SGK

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi

SGK bilgilendirmelerinden haberdar olmak için kullanılan SGK SMS bilgilendirme kayıt sistemi ile eczaneye ödenmesi gereken katılım payları veya banka transferleri gibi birçok bilgiye SMS aracılığı ile ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca SMS bilgilendirme sistemine kayıt olunarak Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin durumunu da mesaj olarak öğrenilebilir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Kaydı Nasıl Yapılır?

SGK SMS Bilgilendirme kayıt sistemi kayıt işlemleri kolaylıkla e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki aşamalar takip edilerek SGK SMS bilgilendirme sistemine kayıt yaptırılmaktadır:

 • gov.tr adresine girilerek TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
 • Sırası ile E Hizmetler > Sosyal Güvenlik Kurumu > Diğer Hizmetler > SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı seçimleri yapılır.
 • SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı seçildikten sonra yeni kayıt tercihine tıklanır ve SGK SMS bilgilendirme kayıt sistemi girişi yapılır.

Tüm adımlar gerçekleştirildiğinde SGK SMS bilgilendirme kayıt sistemi kaydı gerçekleştirilmiş olur. Aynı zamanda aynı aşamalar takip edilerek SGK SMS bilgilerini güncelleme işlemleri de yapılabilir. Sistem kaydı yapıldıktan sonra ise Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili kişinin adına gerçekleşen tüm işlemleri ücretsiz bir şekilde mesaj olarak alınabilir. Ayrıca bu hizmet ile SGK katılım payları, e-reçete bilgileri, SGK rapor ücretleri gibi bilgilendirme mesajlarına da ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi İptali Nasıl Yapılır?

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi içerisinde kayıtlı olan numaraların silinmesi ya da iptal edilmesi için de e-Devlet hizmetinden yararlanılmaktadır. Yukarıda belirtilen adımlar aynı şekilde takip edildikten sonra, ilgili menüde görülen “Bilgilendirme metnini okudum ve onaylıyorum.” Seçeneği işaretlenerek ve daha sonra sil seçeneği seçilerek kayıtlı numaranın iptali gerçekleştirilebilir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Numara Nasıl Güncellenir?

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi için kayıtlı olan numaranın değiştirilmesi işlemi yine yukarıda belirtilen şekilde e-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra E Hizmetler > Sosyal Güvenlik Kurumu > Diğer Hizmetler > SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı seçimi yapılarak menüde yer alan “Güncelle” seçeneği aracılığı ile gerçekleştirilir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Ücretli Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişilere gönderilmekte olan SMS’ler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi tamamen ücretsiz bir sistemdir. Kullanıcılar e-Devlet şifresine sahip oldukları ve sistem üzerinden SMS bilgilendirmeyi aktifleştirdikleri sürece hiçbir ücret ödemeden SMS ile bilgilendirilecektir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Dışında SGK’ya SMS Gönderilerek Öğrenilebilecek Bilgiler

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi ile gerçekleşen birçok işleme SMS alımıyla ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca öğrenilmek istenen bazı SGK bilgilerine de SGK’ya SMS gönderilerek ulaşılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu 5502 numaralı SMS bilgilendirme hattı kullanılarak SGK ile ilgili bazı bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler:

 • Kişinin adına en son ne kadar prim yatırıldığını öğrenmek için: P yazıp boşluk bırakılır, ardından TC kimlik nosu yazılıp tekrar boşluk bırakılır ve aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin işe ilk giriş tarihi ve toplam hizmet günü sayısını öğrenmek için: PT yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik numarası yazılır tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin emekli maaşın yatıp yatmadığını öğrenmek için: E yazılıp boşluk bırakılır TC kimlik numarası yazılır ve tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin en son ne kadar emekli maaşı aldığını ve bu maaşın hangi bankaya gönderildiğini öğrenmek için: A yazılıp boşluk bırakılır, TC kimlik no yazılır ve boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin sağlık güvencesinin açık olup olmadığını öğrenmek için: S yazılıp boşluk bırakılıp TC kimlik no yazılır ve tekrar boşluk bırakılarak aile sıra numarası yazılır. 5502’ye mesaj gönderilir.
 • Muayene katılım payının borç miktarını öğrenmek için: MPAY yazılıp boşluk bırakılıp TC kimlik numarası yazılır ve tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin ne zaman optik cam alabileceğini öğrenmesi için: CAM yazıp boşluk bırakılır ve TC kimlik numarası yazılır, tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin ne zaman optik çerçeve alabileceğini öğrenmesi için: CERCEVE yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik numarası yazılır, tekrar boşluk bırakılarak aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin fizik tedavi hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağını öğrenmesi için: FTR yazılıp boşluk bırakılıp TC kimlik no girilir, tekrar boşluk bırakılır ve aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin diş protezi alma hakkı olup olmadığını öğrenmesi için: DIS yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik no yazılır, tekrar boşluk bırakılarak aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin emekli olacağı tarihi öğrenebilmesi için: N yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik no yazılır, tekrar boşluk bırakılarak işe giriş tarihi yazılır(GG. AA. YYYY şeklinde). Tekrar boşluk bırakılıp hangi kapsama bağlı çalışıldığı yazılır ve 5502’ye SMS gönderilir. (Hangi kapsamda çalışıldığı eski adları ile SSK için 4a, BAĞ-KUR için 4b, Emekli Sandığı için 4c olarak yazılmalıdır.)
Shares:

4 Yorumlar

 • gülhan mucuk
  17.01.2024

  merhabalar kocaeli gebzeden yazıyorum ismim gülhan mucuk ölüm aylıgı alıyorum eş ten 3.750 tl olan emekli maasım 3.893 tl olmuş 143 tl yapmiş lar zam neden benim ölüm aylıgj yükselmedi oglum da 1.875 tl alıyordu 1.881 olmuş düzeltilmesini istiyorum.

  Cevapla
 • seniha
  26.03.2021

  slm ben sizden bana yardımcı olmanızı istiyorum ben annemi kaybedili bir ay oldun annemle ben ölen babamın maaşını alıyorduk şimdi annemi kaybetim annemin maaşı bana ne zaman baglanabilir bütün evrakları öldün günün ertesi gün müracat ettik halen baglanmadı

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.03.2021

   Merhaba,

   Emekli maaşı devir ve bağlanma işlemleri 45 ila 60 gün sürmektedir.

 • Ahmet nart
  25.07.2019

  Cep telefonuma 24.07.2019 tarihli 23MIXXO nolu recetem ile 13 kutu ilac için katılım payı ve 13.66 tl elden fiyat farkı vardır diyr msj geldi ama eczacım benden 49 tl fark aldı bunu anlamadım sebebi nedir sad3ce accu chek performa için 30 tl olduğunu söyledi bu doğrumu? saygılarimla

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir