Emeklilik

2019 Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Bireysel emeklilik sigorta koşulları kişinin aktif olarak çalıştığı süre boyunca, emekli olmalarından sonra daha iyi bir hayat yaşayabilmeleri için gelir elde etmelerini sağlayan bir emeklilik sistemidir. BES uygulamalarında; çalışan kişiler, prime olan kazançlarının yüzde 3’lük kısmının aktarılması söz konusudur. Ancak kişi talep ettiği süre boyunca bu oranının artmasını isteyebilir. Sisteme yatırılan primlere karşı olarak da devlet yüzde 25 oranında katkı da sağlamaktadır. Fakat alınacak olan bu tutar içerisinde belirli bir sınır bulunmaktadır. Kişinin alabileceği maksimum katkı payı ise, seneye ilişkin olarak brüt asgari ücret tutarlarının yzüde 25’i olmaktadır. Buna göre ise 2019 senesi için bu oranları 7.675,20 TL olmaktadır. Devlet katkısı bu noktada limit hesabı katılımcı bazında yapılmaktadır.


Bireysel Emeklilik Nedir?

Zorunlu BES yasal olarak zorunlu hizmetlerden biridir. Her çalışana, yeni düzenlenen yasalara göre zorunlu emeklilik sigortası yapılmaktadır. Buna göre;

 • Kişinin maaşından her ay belirli oranda para kesintisi yapılmaktadır. Bu para kesintisi ise maaşa ve aylık prime esas kazanca göre belirlenmektedir.
 • Kesintiler, sigorta havuzunda birikir.
 • Biriken paraya her ay yüzde 25 oranında devlet de katkı sağlamaktadır.
 • On sene boyunca sistemde kalan işçiler, on seneyi doldurup 56 yaşını tamamladıktan sonra emekli olabilmektedir.
 • Bu süreden sonra biriken parayı bir anda çekebilir ya da her ay yatmasını talep edebilir.

Zorunlu Bes Kanunu 2019

Zorunlu bireysel emeklilik sigortası tüm işverenler tarafından çalışanlarına uygulanması gereken bir hizmettir. Ancak buna göre kişiler bireysel emeklilik sisteminde kalmak istemeyerek, ayrılabilirler. Bu gibi durumlarda da çeşitli yaptırımlar bulunmaktadır.

 • Kişinin bireysel emeklilik sisteminde 10 sene boyunca kalması ve 56 yaşını doldurması neticesinde emekli olması mümkündür.
 • Bu noktada emekli olan kişiler paralarını dilerse aylık olarak dilerse de emeklilik şirketinin önerdiği fonlarda çekebilmektedir.
 • Eğer paranın tamamının çekilmesi istenirse, bu miktar 10 gün içerisinde kişinin hesabına yatmaktadır. Ancak kişi dilerse bu süreyi doldurmadan ayrılabilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Ne Kadar Kesilecek?

Bireysel emeklilik kesinti payı prime esas kazancın yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Kesintiler, bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedir. Bu oranların iki katına kadar artması ve yüzde 1’e kadar azaltılması ile beraber katkı payına maktu limit getirilmektedir. Bunun için yetkili ise Bakanlar Kurulu olmaktadır.

 • Buna göre en düşük kesinti 53 TL iken, en yüksek kesinti ise 340 TL olmaktadır.
 • Buna göre eğer aylık prime esas kazancınız 2 Bin TL ise maaşınızdan 60 TL kesilecektir. Ancak maaşınız 3 Bin TL ise maaşınızdan 100 TL kesinti olacaktır. 5 Bin Lira maaş alıyorsanız, her ay 150 TL kesilecektir.
 • Bu sistem yaklaşık olarak 14 milyonu ilgilendiren bir sistemdir. Bunun dışında eğer aylık olarak daha yüksek bir oranda birikim yapmak isterseniz; işvereninize bu durumu bildirmeniz gerekmektedir.
 • Bunun yanı sıra eğer borç ödeme durumunuz varsa bu hallerde 3 ay ödemeye ara verebilirsiniz. Ara verme talepleri ise en geç ücret ödeme gününden 3 iş günü öncesinde bildirilmelidir.
 • Bunun dışında Otomatik Bireysel Emeklilik sisteminde kalmaya devam eden kişilerin, devlet aylık katkı paylarının yüzde 25’i desteğinden faydalanmak da mümkün olacaktır.
 • Bunun dışında bir defaya mahsus olmak üzere de aylık olarak bin TL destek verilecektir. Bu şartları sağlayan ve en az 10 sene sistemde kalan kişiler ise toplam birikimlerinin yüzde 5’i kadar daha katkı almaya hak kazanacaktır.

Zorunlu Bes Şartları Kimi Kapsar?

Zorunlu Bireysel Emeklilik tüm 1972 ve üstü doğumlu çalışanları etkilemektedir. 45 yaş altında olan kişiler, zorunlu emeklilik sigortası yaptırmak durumundadır. Bunun için çalışanların herhangi bir yere başvurması gerekmemektedir. İşverenler zorunlu olarak bu sigortayı yaptırmalıdır. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler de bankalarını ya da sigorta şirketlerini arayarak çıkma taleplerini dile getirebilir. Bunun dışında hali hazırda çalışan 45 yaş altı kişiler ise otomatik olarak bireysel emekliliğe de katılacak.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

Bes sorgulama online olarak yapılabilir. Buna göre bireysel emeklilik sorgulanması için e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Buna göre:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan kişilerin bu şifreyi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına bireysel emeklilik sigortası yazılmalıdır.
 • Çıkan sayfa üzerinden bireysel emeklilik durumunuzu sorgulayabilir, ne kadar birikim yaptığınızı görebilirsiniz.
 • Sistem üzerinden eğer bireysel emeklilik sigortasından çıkmışsanız, bunu görebilirsiniz.

Zorunlu Bes ve Normal Bes Arasındaki Farklar

Zorunlu bireysel emeklilik sigortası farkı devletin yüzde 25 oranında yaptığı katkı payıdır. Bu katkı payı teşvik amaçlı yapılmaktadır. Zorunlu bes sistemini, normal bes sisteminden ayıran en önemli unsur ise bir kereye mahsus olmak üzere bin TL değerindeki devlet katkısı olmaktadır. Özellikle sistemden 3 ve 6 sene arasında ayrılan kişiler, birikimlerinin yüzde 15’ini, 10 sene ve daha fazla kalacak kişiler ise birikimlerinin yüzde 60’ını alabilmektedir. Ancak Bes sisteminden 3 seneden önce ayrılan kişiler, devlet katkı payını da kaybedecek ve bir daha alamayacaktır.

Bes Zorunlu mu 2019

Bireysel Emeklilik Sigortası zorunlu olmaktadır. Kişi isteyerek bu hizmeti almaya başlamaz. İşveren; çalışanlarını otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine sokmalıdır. Çalışan kişinin maaşından belirli bir oranda kesinti yapılmaktadır. Bu kesintiler her ay maaş ile beraber yapılmaktadır.

 • Buna göre eğer zorunlu bireysel sigortasında kalmak istemiyorsanız, sigorta şirketiniz ya da çalıştığınız bankayı arayarak sistemden çıkabilirsiniz.
 • Zorunlu bireysel emeklilik sigortası sisteminden çıktıktan sonraki 10 gün içerisinde maaşınızdan kesilen tutar kişiye geri ödenecektir.
 • Bunun dışında zorunlu bireysel emeklilik sistemine ara vermek de mümkündür. Eğer kişinin ödemeleri ya da borcu varsa, sisteme 3 aylık olacak şekilde ara verebilir.
 • Bu şekilde maddi açıdan sıkıntıda olunan süreçte 3 ay içerisinde maaştan kesinti yapılmayacaktır.
 • Eğer kişinin daha uzun süreye ihtiyacı varsa 3 ayda bir bu talebini yenilemelidir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kanunu 2019

BES zorunlu sigorta çalışanlar için zorunlu olmuştur. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi; çalışanın isteğine bağlı olmadan işverenler aracılığı ile sisteme dahil olunan sistemlerde biridir.

 • 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 45 yaşın altındaki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, çalışanını kapsamaktadır.
 • İşverenler aracılığı ile çalışan kişinin maaşından kesilecek olan belirli tutar ise otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olunmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sistemine dahil olmanın avantajı, devletin bir kereliğine 1000 TL destek vermesidir. Sistemde minimum 10 sene kalınca birikimi alma şansınız bulunmaktadır.
 • Buna göre devlet on sene boyunca kesintisiz sistemde kalan kişilerin, toplam birikimlerine yüzde 5 oranında katkı daha yapacaktır.
 • Bireysel Zorunlu Emeklilik sistemi hem özel sektör hem de memur olanları kapsamaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı