emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

2020 Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları
26.07.2020

Bireysel Emeklilik Sistemi şartları ilgili kanun tarafından düzenlenmekte olup, şartlara uymayan vatandaşların bu uygulamadan faydalanması mümkün değildir. Bireysel Emeklilik Sistemi şartları en temelde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayı gerektirmektedir.

[highlight color=”red”]Bunun dışında BES’ten faydalanmak için gerekli şartlar şunlardır.[/highlight]

 • BES’te katılımcı olmak için 45 yaşın altında çalışan olmak gerekmektedir.
 • İşverenin çalışan için herhangi bir emeklilik şirketi ile anlaşması ve fon seçmesi gerekir.
 • BES katılımcıları 56 yaşında emekli olup, birikimlerinin tamamını alabilirler. Bununla birlikte yeni yapılan düzenlemeler sonucu emekli olmayan katılımcıların da ihtiyaç halinde BES birikimlerinden nakit çekmesi mümkün hale gelmiştir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışan kişilerin emekli olduktan sonraki süreçte hayat kalitelerini devam ettirmelerine yönelik olarak uygulanan bir özel emekliliktir. Emeklilik döneminde yaşam kalitesinin düşmemesi ve ekonomik refahın devam etmesine yönelik olarak yapılan bir birikim olan BES, çalişanlar için ileriye dönük bir tasarruf planıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hangi Amaca Yönelik Olarak Oluşturulmuştur?

Bireysel Emeklilik Sistemi hem ülke ekonomisine ve istihdama katkı hem de çalşan kişilerin emeklilik sürecindeki yaşam standartlarının iyileştirmesine yönelik olarak yapılmaktadır.

[highlight color=”red”]BES uygulamasının oluşum amaçları şu şekilde sıralanabilir.[/highlight]

 • Ülkede istihdamı arttırmak
 • Emekli kişilerin yaşam standartlarını yükseltmek
 • Emeklilik sürecine kadar olan çalışma hayatında tasarruf sağlamak
 • Ülke ekonomisine uzun süreli katkı sağlamak

Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek Zorunlu Mudur?

Bireysel Emeklilik Sistemine girmek 45 yaş altındaki her Türk vatandaşı için zorunlu olmaktadır. Çalışan ve 45 yaşın altında T.C. vatandaşı olan herkes BES’e girmek durumundadır. İşveren yükümlülüğü olan BES’e katılım çalışan tarafından reddedilemez. Bununla beraber BES’te katılımcı olarak kalmak tercihe bağlı olmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılmak Mümkün Müdür?

Bireysel Emeklilik Sistemine katılmak her ne kadar zorunlu olsa da çalışan kişilerin cayma hakkı bulunmaktadır. BES’e katıldığı kendisine bildirilen çalışan, sonraki 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkını kullanıp BES’ten ayrılan çalışanın o zamana kadar ki mevcut birikimi iade edilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin Çalışan Başvurusu Gerekli Midir?

Bireysel Emeklilik Sistemine girmek için çalışanın başvuru yapması gerekmez. Çalışanın BES kaydını başlatmak işverenin sorumluluğudur. İşverenin çalışanlarla emeklilik ile ilgili sözleşme yapmaması ve BES kaydını yapmaması cezai işlem ile sonuçlanabilir. İşveren için zorunlu olan bu uygulama, dönem dönem devlet tarafından kontrol edilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde İşverenin Yükümlülükleri Nelerdir?

Çalışanın BES’te katılımcı olması işverenin sorumluluğu olmakla beraber, işverenin kaç işçi çalıştırdığı gibi etmenler BES planına dahil olma gerekliliğini etkilemektedir.

[highlight color=”red”]Bununla beraber kanunen BES’e dahil olan işletmeler için işverenin yükümlülükleri şu şekilde sıralanabilir.[/highlight]

 • İşçiler ile emekliliğe dair sözleşme yapması gerekir.
 • İşçilerin fon seçimlerini (faizli ya da faizsiz) emeklilik şirketine bildirmesi gerekir.
 • Maaşlardan yaptığı kesintiyi emeklilik şirketine aktarır.
 • İşçiye BES başlama tarihini bildirmesi gerekir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Çalışanın Yükümlülükleri Nelerdir?

Çalışanın BES’ katılım aşamasında başvuru vb. herhangi bir sorumluluğu olmamakla beraber, katılım tarihinden sonraki 2 ay içerisinde cayma hakkı da bulunmaktadır. Bununla beraber Bireysel Emeklilik Sistemi uygulamasından faydalanmak isteyen çalışanın 10 yıl sistemde kalması gerekmektedir. 56 yaşına geldiğinde emekli olup, birikimini kullanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Oluşturulan Birikim Nasıl Hesaplanır?

BES’te oluşturulan birikimi hesaplamak her ne kadar karışık görünse de oldukça basit bir işlemdir. Çalışanın esas maaşından yapılan %3’lük kesintilerden oluşan bu birikim, her ay maaşın %3’ü kadar artar. Bununla birlikte daha fazla birikim yapmak isteyen çalışanların bu kesinti miktarını arttırmaya yönelik talepte bulunma hakları vardır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Nedir?

BES’te devlet katkısı, yapılan birikimin belli oranında devletin sağladığı ek para olarak tanımlanabilir. Emeklilik için bir çeşit devlet desteği olan bu katkı %25 oranındadır. Birikim miktarının %25’i kadar da devlet katkı sağlamaktadır. Devlet desteği BES’e katılım oranını yükselten etmenlerden biri olarak bilinmektedir. Devlet katkısı belli bir oranda olsa da maaş farklılıklarına göre devlet katkısı miktarı da artmaktadır. Vatandaşların BES için yatırdıkları prim ne kadar yüksek olursa devlet katkısı da o kadar artacaktır. Bununla beraber devlet katkısından faydalanmak için BES’te 3 yıldan fazla kalmış olmak gerekmektedir. Aksi takdirde devlet katkısı almak mümkün olmamaktadır.

BES’te Devlet Katkısının Tamamı Nasıl Alınır?

BES’te devlet katkısının ne kadar olacağı, vatandaşların sistemde kaldıkları süre ile orantılı olarak belirlenmektedir. Buna bağlı olarak 3 yılın altında kalanlar devlet katkısı alamaz. 3 yıldan fazla sistemde kalan vatandaşların alacağı devlet katkısı miktarları da şu şekildedir.

 • 3 yıl ile 6 yıl arası kalan vatandaşlar devlet katkısının %15’ini
 • 6 yıl ile 10 yıl arası kalan vatandaşlar devlet katkısının %35’ini
 • 10 yıl kalanlar %60’ını
 • 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran vatandaşlar ise devlet katkısının tamamını alabilirler.

BES’te devlet katkısı birçok vatandaş için avantaj olup, istikrarlı bir şekilde BES için prim yatıran vatandaşlar daha avantajlı konumda olmaktadır. Bununla birlikte vatandaşlar sistemde ne kadar süre kalırsa kalsın, sistemden ayrıldıkları takdirde tüm birikimleri iade edilmektedir.

bes sistemi icerik

BES’te Devlet Katkısı Nasıl Sorgulanır?

BES’te devlet katkısını e-devlet üzerinden sorgulamak mümkün olmaktadır. Devlet katkısı gibi BES’e dair birçok ayrıntıyı www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulamak mümkündür. E-devlet üzerinden yapılan girişle açılan sayfada yönergelerin takip edilmesi ile BES’e dair tüm bilgiler sorgulanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Olan Çalışanlar Birikimlerini Nasıl Alabilirler?

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde gerekli şartlara uygun olarak uzun süre katılımcı olmuş ve emekli olan kişi birikimini alabilir. Emekli olan kişiler birikimlerini toplu olarak alma hakkına sahip oldukları gibi, aylık olarak da alabilmektedirler. Toplu olarak almak istemeyen emekliler, istedikleri şekilde taksitlendirme hakkına sahiptir. Bu taksitlendirme 3 aylık ya da 6 aylık olarak yapılabilmektedir.

2020 Yılında Bireysel Emeklilik Sistemi Uygulamasında Hangi Değişiklikler Olmuştur?

2020 yılında ekonomik gidişata bağlı olarak yapılan düzenlemeler ile BES’te de bazı değişiklikler olmuştur. Yeni düzenlemeler ile BES artık Otomatik Katılım Sistemi’nin tamamlayıcısı olarak uygulanmaya başlanacak.

[highlight color=”red”]Bu değişikliğe bağlı olarak BES’in şu özellikleri de farklılaşmıştır.[/highlight]

 • Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki devlet katkısının miktarı yaşa göre farklılık gö Genç katılımcılara yapılan katkı miktarı yükselecek.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde oluşan birikimin eğitim ya da sağlık gibi sebeplerle, sistemden ayrılmadan nakit olarak çekilmesine olanak sağlanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemine dair yapılan bu değişiklikler vatandaşlarıN BES’te uzun süre kalmalarına yöneliktir. Genellikle acil bir nakit ihtiyacı durumunda çok fazla altenatifi bulunmayan vatandaşlar BES’ten ayrılarak bu birikimlerini kullanmaktadır. Nakit çekme avantajının eklenmesiyle vatandaşlar sistemden ayrılamadan ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Bunun yanı sıra gençlere yönelik devlet katkısının arttırılması da  Bireysel Emeklilik Sistemi için teşvik niteliğindedir.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama

Ziraat Bankası (BES) Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama

Halk Bankası Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri

Yorumlar

 1. Hasan dedi ki:

  Bireysel emeklilikte A bankasiyla calisiyordum 6-7 yil oldu daha sonra bunu B bankasina tasiyabilirmiyim