Genel

2022 Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Başvuru Ücreti

Avrupa seyahatlerinde serbestçe dolaşım için gerekli olan 2022 Schengen vizesi başvurusu ve gerekli evraklar hakkında merak edilen ayrıntıları yazımızda hazırladık. Avrupa ülkelerinin çoğunluğunu içine alan Schengen bölgesi ülkeleri, verdikleri vize ile bu ülkelerde serbest seyahat iznini sağlar.

Sizlerle daha önce vize ve pasaport işlemlerine dair birçok içerik paylaşmıştık.

 1. Pasaport harç ücreti
 2. Almanya vatandaşlığı alma
 3. Pasaport yenileme
 4. Bulgaristan çifte vatandaşlık

Bu yazımızda ise Dünya’nın en değerli vizesi olarak gösterilen ve en geniş kapsamlı özelliklere sahip olan Schengen vizesi ile ilgili ayrıntıları hazırladık. Schengen vizesi başvurusu nasıl yapılır? İstenen evraklar nelerdir? Şartları, ücreti gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

Schengen Bölgesinde bulunan 26 üye devlette 90 günlük seyahat izni verilen vizedir. Schengen vizesi ile vize anlaşmasına üye olan 26 ülkede seyahat edebilirsiniz. Avrupa’ya seyahat etmek isteyenlerin en sık kullandığı vize türüdür.

UYARI: Avrupa’ya çalışmak, eğitim almak, ikamet etmek gibi amaçlarla gidiyorsanız Schengen vizesi alamazsınız. Gitmek istediğiniz ülkenin ulusal vizesine başvurmanız gerekir.

Çok Girişli Schengen Vizesi Nedir?

Çoklu girişli Schengen vizesi, daha geniş kapsamlı bir vize uygulamasıdır. Çoklu girişli Schengen vizesinde Schengen bölgesi ülkelerine istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

NOT: İstenildiği kadar çoklu giriş çıkış yapılabilse de her 6 aylık dönem için en fazla 90 günlük ikamet zorunluluğu vardır.

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Schengen vizesi almak için internet üzerinden başvuru yapılmalı ya da gitmek istenen ülkenin temsilciliğinden randevu alınarak başvuru gerçekleştirilmelidir.

Schengen Vizesi Kaç Günde Alınır?

Schengen vizesi alma süresi, başvuru yapılan ülke konsolosluğunun iş yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 4-5 gün arasıdır. Konsolosluk inisiyatifine bağlı olarak bu süre daha kısa ya da uzun olabilir.

Schengen vizesi vermek için yasal bir süre zorunluluğu bulunmadığı ve süreç ilerlemesi konsolosluk inisiyatifinde olduğundan dolayı en az 2 hafta öncesinden başvurunuzu gerçekleştirmenizde fayda vardır.

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Schengen vizesi başvurusu 2 şekilde yapılabilir:

 1. Elektronik Ortam: Schengen vizesi almak için üye ülkeler elektronik ortamda başvuru kabul etmektedir. Elektronik ortamda sunulan vize formu doldurularak başvuru gerçekleştirilebilir.
 2. Konsolosluk: Schengen üyesi ülkelerin konsolosluklarından vize başvuru randevusu alarak konsolosluk üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SCHENGEN VİZESİ ŞARTLARI NELERDİR?

Schengen vizesi için gerekli evrakları tamamlayan herkes bu vizeye başvuruda bulunabilir. Vizenin verilip verilmemesi ya da süre kısıtlaması getirilmesi gibi detaylar, vize veren ülke temsilciliğinin inisiyatifindedir.

Schengen vizesinde kalıcı/kaçak olarak bu ülkelere gidiyor riski uyandırmamanız gereklidir. Bu şüphenin yetkili mercilerde uyanması dolayısıyla vize başvurunuz reddedilebilir. Bu vizeyi gezi/seyahat amaçlı kullandığınızı kanıtlamalısınız. Bunun içinde uçak bileti, otel rezervasyonu gibi birtakım belgeler sizden talep edilecektir.

Schengen bölgesi ülkelerinden herhangi birine gidiş amacınız iş, eğitim gibi farklı planlamalar içinse bu vize türü size göre değildir. Doğrudan gitmek istediğiniz ülkenin ulusal vizesine başvuru yapmanız gerekir.

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Başvuru formu (İnternet ortamında ya da konsoloslukta matbu evrak)
 2. İkametgâh belgesi
 3. Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi
 4. Yurt dışı seyahat sigortası
 5. Banka hesabı bilgileri
 6. Fotoğraf
 7. Pasaport
 8. Uçak bileti rezervasyonu
 9. Otel rezervasyonu

Sigortalılardan (Çalışanlardan) İstenen Schengen Vizesi Evrakları Nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız evrakların yanı sıra aşağıdaki evraklar da çalışanlardan talep edilmektedir:

 1. İmza sirküleri
 2. Vergi levhası
 3. İşveren mektubu
 4. İşe giriş bildirgesi
 5. Hizmet dökümü
 6. Maaş bordrosu
 7. Faaliyet belgesi

2022 SCHENGEN VİZESİ NE KADAR?

2022 Schengen vizesi ücretleri Euro para birimi üzerinden alınır. Belirlenen ücretler tablodaki gibidir:

Ücret
0-6 Yaş ArasıÜcretsiz
Transit Vize80 Euro
Kısa Süreli Kalış (90 günden az)80 Euro
Uzun Süreli Kalış D Tipi Vize (90 günden uzun )116 Euro
6-12 Yaş arası40 Euro

NOT: Schengen bölgesi ülkeleriyle ‘’Vize Kolaylaştırma Anlaşması’’ bulunan ülkelerin vatandaşları için standart ücret 35 Euro’dur.

SCHENGEN VİZESİ HANGİ ÜLKELERİ KAPSAR?

 1. Litvanya
 2. Lüksemburg
 3. Belçika
 4. Avusturya
 5. Çek Cumhuriyeti
 6. Danimarka
 7. Malta
 8. Hollanda
 9. Norveç
 10. Polonya
 11. Portekiz
 12. Estonya
 13. Finlandiya
 14. Fransa
 15. Almanya
 16. Yunanistan
 17. Macaristan
 18. İsveç
 19. İsviçre
 20. Lihtenştayn
 21. İzlanda
 22. İtalya
 23. Letonya
 24. Slovakya
 25. Slovenya
 26. İspanya
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir