• Sigorta Borç Sorgulama


  5İnsanlar işe başladıkları tarihten itibaren işveren tarafından sigortalılık işlemleri başlatılır ve çalışan birey o tarihten itibaren sigortalı olarak çalışmaya devam eder. Her sektör için belirlenen sosyal güvence farklılık göstermektedir. Mesela kamu kuruluşlarında çalışan memur olarak görev yapan bireyler, Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olurlar ve Emekli Sandığı emeklilik şartlarına göre emekli olmaya hak kazanırlar. Sigortalı olarak çalışan bireyler sigorta borç sorgulama sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Tarım sektöründe çalışan bireyin sosyal güvencesi BAĞ-KUR olacaktır ve BAĞ-KUR sosyal güvencesi emeklilik şartları, diğer sosyal güvencelerin emeklilik şartlarından farklı olacaktır. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireyler de sigorta borç sorgulama sistemi ile toplam borçlarını kolaylıkla öğrenebilirler.


  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireyler sosyal ve sağlık alanlarında birtakım hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Sigortalı olarak görev yapan bireyler devlet hastanesi, devlet üniversitesi hastanesi, dal hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, sağlık ocağı gibi devlete ait olan sağlık kurumlarından ücretsiz muayene ve ameliyat sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Aynı durum ilaç tedavisinden de geçerlidir eğer sosyal güvenceniz almak istediğiniz ilacın ücretinin tamamını karşılıyorsa, ilacın ücretini ödemek zorunda kalmazsınız ama bazı ilaçların ücretlerinin tamamını ödememektedir. Bu durumda sizin fark ücretini ödemeniz gerekmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, sosyal güvencenize ödenen sigorta primleri bu hizmetleri karşılıyorsa, herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur ama sosyal güvenceniz tamamını karşılamıyorsa, fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesine sahip olarak çalışan bireyler sigorta borç sorgulama sistemi sayesinde ne kadar borçlarının olduğunu, ne kadar sigorta prim ödemeleri yapmış olduklarını kolayca öğrenebilirler.

  İşveren Sigorta Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İşveren, çalışanların işe başladıkları ilk gün onların sigorta işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Çalışanların işe başladıkları ilk gün sigortalılık sürelerinin başlaması gerekliliği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yasalarca belirlenmiştir. Aksi durum gerçekleştiğinde işverenlere birtakım caydırıcı cezalar uygulanmaktadır. İşveren sigorta borç sorgulama işlemi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linki tıkladığınızda erişiminiz kolayca sağlanacaktır. Açılan sayfada karşınıza aşağıdaki görsel çıkacaktır, görseldeki boş alanları bilgilerinizle doldurup sisteme aktardığınızda sigorta borç sorgulama işleminiz gerçekleşecektir.

  sgkisverenborçsorgulama

  İşveren Sigorta Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

  Genel Sağlık Sigortası Sigorta Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortası, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireylere de birtakım olanaklardan yararlanmasını sağlamak amacıyla faaliyete geçmiş bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan sigorta borcu sorgulama sistemi ile iş verenler ve çalışanlar sigorta prim ücretinin ödenip ödenmediğini, sigorta borcunun olup olmadığını, sigorta primleriyle ilgili öğrenmek istediğiniz her bilgiye kolayca erişebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine kolayca erişiminizi sağlayabilirsiniz. Açılan yeni sayfada, aşağıdaki görselde yer alan Kimliğimi Şimdi Sorgula butonuna tıklayarak bir sonraki sorgulama sayfasına geçebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  e-devletgssborcsorgulama

  Bu sayfada yer alan TC kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden kolaylıkla temin edebileceğiniz e-Devlet şifresi ile Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayarak sigorta borç sorgulama işleminizin bir sonraki sayfasına kolaylıkla geçebilirsiniz.

  edevlet11

  Aşağıdaki görselde yer alan son sayfaya geldiğinizde gerekli alanları, kişisel bilgilerinizle eksiksiz olarak sisteme aktardıktan sonra Borç Sorgulama butonuna tıklayarak sigorta borç sorgulama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  gssborcsorgulama

  Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR Sigorta Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan farklı sektörlerde çalışan bireyler için sigorta borç sorgulama işleminiz için yine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine kolay ve hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Yukarıdaki görsellere göre sigorta borç sorgulama sıralaması aynıdır. İlk olarak TC kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, bir sonraki sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Son sayfada yer alan Sorgu Türü, Sorgu Tipi, TC kimlik numarası ve güvenlik kodunu sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Borç Sorgula butonuna basarak sigorta borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  BAĞ-KUR Sigorta Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

   
  tıkla sorunu sor

  Sigorta Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Müzeyyen dedi ki:

   1965 dogumluyum 83 ssk girisim var iki sene odenmis sigortam var üc çocuk borclanmasi yapacagim nehadar ödemem gerekiyor kac yasinda emekli olurum

  Sorunuzu Yazın