffer köseoğlu dedi ki:

  SGK Başkanliğı istanbul sosyal güvenlik il müdürlüğü tarafından tarafıma yazılan B.13.1.BKG arşiv :9_720_422 sayili SG destekprimikesilmesi hakkındakı yazilarinda hangi döneme ait oduğu ve miktarınde belirtilmediği görülmüştür miktar ve hangi düneme ait olduğunu belirtmenizi arzederim.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Bu site resmi bir site değildir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

 28. yasemin dedi ki:

  24.01.2013 tarihinde babamın vefat etmesiyle beraber emekli ölüm aylığından yararlanıyordum 09.02.2015 tarihinde 4/C li olarak atandım daha önce sosyal yardımlaşma vakfına direkt gitmediğim için babamdan aldığım aylıklar borç olarak geri geldi çok mağdurum yardımcı olun lütfen:(((((

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Durumunuz biraz karışık sanıyorum siz bu borca itiraz ediniz.

 29. SEDA DOĞANAY dedi ki:

  sgk nın sitesinden ,nternet üzerinden ödediğim işveren sigorta bedelim sgk da ödenmemiş gözüküyor havuz kısmındada yok gözüküyor.bankaya gitttiğimde ekstremde gözüken sgk ödemesinin dekontunu istediğimde internetten olduğu için çıkaramadılar sgk ya naıl çıkarabiliriz diye bilgi yazısı attılar bugün cevap bekliyorum sgk nın internet sitesinde ödeme yaparken dekont istediğimde internet siteside dekont vermiyor sitede sorunlu .Şu an SGK dekont istiyor ekstre ile gitsemde sorun çözülmüyor. daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım dekontu bulnma yolu nasıl olur bilgilendirebilirseniz sevinirm.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. mehmet ali dedi ki:

   170 aramayı bizde biliyoruz bilmiyosanız susun lütfen hülya hanım…

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey,

   Yorumlar çok eskiye dayanmaktadır. Mevcut durumda Danışmanlarımızın sayısını ve kalitesini artırarak hizmet veriyoruz. Sorunuz varsa yardımcı olalım.

 30. semra dedi ki:

  sgk girişim 2006 yılı, arada boşluklarım var, geriye dönük borçlanabilir miyim. sgk da böyle bir uygulama var mı?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Böyle bir uygulama bulunmuyor.

 31. meryem soğancı dedi ki:

  2000 öncesi emekli olan babamdan yetim maaşı alıyorum intibak yasasında faydanlanamadım telefonla bilgi için aradım ve yetim maaşına uygulanmaz denildi bu konuda bilgi istiyorum saygılar

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Doğru söylenmiş yetim maaşına uygulanmıyor.

 32. özgür dedi ki:

  İyi günler. Gss pirim borcum 643 tl çıktı haziran ayında da muhtemel inşaat işi başlayacak bu borcu ne şekilde aylık ne kadar olarak ödeyebilirim. Teşekkür ederim.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Gelir testi yaptırdıktan sonra borcunuz düzenlenecektir. İlçe kaymakamlığına giderek gelir testi yaptırınız.

 33. limax dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1961 doğumluyum 5.5. 1997 ssk olarak calistim daha ssonra ayrıldım toplam 500 çalişma iş günüm var ne zaman emekli olabilirim. (Not geriye dönük bir borçlanma vamıdır.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz. Geriye dönük borçlanma durumu olamıyor.

 34. selma dedi ki:

  yedi aylık isteğe bağlı borcumu yapılandırmıştım 2014 ocak sonu ödeyecektim ödeyemedim şimdi resmi gazetede 3 ay içinde ödenmezse ya ödenecek yada iptal olacak diyor ne yapmam lazım

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Durumunuzu Alo 170 SGK hattını arayarak bildirebilirsiniz.

 35. okan dedi ki:

  Gelir testi nasil yapiliyor sitede bulamadim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   İlçe kaymakamlığına gidip yaptırabilirsiniz.

 36. murat dedi ki:

  Ben 2011 de isten ciktim 750tl borc cikti gelir testi yaptirdim ama benim gelirim yok banamin gelirine baktilar. Borc oldu 3.5milyon babam evlatliktan sildirecek beni evdende kovaladi benim ne yapmam gerek .

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Maalesef uygulama bu şekilde, siz yine de durumunuza itiraz edin.

 37. mesut takbaş dedi ki:

  1967 doğumluyum,1992 ssk girişim var.Askerlik borçlanmasını ödedim.1985 te okulda staj yaptım -Okul ssk’lı göstermemiş.Ne yapmalıyım.1983-1984-1985 ve 1986 yıllarında devletin ormanlarında mevsimlşk işçi olarak çalıştım.SSK yapılmadı.Ne yapabilirim.Lütfen bana bir yol gösterirmisiniz.Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Staj zamanının sigorta olarak sayılması konusundaki kararlar henüz kesinleşmedi ileri bir tarihte karar verildikten sonra sizde durumunuzu SGK ya bildirebilirsiniz.

 38. UGUR dedi ki:

  Biri yardım etsin lütfen ailem zengın deıl babam emekli ama 2012 yılından beri 3 mılyar borc cıkmıs nasıl ödeyecem ben bu borcu allah belalarını versın silmıyolarda benım 5 kurus param yok işsizim yardım edin ne yapabilirim lütfen ….

  1. Selahattin Demir dedi ki:

   gelir testi yaptırın

 39. ÖZGE dedi ki:

  merhaba ben 2011 yılında üniversiteden mezun oldum 2 yıldır çalısmıyorum kaymakamlıktan gelir testi yapılması gerek yoksa babanızın sigortasından faydalanamazsınız dediler gelir testi yaptırdım ama sonuçla ilgili bi belge verilmedi ve gss 13 den 950 lira prim borcum var görünüyor ne yapmam gerek buradaki görevliler bilgi vermiyor

  1. Aykut Otu dedi ki:

   01/10/2008 tarihinden önce doğmuş olan, herhangi bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocukları, yaşları kaç olursa olsun, evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam ederler. Bu konuda SGK ya başvurursanız, daha iyi bir sonuç olacaktır.

 40. Mikail Yıldırım dedi ki:

  2013 haziran ayindan sonra sigortam isten ayrildigim icin kesildi bu zamana kadar bir islem yapmadim ne yapmam gerekir ve herhangi bir borc cikarmi?

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Herhangi bir borç çıkıp çıkmadığını yazının sonundaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 41. engin erdoğan dedi ki:

  2012 haziran ayında mezun oldum. şuan şalışmıyorum herhangi bir gelirim yok bana sgk borç olarak 2500 tl borç gözüküyor ne yapmam gerekiyor? tşk.

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Kaymakamlıkların gerçekleştirdiği gelir testine girmeniz gerekmektedir. Daha sonra SGK Müdürlüğüne durumunuzu anlatan bir dilekçe ve belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

 42. seyfi gündüz dedi ki:

  bundan 4 ay önce işe girmeden önce 800 tl borç gözüküyordu suan borc gözükmüor işe girmeden gss yaptırmıştım ödeme cıkmamıştı aceba borc nasıl silindi ? yada burdamı gözükmüyor ?+sigortam suan şirket tarafından yatırılıyor acil bir bilgi tşk.

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi SGK Müdürlüğüne ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

 43. elif tokmak dedi ki:

  benim babamın 1987 yılından 2 aylık ödemesi var 2002 den de 4 aylık isteğe bağlı var.toplam 180 gün ödendi. emekli olabilmesi için gerekli yol nedir cevabınızı bekliyorum…

 44. murat dedi ki:

  slm ben 8 aydır sigortam çalışmadığım için udenmiyor bir borç çıkarmı bana cevap beklyorum

  1. Aykut Otu dedi ki:

   GSS kapsamında gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  2. Mert dedi ki:

   Aykut bey, okuldan sonra 2 yıldır çalışmıyorum evdeyim ve şimdi üniversiteye başladım. Borç sorgulamak için ne yapmam gerekiyor SGK’nın sitesinden girdim ama orada borç kısmı ve ya benzeri bişey göremedim yardımcı olabilirmisiniz.

  3. Aykut Otu dedi ki:

   Mert Bey, yanda verdiğimiz linke tıklayarak borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Başka bir şık bulunmamaktadır. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/