emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kimler İŞKUR İşsizlik Ödeneği (Maaşı) Alabilir, Şartları ?

Kimler İŞKUR İşsizlik Ödeneği (Maaşı) Alabilir, Şartları ?

İşsizlik maaşı alma şartları temelinde kişinin çalıştığı dönemde yatırdığı işsizlik sigortasına dayanmaktadır. Çeşitli şartları olan ödenek aslında işçinin ödediği işsizlik sigortası priminin sonucunda kazanılmış bir hakkı olarak verilmektedir. Kişilerin işsiz kaldığı dönemde bir müddet maaş garantisi sağlayan bu sosyal hakkı almak için birtakım şartları karşılaması gerekmektedir.

Bu şartları kapsayan işsizlik ödeneği alabilecek kişiler şu şekildedir:

 • İşçinin iş akdi feshinin kendi isteğiyle yapılmamış olması,
 • İş akdi fesih sebebinin işçinin herhangi bir kusur ya da kabahatini içermiyor olması,
 • İşçinin iş akdi feshinden önceki 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olarak çalışmış olması,
 • İşçinin işten ayrılma tarihinden önceki üç yıl içerisinde en az 600 gün ve üzeri süreyle işsizlik sigortası primini ödemiş olması,
 • İşçinin işten ayrılma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde işsizlik ödeneği için şahsen başvuru yapmış olması.

İşsizlik Ödeneği Nedir?

Sigortaya tabi olanların hakkı olan işsizlik maaşı, işsiz kalındığında iş buluna kadar kişilerin rahat geçinmesi için verilen bir tür destektir. İşsizlik maaşları verilen kurum tarafından birtakım şartlara bağlanarak ve belirli bir süreyi kapsayacak şekilde verilmektedir. Bunun temel sebebi ihtiyacı olan herkesin bu ödenekten yararlanabilmesi için ödeneğin döndürülebilmesidir. Sadece sigortalı çalışanların hakkı olan bu ödeneği almak için yeni adı 4A hizmet dökümü olan hizmete tabi olarak çalışmak gerekmektedir. Bu ödenekten yararlanan kişilere ayrıca ilgili kurum tarafından birtakım başka sosyal haklar da tanınmaktadır.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için yapılacak başvurularda esas olan başvurunun hangi yolla yapılırsa yapılsın fesih tarihinden sonraki 30 gün içerisinde yapılmasıdır. Başvuru yapmak için kurum, başvuru yapacak kişilere üç ayrı başvuru yöntemi sunmaktadır. Şahsen kuruma giderek, kendi internet sitesinden veya e-devlet işsizlik maaşı başvurusu yöntemiyle başvuru yapmak mümkündür:

 • İŞKUR: İşsiz kalan kişi şartları taşıması durumunda en yakın İŞKUR şubesine bizzat başvuru yapar. Vekil tayini başvuru için kabul edilen bir yöntem değildir. Kişinin kaydı İŞKUR sistemine yapılır ve profili işsiz olarak güncellenir. Ardından kurum şartları taşıyıp taşımadığını araştırır ve kişinin hak etmesi durumda maaş bağlanır.
 • Eşube İŞKUR: İŞKUR’un elektronik şubesi olan https://esube.iskur.gov.tr uzantılı adrese gidilir. İş arayan kısmından giriş yapılır ve işsizlik ödeneği başvurusu gerçekleştirilir. İlgili kurum gerekli araştırma sürecini tamamlar ve araştırma sonucuna göre maaş bağlanır.
 • E-Devlet: E-Devlet kapısına https://www.turkiye.gov.tr uzantılı internet sitesi üzerinden giriş yapılır. Girişin ardından kişiye uygun yöntem aracılığıyla kimlik doğrulaması gerçekleştirilir. Arama butonuna “Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)” yazılır ve kurumun hizmetleri listelenir. Listelenen hizmetler içerisinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” hizmeti seçilir. Gelen metin okunur ve onay butonuna tıklanır. Ardından “devam et” butonuna basılır ve gelen ekrandaki SSK sicil numarası, bağlı olunan il/ilçe ve işten ayrılma tarihi soruları cevaplanır. Cevapların doğruluğundan emin olunduktan sonra “başvur” butonuna tıklanır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-issizlik-maasi-ve-issizlik-odenegi-basvurusu-nasil-yapilir/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]İşsizlik Maaşı Başvurusu[/button]

İşsizlik Ödeneği İçin Hangi Evraklar Gerekir?

İnternet üzerinden başvuru kolaylığı sağlayan ödenek türü, pratik olarak ödenekten yararlanmayı olanaklı kılar. Dolayısıyla işsizlik maaşı için gerekli evraklar ile ilgili kurum başvuru işlemi için herhangi bir belge talep etmemektedir. Ancak başvuru sırasında T.C. kimlik, SSK sicil numarası ve işten çıkarılma tarihi gibi bazı bilgiler istenecektir. Bu nedenle özellikle şahsi başvuruda kişilerin birtakım belgelerini yanında bulundurması süreci daha da hızlandıracaktır.

Başvuru yapacak kişilerin yanında bulundurması gereken bu belgeler şu şekildedir:

 • T.C. kimlik kartı,
 • SSK sicil numarasını gösteren belge,
 • İşten çıkarılma belgesi.

İşsizlik Ödeneği Ne Zaman Yatar?

İşsizlik maaşına başvurular, kurum tarafından belli bir ön değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Genelde başvurunun yapıldığı ay içerisinde tamamlanan araştırmaların sonrasında kişinin ödeneğe hak kazanıp kazanmadığı kurum tarafından karara bağlar. Verilen kararın ardından kurum, maaşın bağlaması sürecini gerçekleştirir. Bağlanan işsizlik maaşı yatma zamanı olarak kurum, her ayın 5’ini belirlemiştir. Bu bağlamda maaşı almaya hak kazanan kişinin ödemeleri her ayın 5’inde gerçekleştirilmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Alınır?

İşsizlik maaşları temelde ödenen işsizlik sigortası primine bağlı olduğu için ödeme süresi de bu bağlamda değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla işsizlik maaşı alma süresi işten çıkarılma tarihinden önceki üç ay içerisinde ödenen sigorta primine göre belirlenmektedir.

Buna göre ödenmiş olan prime esas maaştan yararlanma süreleri şu şekildedir:

 • 600 gün ödeme yapanlar: 180 gün,
 • 900 gün ödeme yapanlar: 240 gün,
 • 1080 gün ödeme yapanlar: 300 gün.

Görüldüğü üzere ödeme gününe bağlı olarak işsizlik ödeneğinden yararlanma süresi 6 ay ila 10 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre zarfında kurum, kişiye hak ettiği ödemelerini aylık ve nakdi olacak şekilde gerçekleştirmektedir.

İşsizlik Ödeneği Nereden Alınır?

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için başvuru yapılan ve işsizlik maaşı alınan kurum Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’dur. Öte yandan işsizlik ödeneği için yetkili olan bakanlık Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Dolayısıyla maaş ile ilgili her türlü değişikliğe dair verilecek kararlar bu bakanlığa bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Yine maaş günüyle ilgili bakanlık, bayram gibi gerekçelerle öne çekme kararı almadıkça her ayın 5’inde yatmaya devam edecektir.

İşsizlik Ödeneği Hangi Kurum Tarafından Verilir?

İşsizlik ödeneğinin yatırıldığı aracı banka kurumu yine devlet bünyesinde hizmet veren kurumlardan bir tanesidir. İşsizlik maaşının yatırıldığı banka PTT ve şubeleridir. Maaştan yararlanabilmek için kişinin bu kurum içerisinde açık herhangi bir hesabının olmasına gerek yoktur. Maaş kişinin kendi adına yatacağı için; kişi kendi T.C. kimlik kartı ile en yakın şubeden maaşını çekebilmektedir.

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar?

İşsizlik ödeneğinin miktarı iş akdinin feshinden önce alınan maaş ile doğrudan alakalıdır. Bu bağlamda İŞKUR, iş akdinin feshinden önceki son 4 ayı baz alarak üç farklı ödeme miktarı belirlemiştir.

2021 yılı işsizlik maaşı ücretleri şu şekildedir:

 • Asgari ücrete tabi çalışanlar:431 TL.
 • 4100 TL maaş ile çalışanlar:640 TL.
 • 7500 TL maaş ile çalışanlar:862 TL.

İşsizlere verilen Diğer Haklar Nelerdir?

İŞKUR’un temel amacı; işçiye ihtiyacı olan işveren ile işe ihtiyacı olan işsizleri buluşturmaktadır. Hatta bu amaçla maaş ödemesi teşvikleri gibi işverene de çeşitli desteklerde bulunmaktadır. Dolayısıyla işsiz kalınan dönemde kurum tarafından kişilere sadece maaş desteği sağlanmamaktadır. Bu bağlamda İŞKUR; eğitimden sağlığa birden fazla konuda çalışmayan kişilere destek sunmaktadır.

İŞKUR’un sağladığı işsizlik ödemeleri desteği şu şekildedir:

 • Eğitim: İşsiz kalınan dönemin verimli geçirilmesi için İŞKUR tarafından kişilere çeşitli eğitimler verilmektedir. Bu bağlamda meslek edindirme, var olan mesleği geliştirme veya mesleki alanda yetiştirme gibi konularda kişilere eğitimler sağlanmaktadır.
 • İş: İŞKUR’un temel amacı iş bulma üzerine olduğu için işsizlik ödeneğinin devam ettiği süre boyunca kişilere uygun çeşitli işler önerilmektedir. Bu bağlamda kişinin iş hayatına tekrar kazandırılması ve işsizlik maaşından sonraki süreçte de para kazanabilmesi hedeflenmektedir.
 • Sağlık: İşsizlik maaşının ödendiği dönem için işsiz kalınan kişinin genel sağlık sigortası primleri de ödenir. Bu bağlamda kişilerin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin ücretsiz sağlık hakkından yararlanmaya devam etmesi sağlanır.

İşsizlik Ödeneği Kesilir Mi?

İŞKUR bağlamış olduğu aylığının yanında verdiği desteklerden de işsiz kalan kişileri sorumlu tutmaktadır. Bu bağlamda çalışan kişilerin yerine getirmediği sorumluluklardan kaynaklı olarak işsizlik maaşlarını kesme yetkisine sahiptir.

Kesin ve geçici olarak işsizlik maaşının kesildiği durumlar şu şekildedir:

 • Kesin kesilmeler: Bu bağlamda yapılan kesintiler sonrası maaşın tekrar bağlanması gibi bir durum söz konusu değildir. İki madde dahilinde İŞKUR ödeneği kesin olarak kesmektedir:
  • Kişinin mesleğine ve aldığı eğitimlere uygun olarak kendisine önerilen işleri nedensizce reddetmesi (bu bağlamda önerilen işi reddetme hakkı kişinin kendi ikamet ettiği yere yakın ve eski iş koşullarına uygun olduğu takdirde bulunmamaktadır),
  • İşsizlik ödeneği alınan dönemde kayıtsız olarak bir yerde çalıştığının tespit edilmesi.
 • Geçici kesilmeler: Bu bağlamda yapılan kesintiler kişinin kesintiye neden olan halleri giderdiği takdirde tekrar bağlandığı hal ve durumları kapsamaktadır. Bu bağlamda İŞKUR üç maddeye dayanarak ödeneği kesintiye uğratabilmektedir:
  • İşsizlik ödeneği sırasında emeklilik maaşı almaya hak kazanılması (kazanıldığı tarih itibariyle ödenek kesilir ve öncesinde kişi almaya hak kazandığı ödeneği alır),
  • Eğitimlere nedensizce katılmamak veya katılacağını beyan ettiği halde devamsızlık yapmak (eğitime devam edildiği takdirde ödenekten yararlanma hakkı devam ettirilir),
  • İstenilen belge ve bilgileri zamanında göndermemek (belgeler teslim edildikten sonra ödenek alınmaya devam eder).

İşsizlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneğine başvuru yapıldıktan sonraki süreç diğer devletle ilgili başvurulara nazaran daha hızlı ilerlemektedir. Genellikle aynı ay içerisinde karara bağlanan ödeneğin sorgulaması başvuru yöntemleri kullanarak yapılmaktadır.

Bu bağlamda işsizlik ödeneği sorgulama işlemleri şu şekilde gerçekleştirilebilmektedir:

 • İŞKUR şubelerine ara ara giderek,
 • İŞKUR e-şubelerine giriş yapıp başvuru durumunu sorgulayarak,
 • E-Devlet kapısı.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.ssk.biz.tr/edevlet-issizlik-maasi-sorgulama-nasil-yapilir/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]İşsizlik Maaşı Sorgulama[/button]

İşsizlik Ödeneği E-Devlet Sorgulama

İşsizlik ödeneğinin kolay sorgulama yöntemlerinden birisi de e-Devlet üzerinden takip edilebildiği yöntemdir. Birkaç saniye içerisinde öğrenebilen bu hizmet sayesinde İŞKUR şubelerine gitmeye gerek kalmamaktadır. İnternet ve e-Devlet üzerinden işsizlik maaşı sorgulama şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

 • Tarayıcı aracılığıyla turkiye.gov.tr uzantılı internet sitesine veya e-Devlet kapısı mobil uygulamasına giriş yapılır.
 • Kişiye uygun olan yöntem ile kimlik doğrulaması gerçekleştirilir.
 • Site içerisindeki arama butonuna “Türkiye İş Kurumu” yazılır ve kurumun hizmetleri listelenir.
 • Listelenen hizmetler arasından “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama” hizmeti seçilir ve hizmete tıklanır.
 • Açılan pencerede başvurunun durumu incelenir. Bu ekran aynı zamanda ödeme listesinin de incelenebildiği bilgi ekranıdır.

İşsizlik Ödeneği Hesaplama Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişilerin ödemeleri şahsa yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplama işlemleri de doğrudan şahıs ile alakalı olmaktadır. Miktarın belirlendiği işsizlik maaşı hesaplama işlemi kişinin almış olduğu son 4 aylık brüt ücretin üzerinden yapılmaktadır.

İşsizlik maaşına dair hesaplama ve diğer hukuki detaylar şu şekildedir:

 • İşsizlik ödeneğinin hesaplamasında kişinin son 4 aylık maaşının brüt ücreti baz alınmaktadır. Dolayısıyla hesaplanan miktar kişinin günlük brüt kazancının %40 şeklindedir.
 • İşsizlik maaşının bedeli kişinin aldığı maaş miktarı kaç olursa olsun asgari ücretin %80’ini geçemez.
 • İşsizlik ödeneğinden damla vergisi dışında herhangi bir vergi kesintisi yapılamaz. Damga vergisinin kesilme tutarı kişinin aldığı son 4 aylık brüt maaşına göre belirlenmektedir. Bu bağlamda maaşa tabi olan damga vergisi miktarları şu şekildedir:
  • Asgari ücrete tabi çalışanlar: 10,26 TL,
  • 4100 TL maaş ile çalışanlar: 12,45 TL,
  • 7500 TL maaş ile çalışanlar: 21,72 TL.
 • İşsizlik maaşını almaya hak kazanma işlemi kişiseldir. Dolayısıyla devredilmez ve nafaka dışında başka bir borç veya haciz işlemi için kesilemez.
Yorumlar
 1. Hamide gursoy dedi ki:

  Merhaba ben 1968 dogumluyum sigorta baslangicim1989 su anda3100 kadar pirimim var iki cocugum var dogum borclanmasi yaparak 3600 gunden en erken ne zaman emekli olabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   3600 günü 2011 den sonra tamalayacağınızdan 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 2. Gurbet dedi ki:

  Merhabalar.16 kasim2016 tarihinde başlamış olduğum isyerinden 1 Mart 2018 tarihi itibariyle doğum iznine ayrıldım.butun haklarımı ogrenebilirmiyim.esimin ayriyeten hakları varmı.raporum bittiğinde işten cikartilirsam işsizlik maaşına bağlanabilir miyim.ne yapmam gerekiyor.tessekkurler