emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur’dan SSK Geçip Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Bağkur’dan SSK Geçip Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Bağkur’dan SSK geçip emekli olma şartlarına bakıldığında; emekliliklerine en az 3.5 yıl kala geçiş yapmaları mümkündür. Hizmet birleştirmesi yaparak hem Bağkur hem SSK primlerini toplatabilmektedirler. SSK’dan emekli olmanın Bağkur’dan emekli olmaya göre daha fazla sayıda avantajı olduğu için Bağkur’dan emekli olmak yerine emeklilik öncesinde SSK’ya geçiş yaparak emeklilik şartlarını tamamlamaya çalışan çok sayıda vatandaş bulunmaktadır.

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Yapma Şartları Nelerdir?

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapacak olan sigortalının sağlaması gereken koşullar aşağıda verilmiştir:

 • Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapacak olan sigortalıların emekliliklerine en az 3.5 yıl kaldığında geçiş yapabilmeleri mümkündür.
 • Önceden Bağkur ödemesi yapıp ardından SSK’ya geçiş yapacak olan sigortalıların hizmet birleştirme işlemini mutlaka yapmaları gerekmektedir.
 • Bağkur’dan SGK’ya geçiş yapıldıktan sonra hizmet birleştirme işleminin de yapılması ile beraber artık emeklilik koşullarını SGK Müdürlüğü belirlemektedir.
 • Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapıldıktan sonra vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için SSK’dayken 30 gün prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.
 • Geçiş yapılabilecek son 3.5 yıl hesaplanırken askerlik ve doğum borçlanmaları dikkate alınmamaktadır. Sigortalının fiilen 3.5 yılı çalışarak geçirdikten sonra geçiş yapması gerekmektedir.
 • Bağkur prim borcundan dolayı Bağkur’dayken sağlık hizmetleri durdurulmuş olanların SSK’ya geçmeleri sonucunda 30 gün prim ödemesi yapılması ile beraber sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlamaları mümkün olmaktadır.
 • Son 3.5 yılın prim ödemesinin yapıldığı kurum, emekli olunacak olan kurumdur. Dolayısı ile Bağkur’dan SSK’ya son 3.5 yıl içerisinde geçenler, SSK’dan emekli olmaktadırlar.

Bağkur’dan SGK’ya Geçiş İçin Ne Yapılmalıdır?

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen sigortalıların öncelikle Bağkur Müdürlüğü’ne dilekçe vermeleri ve Bağkur kapatma işlemini yapmaları gerekmektedir. Birden fazla kurumda çalışan ve hizmet birleştirmesi yapmak isteyenlerin ise; SGK’ya başvuru yaparak prim gün sayılarını toplatmaları gerekmektedir. Bunun için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmaları istenmektedir.

1261 Gün Şartı Nedir?

Birden fazla kurumda çalışan kişinin hangi kurumdan emekli olacağı 1.261 gün şartı ile belirlenmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta başlangıcı bulunanların son 7 yılları içerisinde 1.261 prim günü ödemeleri hangi kurumdan yapılmış ise; o kurumdan emekli olmaktadırlar.

Örnek vermek gerekir ise; 2 Ekim 1997 tarihinde Bağkurlu olarak sigorta başlangıcı yapan biri olduğu düşünülsün. Bu kişi 10 sene Bağkur’dan prim ödemesi yaptıktan sonra işyerini kapatmış olsun ve 2007 yılında SSKlı olarak çalışmaya başlasın. Son 7 yılının en az 3.5 yılı SSKlı olarak çalıştığı için SSK’dan emekli olmuş sayılmaktadır.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olmuş olan vatandaşlar için ise emekli olunacak olan kurum, daha çok prim ödemesi yapılan kurum olmaktadır.

Bağkur’dan SSK’ya Geçip Emekli Olmak Neden Daha Caziptir?

Bağkur’dan SGK’ya geçip emekli olma şartlarına bakıldığında; SSK’dan emekli olmak, Bağkur’dan emekli olmaya göre daha avantajlıdır.

Bu avantajlar ise aşağıda listelenmiştir:

 • SSK’nın emekli aylıkları ile Bağkur’un emekli maaşları kıyaslandığında, SSK’nın emekli maaşları daha yüksektir. Maaşlar arasında ortalama %10 ile %15 arasında bir fark olmaktadır. Bu da vatandaşın SSK’dan emekli olmayı tercih etmesine sebep olmaktadır.
 • Bağkur’dan SSK’ya geçiş yaptıktan sonra emekli olmak isteyenlerin daha erken emekli olabilmeleri mümkündür. 2000 ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar için 10 yıla kadar daha erken emekli olabilme fırsatı sunan bir durumdur.
 • Bağkur’dan SGK geçip emekli olma şartları dikkate alındığında; daha az prim ödeyerek emekli olabilmek mümkün olmaktadır. Bağkurlular 9.000 gün prim ile emekli olabilirlerken SSKlıların emekli olabilmeleri 5.000 ile 7.200 gün arasında prim ödemelerinin yapılması yeterli olmaktadır.
 1. SSK’dan Bağkur’a Geçince Emeklilik Şartları Nelerdir?

  15 yıl sigortalılık, 3.600 prim günü ve 60 yaş şartı ile emekli olunabilmektedir.

 2. SSK’dan Bağkur’a Prim Aktarma Mümkün Müdür?

  SSK’dan Bağkur’a prim aktarımı yapılabilmektedir.

 3. SSK ve Bağkur Primlerinin Birleştirilmesi Nasıl Yapılır?

  Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında kurulmuş özel sandıklardan başvuru yapılabilmektedir.

 4. 1260 Gün Şartı Kalktı Mı?

  Son 1.260 gün hangi kuruma prim ödemesi yapılmış ise; o kurumdan emekli olunmaktadır. Bu şart henüz kaldırılmamıştır.

 5. Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Emekli Olma Şartları Nelerdir?

  Bağkur’dan SGK geçip emekli olma şartlarına bakıldığında; 25 yıl sigortalılık süresi, 5.675 prim günü ve 54 yaş şartı sunulmaktadır.

Yorumlar

 1. HAKAN DÖKMEN dedi ki:

  1994 bağkur girisliyim 2008 de iflas ederek SGK geçiş yaptım 6287 günüm var ama 1260 gün şartına takıldım yaşım 54 tutuyor nasıl emekli olabilirim

 2. serdar dedi ki:

  benim sorum biraz farkli ama bilgilendirirseniz memnun olurum .su an hollandada ikamet etmekte olup suresiz oturum hakkina sahip ayni zamanda turkiyedende bagkur emeklisiyim .asil konu yasadigim ulkenin haklarinndan tam anlamiyla faydalanabilmem icin o ulkenin vatandasligini almayi dusunuyorum ama holllandada tek vatandas mecburiyeti var dolayisiyla izin alarak turk vatandasligindan cikip mavi kart alip hollanda vatandasi olucam .bu durum bakgur emekliligimi almaya ve saglik hizmetlerinden faydalanmama engel teskil edermi saygilarimla.

 3. Aysun dedi ki:

  2022 senesinde bagkurlu oldum yaşım 50bayanim ilk SGK girişim bagkurlu kalıp veya sskya geçip en erken nasıl emekli olurum ve ne zaman

 4. murat aslan dedi ki:

  Hem şahıs firmam var. Hemde bir limited şirketin %100 ortağıyım. Her iki şirketimde faal ve faal olmaya devam edecekler. Bana bir formül söylermisiniz ssk dan emekli olayım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hem ortak olduğunuz hem de şahıs firmanız haricinde başka bir işyerinde 4/a sigortalı gözükmeniz gerekiyor. Aksi halde 4/b ye tabi olursunuz.

 5. bayram dedi ki:

  ben vergiye tabiyim bağkurluyun emekliligime 3 yıl var dükkanı devir etmeden ssgk nasıl geçerim bir açılamsaı vardır yardımcı olursanız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başka bir iş yerinde ssk lı olarak çalışırsanız Bağ-Kura dilekçe vererek 4/a sigortalı olabilirsiniz.

 6. Filiz buyurgan dedi ki:

  Merhaba
  Ben Sgk lı olarak 1994 işe başladım 2012 de Bağ-Kur’lu oldum şimdi kendi firmamda Sgk lı olabilirmiyim şirketimi kapatmadan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendi şirketinizde sigortalı çalışan olarak görünemezsiniz.

 7. bora dedi ki:

  merhaba 31.12.2001 bagkur girişi 7200 gün sayım var sigorataya geçebilirmiyim faydası olur mu ne kadar zamanda emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   60 yaşında emekli olabilirsiniz. SGK ya geçerseniz 3,5 yıl daha prim ödeyerek bekleyebilirsiniz. Primler asgariden yattığı müddetçe ikisi arasında maaş farkı olmaz.

 8. Hasan korkmaz dedi ki:

  2007 senesinde bağkurlu oldum 10 sene boyun ca Bağkur primi ödedim.2018 sigortalı oldum hale sigorta lıyım kaç sene sigortalı olursam sigortadan emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4/a içinde sigorta başlangıcınız 2007 senesi olacaktır. Buna göre 7000 gün prim ile 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 9. Kemal dedi ki:

  Merhaba 3 tane faal şirkette ortaklığım var ve 2011 yılından bu yana bağkurluyum ama sigortaya geçmek istiyorum şirket ortaklığım devam ederken bunu yapmam mümkün mü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortağı olmadığınız bir şirkette sigortalı olarak işe başlarsanız. Bağkura dilekçe vererek bağkur sigortanızı dondurabilirsiniz.

 10. mehmet dedi ki:

  merhaba işe sgk başlama 01/10/1988 işe başladım 1992 de askere gittim ve sonrası sgk devam edip 1993 de bağkurlu oldum ve halaen bağkurlu yum ama sgk geçip emekli olmak istiyorum sgklı kaç yıl yalışmam gerekiyor ve nezaman emekliolurum sgk dan teşekkür edrim

 11. Fahri YILMAZ dedi ki:

  Merhaba;
  1968 doğumluyum. ilk Sigorta başlangıç tarihim, 13/07/1987. Toplam ödediğim prim gün olarak 10.154
  2004 yılında başka bir firmada sigortalı çalışan iken 09/12/2004 yılında bir anonim şirket kurucu ortağı oldum. 01.10.2005 tarihinde çalıştığım firmadan sigorta çıkışım yapıldı ve aynı gün ( 01.10.2005 ) ortağı olduğum Anonim şirketinde işe başladım ve aynı gün sigorta girişim yapıldı. 12/02/2019 tarihine kadar primlerim en üst seviyeden ödendi.
  SGK dan emekli olmak istediğimde, SGK İstanbul il müdürlüğü, SGK emeklisi olamayacağım, 02/10/2005 itibarıyla 4/1-(b) kapsamında sigortalı sayılmam gerektiği söylendi.
  ” 4/1-(a) kapsamında bildirilen hizmetlerin iptal edilmesi, iptal edilen hizmetlere ait primlerin 4/1-(b) prim borcuna mahsubu gerekmektedir. ” Diye bir görüş bildirmiştir.
  Bu görüş doğru mudur?
  Yıllarca ödediğim primler heba mı olacak?
  Bağ kur tarafına geçirilmesi durumunda aylığım ne kadar olacaktır?

 12. ibrahim BAYRAKTAR dedi ki:

  merhaba kolay gelsin 1997 1999 arası 18 ay askerlik yaptım 1977 doğumluyum 96 ile 98 yılları arası 943 gün bağkur pirimi ödedim 2004 yılın dan başlayan 4805 gün ssk ödemem var emeklilik yaşım ve ödemem gereken gün ne kadar yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin selamlar.

 13. Erdal Açıkgöz dedi ki:

  İlk SSK’ya girişim 07.09.1994’tür.478 gün primim var.14 yıl 1 ay bağ kur yatırdım.14 ay sigorta yatırdım.Ne kadar yatırmam lazım ve ne zaman emekli olabilirim?Saygılarımla…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   07/09/1994 sigorta başlangıcına göre SSk dan emekli olabilmek için;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Son 3,5 günün ssk lı olarak ödenmesi gerekmektedir.

 14. Ali veli dedi ki:

  Merhaba. 1960 doğumluyum. 10 sene 3 ay 28 gün bağkur primi ödedim. Son 3 yıl da sigortalı olarak çalışıyorum. 1980 yılında da askerliğimi yaptım.
  1. Askerlik borçlanması yapsam emekli aylığında artış olur mu. Olursa ne kadar ?
  2. 5000 prim gününden emekli olabilir miyim?
  3. Sigortadan emekli olursam; emekli aylığın tahmini ne kadar olur.

 15. Ertan dedi ki:

  1971 dogumluyum 6.8.1998 bagkur başlangıcım var 05 09 2016tarihinde esnaf bagkurlu oldum sogartaya geçsem erken emekli ulurmuyum saygılar kolay gelsin

 16. yalçın çakır dedi ki:

  ben 28.05.1972 dogumluyum.25.11.1991 de siğorta girişim var 2003 e kadar siğorta sonra 2016 bagkur primi ödedim 2016 dan sonra ssk ödüyorum.toplam 8300 prim var 4931 günü bagkur geri kalanı sigorta ne yapmam lazım son 3.5 seneyi ssk ödemem mi gerekiyor hangi şartlarda ve ne zaman emekli olurum avantajlı olan nedir.

 17. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar . 1960 doğumluyum . 29.12.1998 de Bağkur girişim var .15.02.2015 kadar .(16 yıl 1 ay 17 gün )
  16.02.2015 te sigortaya geçtim.23.08.2018 e kadar ödedim (1270 gün)
  Ne zaman emekli olabilirim ?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.İyi çalışmalar.

 18. adem özmen dedi ki:

  mrb 1977 dogumluyum 23.subat 1999 bagkur girişliyim hiç ara vermeden yatırdım şimdi sigortaya geçmek istiyorum sizce geçmem mantıklı mı yoksa bagkur ödemeye devam mı tşkler

  1. Onur dedi ki:

   Kolay Gelsin 1969 doğumluyum 01.04.1982 sigorta girişim var 01.09.2004 yılına kadar 2124 gün sigortam bulunmaktadır.01.10.2004 yılından 01.11.2015 tarihine kadar 3562 gün bağkur ödedim 01.12.2015 tarihinden itibaren hala sigortam devam etmektedir.
   Emekliliğe hak kazanma süremin ne kadar olduğunu öğrenebilirmiyim toplamda 6504 gün toplam süre gözüküyor. En son bilgi almak için sgk ya gittiğimde bana sigortaya geçtiğim için 3.5 yıl sigortalı olarak çalıştığımda emekliye hak kazanacağım söylenmişti ama hiçbir fikrim ve bilgim yok

 19. savas bozkus dedi ki:

  merhaba ben sene 1993 te iki yil bagkurlu olarak calistim ardindan iki yil askerlik yaptim ve yurt disina ciktim hala hazirda 22 senedir yurt disindayim
  sizlere sorum benim su an ki sigortam bagkurmu yoksa sskmi

 20. Serpil Ağbaba dedi ki:

  Merhaba,

  Bağkura prim ödüyorum. Bağkuru kapatıp son 3,5 yıl isteğe bağlı SSK primi yatırıp emekli olabilir miyim ? (Bağkurdan önce SSK girişim var)

  Saygılarımla,
  Serpil Ağbaba

 21. MESUT TUNCAY dedi ki:

  MERHABALAR. BEN İSTEĞE BAĞLI BAĞKURLUYUM ve İÇERİYE BORCUM VAR. ŞİMDİ BİR İŞE GİRDİM. SGK ZORUNLU DİYORLAR. SGK YAPTIRIRSAM BORCUMDAN DOLAYI ESKİYE YÖNELİK İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR GÜNLERİM SİLİNİR Mİ?

 22. eser dedi ki:

  merhaba

  01/11/1987 yılında ilk sgk lı oldum
  toplamda 437 gün sgk – 4900 gün bağkurum var nasıl emekli olabilirim?

 23. Kazim Eyigör dedi ki:

  Ben Almanya`da 02.09.1986 senesinde calimaya basladim, ve halen daha calismaktayim. 9059 is günü icin 2013 yilinda 81000 TL Yatirdim ve Emekli olmayi hak eetim, Ama beni BagKur üzerinden Emekli yapiyorlar be ise SSK üzerinden emekli olmak istiyorum. Bunun icin ne veyahutta neler yapmam lazim beni bilgilendirirmisiniz.

  Saygilarimla

 24. Yavuz dedi ki:

  Merhabalar ben ocak 2005 bağkur girişliyim, 31 mart 2018 itibariyle cıkış yaptım.10 ağustos 2018 de ssk lı olarak işe başladım. Dogum tarihim 15 temmuz 1969. Bu durumda ne kadar pirim öderim ne zaman emekli olurum.tesekkurler

 25. ahmet YILMAZ dedi ki:

  Ödeme Dönemi
  201807
  Ödeme Günü
  22
  Net Aylık Tutarı
  2129.15 TL
  Aylık Tutarı
  767.76 TL
  Ek Ödeme Tutarı
  101.39 TL
  Sosyal Yardım Zammı
  0.0 TL
  Birikmiş Ödeme Tutarı
  1260.0 TL
  Kesinti Tutarı
  0.0 TL

  Yeni Emekli oldum e devlette yukarıdaki bilgiler çıkıyor ve ben hiç bir şey anlamadım maaşımın kaç lira olduğundan 767.76 tl mi öyle olsa çok düşük %69 engelliyim ve bu maaşla nasıl geçinirim
  açıklayıcı bir şekilde bilgi verirseniz sevinirim..

 26. seher şahin dedi ki:

  merhaba.2007 yılı bağkurluyum.2016 yılında ssk ya gectim.1960 doğumluyum kaç gün ve kaç yaşında emekli olabilirim.tşk

 27. Harun dedi ki:

  Merhaba 1974 doğumluyum .24.04.1998 tarihli isteğe bağlı sigorta başlangıcım var (6 yıl 9ay 7 gün) Daha sonra Mecburu tarım sigortam var 01.03.2007 tarih başlangıçlı (1 yıl 1 ay 6 gün).
  08.04.2008 tarihli sigorta başlangıcım var aktif 3244 gün .
  Ne zaman nasıl emekli olabilir? Yardımcı olur musunuz lütfen?
  Teşekkürler.

 28. Bayram Gürdal dedi ki:

  Merhaba İyi Çalışmalar;
  07.09.1973 doğum tarihim
  SSK
  İşe Giriş Tarihi
  01.10.1987
  Uzun Vade Gün Sayısı 3726
  (bu tarih çıraklık eğitimine başladığım tarih olabilir ayrıca çıraklık eğitimine başladığımdaki verilen tarih emeklilik için kullanılıyormu?)

  bağkur hizmet dökümü
  Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Terk/Talep Tarihi Hizmet Süresi
  Mecburi Sigortalılık 01.07.1995 30.04.2006 10 yıl 9 ay 29 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 23.06.2008 15.11.2009 1 yıl 4 ay 23 gün

  ekteki bilgilerime göre emeklilik durumum ssk veya bağkurdanmı ? birde kaç yaşında emekli olabilirim.

  saygılarımla

 29. Durdane dedi ki:

  Durdane Cömert daha once soru sordum cevap alamadım

1 3 4 5