SGK

2019 SGK İdari Para Cezaları

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda idari para cezası işverenin her ay iletmesi gereken belgeleri SGK’ya göndermediği durumlarda verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, işverenlerden her ay prim, işe giriş ve işten çıkış gibi durumların belgelerini talep etmektedir. Bu belgeler gönderilmez ya da gecikirse, işveren ciddi idari para cezalarına tabii tutulur. Uygulanan para cezaları ise:


 • Sigortalı olan kişinin işe giriş bildirgesini ve GSS giriş bildirgesini belirlenen süre zarfında SGK’ya iletmemesi durumunda her bir sigortalı için 2.558.40 TL ceza kesilir.
 • Sigortalı olan kişinin işe giriş bildirgesinin yapılmaması ve bu durumun mahkemelerce kanıtlanması halinde işverene her bir sigortalı için 5.116.80 TL para cezası kesilir.
 • Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediği durumlarda eğer bir sene içinde ikinci defa mahkeme kararından ya da kurumun denetim ve kontrol ile görevli olan memurları tarafından diğer kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan tespitlerle anlaşılması durumunda işverene 12.792 TL para cezası kesilmektedir.

SGK Cezaları 2019

Sosyal Güvenlik Kurumu para cezaları 2019 senesinde işverenleri, belirlenen yasal düzlemde iş yapma ve belgeleri iletme sorumluluğu yüklemektedir. SGK cezaları aşağıdaki gibidir:

 • Kamu idareleri ile bilanço esaslarına göre defter tutmak durumunda olanlar için verilen ceza 7.675 TL,
 • Diğer defterleri tutmak durumunda olan kişiler için aylık asgari ücretin iki katı tutarında verilecek olan ceza ise 5.116.80 TL,
 • Belgenin ek olması durumunda, aylık asgari ücretin iki katını geçememek şartı ile her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında olacak şekilde 319,80 TL para cezası verilmektedir.

SGK Para Cezasında İndirim Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu cezalarında indirim para cezasının tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde ödemenin yapılması gerçekleşmektedir. Eğer işveren, para cezasını aldıktan sonraki 15 gün içerisinde borcu öderse, toplam para cezasının yalnızca dörtte üçü ödenmektedir. Ancak borcu ödeme süresi 15 günü geçer ya da ödenmezse işveren faizi ile beraber borcu kapatmak durumundadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan cezalarda indirim almak için:

 • Cezaların 15 gün içerisinde ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Para cezalarının online olarak ödenmesi söz konusu değildir.
 • Para cezaları posta ile gönderilebilir ya da direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilebilir.

SGK Cezaları Neden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu cezalarını alma sebepleri arasında işverenlerin her ay SGK’ya iletmesi gereken belgeleri iletmemesi durumunda gönderilmektedir. Sigortalı olan kişilerin işe giriş bildirgelerini ve GSS giriş bilgilerini belirlenmiş olan yasal süre boyunca bildirmelidir. Kurum tarafından belirlenmiş olan şekle ve usule uygun olarak bildiri yapmayan işverenler hakkında; her bir sigortalı için aylık asgari ücret tutarında idari ceza verilmektedir. Sigortalı kişilerin işe giriş bildirgelerinin verilmemesi halinde; bir sene içerisinde ikinci defa mahkeme kararından ya da kurumun denetim ve kontrolü ile görevli olan memurları tarafından veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılmış olan tespitlerden anlaşılması halinde işverene asgari ücretin beş katı tutarında bir asgari ücret ödemesi gerekmektedir.

SGK İdari Para Cezaları İndirim

Sosyal Güvenlik Kurumu cezalarında indirim oranları cezanın ödendiği süreye göre belirlenmektedir. Eğer işverene ceza tebliğ edildikten sonraki 15 gün içerisinde borç ödemesi yapılmışsa, işveren borcun yalnızca dörtte üçünü öder. Para cezalarında indirim yalnızca 15 günlük ödemeler için geçerlidir. Bu süreyi geçen ya da daha sonra ödeme yapan kişiler indirimden faydalanamaz. İndirimin söz konusu olduğu durumlar ise:

 • SGK para cezalarında iki türlü indirim uygulanmaktadır.
 • İlk indirim yüzde 25 oranında peşin ödeme indirimi olarak ifade edilir. Bu indirim ilk 15 günde ödenen cezalar için geçerlidir.
 • Eğer işveren yasal sürenin bitiminden itibaren 30 gün içerisinde tüm gereklilikleri yerine getirirse, cezanın yüzde 75’i silinmektedir.

SGK İdari Para Cezası Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan idari para cezaları e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden idari para cezası sorgulama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır:

 • İlk olarak işverenin e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapması gerekmektedir.
 • E-devlet sistemine giriş yaparken kullanılacak olan e-devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alınabilir.
 • Alınan şifre ile beraber sisteme giriş yaptıktan sonra borçlar bölümünden SGK borçları ile tüm bilgiler öğrenilebilir.
 • Bunun yanı sıra direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine giderek, borçlarınız ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

SGK İdari Para Cezaları Ödeme

İdari para cezasının ödenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan tüm bankalar kullanılabilir. Bunun yanı sıra PTT şubelerine de ödeme yapılabilmektedir. İdari para cezaları banka ya da PTT aracılığı ile ödenecek ise, 26 haneli sicil numarasının verilmesi gerekmektedir. Aksi halde PTT üzerinden borç bilgisi çıkmaz. SGK idari para cezaları için internet üzerinden sorgu yapılabilir. Bunun yanı sıra ödemeler SGK kredi kartı ile ödeme sistemleri aracılığı ile kredi kartı ile de yapılabilmektedir. Bunun için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir.

İşe Giriş Bildirgesi Geç Verme Cezası İndirim

İşe giriş bildirgesine indirim almak için işverene borç tebliğ edildikten sonraki 15 günlük süreç içerisinde borcu ödemek gerekmektedir. Bu noktada tüm işverenlere yüzde 25 oranında indirim verilmektedir. Eğer işveren, tüm yasal gerekliliklerine tek başına yerine getirirse, borçların yüzde 75’i silinmektedir. İşe giriş bildirgesini geç veren kişilerin cezalarının indirilmesi için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde borcun ödenmiş olması gerekmektedir.

SGK İdari Para Cezaları İndirim 2019

Sosyal Güvenlik Kurumu cezalarında indirim kazanmak için borcun tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde borcun kapatılması gerekmektedir. Borcun kapatılması halinde yüzde 25 oranında indirim yapılmaktadır. SGK para cezaları hem Sosyal Güvenlik Kurumu’na hem de herhangi bir PTT şubesine ödenebilmektedir. İdari para cezaları eğer PTT aracılığı ile ödenecekse, görevliye 26 haneli olan sicil numarasının verilmesi gerekmektedir. Banka görevlileri çoğu zaman ekran üzerinden borcu göremeyebilir. Bu durumun yaşanmaması için görevlilere şu menülere giriş yapılması söylenmelidir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Mosip Ödemelerine girilmelidir,
 • Bu menü üzerinden 4A İşveren Ödemelerine tıklanmalıdır,
 • Bu alan üzerinden İşveren İPC ödemelerine tıklanmalıdır,
 • Bu menüler üzerinden 26 haneli sicil numarasının girilmesi gerekmektedir.
 • Sicil numarasının girilmesinden sonra idari para cezası ekranda görülecektir.
 • SGK idari para cezası ödemeleri TC kimlik numarası ile yapılamaz. Bunun için işverenlerin sicil numarasını bilmesi gerekmektedir.
 • İşverenlerin ipc ödemelerini yapması için borcun ekrana düşmesi gerekmektedir. Bunun için yukarıda verilen adımların yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Aksi halde ekranda borç gözükmeyecektir.

SGK idari para cezaları; internet üzerinden kredi kartı aracılığı ile ödenebilir. Ancak kredi kartına taksit imkanı söz konusu değildir. SGK idari para cezalarını online olarak ödemek için e-devlet sistemine giriş yapmak yeterli olacaktır.

SGK İdari Para Cezaları Hangi Bankalara Ödenir?

SGK Teşvikleri Nelerdir?

SGK Alacaklarında Yapılandırma Neleri Kapsıyor?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Toplum Yararına Programı kapsamında çalışan personel Analık Raporu alsa ve SGK dan çıkışı verilse bir cezai müeyyide uygulanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu