• Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları 2018

  2018 Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren 10 ila 49 arasında çalışanı olan işyerlerini de otomatik katılım ile sisteme dâhil edecek. 2016 yılı itibarıyla kademeli olarak, belli şartları taşıyan çalışanlar için bireysel emekliliğe otomatik katılım zorunluluğu getirildi. Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak düşünülen BES ile emeklilik döneminde ek gelir sağlanması, emeklilik standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor. 4/a ve 4/c kapsamında çalışanlar, 45 yaşını doldurmamış olan tüm çalışanlar, işçi sayısına göre kademeli olarak, işverenleri aracılığı ile bireysel emeklilik sistemine dâhil edilmeleri zorunlu hale getirilmiştir. 2018 Zorunlu BES kademelerini şöyledir:


  • 01.01.2017 tarihinde 1000 kişiden fazla çalışanı olan işyerleri
  • 01.04.2017 tarihinde 250 ve üzeri çalışanı olan işyerleri
  • 01.07.2017 tarihinde 100 ve üzeri çalışanı olan işyerleri
  • 01.08.2018 tarihinde 50 ve 100’den az çalışanı olan işyerleri
  • 01.07.2018 tarihinde 10 ve 50’den az çalışanı olan işyerleri
  • 01.01.2019 tarihinde 5 ve 10’dan az çalışanı olan işyerleri için Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu olarak uygulanacaktır. İşverenin birden fazla işyeri varsa tüm işyerlerindeki toplam çalışan sayısına göre sisteme dâhil olacaktır.

  Bireysel Emeklilik Sisteminin Uygulamasındaki Şartlar

  • Türk vatandaşı olmak ve SSK veya Emekli Sandığı kapsamında çalışıyor olmak.
  • İşverenin sisteme dâhil olacağı tarihte 45 yaşını doldurmamış çalışanların tümünü kapsar.
  • Çalışanların kazancının %3 katkı payı olarak kesilecek ve emeklilik şirketine aktarılacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu işlemler işverenin sorumluluğudur.
  • İşveren çalışanlarını bu sisteme dâhil etmek zorundadır ancak çalışanın cayma hakkı vardır.
  • Çalışanın maaşından ödenen katkı paylarına %25 devlet katkısı verilecektir.
  • Bu sistemde emekli olmaya hak kazanmak için en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını tamamlamak gerekir.
  • Cayma hakkının sona erdiği süre sonunda sistemde kalmaya karar veren çalışanlara devlet tarafından, bir kereye mahsus 1000tl katkı sağlanacaktır.
  • Sistemde emekliliğe hak kazananlar, birikimlerini en az 10 yıl “Yıllık Gelir Sigortası Sözleşmesi” şeklinde değerlendirmeyi seçenler için ekstra %5 oranında devlet teşviki sağlanacaktır. Emekliliğe hak kazananlar birikimlerini toplu olarak alabilirler veya birikimlerini belirtilen seçeneklerde paylaştırabilirler.

  Sistemde kalan bir çalışanın bir yılsonunda ki kazancını bir örnekle açıklayalım. Asgari ücretle çalışan bir işçinin aylık kesintisi 50tl, yılsonunda 600tl olur. Bireyin katkı payının %25’i devlet teşviki olarak eklenecek 150tl olur. Bir defaya mahsus verilecek devlet teşviki 1000tl ile birlikte 1750tl yatırımınız olmuş olacak.

  İşverenin Uyması Gereken Şartlar

  • Hazine Müsteşarlığı 2018 zorunlu BES işlemleri için işvereni yetkilendirilmiştir.
  • İşveren, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen emeklilik şirketlerinden en az biri ile emeklilik sözleşmesi imzalamak zorundadır. İşverenlerin emeklilik sigortası sözleşmesini imzalayacak yetkililerini belirlemesi gerekir.
  • Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarının kesilip emeklilik şirketine aktarılması işverenin sorumluluğundadır. İşveren çalışanının katkı payını aktarmaz veya geç aktarırsa oluşacak maddi kayıpları karşılamak zorundadır.
  • İşveren uygulaması gereken şartları yerine getirmez ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her ihlal için 100tl idari para cezası ödemek zorundadır.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Katkı Payları

  2018 Bireysel Emeklilik Sistemi dâhilinde aylık prim tutarı çalışanın kazancının %3 kadardır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen, prim ödenen maaş miktarı üzerinden hesaplanır.  Daha fazla birikim yapmak isterseniz maaşınızdan kesilecek miktarı arttırabilirsiniz. Bireyin ödeyeceği katkı payı en az %3 üst sınır ile ilgili bir kısıtlama yok. Zor durumdaysanız en fazla 3 ay ara verebilirsiniz. Ara vermek istediğinizi maaş gününden en az 3 işgünü öncesinden işvereninize bildirmelisiniz.

  Cayma hakkını kullanmadınız ve zorunlu BES içinde kalmayı tercih ettiniz, çalışanın ödediği katkı payının %25 kadarı devlet teşviki olarak birikiminize eklenir. Çalışan ilk üç yıl içinde emeklilik sistemden ayrılırsa devlet katkısı alamaz. Devlet katkısından faydalanmak için en az 3 yıl sistemde kalmalısınız.

  • 3 ila 6 yıl sistemde kalanlar devlet katkısının %15’ni
  • 6 ila 10 yıl sistemde kalanlar devlet katkısının %35’ni
  • 10 yılı dolduranlar %60’nı
  • 10 yılın üstünde olanlar ve 56 yaşını doldurup emeklilik hakkı kazananlar da devlet katkısının %100’nü alabilirler.

  Cayma Hakkı İle ilgili Bilinmesi Gerekenler

  Bireysel emeklilik sistemi şartları 2018 gereği, iş yerinizin 10 ila 50 arası çalışanı var ve otomatik olarak sisteme dâhil oldunuz. Fakat hali hazırda bir Bireysel Emeklilik Sistemi içindesiniz veya sistemden çıkmak istiyorsunuz. İşvereniniz 01.07.2018 tarihinde sisteme dâhil olduğunuzu size bildirdi, iki ay içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunu anlaşmalı olduğunuz bankaya bildirdikten sonra 10 gün içinde kesilen katkı payları veya getirisi varsa size ödenir. Fakat BES ödemeleri ile ilgili olarak bir taahhüt imzaladıysanız kesintileriniz olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emeklilik sisteminden %55 oranında cama hakkı kullanılmış. Sebepleri sorgulandığında emeklilik yaşının 56 olması, iki aylık cayma hakkının doğru anlaşılamaması, sistemden bir daha çıkılamayacağının düşünülmesi, aylık gelirin geçinmek için yetersiz olması, getirilerinin düşük olması ve geçmiş dönemde yaşanan kötü fon yönetimleri gösterilmekte.

  BES, çalışanların emekliliğe dönemi için yapacakları tasarruflarının zorunlu olarak yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik yıllarında ek gelir sağlamalarını amaçlıyor. Böylece emekli daha yüksek bir gelir seviyesine taşınmış olacak. Emeklilik hayatını daha konforlu geçirebilecek. Ayrıca ülke ekonomisi açısından da faydalar sağlanabilecek. Uzun vadede kaynak yaratılmış olacak. Bu yatırımlar istihdamın arttırılmasına fayda sağlayacak.

  Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?

  Çalışanlar İçin Zorunlu BES Sisteminin Ayrıntıları  tıkla sorunu sor

  Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın