İŞKUR

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir ve Şartları Nelerdir?

Günümüzde çalışma hayatımızı düzenlenmek için yapılan çalışmalarla beraber, 2017 yılında işçi ile işveren arasında oluşması mümkün sorunlar ve sorunlar için de getirilen çözüm önerileri İş Hukuku bağlamında yeniden düzenlenmiş oldu. En çok da işçilerin haksız yere işten çıkarılmasını önlenmek ve işten çıkarıldıklarında yaşadıkları mağduriyetleri en az düzeye indirmek için, işsizlik maaşı hakkında da yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Sigortalı olarak çalışan işçilerin hakları, İş Hukuku çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu bağlamda işsizlik adı ile geçen bu maaş, haksız yere işten çıkartılmış olan kişilere, işten ayrıldıkları süre itibariyle ödenmektedir.


İşsizlik maaşı kapsamında yapılan düzenlemelerle birlikte, asgari ücretin artmasına bağlı olarak maaş miktarı da geçmiş yıllara göre daha çok yükselme göstermiştir. Ayrıca bununla birlikte evli ve bekarlar için de ayrı ayrı düzenlenmekte olan asgari geçim indirimi konusu da, işsizlik maaşı alabilecek olan kişilere iyi gelmiştir. 2016’da verilmiş olan işsizlik maaşları, maksimum olarak bin 318 TL olmaktadır. Ancak, 2017’de asgari ücrete yapılmış olan zamların ardından, işsizlik maaşları için uygun görülen maksimum miktar, bin 421 TL olmuştur. Yine 2017’de ödenebilecek olan işsizlik maaşı olarak en az rakam da, 659 TL’den 710 TL’ye arttırılmıştır.

Asgari geçim indirimi rakamlarının da belirlenmesiyle birlikte, bekar olan çalışanlar için ödenebilecek olan asgari geçim indirimi de 133 TL olarak belirlenmiştir. Bu asgari geçim indirimimiktarı, evli ve eşi çalışmayan kişiler için 159 TL, evli, eşi çalışmayan ve bir tane çocuğu bulunan kişiler için 179 TL, evli, eşi çalışmayan ve iki tane çocuğu bulunanlar için 199 TL, evli, eşi çalışmayan ve çocuk sayısı üç tane olanlar için 213 TL ve evli, eşi çalışmayan ve dört tane çocuğu bulunan kişiler için de 22 TL olarak belirlenmiştir.Herhangi bir haksız sebepten dolayı işten çıkarılmış olan ve sigortalı olarak çalışan kişiler, işsizlik maaşı ödemesi için her ayın son gününü beklemek durumundadırlar. İşsizlik maaşını almak isteyenler, kendilerine yakın olan PTT şubelerine gidip, kimlikleriyle beraber başvuru yapıp ve yatırılmış olan maaşları var ise çekebilirler.İşsizlik maaşının yatırılma süresi, kişilerin sigortalı olarak çalışmış olduğu zaman dilimlerine bağlı olmaktadır. Böylece, hizmet akdinin feshedilmiş olması durumunda yani işten çıkarılma tarihinden önce gelen 3 yıl içinde, 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış iseniz ve aynı zamanda işsizlik sigortası primleriniz de eksiksiz bir şeklide yatırılmış ise, 240 günlük işsizlik maaşı alabilme durumunuz vardır. Bu rakamlar, 1080 gün sigortalı olarak çalışıyor iken işsizlik sigortası da eksiksiz bir şekilde yatırılmış kişiler için de 300 gün boyunca yatırılabilmektedir.

Çalıştığı kurum tarafınca herhangi bir bilgilendirme almadan işten çıkarılmış olan ve bu mağduriyetten dolayı hakkı olan işsizlik maaşını almak için başvuru yapmak isteyen çalışanların, kesinlikle zaman aşımı sürelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu maaş için, kişilerin işten çıkarıldıkları tarih itibariyle en geç 30 günlük süre zarfında, İŞKUR merkezlerine bizzat giderek başvuruda bulunmaları gerekir. İŞKUR’a yapılan başvurularda, kimlik ile birlikte şahsen veya elektronik ortamda başvurular gerçekleştirilebilmektedir. r İşsizlik maaşı talebinizde resmi olarak 30 gün içinde başvurunuzu yapmamanız durumunda, başvuru yapmak için gecikmiş olduğunuz süre kadar, sahip olduğunuz toplam hak süresinden düşülmektedir. İşsizlik sigortası başvurusu ve kişinin iş arayan kaydı İŞKUR’a yapılan başvuru sonrasında belirlenmektedir. Böylece, bundan sonraki süreçlerde kişilerin danışmanlık, işe yerleştirilme ve mesleki eğitimler alabilme olanaklarıyla yeni bir işe girmelerinin önü açılmış olacaktır. İşsizlik maaşı almak isteyenlerin resmi olarak işlerinden ayrılmaları gerekmekte ve çalıştıkları yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödemesini gerçekleştirmiş olmaları, üç yılda minimum 600 günlük işsizlik sigortası primlerinin ödenmiş olması gerekir. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde, İŞKUR’da yapılacak olan başvurularda herhangi bir sorun meydana gelmemektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşına başvuru yapıp, bu maaş alımından yararlanmak için gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığını öğrenmek isteyen kişiler, E-Devlet sisteminden bunu rahatlıkla öğrenebilmektedirler. E-Devlet sisteminden işsizlik maaşlarının durumu konusunda bilgi alınmak isteniyorsa, E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi için sistemden doğrudan İŞKUR kurumu seçilmelidir. İŞKUR seçildikten sonra açılmış olan sayfadan, işsizlik ödeneği sorgulaması ekranına gidilerek, anında sorgulama yapabilmektesiniz. Sorgulamanın sonrasında karşınıza çıkan rakamlar, işsizlik maaşı için primlere göre belirlenmiş olan ifadedir. Bu ifadenin gün olarak karşılığı ise şöyledir:

  • 600 günlük ödenmiş prim için 180 gün
  • 900 gün ödenmiş prim için 240 gün
  • 1080 gün ve üzeri ödenmiş prim için 300 gün

Gerekli olan kurallar ve belirlenmiş olan bu rakamlar dahilinde alınabilen işsizlik maaşı, her ayın son gününde yatırılmaktadır. Geçtiğimiz senelerde sadece PTT aracılığıyla ödemelerini alabilen kişiler, 2017 yılı ile birlikte işsizlik maaşlarını TC Ziraat Bankası şubelerinden de alabileceklerdir.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba ben 1968 dogumluyum sigorta baslangicim1989 su anda3100 kadar pirimim var iki cocugum var dogum borclanmasi yaparak 3600 gunden en erken ne zaman emekli olabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim

    1. Merhaba,

      3600 günü 2011 den sonra tamalayacağınızdan 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  2. Merhabalar.16 kasim2016 tarihinde başlamış olduğum isyerinden 1 Mart 2018 tarihi itibariyle doğum iznine ayrıldım.butun haklarımı ogrenebilirmiyim.esimin ayriyeten hakları varmı.raporum bittiğinde işten cikartilirsam işsizlik maaşına bağlanabilir miyim.ne yapmam gerekiyor.tessekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu