Emeklilik

Çalışmadan Emeklilik Mümkün mü? İşte Tüm Ayrıntıları

Çalışmadan Emeklilik Mümkün mü? Çalışmadan emekli olabilmek için imkan var mıdır? Çalışan çalışmayan tüm herkesin merakla cevabını araştırdığı konuların başında gelmektedir. Normal şartlarda bir emeklilik için bir işyerinde çalışmak ve kişinin kendisinden istenen prim gün sayısı ile yaş haddini doldurması gerekmektedir.


Fakat çalışma imkanı bulunmayan vatandaşlar için de isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak emeklilik imkanı tanınmaktadır. İsteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak emekli olabilmek için bazı şartların da sağlanması gerekmektedir. isteğe bağlı emeklilik ödemesi ve gereken şartlar nelerdir yazımızdan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir işyerinde çalışmayan ya da çalışamayan vatandaşlar için de sağlanan emeklilik koşulları bulunmaktadır. Bu emeklilik koşullarından bir tanesi isteğe bağlı ödeme seçeneği işlemi ile ödeme yaparak emekli olabilmektir. Normal şartlar altında emekli olabilmek için bir iş yerinde düzenli bir şekilde çalışmak ve kişinin kendisi adına emekli olmak için kendisinden istenen prim gün sayısını doldurması ve kendisinden istenen yaş şartını sağlaması gerekmektedir.

Fakat çalışma imkanı olmayan vatandaşlar için de isteğe bağlı sigorta şeklinde ödeme yaparak emeklilik imkanı bulunmaktadır. İsteğe bağlı ile emekli olabilmek için kişiden istenen ise çalışmıyor olmak, emekli olmamak ve 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? İsteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yaparak emekliliğe hak kazanmak için bireylerden sağlaması istenilen şartlar çalışmıyor olmak, emekli olmamak ve 18 yaşını doldurmuş olmak bireyin bu üç şartı sağlıyor olması gerekmektedir.

Daha önce çalışmış ve eksik prim günü bulunan vatandaşlar için bir fırsat bulunmaktadır. 3,5 yıl gibi bir yani toplam da 1261 günden daha az isteğe bağlı sigorta ödemesi ile primlerinizi tamamlamış olursanız, SGK’dan emekli olabilirsiniz.

Daha önce SGK primlerinizin bulunup, eksik olan prim günleriniz 1261 günden fazla ise bu hususa dikkat etmelisiniz. Eksik prim günleriniz 1261 günden fazla ise ve 1261 günden fazla isteğe bağlı ödeme işlemi yaparsanız eğer Bağ-Kur’dan emekli olursunuz.

Ödeme yapacağınız primler güncel asgari ücretine göre belirlenmektedir. Güncel brüt asgari ücretinin brüt % 32 tutarını ödeme yaparak isteğe bağlı sigortalı olmaktasınız. Bulunduğumuz yıl için ki prim tutarı 941,76TL olmaktadır. Ayrıca dilerseniz bu tutarı 7,5 katına kadar da yükseltmek sizin elinizde.

İsteğe Bağlı Ödeme Yapan Sağlıktan Ücretsiz Faydalanıyor!

İsteğe Bağlı Ödeme Yapan Sağlıktan Ücretsiz Faydalanıyor! İsteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yapan vatandaşlar, sağlıktan ücretsiz faydalanabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapan bireylerin sağlıktan hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklara da bu imkan tanınmaktadır. Çalışmayan vatandaşlar isteğe bağlı ödeme yapmadıkları zaman gelir testine girerek GSS prim ödemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu