• BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇİP EMEKLİ OLMAK


  EMEKLİLİK TAZMİNATI HESAPLAMA

  Yeni çıkarılan yasaya göre BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak mümkün ve cezbedici hale geldi. Bu yazıda size bu konu hakkındaki yapılan çalışmaları sunacağım. BAĞ-KUR’a bağlı olan vatandaşların kendi işyerleri olacağı veya herhangi bir şirketin ortağı olarak çalıştığı varsayımından hareket ederek bu kimseler SSK‘ya bağlı sigortalı çalışanlar olarak çalışma hayatlarını sürdüremezler. Yani hem BAĞ-KUR’lu hem de SSK’lı olamazsınız. Bu yüzden SSK’ya geçiş işleminde birtakım adımlar atıldı ve BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak cezbedici bir hal aldı.

  BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçiş işleminde otomatik olarak BAĞ-KUR’lu olma durumunuz düşer ve sigortalı olursunuz. Peki neden BAĞ-KUR2dan SSK’ya geçip emekli olmak daha cazip?

  1. Daha yüksek aylık bağlanması: SSK’dan emekli olan vatandaşların emekli aylıkları, BAĞ-KUR’dan emekli olan vatandaşlara göre yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir farklılık gösterir ve SSK emekli aylıkları daha fazladır. Bu da BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak için en önemli sebeplerden biridir.
  2. Daha erken emeklilik: BAĞKUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak sürecinde diğer bir cezbedici sebep ise daha erken emeklilik imkanıdır. Erken emeklilik kapsamında SSK’dan emekli olan vatandaşlar BAĞ-KUR’dan emekli olan vatandaşlara göre 10 yıla kadar daha erken emeklilik şansına sahipler. Yalnız bu durum 2000 ve öncesi girişli vatandaşları kapsamaktadır.
  3. Daha az prim ödeme: BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmaktaki diğer bir cezbedici unsur ise daha az prim ödeme imkanıdır. Bu durumda, BAĞ-KUR’lular 9000 gün prim ödeyip emekli olabilmekteyken, SSK’lılar 5000 ile 7200 gün arasında prim ödeyerek daha az prim ödeyip emekli olma şansına sahipler.

  Tüm bu anlatılanlar BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak için artan talebin sebebini açıklamaktadır. Ek olarak geçiş işleminde pek çok kolaylıkta sağlandı. Bu kolaylıklar kapsamında 1 Mart 2011 tarihinden itibaren vergi mükellefi olan kişiler veya şirket ortağı olanlar kolaylıkla SSK’ya geçip yukarıda verilen imkanlardan emekliliklerinde faydalanabiliyorlar.

  tıkla sorunu sor

  BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇİP EMEKLİ OLMAK İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İSMAİL ÇALIŞKAN dedi ki:

   merhaba 1988 sgk girişim 1995 ise bağkur tescilim var şuan sigortalıyım 1166 gün sgk. 3588 gün ise bağkurum var 1982 de ise askere gittim askerlik borçlanmasıyla emekli olabilirmiyim ve 1988 olan girişimi askerlik borçlanması 1982 ye çeker mi hizmet birleştirmesini nasıl yapabilirim saygı ve sevgilerimle çok teşekkürle

  2. İSMAİL ÇALIŞKAN dedi ki:

   merhaba 6 yıl bağkurum var 1136 gün ssk şuan ssklıyım son yedi yılda toplam 820 gün sskam var 192 doğumluyum 50 yaş 5375 gün pirim 25 yıl bunlardan tutmayan sadece 5375 gün pirim ben tam nezman emekli olurum tahmini 3588 gün bağkur 1136 gün sskm var yaşım ve yılım doldu pirim de az kaldı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsmail Bey Merhaba,

    Size Yardımcı olabilmemeiz için Bağ- Kur ve SSK başlangıç tarihlerinizgereklidir.

  3. Batuhan dedi ki:

   Merhabalar, bir kac sene önce babam Bagkur’dan SSK’ya gecis yapti. Emeklilik yasi ve hizmet gun sayisini neye göre hesaplamamiz gerekiyor.

   dogum tarihi: 25/04/1959
   4b bagkur baslangic: 21.05.2002, bitis: 28.04.2012,
   Toplam Gün Sayısı: 3578, (9 yıl 11 ay 8 gün)

   4a SSK baslangic: 28.04.2012, bitis: Aktiv
   Uzun Vade Gün Sayısı: 1720

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli kapsamı belirlenirken son 3,5 yıllık hizmet süresinin kapsamı değerlendirmeye alınıyor. Babanız 3,5 yıldan fazladır SSK (4a) kapsamında olduğundan SSK emeklilik hesaplama tablosunu kullanacaksınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.