• SGK, SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  SGK prim günü öğrenmek ve sorgulamak için e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız için de e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet Kapısı şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. PTT şubesine gittiğinizde görevli kişiye e-Devlet şifresi almak istediğinizi belirttikten sonra, T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir belgeyi gösterip, e-Devlet şifresi alma ücretini de verdikten sonra e-Devlet Kapısı şifresini alabilirsiniz. Bu e-Devlet Kapısı şifresi size zarf içinde verilecektir. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini unutursanız yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. Fakat e-Devlet Kapısı şifresini aldıktan sonra 2.kez alımlarda şifre alma ücreti artmakta ve 4 TL olmaktadır. Bu yüzden e-Devlet Kapısı şifrenizi önemle saklamanız tavsiye edilir. E-Devlet Kapısı şifresi aldıktan sonra SGK prim sorgulaması yapmanız için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.


  • Aşağıdaki belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı bünyesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” adlı uygulamaya yönlendirecek olan bağlantıya tıklayıp SGK prim sorgulaması uygulamasını açınız. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu
  • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayınız.
  • Kimliğinizi doğrulamak için ekranda belirtilen yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet Kapısı şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayınız.
  • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza “4A Tescil Bilgileri”, “4B Tescil Bilgileri”, “4C Tescil Bilgileri”, “Banka Sandığı Tescil Bilgileri” isimlerinde 4 adet bölüm gelecektir. SGK prim günü sayınızı, uzun vade gün sayılarını ve daha birçok bilgiyi görmek istediğiniz sigorta koluna tıklayarak sorgulamasını yapabilirsiniz.

  SSK 4/A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK 4/A (SSK) hizmet dökümü öğrenmek için e-Devlet Kapısı şifrenizin olması gerekmektedir. e-Devlet Kapısı şifreniz varsa aşağıdaki adımları izleyerek 4/A SSK hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

  • Yazının devamında bağlantısı verilmiş olan ve sizi e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu hizmetlerden “4A Hizmet Dökümü” uygulamasına yönlendirecek olan bağlantıyı kullanıp uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu
  • Uygulama linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadan kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Kimliğinizi doğrulamak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
  • Kimliğinizi doğrulamak için gelen doğrulama ekranından T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesinden aldığınız e-Devlet Kapısı şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
  • Başarılı bir şekilde sisteme giriş yaptığınızda 4A özet hizmet dökümünüz ve 4A detaylı hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

  SGK 4/B Hizmet Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK Bağ-kur hizmet bilgisi sorgulamak için e-Devlet Kapısı şifresini almanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini aldıysanız SGK esnaf Bağ-kur hizmet bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda sıralanmıştır;

  • Aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra kullanılabilen “4B Hizmet Bilgisi” isimli uygulama linkine tıklayarak uygulamaya gidiniz https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi
  • Uygulama linkine tıkladıktan sonra kimliğinizi doğrulamanız güvenlik açısından gereklidir. Bunun için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
  • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sisteminden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
  • Doğru ve güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra 4B hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

  SGK 4/C Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet kollarından kamu görevlilerinin ya da geçici görevde olan çalışanların bağlı olduğu hizmet kolu 4C hizmet koludur.  SGK 4C kamu görevlisi hizmet dökümü sorgulaması yapılması için izlenilmesi gereken adımlar aşağıda açık bir şekilde ifade edilmiştir.

  • SGK 4/C memur hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmesi için e-Devlet Kapısına girilmelidir. E-Devlet Kapısı olmadan 4/C hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmesi mümkün değildir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 4/C hizmet dökümü sorgulamasını yapacağınız uygulamaya gitmeniz gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu
  • Uygulama sayfasına gittikten sonra istediğiniz bir yöntemi kullanarak güvenli bir şekilde girişin sağlanması için kimliğinizi doğrulayınız. Eğer e-Devlet Kapısı şifrenizi unuttuysanız da endişeye mahal vermeden şifre ile giriş haricinde diğer yöntemleri kullanarak giriş yapabilirsiniz.
  • İstediğiniz bir yöntem ile kimliğinizi doğrulayıp sisteme giriş yaptıktan sonra SGK 4/C kamu memuru hizmet dökümünüzü ve sigortanıza dair birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

  SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK primi sorgulamak için yapmanız gerekenleri e-Devlet Kapısı ile yapabilirsiniz. Bunun haricinde e-Devletsiz SGK prim borcunu sorgulamanız mümkün değildir. e-Devlet Kapısı şifreniz yoksa SGK prim borcu sorgulama işlemini yapabilmeniz için mutlaka e-Devlet Kapısı şifresini bir PTT şubesinden almalısınız. E-Devlet Kapısı şifreniz varsa SGK prim borcunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Hemen aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan uygulamayı açarak e-Devlet Kapısı içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun bize sağladığı hizmetlerden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” isimli uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu
  • Linke tıkladıktan sonra karşınıza kimlik doğrulama ekranı gelecektir. Bu sayfadan kimliğinizi doğrulamak üzere kimlik doğrulama sistemine gitmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
  • Açılan kimlik doğrulama sayfasında ilgili yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet Kapısı şifrenizi yazıp “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayınız.
  • Sisteme başarılı ve güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra SGK prim borcu bilgileriniz ekrana gelecektir.

  SGK 4/A (SSK) Hizmet Dökümü Şifresiz Sorgulama

  SGK 4/A SSK hizmet dökümünü e-Devlet şifresiz sorgulamak için yapmanız gerekenler aşağıda izah edilmiştir.

  SGK 4/A (SSK) e-Devlet Olmadan Sorgulama

  SSK hizmet dökümü e-Devlet’e girmeden sorgulamak mümkün değildir. Eskiden Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinden şifresiz bir şekilde sadece sigortalı kişinin bilgileri girilerek hizmet dökümü sorgulaması, prim borcu sorgulaması ya da emeklilik ile ilgili birçok sorgulama yapılabiliyordu. Fakat e-Devlet Kapısı’nın hayatımıza girmesi ile birlikte güvenliğin sağlanması açısından tüm bu sorgulamalar şifreli bir şekilde e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulamalarını ve aklınıza gelebilecek birçok konu ile ilgili sorgulamaları yapabilmeniz için herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet Kapısı şifresi almanız gerekmektedir.

  SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK emeklilik tarihi öğrenmek için 2 yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan ve aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? İsimli uygulamayı kullanmak ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinden sigorta bilgilerinizi girerek emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Bahsi geçen bağlantı adresleri;

  SGK Prim Borcu Nasıl Yapılır?

  SGK prim ödemesi yapmak için bu adrese gidip sigorta bilgilerinizi ve ödemek istediğiniz primi seçip, ödeme bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. SGK prim ödemek için gitmeniz gereken adres http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/isveren/Ilgili+Diger+Uygulamalar/Kart+Ile+Prim+Odeme budur.  tıkla sorunu sor

  SGK, SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. beyhan nesipoğlu dedi ki:

   ben 15 01 1986 girişliyim 2970 ssk var doğum borçlanmasınıda yaparsa 4500 günüm oluyor prim günü alaraktan emekli olma şansım varmı veya 4500 den emekli olabilirmiyim beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim beyhan nesipoğlu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15/01/1986 yılı başlangıç tarihine göre normal emeklilik için şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.05.1986 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 42 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

    4500 gün primle 3600 günü tamamlayanların kısmi emeklilik hakkını kullanmak isterseniz 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Normal emeklilik için ise 575 günü isteğe bağlı ödeyerek tamamlar ve hemen emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Yani 575 gün sonra emekli olabilirsiniz.

  2. sedat dedi ki:

   şirketimin borcunu nasıl sorgularım

  3. yusuf dedi ki:

   ben muzaffer bilikli . baykur ve ssk pirimim ne kadar toplam öğrene bilirim ve ne zaman emekli olabilirim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK sistemini görme yetkimiz bulunmuyor. En yakın Sosyal güvenlik merkezinden öğrenebilirsiniz.

  4. serap dedi ki:

   ssk girişim 08/04/1995 ssk kamu girişim 14/02/2000 emekliliğe esas 15yıl üç ay 08/03/2004 öğretmenliğe başlama tarihim emeklilik yaşımı merak ediyorum.

  5. yuce dogan dedi ki:

   yurt disinda yasiyorum 17.8.1978.sosyal sigortali oldum nekadar is gunum var turkiyede emekli olmam icin ne kadar borcum var ogrenebilirmiyim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifreniz var ise sistemden öğrenebilirsiniz. Ya Türkiye ye geldiğinizde en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden öğrenebilirsiniz. Bizim bilgilerinize ulaşma şansımız bulunmuyor.

  6. Yasemin Aka dedi ki:

   Bir önceki sorduğum soruda annemin TC sini eklemişim Tc yi siler misiniz yanlışlıkla eklenmiş TC yi silip yayınlama şansınız var mı yoksa yayınlamayın mailden cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin hanım merhaba,

    Site politikamız gereği siz yazmış olsanız dahi kişisel bilgilerinize özen göstererek yayınlamıyoruz.

  7. Yasemin Aka dedi ki:

   İyi günler
   Annem 01/06/2006 sigorta girişli. Bu tarihten itibaren kesintisiz ödeniyor. 03/12/1959 doğumlu. Ne zaman emekli olabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    Normal emeklilik için;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

    Kısmi emeklilik için ise;

    Kadınlar kısmi emeklilik yani 4500 gün ile emekli olabilmek için 58 yaşını doldurmaları, en az 25 yıllık sigortalılık süresine sahip olmaları ve en az 4500 gün prim ödeme gün sayısını doldurmaları yeterli olacaktır.

  8. dursun ali dedi ki:

   pirim gün sayısını öğrenmek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dursun Ali Bey,

    E devletten veya Kuruma başvurarak prim gün sayını öğrenebilirsiniz.

  9. rüstem tozlu dedi ki:

   01-06-1990 tarihli sigorta girişim askerlik borçlanmasını yaptırırsam sigorta başlangıcım ne kadar geri gelir. askerlik tarihim 01-12-1987 tarihinde askere gittim ve 18 ay askerlik yaptım.

  10. ORHAN ŞAHİN dedi ki:

   Öğretmen olarak çalışmaktayım.Bu görevden önce 3 yıl 2 ay 22 gün sigortalı olarak çalışma süremin hizmet birleştirme işlemi yapılabilmesi için söz konusu madde ile bağlantılı doğacak kesenek karşılık %100 artış farklarının ödenmesi SGK adına yatırılması gerekmektedir.
   Benim öğrenmek istediğim söz konusu süreler için ne kadar pirim yatıracağım.Şimdiden teşekürler.

  11. Elif dedi ki:

   Merhaba, annem isteğe bağlı Bağkur primi ödemekte. 2000 yılında başladı. 5400 günü doldurdu. 60 yaşı doldurmaya 3 yılı var. Hala prim ödemeye devam ediyoruz. Prim ödemeyi bırakırsak emekli olduğunda daha az mı para alır, fark be olur. Devam etmeli miyiz?

  12. ismail akçın dedi ki:

   28.03 2005 -16.11.2014 yılları arasında yeraltında çalıştım.bu çalıştığım yıllar arasındaki yıpranma emeklilikte yaşı öne çekermi .çekerse kaç yıl olur

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yeraltı çalışanlarının emeklılığını hesaplamasında fiili hizmet süresi uygulandığından yaşı geri çekme işlemi yapılıyor fakat bunun hesaplaması için bağlı olduğunuz SGK ya başvurunuz

  13. Hakan yıldız dedi ki:

   %44 raporum vardı şimdi %40 düşürdüler buna göre vergi indiriminden faydalana bilirimiyim. Faydalanırsam 3600 den emekli olabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Vergi indirimden yararlanabilmenizi için en az rapor oranınızın %40 olması gerekir bu durumda vergi indirimden yararlanabilirsiniz. İlk giriş tarihinize göre emeklilik şartlarınız farklıdır Hakan Bey. Lütfen 170 danışma hattını arayınız

  14. ugur dedi ki:

   Eşimin babasi 2007 de vefat etti biriken primleri annesi alabilir mi bide kktc de sigortası var türkiyede bunu cekebilirmi

  15. mustafa sakarya dedi ki:

   23.8.1965 doğumluyum 1 ocak 1988 tarihin te 10 ay sigortali çalıştım. 3cocugum var bayanım. Ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar oteme yapmam lazım.tesekkuy eteyim.

  16. Çağrı Önel dedi ki:

   Merhabalar
   Nisan ayından beri işsizim.Tedavim karşılanmıyor yani.Bu aya kadar olan prim borçlarımı ödeyerek mi tedavi masrafım karşılanmaya başlayacak?

  17. GÜLSÜM AHTIVAR dedi ki:

   SGK HİZMET DÖKÜM

  18. Belma dedi ki:

   Merhaba ben 02.08.1956 doğumluyum. 30.08.2013 tarihinden bu yana isteğe bağlı sigorta pirimi ödüyorum. kaç yılda emekli olurum acaba? ( 2013 yılı ilk sigorta başlangıç tarihimdir.) teşekkür ederim.

  19. mehmet metin dedi ki:

   5 9 19657 dogumlu 1 1 1991 bagkur girisim var 6 sene 6 ay odenmis bagkur var 2001 den bagkur devam ediyor ne zaman emekli olurum sigotaya gecsem ne zaman olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. Duran Cetinkaya dedi ki:

   slm 1971 dogumluyum 1988 belcika is girisim var ama turkiyede calismadim ttoplam calismis 3400 gunum var 21 gun bedeli askerlik yaptim kac borclanma gunum var ve kac yasinda emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Türkiye’de de sigorta girişinizin bulunması gerekir.

  21. ibrahim dedi ki:

   01,07,1965 doğumluyum 01,08,1983 yılında astsubay olarak işe başladım 14,12,1993 yılında işten ayrıldım sgk ile yaptıgım yazışmada 12 yıl 7 ay 11 günlük hizmetimin olduğu bildirildi,daha sonra ssk lı olarak 600 günlük çalışmam var ne zaman ve nasıl emekli olabilirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, İbrahim Bey.

  22. hıdır dedi ki:

   1974 dogumlıyum3323 günüm var girişim 1992 tarihli sorum şu en erken senelik yüzde 5 oranında düşük maaşı kabul edersem emekli yaşım kaç olur askerliği ödemedim hemüz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Mehmet Şakir Uğurlu dedi ki:

    Sahibi olduğum,İstanbul,Zeytinburnundaki Ferman Eczasesinin SGK kurumuna borcu olup olmadığını,varsa miktarını öğrenmek istiyorum.

   3. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  23. Hüseyin GÜVEN dedi ki:

   06.01.1993 Tarıhınde uzman cavus olarak goreve basladım kendı ıstegımle 06.01.2003 te gorevden ayrıldım dogum tarıhım 21.06.1965 ne zaman emeklı olurum. ayrıca suan kıbrısta calısmaktayım 11 yıldırda burada calısmaktayım askerlıgımı saydırmadım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hüseyin Bey.

  24. musa selçuk dedi ki:

   1983 ssk basladım 3 ooo gün olmak gün eksik geri dönüş ödemek varmı yaş 1966 dogum nasıl yardımcı olursunuz teşekkür ederim ilginizden dolayı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük ödeme konusunda kesin bir karar bulunmuyor. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz, Musa Bey.

  25. dursun ergül dedi ki:

   slm size 30.11.2015.de almanyadan emeklilik icin evraklarimi gönderdim nezaman cevap alabilrim. iyi günler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. Evrakları gönderdiğiniz SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  26. Zuhal ergul dedi ki:

   1964 doğumlu ve 737 gunum var dogum borclanmasiyla 1800 tamamlayip gerisini geriye donuk borclanma yapabilirmiyim sigorta baslangicim 1989 iki çocuğum vsr

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu şuan için kesinleşmiş değildir.

  27. celal cigerci dedi ki:

   suan yurt disinda yasiyorum yaklasik 1700 is gunu turkiyede calismisligim var türkiyeden emekli olmak istiyorum ama malesek interdetde gerekli olon dogru düzdün sorularimin cevaplarini bulamadin eger bana yardimci olursaniz cok sevinirim 18.10.1970 dogumluyum sigorta baslangiz tarihim 1983 son 3 yil bakurluydum almanya ya gelmeden önce 10 senedir buradayi yaklasik 10 senedir calisiyorm ,cevabinizi bekliyorum tesekkürler

  Sorunuzu Yazın