emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çalışmadan Emeklilik Mümkün mü? İşte Tüm Ayrıntıları

Çalışmadan Emeklilik Mümkün mü? İşte Tüm Ayrıntıları
12.08.2020

Çalışmadan Emeklilik Mümkün mü? Emeklilik en temel tanımı itibariyle çalışma yaşamı boyunca sosyal güvenlik kurumuna belirlenen primlerin ödemesini yapılarak yaşlılık döneminde primlerin bir tür geri ödenmesi olarak açıklanabilmektedir. Ancak emekli olabilmek için en çok merak edilen konuların başında çalışmadan emekli olmak sorusu geliyor.

Çalışmadan Emeklilik İmkânı

Emeklilik için gereken şartların en temeli kişinin kendi adına sigorta primlerinin yatırılmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan bu primler daha sonra ilgili süre şartlarının sağlanması sonucunda kişilere emekli – yaşlılık aylığı olarak ödenmektedir. Emeklilik için en temel mantık kişinin yaşlılık döneminde fiziksel yapısında değişimler olabileceği ve işgücünde kayıp yaşanabileceği için bu dönemde çalışmadan kendi geçimini emeklilik maaşı üzerinden sağlayabilmesidir. Elbette emekli olabilmek için gereken prim ödemelerinin yanında yaş ve sigortalılık süresi gibi şartlar da bulunmaktadır.

Fakat farklı nedenlerden ötürü çalışmayan ya da çalışmalarına ara vermiş olanların da prim gün sayılarını tamamlamaları için isteğe bağlı emeklilik – sigortalılık imkânı bulunmaktadır. Başka bir deyişle, herhangi bir işte aktif olarak çalışmayan yani sigorta kapsamına dahil olmayan ev kadınları, öğrenciler ya da kısmi zamanlı olarak çalışmak durumunda kalanlar sosyal güvenliklerini devam ettirerek emekli olmak istediklerinde eksik günlerini kendileri karşılayarak emekli olabilmektedirler.

Kimler İsteğe Bağlı Emekli Olabilir?

İsteğe bağlı yani çalışmadan emekli olmak için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çalışmadan emekli olmak için gereken şartlar ilgili yasalar çerçevesinde şu şekilde belirlenmiştir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak çalışmakla birlikte, ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
  • Sigortalılığı kapsamında aylık bağlanmamış olmak,
  • Kuruma isteğe bağlı sigortalılık girişi için başvuruda bulunmak.

Aynı zamanda yurtdışında, Türkiye’deki bir kurum ya da kuruluş vasıtası aracılığıyla çalışan Türkiye vatandaşı işçiler de yine isteğe bağlı sigortalılık kapsamına alınabilmektedir.

Çalışmadan emekli olmak için en önemli nokta başvurunun yerine getirilmesidir. İlk kez isteğe bağlı sigortaya bildirim işleminde bulunacak olanlar, isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgelerinin başvuru sahibinin ikamet ettiği SGK müdürlüklerine vermeleri gerekiyor. Aksi halde SGK’dan ya da başka kurumlardan emeklilik ya da sigortalılık daveti üzerine herhangi bir istek gelmemektedir. Türkiye’de ikamet ediyorken, yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşları da anlaşmalı kurumlara yine Türkiye’deki adreslerini ibraz ederek başvuruda bulunabilmektedirler.

İsteğe bağlı emeklilik giriş bildirgesi ve talep dilekçesinin SGK kayıtlarına giriş yapılmasının ardından prim ödemelerinin ödenme tarihi belirginleşir ve kişinin sigorta kaydı yapılmış olur.

Ödenecek Primin Hesaplanması

Çalışmadan emekli olmak için normal koşullardaki emeklilik koşulları geçerlidir. Bu durumda en çok önemli nokta aylık prim tutarlarının SGK’ya yatırılmasıdır. Bu kapsamda ödenecek SGK primleri sigortalı tarafından belirlenebilmektedir. Sosyal Güvenlik mevzuatı gereğince isteğe bağlı sigorta primi, belirlenecek olan prime esas teşkil eden kazancın alt sınırının yani asgari ücret ile üst sınırın yani asgari ücretin 6,5 katının arasında bir tutar teşkil etmelidir. Sigortaya giriş yapmış olan kişinin kendi isteği kapsamında belirleyecek olan bu tutar üzerinden ilgili süreler boyunca yapacağı ödemeler ile birlikte emeklilik döneminde alacağı emekli aylığı da belli olmaktadır.

Asgari ücretin her artış göstermesi halinde ise isteğe bağlı emeklilik primi de buna bağlı olarak artış göstermektedir. İsteğe bağlı sigortalık primi de ait olduğu ayı takip eden ayın son gününe değin ödenebilmektedir. Çalışmadan emekli olma imkânından yararlananlar aynı zamanda sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? İsteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yaparak emekliliğe hak kazanmak için bireylerden sağlaması istenilen şartlar çalışmıyor olmak, emekli olmamak ve 18 yaşını doldurmuş olmak bireyin bu üç şartı sağlıyor olması gerekmektedir.

Daha önce çalışmış ve eksik prim günü bulunan vatandaşlar için bir fırsat bulunmaktadır. 3,5 yıl gibi bir yani toplam da 1261 günden daha az isteğe bağlı sigorta ödemesi ile primlerinizi tamamlamış olursanız, SGK’dan emekli olabilirsiniz.

Daha önce SGK primlerinizin bulunup, eksik olan prim günleriniz 1261 günden fazla ise bu hususa dikkat etmelisiniz. Eksik prim günleriniz 1261 günden fazla ise ve 1261 günden fazla isteğe bağlı ödeme işlemi yaparsanız eğer Bağ-Kur’dan emekli olursunuz.

Ödeme yapacağınız primler güncel asgari ücretine göre belirlenmektedir. Güncel brüt asgari ücretinin brüt % 32 tutarını ödeme yaparak isteğe bağlı sigortalı olmaktasınız. Bulunduğumuz yıl için ki prim tutarı 941,76TL olmaktadır. Ayrıca dilerseniz bu tutarı 7,5 katına kadar da yükseltmek sizin elinizde.

İsteğe Bağlı Ödeme Yapan Sağlıktan Ücretsiz Faydalanıyor!

İsteğe Bağlı Ödeme Yapan Sağlıktan Ücretsiz Faydalanıyor! İsteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yapan vatandaşlar, sağlıktan ücretsiz faydalanabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapan bireylerin sağlıktan hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklara da bu imkan tanınmaktadır. Çalışmayan vatandaşlar isteğe bağlı ödeme yapmadıkları zaman gelir testine girerek GSS prim ödemesi gerekmektedir.

Sigortası Olmayan Esnaf Nasıl Emekli Olabilir?

Çalıştıkça Azalan Emekli Aylığı Hangi Durumlarda Engellenir?

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.