SGK

SGK Güncel Mesleklerin Kod Listesi

SGK güncel mesleklerin kod listesine “mergumder” internet adresinden kolaylıkla ulaşılabilir. SGK meslek kodları yapılan iş türüne göre farklı farklıdır.

Örneğin; acil tıp teknisyeni meslek kodu 3258.02, aşçı meslek kodu 5120.10, atlet meslek kodu ise 3421.14’tür.

SGK Meslek Kodları Nedir?

SGK meslek kodları sistemi, 2012 yılından itibaren yürürlüğe girmiş, her bir meslek dalı için SGK tarafından belirlenmiş kodlardır. Çalışanların iş yerinde yaptıkları her bir işin kodu vardır ve bu kodların SGK’ya bildirilmesi zorunludur.

SGK Meslek Kodları Ne İşe Yarar?

SGK meslek kodları faydaları şunlardır:

 • Bu kodlar sayesinde, çalışan kişinin iş yerinde yaptığı iş SGK’ya resmi olarak bildirilir. Örneğin bir makine mühendisinin imalathane işçisi olarak bildirilmesinin önüne SGK meslek kodu sistemi ile geçilir. Bu durum sigortalı çalışan için ilerideki iş hayatı için referans olur.
 • Çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesi alırken, Mesleki Eğitim kurumu bazı belirli kıdem şartları arar ve bu durumu tespit ederken önceden SGK’ya yapılmış olan meslek kodu bildiriminden faydalanır. Bu yüzden de çalışan kişilerin meslek kodlarının doğru bildirilmesi önem taşımakta.
 • Meslek kodu uygulamasının fayda sağladığı durumlardan biri de yüksek maaş ile çalışmayı hak eden meslek gruplarının ve kişilerin SGK’ya asgari ücret ya da daha düşük bir ücretle bildirilmelerini önlemesidir. Bu sayede kişinin sigorta primi aldığı maaştan düşük yatmaz ve emekli maaşı da çalışırken aldığı maaşa göre belirlenir. Aynı zamanda yine bu fayda sayesinde çalışan kişiler hak ettikleri değerde maaşı alabilir.
 • Meslek kodu uygulaması sayesinde kayıt dışı işçi çalıştırma durumunun önüne geçilmiştir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu, hem işçilerin haklarını koruma altına almak için hem de iş yerlerinin denetimlerini daha sağlıklı yapabilmek için meslek kodu sistemine başvurmuştur.

SGK Meslek Kodu Hatalı Bildirilirse Ne Olur?

SGK meslek kodu hatalı bildirilirse yaptırım olarak iş yeri sahibi para cezasına çarptırılır. Bu para cezasının miktarı meslek kodu hatalı bildirilen işçi başına asgari ücretin %10’u kadardır. Bu cezai hüküm sayesinde herkesin meslek kodu SGK’ya bildirilir ve her kesimden çalışan hak ettiği maaşı alabilir.

SGK Meslek Kodu Bildirilmez İse Ne Olur?

SGK meslek kodu bildirilmez ise hatalı bildirildiği durumdaki para cezası yaptırımı geçerlidir. Para cezasının miktarı yine hatalı bildirim sonucu uygulanan ceza ile aynıdır.

SGK Meslek Kodu Sorgulama

SGK meslek kodu sorgulamak için kişi E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama yapabilir. Kişinin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi aracılığıyla E-Devlet uygulamasına giriş yapılır.
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına girilir.
 • Hizmet dökümü kısmında bulunan meslek kodu alt bölümünde yer alan kod kişinin meslek kodudur.

SGK Meslek Kodu Şikâyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bazı durumlar iş yeri sahipleri çalışanlarının meslek kodlarını bilerek veya gözden kaçırma durumdan yanlış, eksik veya hatalı bildirebilirler. Çalışan kişi işveren kişiye meslek kodunun düzeltilmesiyle ilgili talebini ilettikten sonra işveren kasıtlı olarak meslek kodu düzeltmesini yapmıyor ise işçinin yapması gereken işlem şikayet başvurusunda bulunmaktır.

SGK meslek kodu şikâyet müracaatı yapmak için kişinin sahip olduğu seçenekler şunlardır:

 • İşverenin tabii olduğu SGK merkezine dilekçe ile yazılı başvuruda bulunmak.
 • İlgili birim numarası olan ALO 170 hattını arayarak şikayetini yetkili kişilere bildirmek.

SGK meslek kodları, kesinlikle doğru olarak bildirilmelidir. Aksi takdirde çalışan kişi sigorta primi, emekli maaşı ve terfii gibi durumlarda ve ilerleyen iş hayatında çeşitli problemler ile karşılaşabilir.

SGK Meslek Kodları Nasıl Değiştirilir?

SGK meslek kodu değişimi, işveren kişi tarafından online olarak yapılabilir. Kod değişim işlemleri için SGK Müdürlüğü’ne dilekçe verilmesi gerekmez. Yalnız kod değişikliği sadece ileri zamanlı yapılabilir.

Yani bir çalışanın önceden yaptığı iş kodu güncel olarak değiştirilemez. Örneğin bir işçinin 2017 yılında yaptığı bir işin kodu bugün online olarak değiştirilemez. Bu yüzden de hem işverenin hem de çalışan kişinin kod takibini doğru ve eksiksiz yapması gerekir.

Geçmiş dönemde yapılmak istenen meslek kodu değişimi için, işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne giderek aşağıda örneği mevcut olan dilekçe ile başvuru yapması gerekir.

İşveren başvurusu sonucunda geçmiş döneme ait meslek kodu güncelleme işlemleri sadece  01.08.2009 tarihinden bugüne kadar olan kısımlar için yapılabilir. Daha öncesi için maalesef herhangi bir meslek kodu güncellemesi ya da değiştirme işlemi yapılamaz.

SGK Meslek Kodu Değiştirme Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

SGK meslek kodu değiştirme dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olmalıdır.

…………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde …………………………………….. işyeri sicil numarası ile tescilli işyerimizde ………………. T.C. numaralı çalışanımızın …../…./….-…../…./……. tarihleri arasındaki meslek kodunun ……………. meslek kodu ile güncellenmesi hususunu arz ederim. 

Bu dilekçe kullanılarak yapılan başvuru işveren isteğiyle yapılan başvurudur. İşveren ister Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne bizzat gidip dilekçeyi elden verebilir isterse de örnekteki uygun dilekçe formatını Word dosyası biçiminde hazırlayarak SGK Müdürlüğü’ne e posta yoluyla iletebilir. 

SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK meslek kodu güncellemesi yapmak isteyen işverenler aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip edilebilir:

 • Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulamasına kullanıcı adı ve giriş yapılır.
 • Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra ana ekranda bulunan İşe Giriş Bildirgesi menüsüne giriş yapılır.
 • Açılan ekranda geçmiş zamanlı meslek kodu değiştirme ve güncelleme yapmak istenilen çalışanın T.C. kimlik numarası yazılarak arama yapılır.
 • Sorgulama sonucu ekranın alt kısmında beliren güncelleme yapılmak istenen işe giriş bildirisi seçilir.
 • Güncel meslek kodları listesi yardımıyla güncellenmek istenen meslek kodu öğrenilip sigortalı meslek adı kısmına girilir.

Meslek kodu değiştirme işlem bu kadardır.

Online olarak ilgili sitelerden yapılan değişimler, geçmiş zamandaki kod değişimlerini kapsamaz ve sadece cari dönem ve sonrasındaki belgelerde yeni meslek kodu geçerli olur. Geçmişe yönelik meslek kodu değişikliği yapmak isteyen işverenlerin kesinlik ve kesinlik SGK Müdürlüğü’ne bizzat gidip dilekçe aracılığıyla yüz yüze başvuru yapmaları gerekir.

SGK Meslek Kodu Değiştirme Ne Zaman Yansır?

SGK meslek kodu değiştirme işlemi işlem yapıldığı andan itibaren SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesine hemen yansır. Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulamasından yapılan değişiklikler ise sonradan verilecek olan belgelere yansır.

SGK Meslek Kodu Değiştirme Cezası Ne Kadar?

SGK meslek kodu değiştirme cezası ve uygulanacak işlem süreci şu şekildedir:

 • Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulamasında ve cari dönem sonunda verilecek bildirilerde değişikliğe sebep olacak SGK meslek kodu güncelleme işlemleri ceza işlemleri uygulanmasına tabii değildir.
 • Cari dönem öncesini de içeren geçmiş zamana yönelik SGK meslek kodu değiştirme işlemlerinde muhtasar prim ve hizmet beyannamesine geçiş tarihi olan 01.01.2018 tarihi sonrası için cezai işlem başlatılacaktır.
 • SGK Müdürlüğü’ne işveren tarafından yapılmış geçmiş zamana yönelik meslek kodu değiştirme başvurularında cezai işlem uygulanmayacak.
 • Sigortalı çalışan tarafından yanlış ya da hatalı meslek kodu başvurularında ise SGK tarafından oluşturulan heyet gerekli incelemeleri yapacaktır. Gerekli incelemeler sonucunda işverenin çalışan kişinin SGK meslek kodunu yanlış olarak bildirdiği belirlenirse, yanlış bildirilen her bir dönem için asgari ücretin 1/10’u oranında para cezası uygulanacaktır. Kesilen para cezası bir dönem için brüt asgari ücret miktarını geçemeyecektir.

2022 yılı meslek kodu güncelleme cezası 500 TL’dir. Toplam bir dönem için ödenecek ceza miktarı ise 5.004 TL’yi geçmeyecektir.

Hem işveren hem de çalışan kişi tarafından takip edilmesi gereken SGK meslek kodları çalışan kişinin haklarını korurken iş yerlerinin de denetlenmesini sağlar. Kodlardaki gerekli değişimler gereken zamanlarda yapılmalıdır.

Shares:

2 Yorumlar

 • yılmaz erdem
  09.05.2013

  meslegim aşçı başı bunun kodu nedir

  Cevapla
  • Aykut Otu
   10.05.2013

   Yukarıda bununla alakalı link verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir