emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 SGK Güncel Mesleklerin Kod Listesi

2020 SGK Güncel Mesleklerin Kod Listesi

SGK Güncel Mesleklerin Kod Listesi 2020, SGK uygulamalarında her mesleğin bir kodu bulunmaktadır. Bir işverenin yeni işçi alımında, işe alınan personel için belirtilen meslek kodlarından en uygun olanını seçerek, işe giriş bildirgesinde de bu kodun girilmesi gerekmektedir. İşe alınan işçinin zamanla görev alanında değişiklik yapılması söz konusu olduğu takdirde, belirtilen sistem üzerinden bu kodun güncellenmesi gerekmektedir.

SGK meslek kodları, SGK’lı olarak çalışmakta olan kişilerin aktif olarak yaptıkları iş ile birebir olarak örtüşen, yapılmakta olan işe en uygun meslek kodu ve meslek seçilmesi gerekmektedir. İşveren tarafından işe giriş belgesi doldurulurken yapılacak olan iş ile uyumlu mesleklerin adlarını ve SGK meslek kodlarının bilgilerini, “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” üzerine kayıt etmesi gerekmektedir. Çalıştırmakta olduğu personellerin ilgili meslek kodlarını yazılı olacak şekilde, SGK yetkili mercilerine bildirmek işverenin yasal zorunluluğu olmaktadır.

SGK Meslek Kodları İçin Güncelleme Ne Zaman Yapılmalıdır?

SGK Meslek Kodları İçin Güncelleme Ne Zaman Yapılmalıdır? SGK’lı olarak çalışan bireyler için ödenmekte olan prim ve hizmet evraklarında beyan edilen iş tanımı ve işe giriş belgesindeki meslek kodlarının birbirleri ile birebir örtüşmesi gerekmektedir. Bu durum yasal bir zorunluluk olarak 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Bu nedenledir ki meslek kodları iş veren tarafından dikkatli bir şekilde kayıt edilmeli ve herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda hemen güncelleme işlemi yapılması gerekmektedir. SGK meslek kodlarında bildirimde gecikme yaşanması durumunda işverene cezai işlem uygulanacaktır.

SGK Meslek Kodlarında Güncelleme Nasıl Yapılır?

SGK Meslek Kodlarında Güncelleme Nasıl Yapılır? İşverenin SGK ile ilgili olarak meslek kodlarında güncelleme yapabilmesi için yazılı dilekçe ile birlikte SGK Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerekmektedir. İşverenin yapacağı başvurunun ardından yapması gereken işlemler sırası ile aşağıdaki gibi olmaktadır.

Yapacağınız işlemler adım adım yazılmış bulunmaktadır.

 • sgk.gov.tr adresi üzerinden, SGK İşe Giriş bölümüne giriş yapılarak işleme başlanır. Bu işlem için e-SGK şifresi kullanılmaktadır. Giriş işleminin ardından Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri Uygulaması bölümünden işlem yapılmaya başlanır.
 • Sonra İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme yazısına tıklanır,
 • Güncelleme sırası geldiğinde ise önceden bildirilmiş olan meslek kodunun iş yerindeki uygulamaya göre güncellemesi yapılacak olan vatandaşın T.C. kimlik numarasının giriş işlemi yapılır,
 • Bu işlemlerin ardından Sorgula butonuna tıklanır,
 • Sonra Sigortalı Meslek Adı, sütununun içerisine çalışan bireyin meslek adı yazılır,
 • Son olarak da İleri linkine tıklanarak işlem tamamlanır.

Yanlış Beyan Edilen Meslek Kodları İçin İdari Para Cezası Uygulanacaktır!

Yanlış Beyan Edilen Meslek Kodları İçin İdari Para Cezası Uygulanacaktır! SGK tarafından başlatılan Meslek Kod uygulaması işleminde 1 Ocak 2018 tarihine kadar herhangi bir idari para cezası işlemi uygulanmamaktaydı. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bildirilmeyen ve yanlış beyan edilen meslek kodları için idari para cezası uygulaması başlamış bulunmaktadır.

Belirtilen uygulamaya göre 5510 sayılı kanunun 102. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince hatalı olarak bildirilen meslek kodu para cezası tutarı asgari ücretinin 1/10 kadarıdır. İşverenlerin en çok yaptığı yanlışlardan bir tanesi çalışanların meslek kodlarını yaptıklara işe göre değil de çalışanın genel mesleğine göre belirlemesi olmaktadır. İlerleyen zamanlarda çalışanların mağdur olmamaları adına doğru meslek kodu ve veri girişi bu açıdan çok önem taşımaktadır.

Meslek kodlarının doğruluğu açısından diğer önem arz eden kısmı ise çalışanın gerçek maaşları üzerinden sigorta bildirimlerinin yapılmamasını engellemek olmaktadır. Bu bağlamda amaç çalışanın ve devletimizin mağduriyetinin önlenmesi olmaktadır. Meslek kodları üzerinden çalışanın alacağı maaş tutarları istatistik çalışmaları uygulanmaktadır.

SGK Meslek Kod Uygulaması Kimleri Kapsıyor?

SGK Meslek Kod Uygulaması Kimleri Kapsıyor? Sosyal Güvenlik Kurumunun Meslek Kodu uygulaması işlemi, özel sektör çalışanlarını kapsamaktadır. Özel Sektör’de SGK’ya bağlı olarak çalışmakta olan 5510 sayılı Kanunun 4.Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı işçiyi kapsamına almaktadır.

SGK’ya bağlı olarak çalışan personel işverenin kendisi adına SGK’ya bildirim yapmasının ardından, işverenin kendisi adına hangi kodu kullandığına dair işlemi takip yapabilmektedir. SGK’ya bağlı olarak çalışmakta olan vatandaş bu işlemi e-Devlet sistemi üzerinden takip sağlayabilmektedir. Bu işlem için aşağıda belirtilmekte olan adımları sırası ile takip ederek işlemleri yapması gerekmektedir.

 • İlk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir,
 • e-Devlet sistemine giriş için tarafınızdan istenen kimlik bilgilerini ve şifrenizi eksiksiz olarak sisteme girmeniz gerekmektedir.
 • Yapılan kimlik doğrulama işleminin ardından e-Devlet sistemine giriş yapmış bulunuyorsunuz,
 • Yapılan girişin ardından, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne giriş yapılır.
 • Yapılan giriş işleminin ardından, açılan sayfa üzerinde sorgulama yapmakta olan kişi SGK’ya hangi kod ve meslek işe giriş yapıldığını gözlemleyebilmektedir.

İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

SGK, SSK, Emeklilik Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK, SSK Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulaması

Yorumlar
 1. yılmaz erdem dedi ki:

  meslegim aşçı başı bunun kodu nedir

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Yukarıda bununla alakalı link verilmiştir.