SGK

MEB-Memur, Öğretmen Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Hizmet birleştirme yapmak için vatandaşların hizmet birleştirme dilekçesi ile başvurularını yapmaları gerekir. Vatandaşların hizmet birleşme başvurusu yaparken Sosyal güvenlik kurumuna verecekleri yazılı dilekçede önceden sahip oldukları BAĞ-KUR ve SSK numarasını yazmaları gerekir. Böylece başvuru işlemleri daha hızlı bir süreçte gerçekleşir. Hizmet birleştirme dilekçesinin yazılmasının nedeni çalışanların hizmet sürelerini birleştirerek çalışma gün sayılarını artıp erken emekliğe kavuşmaları olur.


Hangi kuruma dilekçe yazılması gerekiyor ise kurumun yetkili biriminden konu hakkında bilgi alınmalı hizmet birleşme dilekçesi ona göre yazılmalıdır. Tanzim edilen dilekçe kişilerin bağlı bulunduğu kuruma elden teslim edilir. Öğretmen hizmet birleşme dilekçesi vermek isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu resmî sitesinden dilekçe örneğini görebilir ve ücretsiz olarak indirebilirler.

Dilekçe Emekli Sandığı Genel müdürlüğüne hitaben yazılır ve daha önce hizmet verilen kurumlarla birleşmesi talep edilir. Hizmet birleştirme nasıl yapılır? hizmet birleşme işlemleri yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? ve Sosyal Güvenlik Kurumu güncel haberlerini takip ederek işlemlerin gerçekleştirilmesi hizmet birleşmesi yapmak isteyen memur ve öğretmenlerin doğru yol izlemelerinde kolaylık sağlar.

Memur Hizmet Birleşmesi Nasıl Yapılır?

Memurların memuriyet hizmetine başlamadan evvel çalıştıkları süredeki prim hizmetlerini memuriyet hizmetine eklemeleri için hizmet birleşmesi yapmaları gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet dökümü alınarak dilekçe ile birlikte başvuru yapılır. Başvuru yapmadan önce varsa başvuru sahibinin prim borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir. Borcu bulunan başvuru sahiplerinin, başvuruları kabul edilmemektedir.

Hizmet birleşmesi yapmak için memurların görevlerine başlamadan daha önceki prim hizmetlerini dilekçe vererek gerekli kurumlara vermeleri gerekir. Memuriyet öncesi hizmet sürelerini ekleyen memurlar, emeklilik tarihlerini geriye çekme şansını yakalar ve primlerini yükselterek emekliliklerini hızlı bir şekilde kazanabilirler. Hizmet puan hesaplaması ve detaylı bilgiler hizmet sürelerine ya da yerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hizmet Birleşmesi Belgeleri Nelerdir?

Öğretmen hizmet birleşmesi için gerekli belgeler ve bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öğretmenin eskiden görev yatığı okuldan belge alınması gerekir.
 • İstenen bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurularak teslim edileceği dilekçe.
 • Özel okul, dershane, kreş ve eğitim kurumlarında yönetici veya öğretmen olarak görev yaptığını gösteren hizmet cetvelinin aslı (fotokopiler ve fakslar kabul görmez)
 • Ücretli öğretmenlikleri kasabada veya köyde geçmiş olan öğretmenler puanlarını etkileyeceği için bunu formda belirtmelidir.
 • Geçişleri devlet okullarından olan ücretli öğretmenlerin hizmet cetveli vermelerine gerek yoktur.

Millî Eğitim Bakanlığı Birleştirme Yönetmeliği Kapsamı Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatı içerisinde yer alan ‘Sosyal Güvenlik kurumlarına tabi olarak geçen hizmetlerin birleştirilmesi hakkında kanun’ 2829 numaralı kanundur. MEB hizmet birleştirme yönetmeliği kapsamında farklı sosyal güvenlik kurumlarında hizmet veren kişiler, hizmet verdikleri süreleri birleştirebilirler. Bu kanunda geçen sosyal güvenlik kurumları ise şu şekildedir;

 • Emekli Sandığı
 • Sosyal Sigortalar Kurumu
 • BAĞ-KUR
 • 506 sayılı kanuna göre kurulan geçici emekli sandıkları

Bu kurumlarda verilen hizmet süresi emeklilik, yaşlılık, malullük ve bölümleri halinde hak sahiplerine sağlanacak olan birleştirme hizmeti sağlanabilmektedir. Bir kurumda hizmet veren kişinin hizmet akdi sona erdiğinde ve diğer kurumlardan birinde sigortalı olarak çalışmaya başladığında birikmiş prim ve kesintileri geri ödenmemektedir. Fakat prim gün sayısı emeklilik için toplam gün sayısına eklenmektedir.

Öğretmenler için hizmet birleştirme başvuruları bağlı bulunan okul müdürlüklerine yapılmaktadır. MEB hizmet birleştirme dilekçe örneği ve dilekçenin formatını internet üzerinden bulabilirsiniz. İnceledikten sonra dilekçenizi hazırlayarak teslim edebilirsiniz. İncelemenizi iyi yapmanız ve dilekçeyi usulüne göre hazırlamanız oldukça önemlidir. Hizmet birleştirme dilekçesi örneği şu şekildedir;

 • ……………. okulunda……………tarihleri arasında………….. öğretmeni olarak görev yaptım. Sözleşmeli öğretmen olarak yaptığım görev sürelerinin emeklilik hizmet süreme ve hizmet puanıma yansıtılarak hizmet birleştirmemin yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.
 • MEB hizmet birleştirme dilekçe örneği İNDİR

Hizmet birleştirme işlemlerinde ve hesaplamalarında dikkate alınan hizmet puanları ise şu şekildedir;

 • Devlet memuru statüsünde geçen süreler,
 • Özel öğretim kurumlarında öğretmen ya da yönetici olarak geçen süreler,
 • Diğer Personel Kanunları kapsamında geçen süreler,
 • Askerlikte geçen hizmet süreleri olarak hesaplanmaktadır. Bu süreler görevin yapıldığı il veya ilçeye göre değişiklik göstermektedir.

Öğretmenler İçin Önemli Bilgiler

Öğretmenler tarafından bilinmesi gereken maaş, hak ve kavramlar arasında bulunan bazı önemli bilgiler şu şekildedir;

 • Evli olan ve eşi çalışmayan öğretmenler çocukları ve eşi için dilekçe ile başvurarak yardım alabilmektedirler.
 • Öğretmenler isteğe bağlı olarak il veya il dışı değiştirmek için belli aylarda başvuruda bulunabilmektedirler. Öğretmenlerin yer değiştirmesi için özür durumuna göre zamanlarda değişiklik olmaktadır.
 • Sendikaya üye olan öğretmenler için yılda 4 defa toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir.
 • Atanan ve göreve başlayan öğretmenlerin önceki sigorta çalışma süreleri ile öğretmenlik sürelerini birleştirmeleri mümkündür. Özel sektörde (dershane, özel okul, rehabilitasyon merkezleri veya etüt) çalışılan süreler öğretmenlik süresi ile birleştirilerek, emeklilik açısından avantaj sağlamaktadır.
 • Öğretmenler yedinci ya da sekizinci vergi dilimine girerek, maaşlarından vergi ödemesini yapmaktadırlar.
 • Öğretmenler çalıştıkları eğitim kurumunda bir yılık süre içerisinde hizmet puanı almaktadırlar. Hizmet puanı öğretmenlerin tayin istemesinde avantaj sağlamaktadır. Her eğitim kurumunda hizmet puanı değişiklik göstermektedir.
 • Doktora ya da yüksek lisans yapmış olan öğretmenler, ek ders ücretleri için %5 ile başlayan ve kademeli olarak artan ödemeler almaktadırlar.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet birleştirmesi için SGK genel müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Usule uygun yazılacak olan dilekçe ile başvurular tamamlanmaktadır. Haklı bulunan çalışanlar için hizmet birleştirme işlemi yapılmaktadır. Hizmet birleştirme işlemi sonrasında da emekli olmak için yeterli gün sayısı dolmazsa; erkekler askerlik hizmet süresini, bayanlar ise doğum borçlanmalarını yaparak hizmet günlerini tamamlayabilmektedirler. SGK hizmet birleştirme başvuruları sigorta sahibi şahsın ölümü, malullük, yaşlılık ya da emeklilik durumunda aylığa hak kazanılması koşuluyla yapılabilmektedir. Hizmet birleştirme işlemleri uzun sürebildiği için emeklilik zamanında en az bir sene önce işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Hizmet birleştirme işlemlerinin tümünde bir sene 360 gün sayılmaktadır. Her ay ise 30 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Son 7 yıl içerisinde hangi kuruma daha fazla prim ödemesi yapılmış ise emeklilik o kurumdan alınabilmektedir. Son 7 yıllık dönem içerisinde en fazla Emekli Sandığı ödemesi yapıldı ise Emekli Sandığından emeklilik hakkı alınmaktadır. Aynı şekilde SSK ödemesi fazla ise SSK emeklisi ve BAĞ-KUR ödemesi fazla ise BAĞ-KUR emeklisi olunmaktadır. Hizmet birleştirme işlemleri uzayabileceği için emeklilik tahsis işlemleri de uzamaktadır.

SGK’ya hitaben sicil numaranızı belirterek hizmetlerinizin birleştirilmesini talep ettiğiniz bir dilekçe hazırlamanız ve tarih, isim ve soy isim altına imza atılmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra T.C kimlik numaranızı, adres bilginizi, sigortalı sayıldığınız ili ve kimliğinizde yazan doğum tarihi, yeri, anne adı, nüfusa kayıtlı ilin yazılması gerekmektedir. Gerekli işlemler tamamlanarak emeklilik aylığı bağlanması için başvuru yapılmaktadır. Bu işlemler uzun süreler alabildiği için işlemlere erkenden başlanmasında fayda vardır. Ayrıntılı bilgi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmektedir. Aynı zaman SGK resmi web sitesine giriş yaparak emeklilik yaş ve prim gün sayınızla ilgili detayları sorgulayabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

SGK Eksik Gün Nedenleri Eksik Gün Bildirim Formu

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. İyi günler.Geçmiş yıllarda dershanede öğretmenlik yaptım.3 yıl önce sözleşmeli öğretmen olarak meb e atandım.Bu günlerde hizmet birleştirme işlemlerini yapıyoruz.
  Sorum şu,geçmiş yıllardaki hizmet sürelerimiz dikkate alınırken hizmet cetvelinde belirtilen süreler mi? yoksa sgk hizmet dökümünde geçen prim ödenmiş günlerin sayısı mı dikkate alınacak(alınmalı?)

  1. Merhaba,

   sgk hizmet dökümünde geçen prim ödenmiş günlerin sayısı dikkate alınmaktadır.

 2. Iyi günler.
  Ücretli den sözleşmeli Öğretmen olarak atandım.11 yılı ücretli, 5 yılı özel öğretim kurumlarında olmak üzere toplamda 16 yıl çalıştım. 657 ye tabi olunca. Hizmet birleştirme islemlerinde hangi yönetmelik uygulanıyor.
  Özel Öğretim kurumlardaki çalışmaların 2/3 si, devlet okullarındaki çalışmaların 1/2 i sayıldığı doğru mudur?
  İlginiz için teşekkür ederim.

  1. hocam merhaba bende son atama ile sözleşmeli olarak atandım. daha önce 1 sene ücretli öğretmenlik yapmıştım. puanımın şimdi sayılmayacağını söylüyorlar. soruşturmam daha geç bittiği için norma düştüm. puanımı saydırırsam belki de kararı iptal ettirebilirim. siz puanınızı işletebildiniz mi? Hangi adımları uyguladınız? Rica etsem yardımcı olur musunuz?

 3. 1960 doğumluyum
  1979-1981 ssk lıyım
  1985-87 yedek subay
  1987 -88 ssk lıyım
  1989-94 emekli sandığı
  1994-2003 bağkur luyum
  2003-2004 emekli sandığı
  2004-2011 bağkur
  2011-2019 emekli sandığı
  şuan derecem 3-2 memurum .hizmet brleştirmemin bana derece veya emekli maaşımda faydası olurmu,nasıl yapmam lazım.teşekkür ederim

  1. Daha önce farklı devlet kurumlarında asil memur olarak görev yaptım. Öğretmenliğe başladıktan sonra hizmet birleştirmesi yaptığımda önceki dönemlerde yaptığım memuriyetlerden dolayı hizmet puanı alabilir miyim?

 4. 657 devlet memur Öğretmen olarak görev yapmaktayım.Daha önce Hizmet birleştirme yaptım ancak daha önceki çalıştığım sürelerin 3/2 si memuriyetime sayıldı.6552 Torba yasada bunun tamamının sayılacağı bilgisini aldım ama ilgili kanunda bulamadım doğrumu dur? Çalıştığım kuruma nasıl bir dilekçe verebilirim.Yardımcı olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu