emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Dışında Emekli Olmak Mümkün mü, Bireysel Emeklilikten Emekli Olmak

SGK Dışında Emekli Olmak Mümkün mü, Bireysel Emeklilikten Emekli Olmak

Emekli olmak isteyenler için merak edilen SGK dışında emekli olabilmek, son zamanlarda bireysel emeklilik sistemi ile kısmi olarak mümkün olmaktadır. Ancak BES kapsamında olacak kimselerin avantajlarının bir hayli düşük olduğu söz konusu olduğundan SGK kapsamındaki emeklilikler tercih edilmelidir.

SGK Dışında Emeklilik Mümkün mü?

Sosyal güvenlik sistemi olarak ifade edilen sistem kişinin ileriki yaşlarında, malullük ya da ölüm gibi hallerinde düzenli gelir elde etmesini devlet tarafından güvence altına alan bir sistemdir. Özellikle yaşlılık dönemlerinde gelir getirmesi bakımından ve yaşa bağlı fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasından ötürü son derece avantajlıdır. Batı ülkelerinde üç basamaklı bir sistem işlemekle birlikte Türkiye’de sandık olarak tabir edilen ve kendi örgütlenmeleri ve içlerinde kendi yapıları bulunan emeklilik sistemi halihazırda bulunmaktadır. Bu kapsamda bir işyerinde çalışanlar, kendi işyeri sahibi olanlar ya da memurlar için farklı sandıklar üzerinden çalışma süreleri boyunca ödenen primler üzerinden ilgili şartların sağlanması halinde emekli olmaya hak kazanılmaktadır.

Ancak çoğu durumda, mevcut emeklilik şartları kişiler tarafından yerine getirilememektedir. Özellikle emekli olmak için SGK kapsamındaki sistemler yaş, prim ve hizmet süresi talep etmektedirler. Bu haliyle çoğu kimse prim süresine ya da emeklilikte yaşa takılarak emekli olamamakta ya da emekli olma sürelerini de uzatmaktadır.

Son yıllarda ise emekliliğe bir alternatif gibi duran bireysel emeklilik sistemi uygulanmaya başlamıştır. Kişinin kendi yatıracağı aylık prim ücretleri üzerinden fonda biriken meblağın ileriki dönemlerde kullanılmasını içeren bireysel emeklilik sistemi bu bakımdan kişiler için SGK’ya alternatif olarak görülmektedir.

SGK Olmadan Emekli Olunur mu?

Ancak bireysel emeklilik sistemi kapsamında SGK’ya alternatif bir durum söz konusu olmayıp daha çok SGK’yı tamamlayacak bir sistem yapılanması mevcuttur. Dolayısıyla SGK dışında emekli olmak henüz mümkün değildir. Çünkü aylık prim ödemeleri bireysel emeklilik sistemi içinde ne kadar yüksek olursa olsun, SGK’dan alınacak uzun vadeli prim ödemelerini kapsamamakta ya da ikramiye gibi imkânlar da bulunmamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi temelde bankalar tarafından yürütülür ve her bankaya göre fonların oranlarında değişiklik görülmektedir. Bireysel emeklilik sistemine giriş yapmış kişi belirlenen aylık prim tutarları üzerinden ödemesini gerçekleştirir ve bu tutarlar, fon kapsamında değerlendirilerek ilgili süreler boyunca değerlendirilir. Sistemde en az 10 yıl kalma halinde daha sonra kişiler fon kapsamında değerlendirilen tutarlarını toplu ya da aylık ödemeler halinde alabilmektedir. Ancak bunun içine sağlık sigortası gibi giderler de dahil değildir.

Örneğin SGK girişi olmayan bir kişinin bireysel emeklilik sistemi içinde yer alması halinde kamu hastanelerinden yararlanması söz konusu değildir. Buna ilaveten bireysel emeklilik sisteminde toplu ya da aylık olarak alınacak tutarlar, prim ödemeleri ne kadar yüksek olursa olsun kısıtlıdır. Yani SGK kapsamında emekli olunduğunda kişinin vefat edinceye kadar emekli aylığı alması gibi bir durum bireysel emeklilik sistemi kapsamında mümkün değildir. Aynı zamanda SGK emekliliğinde görülen emekli olan kişinin vefat etmesi halinde yakınlarına dul ya da yetim maaşının bağlanması yine bireysel emeklilik sistemi içinde bulunmamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi sürekli olarak fonların kontrolünü gerektirdiği için aynı zamanda çeşitli riskler de barındırabilmektedir. Fonların yanlış yönetilmesi halinde beklenen tutarı alabilmek de kimi zaman zor olmakta, bu da sisteme dahil olan kimselerin maddi açıdan zarar etmesine neden olabilmektedir. Tüm bu koşullar altında SGK kapsamındaki sandıklardan emekli olmak her zaman daha avantajlı olmaktadır, bireysel emeklilik sistemi ancak tamamlayıcı ya da ek gelir olarak değerlendirildiğinde kişilere yararlı olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve PTT Şubeleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.