Emeklilik

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Ziraat Bankası’nın zorunlu bireysel emeklilik hizmetlerine başvuru, Ziraat Bankası’ndan maaşını alan ve almayan müşteriler için ayrı işlemektedir. Verilen bu Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi hizmetinde kişilerin aylık ödeyecekleri tutarlarla erken emekli olmaları hedeflenmektedir. Bu sayede kişilerin emeklilik yaşının düşmesi sağlanırken, geleceğe yatırım yapılacaktır.


Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat zorunlu BES’in özellikleri, şu şekilde sıralanabilir:

  • Kişilere erken emeklilik ve vergi muafiyeti avantajı sağlamaktadır.
  • Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bağlayacağı maaşa ek, ikinci bir gelir elde etmesini sağlayacaktır.
  • Aylık ödemenin %25’i oranında devlet katkısı avantajı sunulmaktadır. Aylık 100 TL ödeme yapan bir vatandaş, bu sayede hesabında 125 TL bulundurmuş olacaktır.
  • Vatandaşın en erken 56 yaşında yatırımlarını tek seferde ya da aylık maaş şeklinde çekmesi sağlanacaktır.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Başvurulur?

Ziraat Bankası zorunlu BES başvurusu yapmak için yapılması gereken, kişilerin bankanın şubelerini ziyaret etmeleri olmalıdır. Bankanın verdiği bu imkanlardan hem banka müşterileri, hem diğer bankaların müşterileri yararlanabilecektir.

Sağlanan bu destek kapsamında kişilerin  öncelikle gittikleri banka şubelerinde hesap açması sağlanır.

Açılacak bu BES hesabında kişilerin aylık yapacakları birikimi belirtmeleri istenir. Kişilerin aylık yapacakları birikimi kendileri seçmeleri nedeniyle, ödemelerinin gecikmemesi talep edilir. İşlemin devamında kişiden aylık belirli bir miktar birikim yapması istenir.

Ziraat Bankası BES Başvurusu

Hesabın açıldığı banka aracılığıyla kişinin hesaplarını kontrol etmesi sağlanır. Bunun yanında kişi, indireceği Ziraat mobil uygulaması ile de hesabındaki hareketleri izleyebilmektedir.

Zorunlu BES’e geçiş, şirket bazında ya ad bireysel bazda olabilir. Ancak her iki durumda da kişilerin sistemde çıkmak isteme hakkı bulunmaktadır. Sistem çıkışları için işlemler uygulama üzerinden yapılabilmektedir.

Maaşını Ziraat Bankası’ndan Alanlar İçin Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Başvuru Yapılır?

Maaşın Ziraat Bankası’ndan alınması durumunda zorunlu BES başvurusu otomatik olarak yapılır. Sistem olarak bu emekliliğe dahil olmak istemeyen kişilerin banka şubelerine gitmeleri gerekecektir. Bunun yanında işverenler de maaş hesabında böyle bir hareketin yaşanmaması talimatını verebilirler. Bu işlemler için banka şubelerinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin Devlet Katkısı Miktarı Nedir?

Ziraat Bankası zorunlu BES için devlet katkısı, aylık yatırılan tutarın %25’i kadardır. Ancak vatandaş, 10 seneyi doldurmadan sistem çıkışlarında yatırdığı paranın tamamını alamaz. Yatırılan paraya eklenen devlet katkısının alınabilmesi, sistem çıkışlarında mümkün olmayacaktır. 10 senenin tamamlanması durumunda kişi, ister maaş olarak, ister toplu olarak parayı alabilir.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin Devlet Katkısı Aylık Ödemelere Göre Nasıl Değerlendirilir?

Zorunlu BES’te aylık ödemeye göre devlet katkısı tutarı, şu şekildedir:

  • Aylık ödenen tutarın %25’i kadar devlet katkısı sağlanacak olsa da, bazı limitler belirlenmiştir.
  • Aylık ödemelere yapılan katkı, vatandaşın maaşının en fazla %3’ü kadar olmalıdır.
  • Aylık ödenecek prim tutarı en az 50 TL olmalıdır.
  • Aylık ödenecek primde üst limit bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde Kalma Zamanına Göre Devlet Katkısı Nasıl Değişir?

Zorunlu BES üzerinde kalma süresine göre belirlenecek devlet katkıları şu şekildedir:

  • Sisteme girişten sonra en az 3 yıl kalınmalıdır. 3 sene sonunda sistemden ayrılma durumunda, yatırdıkları paraya ek katkı payının %15’i alınabilir.
  • 6 yıl sistemde kalınması durumunda yatırılan paraya ek katkı payının %60’ı alınabilir.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası zorunlu BES iptali için yapılması gereken, sisteme girişten sonra ilk 2 ay içerisinde çıkış yapmak olmalıdır. Sonraki çıkışlarda kişilerin zararı  olacaktır. Sistem çıkışları, bankalardan ve internet şubelerinden gerçekleşebilmektedir.

Bankanın zorunlu emeklilik sisteminden çıkış yapmak için internet bankacılığını kullanmak yeterli olacaktır. Bu şekilde Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi iptali şubelere gerek  kalmadan yapılır.

İşlem için bireysel bankacılık hizmetlerinden hizmetler menüsüne girilmelidir. Ardından kişilerin Zorunlu BES seçeneğini bulması gerekir. Üzerine tıklandıktan sonra yanda bulunan menüden ‘İptal’ seçeneği işaretlenmelidir.

Sistem zorunlu BES’ten neden çıktığınızı bilmek isteyecektir. Bu nedenle yapmanız gereken, karşınıza çıkacak iptal formunu uygun şekilde doldurmak olmalıdır.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Sorgulanır?

Ziraat zorunlu BES sorgulaması, ne kadar prim ödediğinizden hesabınızdaki devlet katkısına kadar pek  çok konuyu kapsamaktadır. Bu sayede kişilerin BES sistemi hakkında her şeyi bilmeleri ve müdahale edebilmeleri sağlanır. Yapılacak sorgulama işlemi, Ziraat Bankası resmi internet sitesinden ya da Ziraat Mobil uygulamasından yapılabilir.

Sayfanıza giriş yaptığınızda sigorta ekranını görüntülemeniz, menü içerisinden BES seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. bu sayede BES hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşırsınız.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Ziraat BES emeklilik yaşı, 56 olarak belirlenmiştir. Yaş, kadınlar ve erkekler için değişiklik göstermez. Primlerinin zamanında ödenmesi durumunda herkes, 56 yaşında emekli olabilir. Emeklilik için primlerin en az 10 yıl aksatılmadan ödenmesi gerekmektedir.

Ödeme yapılması durumunda kişilerin 10 yıl sonra 56 yaşında olmasalar da beklemeleri istenir. 10 yılın sonunda 56 yaşın doldurulması durumunda emekli maaşı bağlanır ve bu durum SGK’dan alacağınız maaş tutarını etkilemez.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin İptali Ne Zaman Yapılabilir?

Ziraat zorunlu BES’ten çıkılacak zaman, başvuru ve sistemin açılmasından itibaren 2 aydır.Kişi,  sistem girişinden sonra iki ay içinde sistemden ayrılma talebini iletirse, sorun yaşamadan ve kayıp olmadan ayrılma gerçekleşir. Zaten 1 ay ödeme yapılmış olacağından 1 aylık ödemesi kişiye teslim edilir. Ancak ileri dönemlerde sistemden ayrılma taleplerinde kişi zarar edecektir.

İşlemin başından itibaren 3 ay devlet katkısı verilmez. Bu nedenle 2. Aya kadar sistemden ayrılma söz konusu olabilir. Ancak sonraki dönemlerde meydana gelecek sistem ayrılmalarında, kişi zarara uğramış olacaktır.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin İptalinde Sisteme Tekrar Girilebilir Mi?

Ziraat zorunlu BES’ten ayrılma durumunda sisteme tekrar giriş mümkündür. Kişiler, sistem bitişinden sonra, 2 yılı doldurmalarının ardından sisteme tekrar girebilmektedir. Ancak arada geçen iki yılda herhangi bir sigorta faaliyetine başlanmamış olması şartı aranmaktadır.başka bir firma ile anlaşması durumunda kişi tekrar Ziraat Bankası’na ait BES sistemine dahil edilmez.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine İkinci Başvuruda Devlet Katkısı Verilir Mi?

Zorunlu BES çıkışından sonra tekrar girişte devlet katkısı verilmemektedir. Çıkış sistemde görüldükten sonra sisteme tekrar girme durumunda devlet katkıları yatırılmaz. BES çıkış işlemlerinin banka şubelerinden yapılması durumunda kişilere müşteri temsilcisine başvurmaları söylenmektedir. İşlem için bireysel müşteri temsilcilerinden numara alınması gerekmektedir.

Böylelikle yapılacak işlemlerde daha hızlı ve anlayışlı hareket edilecektir. Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi kapsamında kişinin açılan BES hesabını iptal etmesi durumunda devlet katkısı  olan %25 tutarındaki kısım verilmemektedir. Bu durum, ne zaman sistemden çıktığınızın bir önemi kalmaksızın bu şekilde işler. Kişi ilk zamanlarda da olsa, son zamanlarda da  olsa, bir kez çıktığı sistemden devlet katkısı talep edemez.

Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır?

Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali ve Cayma İşlemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu